PDA

View Full Version : Μειωμένη αποζημίωση λόγω παλαιότητας



petrogazz
16/09/2008, 17:11
Είχα την ατυχία να μου βγει κάποιος από stop και να μου κάνει χοντρή ζημιά στο αυτοκίνητο. Επειδή μου έχει τύχει και με την μηχανή (απλά τώρα το ποσό είναι μεγάλο) σας παραθέτω τον προβληματισμό μου.

Η ασφαλιστική μου (πήγα με φιλικό διακανονισμό) αρνείται να πληρώσει όλο το ποσό της επισκευής διότι ισχυρίζονται ότι η αγοραστική αξία του αυτοκινήτου είναι μικρότερη από το κόστος της επισκευής (διαφορά της τάξης των 500 ευρώ).

Όταν τους ρώτησα από που προκύπτει αυτό μου είπαν ότι είναι πάγια τακτική των ασφαλιστικών εταιριών διότι αυτοί με την σειρά τους θα πάρουν λεφτά από την άλλη ασφαλιστική η οποία δεν θα δεχτεί το κόστος αυτό.

Επίσης ρώτησα με ποια κριτήρια υπολογίζεται η αγοραστική αξία του αυτοκινήτου (χρόνια το συντηρώ και έχει λίγα χλμ γιατί κυκλοφορώ σχεδόν συνέχεια με την μηχανή :p ) και μου είπαν από το AUTO Τρίτη :hypnotize :uplate: :sick:.

Ακούω γνώμες και απόψεις από ανάλογες (φτου κακά) εμπειρίες και από φίλους που ξέρουν από νομικά.

Μικρή Λουλού
16/09/2008, 17:27
Λυπαμαι που στο λεω φιλε μου,αλλα δυστυχως ισχυει και για τα αυτοκινητα και για τα μηχανακια...

δεν πας να το εχεις καλυτερο και απο την βιτρινα,αυτοι επικαλουνται την παλαιοτητα και ξεμπερδευουν.

υπαρχει και ενας πινακας που δειχνει το ποσοστο παλαιοτητας (δυστυχως δεν τον ξερω.)

οποιοσδηποτε ομως ασφαλιστης οχηματων θα μπορουσε να στον πει.


καλη τυχη απο δω και περα..

TROOPER
16/09/2008, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...



καλη τυχη απο δω και περα..

+1

petrogazz
16/09/2008, 17:34
Εγώ πάντως που ρώτησα σε ενώσεις καταναλωτών μου είπαν ότι είναι αυθαίρετο να επικαλούνται την παλαιότητα καθώς δεν προβλέπεται από κάποιο νόμο.
Αυτό που ισχύει είναι ότι αν θες καινούργια ανταλλακτικά πληρώνεις συμμετοχή με βάση την παλαιότητα.
Επίσης αν υπάρχει καταστροφή (ανεπισκεύαστο), τότε αποζημιώνεσαι με βάση την αγοραστική αξία.

Στην περίπτωσή μου όμως:

α) Το όχημα επισκευάζεται
β) Το κόστος έχει υπολογιστεί με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά
γ) Η υπαιτιότητα είναι 100% σε αυτόν που με τράκαρε

Και μερικά links

http://kepka.org/index.php?option=com_content&task=view&id=285&Itemid=38
http://kepka.org/index.php?option=com_content&task=view&id=648&Itemid=56

L.omerta
16/09/2008, 17:44
δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά:cry: . Μου είχε τύχει και 'μένα 1 ατύχημα πέρσυ με 100% υπαιτιότητα του άλλου(περασε με κόκκινο) και ενώ ο πραγματογνόμων είχε βγάλει πόρισμα για ζημιά 540Ε η ασφαλιστική λόγω παλαιότητας δικαιολογούσε 250Ε. Βέβαια έχω βέσπα και είναι όντως παλιά αλλά το είχα βρει πολύ ηλίθιο τρόπο. Όσο και αν είχα τρέξει τότε δεν κατάφερα κάτι, και απο τότε το τρακάρισμα φαίνετε αρκετά καλά πάνω στο βεσπακι, είχα επισκευάσει μόνο τα απαραίτητα :bigcry: Το μόνο που μου είχαν πει μεταξυ σοβαρού και αστείου είναι να βάλεισ γνωστούς σου να βάζουν αγγελίες με το ιδιο μοντέλο οχήματος του δικού σου με πολύ υψηλή τιμή βεβαια.:wave2:

xmen
16/09/2008, 17:46
Σε περιστατικό με την μηχανή μου έκοψαν από την ζημία λόγω παλαιότητας και γιατί είχα βάλει γνήσια ανταλλακτικά :confused: :confused: :confused: έτσι μου είπαν και γω είχα μείνει κάγκελο!!!

petrogazz
16/09/2008, 17:47
Καλά μιλάμε για τριτοκοσμικές καταστάσεις έτσι :uplate:

Πάντως να ξέρετε ότι εγώ θα τους κυνηγήσω, ακόμα και για 500 ψωροευρώ (δεν είναι λίγα για μένα).

Δεν μπορούν να κάνουν ότι γουστάρουν αυθαίρετα, δεν μας κάνουν χάρη, τους πληρώνουμε και ακριβά μάλιστα :mad: :mad: :mad:

blackbusa
16/09/2008, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από L.omerta
δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά:cry: . Μου είχε τύχει και 'μένα 1 ατύχημα πέρσυ με 100% υπαιτιότητα του άλλου(περασε με κόκκινο) και ενώ ο πραγματογνόμων είχε βγάλει πόρισμα για ζημιά 540Ε η ασφαλιστική λόγω παλαιότητας δικαιολογούσε 250Ε. Βέβαια έχω βέσπα και είναι όντως παλιά αλλά το είχα βρει πολύ ηλίθιο τρόπο. Όσο και αν είχα τρέξει τότε δεν κατάφερα κάτι, και απο τότε το τρακάρισμα φαίνετε αρκετά καλά πάνω στο βεσπακι, είχα επισκευάσει μόνο τα απαραίτητα :bigcry: Το μόνο που μου είχαν πει μεταξυ σοβαρού και αστείου είναι να βάλεισ γνωστούς σου να βάζουν αγγελίες με το ιδιο μοντέλο οχήματος του δικού σου με πολύ υψηλή τιμή βεβαια.:wave2:

σε επιασαν μαλακα...ο πραγματογνωμονας ειναι της ασφαλιστικης που σε πληρωνει.....πεταξαν το τυρακι και τσιμπισες δυστηχως....:rolleyes:

blackbusa
16/09/2008, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από petrogazz
Είχα την ατυχία να μου βγει κάποιος από stop και να μου κάνει χοντρή ζημιά στο αυτοκίνητο. Επειδή μου έχει τύχει και με την μηχανή (απλά τώρα το ποσό είναι μεγάλο) σας παραθέτω τον προβληματισμό μου.

Η ασφαλιστική μου (πήγα με φιλικό διακανονισμό) αρνείται να πληρώσει όλο το ποσό της επισκευής διότι ισχυρίζονται ότι η αγοραστική αξία του αυτοκινήτου είναι μικρότερη από το κόστος της επισκευής (διαφορά της τάξης των 500 ευρώ).

Όταν τους ρώτησα από που προκύπτει αυτό μου είπαν ότι είναι πάγια τακτική των ασφαλιστικών εταιριών διότι αυτοί με την σειρά τους θα πάρουν λεφτά από την άλλη ασφαλιστική η οποία δεν θα δεχτεί το κόστος αυτό.

Επίσης ρώτησα με ποια κριτήρια υπολογίζεται η αγοραστική αξία του αυτοκινήτου (χρόνια το συντηρώ και έχει λίγα χλμ γιατί κυκλοφορώ σχεδόν συνέχεια με την μηχανή :p ) και μου είπαν από το AUTO Τρίτη :hypnotize :uplate: :sick:.

Ακούω γνώμες και απόψεις από ανάλογες (φτου κακά) εμπειρίες και από φίλους που ξέρουν από νομικά.

ρωτα εναν καλο δικηγορο.....και βεβαια αλλαξε ασφαλιστικη.....

