PDA

View Full Version : Είναι κάτι τέτοιες μέρες…



free rider
15/02/2005, 23:24
Είναι κάτι τέτοιες μέρες που δεν προλαβαίνεις να αναπνεύσεις, ότι γίνεται
γύρω σου εξελίσσεται σε τρελό ρυθμό και όλα γυρίζουν σαν τρελά ροδές που
παν στο πουθενά…

Όλα όσα αποτελούν την καθημερινότητά μας έρχεται η στιγμή
που το ένα συμπαρασύρει το άλλο…και εκεί που κρατάς την τέλεια ισορροπία
έρχεται η στραβή και όλα πάνε τούμπα…
τα προγράμματα ότι σχεδιάζεις τι θα
ήθελες να κάνεις τις επόμενες στιγμές που θα χωρέσει ο χρόνος που έπρεπε να
βρεις για σένα για τους άλλους τους φίλους την γυναίκα τις υποχρεώσεις…


Και τότε όλα αρχίζουν να σκεπάζονται από ένα μουρμουρητό μια κακή έως
ανυπόφορη διάθεση…τα πώς και τα γιατί μα το χειρότερο τα πότε θα
γίνει…παίρνουν αδίστακτα το μυαλό σου και λες δεν με παρατάτε όλοι σας να
μπορέσω να βρω μερικές στιγμές να κρυφτώ απ όλα και όλους να ηρεμίσω
να κάνω ένα μπανάκι και να κατεβώ απ το τρενάκι της τρέλας…


Κι εκεί που λες άντε τελείωσε αυτή η κολομέρα πάμε για την επόμενη αλλά
ενδιάμεσα θα ηρεμίσω λιγάκι ,
θα κάτσω να βρω λίγο τον εαυτό μου
μέσα στην ησυχία της νύχτας
θα ρίξω μια ματιά στα πόστ στο φόρουμ
να δω τι παίζει… έρχεται η κούραση και βαραίνουν τα βλέφαρα…

και λες γιατί ρε γαμότω περνάμε έτσι τις μέρες μας…πού θα πάει αυτό…????


Καληνύχτα σας…

GST
16/02/2005, 00:21
θεμα επιλογων ειναι ολα ...και ο ελευθερος χρονος και το κυνηγι του χρηματος.....ισσοροπιες μεταξυ αυτων των 2 στις μερες μας ειναι πραγματικα δυσκολες οταν στην μεση υπαρχει και ο παραγοντας οικογενεια.....δεν ξερω να σου πω για το πως μπορεις να χειριστεις καταστασεις γιατι ο καθενας ενεργει βαση των δικων του αναγκων...αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτι η ζωη ειναι μικρη και πρεπει να τη χαιρομαστε καθε στιγμη.....πολλες φορες βρισκομαστε μπροστα σε υποτιθεμενα αδιεξοδα που σιγουρα δημιουργουνται απο δικες μας επιλογες .....στη ζωη μας ισως να μπορεσουμε να ζησουμε και με λιγοτερα χρηματα....αρκει να βρουμε πραγματα να τη γεμισουμε που χαριζουν γαληνη και ηρεμια και μας κανουν να νιωθουμε πραγματικα Ανθρωποι.....μη σε περνει απο κατω ποτε δεν ειναι αργα για καμια ηληκια:wave2:

periklisk
16/02/2005, 15:50
Δυστυχώς η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ! Πρέπει να βρίσκουμε χρόνο και για τις μικρές χαρές της ζωής.... Βέβαια είναι δύσκολο μερικές φορές αλλά νομίζω πως πρέπει να προσπαθούμε!

tai
16/02/2005, 23:59
, Ένας καθηγητής φιλοσοφίας εμφανίστηκε στην τάξη του με ένα μεγάλο χάρτινο κουτί. Χωρίς να μιλήσει, πήρε από την χάρτινη κούτα ένα άδειο γυάλινο βάζο και άρχισε να το γεμίζει με μικρές πέτρες. Οι μαθητές τον κοιτούσαν με απορία. Όταν το βάζο δεν χωρούσε άλλο, ρώτησε: «Είναι γεμάτο το βάζο;» και οι μαθητές απάντησαν: «Ναι, είναι γεμάτο».

