PDA

View Full Version : ΚΑΡΔΙΤΣΑ: Έκτακτη γενική συνέλευση αναβατών enduro



dirtbird
15/09/2008, 15:39
Aπό το enduro.gr:

http://www.enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=1&CPiD=2659

....................

dirtbird
15/09/2008, 15:58
Διαβάζοντας τα links, έχουμε αρχικά την παρακάτω φράση:


Μετά τα τελευταία γεγονότα που έλαβαν χώρα κατά την διάρκεια του 83ου International Six Days Enduro, στην περιοχή των Σερρών

Όλα αυτά που έγιναν και κανένας δεν κατονόμασε δημοσίως.

Έχουμε και λέμε λοιπόν (κάνω εγώ την αρχή και όποιος έχει κάτυι να προσθέσει, ελεύθερα - τα συζητάμε στο τέλος):

α) απουσία από το χώρο των paddocks οιασδήποτε μορφής εθνικής εκπροσώπησης. Ούτε ομοσπονδία, ούτε λέσχη, ούτε εθνική ομάδα. Όσοι είδαν την λυόμενη κατασκευή της Ιταλικής Ομοσπονδίας Μοτοσυκλέτας, καταλαβαίνουν τι εννοώ. Και φυσικά είμασταν οικοδεσπότες. Με κάποιο τρόπο έπρεπε να δείξουμε ότι το άθλημα βρίσκεται σε ανάπτυξη και θέλουμε και εμείς να έχουμε τη θέση μας στον παγκόσμιο χάρτη του Enduro. Aν νομίζετε ότι η διοργάνωση του six Days και αγώνων του WEC επαρκούν, καλό είναι να θυμάστε ότι βρίσκεις πιο εύκολο διευθυντές παρά χαμάληδες.
Το παραπάνω, μην το μπερδέψετε με κανενός τύπου πατριωτική κορώνα. Απλά -σε επίπεδο θεατή και όχι VIP- δεν υπήρχε εκπροσώπηση από την δοργανώτρια χώρα.


β) διαμονή εθνικών ομάδων: το ξενοδοχείο που παρέμειναν (ή όσοι από αυτούς έμειναν σε αυτό τέλος πάντων), ήταν η απολύτως χειρότερη δυνατή επιλογή και αυτό το γνωρίζω από πρώτο χέρι αφού και οι περισσότεροι του moto.gr μείναμε σε αυτό. Φυσικά όσον αφορά την παρουσία κάποιου φυσιοθεραπευτή ή κάποιου προκαθορισμένου γεύματος (πράγματα αυτονόητα σε άλλα αθλήματα)...., σας παρακαλώ, σοβαρευτείτε.


Αυτά -για αρχή- εξ'εμού.

Τονίζω ότι τα παραπάνω δεν έχουν καμμία σχέση με τον ίδιο τον αγώνα ο οποίος και οργανωτικά και αγωνιστικά, ξεπέρασε κάθε προσδοκία μας και όσοι δούλεψαν για αυτόν αξίζουν των συγχαρητηρίων και της εκτίμησης μας.

dirtbird
15/09/2008, 16:02
Και μετά μπαίνουμε στα θέματα της συνέλευσης προς συζήτηση (τρία είναι).


1)Επαναδιεξαγωγή εκλογών ΣΑΜΕ

2)Συμμετοχή στο κύπελλο ΠΟΜ

3)Αγώνας ΜΟΘ.


Παρακαλώ, ΜΟΝΟΝ σοβαρά σχόλια. Γράψτε ότι θέλετε αλλά με κόσμιο τρόπο και χωρίς να προκαλείτε.

Οτιδήποτε θα ξεφεύγει από τα παραπάνω, θα διαγράφεται.*


*Θα κρατείται όμως σε αρχείο για πάσαν ενδιαφερόμενο.

:wave2: :wave2:

nantin
15/09/2008, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Και μετά μπαίνουμε στα θέματα της συνέλευσης προς συζήτηση (τρία είναι).


1)Επαναδιεξαγωγή εκλογών ΣΑΜΕ

2)Συμμετοχή στο κύπελλο ΠΟΜ

3)Αγώνας ΜΟΘ.


Παρακαλώ, ΜΟΝΟΝ σοβαρά σχόλια. Γράψτε ότι θέλετε αλλά με κόσμιο τρόπο και χωρίς να προκαλείτε.

Οτιδήποτε θα ξεφεύγει από τα παραπάνω, θα διαγράφεται.*


*Θα κρατείται όμως σε αρχείο για πάσαν ενδιαφερόμενο.

:wave2: :wave2:

για να μπω στο πνευμα
α) ποιο ειναι το προβλημα με τον αγωνα που διοργανωνει ο μ.ο .θ .αυτο που παρατηρησα απο την εξαγελια του αγωνα ειναι οτι θελουν προβολη του αθληματος .
και β) ειχα διαβασει καπου οτι μετα τον εξαημερο θα επρεπε να εχουμε μια ομοσπονδια .θα γινει τιποτα ξερεις

geotriada
15/09/2008, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird




Όλα αυτά που έγιναν και κανένας δεν κατονόμασε δημοσίως.

Έχουμε και λέμε λοιπόν (κάνω εγώ την αρχή και όποιος έχει κάτυι να προσθέσει, ελεύθερα - τα συζητάμε στο τέλος):

α) απουσία από το χώρο των paddocks οιασδήποτε μορφής εθνικής εκπροσώπησης. Ούτε ομοσπονδία, ούτε λέσχη, ούτε εθνική ομάδα. Όσοι είδαν την λυόμενη κατασκευή της Ιταλικής Ομοσπονδίας Μοτοσυκλέτας, καταλαβαίνουν τι εννοώ. Και φυσικά είμασταν οικοδεσπότες. Με κάποιο τρόπο έπρεπε να δείξουμε ότι το άθλημα βρίσκεται σε ανάπτυξη και θέλουμε και εμείς να έχουμε τη θέση μας στον παγκόσμιο χάρτη του Enduro. Aν νομίζετε ότι η διοργάνωση του six Days και αγώνων του WEC επαρκούν, καλό είναι να θυμάστε ότι βρίσκεις πιο εύκολο διευθυντές παρά χαμάληδες.
Το παραπάνω, μην το μπερδέψετε με κανενός τύπου πατριωτική κορώνα. Απλά -σε επίπεδο θεατή και όχι VIP- δεν υπήρχε εκπροσώπηση από την δοργανώτρια χώρα.



πως να υπαρξει εθνικη εκπροσωπηση?????

αφου το ISDE το διοργανωσε η ΛΑΜΣ με τις πλατες της ΠΟΜ
και απουσα τελειως την ΑΜΟΤΕ,,,,

οπου το ΠΠΕ το διοργανωνει η ΑΜΟΤΟΕ,,,,,

οπου οι αθλητες που τρεχουν ΠΠΕ αρνουνται να τρεξουν στο κυπελο της ΠΟΜ

η οποια ομως πληρωσε για την συμμετοχη των πρωτων εξ αυτων και οχι μονο,

στο ISDE,,,,,,,


ειλικρινα παραιτουμαι..........


τωρα ,για τα υπολοιπα περι ξενοδοχειων, φαγητων ,ιατρων, κ.λπ

να ρωτησω κατι?????

ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ δεν εχουν σπονσορες στο ΠΠΕ????

που ηταν ολοι αυτοι στο ISDE???

και μερικες αλλες αποριες.

ο Χελιωτης δεν ειναι προεδρος του ΣΑΜΕ?

ΑΝ οχι θα γινουν ξανα εκλογες?

ποιος θα κανει το ΠΠΕ το 09?

iatrodikastis
15/09/2008, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
πως να υπαρξει εθνικη εκπροσωπηση?????

αφου το ISDE το διοργανωσε η ΛΑΜΣ με τις πλατες της ΠΟΜ
και απουσα τελειως την ΑΜΟΤΕ,,,,

οπου το ΠΠΕ το διοργανωνει η ΑΜΟΤΟΕ,,,,,

οπου οι αθλητες που τρεχουν ΠΠΕ αρνουνται να τρεξουν στο κυπελο της ΠΟΜ

η οποια ομως πληρωσε για την συμμετοχη των πρωτων εξ αυτων και οχι μονο,

στο ISDE,,,,,,,


ειλικρινα παραιτουμαι..........


τωρα ,για τα υπολοιπα περι ξενοδοχειων, φαγητων ,ιατρων, κ.λπ

να ρωτησω κατι?????

ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ δεν εχουν σπονσορες στο ΠΠΕ????

που ηταν ολοι αυτοι στο ISDE???

και μερικες αλλες αποριες.

ο Χελιωτης δεν ειναι προεδρος του ΣΑΜΕ?

ΑΝ οχι θα γινουν ξανα εκλογες?

ποιος θα κανει το ΠΠΕ το 09?


Απάντηση:

Εξαιτίας της συμπεριφοράς της ΠΟΜ στο ISDE οι αναβάτες δεν είναι θετικοί στην συμμετοχή τους στο κύπελλο της ΠΟΜ.

Αμφισβητείται η προεδρεία του Χελιώτη και ο τρόπος εκλογής του μάλιστα αμφισβητείται και το αν θα πρέπει να ξαναβάλει υποψηφιότητα λόγω περιστασιακής συμμετοχής στους αγώνες.

dirtbird
15/09/2008, 20:50
Όσον αφορά τα 3 σημεία προς συζήτηση:

1) Οι αρχαιρεσίες των Γρεβενών για την εκλογή προεδρείου του ΣΑΜΕ απείχαν πολύ από το τυπικό και χωρίς -θέλω να πιστεύω- να ρίχνει κανείς δόλο στους εκλεγμένους, θεωρήθηκε σωστό να επαναληφθούν. Συν αυτά που λέει ο Πέτρος τα οποία εγώ δεν γνώριζα μέχρι πριν από λίγα λεπτά.

2) Συμμετοχή στο Κυπελλο ΠΟΜ: προφανως θα επανεξεταστεί ο τρόπος επικοινωνίας με την εν λόγω ομοσπονδία. Προσωπικά -και σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω- θεωρώ τις παροχές που έδωσε στους αναβάτες φτωχές και τον τρόπο που λήφθησαν κάποιες αποφάσεις αυταρχικό. Κάτι εντελώς αντίθετο σε αυτό που προσμένουν οι αναβάτες.

3) Αγώνας ΜΟΘ: καλά, πλάκα μΕκάνεις κολλητέ μου? Τέσσερις γύροι των 35 χιλιομέτρων, επί δύο(2) ημέρες, απομωνομένοι στο Χορτιάτη? Αυτό δεν είναι enduro αλλά μεγάλο scramble. Kαι προφανώς καμμία παρουσία (έστω εκκίνηση και μία ειδική) σε χώρους που θα προσελκύσουν , όχι ευρύ αλλά έστω ευρύτερο από τους συγγενείς και φίλους, κοινό. Στοιχείο που έρχεται σε άμεση αντιπαράθεση με τη συμφωνία της ΑΜΟΤΟΕ με τους εισαγωγείς.
Που είναι οι εποχές που τα εντούρο του ΜΟΘ ξεκινούσαν μέσα από τη Θεσσαλονίκη δίπλα από τα γραφεία του?

Προφανώς -και χωρίς να θέλω να προκαταβάλλω τις όποιες αποφάσεις του ΣΑΜΕ- έχουμε μπρος γκρεμό και πίσω ρέμα.
Προσωπικά τείνω να συμφωνήσω με αυτά που είπε στην ΕΤ3 μετά τη λήξη του SIX Days o Β. Σιαφαρίκας.

Μικρή Λουλού
15/09/2008, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
Απάντηση:
Αμφισβητείται η προεδρεία του Χελιώτη και ο τρόπος εκλογής του μάλιστα αμφισβητείται και το αν θα πρέπει να ξαναβάλει υποψηφιότητα λόγω περιστασιακής συμμετοχής στους αγώνες.












για τον τροπο εκλογης δεν θα μιλησω ΚΑΘΟΛΟΥ μιας και δεν ημουνα παρον και ουτε μου πεφτει λογος.
αλλα,για καποιους οδηγους που ειναι παροντες 2 δεκαετιες στους Πρωταθληματικους αγωνες δεν μπορω να καταλαβω ποια θα μπορουσαν να ειναι τα κριτηρια που θα του αφαιρουσαν το δικαιωμα να εκπροσωπησει αγωνιζομενους!!

nantin
15/09/2008, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Όσον αφορά τα 3 σημεία προς συζήτηση:

1) Οι αρχαιρεσίες των Γρεβενών για την εκλογή προεδρείου του ΣΑΜΕ απείχαν πολύ από το τυπικό και χωρίς -θέλω να πιστεύω- να ρίχνει κανείς δόλο στους εκλεγμένους, θεωρήθηκε σωστό να επαναληφθούν. Συν αυτά που λέει ο Πέτρος τα οποία εγώ δεν γνώριζα μέχρι πριν από λίγα λεπτά.

2) Συμμετοχή στο Κυπελλο ΠΟΜ: προφανως θα επανεξεταστεί ο τρόπος επικοινωνίας με την εν λόγω ομοσπονδία. Προσωπικά -και σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω- θεωρώ τις παροχές που έδωσε στους αναβάτες φτωχές και τον τρόπο που λήφθησαν κάποιες αποφάσεις αυταρχικό. Κάτι εντελώς αντίθετο σε αυτό που προσμένουν οι αναβάτες.

3) Αγώνας ΜΟΘ: καλά, πλάκα μΕκάνεις κολλητέ μου? Τέσσερις γύροι των 35 χιλιομέτρων, επί δύο(2) ημέρες, απομωνομένοι στο Χορτιάτη? Αυτό δεν είναι enduro αλλά μεγάλο scramble. Kαι προφανώς καμμία παρουσία (έστω εκκίνηση και μία ειδική) σε χώρους που θα προσελκύσουν , όχι ευρύ αλλά έστω ευρύτερο από τους συγγενείς και φίλους, κοινό. Στοιχείο που έρχεται σε άμεση αντιπαράθεση με τη συμφωνία της ΑΜΟΤΟΕ με τους εισαγωγείς.
Που είναι οι εποχές που τα εντούρο του ΜΟΘ ξεκινούσαν μέσα από τη Θεσσαλονίκη δίπλα από τα γραφεία του?

Προφανώς -και χωρίς να θέλω να προκαταβάλλω τις όποιες αποφάσεις του ΣΑΜΕ- έχουμε μπρος γκρεμό και πίσω ρέμα.
Προσωπικά τείνω να συμφωνήσω με αυτά που είπε στην ΕΤ3 μετά τη λήξη του SIX Days o Β. Σιαφαρίκας.

σωτηρη απ οτι διαβασα ο αγωνας ειναι κυριακη απλα το παρκ φερμε θα ανοιξει απο παρασκευη .σιγουρα θα ηταν πολυ ομορφο να υπηρχε μια ειδικη μεσα στην πολη αλλα φανταζομαι οτι ειναι δυσκολο και θελει χρηματα οποτε χλωμο .οσο για τις ειδικες και οι δυο ειναι ευρειες στο κοινο .και επισης ο χορτιατης εχει κομματια πολυ δυνατου εντουρο .τα 35 χιλιομετρα δε μου λενε τιποτα .το θεμα ειναι τι 35 χιλιομετρα θα ειναι :wave2: :wave2:

iatrodikastis
15/09/2008, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
σωτηρη απ οτι διαβασα ο αγωνας ειναι κυριακη απλα το παρκ φερμε θα ανοιξει απο παρασκευη .σιγουρα θα ηταν πολυ ομορφο να υπηρχε μια ειδικη μεσα στην πολη αλλα φανταζομαι οτι ειναι δυσκολο και θελει χρηματα οποτε χλωμο .οσο για τις ειδικες και οι δυο ειναι ευρειες στο κοινο .και επισης ο χορτιατης εχει κομματια πολυ δυνατου εντουρο .τα 35 χιλιομετρα δε μου λενε τιποτα .το θεμα ειναι τι 35 χιλιομετρα θα ειναι :wave2: :wave2:


Θα απαντήσω μόνο στο κομμάτι των 35χλμ και των 4 κύκλων.

Απάντηση:Μπορώ να δεχτώ ότι τα καλαμάκια είναι πλαστικά και με αυτά ρουφάν τα αναψυκτικά.
Επίσης μπορώ να δεχτώ την διαφορά στο φύλλο μεταξύ τυρόπιτας και μπουγάτσας.
Αλλά φιλαράκι εντούρο σε μορφή σκραμπλ...με τπτ.

dirtbird
15/09/2008, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
σωτηρη απ οτι διαβασα ο αγωνας ειναι κυριακη απλα το παρκ φερμε θα ανοιξει απο παρασκευη .σιγουρα θα ηταν πολυ ομορφο να υπηρχε μια ειδικη μεσα στην πολη αλλα φανταζομαι οτι ειναι δυσκολο και θελει χρηματα οποτε χλωμο .οσο για τις ειδικες και οι δυο ειναι ευρειες στο κοινο .και επισης ο χορτιατης εχει κομματια πολυ δυνατου εντουρο .τα 35 χιλιομετρα δε μου λενε τιποτα .το θεμα ειναι τι 35 χιλιομετρα θα ειναι :wave2: :wave2:

oK, μπορεί να έκανα λάθος. Είδα απλώς τις ημερομηνίες και την περιγραφή της διαδρομής.

140 χλμ αγώνας, είναι μικρός για πανελλήνιο πρωτάθλημα. Απο κει και πέρα υπάρχουν και τα άλλα θέματα προβολής-προσέλκυσης. Εάν δεν υπάρχουν χορηγοί, ΔΕΝ υπάρχει μέλλον.

EMIL
15/09/2008, 22:59
Δεν εχω πολλα ποστ στο φορουμ.Αλλα ΕΛΕΟΣ με αυτη την κοντρα.Εχουνε γινει ολοι γραφικοι.Ειμαστε το πολυ 300 ατομα που ασχολουνται με αγωνες ερασιτεχνικα και ηδη εχουν καταφερει να τα κανουν μπαχαλο.
Το μονο που θελω ειναι σωστους αγωνες διοργανωτικα και οσο γινεται ασφαλεις ,γιατι πληρωνω συμμετοχη και απαιτω σερβις.
Ειτε ειναι ΠΠΕ ειτε ειναι Αττικα ειτε οτιδηποτε αλλο.Η ελπα εχει το know how στο πως να κανει αγωνες τιποτε αλλο.
Η ΑΜΟΤΟΕ δεν εχει αποδειξη τιποτα στο χωρο με φτωχους διοργανωτικα αγωνες κι ενα μενος εναντιον της ελπα.
Κανεναν δεν υποστηριζω.Με τα δεδομενα τα ελληνικα μονο ενας μπορει να υπαρξει.
Ο κος Χελιωτης γιατι κοπτεται τοσο πολυ δεν εχω καταλαβει ειλικρινα.Εσεις????
Ο ΣΑΜΕ διαλυθηκε εσκεμενα.Σ αυτο φταινε και καποιοι δημοσιογραφοι ειδικου τυπου.

daddy78
15/09/2008, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από EMIL
....Αλλα ΕΛΕΟΣ με αυτη την κοντρα....
...Το μονο που θελω ειναι σωστους αγωνες διοργανωτικα και οσο γινεται ασφαλεις ,γιατι πληρωνω συμμετοχη και απαιτω σερβις....


σωστή άποψη...


Αρχικά δημιουργήθηκε από EMIL
...δεν εχω καταλαβει ειλικρινα.Εσεις?....


Στην Ελλάδα είναι "dog eat dog" η κατάσταση (χωρίς να αναφέρομαι στο συγκεκριμμένο επαγγελματία). Πιστεύω ότι όλοι καλό θέλουν να κάνουν, όμως η όποια τυχόν καλοπροαίρετη κίνηση/πρόταση υπονομεύεται από μια άλλη επίσης καλοπροαίρετη (ίσως) γιατι πώς να το κάνουμε, πιστεύουμε ότι θα τα καταφέρουμε καλύτερα.

Anyway, ελπίζω πως κάποια στιγμή θα καταλάβουν όλοι ότι το "διαίρει και βασίλευε" δεν λειτουργεί σε αυτή την περίπτωση και πως αυτοί που βλέπουν λίγο μακρυτερα θα καταλάβουν ότι το συμφέρον τους είναι στην ανάπτυξη του χώρου. Έτσι μόνο θα μαζέψουν νέο κόσμο και θα κυκλοφορήσει χρήμα.

Άν θέλουν να έχουν 45 μικρομάγαζα δεν γίνεται τίποτα. Ή ενώνονται ή το καθένα ας αναλαμβάνει σε τελική ανάλυση να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα. Άν η ΕΛΠΑ έχει εμπειρία στη διοργάνωση, ας αναλάβουν οι άλλοι το Μαρκετινγκ, τους χορηγους, τις υπηρεσίες, whatever...


'Ονειρα θερινής νυκτός.....?

Μικρή Λουλού
16/09/2008, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από daddy78
. Άν η ΕΛΠΑ έχει εμπειρία στη διοργάνωση, ας αναλάβουν οι άλλοι το Μαρκετινγκ, τους χορηγους, τις υπηρεσίες, whatever...


'Ονειρα θερινής νυκτός.....? [/B]








η ΕΛΠΑ απο μονη της,δεν εχει τιποτα.
το μονο που εχει και διαθετει ειναι ο εξοπλισμος της (χρονομετρα,καγκελα παρκ-φερμε,πυροσβεστηρες,σι-μπι επικοινωνιας κ.λ.π)
Μαρκετιν,χορηγοι,υπηρεσιες,ασθενοφορα,γιατροι,κριτες και τα ρεστα ειναι θεματα που αφορουν τις λεσχες,ή τους προσφατα εμφανισμενους Επαγγελματιες οργανωτες...

Μικρή Λουλού
16/09/2008, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
.τα 35 χιλιομετρα δε μου λενε τιποτα .το θεμα ειναι τι 35 χιλιομετρα θα ειναι :wave2: :wave2:









το εντουρο δεν ειναι αγωνας αρχηγων ή ρομανιακς..
δεν εχει λογικη να εχεις εναν αγωνιζομενο σε συνθηκες πολεμου συνεχως και να τον αναγκαζεις να πηγαινει ταπα οπου μπορει,σε μια διαδρομη που απο την δευτερη φορα την θυμαται απ'εξω,με μοναδικο σκοπο να εχει αρκετη προπορεια στο ΣΕΧ μπας και ξεκουραστει λιγο κινδυνευοντας και να "παγωσει" πριν την ειδικη..

Μικρή Λουλού
16/09/2008, 09:24
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada


οπου οι αθλητες που τρεχουν ΠΠΕ αρνουνται να τρεξουν στο κυπελο της ΠΟΜ

η οποια ομως πληρωσε για την συμμετοχη των πρωτων εξ αυτων και οχι μονο,

στο ISDE,,,,,,,













η εικονα της ΕΛΠΑ προς τα "εξω" ειναι μια πολυ παλια ιστορια.
οσοι ειναι παλιοι θα θυμουνται οτι ακομα και η ΛΕΜΟΤ (εποχης 89-91) μπορει να διοργανωνε πορειες,αντιδρασεις κ.λ.π,αλλα δεχοτανε την προσφορα της ΕΛΠΑ για την συμμετοχη των ομαδων στην Παγκοσμια συναντηση με την προυποθεση οτι στην παρελαση των Εθνων θα εχουν σημα και αυτοκολλητα της (ΕΛΠΑ) σε εμφανη σημεια...








ειλικρινα παραιτουμαι..........



ειλικρινα με διαγραψανε...:)

caninus
16/09/2008, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
πως να υπαρξει εθνικη εκπροσωπηση?????

αφου το ISDE το διοργανωσε η ΛΑΜΣ με τις πλατες της ΠΟΜ
και απουσα τελειως την ΑΜΟΤΕ,,,,

οπου το ΠΠΕ το διοργανωνει η ΑΜΟΤΟΕ,,,,,

οπου οι αθλητες που τρεχουν ΠΠΕ αρνουνται να τρεξουν στο κυπελο της ΠΟΜ

η οποια ομως πληρωσε για την συμμετοχη των πρωτων εξ αυτων και οχι μονο,

στο ISDE,,,,,,,


ειλικρινα παραιτουμαι..........


τωρα ,για τα υπολοιπα περι ξενοδοχειων, φαγητων ,ιατρων, κ.λπ

να ρωτησω κατι?????

ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ δεν εχουν σπονσορες στο ΠΠΕ????

που ηταν ολοι αυτοι στο ISDE???