:wave2:

L.omerta
16/09/2008, 17:54
Το ήξερα ρε οτι ειναι της ασφαλιστικής του άλλου. Απλά είχε ερθει στο συνεργείο που την είχα για να κοστολογήσει τη ζημιά και όντως ήταν στα 540Ε αλλά μου είπαν ξεκάθαρα απο την ασφαλιστική του άλλου ότι κρίμα που είναι τοσα εμείς δίνουμε 250 λόγω παλαιότητας. Απο τη δική μου μου λέγαν οτι δυστυχως ετσι είναι κλπ κλπ. Και αυτα τα 250 τους είχα πρήξει για να τα παρω..

petrogazz
16/09/2008, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ρωτα εναν καλο δικηγορο.....και βεβαια αλλαξε ασφαλιστικη.....

:wave2:

Τα έχω δρομολογήσει και τα δύο, απλά πριν αλλάξω εταιρία θα ψαχτώ πολύ άσχημα για να τους τα πάρω και μετά θα φύγω.

Πάντως είναι κοινή πρακτική των περισσοτέρων εταιριών, η απατεωνιά σε όλη της το μεγαλείο.

Θα σας ενημερώνω για κάθε εξέλιξη επί του θέματος.

gixxerpap
16/09/2008, 18:05
αν η ζημια σου έχει υπολογιστεί με τιμές μεταχειρισμένων ανταλλακτικών, δεν μπορούν να επικαλεστούν επιπλέον παλαιότητα!!!! μην τρελαθούμε κιόλας ....

blackbusa
16/09/2008, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από L.omerta
Το ήξερα ρε οτι ειναι της ασφαλιστικής του άλλου. Απλά είχε ερθει στο συνεργείο που την είχα για να κοστολογήσει τη ζημιά και όντως ήταν στα 540Ε αλλά μου είπαν ξεκάθαρα απο την ασφαλιστική του άλλου ότι κρίμα που είναι τοσα εμείς δίνουμε 250 λόγω παλαιότητας. Απο τη δική μου μου λέγαν οτι δυστυχως ετσι είναι κλπ κλπ. Και αυτα τα 250 τους είχα πρήξει για να τα παρω..

κατσε ρε φιλε...το συνεργειο το εβγαλε 540 βασει τι???και η ασφαλιστικη πως τα εβγαλε 250???οταν υπαρχουν τιμολογια αγορας μεταχειρισμενων ανταλλακτικων δεν παιζει παλαιοτητα....κατι δεν παει καλα με την ιστορια η δεν τα εξηγεις εσυ καλα....:confused:

L.omerta
16/09/2008, 18:18
δεν το έβγαλε το συνεργειο 540, ο πραγματογνόμωνας της ασφαλιστικής βάση ανταλακτικων και εργασίας(ήθελε και φαναρτζή). Μόλις έβγαλε το πορισμα μου είπε να πάρω σε 1 βδομάδα την ασφαλιστική να μάθω ποια θα είναι η τελική αποζημίωση. Στην ασφαλιστική λοιπόν μου έιπαν ότι η αξία της μηχανής πλέον ειναι κατω απο τη ζημια και αποζημιώνουν 250.

lakou636
16/09/2008, 19:17
το 2006 μου γρατσουνισαν την εξατμιση στην μηχανη και το τιμολογιο ηταν 540 ευρω.
η ασφαλεια του αλλου οταν πηγα τα τιμολογια μου ειπε οτι λογω παλαιοτητασ θα μου δωσει 450....
στραβωσα και μονο μπουνιεσ δεν παιξαμε γιατι το μηχανακι μου ηταν αγορα 2005 καινουριο,και μοντελο 2005....
τελικα πηγαμε στα 500 και δεν το τραβηξα γιατι χρειαζομουν τα λεφτα....
παντωσ μια φορα στην δουλεια,που πετυχα εναν ασφαλιστη στην alianz μου ειπε οτι αυτα ειναι μουφεσ και οτι ειναι ποιον θα αρπαξουν,γιατι υποχεουτε η ασφαλιστικη να επαναφερει το οχημα σου στην αρχικη του κατασταση...
και οτι αν δεν στα δωσει,κανεισ αγωγη,και ζητασ την αποζημιωση των τιμολογιων + διαφυγοντα κερδη + μειωση αξιασ του οχηματοσ σου λογω φθορασ(οτι και καλα στην μεταπωληση θα ειναι τρακαρισμενο και θα εχεισ και απωλειεσ απο την μεταπωληση).
τωρα,συνηθωσ μασ πατανε και συμβιβαζομαστε λογω αναγκησ γιατι μεχρι να τελεσιδικησουν τα δικαστηρια ζησε μαιη μου....
αυτα τα ολιγα....
ουφ...
ελπιζω να βοηθησα........
καλη τυχη....

tai
16/09/2008, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
αν η ζημια σου έχει υπολογιστεί με τιμές μεταχειρισμένων ανταλλακτικών, δεν μπορούν να επικαλεστούν επιπλέον παλαιότητα!!!! +1000
ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ:nono:

petrogazz
16/09/2008, 19:28
Ευχαριστώ για την πληροφορία (αν και ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι θέλουν να με κλέψουν).

Όπως και να΄χει εγώ θα το τραβήξω και σε δικαστήρια αν χρειαστεί, γιατί χρειάζομαι το αυτοκίνητο και το θέλω στην κατάσταση που ήταν, ασχέτως ηλικίας.

Επίσης φράγκα δεν παίζουν γιατί τρέχει δάνειο για σπίτι και αγορά χωμάτινου όπλου εν όψη.

tai
16/09/2008, 19:29
ΖΗΤΑ ΟΤΙ ΓΡΆΦΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛΌΓΙΟ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΈΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΆ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΦΉΣΗΣ ΟΥΤΕ ΕΥΡΩ

sergiosm
16/09/2008, 19:44
δες και αυτό
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=62939&highlight=%F0%E1%EB%E1%E9%FC%F4%E7%F4%E1


καλά ξεμπερδέματα
:wave2:

toulis
18/09/2008, 14:55
Το ίδιο περίπου σκηνικό έτυχε και σε μένα

Με το αυτοκίνητο της δουλειάς

Θελαν να μας κόψουν περίπου 20% από την αγορά των ανταλλακτικών γιατί ήταν καινούρια.

Θα κινηθούμε δικαστικά και όταν βγει αποτέλεσμα θα ενημερώσω

Μάλλον δηλαδή γιατί μέχρι τότε

Πάντως μπορούν να ισχυριστούν ότι η επισκευή στοιχίζει παραπάνω από την αξία του και να σε αποζημιώσουν με την άξια του, μόνο αν εσύ το δεχτείς.

Αν δεν θέλεις είναι υποχρεωμένοι να στο φτιάξουν.

Τώρα για την παλαιότητα αν ίσχυαν αυτά που λένε τότε τα τρακαρισμένα μεταχειρισμένα θα είχαν μεγαλύτερη αξία από τα υπόλοιπα οχήματα αφού θα είχαν και μερικά καινούρια κομμάτια

mats8282
18/09/2008, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από petrogazz
Η ασφαλιστική μου (πήγα με φιλικό διακανονισμό) αρνείται να πληρώσει όλο το ποσό της επισκευής διότι ισχυρίζονται ότι η αγοραστική αξία του αυτοκινήτου είναι μικρότερη από το κόστος της επισκευής (διαφορά της τάξης των 500 ευρώ).

Απο οτι καταλαβα δεν σου εκοψαν λογω παλαιοτητας...Στην ουσια αυτο που λες ειναι να βγει η περιπτωση ως μη ασυμφορη.Δηλαδη μεγαλυτερο κοστος επισκευης απο την αξια του εστω και με μεταχειρισμενα ανταλλακτικα...

Οποτε μιλαμε οτι πας για ολικη,σου δινουν την αξια του οχηματος και τους δινεις το οχημα ή το δινεις σε μαντρα ανταλλακτικα συν την διαφορα,εξαρταται...