Αυτός χαμογέλασε και πάλι χωρίς να μιλήσει, πήρε από την χάρτινη κούτα ένα σακουλάκι με μικρά βοτσαλάκια και άρχισε να γεμίζει το βάζο, το κούνησε λίγο και τα βοτσαλάκια κύλησαν και γέμισαν τα κενά μεταξύ των πετρών. Όταν το βάζο δεν χωρούσε άλλο, ρώτησε: «Είναι γεμάτο το βάζο;» και οι μαθητές γέλασαν και απάντησαν: «Ναι, είναι γεμάτο».

Αυτός χαμογέλασε και πάλι χωρίς να μιλήσει, πήρε από την χάρτινη κούτα ένα σακουλάκι με άμμο και άρχισε να την αδειάζει μέσα στο βάζο. Η άμμος χύθηκε και γέμισε όλα τα κενά μεταξύ των πετρών και των βότσαλων. Όταν το βάζο δεν χωρούσε άλλο, ρώτησε: «Είναι γεμάτο το βάζο;» και οι μαθητές δίστασαν για λίγο, αλλά απάντησαν: «Ναι, είναι γεμάτο».

Αυτός χαμογέλασε και πάλι χωρίς να μιλήσει, πήρε από την χάρτινη κούτα δύο μπουκάλια μπύρες και άρχισε να τα αδειάζει μέσα στο βάζο. Τα υγρά γέμισαν όλα το υπόλοιπο κενό του βάζου. Όταν το βάζο δεν χωρούσε άλλο, ρώτησε: «Είναι γεμάτο το βάζο;» και οι μαθητές γέλασαν αυτή την φορά και απάντησαν: «Ναι, είναι γεμάτο».

Τώρα, λέει ο καθηγητής, θέλω να θεωρήσετε το βάζο αυτό ότι αντιπροσωπεύει την ζωή σας.
Οι πέτρες είναι τα ποιο σημαντικά στην ζωή σας, τέτοια είναι η οικογένεια, ο σύντροφός σας, η υγεία σας, τα παιδιά σας, οι καλοί σας φίλοι. Οι πέτρες αντιστοιχούν στα ποιο σημαντικά, τόσο σημαντικά, που ακόμα και αν όλα τα υπόλοιπα λείψουν, η ζωή σας θα εξακολουθήσει να είναι γεμάτη.
Τα βοτσαλάκια είναι τα άλλα πράγματα που έρχονται στην ζωή μας, όπως οι σπουδές μας, η εργασίας μας, το σπίτι μας, το αυτοκίνητο μας, είναι μικρά πράγματα, βοτσαλάκια. Αν αυτά τα βάλετε πρώτα στο βάζο, δεν θα υπάρχει χώρος για τις πέτρες, τα σημαντικά της ζωής.
Η άμμος είναι όλα τα υπόλοιπα, τα ποιο μικρά πράγματα της ζωής.
Αν βάλεις πρώτα την άμμο στο βάζο, δεν θα υπάρχει χώρος ούτε για τα βότσαλα αλλά ούτε και για τις πέτρες. Το βάζο είναι η ζωή σας. Αν ξοδεύεται χρόνο και δύναμη για μικρά πράγματα, δεν θα βρείτε ποτέ χρόνο για τα ποιο σημαντικά. Ξεχωρίστε ποια είναι τα πιο σημαντικά για την ευτυχία σας. Μιλήστε με τους γονείς σας, παίξτε με τα παιδιά σας, απολαύστε τον σύντροφό σας, προσέξτε την υγεία σας και χαρείτε τους φίλους σας.
Πάντα θα υπάρχει χρόνος για γνώση και σπουδές, πάντα θα υπάρχει χρόνος για εργασία, πάντα θα υπάρχει χρόνος για να φτιάξετε το σπίτι σας και το αυτοκίνητο σας, να πληρώσετε τον δήμο και το τηλέφωνο. Όμως να φροντίσετε για τις πέτρες πρώτα. Ξεχωρίστε τις προτεραιότητες σας. Οι μαθητές είχαν μείνει άφωνοι !!!!!
. Ένας όμως ρώτησε: «Η μπύρα τι αντιπροσωπεύει;» Ο καθηγητής γέλασε και απάντά: «Χαίρομαι που ρωτάς. Θα σας πω: δεν έχει σημασία πόσο γεμάτη είναι η ζωή σας, δεν έχει σημασία πόσο στριμωγμένος είσαι, γιατί πρέπει να ξέρεις :


ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΙΓΟΣ ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΠΥΡΙΤΣΕΣ.» !!!!!

όντως....

ireneepi
17/02/2005, 22:00
Σωστος Χρηστο...

πολυ σωστος...

wolfman13
18/02/2005, 10:55
απολυτα σωστος!!!

ireneepi
18/02/2005, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
...πολλες φορες βρισκομαστε μπροστα σε υποτιθεμενα αδιεξοδα που σιγουρα δημιουργουνται απο δικες μας επιλογες .....

Αυτη ειναι η πιο σωστη κουβεντα....

δυστυχως......ετσι ειναι...

free η ζωη ειναι ωραια ολοι ετσι λενε...
Εγω πιστευω οτι παντα ειναι σε γρηγορους ρυθμους και αυτο δεν προκειται ποτε
να αλλαξει....γι'αυτο θα πρεπει παντα να βρισκουμε λιγο χρονο για να περναμε καλα.
ΕΙτε αυτο λεγεται βολτα,ειτε εξοδο,ειτε σχεση,ειτε οικογενεια,ειτε πολλα.....

Δυστυχως δεν θα αλλαξει τιποτα εκτος και αν επιλεξεις οπως ειπε και ο φιλτατος πιο πανω να κανεις μια ζωη με περισσοτερο χρονο για σενα....καλυτερες στιγμες...λιγοτερη δουλεια και συνεπως χρηματα...

Ολα θεμα επιλογων ειναι...

free rider
18/02/2005, 19:35
Όλοι έχουμε τα δίκια μας…

Αλλά ξέρετε αγαπητοί φίλοι η ζωή τελικά σου στήνει τις παγίδες της και σε βάζει από μόνη της σε κανάλια. Ξέρω φίλους που δουλεύουν από το πρωί ως το βράδυ και δεν παραπονιούνται και τα έχουν βρει πολύ καλύτερα με τον εαυτό τους απ ότι εγώ..

Και μην μου λέτε ότι το χρήμα δεν είναι καθοριστικός παράγοντας στην ποιότητα ζωής και μπορείς να συμβιβαστείς…το θεωρώ τρίχες και παραμυθία της χαλιμάς..

Στα χρόνια που έρχονται η διαφαινόμενη οικονομική κρίση που θα απλωθεί πάνω από τον κόσμο μπορεί να φτάσει τους ανθρώπους σε πολύ πιο δύσκολα στάδια …
Τώρα είναι ο καιρός να χτίσουμε …αργότερα απλά θα ακολουθήσουμε το κύμα…
Απλά μπορώ να πω με σιγουριά ότι όταν δουλεύεις με το μυαλό είναι πιο κουραστικό ψυχολογικά όταν δουλεύεις με τα χέρια είναι κουραστικό σωματικά..

Ένας απ τους λόγους που μου αρέσουν υπερβολικά οι μηχανές είναι ότι πάνω σε ταξίδι ή σε στιγμές που φτιάχνω μια μηχανή νιώθω όπως τότε στο υπόγειο του σπιτιού μας όταν ήμουνα κάπου στα είκοσι και είμαστε κλισμένοι κάπου δύο μερόνυχτα με ένα μοτέρ παπιού αγκαλιά με ένα φιλαράκι ακόμα και προσπαθούσαμε να το δέσουμε σωστά με ένα κάρο πατέντες.. συμπλέκτες πιστόνια και βάλε…

Όμως αναρωτιέμαι συχνά…
Μεγαλώσαμε χωρίς να το καταλάβουμε?

Ρε παιδιά αλήθεια το λέω δεν νιώθω την ηλικία μου…την στιγμή που έχω αναλάβει τις σοβαρές ευθύνες της ζωής μου…πώς να το πω…θυμάμαι που κοίταζα μικρότερος ανθρώπους σαράντα χρονών και έλεγα ποιος αυτός…πάει αυτός είναι μεγάλος..

Ε τώρα πια μου φαίνεται ότι τα είκοσι απέχουν μια σταλιά νερό από τα σαράντα..

μια χαρά μου ακούγεται ...

τουλάχιστον θα καβαλάμε μηχανές για πολύυυυ καιρό ακόμα...

tai
18/02/2005, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider

Και μην μου λέτε ότι το χρήμα δεν είναι καθοριστικός παράγοντας στην ποιότητα ζωής και μπορείς να συμβιβαστείς…το θεωρώ τρίχες και παραμυθία της χαλιμάς..



Τα χρήματα φίλε είναι ΕΝΑ μόνο συστατικό της ευτυχίας. Όχι όμως το μοναδικό.
Ο πλούτος εξαρτάται από το πόσα σου λείπουν και όχι από τα πόσα έχεις. Ο πλούτος της οικογένειας, ο πλούτος της φιλίας, πόσα λεφτά κάνουν? Για να δώ, πόσα λεφτά σου λείπουν.:nono: :nono:










Όμως αναρωτιέμαι συχνά…
Μεγαλώσαμε χωρίς να το καταλάβουμε?


ΕΙΣΑΙ ΠΑΛΙΌΓΕΡΟΣ ΡΕ! ΠΆΡ’ΤΟ ΧΑΜΠΆΡΙΙΙΙΙΙΙ
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ireneepi
18/02/2005, 20:10
Δυστυχως η ζωη τρεχει και αργουμε να το καταλαβουμε....

DoctorS
19/02/2005, 03:25
το αστείο είναι ότι όταν τελικά βρούμε λίγο χρόνο για να κάνουμε αυτά που θέλουμε από τα τόοοοοοοοοοσα πολλά τελικά καταλήγουμε να μην κάνουμε πάλι τίποτα και να τη βγάλουμε όλη τη μέρα μπροστά από την tv!!!!!!

καλο εεεεε???

nimbus
20/02/2005, 14:08
για να απολαύσει κανείς τις μικρές στιγμές, θα πρέπει να βρεί τα άγνωστα μονοπάτια του και να τα διαβεί...

matmat
22/02/2005, 11:51
Επειδη δεν προκειτε να γινουμε (ποτε ) πλουσιοι με την ενοια της αποκτησης των υλικων αγαθων , αν και αυτο ειναι κατι που το καθοριζει ο καθενας μονος του ,
ασ πλουτισουμε τουλαχιστον την ψυχη μας.

ireneepi
22/02/2005, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat

ασ πλουτισουμε τουλαχιστον την ψυχη μας.


Αυτος εισαι..!

free rider
23/02/2005, 05:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Επειδη δεν προκειτε να γινουμε (ποτε ) πλουσιοι με την ενοια της αποκτησης των υλικων αγαθων , αν και αυτο ειναι κατι που το καθοριζει ο καθενας μονος του ,
ασ πλουτισουμε τουλαχιστον την ψυχη μας.

φίλε μου σε βρίσκω λίγο θεωρητικό...

ευτυχώς που προλάβαμε να ξεμυτίσουμε την Κυριακή γιατί από δευτέρα ξανάρχισε το πανηγύρι...

