PDA

View Full Version : Xr250 vs ttr250



mars696
15/09/2008, 19:21
Καλησπερα παιδια!!!Ο τιτλος τα λεει ολα πιστευω!Αν και εκανα ενα search δεν βρηκα ενα συγκρητικο αυτων των δυο!Ποιο απο τα δυο πιστευετε οτι ειναι καλυτερο,μοντελα χρονολογιας το πολυ μεχρι 2001.Τα λεφτα ειναι γυρω στα 1500+++.Δεν παω για αγορα ακομα αλλα ειμαι σε αυτα τα δυο μοντελο,ως γνωστον των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν!Καθε πληροφορια δεκτη!Ευχαριστω και σιδεροκωλοι!!!:beer: :beer: :beer:

ARISPEED1
15/09/2008, 20:17
Συνονόματε ,αν το θές για χρήση εντουρο κ μετακίνηση ,προτίμησε το μπλε γιαμαχάκι με το πλαστικο ρεζερβουάρ ,ειναι τίμιο, ανθεκτικό και το βασικότερο εχει μίζα γιατι το χοντάκι δεν εχει κ θα σου χαλάσει την διάθεση.

mars696
15/09/2008, 20:25
Το θελω για μετακινηση και υπαρχει σχεδιο μετατροπης σε sm...

snowman
15/09/2008, 20:29
Είμαι ιδιοκτήτης TT-R 250 Raid τα τελευταία 7 χρόνια! Έχω κάνει τα πάντα. Πολύ χώμα(δεν είπε όχι πουθενά), πολύ άσφαλτο, δικάβαλο με πράγματα... τα πάντα σχεδόν. Και καθημερινή χρήση σε πόλη!

Δεν έχει το τρελό γκάζι αλλά στο χώμα, λόγο βάρους και στησίματος, είναι Fun-Bike...

Γενικά δεν έχει ζητήσει πολλά και ότι έχει ζητήσει είναι από κακή χρήση. Λίγο τα ηλεκτρικά του να προσέξεις γιατί έχουν κάποια θεματάκια με το πηνίο και τον ανορθωτή(να το ρωτήσεις). Εγώ το έχω φτιάξει 2 φορές το πηνίο...

Αλλά και πάλι πιστεύω πως 1500?(ίσως και λιγότερα) για αυτό που θα πάρεις είναι value for money!

Το συνιστώ... Για το XR δεν ξέρω...


P.S. Έχει και μίζα και μανιβέλα! :D

mars696
15/09/2008, 20:38
Thnx!Απλα νομιζω οτι υπαρχει μια διαφορα αναμεσα σε αυτα τα δυο σε αλογα και επισης νομιζω οτι το χρ εχει ενα εκκεντροφορο ενω το ττρ εχει δυο.Δεν τα εχω οδηγησει για να καταλαβω διαφορα μεταξυ τους ,γι αυτο ρωτω κιολας,αν καποιος εχει οδηγησει και τα δυο....???Απο θεμα αξιοπιστιας δεν νομιζω να εχω προβλημα με κανενα απο τα δυο αν ειναι σε καλη αρχικη κατασταση τουλαχιστον!

supergeorge
15/09/2008, 21:00
Το XR ίσως να είναι λίγο καλύτερο/παιχνιδιάρικο στο χώμα, σαφέστατα ποιο απαιτητικό σε σέρβις(κοκοράκια κάθε 6 χιλιάδες χλμ) και ίσως ποιο ζημιάρικο (θέματα με κεφαλές).

Το ΤΤ είναι σαφέστατα λιγότερο απαιτητικό σε σέρβις(καπελότα κάθε 24.000 χλμ) και αν πάρεις μοτοσυκλέτα που έχει κατασκευαστεί για την Ιαπωνική αγορά(όχι το μπλε σκούρο ΤΤ) θα έχεις πολύ καλύτερα περιφεριακά(όργανα, ψαλίδι deltabox, αναρτήσεις). Ισχύει και για το XR αυτό για την Ιαπωνική αγορά.