ΥΓ Ο πραγματογνωμονας που ειδε(?) το αυτοκινητο πριν επισκευαστει συμφωνησε για το κοστος με το συνεργειο ή δεν το εχεις επισκευασει ακομα?

L.omerta
18/09/2008, 18:10
Οχι δεν το ειχα επισκευάσει μέχρι να δω πόσο θα ήταν η αποζημίωση απο την ίδια την ασφαλιστική(αυτό μου είχε πει και ο μηχανικός μου). Από τι κατάλβα τον τελικό λόγο δεν τον έχει ο πραγματογνόμωνας αλλά η ίδια η ασφαλιστική. Μετά επισκεύασα όσα μπορούσα με την αποζημίωση.Δε ξέρω κι όλας παίζει να με πιάσαν και κότσο απλά ήταν το πρώτο μου τρακάρισμα και δεν ήξερα και πολλά το τι γινόταν..

PS:δεν ηταν αυτοκίνητο μ@λακία εγραψα βέσπα έχω

mats8282
18/09/2008, 18:42
Μιλαω για την περιπτωση του petrogazz :)

Εσενα απο οτι καταλαβα δεν εγκριθηκε η ζημια σου ουτε απο τον εμπειρογνωμονα...Μπορει οντως η επισκευη να κοστιζε 540Ε αλλα αν η βεσπα σου επιανε 300Ε να την πουλησεις πας αλλου....Και 600 να κοστιζε η βεσπα παντως επρεπε να ζητησεις ολικη....

Λογικα παντως για να θελουν 50%+ μειωση λογω παλαιοτητας ή ηταν για ολικη το μηχανακι ή ηθελε ο μαστορας φρεσκα ανταλλακτικα/πολλα εργατικα/κατι τελος παντων.....

petrogazz
18/09/2008, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Απο οτι καταλαβα δεν σου εκοψαν λογω παλαιοτητας...Στην ουσια αυτο που λες ειναι να βγει η περιπτωση ως μη ασυμφορη.Δηλαδη μεγαλυτερο κοστος επισκευης απο την αξια του εστω και με μεταχειρισμενα ανταλλακτικα...

Οποτε μιλαμε οτι πας για ολικη,σου δινουν την αξια του οχηματος και τους δινεις το οχημα ή το δινεις σε μαντρα ανταλλακτικα συν την διαφορα,εξαρταται...

ΥΓ Ο πραγματογνωμονας που ειδε(?) το αυτοκινητο πριν επισκευαστει συμφωνησε για το κοστος με το συνεργειο ή δεν το εχεις επισκευασει ακομα?

Να έτσι το πάνε αλλά από πως ολική; Αφού το αυτοκίνητο επισκευάζεται, δεν με ενδιαφέρει αν είναι ασύμφορο εγώ το θέλω όπως ήταν πριν, έστω και με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά.

Συμβουλεύτηκα δικηγόρο και καταλήξαμε στο να πιέσουμε την ασφαλιστική μου (έχουμε στην οικογένεια μερικά οχήματα σε αυτούς) για να μας καλύψει. Αν αρνηθούν θα στραφούμε στην ασφαλιστική αυτού που με τράκαρε (θα ακυρώσουμε τον φιλικό διακανονισμό και αν δεν κάνουν δήλωση έχουμε την έκθεση της τροχαίας και θα πάμε για αγωγή). Επίσης θα βάλουμε δικό μας πραγματογνώμονα να εκτιμήσει την ζημιά και την αγοραστική αξία του αυτοκινήτου.

Το αυτοκίνητο δεν έχει επισκευαστεί ακόμα, βγήκε προ-κοστολόγιο από το συνεργείο και από αυτό ο πραγματογνώμονας έκρινε ότι είναι ασύμφορο.

Δεν είναι το πρώτο μου τρακάρισμα, οπότε ξέρω ότι αυτοί πάνε να κόψουν από παντού. Εγώ δεν έχω να χάσω τίποτα (έχω μείνει χωρίς αμάξι έτσι και αλλιώς) οπότε θα τους κυνηγήσω με κάθε μέσω. Η δικηγόρος είναι φίλη οπότε και στα δικαστήρια να πάμε και αν χάσω (που δεν το νομίζω) δεν θα μου στοιχίσει πολλά. Απλά μου την σπάει η απληστία και η εκμετάλλευση των ασφαλιστικών εταιριών και για λόγους ηθικής και μόνο δεν θα πάω με τα νερά τους.

mats8282
19/09/2008, 09:22
Εαν η αντικειμενικη αξια του οχηματος ειναι μικροτερη απο το κοστος επισκευης του δεν θα βγαλεις τιποτα...Κανενας δεν μπορει να υποχρεωσει την εταιρεια να πληρωσει παραπανω απο την αξια του αντικειμενου...

Εκτος αν αποδειξεις οτι ειναι συμφερουσα η επισκευη του αυτοκινητου,δηλαδη οτι η αξια του ειναι μεγαλυτερη απο το κοστος επισκευης....

Σκεψου και τα εξοδα για πραγματογνωμονα,δικηγορο κτλ και αν σε συμφερει πραγματικα να το κυνηγησεις εφοσον μιλαμε οτι σου προσεφεραν μια λογικη αποζημιωση....Αν το πας στο συναισθημα και το γαμωτο ειναι μια αλλη περιπτωση...

Μιας και το ανεφερες,το Auto Triti ειναι οντως ενας γενικος οδηγος για την τιμη ενος αυτοκινητου...Αλλα αναφερετε σε μεσο ορο με καποια στανταρ χιλιομετρα,την καλη κατασταση του αυτοκινητου και εχει πινακες για την βασικη εκδοση του καθε αυτοκινητου...

Πχ αν ενα αυτοκινητο εχει βασικη εκδοση 10,000Ε μπορει να εχει και μια αλλη με 15,000Ε αλλα αυτο πρεπει να το δηλωσεις εξαρχης αλλιως θα θεωρηθει υπασφαλιση...

petrogazz
30/09/2008, 09:49
Η ασφαλιστική μου (φιλικός διακανονισμός) μου δίνει 800 ευρώ, εφόσον λέει τους πάω έγγραφο διαγραφής του οχήματος (να παραδώσω πινακίδες δλδ). Με άλλα λόγια και κερατάς και δαρμένος.

Τώρα θα πρέπει να ακυρώσω τον φιλικό διακανονισμό και να ψάξω το δίκιο μου στην ασφαλιστική του άλλου (τουλάχιστον έχω έκθεση τροχαίας).

Θα πάει μακριά η βαλίτσα...

Zid
30/09/2008, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από petrogazz
Η ασφαλιστική μου (φιλικός διακανονισμός) μου δίνει 800 ευρώ, εφόσον λέει τους πάω έγγραφο διαγραφής του οχήματος (να παραδώσω πινακίδες δλδ). Με άλλα λόγια και κερατάς και δαρμένος.

Τώρα θα πρέπει να ακυρώσω τον φιλικό διακανονισμό και να ψάξω το δίκιο μου στην ασφαλιστική του άλλου (τουλάχιστον έχω έκθεση τροχαίας).

Θα πάει μακριά η βαλίτσα... Καλό κουράγιο!! Ενημέρωνε οταν έχει νεότερα..γιατί έχει πολύ ενδιαφέρον το συγκεκριμένο θέμα... :wave2:

cityfly
30/09/2008, 19:13
εμένα πάντως τότε με το freewond που ήταν μοντέλο 01 το 06 που άλλαξα ένα πλαστικάκι από το φέρινγκ το τιμόνι μπάγκστερ και κάτι μικροπράγματα η ασφαλιστική δεν είπε λέξη για παλαιότητα, τσίμπησα και κάτι (όσα ζήτησα) για το μπουφανάκι

venumis
13/10/2008, 19:22
Επειδή εκκρεμή κ εμένα μια τέτοια περίπτωση , να πω οτι 550 ? ήτανε μόνο τα εργατικά απο το συνεργείο (δεν ξαναπάω σε επίσημο συνεργείο , για κάθε βίδα που βγάζανε την κοστολογούσαν 50? !!!) αυτα τα λεφτά τι θεωρούνται ,λογικά απο αυτό το κομμάτι της δαπάνης δεν δικαιούσαι όλο το ποσό ???

petrogazz
13/10/2008, 19:39
Εγώ αύριο θα έχω νεότερα για την επισκευή, την οποία έχω ξεκινήσει με δικά μου χρήματα.
Μέχρι στιγμής η ασφαλιστική του άλλου κάνει την πάπια, κοινώς μου είπαν θα δούμε κτλ.
Μίλησα και με τον μπούφο που με τράκαρε για να τους πιέσει και αυτός (είναι ασφαλιστής!).

Πιστεύω σε 1 βδομάδα θα έχω τα τιμολόγια στο χέρι και θα αρχίσει η πίεση.

mats8282
21/10/2008, 19:49
Τι εγινε τελικα?

petrogazz
21/10/2008, 20:21
Επισκεύασα το όχημα (1300 ευρώ). Περιμένω ένα τιμολόγιο για να τα καταθέσω στην ασφαλιστική και να αρχίσει το ψήσιμο...

Keep in touch ;)

TOLISTOLAROS
29/10/2008, 21:32
Παιδιά δέχονται οι ασφαλιστικές εταιρείες ονομαστικές αποδείξεις από Internet;

sotpag
29/10/2008, 22:22
θα το πω απλα


ΔΕΝ υπαρχει μειωση και φυσικα βαζεις γνησια ανταλακτικα.....


αυτο που δεν μπορεις να ζητησεις μετα την 5ετια ειναι μειωση αγοραστικης αξιας....


ολα τα αλλα ειναι απατες των ασφαΛΗΣΤΩΝ και κυριος των εταιριων


το θεμα ειναι ποσο μπορεις να το τραβηξεις και αν αντεχεις να κινηθεις νομικα....

mats8282
29/10/2008, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
ολα τα αλλα ειναι απατες των ασφαΛΗΣΤΩΝ και κυριος των εταιριων


Φιλαρακι οι ασφαλιστες πλην της δηλωσης που θα τους κανει ο πελατης και θα προωθησουν στην εταιρεια δεν εχουν αλλη,ουσιαστικη,συμμετοχη στην ολη διαδικασια της αποζημιωσης.Οι απατες οπως τις ονομαζεις ειναι νομος παγκοσμιως και ειναι δικαιες κατα την γνωμη μου σαν κανονες.Φυσικα οπως σε ολους τους κανονες υπαρχουν και εξαιρεσεις που μπορει καποιος πραγματι να αδικηθηκε στην αποζημιωση του,αλλα αυτο δεν καταργει τον κανονα.

ΥΓ Και η περιπτωση του φιλου δεν ειναι λογω παλαιοτητας.Κριθηκε ασυμφορο προς επισκευη αφου ξεπερνα την αξια του οχηματος.

AntoD
30/10/2008, 07:53
H Αληθεια ειναι οτι εν γνωση τους οι ασφαλιστικές εξαπατουν τους αποζημιούμενους, διοτι προσπαθουν να εξοικονομισουν χρηματα.

Δεν ισχυει παλαιοτητα...εαν το οχημα μου ειχε φθαρμενα/προβληματικα εξαρτηματα δεν θα μπορουσε να κυκλοφορησει/περασει κτεο κλπ.

Εαν δηλαδη εγω κυκλοφορω με ενα MV Agusta του 70 θα με αποζημιώσει 500 ευρω λογω παλαιοτητας;...δεν νομιζω....
Υπαρχουν ανεξαρτητοι πραγματογνώμονες στους οποιους μπορεις να απευθυνθεις με δικο σου κοστος, οι οποιοι θα κανουν εκτιμηση του οχηματος σου.
Φυσικα υπαρχει και απαξιωση λογω τρακαρισματος της αξιας του οχηματος....
Π.χ. ενα ατρακαριστο Golf 8 ετιας ειναι ακριβοτερο απο ενα τρακαρισμενο 5τιας....

Μην μασατε και μην βιαζεστε....στην αναγκη/βιασύνη σας πατανε...

ΠΟΤΕ δεν δεχτηκα λιγοτερα χρηματα απο το κοστος της επισκευης που έκανα.!
:winka:

petrogazz
30/10/2008, 08:31
Αύριο θα καταθέσω τα τιμολόγια της επισκευής στην ασφαλιστική για να δούμε πόσα θα μου δώσουν.

Είμαι διατεθειμένος να το τραβήξω όσο πάει, όχι για το ποσό, αλλά για το ηθικό του πράγματος.
Είναι αδιανόητο να τους αφήσω να μου δώσουν λιγότερα μετά από τέτοια ταλαιπωρία, γιατί πολύ απλά εμένα τόσο μου στοίχισε η επισκευή και με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά.

sergiosm
30/10/2008, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Οι απατες οπως τις ονομαζεις ειναι νομος παγκοσμιως και ειναι δικαιες κατα την γνωμη μου σαν κανονες.

οι "απάτες" αυτές στην πλειοψηφία τους είναι η "τακτική" (παγκοσμίως πράγματι) των ασφαλιστικών εταιριών. Αυτό όμως δεν σημαίνει ούτε ότι είναι νόμος, ούτε ότι είναι νόμιμες.

Το πρόβλημα είναι κυρίως ότι οι ασφαλιστικές προσπαθούν να εφαρμόσουν μόνο αυτά που τους βολεύουν και ούτε καν ενημερώνουν το "θύμα" για τα λοιπά δικαιώματά του.

π.χ. επικαλούνται την παλαιότητα για να μειώσουν το ποσό που θα δώσουν αλλά δεν κάνουν καν κουβέντα για αποζημείωση λόγω μείωσης της αγοραίας αξίας της μηχανής ή του αυτοκινήτου

καθυστερούν την καταβολή των χρημάτων, αλλά δεν κάνουν καν κουβέντα για την καταβολή των νόμιμων τόκων

:wave2:

sergiosm
30/10/2008, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
αυτο που δεν μπορεις να ζητησεις μετα την 5ετια ειναι μειωση αγοραστικης αξιας....


Φυσικά και ΜΠΟΡΕΙΣ, απλά θα πάρεις λιγότερα από όσα θα έπαιρνες για ένα κάτω της 5ετίας

mats8282
30/10/2008, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
οι "απάτες" αυτές στην πλειοψηφία τους είναι η "τακτική" (παγκοσμίως πράγματι) των ασφαλιστικών εταιριών. Αυτό όμως δεν σημαίνει ούτε ότι είναι νόμος, ούτε ότι είναι νόμιμες.

Το πρόβλημα είναι κυρίως ότι οι ασφαλιστικές προσπαθούν να εφαρμόσουν μόνο αυτά που τους βολεύουν και ούτε καν ενημερώνουν το "θύμα" για τα λοιπά δικαιώματά του.

π.χ. επικαλούνται την παλαιότητα για να μειώσουν το ποσό που θα δώσουν αλλά δεν κάνουν καν κουβέντα για αποζημείωση λόγω μείωσης της αγοραίας αξίας της μηχανής ή του αυτοκινήτου

καθυστερούν την καταβολή των χρημάτων, αλλά δεν κάνουν καν κουβέντα για την καταβολή των νόμιμων τόκων

:wave2:


Και ομως ειναι νομος κανονικα.Απαγορευεται να ασφαλισεις ενα αντικειμενο πανω απο την αξια του με σκοπο τον πλουτισμο.Και βαση αυτου του νομου δεν μπορει καποιος να αποζημιωθει για αξια μεγαλυτερη της αντικειμενικης αξιας του αντικειμενου σε καμμια περιπτωση.Αν αποδειξει οτι το αντικειμενο αξιζει τα οποια λεφτα ζηταει ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.

Οπως και η παλαιοτητα ανταλλακτικων εχει βαση σε αυτο τον νομο,δεν θυμαμαι ποιος ειναι.Αν ειναι μεταχειρισμενα ανταλλακτικα,παλι ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο...γενικα παντως ειναι οντως μπερδεμενα τα πραγματα και ειναι παρα πολυ δυσκολο μια αποζημιωση να ειναι ακριβοδικαιη και για την εταιρεια και για τον εμπλεκομενο...

Και ετσι οπως ειναι η ασφαλιστικη αγορα αυτοκινητου στην Ελλαδα ειναι φυσιολογικο,οχι σωστο,να προσπαθουν να κοψουν απο παντου :winka:

ΥΓ Απο εκει υπαρχουν και οι οροι υπασφαλιση και υπερασφαλιση.

sergiosm
30/10/2008, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Και ομως ειναι νομος κανονικα.
ο οποίος είναι ο ;;



Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
δεν μπορει καποιος να αποζημιωθει για αξια μεγαλυτερη της αντικειμενικης αξιας του αντικειμενου σε καμμια περιπτωση
μήπως εννοείς την "πραγματική" αξία του;;
γιατί σε αυτό συμφωνώ, έγγραψα όμως και παραπάνω ότι οι ασφαλιστικές τα θέλουν όλα δικά τους. Να κόψουν από εκεί που μπορούν και να αποφύγουν να δώσουν αυτά που θα έπρεπε.
όταν όμως τους πάνε δικαστικά, στο τέλος τα δίνουν όλα θέλουν δε θέλουν


Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Οπως και η παλαιοτητα ανταλλακτικων εχει βαση σε αυτο τον νομο
δηλαδή τον ;;;


Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Και ετσι οπως ειναι η ασφαλιστικη αγορα αυτοκινητου στην Ελλαδα ειναι φυσιολογικο,οχι σωστο,να προσπαθουν να κοψουν απο παντου :winka:

αυτό είναι χαρακτηριστικό της ποιότητας της ελληνικής πραγματικότητας


Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
ΥΓ Απο εκει υπαρχουν και οι οροι υπασφαλιση και υπερασφαλιση.
που σημαίνουν τί;;
μήπως ότι να ασφαλίσω για λιγότερα ή περισσότερα χρήματα απο την αξία του οχήματος;;
:wave2:

mats8282
30/10/2008, 13:55
Νόμος 2496/1997 «Ασφαλιστική σύμβαση, τροποποιήσεις της νομοθεσίας για την
ιδιωτική ασφάλιση και άλλες διατάξεις » (ΦΕΚ Α 87/16.5.1997)


http://www.victoria.gr/index/CMS2f0dbeb4f4a48b97c22571fd002835de/$FILE/ATT3GNQ5/%CE%9D%202496%201997.pdf

Τμημα 2ο κεφαλαιο Α Γενικες Διαταξεις.Αρθρο 16 και 17




ΥΓ Τωρα στα περι ποιοτητας της ελληνικης αγορας κτλ περιμενε μεχρι το καλοκαιρι να αρχισουν να ανεβαινουν τα ορια αστικης ευθυνης και σε 3-5 χρονια να δουμε τι ασφαλιστρα θα πληρωνουμε και ποιες εταιρειες θα υπαρχουν ακομα ;)

TOLISTOLAROS
30/10/2008, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Νόμος 2496/1997 «Ασφαλιστική σύμβαση, τροποποιήσεις της νομοθεσίας για την
ιδιωτική ασφάλιση και άλλες διατάξεις » (ΦΕΚ Α 87/16.5.1997)


http://www.victoria.gr/index/CMS2f0dbeb4f4a48b97c22571fd002835de/$FILE/ATT3GNQ5/%CE%9D%202496%201997.pdf

Τμημα 2ο κεφαλαιο Α Γενικες Διαταξεις.Αρθρο 16 και 17




ΥΓ Τωρα στα περι ποιοτητας της ελληνικης αγορας κτλ περιμενε μεχρι το καλοκαιρι να αρχισουν να ανεβαινουν τα ορια αστικης ευθυνης και σε 3-5 χρονια να δουμε τι ασφαλιστρα θα πληρωνουμε και ποιες εταιρειες θα υπαρχουν ακομα ;)
Ωραίο link!Η απορία όμως παραμένει:μπορείς ν'απαιτήσεις να έρθειτο μηχανάκι στην πριν το ατύχημα κατάστασή του(να φοράει δηλ ακριβώς ό,τι φορούσε και να είναι ασφαλές);
Δηλ αν εγώ είχα βάλει εξάτμιση 2000? γιατί είναι παράλογο ν'απαιτήσω να ξανατοποθετήσουν την ίδια;

mats8282
30/10/2008, 17:38
Δεν ειναι παραλογο.Το παραλογο θα ηταν αν την ειχες βαλει πριν 10 χρονια τοσο και ζηταγες να σου βαλουν ολοκαινουρια.Αμα βρεις μια ιδια μεταχειρισμενη δεν θα σου πει κανενας τιποτα....Αν το κοστος πληρους αποκαταστασης ξεπερνα την αντικειμενικη αξια του οχηματος παει ολικη και περνεις τα λεφτα που αξιζει οταν στο τρακαρανε.Δεν μπορεις να υποχρεωσεις την εταιρεια να σου πληρωσει παραπανω απο αυτη την τιμη.Αν μου τρακαρουν το GSR σημερα,το μηχανακι δεν εχει πανω απο 4500 ευρω.Αν η ζημια ειναι 5,000 ευρω θα μου δωσουν την διαφορα απο οσο θα το δωσω στην μαντρα τρακαρισμενο και την αξια του...Πχ το πουλαω 500 ευρω στην μαντρα και μου δινουν αλλα 4,000.Δεν θα μου το φτιαξουν.Αν παλι η ζημια ειναι 3,000 ευρω θα μου το φτιαξουν και θα πουν και ενα τραγουδι.Κλεφτικο.

Παντως για συγκεκριμενες περιπτωσεις και οπως ειπα πριν υπαρχουν και εξαιρεσεις...Οπως ειπε και ο AntoD ενα παραδειγμα για MV Agusta του 70...Αν το μηχανακι ειναι αντικα και αξιζει μια περιουσια δεν θα σου πει κανενας τιποτα...Αν η αποκατασταση του ειναι συμφερουσα θα στο φτιαξουν,προφανως δεν υπαρχουν καινουρια ανταλλακτικα...Αν το μηχανακι πρεπει να παει στο εργοστασιο και να φτιαχτουν καινουρια ανταλλακτικα ή δεν ξερω εγω τι τοτε ισως σου πουνε,ποσο κανει?Τοσο το εκτιμουμε εμεις τοσο εσυ τα βρισκουμε εκει ή παμε δικαστηρια και οτι πουν οι δικαστες...

petrogazz
31/10/2008, 18:45
Σήμερα μίλησα με τον πραγματογνώμονα που όρισε η ασφαλιστική (αυτού που με τράκαρε) και τον ενημέρωσα για το κόστος, τιμολόγια κλπ.

Ευτυχώς έπεσα σε καλό άνθρωπο (όχι σαν τον μαλάκα της δικής μου ασφαλιστικής), ο οποίος μου είπε πως θα εισηγηθεί στην ασφαλιστική να καλυφθεί όλο το κόστος της επισκευής (κρατάω μικρό καλάθι βέβαια γιατί ποτέ δεν ξέρεις).

Περιμένω λοιπόν να κάνει την έκθεση και μετά να τα πούμε με την ασφαλιστική.

Grizoulhs
06/11/2008, 23:23
Δηλαδή εγώ με το ZZR που έκανε το κουτάκι αναστροφή…
κ δεν πρόλαβα να σταματήσω με αποτέλεσμα σχεδόν 450 κιλά με 40 χιλιόμετρα να χτυπήσουν την πίσω ρόδα του αυτοκινήτου του…
κ αυτός δεν έπαθε τίποτα σχεδόν…
η δική μου μηχανή στράβωσε όλο το πλαίσιο…ράγισε από την μια πλευρά…κ όλοι η μούρη μπήκε μέσα…μπουκαλες ψυγείο στράβωσαν… κ το fering εξαφανίστηκε…

θα μου πει η ασφάλεια του ότι είναι 93 μοντέλο κ θα μου δώσει π.χ. 1000 Ε ? ??
ευτυχώς έχω μάγκα ασφαλιστή !!!

αν κ μου πρότειναν τα στρουμφακια να κάνω διακανονισμό…
κ επειδή έχασα την δουλειά μου…θα τον κάνω μήνυση


• έχει κ ένα μηνά που έγινε κ ακόμα περιμένω να έρθουν να μου πάρουν κατάθεση…
έλεος Δηλαδή…!!!!

Την μηχανή την έφερα σπίτι από το διπλανό χωριό..
Έχω μάρτυρες ότι φταίει αυτός… θα έρθει εμπειρογνώμονας σπίτι
Η πως θα γίνει ? είναι κ λίγο περίεργη αυτοί!!!

venumis
07/11/2008, 04:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grizoulhs


Την μηχανή την έφερα σπίτι από το διπλανό χωριό..
Έχω μάρτυρες ότι φταίει αυτός… θα έρθει εμπειρογνώμονας σπίτι
Η πως θα γίνει ? είναι κ λίγο περίεργη αυτοί!!!

Ο εμπειρογνώμονας έρχεται στον συνεργείο , οταν την πας για να την φτιάξεις δλδ, δεν ξέρω αν αυτό είνια νόμος για όλες τις ασφαλιστικές και καταστάσεις αλλά σ εμένα και σε άλλους 2 φίλους που πάθανε κάτι αντίστοιχο έτσι έγινε.. Έρχεται πραγματογνώμονας στην ουσία, οταν είναι σίγουροι οτι θα το φτιάξεις !!!

Όσο για τον φίλο που λεει οτι δικαίως οι ασφαλιστικές πληρώνουν λιγότερα , τότε θα έπρεπε αυτόματα οταν εχεις βάλει στο συμβόλαιο σου ασφάλεια κλοπής κάθε 6άμηνο να μειώνεται η αξία του αυτοκινήτου σου άρα και τα ασφάλιστρα σου !! Αλλά καμία ασφαλιστική δεν το κάνει , αν όμως σου το κλέψουνε δεν θα σου δώσει εκείνο το ποσό αλλά θα κοιτάξει καταλόγους αγοράς απο το κ#λ# περιοδικό AutoTriti

Πάρτε το χαμπάρι μάγκες , όλοι μας κλέβουν , κανένας δεν νοιάζεται για σένα προσωπικά , μόνο τον εαυτό τους κοιτάνε και πώς θα αποκτήσουν περισσότερα χρήματα , οπότε που να βρείς το δίκιο σου ?

Ο μεγαλύτερος κλέφτης είναι ο ίδιος ο νομοθέτης , πλήρωνε τώρα ακόμα και για την ανάσα σου φόρο, και διόδια και και και...

Σύγχρονοι δούλοι είμαστε ρεεεεεεε !!!

mats8282
07/11/2008, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grizoulhs
Δηλαδή εγώ με το ZZR που έκανε το κουτάκι αναστροφή…
κ δεν πρόλαβα να σταματήσω με αποτέλεσμα σχεδόν 450 κιλά με 40 χιλιόμετρα να χτυπήσουν την πίσω ρόδα του αυτοκινήτου του…
κ αυτός δεν έπαθε τίποτα σχεδόν…
η δική μου μηχανή στράβωσε όλο το πλαίσιο…ράγισε από την μια πλευρά…κ όλοι η μούρη μπήκε μέσα…μπουκαλες ψυγείο στράβωσαν… κ το fering εξαφανίστηκε…

θα μου πει η ασφάλεια του ότι είναι 93 μοντέλο κ θα μου δώσει π.χ. 1000 Ε ? ??
ευτυχώς έχω μάγκα ασφαλιστή !!!

αν κ μου πρότειναν τα στρουμφακια να κάνω διακανονισμό…
κ επειδή έχασα την δουλειά μου…θα τον κάνω μήνυση


• έχει κ ένα μηνά που έγινε κ ακόμα περιμένω να έρθουν να μου πάρουν κατάθεση…
έλεος Δηλαδή…!!!!

Την μηχανή την έφερα σπίτι από το διπλανό χωριό..
Έχω μάρτυρες ότι φταίει αυτός… θα έρθει εμπειρογνώμονας σπίτι
Η πως θα γίνει ? είναι κ λίγο περίεργη αυτοί!!!


Μπορει και να ερθουν σπιτι σου να την δουν,αν και η συνηθης πρακτικη ειναι να πηγαινουν στο συνεργειο.Αν βγει ολικη το μηχανακι θα παρεις οσο αξιζει....Λοιπες αξιωσεις σου,τυχον τραυματισμος,απολυση λογω του τροχαιου κλπ πανε δικαστηριο εκτος σπανιοτατων περιπτωσεων.Αλλο το ενα και αλλο το αλλο.

ΥΓ Ποιον περιμενεις να ερθει να σου παρει καταθεση?????


Αρχικά δημιουργήθηκε από petrogazz
Σήμερα μίλησα με τον πραγματογνώμονα που όρισε η ασφαλιστική (αυτού που με τράκαρε) και τον ενημέρωσα για το κόστος, τιμολόγια κλπ.

Ευτυχώς έπεσα σε καλό άνθρωπο (όχι σαν τον μαλάκα της δικής μου ασφαλιστικής), ο οποίος μου είπε πως θα εισηγηθεί στην ασφαλιστική να καλυφθεί όλο το κόστος της επισκευής (κρατάω μικρό καλάθι βέβαια γιατί ποτέ δεν ξέρεις).

Περιμένω λοιπόν να κάνει την έκθεση και μετά να τα πούμε με την ασφαλιστική.

Αν η ζημια ειναι λιγο πανω απο την αξια μπορει και να στα πληρωσουν.Δεν σημαινει οτι αν ειναι 100 η αξια και 101 το κοστος ζημιας θα σου πουν παρε 100...Μπορει χαριστικα,δεν τους υποχρεωνει κανενας να δωσουν το 1 παραπανω,να στα δωσουν ολα...Εξαρταται που θα πεσεις.

sergiosm
07/11/2008, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Νόμος 2496/1997 «Ασφαλιστική σύμβαση, τροποποιήσεις της νομοθεσίας για την
ιδιωτική ασφάλιση και άλλες διατάξεις » (ΦΕΚ Α 87/16.5.1997)
http://www.victoria.gr/index/CMS2f0dbeb4f4a48b97c22571fd002835de/$FILE/ATT3GNQ5/%CE%9D%202496%201997.pdf
Τμημα 2ο κεφαλαιο Α Γενικες Διαταξεις.Αρθρο 16 και 17


καλά όλα αυτά.
Μην ξεχνάς όμως και το άρθρο 11 του νόμου αυτού στο ίδιο τμήμα:
"ΓΕΝΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ
1. Στην ασφάλιση κατά ζημιών, το ασφάλισμα συνιστάται στην αποκατάσταση της ζημίας της περιουσίας που συμφωνήθηκε ότι θα καλύπτεται, όταν επέλθει η ασφαλιστική περίπτωση (ασφαλιστική ζημία).
2. Η ζημιά της ασφαλισμένης περιουσίας μπορεί να συνίσταται στη βλάβη ή στην απώλειες αγαθών, απαιτήσεων και κερδών, καθώς και στις δαπάνες απόκρουσης και ικανοποίησης απαιτήσεων τρίτων."