αλλά ρε θηρίο εγώ θα σε παραδεχτώ αν τελικά καταφέρεις και κάνεις την απόδραση που έλεγες...


ερώτηση...το (ποτέ ) γιατί βρίσκεται σε παρένθεση??...


τελικά η μόνη αλήθεια είναι το γιούρμπασι...έτσι δεν το έλεγαν??

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tai
23/02/2005, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider



τελικά η μόνη αλήθεια είναι το γιούρμπασι...έτσι δεν το έλεγαν??




Γκιούλμπασι λέγετε.
Ο κόσμος όλος, είναι μια πιθαμή, πάνω και κάτω απ’ τον αφαλό σου?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

matmat
23/02/2005, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
φίλε μου σε βρίσκω λίγο θεωρητικό...



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Καθολου θα ελεγα !! απλος εμαθα να μην κυνηγω χειμαιρες και να βαζω μικρους και κοντινους σχετικα στοχους .

Το ποτε ειναι σε παρενθεση για να τονιση αυτο ακριβος που ειπα παραπανο οτι ειναι σχετικος ο πλουτος αλλος ειναι πλουσιος εχωντας ενα δις, δεν το βλεπει ομως, θελη κι αλλα, καποιος αλλος νοιωθη πλουσιος και με 5 ερω στην τσεπη. Ουτε και ο χρονος βεβαιος βεβαιος ειναι παντα αυτος που θελουμε ποτε δεν θα φταση για να κανουμε αυτα που εχουμε κατα νου, για τον απλο λογο
το μυαλο μας ειναι μια τεραστια (μηχανη) που γεννα συνεχεια θελω...

free rider
23/02/2005, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Γκιούλμπασι λέγετε.
Ο κόσμος όλος, είναι μια πιθαμή, πάνω και κάτω απ’ τον αφαλό σου?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

χαχα

καλά ντε...

εγω απλά ξέρω να το καταναλώνω...

είμαι γκιούλμπασι καταναλωτής ρεεεεεε

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

matmat
23/02/2005, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
χαχα

καλά ντε...

εγω απλά ξέρω να το καταναλώνω...

είμαι γκιούλμπασι καταναλωτής ρεεεεεε

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
με τα μουτρα επεσε μεσα

απο μακρια οταν το ειδε σε αλλο τραπεζι
λιγο ηθελε και θα πηγενε σε οποιο τραπεζι ειχε γκιουλμπασι!!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

free rider
23/02/2005, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Καθολου θα ελεγα !! απλος εμαθα να μην κυνηγω χειμαιρες και να βαζω μικρους και κοντινους σχετικα στοχους .

Το ποτε ειναι σε παρενθεση για να τονιση αυτο ακριβος που ειπα παραπανο οτι ειναι σχετικος ο πλουτος αλλος ειναι πλουσιος εχωντας ενα δις, δεν το βλεπει ομως, θελη κι αλλα, καποιος αλλος νοιωθη πλουσιος και με 5 ερω στην τσεπη. Ουτε και ο χρονος βεβαιος βεβαιος ειναι παντα αυτος που θελουμε ποτε δεν θα φταση για να κανουμε αυτα που εχουμε κατα νου, για τον απλο λογο
το μυαλο μας ειναι μια τεραστια (μηχανη) που γεννα συνεχεια θελω...

θα συνεχίσω αγαπητέ φίλε ...

είναι όντως θεωρητικά όσα μου αναλύεις αλλά επι του πρακτέου ο συγχρονος ανθρωπος έχει να επιλέξει ξεκάθαρα και αποφασιστικά.
τι θέλω και πως το επιδιώκω..

κατόπιν της απαρχής της εργασιακής απασχόλησης και καθώς ζει την καθημερινή αγωνία του γίνομαι και επιβάλομαι στον τομέα μου περνα στο χειρότερο στάδιο της αφομοίωσης.

Δεν υπάρχει χειρότερη κατάσταση απο την ολοκληροτική πνευματική θέλεις αφομοίωση..

Και ξέρεις δεν μπορείς κατόπιν να αναρωτηθείς πως γιατί και πότε....

όλα έρχονται τελείως φυσικά.

Τόσο πολύ που δεν τα καταλαβαίνεις...
Και ναι το μυαλό θα γενά συναίχεια τα θέλω αλλά πως να αντιδρασει?
πως να αντισταθεί οταν κάτω απο την λογική του παραλόγου δεν έχει πια την ικανότητα να δεί το πιο απλό ...
πως π.χ. το χιόνι είναι άσπρο.

ε αμα δεν μπορεί κάποιος να το καταλάβει γιατί πως να το κάνουμε βλέπει μέσα στα σύνορα της δικής του λογικής οτι είναι μαύρο ...τι να του πείς και πως να σε ακούσει...

αφου δεν ξέρει οτι υπάρχει και αυτό που του λές...

matmat
23/02/2005, 21:07
θα σου απαντησω αυριο !!!

παντος το χιονι δεν ειναι κατ" αναγκη ασπρο!!!!!!!!!





αντε καληνυχτα...

free rider
23/02/2005, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
θα σου απαντησω αυριο !!!

παντος το χιονι δεν ειναι κατ" αναγκη ασπρο!!!!!!!!!





αντε καληνυχτα...

οχι ρε φίλε...
τώρα με τελείωσες...

:wave2: :wave2:

matmat
25/02/2005, 09:19
:sick:

Και επανέρχομαι …

Αυτή είναι η λέξη κλειδί ο σύγχρονος άνθρωπος , ο οποίος έπαψε κα σκεφτετε η αναγκάσθηκε αν προτιμάς , την στιγμή που βομβαρδίζεται από πλήθος πληροφοριών που στην ουσία τον αποπροσανατολίζουν και γεννουν συνέχεια πρέπει και θέλω , με αποτέλεσμα την απομάκρυνση από τους στόχους και την δημιουργία ενός ομιχλώδους τοπίου γύρω του , έτσι στην ουσία καταλήγει δούλος των επιθυμιών που ηθελημένα η άθελα τον περιτριγυρίζουν. Το πόσο ξεκάθαρα και αποφασιστικά διαλέγει αυτό που θέλει είναι μια αυταπάτη , στην ουσία διαλέγουμε αυτό που υποσυνείδητα μας έχει επιβληθεί , όλα αυτά είναι μια διαδρομή που δεν οδηγεί κάπου …

Πάντα μα πάντα υπάρχουν πολλοί δρόμοι για να διαλέξουμε πως θα πορευτούμε , μέσα από τον λαβύρινθο του μυαλού και της όποιας λογικής που ακόμη και αυτή δεν είναι πανάκια , γιατί τι και ποια είναι σωστή λογική η δική σου η του άλλου και το παράλογο που είναι αυτό ? ποιος είναι αυτός που τα καθορίζει…

(Ένας κυκεώνας είναι , μια διαρκής πάλη
με τον εαυτό μας και με τους γύρω μας )

Ποιος είναι αυτός που καθορίζει το σωστό από το λάθος , το άσπρο από το μαύρο η όποια άλλη αντίθεση υπάρχει σε αυτόν τον πλανήτη , γιατί να ακολουθήσουμε την μάζα , θα μας φάει ο λύκος αν βγούμε μόνοι μας από το μαντρί που λέγετε κοινωνία ?

Καλός η κακός ο άνθρωπος είναι η τελειότερη μηχανή που έχει φτιαχτεί ποτέ σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα, αλλά δεν ξέρει τι δυνατότητες έχει , ο ανεξερεύνητος μηχανισμός που λέγεται μυαλό , η αυλη ενέργεια που παράγει , η ψυχή , τίποτα από όλα αυτά δεν έχουν όρια .

Τα όρια τα καθορίζει ο καθένας μόνος του ίσος γιατί δεν θέλει να πάει λίγο παραπέρα ίσος γιατί τον φοβίζει αυτό που θα ανακαλύψει …

jimbar
25/02/2005, 09:54
Παιδιά μην τρελαίνεστε ..
η Ζωή είναι πραγματικά πολύ ωραία.

Κοιτάξτε με !!! είμαι ένα απ' όλα τα ζωντανά παραδείγματά της [ή μήπως τελικά δεν είμαι;;;;]
Φανταστείτε λίγο να μην είχα γνωρίσει τον σιδερά και να μην του είχε πει λόγια της χαράς, το πού θα βρισκόμουν τώρα..

Εγώ προτιμώ να μην το φαντάζομαι ..

Άρα .. η ΖΩΗ είναι ωραία!

Άντε καλές βόλτες [και ας ζηλεύω έστω και λίγο]
Τζίμης

free rider
25/02/2005, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
:sick:

Και επανέρχομαι …

Αυτή είναι η λέξη κλειδί ο σύγχρονος άνθρωπος , ο οποίος έπαψε κα σκεφτετε η αναγκάσθηκε αν προτιμάς , την στιγμή που βομβαρδίζεται από πλήθος πληροφοριών που στην ουσία τον αποπροσανατολίζουν και γεννουν συνέχεια πρέπει και θέλω , με αποτέλεσμα την απομάκρυνση από τους στόχους και την δημιουργία ενός ομιχλώδους τοπίου γύρω του , έτσι στην ουσία καταλήγει δούλος των επιθυμιών που ηθελημένα η άθελα τον περιτριγυρίζουν. Το πόσο ξεκάθαρα και αποφασιστικά διαλέγει αυτό που θέλει είναι μια αυταπάτη , στην ουσία διαλέγουμε αυτό που υποσυνείδητα μας έχει επιβληθεί , όλα αυτά είναι μια διαδρομή που δεν οδηγεί κάπου …

Πάντα μα πάντα υπάρχουν πολλοί δρόμοι για να διαλέξουμε πως θα πορευτούμε , μέσα από τον λαβύρινθο του μυαλού και της όποιας λογικής που ακόμη και αυτή δεν είναι πανάκια , γιατί τι και ποια είναι σωστή λογική η δική σου η του άλλου και το παράλογο που είναι αυτό ? ποιος είναι αυτός που τα καθορίζει…

(Ένας κυκεώνας είναι , μια διαρκής πάλη
με τον εαυτό μας και με τους γύρω μας )

Ποιος είναι αυτός που καθορίζει το σωστό από το λάθος , το άσπρο από το μαύρο η όποια άλλη αντίθεση υπάρχει σε αυτόν τον πλανήτη , γιατί να ακολουθήσουμε την μάζα , θα μας φάει ο λύκος αν βγούμε μόνοι μας από το μαντρί που λέγετε κοινωνία ?

Καλός η κακός ο άνθρωπος είναι η τελειότερη μηχανή που έχει φτιαχτεί ποτέ σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα, αλλά δεν ξέρει τι δυνατότητες έχει , ο ανεξερεύνητος μηχανισμός που λέγεται μυαλό , η αυλη ενέργεια που παράγει , η ψυχή , τίποτα από όλα αυτά δεν έχουν όρια .

Τα όρια τα καθορίζει ο καθένας μόνος του ίσος γιατί δεν θέλει να πάει λίγο παραπέρα ίσος γιατί τον φοβίζει αυτό που θα ανακαλύψει …

παρατηρώ με μεγάλη ευχαρίστηση οτι οι συζητήσεις στο φλόρουμ έχουν αναβαθμιστεί ποιοτικά τις τελευταίες μέρες...

τώρα διαβάζω το εκκλησιαστικό ζήτημα και ποστάρω σε αυτό...

θα επανέλθω γιατι το θέμα που έχουμε ανοίξει αξίζει να συνεχιστεί...