Το δύσκολο είναι να βρεις κάποιο από τα 2 σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ συνήθως πωλούνται ερείπια :wave2:

Και είναι πραγματικά κρίμα γιατί τέτοια οικονομικά μηχανάκια που κάνουν ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ από όσα υπόσχονται δεν παράγονται ποια... Το τελευταίο υδρόψυκτο ΤΤ που παρουσίασε η Yamaha σε on-off και motard βγαίνει πάνω από 6 χιλιάδες ευρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ :yuck:

Πουλάω το δικό μου ΤΤ(όχι φανατικά) Aγγελία ΤΤ 250 Raid (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=23287) ίσως λίγο πάνω από το budget σου αλλά αν σε ενδιαφέρει θα τα βρούμε.

Καλό ψάξιμο και ότι χρειαστείς post it :wave2:

mars696
15/09/2008, 21:03
Ευχαριστω φιλε για τις συμβουλες!Αλλα δεν ενδιαφερομαι για την raid εκδοση!Ευχαριστω παντως!!!

snowman
16/09/2008, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
Ευχαριστω φιλε για τις συμβουλες!Αλλα δεν ενδιαφερομαι για την raid εκδοση!Ευχαριστω παντως!!!


χμμμ μήπως να το ξανασκεφτείς για το RAID ?
Έχει φανάρι που κάνει τη νύχτα μέρα και τεπόζιτο που δεν μένεις που να κοπανιέσαι κάτω...

Άσε που έχω την εντύπωση πως τα RAID, όπως και το δικό μου, έχουν και μίζα και μανιβέλα!



P.S. Εγώ δεν το πουλάω...μην παρεξηγηθώ! :lol:

supergeorge
16/09/2008, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από snowman
χμμμ μήπως να το ξανασκεφτείς για το RAID ?
Έχει φανάρι που κάνει τη νύχτα μέρα και τεπόζιτο που δεν μένεις που να κοπανιέσαι κάτω...

Άσε που έχω την εντύπωση πως τα RAID, όπως και το δικό μου, έχουν και μίζα και μανιβέλα!

P.S. Εγώ δεν το πουλάω...μην παρεξηγηθώ! :lol:

Το φανάρι κάνει τη νύχτα μέρα, όπως επίσης και αλλάζεται πανεύκολα με μικρό μασκάκι εμπορίου ή και γνήσιο Yamaha αν σε χαλάει η εμφάνιση του μεγάλου προβολέα :beer:

Το τεπόζιτο είναι 16 λιτρα και σε βγάζει για 350+ χλμ (κατανάλωση βενζίνης λίγο πάνω από 4λτ/100 χλμ) :sun: Και αυτό φυσικά αλλάζεται είτε με πλαστικό είτε με του απλού ΤΤ αν δεν σε ενδιαφέρει η αυτονομία και ψάχνεις να κόψεις κιλά για να μπεις χώμα ποιο άνετα :wave2:

Μίζα & μανιβέλα δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ η μανιβέλα είναι έξτρα (και ακριβή νομίζω...) :bawl:

Τη μίζα του snowman για την προώθηση της αγγελίας μου θα τη δώσω σε είδος :lol:

snowman
16/09/2008, 13:30
MUUUHAHAHAHAHAHA


Εγώ το είχα πάρει από ανεξάρτητο εισαγωγέα με μίζα, μανιβέλα και ψυγείο λαδιού! Και θεώρησα πως τα RAID τα είχαν stadar αυτά! :D

mars696
11/10/2008, 20:16
Μια μετατροπη σε sm,δηλ κομπλε ζαντες και λαστιχα ποσο παει περιπου το μαλλι ρε παιδια?

p@nos
11/10/2008, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
Μια μετατροπη σε sm,δηλ κομπλε ζαντες και λαστιχα ποσο παει περιπου το μαλλι ρε παιδια?


εξαρταται, μπορεις και με μεταχειρισμενα με ενα 300αρι να κανεις μια χαρα δουλεια...

mars696
11/10/2008, 21:10
Οπου και να ψαξω βρισκω EXCEL που ναι μεν ειναι κορυφη αλλα δαγκωνουνε....Υπαρχει καποιο link να παρω καμια ιδεα? Ευχαριστω!!!:beer: :beer: :beer: