PDA

View Full Version : Ροπάτη και "ανεβαστική";



fonzareli
17/09/2008, 10:39
Χαιρετώ όλους τους φίλους συμφορουμίτες...

Θα ήθελα μια βοήθεια σε επιλογή μοτο διότι είμαι λίγο εκτός κλίματος. Τα δεδομένα είναι τα εξής:

Είμαι λίγο παππούς (45), 1.75 ύψος και νορμαλ κιλά. Την μηχανή την χρησιμοποιώ κυρίως μέσα σε επαρχιακή πόλη για κοντινές αποστάσεις. Σύνολο κάνω γύρω στα 1000κμ / χρόνο το πολύ! Βέβαια, όταν βρεθώ σε νησάκι νοικιάζω εκεί κάποιο εντουράκι οπότε στην πραγματικότητα κάνω +λίγα κμ ακόμα.

Μηχανή >125 οδηγώ από το 1981. Συνήθως 250 κυβικά.

Αυτή την στιγμή έχω μια kawasaki sherpa 250 από την οποία είμαι μεν ευχαριστημένος από αξιοπιστία και οικονομία, αλλά θα ήθελα:
1) Περισσότερη ροπή
2) Να μπορώ να κάνω καμια βόλτα χωρίς να πιαστεί ο απαυτός μου...
3) Να μπορώ να πάρω τη γυναίκα μου μαζί χωρίς να ζορίζεται η μηχανή
4) Να είναι υδρόψυκτη
5) Να με "ανεβάζει" λίγο ψυχολογικά ρε αδερφέ! Νοίκιασα το καλοκαίρι μια D-TRACKER και μου άρεσε καλύτερα από την δική μου που σίγουρα δεν σε "φτιάχνει" στην βόλτα...

Προτιμώ καινούρια από μεταχειρισμένη φυσικά! Και να μην περάσω τα 650 κυβικά βέβαια!
Μην μου πείτε να πάρω κανα παπί κλπ. Την μηχανή την βλέπω περισσότερο σαν διασκέδαση.

Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη!!!

Konti
17/09/2008, 10:49
Welcome:beer: :wave2:

Κατ αρχήν πόσα € διαθέτεις?

fonzareli
17/09/2008, 10:51
Τη δική μου και μέχρι 4-5000 ακόμα λέω...

Road67
17/09/2008, 11:05
KLR650. Κινειται παραπανω απο ανετα σε επαρχιακο, δεν κολωνει στο χωμα, ειναι ανετο δικαβαλο αρκει να μην εχεις απαιτησεις μεγαλου ταξιδιου απ' αυτο, ειναι αρκετα οικονομικο και πολυ προσιτο καινουργιο σε τιμη.
V strom 650. Αρκετα βαρυ μηχανακι. Στα στενα ορια της πολης θα κουρασει. Σε επαρχιακο δε θα δυσανασχετησει. Σε ταξιδι σε οποιεσδηποτε συνθηκες φορτωματος και δικαβαλο ειναι στο στοιχειο του.
ΧΤ660. Σταθερη αξια. Αποδιδει καλα. Κινειται πολυ ανετα σε επαρχιακο και μεσα στην πολη. Προσιτο σε τιμη. Σε ταξιδι δικαβαλο μπορει να σε πονεσει ο απαυτος σου, αλλα δε θα κουραστει ευκολα και δεν εχει προβλημα δικαβαλο, χωρις ομως να ειναι και η αφροκρεμα της κατηγοριας του.
XT Tenere. Ιδιος κινητηρας με το παραπανω, λιγο ανωτερο σε αντοχες και απ' οτι λενε αρκετοι ιδιοκτητες πολυ πιο ανετο σε ολα δικαβαλο.
KLE500 - Transalp 700. Aνετοτατα μεσα στην πολη. Πολυ καλη συμπεριφορα σε επαρχιακο. Το ΤΑ700 υπερτερει στο χωμα. Οσον αφορα την τιμη τους ειναι υποκειμενικο νομιζω. Εγω πιστευω πως γι' αυτο που παιρνεις ειναι ακριβα.

Αναλογα και με τα λεφτα που διαθετεις εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις μεταξυ Καβα και Σουτζουκι.