Και κυρίως μην ξεχνάς το άρθρο 6 του π.δ. 237/1986 που ρυθμίζει ΕΙΔΙΚΑ την ασφαλιστική κάλυψη των οχημάτων, και το οποίο ορίζει (μεταξύ άλλων) ότι:

"1. Η ασφάλιση πρέπει να καλύπτει την αστική ευθύνη του κυρίου, του κατόχου και κάθε οδηγού ή προστιθέντος για την οδήγηση ή υπευθύνου του ασφαλισμένου αυτοκινήτου. Εξαιρείται η αστική ευθύνη των προσώπων που επελήφθησαν του αυτοκινήτου με κλοπή ή βία και αυτών που προκάλεσαν το ατύχημα εκ προθέσεως.
2."Η ασφαλιστική κάλυψη πρέπει να περιλαμβάνει την έναντι τρίτων αστική ευθύνη εξαιτίας θανάτωσης ή σωματικής βλάβης ή ζημιών σε πράγματα, στην οποία περιλαμβάνεται και η χρηματική ικανοποίηση για ψυχική οδύνη ή ηθική βλάβη, καθώς και την αστική ευθύνη λόγω θανάτωσης ή σωματικών βλαβών έναντι των μελών της οικογένειας του ασφαλισμένου, οδηγού ή κάθε άλλου προσώπου του οποίου η αστική ευθύνη καλύπτεται σύμφωνα με την πρώτη παράγραφο, ανεξάρτητα από δεσμό συγγενείας. Η ασφαλιστική κάλυψη επίσης περιλαμβάνει και την αστική ευθύνη του κυρίου ή κατόχου έναντι τρίτων σε περίπτωση αυτοκινήτων που έχουν, είτε κλαπεί, είτε αποκτηθεί με χρήση βίας. Τα πράγματα που μεταφέρονται με το ίδιο αυτοκίνητο εξαιρούνται της υποχρεωτικής ασφάλισης" (84/5/ΕΟΚ Αρ. 3, Αρ. 2 παραγρ. 2).
Εξαιρείται της κάλυψης η αστική ευθύνη έναντι προσώπων τα οποία συγκατατέθηκαν να μεταφερθούν με αυτοκίνητο, εφ` όσον ο ασφαλιστής αποδείξει ότι γνώριζαν ότι το αυτοκίνητο αφαιρέθηκε από το νόμιμο κάτοχό του με αθέμιτα μέσα ή χρησιμοποιείται προς εκτέλεση εγκληματικής πράξης. (84/5/ΕΟΚ Αρ. 2, παράγρ. 1, εδαφ. 2)".

:wave2:

mats8282
10/11/2008, 09:42
Τι θελει να πει ο ποιητης :confused:

Μαλλον δεν καταλαβες τι παραθετεις παραπανω ή το μπερδεψες το ολο θεμα :)

sergiosm
10/11/2008, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Τι θελει να πει ο ποιητης :confused:

Μαλλον δεν καταλαβες τι παραθετεις παραπανω ή το μπερδεψες το ολο θεμα :)

Ξέρω πολύ καλά τί παραθέτω και δεν έχω μπερδέψει τίποτα.

Αυτό που θέλει να πει ο ποιητής είναι αυτό που λέει από την αρχή.

Ότι πολύ απλά η υποχρέωση της ασφαλιστικής να καλύπτει την "αστική ευθύνη" του κυρίου του αυτοκινήτου ή της μηχανής, σημαίνει υποχρέωση της ασφαλιστικής να αποζημιώσει πλήρως τον ζημιωθέντα (το θύμα του τροχαίου).
και όταν λέμε αποζημίωση εννοούμε να πληρώσει τα πάντα, δηλαδή:
α. να πληρώσει για την αποκατάσταση της ζημιάς
β. να πληρώσει όλα τα έξοδα που έχουν σχέση με το ατύχημα (π.χ. τον εξοπλισμό που χάλασε, το ταξί που χρησιμοποιήθηκε, το παντελόνι που έκοψαν στο νοσοκομείο λόγω του τροχαίου κλπ κλπ)
γ. να πληρώσει για τη μείωση της αγοραίας αξίας της μηχανής ή του αυτοκινήτου
δ. να πληρώσει για όλα τα διαφυγόντα κέρδη του θύματος (π.χ. τα λεφτά που θα έβγαζε αν δούλευε, αλλά δεν δούλεψε λόγω του τροχαίου κλπ)
ε. ενδεχομένως να πληρώνει κάθε μήνα κάποιο ποσό λόγω αναπηρίας ή μόνιμης απώλειας σίγουρου εισοδήματος λόγω του τροχαίου
στ. να πληρώσει για ό,τι άλλο αποδειχθεί ότι ζημιώθηκε

Αυτό δεν σημαίνει ότι αν η μηχανή ή το αμάξι είναι παλιό η ασφαλιστική είναι υποχρεωμένη να πληρώσει για καινούργιο. Κανονικά οφείλει να πληρώσει ώστε το αμάξι ή η μηχανή να γίνει όπως ήταν. Αυτό όμως δεν γίνεται, γιατί απλά είναι αδύνατο να βρεις ανταλλακτικό με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά.
Το πρόβλημα όμως, όπως είπα και παραπάνω, δεν είναι η μείωση αυτή που θέλει να κάνει η ασφαλιστική.

Το πρόβλημα είναι ότι η ασφαλιστική θέλει και να μειώσει την αποζημίωση με το (κατ' αρχήν σωστό) αυτό επιχείρημα και να μην πληρώσει τίποτε άλλο.
Δηλαδή μονά ζυγά δικά μας.

Αυτή την τακτική σχολίασα - κατέκρινα και συνεχίζω να έχω την ίδια άποψη.
:wave2:

mats8282
10/11/2008, 18:14
Αλλο γραφω εγω,αλλο αναλυεις εσυ :D

Αν και παλι κανεις λαθος καθως η ευθυνη που αναλαμβανει η ασφαλιστικη δεν ειναι απεριοριστη...Το ολα που γραφεις και τονιζεις δεν ισχυει,ισχυει μεχρι του ανωτατου συμφωνημενου ποσου(500,000ΣΒ/100,000 ΥΖ προς το παρων,εκτος αν εχει ζητηθει παραπανω).

Αυτο που σου εγραψα,και παρεθεσα και τον σχετικο νομο,εχει να κανει με την περιπτωση του φιλου και το τι ειναι υπερασφαλιση και υπασφαλιση,πραγμα εντελως ασχετο με τα υπολοιπα,σε γενικες γραμμες σωστα,που γραφεις παραπανω.Δηλαδη δεν εχει να κανει με οσα ειπα εγω,ουτε ανατρεπεις κατι απο αυτα που ειπα ωστε να λες οτι ξεχασα να αναφερω κατι.

Ενω εξηγουσα για το τι ειναι η υπασφαλιση και η υπερασφαλιση,που δεν εχουν να κανουν με επιδικασμενα/απαιτουμενα ποσα για τραυματισμους κλπ ουτε με τον εξοπλισμο ασφαλειας/ρουχισμο κλπ εσυ παρεθεσες γενικες αρχες της ασφαλισης χωρις να λαμβανεις υπ'οψιν σου αυτα που εγραψα και τεκμηριωσα παραπανω,ειδικες διαταξεις που συμπληρωνουν ή/και αποσαφηνιζουν τον νομο κτλ κτλ..

:beer:

sergiosm
10/11/2008, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Αλλο γραφω εγω,αλλο αναλυεις εσυ :D

Για να πω την αλήθεια, αυτό:

Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Οποτε μιλαμε οτι πας για ολικη
δεν το είχα προσέξει


Τώρα απο κει και πέρα:
Αυτό:

Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
η ευθυνη που αναλαμβανει η ασφαλιστικη δεν ειναι απεριοριστη...Το ολα που γραφεις και τονιζεις δεν ισχυει,ισχυει μεχρι του ανωτατου συμφωνημενου ποσου(500,000ΣΒ/100,000 ΥΖ προς το παρων,εκτος αν εχει ζητηθει παραπανω)

είναι αυτονόητο.

Όσο για αυτά:

Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Αυτο που σου εγραψα,και παρεθεσα και τον σχετικο νομο,εχει να κανει με την περιπτωση του φιλου και το τι ειναι υπερασφαλιση και υπασφαλιση,πραγμα εντελως ασχετο με τα υπολοιπα,σε γενικες γραμμες σωστα,που γραφεις παραπανω.Δηλαδη δεν εχει να κανει με οσα ειπα εγω,ουτε ανατρεπεις κατι απο αυτα που ειπα ωστε να λες οτι ξεχασα να αναφερω κατι.
Ενω εξηγουσα για το τι ειναι η υπασφαλιση και η υπερασφαλιση,που δεν εχουν να κανουν με επιδικασμενα/απαιτουμενα ποσα για τραυματισμους κλπ ουτε με τον εξοπλισμο ασφαλειας/ρουχισμο κλπ εσυ παρεθεσες γενικες αρχες της ασφαλισης χωρις να λαμβανεις υπ'οψιν σου αυτα που εγραψα και τεκμηριωσα παραπανω,ειδικες διαταξεις που συμπληρωνουν ή/και αποσαφηνιζουν τον νομο κτλ κτλ..
:beer:
ένα έχω να πω
:beer: :beer:

petrogazz
10/11/2008, 19:19
Επί του θέματος, ο ασφαλιστής μου είπε ότι μπορούν να μου δώσουν 1000 ευρώ (240 λιγότερα από το συνολικό ποσό επισκευής με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά).

Αύριο (αν προλάβω) θα πάω από εκεί... :a016:

mats8282
10/11/2008, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από petrogazz
Επί του θέματος, ο ασφαλιστής μου είπε ότι μπορούν να μου δώσουν 1000 ευρώ (240 λιγότερα από το συνολικό ποσό επισκευής με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά).

Αύριο (αν προλάβω) θα πάω από εκεί... :a016:

Καλο κουραγιο,ευχομαι να βγαλεις ακρη..


:beer:



Και αλλη μια στον sergiosm :beer:

petrogazz
10/11/2008, 19:50
:beer: :beer: :beer:

sergiosm
11/11/2008, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Και αλλη μια στον sergiosm :beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από petrogazz
:beer: :beer: :beer:

:beer: :beer: :beer: :beer:

SeNNinhA
11/11/2008, 10:20
Στις διαπραγματεύσεις σου και όταν σου πούνε την θεωρητική σημερινή αξία του, πές τους να προσθέσουν και τα έξοδα μεταβίβασης, τα έξοδα του πρώτου service που θα κάνεις αναγκαστικά καθώς και τα έξοδα για να βρεις το ίδιο στην τιμή που σου λένε καθώς και το κόστος σου χωρίς μεταφορικό μέσο απο την ημέρα του ατυχήματος έως ότου βρεθεί άλλο. Μπορείς να τους προκαλέσεις να σου βρούνε ΕΚΕΙΝΟΙ το αυτοκίνητο που σου λένε στην τιμή που σου λένε (στην ίδια κατάσταση με την δική σου). Διότι εαν δεν μπορούν να βρουν τότε δεν ισχύει και ότι σου λένε σχετικά.

petrogazz
11/11/2008, 12:54
Είναι ανένδοτοι και επικαλούνται ιστοσελίδες για την μειωμένη εμπορική αξία του αυτοκινήτου.

Ο πραγματογνώμονάς που έβαλαν αυτοί έβγαλε 1200 ευρώ την αξία του, αλλά αυτοί μου δίνουν 1000.

Τα άφησα ως έχει μέχρι να συμβουλευτώ την δικηγόρο μου για να δω πως θα κινηθώ.

mats8282
11/11/2008, 13:08
Ετσι σου ειπε εσενα ο ιδιος ή/και ετσι εγραψε στην εκθεση του προς την εταιρεια?Την ειδες την εκθεση του?Γιατι συνηθως κανουν οτι πουν οι πραγ/νες,ειδικα σε τετοια μικρη ζημια...Δεν θα σκασουν για 200 ευρω αν τους το εχει γραψει/εγκρινει και ο πραγ/νας...

Αν και εμενα που μιλησα σημερα με μια ασφαλιστικη για μια ζημια κοψανε στον πελατη μου 9 ευρω,σε συνολο 1899Ε του βγαλανε 1890Ε,για στρογγυλοποιηση :lol:

sergiosm
11/11/2008, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
μια ασφαλιστικη για μια ζημια κοψανε στον πελατη μου 9 ευρω,σε συνολο 1899Ε του βγαλανε 1890Ε,για στρογγυλοποιηση :lol:

ωραία στρογγυλοποίηση :lol: :lol:
φαίνεται έκαναν κοπάνα από το σχολείο όταν έκαναν το σχετικό μάθημα :lol: :lol:

petrogazz
11/11/2008, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Ετσι σου ειπε εσενα ο ιδιος ή/και ετσι εγραψε στην εκθεση του προς την εταιρεια?Την ειδες την εκθεση του?Γιατι συνηθως κανουν οτι πουν οι πραγ/νες,ειδικα σε τετοια μικρη ζημια...Δεν θα σκασουν για 200 ευρω αν τους το εχει γραψει/εγκρινει και ο πραγ/νας...


Την είδα με τα μάτια μου από τον φάκελό τους, αξία οχήματος 1200 ευρώ. Αξία επισκευής είχε βάλει περίπου 1000 περίπου πριν επισκευαστεί όμως το όχημα, με σημείωση ότι δεν είχε ακόμα τα τιμολόγια. (η επισκευή στοίχισε 1240).

Αυτοί όμως το μειώνουν στα 1000 γιατί τέτοια τιμή επικαλούνται από τα περιοδικά και τις ιστοσελίδες :dizzy:

Με βλέπω για δικαστήρια... όχι τόσο για το ποσό, αλλά για το γαμώτο...

mats8282
11/11/2008, 14:05
Η ενσταση μου ειναι οτι αυτος ενεκρινε τα 1000Ε και οχι ολη την αξια του οχηματος,δηλαδη τα 1200Ε....

Αν,παντως,εχει εγκριθει ολοκληρη η ζημια,τα περιοδικα δεν εχουν καμμια αξια μπροστα σε επισημη εκθεση του ειδικου πραγματογνωμονα που ειδε το συγκεκριμενο αυτοκινητο...

:wave2:

ΥΓ Παρε ενα γνησιο αντιγραφο καλου κακου :winka:

petrogazz
14/11/2008, 13:43
Με πήρε τηλ. ο πραγματογνώμονας και μου επιβεβαίωσε ότι η έκθεσή του είναι για 1200 ευρώ. Ο άνθρωπος είπε ότι θα μιλήσει με τους ηλίθιους για να μου ανεβάσουν την αποζημίωση καμιά 100άρα ευρώ.

Εγώ βέβαια είμαι σε δίλημμα. Να τα πάρω ή να τους κυνηγήσω (έχω ήδη έρθει σε επαφή με ένωση καταναλωτών για να επιληφθούν εξωδικαστικά το θέμα).

Αντίγραφο δεν μπορώ να πάρω, γιατί είναι υπηρεσιακό έγγραφο μεταξύ της ασφαλιστικής και του πραγματογνώμονα (τουλάχιστον έτσι μου είπε).

SeNNinhA
14/11/2008, 16:31
Μπορείς να ζητήσεις από την ασφαλιστική σου να στείλει δικό της πραγματογνώμονα ή να ζητήσεις και να πάει δικός σου πραγματογνώμονας.

Οι πραγματογνώμονες είναι ανεξάρτητοι από τις εταιρείες και εαν έχει άδεια αυτός που την κάνει τότε οποιαδήποτε πραγματογνωμοσύνη μετράει εξίσου.

petrogazz
14/11/2008, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Μπορείς να ζητήσεις από την ασφαλιστική σου να στείλει δικό της πραγματογνώμονα ή να ζητήσεις και να πάει δικός σου πραγματογνώμονας.

Οι πραγματογνώμονες είναι ανεξάρτητοι από τις εταιρείες και εαν έχει άδεια αυτός που την κάνει τότε οποιαδήποτε πραγματογνωμοσύνη μετράει εξίσου.

Καλά για της δικιάς μου ασφαλιστικής τον πραγματογνώμονα διάβασε στην αρχή του θέματος.

Όσο για να ζητήσω εγώ δικό μου το θεωρώ περιττό έξοδο μιας και δεν νομίζω να εκτιμήσει μεγαλύτερη αξία από αυτήν που έβαλε ο τελευταίος.

petrogazz
21/11/2008, 13:55
Τελικά συμβιβαστήκαμε στα 1100 ευρώ.

Δυστυχώς κάποιες προσωπικές υποχρεώσεις δεν μου επιτρέπουν να το κυνηγήσω όσο πραγματικά θέλω. :(

mats8282
21/11/2008, 15:07
Αρκετα καλα :beer: