PDA

View Full Version : Πολυ νέος ή όχι??



M1keΒ1κε
15/09/2008, 14:20
Καλημέρα σε ολους.

Είμαι νέος οδηγός μηχανής (2-3 μήνες) και έχω στη κατοχή μου ένα μικρό HONDA Innova 125. Θέλω όμως να αγωράσω ένα v-strom 650. Θα ήθελα τη γνώμη σας αν είναι πολύ νωρίς (σαν εμπειρία) ή κάνω καλά να συνηθήσω κατ'εθυείαν σε μεγάλη μηχανη.

σας ευχαριστώ για το χρόνο σας

Random
15/09/2008, 16:32
kai γω φιλε μου στην ιδια φαση με εσενα ημουνα..με ιννοβα 126 το οποιο ευτυχως κρατησα για τα κοντινα για να μην ταλαιπωρω το στρωμα μου....μην ανησυχεις το στρωμα ειναι ενα παπακι 70 ιππων...ολα καλα go for it

XJR_Billy
15/09/2008, 18:32
Φίλε μου, η πρώτη μηχανή που οδήγησα στη ζωή μου και έμαθα επάνω της, ήταν μία Honda XR500R του 1984. Ελαφριά και ευκολοοδήγητη.

Η συμβουλή μου είναι: Πριν αγοράσεις μηχανή, κάνε μια βόλτα με τη μηχανή κάποιου φίλου σου ή ένα τέστ ντράιβ.

Αν έχεις τα μυαλά στο κεφάλι σου και δεν παρασυρθείς, το στρώμα είναι αρκετά φιλικό για να μάθεις, και αρκετά από όλα για όταν μάθεις.

Μπορεί να μην έχει τα άλογα ενός σούπερ σπόρ, αλλά τα 70 θα σου φανούν 300 σε σχέση με το παπάκι.

Καλή επιλογή...

:beer:

johnpan
15/09/2008, 20:00
κάνε ένα μεγάλο τεστ ride -όχι το τετράγωνο γύρω γύρω- και θα ξέρεις μόνος σου αν είναι για σένα.

Road67
16/09/2008, 11:21
ΜΗΝ ΞΕΚΙΝΑΤΕ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ παρε ενα ελαφρυτερο μοντελο η της ιδιας κατηγοριας αν σ' αρεσει η κανα γυμνο να συνηθισεις το βαρος, τις αντιδρασεις της μηχανης σε σχεση με το ημιαυτοματο και βλεπεις στην πορεια. Αλλα οπως σου ειπαν κι οι συναδελφοι μην παρεις τιποτα χωρις εστω ενα δοκιμαστικο :wave2:

vthn
16/09/2008, 11:56
κράτα το παπί τουλάχιστον ένα χρόνο. Πιο πολύ για να συνηθίσεις με δίτροχο. Να αποκτήσεις αντίληψη ως οδηγός μηχανής. Θα είναι πολύ δύσκολο να αντιμετωπίσεις καταστάσεις για πρώτη φορά με μηχανή 200+ κιλά.
Αυτό που δεν μετανιώνω με τίποτα, είναι ότι η πρώτη μου μηχανή είναι ελαφριά. Ιδιαίτερα όταν πχ σε στροφή στενού (πολύ στενού) ανηφορικού τσιμεντόδρομου συνάντησα φορτηγό, όταν ο μπροστινός σε κίνηση τσαρούχωσε τα φρένα, όταν για πρώτη φορά χρειάστηκε να κατέβω κατηφόρα με κλίση θανάτου, όταν ψιλοαφηρημένος (λάθος, αλλά συμβαίνει) μου βγήκε αυτοκίνητο από στενό, όταν κατάλαβα μέσα σε στροφή ότι την πήρα με περισσότερα από όσα έπερεπε ή μπορούσα και άλλα που δεν μου συνέβησαν τον πρώτο καιρό που οδήγησα μηχανή. Θεωρώ ότι θα μου συμβούν και άλλα (οδηγώ περίπου 15 μήνες), που θα ήθελα να μου συμβούν με το εντουράκι μου (στη θέση σου με το παπάκι μου) παρά με κάτι σαν το strom. Μάθε πρώτα να αντιδράς σε κάτι ελαφρύ, να αναγνωρίζεις τους κινδύνους και μετά πας σε κάτι μεγαλύτερο.
my 0.02$

low__rider
16/09/2008, 12:35
... φιλε M1keΒ1κε ξεκινησα με πρωτο μηχανακι με ενα σκουτερακι 250cc το κρατησα 3 μηνες οπου ειχα ξενερωσει την ζωη μου! ...απλα για μενα δεν πηγαινε παρολο που ειχε 22 αλογα!


το δωσα και πηρα κατευθειαν το v-strom ...1,5 χρονο τωρα ,30,000 χιλιομετρα χωρις κανενα προβλημα

απλα λιγο προσοχη και συνεση στην αρχη μεχρι να το συνηθισεις

τα κιλα μην τα φοβασαι δεν ειναι τιποτα!

SOTHRHS
16/09/2008, 21:42
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΥΤΕΡ ΠΗΓΑ ΣΤΟ TRANSALP ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΣΤΡΟΜ.ΠΑΡΤΟ ΑΦΟΒΑ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΨΑΡΩΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΣΤΡΟΜ ΠΑΡΕΙ ΜΠΟΥΣΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΩΜΕΝΟΣ?

Road67
16/09/2008, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από SOTHRHS
Ν ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΣΤΡΟΜ ΠΑΡΕΙ ΜΠΟΥΣΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΩΜΕΝΟΣ? Αυτό είναι λογική;

SOTHRHS
16/09/2008, 22:01
ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ.ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ........:D

Road67
16/09/2008, 22:17
Εννοείται φιλικά. Απλώς άλλο ψαρωμένος και άλλο άπειρος + ψαρωμένος, ή άπειρος + υπερεκτίμηση δυνατοτήτων :beer:

SOTHRHS
16/09/2008, 22:23
ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ:wave2:

vestromas
17/09/2008, 17:29
Θα συμφωνησω με τον Σωτηρη. Να το παρεις το κοριτσι και να προσεχεις!:beer: :wave2:

Dimitrishu
18/09/2008, 20:26
Ανεβηκα σε μηχανη πρωτη φορα το Μαιο και πηρα διπλωμα τον ιουνιο. Την πηρα τον Ιουνιο και μεχρι τωρα ολα καλα :sun: Απλα θελει πολυ βολτα (υψος 1,73)

SOTHRHS
18/09/2008, 21:26
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:sun:

Elle
20/09/2008, 18:55
Αχ βρε φίλε, 1,73 ύψος και επιλέγεις V-Strom για πρώτο μηχανάκι; Γιατί ρε φίλε;
Θα σου πω ένα μυστικό για τα V-Strom. Τα V-Strom είναι όντως από τα καλύτερα
μηχανάκια που υπάρχουν, ακόμα και οι ανταγωνιστές του το παραδέχονται, ενώ
είναι ευκολοδήγητα, σταθερά και στρίβουν πολύ καλά! Αυτό ακούνε όλοι και την
επιλέγουν αλλά είναι ΛΑΘΟΣ! Η V-Strom δεν είναι κατάλληλη για πρώτη μηχανή.
Είναι κατάλληλη μηχανή όμως για να καταλήξεις!
Οι περισσότεροι καταλήγουν με V-Strom για τελευταία μοτό και τις κρατούν.

Road67
21/09/2008, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Η V-Strom δεν είναι κατάλληλη για πρώτη μηχανή.
Είναι κατάλληλη μηχανή όμως για να καταλήξεις!
+ 1

tazakos
21/09/2008, 17:17
εμένα κυρίως με προβληματίζει το ύψος σου, είμαι 1,90 και πατάω άνετα αλλά και πάλι τυχαίνουν φορές όπως όπισθεν σε μανούβρες ή πεζοδρόμια σταμάτημα κτλ που λίγο το ύψος λίγο το βάρος παίρνω τρομάρες καλές.Τώρα στο 1,73 νομίζω αυτα θα γίνονται πρόβλημα!
Εμένα πχ μου αρέσει πολύ σαν εμφάνιση το kawasaki το Ζ αλλά ξέρω ότι ταιριάζει πολύ παραπάνω σε σένα, που να σκύψω εγώ εκεί? αντίστοιχα το στρομ είναι πιο εύκολο για λίγο πιο ψηλούς. Όλα αυτά βέβαια είναι θεωρία και αν προσέχεις αρκετά όλα θα πάνε μια χαρά...:wave2:

Road67
22/09/2008, 14:34
Σκεφτομουνα παροτι εμενα δε μου αρεσει εμφανισιακα οτι μπορει να σε βολεψει το Versys. Ελαφρυ, ευκολοδηγητο και με την κουρμπα που κανει η σελα και κουμπωνεις αναμεσα στη σελα και στο τεποζιτο που νομιζω ειναι καλη αισθηση για πρωτοπειρο και πατας κατω.

MARKOS-V
22/09/2008, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Σκεφτομουνα παροτι εμενα δε μου αρεσει εμφανισιακα οτι μπορει να σε βολεψει το Versys. Ελαφρυ, ευκολοδηγητο και με την κουρμπα που κανει η σελα και κουμπωνεις αναμεσα στη σελα και στο τεποζιτο που νομιζω ειναι καλη αισθηση για πρωτοπειρο και πατας κατω.

μπα και στο βερσις παλι με τις μυτες πατας.λιγο να σε παρει...ασε.. μπαμ και κατω.πολυ περισσοτερο στο στρωμα που ειναι και βαρυτερο.ας ειναι καλα τα ...καγκελα

Tpap
22/09/2008, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από M1keΒ1κε
1.Είμαι νέος οδηγός μηχανής (2-3 μήνες) και έχω στη κατοχή μου ένα μικρό HONDA Innova 125.

2.Θέλω όμως να αγωράσω ένα v-strom 650.

1. Σωστή επιλογή το παπάκι σου. Όταν πάψεις να νιώθεις νέος οδηγός και κρίνεις ότι το ''κατέχεις'',
όταν βάλεις αρκετά χλμ στο παπάκι σου και καταλάβεις τον ασφαλή και σωστό τρόπο οδήγησης,
όταν μάθεις να προβλέπεις και να προλαμβάνεις,
τότε πας στο 2.



Σημ:
Μου αρέσει που ακούω συμβουλές από φετινούς οδηγούς...

subman21
22/09/2008, 20:41
1) Φίλε μου η κάθε μοτοσυκλέτα είναι κουστουμάκι και μάλιστα ετοιματζίδικο που λέμε, σε άλλους κάθεται άψογα και σε άλλους δεν κάθεται με τίποτα, έτσι παίζει και το στροματάκι δοκίμασέ το αλλά αντί για τον καθρέπτη κοίτα το μέσα στην κίνηση!

2)Tpap το κακό είναι οτι εσύ δεν ακούς συμβουλές από τους παλιούς και ενώ είσαι 1.69 πήγες και αγόρασες τον Τίγρη (άσε που βάζεις και το λουκέτο σε λάθος τροχό!!!!!!!!!!!!!!)

Road67
22/09/2008, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από subman21
Tpap το κακό είναι οτι εσύ δεν ακούς συμβουλές από τους παλιούς και ενώ είσαι 1.69 πήγες και αγόρασες τον Τίγρη (άσε που βάζεις και το λουκέτο σε λάθος τροχό!!!!!!!!!!!!!!)

Ούτε φίλος μου είναι ο Trap. ούτε εχουμε μαλώσει ποτέ, αλλά το ύψος τί σχεση εχει με αυτό που λέει; Καμία. Αν το κατέχεις το άθλημα, το ψηλό μηχανάκι θα σε δυσκολέψει αλλά θα βρεις την τεχνική (θα κουμπώσεις) αλλά δε θα δυσανασχετήσεις. Αντίθετα αν εισαι άσχετος-άπειρος-πρωτόπειρος το ψηλό μηχανάκι και δη βαρύ δεν πρόκειται να το πας, θα σε πάει. Δεν ξέρω ποιός είναι ο Trap αλλά αν το κατέχει ποιό το πρόβλημα; Έχω γνωστό 1.65 που οδηγεί ΚΤΜ και στα φανάρια είναι ο μισός κάτω από το μηχανάκι, ΑΛΛΑ ξέρει να οδηγεί.