Παρεπιπτοντως, 45 χρονων δεν εισαι παππους. Καλως ηρθες στο moto.gr
Ο,τι κι αν αποφασισεις πρεπει να πας για test ride.

fonzareli
17/09/2008, 11:17
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και καλώς σας βρήκα!

Να προσθέσω στα δεδομένα ότι θα ήθελα να είναι και σχετικά ελαφριά.

Τα μοντέλα που προτείνετε βλέπω είναι κυρίως 650cc και ΟΝ-OFF. Λέτε να αποφύγω street και super-motard;

Επίσης λέτε να αποφύγω τα ευρωπαϊκά; (Είχα παλιά μια Gagiva δίχρονη και μου είχε βγει σκυλί!)

Είδα και σε διάφορα video το Yamaha WR250X και μου άρεσε (όπως και το WR250R) αλλά δεν ξέρω αν πάει καθόλου δικάβαλο και αν η σέλα του αντέχεται...

MikeG
17/09/2008, 11:19
Θα σου πρότεινα ένα Honda cbf600.
Τα motard & τα 250 που λες δεν έχουν άνετες σέλες, κυρίως για δικάβαλα. :wave2:

el_hymador
17/09/2008, 11:22
Για τα χρήματα που λες, κοίτα για το BETA ALP 4 στα 350 κ.εκ., πιο δυνατό από το Sherpa, πολύ ευκολοδήγητο, αλλά από θέματα άνεσης περίπου στα ίδια. Αερόψυκτο βέβαια, αλλά δεν θα έπρεπε να σε προβληματίζει αυτό. (γύρω στα 5,5 χιλιάρικα αν θυμάμαι καλά)

Το XT660R είναι μια πολύ καλή επιλογή επίσης, σε τιμή που «παίζει» λίγο πιο πάνω από το budget σου. (6.000+), ενώ με τον ίδιο κινητήρα, αλλά διαφορετικό ύφος υπάρχει και το Aprilia Pegaso Strada στα ίδια περίπου λεφτά.

Αν δεν έχει πρόβλημα να αλλάξεις κατηγορία, τo Honda CBF500 και Kawasaki ER-6n είναι πολύ καλά στα γυμνά all-round street με το πρώτο να είναι πιο άνετο και το δεύτερο πιο παιχνιδιάρικο.
(Αμφότερα στα 6+ κάτι ψιλά € )

Αυτό που είναι πολύ «ανεβαστικό» και ροπάτο, είναι το Yamaha MT03, αλλά πλέον μιλάμε για κοντά στα 7.000€ (6.800 αν δεν κάνω λάθος)

Υπάρχουν και τετρακύλινδρα, αλλά δεν νομίζω ότι για την χρήση που θες να κάνεις είναι τα κατάλληλα μηχανάκια….anyway, τσέκαρε το Suzuki Bandit 650 (καρα- ευκαιριάρα λίγο κάτω από τα 6.000 η απλή έκδοση και λίγο πάνω από τα 6.000 η έκδοση με ABS) και δες και τo Yamaha FZ6N (6.200 κάτι νομίζω…)

Αυτά.

fonzareli
17/09/2008, 15:17
Oι επιφυλάξεις μου για αυτές που προτείνατε:

Honda CBF500 : Δεν την βλέπω πλέον (μήπως δεν εισάγεται πιά;), αντιπρόσωπος Ελλάδας...
kawasaki ER-6n : Πιο ακριβή απ' όσο υπολόγιζα να δώσω (7000 με ABS)
Yamaha MT03: "Περίεργη" θέση οδήγησης
Yamaha FZ6N : 4κύλινδρη και με πρόβλημα "τρύπας" στην απόδοση...
XT660R : Ιταλία κατασκευή, μάλλον βαρέθηκα να την βλέπω παντού...
BETA ALp4 : Μην την παντρευτώ...
Suzuki Bandit : Δεν υπάρχει αντιπρόσωπος στην πόλη μου και είναι και μάλλον βαριά. 4 κύλινδρη (προτιμώ δικύλινδρη). (Σαν εμφάνιση και στήσιμο μου αρέσει πάντως.)
Honda cbf600: βαριά και 4κύλινδρη
KLR650: Πολύ παλιό μοντέλο νομίζω, όχι και πολύ "ανεβαστικό"...
XT Tenere : Πιό ογκώδης απ' ότι θέλω...

