PDA

View Full Version : Ειμαι 33 χρονων....



el_hymador
18/09/2008, 23:32
...και παιζω με Lego!

Πηγα τις προαλες να παρω δωρο στο ανηψακι μου απο γνωστο παιχνιδαδικο και ξαφνικα τα ειδα ντανιασμενα στα ραφια....

αμετρητα Lego Technic!!!

Μπουλντοζες, Τρακτορες, Θεριζοαλωνιστικες, Γερανοι...ακομα και διαστημικο λεωφορειο ειχε και Ferrari Μονοθεσιο...

Δεν αντεξα ρ.π.μ.!

Αγορασα αυτο:http://www.youtube.com/watch?v=dOb-2Ydi_7g

Για δυο ημερες ημουν ξανα 12 χρονων!!:D

Το πραγμα ειναι πιστο αντιγραφο αυτοκινητου!!

Ψαλιδια, ακρα τροχων, ακρομπαρα με κρεμαγιερα για να στριβουν οι τροχοι, καρντανικοι συνδεσμοι, απειρα γραναζια και αξονες, V8 μοτερ με στροφαλομπιελες και πιστονια που κινουνται κανονικα, πορτες που ανοιγουν με πνευματικα αμορτισερ και ...διαφορικο! (το οποιο φτιαχνεις εσυ)

Εκτος αυτων εχει ενα μοτερακι μεσω του οποιου ενργοποιεις τον εργατη (εχει και τετοιο) ενω μεσω ενος πολυπλοκου συστηματος γραναζιων και αξονων αυξομειωνει την αποσταση απο το εδαφος μεταβαλοντας το υψος των σημειων εδρασης των αναρτησεων...

γαματο!

Και καλα το πηρα για τον ανηψιο μου, αλλα ειναι ακομα δεκατεσσαρων μηνων....τα μισα κομματια θα τα καπαπινε, οποτε ειπα να το φτιαξω εγω και οταν θα παει 10 χρονων θα του το χαρισω...:a01:

Περα απο την πλακα ειναι απιστευτο παιχνιδι για παιδια (καθε ηλικιας :a13: )

υ.γ. 1) Απο αυτο βγαζεις αλλα δυο - τρια μοντελα χαλαρα...ηδη δινουν οδηγιες στο site της lego για ενα αλλο τζιπακι, ενω ειμαι πολυ περιεργος να δοκιμασω την αντοχη του διαφορικου αν του βαλω το μοτερακι πανω :evil:

υ.γ. 2) καλα ειμαι, εχω φιλους, βγαινω εξω και κανω σεξ σε περιπτωση που αναρωτισετε...:lol:

υ.γ. 3) Η μπουλντοζα δεν μου γλυτωνει...


το πακετο με τα τσιγαρα εχει μπει για συγκριση μεγεθων...


142104

TROOPER
18/09/2008, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...και παιζω με Lego!
τωρα να μη σου πω με τι παιζεις... :lol: :lol: :lol:

Για δυο ημερες ημουν ξανα 12 χρονων!!:D
εδω αι 33 χρονια υποστηριζοντας την ομαδα που υποστηριζεις αποδεικνυεις οτι εισαι πολυ μικροτερος στο μυαλο αλλα εμεις σ' αγαπαμε !!! :p

υ.γ. 2) καλα ειμαι, εχω φιλους, βγαινω εξω και κανω σεξ σε περιπτωση που αναρωτισετε...:lol:
καθε ποτε ειναι το θεμα :lol: :lol: :lol: :lol:


το πακετο με τα τσιγαρα εχει μπει για συγκριση μεγεθων...σιγα μη καπνιζες μικρο παιδι !!!! :a22:

μαγκια σου ρε κωστα που βρισκεις τροπους να μενεις νεος !!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

SpeakeasyBlues
18/09/2008, 23:48
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
[B]μαγκια σου ρε κωστα που βρισκεις τροπους να μενεις νεος !!!!

??????????? δηλ.........τον πηραν τα χρονια :confused: :sick: :cry:

filipp0s
18/09/2008, 23:52
ρε συ el hymador...μιας που είδα ότι έχεις και κιθαρα δίπλα στο lego αυτοκίνητο, σου βρήκα την επόμενη ασχολία! (http://www.geekasaurus.com/clint/gallery/legoguitar)


:a01: :a01:


σοβαρα τώρα. Καλά ξηγήθηκες! :beer: :beer: :beer:

ares_tz
18/09/2008, 23:53
Αγορασα αυτο:http://www.youtube.com/watch?v=dOb-2Ydi_7g

Για δυο ημερες ημουν ξανα 12 χρονων!!:D

Το πραγμα ειναι πιστο αντιγραφο αυτοκινητου!!

Ψαλιδια, ακρα τροχων, ακρομπαρα με κρεμαγιερα για να στριβουν οι τροχοι, καρντανικοι συνδεσμοι, απειρα γραναζια και αξονες, V8 μοτερ με στροφαλομπιελες και πιστονια που κινουνται κανονικα, πορτες που ανοιγουν με πνευματικα αμορτισερ και ...διαφορικο! (το οποιο φτιαχνεις εσυ)

Εκτος αυτων εχει ενα μοτερακι μεσω του οποιου ενργοποιεις τον εργατη (εχει και τετοιο) ενω μεσω ενος πολυπλοκου συστηματος γραναζιων και αξονων αυξομειωνει την αποσταση απο το εδαφος μεταβαλοντας το υψος των σημειων εδρασης των αναρτησεων...

γαματο!

Και καλα το πηρα για τον ανηψιο μου, αλλα ειναι ακομα δεκατεσσαρων μηνων....τα μισα κομματια θα τα καπαπινε, οποτε ειπα να το φτιαξω εγω και οταν θα παει 10 χρονων θα του το χαρισω...:a01:

Περα απο την πλακα ειναι απιστευτο παιχνιδι για παιδια (καθε ηλικιας :a13: )

υ.γ. 1) Απο αυτο βγαζεις αλλα δυο - τρια μοντελα χαλαρα...ηδη δινουν οδηγιες στο site της lego για ενα αλλο τζιπακι, ενω ειμαι πολυ περιεργος να δοκιμασω την αντοχη του διαφορικου αν του βαλω το μοτερακι πανω :evil:

υ.γ. 2) καλα ειμαι, εχω φιλους, βγαινω εξω και κανω σεξ σε περιπτωση που αναρωτισετε...:lol:

υ.γ. 3) Η μπουλντοζα δεν μου γλυτωνει...


Συγχαρητήρια για την αγορά σου...
Να μην αισθάνεσαι ενοχές...Ξέρεις ότι έβλεπα κινούμενα σχέδια μέχρι κάποιαααα ηλικία?
χεχε

Υ.Γ. αλήθεια πως αυξομειώνεται το ύψος των αναρτήσεων? υπάρχει τηλεχειριστήριο?

el_hymador
19/09/2008, 00:06
Tο θεμα δεν ειναι το ετοιμο μοντελο....

αλλα αυτα που μπορεις να δημιουργησεις!!

Σοβαρα τωρα, ειναι πολυ δημιουργικο παιχνιδι και δεν ειναι για πιτσιρικια...

τα παρακατω τα εχουν φτιαξει ιδιωτες (μεγαλα παιδια δηλαδη...)

http://www.youtube.com/watch?v=4UZ3StvoZgI

αυτο ειναι απιθανο!!!

http://www.youtube.com/watch?v=flF-vaudMJ0&feature=related

και αυτος ειναι ο θεος!!! :a23: :a23: :a23:

http://www.youtube.com/watch?v=Z8ut5ND3agI&feature=related

the_passenger
19/09/2008, 00:13
Πολύ σωστός!

Η δική μου αρρώστια ήταν ένα βήμα παραπέρα, τα τηλεκατευθυνόμενα 1/10 ηλεκτρικά buggy.. ασχολιόμουν με αγώνες κλπ πριν 14 χρόνια.. στα 18 μου! :)

Πολύ θα ήθελα να το ξαναπιάσω τώρα με θερμικά (καίνε νίτρο) αλλά ειδικά όπως έχω γίνει τελευταία με δουλειά κ τρεξίματα πολύ δύσκολο.. (θέλει πολύ χρόνο)...

Μιά γεύση πάντως από ένα διεθνή αγώνα 1/8 θερμικά buggy είναι εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=Rlg3751lQhc

Φυσικά μιλάμε για συναρμολόγιση / καθαρίσματα μέχρι τελευταίας βίδας, και για άπειρες παραμετροποιήσεις / σετάπ κλπ...... αρρώστια!.. :smokin:

Road67
19/09/2008, 00:14
Eντάξει η ώρα των αποκαλύψεων... παίζω ακόμα με matchbox και playmobil :confused: :a4:

Kαι το χειρότερο είναι ότι τώρα τελευταία για τον παρακάτω λόγο

Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Tο θεμα δεν ειναι το ετοιμο μοντελο....
αλλα αυτα που μπορεις να δημιουργησεις!!
έχω βάλει στο μάτι και κάτι σαν τα lego αλλά ξύλινα :lol:

el_hymador
19/09/2008, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ares_tz


Συγχαρητήρια για την αγορά σου...
Να μην αισθάνεσαι ενοχές...Ξέρεις ότι έβλεπα κινούμενα σχέδια μέχρι κάποιαααα ηλικία?
χεχε

Υ.Γ. αλήθεια πως αυξομειώνεται το ύψος των αναρτήσεων? υπάρχει τηλεχειριστήριο?

ευχαριστω!

οχι δεν εχει τηλεχειριστηριο...ενα ηλεκτρικο μοτερ εχει και το χειριζεσαι απο διακοπτες πανω στο αυτοκινητο...

Βασικα δεν αυξομειωνεται το μηκος των αναρησεων, δηλαδη η διαδρομη τους, αλλα το υψος του αμαξωματος, δηλαδη η αποσταση απο το εδαφος.

Το αμορτισερ εδραζεται στο κατω μερος του σταθερα πανω στα ψαλιδια, αλλα το πανω μερος του εδραζεται σε ενα περιστρεοφομενο συνδεσμο που δενει στο σασι...

για να σου εξηγησω πως τελικα το μοτερακι περιστρεφει αυτον τον συνδεσμο ειναι δυσκολο...συνεργαζονται καμια 7-8 γραναζια και αξονες μεταδοσης για να επιτευχθει αυτο...

δεν ξερω αν βοηθαει το σχημα...

δες και στο βιντεακι εδω τα κιτρινα τμηματα ειδικα στο 1:47 που εχει ληψη απο το πατωμα του αυτοκινητου τοι καταλαβαινεις πιο ευκολα.

http://www.youtube.com/watch?v=FqiMkUCUxus&feature=related






142109

liago86
19/09/2008, 01:02
Εχεις πμ

epp1640
19/09/2008, 04:39
Τι μου θύμισες τώρα.. μακράν τα αγαπημένα παιχνίδια που είχα μικρός.. lego technic.. λοιπόν είχα σίγουρα, ένα κλαρκ, ένα εκσκαφέα (με σύστημα αέρα για την κίνηση των μερών του), ένα cessnaκι με έναν V-2 :lol: με ηλεκτρικό μοτεράκι που έδινε κίνηση και έβλεπες κανονικά μπιέλες, πιστόνια όλα σε λειτουργία.. τα άλλα δεν τα θυμάμαι αλλά τα έχω όλα σε μία μεγάλη κούτα.. με ψήνεις άγρια να την ανοίξω :D Έχουν βγάλει αν δεν κάνω λάθος ένα κιτ, για όποιον θέλει να κάνει τα πρώτα του βήματα στην ρομποτική και να γράψει λίγο κώδικα (μάλιστα σε java οπότε είναι και λίγο πιο έυκολο από C ή κάποια άλλη πιο χαμηλού επιπέδου γλώσσα) και σκέφτομαι σοβαρά να το αγοράσω.. :D

:beer: :beer: :beer:

DimChios
19/09/2008, 05:23
α ρε κερατα χυμαδορε!

:bigcry: :bigcry: :bigcry:
,



:beer: :beer: :beer: :winka:

makis206
19/09/2008, 07:10
Κι αντί να πάρει κανά μοτοσακό πήρε το τζιπ ο παλιοκουτάκιας..:lol: :rotflmao:



:evil: :beer:

gcrook
19/09/2008, 07:18
Ρε κωλοπαιδο το ξερει ο μπαμπας σου οτι καπνιζεις;
Τωρα θα δεις τι θα παθεις!
:lol:


142113

PortisHead
19/09/2008, 08:36
Αψογος !!!!!
Εξαλου δε λενε οι γυναικες....."Οι αντρες ειναι πάντα παιδια" ?
Το απέδειξες με τον πιο αγνό τρόπο.

:beer:

:wave2:

hidefnick
19/09/2008, 08:47
Ενας λόγος που αγαπάω αυτό το forum και τα μέλη του είναι ότι τελικά είμαστε πραγματικά "παιδιά" . :a19: :a19:

Operater
19/09/2008, 08:51
Τι ξενύχτια έχω κάνει με τα τρισκατάρατα buggy.... :rotflmao:

Μπράβο Κώστα (ελ χυμαδιώ:lol: )... Πότε θα κάνουμε ένα Lego Meeting?:winka:

makis206
19/09/2008, 08:55
Αυτά τώρα για να καταλάβω, τα παίρνεις σε πακέτο για να φτιάξεις αυτά που δείχνουν απ'έξω ή μπορείς να κάνεις δικές σου δημιουργίες αγοράζοντας κάμποσα σετάκια με τουβλάκια, υδραυλικές/ηλεκτρικές καταστάσεις κλπ κλπ ;

Σκέφτομαι να φτιάξω μια αυτοκινούμενη ξύστρα (ναι απ'αυτές!) :D


:lol:

el_hymador
19/09/2008, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Τ Έχουν βγάλει αν δεν κάνω λάθος ένα κιτ, για όποιον θέλει να κάνει τα πρώτα του βήματα στην ρομποτική και να γράψει λίγο κώδικα (μάλιστα σε java οπότε είναι και λίγο πιο έυκολο από C ή κάποια άλλη πιο χαμηλού επιπέδου γλώσσα) και σκέφτομαι σοβαρά να το αγοράσω.. :D

:beer: :beer: :beer:


NAI ΡΕ ΓΑΜΟΤΟ!!!

Αντε να τα βρεις αυτα στην Ελλαδα....

LEGO Mindstorms λεγονται...

http://mindstorms.lego.com/eng/Black_Destination/default.aspx

Ειναι κιτακια που αποτελουνται απο αισθητηρες κινησης, ηχου, επαφης, φωτος κ.τ.λ. , σερβομοτερ, μια κεντρικη υπολογιστικη μοναδα και φυσικα software για να τα προγραμματιζεις ωστε να συνεργαζονται ολα μαζι....

Οι εφαρμογες που μπορεις να φτιαξεις ειναι αυτονομα ρομποτικα συστηματα καθε ειδους....

Βαλτε στο Youtube "Lego Mindstorms" και θα παθετε πλακα!!!

Αυτοματες ταϊστρες για σκυλους, συστηματα για να ενεργοποιειται το καζανακι :lol: στην τουαλετα και οτι αλλο μπορει να δημιουργησει η φαντασια του καθενος....

Πλεον ξεφευγουμε απο τον ορο παιχνιδι, αν και η βαση ειναι οντως αυτη!

Δειτε εδω τι εφτιαξε ο Ανθρωπος :uplate: http://www.youtube.com/watch?v=3QOvEG27Gt4&feature=related

LARISEOS
19/09/2008, 08:59
,,,,με εβαλεσ σε ειδεεσ τωρα!!! χεχεχεχε

και έλεγα τι δώρο να πάρω το ανιψάκι !

Nikoskazer2000
19/09/2008, 09:17
δηλαδή ρε χιμαν το κάνεις απο μικρός;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:beer:

Giorgos19
19/09/2008, 09:45
Μπραβο ρε συ Ελ,και γω που νομιζα οτι ημουν ο μονος!!:bigcry:

Ολοι μου οι φιλοι με δουλευουν που ακομα εχω κολλημα με τα Lego.
Πιτσιρικας θυμαμαι,εφτιαχνα αυτο που ελεγε το σχεδιο,μετα το χαλαγα και ξανα εφτιαχνα κατι αλλο,απο το μυαλο μου χρησιμοποιωντας κομματια και απο αλλα Lego που ειχα!!
Ειναι το καλυτερο παιχνιδι που μπορεις να παρεις σε ενα παιδι γιατι πολυ απλα βαζει το μυαλο του σε λειτουργια,ασε που μετα μπορει να αφησει την φαντασια του να οργιασει και να φτιαξει ο,τι γουσταρει!!

Το πιο μεγαλο που εχω,το αγορασα τα προηγουμενα Χριστουγεννα.Υ wing attack Starfighter collectors edition. Γυρω στα 66 εκατοστα μηκος και περιπου 1500 κομματια!
Απο οταν το πηρα,δεν σηκωσα κεφαλι μεχρι να το τελειωσω!!:bigcry: :bigcry:

:beer: :beer:


142122

el_hymador
19/09/2008, 09:53
....για οσους ενδιαφερονται....

Βρηκα καταστημα στην Αθηνα που διαθετει

Lego NXT Mindstorms!!!:a2: :a25: :a09: :a54: :a46: :a48:

Ενα βασικο set ειναι, αλλα μετα μπορεις να αγορασεις επι μερους αισθητηρες, CPU, σερβομοτερ, προσθετα software, extra μηχανικα τμηματα (ερπυστριες, γραναζια, αμπρτισερ...)

πανε τα λεφτακια μου.....:lol: :lol: :lol:

Πληροφοριες με π.μ.

Εισαγωγη στην ρομποτικη κανεις;

makis206
19/09/2008, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Εισαγωγη στην ρομποτικη κανεις;

Εμένα θα μου απαντήσεις σ'αυτό που σε ρώτησα να ξέρω για την εξαγωγή της τσέπης ;:evil:


:lol: :rotflmao: :lol:

el_hymador
19/09/2008, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Εμένα θα μου απαντήσεις σ'αυτό που σε ρώτησα να ξέρω για την εξαγωγή της τσέπης ;:evil:


:lol: :rotflmao: :lol:


Done...:smokin:

CBF - κιτ δεν εχει παντως...

makis206
19/09/2008, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Done...:smokin:

:a013: :a46: :a51:

Για να φτιάξεις CBF χρειάζεσαι τις γνώσεις της NΑSA και πάνω :smokin:

:lol:

el_hymador
19/09/2008, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
:a013: :a46: :a51:

Για να φτιάξεις CBF χρειάζεσαι τις γνώσεις της NΑSA και πάνω :smokin:

:lol:

η της ASTA...:lol: :lol: :lol:

sober
19/09/2008, 10:08
Οντως ωραιο ''κολλημα''....:beer: :beer: :beer:

OldMan
19/09/2008, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
το πακετο με τα τσιγαρα εχει μπει για συγκριση μεγεθων...
Ψιλογκαιουλίζεις ή μΕ φαίνεται ??? :blush:

ledz
19/09/2008, 11:42
Που να δεις το μοντελο τεκνικ 8880 (το'χα βαλει ματι μικρος, το κουτι ηταν στο υψος μου - τωρα πλεον δε το βρισκεις...)

Να και το τελευταιο δικο μου...


142125

Tpap
19/09/2008, 12:30
Οι άντρες όσο και να μεγαλώσουν, παραμένουν παιδιά. Απλά, αλλάζουν τα παιχνίδια τους.

Εσείς, δεν νομίζετε ότι είναι πλέον ώρα? :D

sniper
19/09/2008, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Μπραβο ρε συ Ελ,και γω που νομιζα οτι ημουν ο μονος!!:bigcry:

....


Συγχαρητήρια.... Είστε 2 που ακόμα παίζεται με lego.... :lol: :lol:

Tpap
19/09/2008, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Συγχαρητήρια.... Είστε 2 που ακόμα παίζεται με lego.... :lol: :lol:

ναι, αλλά κοίτα εδώ τι γίνεται:
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Μπουλντοζες, Τρακτορες, Θεριζοαλωνιστικες, Γερανοι...ακομα και διαστημικο λεωφορειο ειχε και Ferrari Μονοθεσιο...


....δεν τα δικαιολογείς τα παιδιά..?

devil's animal
19/09/2008, 12:58
μπραβο ρε μαγκες!!!
ωραια ασχολια!!!
:beer: :beer: :beer: :beer:


εγω προτιμουσα τα τηλεκατευθυνομενα. μετα δεν πηγα σε βενζινοκινητα γιατι αρχισε το μικροβιο με τα μηχανακια.:blush:

DimChios
19/09/2008, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Αψογος !!!!!
Εξαλου δε λενε οι γυναικες....."Οι αντρες ειναι πάντα παιδια" ?
Το απέδειξες με τον πιο αγνό τρόπο.

:beer:

:wave2:



:blush:


142150

DimChios
19/09/2008, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

Δειτε εδω τι εφτιαξε ο Ανθρωπος :uplate: http://www.youtube.com/watch?v=3QOvEG27Gt4&feature=related


:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:


:a23:

Βαγγελας
19/09/2008, 23:36
εγω αγορασα ενα Αντονοφ 124 συναρμολογουμενο.......



















........... ετσι για να περναει η ωρα τωρα στα 42 μου......:D :D

Elle
20/09/2008, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ρε κωλοπαιδο το ξερει ο μπαμπας σου οτι καπνιζεις;
Τωρα θα δεις τι θα παθεις!
:lol:

Λύθηκα στο γέλιο λέμε:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Καλά έκανες! Μια χαρά! Εγώ ξέρω ένα τύπο είναι 75 και παίζει ακόμα
δεν τρέχει τίποτα, έχει barbie, Sindy, bibibo, Johnjohn, Ken, Paul,
Όλα τα' χει! :D (πλάκα κάνω!)

Ωραίος φίλε! Καλό μοτόρι! Πότε θα πάμε για εντουράδο;

Elle
20/09/2008, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...Εισαγωγη στην ρομποτικη κανεις;

The Transformers!! Robots in disguise!!!
The Transformers!! More than meets the eye, Autobots wage
their battle to destroy the evil forces of the Decepticons
The Transformers!! Robots in disguise!!!

:beer:

soteas
20/09/2008, 20:11
ωραιο το του-του. αλλα οπως το λες το (ειμαι 33) ειναι σαν να ψαχνεις για γυναικα.

και χαρικα γιατι εχω μια ξαδερφη που μας εμεινε στο ραφι...... :rotflmao:

DimChios
21/09/2008, 03:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από soteas

και χαρικα γιατι εχω μια ξαδερφη που μας εμεινε στο ραφι...... :rotflmao:


stats please!

:o :smokin:

Ktm.Prestige
21/09/2008, 09:52
Βούμ βούμμμμμμμμμ!!!!!

:cool:

supergeorge
21/09/2008, 10:48
Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα στα 33 σου
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
μπορείς να μου πεις από που τ'αγόρασες και αν έχει ποικιλία :sun: όταν ήμουν μικρός οι γονείς μου δεν είχαν τόσο μεγάλη οικονομική άνεση, τώρα που μεγάλωσα έχω :D θα πάω και θα τα σηκώσω όλα :evil: :beer:

nassosxlvbros
21/09/2008, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
Πολύ σωστός!

Η δική μου αρρώστια ήταν ένα βήμα παραπέρα, τα τηλεκατευθυνόμενα 1/10 ηλεκτρικά buggy.. ασχολιόμουν με αγώνες κλπ πριν 14 χρόνια.. στα 18 μου! :)

Πολύ θα ήθελα να το ξαναπιάσω τώρα με θερμικά (καίνε νίτρο) αλλά ειδικά όπως έχω γίνει τελευταία με δουλειά κ τρεξίματα πολύ δύσκολο.. (θέλει πολύ χρόνο)...

Μιά γεύση πάντως από ένα διεθνή αγώνα 1/8 θερμικά buggy είναι εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=Rlg3751lQhc

Φυσικά μιλάμε για συναρμολόγιση / καθαρίσματα μέχρι τελευταίας βίδας, και για άπειρες παραμετροποιήσεις / σετάπ κλπ...... αρρώστια!.. :smokin:

Aρώστεια δε θα πει τίποτα...δούλευα και σε τέτοιο μαγαζί...το τι Kyosho Serpent Tamiya έχω από τότε δε λέγεται....άσε περιφερειακά τηλεκατευθύνσεις και μοτέρ....έχω φάει μισθούς με το τσουβάλι στα R/C...γιααα κανονίστε καμια συνάντηση R/C να τα στήσουμε! :wave2: :wave2:


ρίξτε και μια ματιά εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=OL9u5NmFak4&feature=related

675
21/09/2008, 16:23
μιλαμε για πολυ κολλημα το εργαλειο!
ωραιος!

να ρωτησω ποσο πηγε?:beer:

Nikoskazer2000
22/09/2008, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
stats please!

:o :smokin:

:a11: :a11: :a13:

DimChios
22/09/2008, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
:a11: :a11: :a13:


τι να κανω ρε φιλε! :blush:

πρωτα φευγει η ψυχη και μετα το χούι δε λένε? :blush:

Nikoskazer2000
22/09/2008, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
τι να κανω ρε φιλε! :blush:

πρωτα φευγει η ψυχη και μετα το χούι δε λένε? :blush:

Μ' αρέσει που 'σαι σταθερός ρε φίλε σ' οτι λες!

Κερνώ!


142481

hidefnick
02/01/2009, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...και παιζω με Lego!

αμετρητα Lego Technic!!!

8 ώρες το πρώτο maual (3 * 75 σελίδες) για να ανακαλύψω ότι έκανα ένα λάθος:bawl: :bawl: και φτου και απο την αρχή......

Operater
02/01/2009, 12:18
Τα Lego...ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ!!!!!!!!!! (http://www.youtube.com/watch?v=lb1-sTCmqyE&feature=related) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

the who
02/01/2009, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Τι μου θύμισες τώρα.. μακράν τα αγαπημένα παιχνίδια που είχα μικρός.. lego technic.. λοιπόν είχα σίγουρα, ένα κλαρκ, ένα εκσκαφέα (με σύστημα αέρα για την κίνηση των μερών του), ένα cessnaκι με έναν V-2 :lol: με ηλεκτρικό μοτεράκι που έδινε κίνηση και έβλεπες κανονικά μπιέλες, πιστόνια όλα σε λειτουργία.. τα άλλα δεν τα θυμάμαι αλλά τα έχω όλα σε μία μεγάλη κούτα.. με ψήνεις άγρια να την ανοίξω :D Έχουν βγάλει αν δεν κάνω λάθος ένα κιτ, για όποιον θέλει να κάνει τα πρώτα του βήματα στην ρομποτική και να γράψει λίγο κώδικα (μάλιστα σε java οπότε είναι και λίγο πιο έυκολο από C ή κάποια άλλη πιο χαμηλού επιπέδου γλώσσα) και σκέφτομαι σοβαρά να το αγοράσω.. :D

:beer: :beer: :beer:

Υπαρχει το LOGO1 που τρεχει σε WINDOWS και ειναι προγραμμα ρομποτικης.Αν το θελεις μαλλον μπορω να στο δωσω.

@χυμαδορ
Σου ριχνω 13 χρονακια,αλλα εξακολουθω να φτιαχνω συναρμολογουμενα,να πεταω το ηλεκτρικο ελικοπτερο του.......γιου μου,να μαζευω νομισματα και γραμματοσημα.Οτι κανει κανεις ειναι καλο για την ψυχικη του ηρεμια(λεμε τωρα:rotflmao: ).Επισης το καλυτερο μου ειναι να επισκευαζω-πατεντιαζω τα αγαπημενα παιχνιδια των παιδιων μου.

camen
02/01/2009, 13:39
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Δεν πιστευα ποτε οτι θα διαβασω κατι τετοιο εδω μεσα... Τι μου θυμησατε τωρα...Μεχρι τα 15 μου κ βαλε ειχα πορωση με τα LEGO.Τωρα ειμαι 20. Απλα εκπληκτικα παιχνιδια... Εχω ακομη ενα τεραστιο αεροπλανο που ειχα φτιαξει...Ατελειωτες ωρες πειραματισμων.... Υπεροχα απλα....
:beer: :beer: :beer:

arxaios
02/01/2009, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Υπαρχει το LOGO1 που τρεχει σε WINDOWS και ειναι προγραμμα ρομποτικης.Αν το θελεις μαλλον μπορω να στο δωσω.

@χυμαδορ
Σου ριχνω 13 χρονακια,αλλα εξακολουθω να φτιαχνω συναρμολογουμενα,να πεταω το ηλεκτρικο ελικοπτερο του.......γιου μου,να μαζευω νομισματα και γραμματοσημα.Οτι κανει κανεις ειναι καλο για την ψυχικη του ηρεμια(λεμε τωρα:rotflmao: ).Επισης το καλυτερο μου ειναι να επισκευαζω-πατεντιαζω τα αγαπημενα παιχνιδια των παιδιων μου.

Ωραίααααα ........... αυτή τη στιγμή φτιάχνω ένα υποβρύχιο στην 1/72 (1,32 μήκος) το οποίο μετατρέπω σε Υ/Β Αμφιτρίτη και μία τορπιλάκατο γερμανική S-100 στην 1/35 (1μ μήκος) ......... ταυτόχρονα παίζω με τη σειρά CITY της LEGO με την κόρη μου και έχω 2 ηλεκτρικά σκάφη (ένα ξύλινο και ένα πλαστικό) και 5 αεροπλάνα τηλεκατευθυνόμενα ......

Πότε θα βρεθούμε να παίξουμε ;;;:lol: :lol: :lol: :sun: :sun: :sun: :wave2: :wave2: :wave2:

the who
02/01/2009, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Ωραίααααα ........... αυτή τη στιγμή φτιάχνω ένα υποβρύχιο στην 1/72 (1,32 μήκος) το οποίο μετατρέπω σε Υ/Β Αμφιτρίτη και μία τορπιλάκατο γερμανική S-100 στην 1/35 (1μ μήκος) ......... ταυτόχρονα παίζω με τη σειρά CITY της LEGO με την κόρη μου και έχω 2 ηλεκτρικά σκάφη (ένα ξύλινο και ένα πλαστικό) και 5 αεροπλάνα τηλεκατευθυνόμενα ......

Πότε θα βρεθούμε να παίξουμε ;;;:lol: :lol: :lol: :sun: :sun: :sun: :wave2: :wave2: :wave2:

Εσυ εισαι μικρος ακομα :rotflmao: .Εχω 7 υπο κατασκευη,ολα πολιτικα,μηχανες,αυτοκινητα κλπ.Το πρωτο lego μου το ειχε στειλει ο πατερας μου απο Γερμανια οταν ημουν 4 χρονων.Ακομα υπαρχουν πολλα κομματια απ αυτο καθως και η ξυλινη συσκευασια του.
Οταν κατεβω κατω θα παιξουμε,αλλα με ρακες οχι με παιχνιδια.:beer:

Υ.Γ
Ο πιτσιρικας με ψηνει γι αεροπλανο θερμικο αλλα εγω θελω αυτοκινητακι.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

NikosKK
02/01/2009, 15:05
Πολύ σας γουστάρω ρε μάγκες που στα 30-40+ έχετε ακόμα ψυχές παιδιού :beer: :beer: :beer:

arxaios
02/01/2009, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400

Υ.Γ
Ο πιτσιρικας με ψηνει γι αεροπλανο θερμικο αλλα εγω θελω αυτοκινητακι.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ξεκίνα τον με ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ αεροπλάνο ή μοτοανεμόπτερο και μετά θερμικό ............
Το ηλεκτρικό το πετάς όπου βρεις χώρο ........ το θερμικό πρέπει να πας σε συγκεκριμένα μέρη και είναι μανίκι ..........
Εσύ ..................... "ένα ελαφάκι για τον Χρηστάκη !!!"
:lol: :lol: :lol:

arxaios
02/01/2009, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosKK
Πολύ σας γουστάρω ρε μάγκες που στα 30-40+ έχετε ακόμα ψυχές παιδιού :beer: :beer: :beer:

............ από μυαλά να δεις τι έχουμε ............ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

the who
02/01/2009, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Ξεκίνα τον με ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ αεροπλάνο ή μοτοανεμόπτερο και μετά θερμικό ............
Το ηλεκτρικό το πετάς όπου βρεις χώρο ........ το θερμικό πρέπει να πας σε συγκεκριμένα μέρη και είναι μανίκι ..........
Εσύ ..................... "ένα ελαφάκι για τον Χρηστάκη !!!"
:lol: :lol: :lol:

Φιλαρακι διπλα ακριβως στο σπιτι ειναι το αεροδρομιο της Δεκελειας.:D
Πολυ καλος συναδελφος της γυναικας μου ειναι μοντελιστης κι εχει και μαγαζι στον Πειραια,οποτε απο χωρο και ευρεση εξοπλισμου ειμαστε καλυμενοι.(Τα ευρω μενει να βρεθουν:rotflmao: )

ermiss
06/01/2009, 19:59
Πήρα χτες δώρο στον εαυτό μου και στον Brother αυτό:
http://www.meccano.com/products/special/product.php?ref=830532


Ένα βαλιτσάκι με 700+ εξαρτήματα και ένα βιβλίο για 25 διαφορετικά σχέδια. Παιδιά έχω πάθει πλάκα με το συναρμολογούμενο, είναι πολύ δυνατό, με ηλεκτροκινητήρα, φτιάχνεις σασμάν που μεταδίδει την κίνηση στους πίσω τροχούς και μοχλό ταχύτητας για νεκρά... Πρώτο βράδυ το έστηνα μέχρι της 5 το πρωί και μετά το ανέλαβε ο bro και το μεσημέρι το είχαμε έτοιμο. Λυπάμαι να το λύσω για να φτιάξω το επόμενο, αλλά σύντομα θα γίνει πάλι βίδες και θα φτιάξω την φόρμουλα1. Είναι τέλειο δώρο...

Και εδώ μια καλύτερη φώτο απο web
http://farm3.static.flickr.com/2248/2270970048_4b0b495e2a.jpg?v=0

τα μπλέ γρανάζια απο κάτω είναι το σασμάν και τα πορτοκαλί στον κινητήρα είναι οι "στρόφαλοι¨και περιστρέφονται μέσω του κινητήρα που είναι πίσω απο τα καθίσματα.

the big boy
06/01/2009, 23:39
μια φορμουλα της φεραρι που ειχα φτιαξει περυσι


151767

the big boy
06/01/2009, 23:40
στην πρωτη φωτο φινεται το διαφορικο

φωτο 2


151768

the big boy
06/01/2009, 23:41
φωτο 3


151769

the big boy
06/01/2009, 23:51
ειναι φοβερες οι λεπτομεριες που εχει

-διαφορικο
-συστημα διευθυνσης
-κινητηρας του οποιου τα μερη κινουνται ενω κιλας τη φορμουλα
ουτε ο πατερας μου δεν περιμενε να εχει τοσες λεπτομερειες

εχει μηκος περιπου 50 εκατοστα και κοστισε 100 ευρω

λογο της τιμης τους μου ειναι απογορευτικη η συχνη αγορα τους γι αυτο και θα ηθελα να προτεινετε καποιο (online πιθανον) καταστημα απο οπου θα μπορω να προμηθευτω lego

fantacid
07/01/2009, 00:46
η μονη μλκια με τα λεγκο ειναι που καθεσε 2 μερες να φτιαξεις
το κυλας 10φορες πανω κατω να δεις τα πιστονια κ τι αλλο κινειται

το βαζεις στο ραφι κ.....σκονιζετε!!!

μια μερα λες το βαρεθηκα κ πας να κανεις κατι δικο σου (εκει ειναι αλλωστε η μαγεια τους!)

προσπαθεις μια προσπαθεις δυο.... κ τελικα καταληγεις οτι σαν το προτοτυπο δεν ειναι
το ξαναφτιαχνεις (αν δε βαριεσαι πολυ) κ παλι στο ραφι!!!!

:sad: :sad: :sad:

καπου στο παταρι πρεπει να εχω κ γω ενα απο τα πρωτα τεχνικς, -τι αλλο- μια εντουρο!!! :D