PDA

View Full Version : πρώτη μηχανή



giannis_m
17/09/2008, 18:12
Γειά σας ,λέγομαι Γιάννης και είμαι νέο μέλος του φόρουμ ,αλλα και νέος σ'αυτό το χώρο.
Έφτασε επιτέλους η ώρα να πάρω την πρώτη μου μηχανή,σκεφτόμουν κάτι σχετικά μικρό λοιπόν
αφού δέν ξέρω να οδηγώ αρκετά καλά ,αλλα και να με καλύπτει η α1 κατηγορία διπλώματος.
Στα μαγαζιά που ρώτησα δέν είχαν και πολύ πράμα στα 125-250 κυβικά μου άρεσαν όμως το
honda xr 125 (on\off) to τελευταίο μοντέλο και το Kawasaki ninja 250 και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2.Τί θα προτείνατε?Για πρώτη μηχανή θα προτιμούσα το xr που είναι και 125 και μου αρέσει πιο πολύ εμφανισιακά αλλα πάλι μου έχουν πει ότι το 125 θα το βαρεθώ γρήγορα,το ninja θα έκανε για πρώτη μηχανή?

id12586
17/09/2008, 18:24
Και τα 2 είναι πολύ ώριμες επιλογές για να ξεκινήσεις.
Το ninja εχει πολύ περισσότερο γκάζι, αλλά το xr είναι πιο βολικό και πηγαίνει και χώμα.
Είναι καθαρά θέμα επιλογών.
Εγώ αν ξεκινούσα τώρα, θα έπερνα το xr, για να πατήσω και (αρκετό) χώμα. Και όταν θα ήθελα να αλλάξω μηχανή, θα το κρατούσα για 2ό..

vthn
17/09/2008, 19:59
οδηγώ εδώ και 15 μήνες κάτι παραπλήσιο με το xr 125. Θα μάθεις πολλά ως πρώτη μηχανή. Γρήγορα όμως θα πεις ότι είσαι έτοιμος για κατι μεγαλύτερο. Εάν θέλεις να κυκλοφορείς και δικάβαλος δεν θα σε βολέψει.
Εάν πάλι θέλεις ένα commuter για να κυκλοφορείς άνετα μέσα στην πόλη, με μικρό κόστος και τεράστια ευελιξία πάρτο και θα με θυμηθείς.
tip: βάλε μεγάλη μπαγαζιέρα!

bentouza
17/09/2008, 22:03
χωρις να ξερω τι ακριβως χρηση θα του κανεις, ποσο θα το κρατησεις, και τι λεφτα θελεις να δωσεις σου προτεινω να αποφυγεις τα 125 κυβικα ασχετου τυπου μηχανακιου.

Road67
18/09/2008, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis_m
Έφτασε επιτέλους η ώρα να πάρω την πρώτη μου μηχανή,σκεφτόμουν κάτι σχετικά μικρό ...Hayabusa? :D


Πλακα κανω, ζηταω συγνωμη απ' οσους απο τα βοηθητικα ροδακια πηρανε MV και δεν ειχαν κανενα προβλημα ηταν ενα απλο αστειο :rotflmao:


Σοβαρα τωρα, επειδη σαν κατηγορια ειναι μεγαλο αλμα απο το ονοφακι στο ντυμενο, γιατι δεν κοιτας και τα μεσαια, αξιοπιστα και αξιολογα δυομισαρια στριτακια YBR250, CBF250;

Road67
18/09/2008, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
...Hayabusa? :D


Πλακα κανω, ζηταω συγνωμη απ' οσους απο τα βοηθητικα ροδακια πηρανε MV και δεν ειχαν κανενα προβλημα ηταν ενα απλο αστειο :rotflmao:


Σοβαρα τωρα, επειδη σαν κατηγορια ειναι μεγαλο αλμα απο το ονοφακι στο ντυμενο, εννοων μεγαλο αλμα το οτι δεν εχεις συμπεριλαβει και τα μεσαια, αξιοπιστα και αξιολογα δυομισαρια στριτακια YBR250, CBF250;

giannis_m
19/09/2008, 13:08
τελικά πήρα το XR 125.Πάει πολύ καλά στο δρόμο (στροφες κλπ) και στο χώμα με πετρες και τέτοια επίσης πολύ καλά μόνο πως δέν έχει αρκετή δύναμη στον κινητήρα

Elle
20/09/2008, 18:58
Καλορίζικος-καλοτάξιδος! Πολλά ευχάριστα και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις!

giannis_m
21/09/2008, 12:26
ευχαριστώ!