TOLISTOLAROS
17/09/2008, 15:18
πάρε μεταχειρισμένο suzuki sv 650

gdevelek
17/09/2008, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Oι επιφυλάξεις μου για αυτές που προτείνατε:

Honda CBF500 : Δεν την βλέπω πλέον (μήπως δεν εισάγεται πιά;), αντιπρόσωπος Ελλάδας...
kawasaki ER-6n : Πιο ακριβή απ' όσο υπολόγιζα να δώσω (7000 με ABS)
Yamaha MT03: "Περίεργη" θέση οδήγησης
Yamaha FZ6N : 4κύλινδρη και με πρόβλημα "τρύπας" στην απόδοση...
XT660R : Ιταλία κατασκευή, μάλλον βαρέθηκα να την βλέπω παντού...
BETA ALp4 : Μην την παντρευτώ...
Suzuki Bandit : Δεν υπάρχει αντιπρόσωπος στην πόλη μου και είναι και μάλλον βαριά. 4 κύλινδρη (προτιμώ δικύλινδρη). (Σαν εμφάνιση και στήσιμο μου αρέσει πάντως.)
Honda cbf600: βαριά και 4κύλινδρη
KLR650: Πολύ παλιό μοντέλο νομίζω, όχι και πολύ "ανεβαστικό"...
XT Tenere : Πιό ογκώδης απ' ότι θέλω...

"το ένα μου βρωμάει, το άλλο μου μυρίζει"

αν είναι να κάνεις 1.000χλμ το πολύ το χρόνο, κάτσε με το 250άρι να γλιτώσεις και το έξοδο :wave2:

fonzareli
17/09/2008, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
"το ένα μου βρωμάει, το άλλο μου μυρίζει"

αν είναι να κάνεις 1.000χλμ το πολύ το χρόνο, κάτσε με το 250άρι να γλιτώσεις και το έξοδο :wave2:

το σκέφτηκα αλλά βαρέθηκα και θέλω να την αλλάξω. Δεν με εξυπηρετεί επίσης διότι θέλει 5' το πρωί για να φύγει αξιοπρεπώς (ζέσταμα). Αμ 1500 μέτρα μακριά πάω το πρωί, να περιμένω 5' να ζεσταθεί??
Μάλλον χρειάζομαι υδρόψυκτη και με injection...

Θα κοίταγα και την WR250X (ή την R) αλλά είναι μάλλον ακριβή για 250. Το λέω διότι η D-TRACKER που νοίκιασα σε νησάκι μας άρεσε...

gdevelek
17/09/2008, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Αμ 1500 μέτρα μακριά πάω το πρωί

πάρτο ποδαράτο, να φροντίσεις και την υγεία σου... ;)

OzZzZzY
17/09/2008, 15:50
δες για κανα μοταρντ.. Για καθημερινες διαδρομες- βολτες και μικροταξιδακια θα σε βολεψουν.. Προτεινω ευρωπαϊκο (ΚΤΜ) ή drz 400 που ειναι πολυ αξιοπιστο, γρηγορο και φθηνο στη συντηρηση..
Τα ΚΤΜ μπορει να σου προσφερουν περισσοτερα πραγματα απο ενα xt αλλα εχουν πιο συχνη και ακριβη συντηρηση.. Με 1000 χλμ ομως το χρονο δεν κινδυνευεις :winka:

apav
17/09/2008, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Αμ 1500 μέτρα μακριά πάω το πρωί, να περιμένω 5' να ζεσταθεί?

Βρε συ, 1.5χλμ το κάνεις μπουσουλώντας μέσα στα 5 λεπτά που καις βενζίνες και ανεβάζεις τις τιμές! :lol:

Πάντως για 1.5χλμ δεν αξίζει να πληρώνεις ασφάλειες, συντήρηση, κλπ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
XT660R : Ιταλία κατασκευή

:nono: Μόνο ο κινητήρας, το υπόλοιπο στην Γαλλία. :bigcry:

fonzareli
17/09/2008, 16:41
Βρε παιδιά ότι κάνω 1500 μέτρα το πρωί δεν σημαίνει πως ΜΟΝΟ αυτά θα κάνω την ημέρα...

Το απόγευμα γουστάρω βόλτα με μηχανή (και συχνά δικάβαλο) έτσι για να ξεμπουκώνω από τα καθημερινά!

gdevelek
17/09/2008, 16:47
είπες πως κάνεις κάτω από 1.000χλμ το χρόνο

αυτό σημαίνει 3χλμ τη μέρα κατά μέσο όρο

μια χαρά βγαίνει, 1.5χλμ να πας, άλλο 1.5χλμ να 'ρθεις... --> 1095χλμ το χρόνο

μείον αργίες, βγαίνει κάτω από 1.000χλμ το χρόνο

άρα τις βόλτες ΞΕΧΝΑ ΤΕΣ!!! :mad:

:rotflmao:

gixxerpap
17/09/2008, 16:57
πάρε ένα τρανσαλπ 650 και μην το ψάχνεις καθόλου!
και σε υπερκαλυπτει σε δυνατότητες, και κουμαντάρεται πολύ ευκολα, απο αξιοπιστία δεν τίθεται θέμα, και θα σου μείνουν και λεφτά στην τσέπη!

Road67
17/09/2008, 17:12
Αρα κανεις πηγαινε-ελα 3 χιλ/ημερα και πες βολτουλα αλλο ενα 17 χιλ/ημερα λεω εγω, 20 συνολο, αρα σκεφτεσαι να κανεις κατω απο 600 χιλ/μηνα, ας πουμε 500, οποτε 6.000 χιλ/χρονο, επομενως οικονομικα δε σε συμφερει. Μεινε λοιπον με το καβαζακι που δε σε προδιαθετει γι' απογευματινες δικαβαλες βολτες :rotflmao:

Ξερω ενα πολυ καλο μηχανακι, αλλα καινουργιο δε μπορεις να το παρεις και μτχ δε βρισκεις ευκολα. XCountry. Eναλλακτικα το F650.

Νομιζω ομως οτι το προβλημα ειναι πως το ενα σου ξινιζει και το αλλο σου βρωμαει. Αλλα κατα βαση ξερεις λιγα πραγματα για το καθενα κι αυτα μονο θεωρητικα. Οπως προανεφερα και στο πρωτο μου ποστ test ride απαραιτητα, αλλιως μενεις μονο σε θεωριες και θα παραλαβεις τελικα ενα μηχανακι που ναι μεν το μοτο τριτη σου λεει καποια γενικα χαρακτηριστικα αλλα τις ιδιαιτεροτητες του που θα τακιμιασουν η οχι με το ''dna'' σου ως μοτοσυκλετιστη δε θα στις πει κανενα περιοδικο και κανενας φιλος φιλου που εχει ιδια μοτο, γιατι απλα δε μπορουν. Παραδειγμα χωρις να εχω προσβληθει. Λες πως εχεις καποιο επιπεδο η δε γουσταρεις αυτοματο. Εγω το δικο μου αυτοματο το λατρευω και δεν αισθανομαι καθολου κομπλεξικα στα φαναρια και το στριβω τελικιασμενο και κανω ταξιδι με αυτο. Κι οσο για το fazer ναι μεν δεν αποδιδει καλα χαμηλα αλλα για τη χρηση που το πηρα, ηταν ιδανικο. Θα μπορουσα να ειχα παρει το cbf600s αλλα δεν με καλυπτε σε αυτα που το ηθελα, εχοντας ομως και μια δευτερη μηχανη που ναι μεν μικροτερη, ναι μεν αυτοματη αλλα κι απο την αλλη αυτονομη μοναδα ικανη να εξυπηρετησει ενδοαστικες αναγκες και λιγοτερο αστικες. Αφηνοντας μου μια μηχανη δυνατη και παιχνιδιαρα για τα ταξιδια και τις μεγαλες βολτες μου.
ΑΛΛΑ αυτος ειμαι εγω κι αυτο χρειαζομουν. Εσυ χρειαζεσαι κατι αλλο αλλα εσυ ο ιδιος δεν ξερεις τι ειναι γιατι δεν εχεις προσωπικη αποψη και η προσωπικη αποψη αποκτιεται στην πραξη κι οχι το ενα ειναι παλιο, το αλλο κατασκευαζεται στην Αραβια και ουτω καθεξης.
Γνωμη μου, διαλεξε μερικα απ' οσα προαναφερθηκαν απο τα παιδια η κι απο 'μενα και πηγαινε να τα τεσταρεις. Μονο ετσι θα ξερεις τι σου ταιριαζει και παραλληλα ικανοποιει και τις αναγκες σου.

C-LF
17/09/2008, 17:22
Ριξε μια ματια και στο pegaso της aprilia...
Εχει κινητηρα της minareli ιδιο με αυτο της xt και tenere,σελαρα για 2 ατομα και ουσιαστικα εχει οσα ζητας...

gixxerpap
17/09/2008, 17:31
μπράβο ρε συ και δεν το σκέφτηκα ..... f 650 gs το προηγούμενο θα κάνει τέλεια τη δουλειά του επίσης!

..και ένα suzuki freewind δε θα ταν άσχημο ....και το βρίσκεις και πολύ φθηνά!

fonzareli
17/09/2008, 17:54
Πιθανόν ο Road67 έχει δίκιο στο ότι δεν ξέρω τι θέλω.
Γι΄αυτό άλλωστε και στο 1ο ποστ δήλωσα "είμαι λίγο εκτός κλίματος". Διότι έχω καιρό να ασχοληθώ... και έτσι δεν ξέρω τι παίζει με τα μηχανάκια που υπάρχουν σήμερα στην αγορά.(πάντως αν εξακολουθούσε να βγαίνει το d-tracker το χτύπαγα και ξεμπέρδευα...)

Αυτός είναι και ο λόγος που ζήτησα στο φορουμ την βοήθειά σας ώστε να προσανατολιστώ.
Σαφώς και το test-ride είναι απαραίτητο αλλά δυστυχώς στην επαρχία είναι συνήθως ανέφικτο.

Γνωρίζω επίσης ότι είναι ασύμφορη η αγορά για τόσο λίγα κμ/χρόνο αλλά όσοι οδηγούμε μηχανή με την λογική πάμε;;;

Οπως λοιπόν καταλάβατε, μάλλον για ακριβό παιχνίδι που θα μου κάνω δώρο πρόκειται!

Konti
17/09/2008, 18:22
Freewind 650 (φτηνό και σκυλί με κάνα 2000€ το παίρνεις και πας άνετα κάνα ταξιδάκι και δυκάβαλος

Transalp 650-> με 3500-4000€ επίσης σκυλί

F650GS (το twinspark) -> 4500-5000€ ομοίως!

Οπως κατάλαβες αυτές είναι οι προτάσεις απ'το φθηνότερο στο ακριβότερο!

el_hymador
17/09/2008, 19:27
Aν σου αρεσε το D-Tracker και το βρηκες ανετο ( ;! ) τοτε αγοραζεις ενα Yamaha WR250X και εχεις την ιδια και ακομα καλυτερη αισθηση...


Απλα να ξερεις οτι δεν ειναι και οτι πιο ανετο κυκλοφορει και το οτι κοστιζει αρκετα για 250αρι...(ειναι κορυφη ομως!)

stefanos
17/09/2008, 19:30
fmx 650

vestromas
17/09/2008, 21:39
Kοιτα την φωτογραφια στο αβαταρ μου και σκεψου τη λεζαντα μηχανακι θα παρεις αμα παρεις το vstrom:lol: :beer: :wave2:

fonzareli
18/09/2008, 15:22
Κανόνισα να κατεβώ Αθήνα Παρ-Σαβ/κο.

Που να πάω για να δω όσο γίνεται περισσότερα από τα προτεινόμενα; (καλύτερα όχι μεταχειρισμένο)

test-ride δίνουν;

Θα μένω δίπλα στην Μιχαλακοπούλου...

Antwnis
22/09/2008, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Freewind 650 (φτηνό και σκυλί με κάνα 2000€ το παίρνεις και πας άνετα κάνα ταξιδάκι και δυκάβαλος

Transalp 650-> με 3500-4000€ επίσης σκυλί

F650GS (το twinspark) -> 4500-5000€ ομοίως!

Οπως κατάλαβες αυτές είναι οι προτάσεις απ'το φθηνότερο στο ακριβότερο!



+ 1.000.000 . . . ! ! ! !!

Πεστου τα!!

fonzareli
22/09/2008, 17:37
Μα είπα να αποφύγω το μεταχειρισμένο...

Μου άρεσαν από όσα είδα το Versys, το ΜΤ03 και το ER-6N.