PDA

View Full Version : 1200GS vs 950 Adv vs Caponord



GIANNIS VFR
15/09/2008, 20:36
γεια χαρα σε ολους...πριν λιγο καιρο ειχα πει πως θελω να ανταλλαξω το gs1200 που εχω με ενα 950adv..μου απαντησαν αρκετοι και ας μην ειχα βαλει φοτο.κατι που θα κανω αυριο βαζοντας το στις αγγελιες.εχω τον εξης προβληματισμο:confused: ενω ειχα τρελαθει με την ιδεα του 950 μολις το οδηγησα δεν ηταν οτι ακριβως περιμενα..ισως μονο στο χωμα προσφερει κατι παραπανω απο τη μπεμπα.δεν υπαρχει ουσιαστικος λογος που την αλλαζω απλα δεν ειμαι τυπος που κολλαω με ενα μηχανακι..γι αυτο και εχω αλλαξει καμια δεκαρια..ο φιλος zefyr ξερει..ελεγα λοιπον να το αλλαζα με το caponord και να επαινα ενα μικρο εντουρακι για το χωμα..ο προβληματισμος μου αφορα κυριως το capo μιας και ποτε δεν ειχα ιταλικο μηχανακι..εκτοσ απο το mochito της γυναικας μου:lol: καμια γνωμη στα παραπανω??:wave2: :wave2:

nic mor
15/09/2008, 21:21
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από GIANNIS VFR


φιλε λεω να κρατησεις τη μπε-μπε και να παρεις και ενα εντουρακι:a09: :a09:
:wave2: :wave2:

arxaios
16/09/2008, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από GIANNIS VFR


φιλε λεω να κρατησεις τη μπε-μπε και να παρεις και ενα εντουρακι:a09: :a09:
:wave2: :wave2:

+1
Μεταξύ BMW και ΚΤΜ ..............
Ή μάλλον για να το πω πιό σωστά ............. θα χάσεις αρκετό μπαγιόκο για πολύ αμφίβολη αλλαγή .......

Tpap
16/09/2008, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIANNIS VFR
..ο προβληματισμος μου αφορα κυριως το capo μιας και ποτε δεν ειχα ιταλικο μηχανακι..

Καλλίτερα που δεν είχες...:wave2:

Μικρή Λουλού
16/09/2008, 08:03
αφου δεν εχεις προβλημα με τα 15.000αρικα που θα πηγαινοερχονται απο Αυστρια-Γερμανια-Ιταλια,γιατι δεν δοκιμαζεις οποιο θες και μετα να καταληξεις ποιο θα κρατησεις τελικα??

προβληματα που εχει ο κοσμος..

Road67
16/09/2008, 11:05
Κρατα τη μπεμπα και παρε ενα χωματινο μικρο :wave2:

gixxerpap
17/09/2008, 20:26
γιατί ρε μάγκες τι σας χαλάει στο caponord????

Ίσως το καλύτερο on - off κατα τη γνώμη μου!
μηδενικά προβλήματα (δυο αδυναμίες στα ηλεκτρικά του διορθώνονται προληπτικά πλεον την πρωτη φορα που θα το πας σε σωστο συνεργειο) αθραυστο μοτερ, τρομερό πλαίσιο, άθραυστο μοτέρ, 50άρια μπροστινά με φοβερή αίσθηση, πολύ άνετη θέση για οδηγό συνοδηγό κλπ κλπ κλπ


σου μένουν και χρήματα στην τσέπη....

gregorgeous89
17/09/2008, 20:58
Το Capo είναι πολύ παρεξηγημένο στην Ελλάδα.Το έδωσα το 2005 και εδώ και 2 μήνες το ξανά πείρα και χέρομε πολύ για αυτό :lol:
Διάβασε το τελευταίο μοτό το θεωρεί πολύ καλή αγορά μεταχειρισμένου. Με τα λεφτά από το GS παίρνεις άνετα ένα καλό 2005> Capo και ένα εντουράκι. Από μεταπώληση βέβεα
:mad:
Το KTM θεωρώ ότι είναι το καλύτερο αλλά από εμφάνιση :yuck:

STOYBI
17/09/2008, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
γιατί ρε μάγκες τι σας χαλάει στο caponord????

Ίσως το καλύτερο on - off κατα τη γνώμη μου!
μηδενικά προβλήματα (δυο αδυναμίες στα ηλεκτρικά του διορθώνονται προληπτικά πλεον την πρωτη φορα που θα το πας σε σωστο συνεργειο) αθραυστο μοτερ, τρομερό πλαίσιο, άθραυστο μοτέρ, 50άρια μπροστινά με φοβερή αίσθηση, πολύ άνετη θέση για οδηγό συνοδηγό κλπ κλπ κλπ


σου μένουν και χρήματα στην τσέπη....

+ 1000..!!!!

Απο τα καλλυτερα μαστοδοντα που εχω οδηγησει......

Απο τα λιγα χιλμ που εχω κανει μαζι του ( καπου 2500 ) μου εχει αφησει τις καλλυτερες εντυπωσεις...!!!

:wave2:

Operater
19/09/2008, 11:37
Για tiger δεν το σκέφτεσαι? :confused:

Operater
19/09/2008, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Για tiger δεν το σκέφτεσαι? :confused:

Στο λέω γιατί έτυχε να δω μια πολύ καλή εμπειρία ενός τύπου από ξένο Triumph φορουμ,
όπου κάνει ωραία σύγκριση ανάμεσα στο 1050 στο 955 και στο 990 ΚΤΜ που ζητάς...:)

ΥΓ..αν και θα μου πεις , σε τέτοιο φόρουμ τι περίμενες... :lol:

ETV-bomba
19/09/2008, 11:43
εγω κατεληξα στο συμπερασμα οτι το καπο,ειναι μια μοτοσυκλετα,απο αυτες που τα περιοδικα σε παροτρυνουν να αγορασεις,γιατι εχει σιγουρα καλα χαρακτηριστικα,που ομως τελικα ΔΕΝ πρεπει να αγορασεις,για να μη χασεις χρηματα...

μην ξεχνατε οτι τα ιδια περιοδικα ειχαν γραψει διθυραμβους και για αλλα μηχανακια-ταφους,οπως το raptor ,το navigator,το canyon (ολα τυχαιως ειναι cagiva :rolleyes: )

δεν ειναι σωστη σκεψη,η ανταλλαγη που θελεις να κανεις φιλε...το μηχανακι σου (το GS ) ειναι το καλυτερο αυτη τη στιγμη στην κατηγορια....

αν επιθυμεις καπονορντ,περιμενε του χρονου που -απ οτι λενε- θα βγαλουν το 1200

Operater
19/09/2008, 11:43
Α! κι άλλη μια ωραία συζήτηση! (http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=42135) :sun:

byron
19/09/2008, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ETV-bomba
εγω κατεληξα στο συμπερασμα οτι το καπο,ειναι μια μοτοσυκλετα,απο αυτες που τα περιοδικα σε παροτρυνουν να αγορασεις,γιατι εχει σιγουρα καλα χαρακτηριστικα,που ομως τελικα ΔΕΝ πρεπει να αγορασεις,για να μη χασεις χρηματα...


Είμαι περίεργος πως μπορείς να χάσεις λεφτά με την αγορά ενός μεταχειρισμένου Capo. Ετσι κι αλλιώς δεν παράγεται πλέον. Στην αγορά υπάρχουν Capo 2ετίας και 3ετίας σε τιμές από 5-6-7 χιλιάρικα.

Δλδ ένα Capo πχ, προσφέρει λιγότερα πράγματα από ένα SH 300 που έχει 5-5.500? ??:confused:

OldMan
19/09/2008, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
αθραυστο μοτερ,..... άθραυστο μοτέρ,
Πολύ επιμένεις Γεώργιε και κάποιο λάκο έχει η φάβα ... :winka:

byron
19/09/2008, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πολύ επιμένεις Γεώργιε και κάποιο λάκο έχει η φάβα ... :winka:

Λες να έπιασε δουλειά στο ACHAIA MOTO και να σπρώχνει μηχανάκια ? :look:

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

reinmeister
19/09/2008, 12:36
απλως εχει hayabusa και μιλαει εκ του ασφαλους για ιταλικα...:rotflmao: :rotflmao:

Tpap
19/09/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
μηδενικά προβλήματα, αθραυστο μοτερ, τρομερό πλαίσιο, άθραυστο μοτέρ, κλπ κλπ κλπ

πόσο το πουλάς?:D

sniper
19/09/2008, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
πόσο το πουλάς?:D

Δεν το πουλάει... ακούει κάτι στο μοτέρ! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Κανένας
19/09/2008, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ETV-bomba

μην ξεχνατε οτι τα ιδια περιοδικα ειχαν γραψει διθυραμβους και για αλλα μηχανακια-ταφους οπως ...το navigator(ολα τυχαιως ειναι cagiva :rolleyes: )

το navigator ταφους ??? :confused: :eek: :bigcry: :evil:

byron
19/09/2008, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
το navigator ταφους ??? :confused: :eek: :bigcry: :evil:

Mπάφους ήθελε να γράψει :lol:

STOYBI
19/09/2008, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν το πουλάει... ακούει κάτι στο μοτέρ! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Μπα.... Ακουγονται τοσα πολλα στο μοτερ που ξεμπερδευεις με τετοια αγχη...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κανένας
19/09/2008, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Mπάφους ήθελε να γράψει :lol: :lol: :rotflmao: :lol: ειπα και εγω!!!111

gregorgeous89
22/09/2008, 22:49
Ποιος χάνει περισσότερα λεφτά αυτός που παίρνει capo διετίας με 7.000 ή αυτός που θα πάρει GS 1150 πενταετίας με τα ίδια λεφτά?

Tpap
22/09/2008, 23:01
Και οι δύο.
Ο καθένας για διαφορετικούς λόγους.

gixxerpap
23/09/2008, 00:33
θα ήθελα να προσθέσω επίσης ότι το caponord έχει και άθραυστο μοτέρ !!!...

...όχι βέβαια ότι είναι το μοναδικό του πλεονέκτημα .... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

byron
23/09/2008, 06:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
θα ήθελα να προσθέσω επίσης ότι το caponord έχει και άθραυστο μοτέρ !!!...



Φιλαράκι τα παίρνεις από aprilia....:mad:

gixxerpap
23/09/2008, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Φιλαράκι τα παίρνεις από aprilia....:mad:

όχι ρε, απλά προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι πρέπει να πάρω ένα...:rotflmao:

byron
23/09/2008, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
όχι ρε, απλά προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι πρέπει να πάρω ένα...:rotflmao:

Μην κάνεις μλκ. Εχω ακούσει ότι χαλάνε τα μοτέρ τους :lol:

sniper
23/09/2008, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μην κάνεις μλκ. Εχω ακούσει ότι χαλάνε τα μοτέρ τους :lol:

Κι εσύ το άκουσες ε; :rolleyes: :sad:

Tpap
05/10/2008, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μην κάνεις μλκ. Εχω ακούσει ότι χαλάνε τα μοτέρ τους :lol:

Η bmw ξηγιέται αλλιώς.

Με ένα 3ωρο στο πλαινό σταντ, επιτυγχάνεται η καλλίτερη δυνατή λίπανση (του θαλάμου καύσεως του αριστερού κυλίνδρου, μόνο:lol: :lol: ) για χρόνια απρόσκοπτης λειτουργίας...

Απορίας άξιον είναι γιατί δεν βάζει στα μηχανάκια της και δεξιό σταντ, για να λιπαίνεις και τον άλλο κύλινδρο... αλλά πάλι, κάτι θα ξέρουν εκείνοι περισσότερο.

gregorgeous89
06/10/2008, 00:01
Μόνο τα μοτέρ δεν χαλάνε στα capo.Το κακό είναι ότι χρειάζονται και ρεύμα και κάπου εκεί οι Ιταλοί βραχυκυκλώνουν.

Tpap
07/10/2008, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Το κακό είναι ότι χρειάζονται και ρεύμα....

ρε, μπας και είναι πιό αξιόπιστα με glow plugs...? :lol: :beer: :wave2:

ETV-bomba
09/10/2008, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Κανένας
το navigator ταφους ??? :confused: :eek: :bigcry: :evil:

εχεις δει πολλα να κυκλοφορουν φιλε?

εγω τα τελευταια 7 χρονια ζητημα να εχω δει 3-4 στο δρομο

εμπορικα ειναι ταφος. οπως και τα αλλα, που στα χαρτια ειναι καλα,ομως δεν "περπατησαν" στην αγορα

ου μπλεξεις με τετοια...

ETV-bomba
09/10/2008, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Μόνο τα μοτέρ δεν χαλάνε στα capo.Το κακό είναι ότι χρειάζονται και ρεύμα και κάπου εκεί οι Ιταλοί βραχυκυκλώνουν.

δεν ειναι ακριβως ετσι

τα ηλεκτρικα θεματα ειναι 2 και λυνονται πολυ απλα:

-ανορθωτης,που αλλαζεται με εναν αλουμινενιο αφτερμαρκετ ελληνικης κατασκευης κ ξεμπερδευεις μια και καλη,με κοστος κανα 100ρικο απ οτι θυμαμαι

-ενας -συνηθως- εκ των τεσσαρων πολλαπλασιαστων (bobina στα ιταλικα) με κοστος αντιστοιχο του ανορθωτη.. και με λυση για τη μονιμη αντιμετωπιση του θεματος,που τα καλα μαστορια (ο εξης ενας-βασιλης) ξερουν να προσφερουν...

δεν εχω υποψη μου κατι αλλο...

εχω απολυτα ολοκληρωμενη αποψη για το καπονορντ,και το μονο που δε με απασχολησε ποτε (βεβαια το αγορασα καινουργιο) ηταν ο κινητηρας...

τα περιφερειακα με απασχολησαν,οπως εγραψα και παραπανω, που ΕΠΙΔΕΧΟΝΤΑΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ (οπως κ αλλα σημεια για παραδειγμα αναρτησεις κ φρενα..)

απλα ΔΥΣΤΥΧΕΣΤΑΤΑ για αυτα και αλλα μηχανακια,ανθρωποι σοβαροι να ασχοληθουν,οπως και συνεργεια με γνωσεις,υπαρχουν ΕΛΑΧΙΣΤΑ...

σ ενα περιβαλλον,μονταδορων κ εφαρμοστων,και οχι ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ,και με κακη υποστηριξη απο την αντιπροσωπεια ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ 2004 εποχη μπολασικη,οι κακες εντυπωσεις ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΡΑΒΗ....συσσωρευονται....

ελπιζω τα πραγματα να εχουν αλλαξει σημερα