PDA

View Full Version : κλήση για παρκάρισμα, με μόνο στοιχείο τον αριθμό πλαισίου



Draculas-GR
18/09/2008, 13:11
Βασικά η απορία μου είναι πολύ απλή:
πάρκαρα εδω και χρόνια σε τεράστιο πεζοδρόμιο, άκρη-άκρη χωρίς να ενοχλώ.
επειδή τώρα τελευταία άρχισε η δημοτική αστυνομία τις βόλτες, έβγαζα την πινακίδα, ωστε να αποφύγω την κλήση.
Μέχρι που βρήκα μια κλήση (40 ευρώ) που σαν μοναδικό στοιχείο της μηχανής (και δικό μου..) ήταν ο αριθμός πλαισίου.

εχει λοιπόν σχέση η δημοτική αστυνομία, με το υπουργείο, την τροχαία, και την ΔΟΥ?
να περιμένω λοιπόν τα 40 ευρώ απο την εφορία, ή να μην τα περιμένω καθόλου?

BUSA MAKIS
18/09/2008, 13:19
Απ΄ότι ξέρω οι εφορία δεν δέχετε τις κλήσεις των δήμων.

p@nos
18/09/2008, 13:20
εμ τι νομιζες μαλακες ειναι και αν ηθελαν να σου κοψουν την κληση δε θα στην εκοβαν???

:lol: :lol: :lol:

Steve_athens
18/09/2008, 19:24
Μην τα περιμενεις καθολου οπως ειπε και ο μακης δεν πανε εφορια

DrIoannis
19/09/2008, 07:19
Έχω την εντύπωση ότι εδώ και 1 χρόνο πάνε στην εφορία.Αν μπορείς ψάξε το να μας πεις και εμάς...

notakos600
19/09/2008, 07:35
Πάνε κανονικά στην εφορία, αλλιώς δεν θα τις πλήρωνε κανείς.
Ο κάθε δήμος έχει την ''προμήθειά'' του από τις κλήσεις της δημοτικής αστυνομίας, όπως ακριβώς και με τα δημοτικά τέλη που ενσωματώνονται νταβατζηλίκι στον λογαριασμό της ΔΕΗ.

Εχετλαίος
19/09/2008, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από BUSA MAKIS
Απ΄ότι ξέρω οι εφορία δεν δέχετε τις κλήσεις των δήμων.

Από τα πέρυσι πάνε κανονικά (παθών γαρ)
Εσύ όμως μπορείς να κάνεις ένσταση στο Δήμο (βρες μια παλαβή δικαιολογία) και να μειωθεί το ποσόν (πράξας γαρ :D )

Draculas-GR
19/09/2008, 13:19
μπα.. πόσο να μειωθεί? είναι 40ευρώ δια 2 = 20ευρώ
ούτε θέλω να παω να κλαφτώ, ούτε να πω δικαιολογίες..

απλά, απο εδω και πέρα, θα παρκάρω κανονικά, όπως ορίζει ο νόμος, παράλληλα στο πεζοδρόμιο, και επειδή δουλεύω λίγα μέτρα απο το δημαρχείο, θα ενοχλώ οσο πιο πολύ μπορώ, μέχρι να αποφασίσουν να φτιάξουν θέσεις στάθμευσης για δίκυκλα..

Προτιμώ να μην το διακινδυνεύσω με την ΔΟΥ..

Maira
19/09/2008, 15:01
Οι κλήσεις πάνε κανονικά στην εφορία! Για αυτό δεν υπάρχει αμφιβολία!!!


Όσο για τις κλήσεις που κόβει η Δημοτική αστυνομία, πάνε στον δήμο σαν έσοδα. Η εφορία είναι ένα μέσον για να μπορέσει να παραλάβει ο δήμος στο τέλος τα λεφτά που του οφείλουν!!!!



:wave2:

devil's animal
19/09/2008, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Draculas-GR


απλά, απο εδω και πέρα, θα παρκάρω κανονικά, όπως ορίζει ο νόμος, παράλληλα στο πεζοδρόμιο,

βαζε και κανα στρωμα αριστερα και δεξια απο την μοτο σου γιατι θα πεσει (στην ριξουν)ουκ ολιγες φορες.


γνωμη μου ---> καλυτερα μια κληση 40€ στο τοσο παρα να την βλεπω κατω καθε τρεις και λιγο και να ψαχνομαι με ασφαλιστικες ή ακομα χειροτερα με τα € της τσεπης μου.
:wave2:

Aggelos_SV
19/09/2008, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
βαζε και κανα στρωμα αριστερα και δεξια απο την μοτο σου γιατι θα πεσει (στην ριξουν)ουκ ολιγες φορες.


γνωμη μου ---> καλυτερα μια κληση 40€ στο τοσο παρα να την βλεπω κατω καθε τρεις και λιγο και να ψαχνομαι με ασφαλιστικες ή ακομα χειροτερα με τα € της τσεπης μου.
:wave2:


+πολλά

Και επιπλέον πέρνα τον αριθμό πλαισίου και κινητήρα ένα καλό χέρι μαύρο γράσσο :winka: :lol:

anf125
20/09/2008, 17:53
Περίμενε να δεις αν θα σου έρθει από το Δήμο υπενθύμιση για την κλήση και την πληρώνεις τότε. Η πρώτη έρχεται χωρίς προσαύξηση. Εμένα για 2 παλιότερες κλήσεις της Δημ. Αστ. του Δήμου Αθηναίων μου ήρθε υπενθύμιση μετά από 6 μήνες περίπου, οπότε και τις πλήρωσα.