και μερικες αλλες αποριες.

ο Χελιωτης δεν ειναι προεδρος του ΣΑΜΕ?

ΑΝ οχι θα γινουν ξανα εκλογες?

ποιος θα κανει το ΠΠΕ το 09?

γιωργο κανενα isde δε διοργανωθηκε με τις πλατες της ΠΟΜ παρα μονο με τις πλατες της ΛΑΜΣ.
τελεια και παυλα σε αυτο το θεμα!!!

μη παραιτεισαι απο ολο αυτο το μπερδεμα και στασου στο προκλητικο των αναβατων 1-2 μερες πριν τον αγωνα οπου η ατμοσφαιρα μυριζε μπαρουτι(λεγομενα πρωτοκλασσατου αναβατη) και πιθανης αποχωρησης απο την ομαδα(αυτο κι αν ηταν αστειο).

λυπαμαι αλλα μερικοι αναβατες της εθνικης ομαδας σε λογια και φρασεις ειναι πολυ κατω του μετριου(μου θυμιζουν ποδοσφαιρο οπου εκει κυριαρχει η αμορφωσια).

προσωπικα αν ημουν η ΠΟΜ δε θα κατεβαζα εθνικη ομαδα αφου δεν εχει προκηρυξει πρωταθλημα και το κυπελλο ειναι υπο αμφισβητηση.

οι σπονσορες των καλομαθημενων αναβατων ηταν εκει αλλα το χερι στη τσεπη μονο ενας το εβαλε για τον αναβατη του(δε νομιζω να χρειαζεται ονομα).


για τις εκλογες των γρεβενων τα εχουν πει αλλοι καλυτερα και που παρεβρισκονταν εκει σε προηγουμενο θεμα.
αν τιθεται θεμα εκλογων φαντασου ποσο σωστες ηταν εκεινες οι εκλογες(προσωπικα προτιμω τον χελιωτη σα προεδρο κι ας εχει ελαχιστες αγωνιστικες παρουσιες μεσα στη χρονια.
μου αρεσει ο τροπος που κραζει τον εκαστοτε παρατυπο απο οποιο φιλικο περιβαλλον κι αν προερχεται).

οσο για το πρωταθλημα του 2009 περιμενε μηπως σκασουν τιποτα βομβες μεχρι το τελος του μηνος αλλιως θα μεινει ως εχει.

:beer: :beer: :beer:

marios8
16/09/2008, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
το εντουρο δεν ειναι αγωνας αρχηγων ή ρομανιακς..
δεν εχει λογικη να εχεις εναν αγωνιζομενο σε συνθηκες πολεμου συνεχως και να τον αναγκαζεις να πηγαινει ταπα οπου μπορει,σε μια διαδρομη που απο την δευτερη φορα την θυμαται απ'εξω,με μοναδικο σκοπο να εχει αρκετη προπορεια στο ΣΕΧ μπας και ξεκουραστει λιγο κινδυνευοντας και να "παγωσει" πριν την ειδικη..

Εκτός του ότι , απο έναν αγώνα 140 χιλιομέτρων μετά τα 35 η διαδρομή θα σου είναι γνωστή , σκέψου πώς θα είναι το τερέν στον 4αρτο γύρο :sick:

dirtbird
16/09/2008, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από caninus
...........

μη παραιτεισαι απο ολο αυτο το μπερδεμα και στασου στο προκλητικο των αναβατων 1-2 μερες πριν τον αγωνα οπου η ατμοσφαιρα μυριζε μπαρουτι(λεγομενα πρωτοκλασσατου αναβατη) και πιθανης αποχωρησης απο την ομαδα(αυτο κι αν ηταν αστειο).

.........

οι σπονσορες των καλομαθημενων αναβατων ηταν εκει αλλα το χερι στη τσεπη μονο ενας το εβαλε για τον αναβατη του(δε νομιζω να χρειαζεται ονομα).

.........

Καθότι αυτά που αναφέρεις είναι βαρύτατα, εάν δεν είσαι σε θέση να αναφέρεις ονόματα τότε είμαι υποχρεωμένος να διαγράψω αυτά τα σημεία. Όσον αφορά το δεύτερο σημείο, τουλάχιστον ανέφερε την ομάδα που υποστήριξε τον αναβάτη της.

Εγώ πάντως γνωρίζω ότι το σέρβις του Σιαφαρίκα το έκανε η X-tra Products (G G, H/berg). Tο τι προηγήθηκε αυτού, όχι [δλδ. δεν γνωρίζω πέρα από φήμες και πιθανόν ανακρίβειες].



Αρχικά δημιουργήθηκε από caninus


λυπαμαι αλλα μερικοι αναβατες της εθνικης ομαδας σε λογια και φρασεις ειναι πολυ κατω του μετριου(μου θυμιζουν ποδοσφαιρο οπου εκει κυριαρχει η αμορφωσια).



Πάλι απρόσωπη αναφορά και με παρομοίωση η οποία μπορεί να εκληφθεί προσβλητικά και από τους υπόλοιπους αναβάτες enduro. Eάν δεν γίνεις συγκεκριμμένος, ισχύουν τα παραπάνω.

caninus
16/09/2008, 18:36
δεν ειναι απαραιτητο σε μια αναφορα που ειναι αληθης να αναφερθουν και ονοματα!
αν δε σε καλυπτω τοτε εσυ εχεις το μαχαιρι και ...κοψε οτι νομιζεις!
και φυσικα αν δε μπορουν καποιοι αλλοι να τα αναφερουν αυτα ισως να πρεπει να σε προβληματισει λιγακι(βλεπεις δεν ημουνα μονος μου στον ολο διαλογο η σε καποιο απο τα γεγονοτα που αναφερω).

η οποια λογοκρισια επελθει που κατα τη γνωμη σου ειναι συκοφαντικη(για μενα δεν ισχυει αφου δε κανω κατινισμο για κανενα λογο)στερει και το ελευθερο βημα του φορουμ και για τους υπολοιπους που συμμετεχουν στο διαλογο!

επισης θα μπορουσες να περιμενεις και τη γνωμη αρκετων εδω και φυσικα αν υπαρχει λογος να το σβησεις εντελως.


:beer: :beer: :beer:

dirtbird
16/09/2008, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από caninus
δεν ειναι απαραιτητο σε μια αναφορα που ειναι αληθης να αναφερθουν και ονοματα!
αν δε σε καλυπτω τοτε εσυ εχεις το μαχαιρι και ...κοψε οτι νομιζεις!
και φυσικα αν δε μπορουν καποιοι αλλοι να τα αναφερουν αυτα ισως να πρεπει να σε προβληματισει λιγακι(βλεπεις δεν ημουνα μονος μου στον ολο διαλογο η σε καποιο απο τα γεγονοτα που αναφερω).

η οποια λογοκρισια επελθει που κατα τη γνωμη σου ειναι συκοφαντικη(για μενα δεν ισχυει αφου δε κανω κατινισμο για κανενα λογο)στερει και το ελευθερο βημα του φορουμ και για τους υπολοιπους που συμμετεχουν στο διαλογο!

επισης θα μπορουσες να περιμενεις και τη γνωμη αρκετων εδω και φυσικα αν υπαρχει λογος να το σβησεις εντελως.


:beer: :beer: :beer:

Η πρόθεση μου δεν είναι να λογοκρίνω κανένα. Από την άλλη όμως δεν πιστεύω ότι είναι σωστό να αναφέρουμε τα γεγονότα υπό μορφή εκμηστυρίευσης (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι απαραίτητα θεωρώ ψευδή αυτά που αναφέρεις) όπου αναλόγως με την αντίληψη των προσώπων και γεγονότων, ο καθένας καταλαβαίνει ότι θέλει.

Δεν νομίζεις ότι θα ήταν σωστότερο να είσαι πιο ακριβής σε αυτά που αναφέρεις?
Σύμφωνα με αυτά που έγραψες, λίγο-πολύ όλοι οι αναβάτες είναι καλομαθημένοι, προκλητικοί και γενικότερα 'ποδοσφαιρικού' επιπέδου.

Συνεπώς λόγω της ελλιπούς πληροφόρησης του μηνύματος σου (και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ - η λέξη 'κατινισμός' είναι προσδιορισμός που εσύ χρησιμοποίησες), θεωρώ ότι πρέπει να θέσω τις παραμέτρους της συζήτησης.
Νομίζω ότι είναι αστείο να σου ζητούν να αναφέρεις περισσότερα, και να το εκλαμβάνεις ως λογοκρισία.

Και επί της ουσίας:αγωνιστικά (οργανωτές και αγωνιζόμενοι) πάμε καλά, θεσμικά τι γίνεται?

:beer: :wave2:

ΣΗΜ: το μήνυμα σου παραμένει ως έχει. Σας προτρέπω όμως όλους να είστε πιο συγκεκριμένοι στα μηνύματα σας. Ο σκοπός αυτής της συζήτησης είναι να δούμε ποιός θα είναι χρήσιμος στο μέλλον, όχι ποιός ήταν 'άχρηστος' στο παρελθόν. :)

GASer
16/09/2008, 20:08
Οι πρωτοκλασσάτοι αναβάτες δεν γνωρίζουν το forum να παραθέσουν τις απόψεις τους; Μόνο οι "θεατές" και οι περιστασιακοί του ΠΠΕ θα τοποθετούμαστε;

dirtbird
16/09/2008, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Οι πρωτοκλασσάτοι αναβάτες δεν γνωρίζουν το forum να παραθέσουν τις απόψεις τους; Μόνο οι "θεατές" και οι περιστασιακοί του ΠΠΕ θα τοποθετούμαστε;


+1
Είναι και αυτό ένα από τα αναπάντητα -μέχρι στιγμής- ερωτήματα...:confused:

geotriada
16/09/2008, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Οι πρωτοκλασσάτοι αναβάτες δεν γνωρίζουν το forum να παραθέσουν τις απόψεις τους; Μόνο οι "θεατές" και οι περιστασιακοί του ΠΠΕ θα τοποθετούμαστε;


+2 βαρεθηκα να λεμε για αυτους, χωρις αυτους:confused:

Μικρή Λουλού
16/09/2008, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Οι πρωτοκλασσάτοι αναβάτες δεν γνωρίζουν το forum να παραθέσουν τις απόψεις τους; Μόνο οι "θεατές" και οι περιστασιακοί του ΠΠΕ θα τοποθετούμαστε;









γιατι,εχεις δει ποτε πρωτοκλασσατους αναβατες ακομα και οταν δεν αγωνιζονται για διαφορους λογους να προσφερουν κατι στο αθλημα???(εκτος ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ εξαιρεσεων)

η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου αποψη ειναι οτι το ελληνικο εντουρο μια ζωη θα κινειται με επαγγελματικο Ερασιτεχνισμο σε πλαισια Επαγγελματικα ερασιτεχνικα...
τα κεφαλαια μου δεν ειναι τυχαια..

caninus
17/09/2008, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Μόνο οι "θεατές" και οι περιστασιακοί του ΠΠΕ θα τοποθετούμαστε;

ποιοι ειναι οι μεν και ποιοι οι δε;

και γιατι ειδικα τα εισαγωγικα;
σημαινουν κατι που δε το καταλαβαινω;

τελος παντων....

οι αναβατες εν τελει δε χρειαζεται να τοποθετηθουν στο φορουμ για κανενα λογο!
η τοποθετηση τους σαν διαλογος πρεπει να ειναι εντος αγωνος οπως και το οποιοδηποτε ηθος που τελικα τους χαρακτηριζει.

χαρακτηριστικα παραδειγματα ειναι ο Αδαμος Πρασσος απο τη μερια του εντουρο και ο Λευτερης Καρετσος απο το μοτοκρος.

δε θα μπορουσα να πω πιο χαρακτηριστικα φαινομενα/παραδειγματα αναβατων μεγαλης πορειας αλλα και αντιστοιχου ηθους χωρις να εχουν πει πολλα λογια.

αυτο ακριβως εννοω αλλα δε γινεται να ειμαστε ολοι ιδιοι.

***εχω φυγει εκτος θεματος και σταματω εδω.


:) :) :)

dirtbird
17/09/2008, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από caninus προσωπικα προτιμω τον χελιωτη σα προεδρο κι ας εχει ελαχιστες αγωνιστικες παρουσιες μεσα στη χρονια. [/B]

και


Αρχικά δημιουργήθηκε από caninus
οι αναβατες εν τελει δε χρειαζεται να τοποθετηθουν στο φορουμ για κανενα λογο!
η τοποθετηση τους σαν διαλογος πρεπει να ειναι εντος αγωνος οπως και το οποιοδηποτε ηθος που τελικα τους χαρακτηριζει.

Δηλαδή ναι μεν να μιλάει ο Χελιώτης και θα κάνουμε τα στραβά μάτια αφού δεν έχει σταθερή αγωνιστική παρουσία αλλά συγχρόνως να μην μιλούν οι αναβάτες με με τακτικές συμμετοχές.

Λυπάμαι αλλά εγώ προσωπικά δεν μπορώ να ακολουθήσω το σκεπτικό σου και φυσικά διαφωνώ πλήρως και εξαρχής.

ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ENDURO ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΝΑΒΑΤΕΣ (νυν και πρώην) και φυσικά είναι και αυτοί που έχουν τον πρώτο λόγο σε αυτή τη συζήτηση.*

Έτσι κι αλλιώς τα 25 χρόνια της ιστορίας του enduro στην Ελλάδα δείχνει ότι αυτοί που (αυτο?)κλήθηκαν να καλύψουν τα θεσμικά πόστα, έχουν αποτύχει αφού τελικά παραμένει ένα άθλημα που συνεχίζει να μην αναγνωρίζεται από το κράτος.

Επίσης φράσεις σαν την ακόλουθη...


οι αναβατες εν τελει δε χρειαζεται να τοποθετηθουν στο φορουμ για κανενα λογο!

.. θυμίζουν προσπάθεια χειραφέτησης της συζήτησης. Δεν πιστεύω να είναι εσκεμμένο εκ μέρους σου, αλλά εάν επαναληφθεί θα αναγκαστώ να σου ζητήσω να αποχωρήσεις.

*Μηχανή enduro οδηγείς/ούσες?:confused: :confused:

caninus
17/09/2008, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
και



Δηλαδή ναι μεν να μιλάει ο Χελιώτης και θα κάνουμε τα στραβά μάτια αφού δεν έχει σταθερή αγωνιστική παρουσία αλλά συγχρόνως να μην μιλούν οι αναβάτες με με τακτικές συμμετοχές.

Λυπάμαι αλλά εγώ προσωπικά δεν μπορώ να ακολουθήσω το σκεπτικό σου και φυσικά διαφωνώ πλήρως και εξαρχής.

ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ENDURO ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΝΑΒΑΤΕΣ (νυν και πρώην) και φυσικά είναι και αυτοί που έχουν τον πρώτο λόγο σε αυτή τη συζήτηση.*

Έτσι κι αλλιώς τα 25 χρόνια της ιστορίας του enduro στην Ελλάδα δείχνει ότι αυτοί που (αυτο?)κλήθηκαν να καλύψουν τα θεσμικά πόστα, έχουν αποτύχει αφού τελικά παραμένει ένα άθλημα που συνεχίζει να μην αναγνωρίζεται από το κράτος.

Επίσης φράσεις σαν την ακόλουθη...



.. θυμίζουν προσπάθεια χειραφέτησης της συζήτησης. Δεν πιστεύω να είναι εσκεμμένο εκ μέρους σου, αλλά εάν επαναληφθεί θα αναγκαστώ να σου ζητήσω να αποχωρήσεις.

*Μηχανή enduro οδηγείς/ούσες?:confused: :confused:

δε ξερω αν εχεις κατι με το συγκεκριμενο αναβατη που εδω και 2 χρονια του ασκω βαρια κριτικη σε οτι ανακοινωνει και δε μπαινω σε αυτο το τρυπακι!


αν δε με καταλαβαινεις τοτε πως διαφωνεις;
μα τα ''ακαταλαβιστικα'' που γραφω;

με τη προηγουμενη δημοσιευση μου δεν ακυρωνω κανενα αναβατη απο δημοσια συζητηση μονο που εσυ με αυτη τη τριτη παραγραφο αναιρεις αυτα που ειπες στη πρωτη.
μη το μπερδευουμε το θεμα...

την ιστορια του εντουρο στην ελλαδα δε τη γραφουμε ουτε εσυ ουτε κι εγω παρα μονο οι αναβατες και οι οργανωτες που εχεις ξεχασει να αναφερεις.
για το θεμα της αναγνωρισης δε καταλαβαινω τι εννοεις(εξηγησε το).

ξαναγραφω οτι δε χειραφετω κανενα αναβατη απλα ανεφερα οτι κανενας απο αυτους δεν ''αναλωνεται'' σε δημοσια συζητηση εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων(ξερεις κανενα πρωτοκλασσατο που γραφει; εγω οχι.).

επισης σου ξαναειπα αν θες τα σβηνεις ολα αλλα εσυ μαλλον το προχωρησες πιο κατω ριχνοντας μου μια κιτρινη καρτα.
αν δε με εκφραζει το φορουμ η αν εγω καταλαβω οτι ειμαι εριστικος τη κανω μονος μου ευκολα δε θελω βοηθεια.

και τελος αν η αναφορα των γεγονοτων μεσα στο χωρο του εντουρο που πραγματικα ειναι τεκμηριωμενα ενοχλει τοτε τι να πω(δεν ειδα να τοποθετειται και κανενα αλλο μελος,εμεις οι δυο μιλαμε τη τελευταια μερα).

για το θεμα τι ακριβως οδηγαω σου απαντω καθε ειδους μοτο απο το 1981 που εχω βγαλει διπλωμα ειτε σε χωμα ειτε σε ασφαλτο εχοντας αλλαξει τουλαχιστον 10 διαφορετικες μοτο απο τοτε(αν αυτο δε σε καλυπτει τοτε σου λεω οτι δεν ειμαι αγωνιζομενος).

***παλι βγηκα εκτος θεματος αρκετα και μαλλον δε θα δωσω συνεχεια στις απαντησεις σε αυτη τη θεματολογια!
επισης πολλες φορες η αχρωμη παρουσια του πληκτρολογιου δημιουργει αντιθεσεις ανευ λογου η ακομη και παιχνιδια εξουσιας...

η παρακατω φατσουλα δειχνει τη καλη προθεση και για κουβεντα απο κοντα...

:beer: :beer: :beer:

dirtbird
17/09/2008, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από caninus
.........

***παλι βγηκα εκτος θεματος αρκετα και μαλλον δε θα δωσω συνεχεια στις απαντησεις σε αυτη τη θεματολογια!
επισης πολλες φορες η αχρωμη παρουσια του πληκτρολογιου δημιουργει αντιθεσεις ανευ λογου η ακομη και παιχνιδια εξουσιας...

η παρακατω φατσουλα δειχνει τη καλη προθεση και για κουβεντα απο κοντα...

:beer: :beer: :beer:

Επειδή πιστεύω ότι δεν είναι δυνατόν να μονοπωλούμε το θέμα μέχρι να συνεννοηθούμε, και επειδή συμφωνώ στα παραπάνω, θα σου απαντήσω με p.m. προσωπικά.

:beer: :wave2:

GASer
17/09/2008, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από caninus
ποιοι ειναι οι μεν και ποιοι οι δε;

Ποιός είναι ποιός το ξέρει ο ίδιος. Εγώ είμαι ο Δημήτρης ο Κούρλας και είμαι και "θεατής" και περιστασιακός. Τώρα. Στο παρελθόν ήμουν ενεργός. Ίσως οι δύο τέταρτες θέσεις στην τελική κατάταξη των ΠΠΕ του 92 και του 93 (το 93 με τρεις μόνο αγώνες λόγω ατυχήματος) να με χαρακτήριζαν και πρωτοκλασσάτο τότε.



Αρχικά δημιουργήθηκε από caninus
και γιατι ειδικα τα εισαγωγικα;
σημαινουν κατι που δε το καταλαβαινω;

Απλούστατο. Τα εισαγωγικά παραπέμπουν στο γεγονός ότι δεν υπάρχουν πραγματικοί θεατές που να παρακολουθούν το ΠΠΕ (όπως πχ στο ποδόσφαιρο) αλλά εντουράδες που είτε μπορεί να παρακολουθήσουν μια-δύο ειδικές σε ένα κοντινό αγώνα, είτε εντουράδες που απλά συζητάνε μεταξύ τους και ανταλλάσουν απόψεις χωρίς να έχουν δει από κοντά.



Αρχικά δημιουργήθηκε από caninus

τελος παντων....

οι αναβατες εν τελει δε χρειαζεται να τοποθετηθουν στο φορουμ για κανενα λογο!
η τοποθετηση τους σαν διαλογος πρεπει να ειναι εντος αγωνος οπως και το οποιοδηποτε ηθος που τελικα τους χαρακτηριζει.

Δεν συμφωνώ. Η σωστή έκφραση πιστεύω είναι "δεν απαιτείται", όχι "δεν χρειάζεται". Χρειάζεται και παραχρειάζεται. Είναι σαν να τοποθετούνται οι ομάδες της Β' Εθνικής για τα τεκτενόμενα στην Σούπερ Λίγκα... Υπάρχουν βέβαια και οδηγοί που δεν γνωρίζουν την χρήση ΗΥ, κατά πόσο άλλο την χρήση του Ιντερνετ.



Αρχικά δημιουργήθηκε από caninus

χαρακτηριστικα παραδειγματα ειναι ο Αδαμος Πρασσος απο τη μερια του εντουρο και ο Λευτερης Καρετσος απο το μοτοκρος.

δε θα μπορουσα να πω πιο χαρακτηριστικα φαινομενα/παραδειγματα αναβατων μεγαλης πορειας αλλα και αντιστοιχου ηθους χωρις να εχουν πει πολλα λογια.


Το ήθος δεν αποκλείει την δυνατότητα ή την ικανότητα τοποθέτησης. Αντίθετα προσθέτει κύρος και επιδυκνείει έμπρακτό ενδιαφέρον.



Αρχικά δημιουργήθηκε από caninus

αυτο ακριβως εννοω αλλα δε γινεται να ειμαστε ολοι ιδιοι.
***εχω φυγει εκτος θεματος και σταματω εδω.


:) :) :)




:beer: :beer:

marios8
17/09/2008, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ENDURO ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΝΑΒΑΤΕΣ (νυν και πρώην)




Ότι πιο σωστό έχει ειπωθεί .

Είναι ποτέ δυνατόν να περιμένεις απο τρίτους να καλυτερέψουν αυτό που εσύ πάς και αγωνίζεσαι ???
Απλά είναι τα πράγματα .

Το σίγουρο είναι οτι τους γύρω γύρω τους βολεύει οι αθλητές να μην έχουν φωνή - κρίση - αντίληψη :wave2:

OldMan
17/09/2008, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αγώνας ΜΟΘ: καλά, πλάκα μΕκάνεις κολλητέ μου? Τέσσερις γύροι των 35 χιλιομέτρων, επί δύο(2) ημέρες, απομωνομένοι στο Χορτιάτη?
Σωτήρη..

Ξέρεις πόσα άτομα βγήκαμε για χάραξη, σήμανση και χρονομέτρηση ??

(ξεκινήσαμε 6 και καταλήξαμε 2 ...) :(






Υ.Γ.1
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου και για την μορφή που θα έπρεπε να έχουν οι αγώνες enduro αλλά για το γεγονός ότι αν μια λέσχη δεν μπορεί να διοργανώσει έναν ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ αγώνα, καλύτερα να μην το κάνει ...

Υ.Γ.2
Όταν πριν ΠΟΛΛΑ χρόνια κάποιοι φώναζαν ότι οι αγώνες enduro δεν (πρέπει να) είναι Rally αυτοκινήτων, χαρακτηρίζονταν ρεβιζιονιστές ...!!! :wave2:

iatrodikastis
17/09/2008, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


Έτσι κι αλλιώς τα 25 χρόνια της ιστορίας του enduro στην Ελλάδα δείχνει ότι αυτοί που (αυτο?)κλήθηκαν να καλύψουν τα θεσμικά πόστα, έχουν αποτύχει αφού τελικά παραμένει ένα άθλημα που συνεχίζει να μην αναγνωρίζεται από το κράτος.



Πες τα χρυσόστομε. :beer:

Στην θέση τους όχι μόνο δεν θα μίλαγα...

Εχω βέβαια και την κακή συνήθεια να κρίνω εκ του αποτελέσματος.:smokin:

Μικρή Λουλού
17/09/2008, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
αν μια λέσχη δεν μπορεί να διοργανώσει έναν ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ αγώνα, καλύτερα να μην το κάνει ...













.-

EMIL
18/09/2008, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Καθότι αυτά που αναφέρεις είναι βαρύτατα, εάν δεν είσαι σε θέση να αναφέρεις ονόματα τότε είμαι υποχρεωμένος να διαγράψω αυτά τα σημεία. Όσον αφορά το δεύτερο σημείο, τουλάχιστον ανέφερε την ομάδα που υποστήριξε τον αναβάτη της.

Εγώ πάντως γνωρίζω ότι το σέρβις του Σιαφαρίκα το έκανε η X-tra Products (G G, H/berg). Tο τι προηγήθηκε αυτού, όχι [δλδ. δεν γνωρίζω πέρα από φήμες και πιθανόν ανακρίβειες].




Πάλι απρόσωπη αναφορά και με παρομοίωση η οποία μπορεί να εκληφθεί προσβλητικά και από τους υπόλοιπους αναβάτες enduro. Eάν δεν γίνεις συγκεκριμμένος, ισχύουν τα παραπάνω.

Σωτηρη δεν νομιζω οτι το παλικαρι εχει σκοπο να προσβαλει την εθνικη ομαδα ουτε ολους τους αναβατες εντουρο αλλα δυστυχως εαν παρατηρησεις συμπεριφορα συγκεκριμενων ατομων εκτος αγωνα σε παραπεμπει αλλου εδω την παρατηρουμε και σε δημοσιογραφους ειδικου τυπου περιοδικων μοτοσυκλετας για ανατρεξε στο παρελθον.Μη κοιτας που δε μιλαει κανεις.Το πιο απλο κοιτα πανω στο βουνο συμπεριφορα ατομων ως προς το σεβασμο στη φυση.Εχω βαρεθει να μαζευω αυτα τα σακουλακια απο τα δεντρα που αφηνουν καποιοι που κανουν την προπονηση τους.

drmel
18/09/2008, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
*Μηχανή enduro οδηγείς/ούσες?

εγω οδηγάω 3

δικιαιούμαι δια να ομιλώ??

dirtbird
18/09/2008, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
εγω οδηγάω 3

δικιαιούμαι δια να ομιλώ??

Eάν έχεις δαμάσει και το τελευταίο σου απόκτημα, φυσικά....:lol: :lol:

drmel
18/09/2008, 14:00
αφού το δικαιούμαι και για να μεινουμε και στο θέμα (το 510 έγινε αρνάκι μετά την χρήση 1/20 πετρελαίου, ψεκαστό είναι τι θα πάθει
:bigcry: )

τα δεινά του χώρου έχουν την ρίζα τους αποκλειστικά και μόνο στους αναβάτες.
κανείς άλλος δεν φταίει για ότι έχει γίνει.

άν έχουν επιβιώσει κάποιοι (για μένα κάποιοι, για σένα κάποιοι άλλοι) κακώς είναι γιατί τους επετράπη και πάλι απο τους αναβάτες.

Στην Ελλάδα ομάδα δεν υπάρχει, δεν υπήρξε και δεν θα υπάρχει και επειδή έζησα το Six Days απο μέσα και εκεί, αυτό συνέβη.

Ο καθένας κοιτάει την πάρτη του δυστυχώς και με εξαίρεση τις παρέες (προσωρινές ή μη) είναι σκόρπιοι, κάτω από λέσχες με αντικρουόμενα συμφέροντα κάτω απο διαφορετικές ομοσπονδίες και υπο τις καθοδηγήσεις χορηγών (με τα δικά τους συμφέροντα) και πάλι βέβαια με εξαιρέσεις.

Οι απαιτήσεις πολλές και πάλι χωρίς συνοχή, ο Σιαφαρίκας είπε στο Six Days ότι για να κυνηγήσουμε τους ξένους θέλουμε αγώνες δύσκολους, στα Γρεβενά γκρινιάξανε για την δυσκολία, θέλουμε νέο κόσμο αλλά λίγους αγώνες, θέλουμε συγκέντρωση αλλά και αποκέντρωση των κυπέλλων - πρωταθλημάτων, θέλουμε τηλεόραση αλλά όχι αγώνες τηλεοπτικά στημένους, θέλουμε χορηγούς χλιδάτους αλλά αγώνες όπου να'ναι και συμπεριφορές αστα να πάνε.

Θέλουμε να έρθουν νέοι στο βουνό αλλά θέλουμε αγώνες υψηλού επιπέδου (σχέση κόστους- ποιότητας) θέλουμε να είμαστε σαν το εξωτερικό αλλά με ελληνικά δεδομένα, θέλουμε να μην δίνουμε αλλά να παίρνουμε, δεν βάζουμε το κεφάλι μας στον ντορβά να κάνουμε αγώνες αλλά κράζουμε και τους διοργανωτές που το έβαλαν ήδη, δεν συνηγορούμε στο καλύτερο απλά γουστάρουμε να γκρεμίσουμε ότι υπάρχει χωρίς να έχουμε προτάσεις για κάτι άλλο (μόνο για άλλους-προσωπα δηλαδή).

Μας έφταιγε η license, την κάναμε αθλητικό δελτίο με διαδικασίες express δια τηλεφώνου
δεν μας άρεσε η LLoyds την κάναμε Intersalonica (δεν διαφωνώ με τις επιλογές ή με τα ονόματα και δεν τάσσωμε υπέρ του ενός ή του άλλου) αλλά τα κόστη έμειναν εκεί που ήταν και το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο.

Φτάσαμε στο σημείο να υπάρχουν αντιπολιτευόμενα και συμπολιτευόμενα μέσα (ποιανού άραγε???) που πολεμάνε το κατεστημένο απο το οποίο βέβαια ενίοτε παίζει και χαρτζηλικάκι οπότε κάνουμε προσωρινά μόκο,

Τους αναβάτες δεν τους ήξερα προσωπικά, τους γνώρισα τους περισσότερους στις Σέρρες και οι περισσότεροι είναι και γειτονές μου. Εκτιμώ αφάνταστα την προσπαθειά τους και την θέληση που έχουν στο αγωνιστικό πεδίο, τις θυσίες που κάνουν για να τρέχουν ημιερασιτεχνικά (εππαγγελματικά είναι αστείο να ακούγεται) αλλά.......

δεν ξέρουν τι θέλουν, δεν θα μάθουν και ποτέ γιατί και πάλι δεν θέλουν.


Δεν δικαιούμαι πάντως να ομιλώ, ούτε εγώ ούτε όσοι παίρνουν το μηχανάκι τους και κάνουν βόλτα στο βουνό τα ΣΚ, αλλά όσοι τρέχουν-έτρεχαν σε/για τους αγώνες (enduro ΠΠΕ) μπορούν και μάλλον καλό θα είναι να σιωπήσουμε οι υπόλοιποι μπας και βγεί κάτι, έτσι για μας τους θεατές που μπορεί να δούμε καλύτερα πράγματα στο μέλλον.
Τέλος όλοι εμείς που καιγόμαστε για τους αγώνες αντί να κάνουμε τις "σκούπες με την μονωτική" και τους θεατές καλό είναι νά βάλουμε και κανα χεράκι, λεφτάκι, συμμετοχούλα προκειμένου να έχουμε να λέμε και να διεκδικούμε.

Με κλανιές αυγά δεν βάφονται, και αυτό ισχύει για όλους.

Μελέτης

iatrodikastis
18/09/2008, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
...
Τέλος όλοι εμείς που καιγόμαστε για τους αγώνες αντί να κάνουμε τις "σκούπες με την μονωτική" και τους θεατές καλό είναι νά βάλουμε και κανα χεράκι, λεφτάκι, συμμετοχούλα προκειμένου να έχουμε να λέμε και να διεκδικούμε.




Προσωπικά,θα προτιμούσα να πληρώσω την συμμετοχή ή κάποια έξοδα σ΄ένα πιτσιρικά παρά να συνεισφέρω εθελοντικά ή να πληρώνω δική μου συμμετοχή. :wave2:

daddy78
18/09/2008, 15:09
Εγώ πάντως διαφωνώ με την άποψη οτι είναι θέμα των (αγωνιζομένων) αναβατών και μόνο... δηλαδή το ποδόσφαιρο (π.χ.) και τα τεκτενόμενα σε αυτό (ώς θεσμός) είναι θέμα μόνο των ποδοσφαιριστών/προπονητών κλπ; Οι φίλαθλοι δεν θέλουν να βλέπουν τις ομάδες τους να παίζουν καλή μπάλα και να προχωρούν καλά; Οι χορηγοί; Τι θα γινόταν άραγε άν έμεναν έξω απο το χορό; Θα γίνονταν μεταγραφές; θα γέμιζαν τα γήπεδα; Θα προόδευε το άθλημα; Σε τί διαφέρει λοιπόν ενα άλλο άθλημα που λέγεται εντουρο;

Και ερχόμαστε στο ζουμί ......

Α) Κίνητρα:

- χορηγοι: Να επενδύσουν; σε ποιους και με ποιό τρόπο;

- Κράτος: Με ποίόν τρόπο θα θεσμοθετήσει σωστά (αρχικά) ενα άθλημα και θα το στηρίξει όταν υπάρχει πλήρης διάσταση και διάσπαση;

- Θεατές: Για ποιόν λόγο κάποιος θα τραβηχτεί στου διαόλου το πατέρα να παρακολουθήσει αγώνα εντούρο;

Β) Διαχείρηση:

- Ποιοί μπορούν να προσδώσουν και να διαχειριστούν τα κίνητρα, να καταστρώσουν πλάνο και να το κάνουν πράξη;


Θα ζητήσω σε αυτό το σημείο συγγνώμη απο όλους που καταθέτουν τις απόψεις τους σε αυτό το thread αν τα λεγόμενα μου φανερόνουν άνθρωπο που δεν ξέρει και πολλά για το χώρο....

Όντως έτσι είναι. Ασχολούμαι μόνο τους τελευταίους μήνες, αλλα απο την πρώτη μου επαφή ώς νέος διαβαζω συνέχεια πολλά αρχικά (ακρώνυμα) ;) και ακομα περισσότερα παράπονα και κόντρες.

Έτσι, απο τις πρώτες μου επαφές με το χώρο το μόνο που βλέπω είναι ένα μπάχαλο και μια λογική περιπτέρου. Ε λοιπόν κύριοι, αυτό το μπάχαλο το βλέπουμε όλοι οι νέοι εντουράδες και είναι αποκαρδιωτικό.

...απο το βιβλίο: εξομολογήσεις ενος νιούφη εντουρά
:lol:


V
V
V

Berg2
20/09/2008, 11:45
Επειδή ο τίτλος είναι "ΚΑΡΔΙΤΣΑ: Έκτακτη γενική συνέλευση αναβατών enduro" Μάλλον έχετε ξεφύγει λίγο από το θέμα.

Η ανακοίνωση του φίλου, (επιμένω), Δημήτρη είναι λίγο άστοχη διότι τελικά αφορά τους αναβάτες enduro που θα είναι στην ΚΑΡΔΙΤΣΑ! Σωστά????

Οι υπόλοιποι δεν υπολογίζονται. Εκτός αν έχουν σκοπό να ανέβουν στην Καρδίτσα. Μετά την Καρδίτσα θα υπάρχει όμως κάποιος "εκπρόσωπος αναβατών" που θα γράφει αντί όλων.
Κάτι δεν πάει καλά???

Λοιπόν το θέμα του ΣΑΜΕ δεν λύνεται σε ένα αγώνα ΠΠΕ. Η ψηφοφορία πρέπει να οριστεί Πανελλαδικά και σε λέσχες ή site με προσωπικό κωδικό. Είναι πλέον 2008.

Τώρα μετά από 18 χρόνια εμπλογής με το άθλημα δεν νομίζω ότι η ιστορία θα καταλήξει κάπου. Ούτε από πλευράς ομοσπονδίας ούτε σε αναβάθμιση των διοργανώσεων. Απαισιόδοξος?? Ίσως!

Το ISDE τελείωσε και η μετά το ISDE εποχή θα είναι περίπου ίδια με την πριν.

Η ΛΑΜΣ απέδειξε τι μπορεί να κάνει μια ΛΕΣΧΗ!! Γιατί την διοργάνωση την έκανε μόνη της.

Το ίδιο έχουν αποδείξει και τοπικές λέσχες και διοργανωτές ότι μπορούν να κάνουν καλούς αγώνες enduro άσχετα με την αρχή του σπόρ.

Συμβουλή - Πρόταση.

Ας δώσουμε να καταλάβουν οι Αντιπρόσωποι Μοτοσυκλετών στην Ελλάδα ότι οι πελάτες τους θα αγοράσουν μηχανή και θα ξοδέψουν λεφτά για αυτήν μόνο όταν υπάρχει περίπτωση να λάβουν μέρος σε κάποια σωστή διοργώνση όποιου είδους και αν είναι αυτή. Αυτό τους καίει μόνο οι πωλήσεις. Αν μειωθεί ο αριθμός των πωλήσεων τότε να δεις για πότε θα τους κόπτει το μέλλον των αγώνων enduro στην Ελλάδα.

Και οι πελάτες τους είμαστε πολλοί!! Πολλοί περισσότεροι από αυτούς που θα είναι στην Καρδίτσα.

geotriada
20/09/2008, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Berg2
Επειδή ο τίτλος είναι "ΚΑΡΔΙΤΣΑ: Έκτακτη γενική συνέλευση αναβατών enduro" Μάλλον έχετε ξεφύγει λίγο από το θέμα.

Η ανακοίνωση του φίλου, (επιμένω), Δημήτρη είναι λίγο άστοχη διότι τελικά αφορά τους αναβάτες enduro που θα είναι στην ΚΑΡΔΙΤΣΑ! Σωστά????

Οι υπόλοιποι δεν υπολογίζονται. Εκτός αν έχουν σκοπό να ανέβουν στην Καρδίτσα. Μετά την Καρδίτσα θα υπάρχει όμως κάποιος "εκπρόσωπος αναβατών" που θα γράφει αντί όλων.
Κάτι δεν πάει καλά???

Λοιπόν το θέμα του ΣΑΜΕ δεν λύνεται σε ένα αγώνα ΠΠΕ. Η ψηφοφορία πρέπει να οριστεί Πανελλαδικά και σε λέσχες ή site με προσωπικό κωδικό. Είναι πλέον 2008.

Τώρα μετά από 18 χρόνια εμπλογής με το άθλημα δεν νομίζω ότι η ιστορία θα καταλήξει κάπου. Ούτε από πλευράς ομοσπονδίας ούτε σε αναβάθμιση των διοργανώσεων. Απαισιόδοξος?? Ίσως!

Το ISDE τελείωσε και η μετά το ISDE εποχή θα είναι περίπου ίδια με την πριν.

Η ΛΑΜΣ απέδειξε τι μπορεί να κάνει μια ΛΕΣΧΗ!! Γιατί την διοργάνωση την έκανε μόνη της.

Το ίδιο έχουν αποδείξει και τοπικές λέσχες και διοργανωτές ότι μπορούν να κάνουν καλούς αγώνες enduro άσχετα με την αρχή του σπόρ.

Συμβουλή - Πρόταση.

Ας δώσουμε να καταλάβουν οι Αντιπρόσωποι Μοτοσυκλετών στην Ελλάδα ότι οι πελάτες τους θα αγοράσουν μηχανή και θα ξοδέψουν λεφτά για αυτήν μόνο όταν υπάρχει περίπτωση να λάβουν μέρος σε κάποια σωστή διοργώνση όποιου είδους και αν είναι αυτή. Αυτό τους καίει μόνο οι πωλήσεις. Αν μειωθεί ο αριθμός των πωλήσεων τότε να δεις για πότε θα τους κόπτει το μέλλον των αγώνων enduro στην Ελλάδα.

Και οι πελάτες τους είμαστε πολλοί!! Πολλοί περισσότεροι από αυτούς που θα είναι στην Καρδίτσα.


+1000:a013:

geotriada
23/09/2008, 20:11
διαβαστε προς το τελος τι εγινε με τον ΣΑΜΕ


http://www.enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=1&CPid=2691

GASer
23/09/2008, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
διαβαστε προς το τελος τι εγινε με τον ΣΑΜΕ


http://www.enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=1&CPid=2691


Καραγκοζιλίκια και γελειότητες. Μακριά από τα πίτουρα παιδιά.