Tpap
22/09/2008, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από subman21
Tpap το κακό είναι οτι εσύ δεν ακούς συμβουλές από τους παλιούς ......

:lol: :lol: :rotflmao::rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Αρχικά δημιουργήθηκε από subman21
και ενώ είσαι 1.69 πήγες και αγόρασες τον Τίγρη

:lol: :lol: ποιός σου είπερε, ότι είμαι 1,69....????:eyepop: :eyepop: :confused:
(1,69 ύψος έχω όταν είμαι ξαπλωμένος. Μπερδεύεσαι.)



Αρχικά δημιουργήθηκε από subman21
(άσε που βάζεις και το λουκέτο σε λάθος τροχό!!!!!!!!!!!!!!)

που να το βάλω ωρε μόρτη...2 τροχούς έχει μόνο το ρημάδι....:lol: :lol:
(σου είπα ότι γ@μιέσαι...?)

table920
23/09/2008, 17:10
ΦΙΛΕ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΠΑΠΙ ΠΗΓΑ ΣΕ ΣΤΡΩΜ ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΟ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΕΒΕΣΑΙ ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΗΣΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟ ΦΡΟΝΤΗΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΒΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙΣ ΟΣΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΕΧΩ ΜΕ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΜΟΤΟ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΒΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΣΟΥ ΕΥΧΩΜΕ ΚΑΛΛΑ ΧΛΜ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ

MARKOS-V
23/09/2008, 19:14
και εγω απο παπι πηγα σε στρωμ.στην πρωτη στροφη με μηδεν ταχυτητα πηγα να πεσω!θελει προσοχη στην αρχη.τα 220+ κιλα ειναι προβλημα

subman21
23/09/2008, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Ούτε φίλος μου είναι ο Trap. ούτε εχουμε μαλώσει ποτέ, αλλά το ύψος τί σχεση εχει με αυτό που λέει; Καμία. Αν το κατέχεις το άθλημα, το ψηλό μηχανάκι θα σε δυσκολέψει αλλά θα βρεις την τεχνική (θα κουμπώσεις) αλλά δε θα δυσανασχετήσεις. Αντίθετα αν εισαι άσχετος-άπειρος-πρωτόπειρος το ψηλό μηχανάκι και δη βαρύ δεν πρόκειται να το πας, θα σε πάει. Δεν ξέρω ποιός είναι ο Trap αλλά αν το κατέχει ποιό το πρόβλημα; Έχω γνωστό 1.65 που οδηγεί ΚΤΜ και στα φανάρια είναι ο μισός κάτω από το μηχανάκι, ΑΛΛΑ ξέρει να οδηγεί.

Φίλε Road67 θα συμφωνήσω με αυτά που λές αλλά αν δεν κράξω δημοσίως τον tpap που είναι φίλος μου από παλαιώθεν ποιόν θα κράξω; ε ποιόν;:a029: :a029: :a029: :a029:

Road67
24/09/2008, 01:31
:eyepop: :rotflmao: :lol: :lol: :lol:

subman21
24/09/2008, 22:21
που να το βάλω ωρε μόρτη...2 τροχούς έχει μόνο το ρημάδι....:lol: :lol:


Είδες που δεν ξέρεις και ακόμα αναρωτιέσαι....
(Άσε που πάντα διαλέγεις το λάθος τροχό)

Τέλος πάντων θα σε κράξω άλλη φορά γιατί είμαστε τελείως off topic.

Φίλε πάρε το στροματάκι και όλα θα πάνε μια χαρά απλά μην υπερεκτιμήσεις τις δυνατότητές σου ή της μηχανής.:nono: