PDA

View Full Version : Συχρονισμος tbs



KIMONAS
19/09/2008, 13:16
Καλημερα σε ολους..
Κραταω την υποσχεση μου να ποσταρω 2 θεματακια,ενα για την ομορφια της καλης μας και ενα για να γλυτωσουν χρηματα απο σερβις ,για οσους πιανουν λιγο τα χερια τους που λεμε...
Το ολο θεμα αφορα το πως θα βαλουμε προεκτασεις σωληνωσεων για να μπορουμε να κανουμε την διαδικασια συχρονισμου injection μονοι μας...
Τι θα χρειαστουμε:
Απο ενα καταστημα που να πουλαει ανταλλακτικα αυτοκινητων,να παρετε 1 σωληνα διαμετρου 3χιλιοστων μηκους 70 εκατοστων περιπου...
Επειτα σε ενα καταστημα με ειδη κηπου και αυτοματου ποτισμου, 2 μικρες βανες που τα ακροφυσια τους να ταιριαζουν στην διαμετρο του σωληνα που εχετε αγορασει...
Απο το ιδιο μαγαζι θα παρετε και μερικα σφιχτηρακια μικρου μεγεθους για να σφιξετε τις μικρες βανες στον σωληνα...
Καλο ειναι να εχετε και ενα μυτοτσιμπιδο με μακρια στελεχη...
Αφου τα εχετε τα πραγματα στην διαθεση σας,και φτιαξουμε το απαραιτητο ζωτικης σημασιας φραπεδακι, καθομαστε να κανουμε την πατεντα...
Οπως βλεπουμε την μηχανη απο το πλαι,την δεξια μερια της δηλαδη του γκαζιου η μανετα μερια,
κοιταζουμε στους κυλινδρους απο πισω οπου βλεπουμε 2 ακροφυσια με το ακρο τους καλλυμενο με λαστιχενιο καπακι..μερικοι απο εμας εχουμε δει τους μηχανικους μας που τα αφαιρουν τα καλλυματακια αυτα,βαζουν πανω ενα μανομετρο και κανουν τις απαραιτητες ρυθμισεις...
Εσεις θα κανετε το ιδιο...θα βγαλετε το καλυμμα,και θα φορεσετε στο ακροφυσιο το σωληνακι που αγορασατε αφου το κοψετε για να ειναι περιπου 30 εκατοστα,αρκετα για να φτανει το καγκελακι της μηχανης μας.
Με ενα σφιχτηρακι εξασφαλιζετε οτι δεν θα φυγει με τιποτα απο κει...
Κανουμε το ιδιο και για τον πισω κυλινδρο που ειναι και ο πιο δυσκολος....
Απο την πειρα που απεκτησα,οταν το εκανα,διαπιστωσα οτι σηκωνοντας το ρεζερβουαρ,θα μπορουμε πολυ ευκολα να βλεπουμε το ακροφυσιο και να σφιξουμε το σφιχτηρακι μετα...
Στο αντιθετο ακρο τωρα βαζουμε τις 2 βανουλες παντα με τα σφιχτηρακια τους,και τα καπακια που ειχαμε βγαλει τα βαζουμε στα δικα τους ακρα.
Εχετε μολις εκπληρωσει το πιο μανικι μερος της δουλειας...
Τωρα για να κανετε την διαδικασια μονοι σας,απλα αγοραστε ενα διαφανο σωληνακι 2 μετρα περιπου,το οποιο θα το στησετε πανω σε μια σανιδα για να ειναι ισιο,και θα βαλετε μεσα με μια συριγγα μεχρι την μεση περιπου λαδακι για διχρονα....
Ακολουθουν φωτογραφιες μην πανικοβαλεστε....
Μετα βαζουμε μπρος το μηχανακι μας και οταν φτασει τις 3 μπαρες θερμοκρασια το σβηνουμε για να περασουμε τον σωληνα στα ακροφυσια μας...
Τα εχουμε ανοιχτα τα βανακια και τα 2 και ξαναβαζουμε μπρος...
Προσοχη το υγρο δεν πρεπει να ειναι κοντα στο βανακι για να αποφυγουμε να το ρουφηξει ο κινητηρας....
Αφου το βαλετε μπρος θα παρατηρησετε,οτι ο ενας κυλινδρος τραβαει πιο πολυ...
στην φωτογραφια πιο κατω σας δειχνω πια βιδα να στριψετε οι κατοχοι μεχρι 2006 μοντελα...
Απο 2007 εχει αλλαξει η βιδα...
Θελει ενα μικρο και κοντο κατσαβιδακι η το μυτοτσιμπιδο που ηδη εχετε και θελει πολυ μικρες διορθωσεις η βιδα.....
Υποψιν το ρελαντι να το εχετε λιγο ψηλα γυρω στς 1400 στροφες,για να εχει δυναμη να τραβαει το ακροφυσιο....
Αφου το συχρονισετε να τραβανε και οι 2 κυλινδροι το ιδιο,σβηνουμε την μηχανη,βγαζουμε τον σωληνα , κλεινουμε τα βανακια και βαζουμε τις ταπιτσες στις ακρες απο τα βανακια...
Τωρα για ποιο λογο να κανετε ολη αυτην την φασαρια?
Το μηχανακι μας πραγματικα δεν ζηταει τιποτα απο σερβις....οι βαλβιδες του,ειναι με καπελωτα και οχι με κοντρα παξιμαδι οπως ποιο παλια μηχανακια...
Το αποτελεσμα ειναι οι βαλβιδες να ξερυθμιζονται πολυ αργα....αναλογως και ποσο του πινουμε το αιμα....π.χ. Εμενα στα 37000χλμ επειδη τα χιλιομετρα μου ειναι κυριως με εκτη στο κιβωτιο και εθνικη οδος οι βαλβιδες οταν ανοιχτηκε το μηχανακι ηταν ολες μεσα στα ορια τους...
το μονο που χρειαζεται πραγματικα το μηχανακι εκτος απο τα λαδακια του και το φιλτρο του ειναι να αλλαζετε τα μπουζακια στα 12000χλμ και καθε 15000 το συχρονισμο injection...που τωρα μπορειτε και μονοι σας...
Το φιλτρακι αερος ειναι ευκολο επισης καθε οποτε νιωθετε την αναγκη εσεις...
Αν τα κανετε αυτα μονοι σας τοτε θα πατατε στον μαστορα καθε 30,000χλμ περιπου η και πιο αργα αποκλειστικα για τις βαλβιδες και οτι αλλο θελετε...
Εγω που το κανω ετσι ,οπως και αρκετοι αλλοι με v-storm στο εξωτερικο γλυτωνουν αρκετα χρηματα...
Για να προλαβω μερικους εδω μεσα,η προταση αυτη ειναι μονο για οσους ψαχνονται λιγο με το μηχανακι και νιωθουν εμπιστοσυνη στα χερια τους....
Οσοι δεν νιωθουν ετσι απλα να προσπερασουν και να μην γεμισουν την συζητηση με spam και εξυπναδες...
Παραθετω και το λινκ απο ενα ξενο site που μιλαει ακριβως για το ιδιο πραγμα σε περιπτωση που η περιγραφη μου δεν την βρειτε αρκετη,η εχει καποια κενα....

http://vstrom.info/faq/index.php?action=artikel&cat=3&id=26&artlang=en
Ακολουθουν διαφορες φωτογραφιες για καταλαβετε καλυτερα...
Οσες αποριες υπαρχουν θα προσπαθησω να βοηθησω οσο μπορω.....
Ειναι αρκετα πιο ευκολο απο οτι φαινεται....


142133

KIMONAS
19/09/2008, 13:19
To ακροφυσιο στον μπροστα κυλινδρο...


142134

KIMONAS
19/09/2008, 13:19
Οι βανες το πως ειναι....


142135

KIMONAS
19/09/2008, 13:20
Ποια βιδα να στριψετε....ελαφρα παντα....


142136

KIMONAS
19/09/2008, 13:21
Ο διαφανος σωληνας που θα λειτουργησει σαν το μανομετρο μας....


142137

derd
19/09/2008, 15:06
sticky...

MARKOS-V
19/09/2008, 16:21
ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΤΕΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ 06;και μια αλλη ερωτηση:ποτε πρεπει να τα κανουμε ολα αυτα;τι προηγουμενως θα μας παρουσιασει το μηχανακι;

KIMONAS
19/09/2008, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΤΕΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ 06;και μια αλλη ερωτηση:ποτε πρεπει να τα κανουμε ολα αυτα;τι προηγουμενως θα μας παρουσιασει το μηχανακι;

Εγω το εκανα γυρω στις 20.000χλμ γιατι ειχε αρχισει και επεφτε η αποδοση του κινητηρα και επειδη πλησιαζα το σερβις των 24.000χλμ νομιζα οτι εφτανε η ωρα των βαλβιδων...
Αλλα επειδη μου αρεσει να κανω πραγματα μονος μου,πηρα την ιδεα απο συναδελφους σε ξενο φορουμ,και την δοκιμασα.....
Αποτελεσμα:το μηχανακι ηρθε στα ισια του σαν καινουργιο...:D
Ξαναεπεκτησε την ροπη που αρχιζε να χανει....
Επομενως μια καλη στιγμη να το κανεις ειναι γυρω στα 20.000 και πριν δεν θα σου παρουσιασει κατι, απλα ισως να εχεις παρατηρησει μια πτωση ιπποδυναμης...
Για τα μηχανακια μετα του 07 η βιδα ειναι αυτη.....αλλα με καποια επιφυλαξη γιατι εχω του 06 εγω και δεν το εχω δοκιμασει πρωτα για να ξερω τι σας λεω στα σιγουρα..
Παντως οταν εκανα τις βαλβιδες στα 37.000χλμ ειπα στον μαστορα να ριξει και μια ματια στο injection μπας και δεν ειχα κανει κατι εγω καλα,και η απαντηση του ηταν οτι εκτος οτι του ελυσα τα χερια με του να του τα βγαλω εκει μπροστα,το injection ηταν αριστα ρυθμισμενο...:D :beer:

KIMONAS
19/09/2008, 17:33
Αυτη ειναι η βιδα στα 07 και μετα..


142158

tazakos
19/09/2008, 22:06
πολύ γουστάρω τέτοια ποσταρίσματα και σε συγχαίρω φίλε που ανοίγεις τον δρόμο για εμάς τα υπόλοιπα πειραχτήρια.. Επίσης να σου πω ότι και εγώ έχω σαν γνήσιος νεοέλληνας το ίδιο καλό συνήθειο με σένα, αν δεν υπάρχει ένα παγωμένο μεγάλο φραπέ δεν πιάνω κατσαβίδι, είναι σαν τελετουργικό καφές-σκαμπό-χαλάκι-εργαλειοθήκη-μουσική και ξεκινάμε και πάντα σε ωραία χαλαρή ώρα χωρίς βιασύνες. Το όλο σκηνικό είναι για μένα απόλαυση...ειμαι στις 6000χλμ τώρα μόλις 15ρίσω θα δοκιμάσω το DIY σου. ευχαριστώ :wave2:

houla
19/09/2008, 22:41
Αψογος, δεν εχω τιποτε αλλο να πω :D

domiemic65
20/09/2008, 10:05
Μπράβο φίλε. Πάρα πολύ καλή ιδέα και παρουσίαση....

Sticky όπωσδήποτε!!!!!!!!!!

MARKOS-V
20/09/2008, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
Εγω το εκανα γυρω στις 20.000χλμ γιατι ειχε αρχισει και επεφτε η αποδοση του κινητηρα και επειδη πλησιαζα το σερβις των 24.000χλμ νομιζα οτι εφτανε η ωρα των βαλβιδων...
Αλλα επειδη μου αρεσει να κανω πραγματα μονος μου,πηρα την ιδεα απο συναδελφους σε ξενο φορουμ,και την δοκιμασα.....
Αποτελεσμα:το μηχανακι ηρθε στα ισια του σαν καινουργιο...:D
Ξαναεπεκτησε την ροπη που αρχιζε να χανει....
Επομενως μια καλη στιγμη να το κανεις ειναι γυρω στα 20.000 και πριν δεν θα σου παρουσιασει κατι, απλα ισως να εχεις παρατηρησει μια πτωση ιπποδυναμης...
Για τα μηχανακια μετα του 07 η βιδα ειναι αυτη.....αλλα με καποια επιφυλαξη γιατι εχω του 06 εγω και δεν το εχω δοκιμασει πρωτα για να ξερω τι σας λεω στα σιγουρα..
Παντως οταν εκανα τις βαλβιδες στα 37.000χλμ ειπα στον μαστορα να ριξει και μια ματια στο injection μπας και δεν ειχα κανει κατι εγω καλα,και η απαντηση του ηταν οτι εκτος οτι του ελυσα τα χερια με του να του τα βγαλω εκει μπροστα,το injection ηταν αριστα ρυθμισμενο...:D :beer:

εγω παιδια ειμαι στα 34.000 κ ακομα δεν το εχω παει ουτε για ΤΠΣ ουτε για βαλβιδες ουτε για αλυσιδα.λαδια ξυδια φιλτρα μπουζι.το σκεπτικο μου ειναι οτι αφου το ρελαντι ειναι σωστο τοτε δεν το πειραζω, (βαλβιδες και ΤΠΣ).οσον αφορα την αλυσιδα ουτε το 25% της δεν εχει φθαρει.
ξερω ξερω οτι πολλοι θα διαφωνισουν μαζι μου αλλα ...ακομα δεν θα τους τα χωσω τα ευρα μου.

KIMONAS
20/09/2008, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
εγω παιδια ειμαι στα 34.000 κ ακομα δεν το εχω παει ουτε για ΤΠΣ ουτε για βαλβιδες ουτε για αλυσιδα.λαδια ξυδια φιλτρα μπουζι.το σκεπτικο μου ειναι οτι αφου το ρελαντι ειναι σωστο τοτε δεν το πειραζω, (βαλβιδες και ΤΠΣ).οσον αφορα την αλυσιδα ουτε το 25% της δεν εχει φθαρει.
ξερω ξερω οτι πολλοι θα διαφωνισουν μαζι μου αλλα ...ακομα δεν θα τους τα χωσω τα ευρα μου.

Ενας μεγαλος αριθμος αναβατων στο εξωτερικο,παρεα με κανα δυο μηχανικους,υποστηριζουν οτι αμα κανεις τις βαλβιδες μια φορα,τις ξεχνας μετα για παντα....δεν φευγουν απο την θεση τους...
Εφοσον κανεις ολα τα αλλα μονος σου,οπως εγω θα σου ελεγα να το πας μια φορα,(εμενα μου πηραν μονο 100 ευρω)γιατι ασχολειθηκαν μονο με τις βαλβιδες,να στο ρυθμισουν και μετα το μονο που σου μενει ειναι να κανεις τα συνηθισμενα και το TBS μονος σου....
Θα σου περισσεψουν αρκετα χρηματα για να βαζεις σε λαστιχα,αλυσιδες,κτλ...παντως οχι σε αγιογδυτες.. που χρεωνουν 160 ευρω για 2 μπουζακια...οπως εναν φιλο μας εδω μεσα που τον ληστεψαν...
Αυτος ηταν ο κυριος λογος που εκατσα και εγραψα την διαδικασια με φωτο...
Να γλυτωσουν αρκετα παλλικαρια απο εδω μεσα τα φραγκα τους...
Ευχαριστω τους διαχειριστες που εκαναν το post αυτο sticky... σας ειμαι υποχρεος... :-)
Καλα χιλιομετρα και παντα ορθιοι...

:beer: :beer: :beer:

MARKOS-V
20/09/2008, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
Ενας μεγαλος αριθμος αναβατων στο εξωτερικο,παρεα με κανα δυο μηχανικους,υποστηριζουν οτι αμα κανεις τις βαλβιδες μια φορα,τις ξεχνας μετα για παντα....δεν φευγουν απο την θεση τους...
παντως οχι σε αγιοκλεφτες που χρεωνουν 160 ευρω για 2 μπουζακια...οπως εναν φιλο μας εδω μεσα που τον ληστεψαν...
Αυτος ηταν ο κυριος λογος που εκατσα και εγραψα την διαδικασια με φωτο...
Να γλυτωσουν αρκετα παλλικαρια απο εδω μεσα τα φραγκα τους...
Ευχαριστω τους διαχειριστες που εκαναν το post αυτο sticky...
Καλα χιλιομετρα και παντα ορθιοι...

:beer: :beer: :beer:

Μπραβο ρε κιμονα.ετσι ειναι οπως τα λες.νασαι καλα κ παντα ..ορθιος:beer: :beer: :beer:

domiemic65
22/09/2008, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
εγω παιδια ειμαι στα 34.000 κ ακομα δεν το εχω παει ουτε για ΤΠΣ ουτε για βαλβιδες ουτε για αλυσιδα.λαδια ξυδια φιλτρα μπουζι.το σκεπτικο μου ειναι οτι αφου το ρελαντι ειναι σωστο τοτε δεν το πειραζω, (βαλβιδες και ΤΠΣ).οσον αφορα την αλυσιδα ουτε το 25% της δεν εχει φθαρει.
ξερω ξερω οτι πολλοι θα διαφωνισουν μαζι μου αλλα ...ακομα δεν θα τους τα χωσω τα ευρα μου.

Ok για τα περισσότερα αλλά έχεις κάνει 34.000χλμ χωρίς να αλλάξεις λάδια και φίλτρο λαδιού;;;;;;;:confused:
Μήπως δεν το κατάλαβα καλά;;;;

apav
22/09/2008, 12:27
Προσπέρασες μία τελεία. :D

MARKOS-V
22/09/2008, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Ok για τα περισσότερα αλλά έχεις κάνει 34.000χλμ χωρίς να αλλάξεις λάδια και φίλτρο λαδιού;;;;;;;:confused:
Μήπως δεν το κατάλαβα καλά;;;;


μονο λαδια ξυδια φιλτρα μπουζι

domiemic65
23/09/2008, 12:19
AAAAAAAAA OK!!!!!:p

kalamaria
23/09/2008, 14:15
το σβηνουμε για να περασουμε τον σωληνα στα ακροφυσια μας...


πως το περναμε δηλαδη?
βαλε φωτο να το εμπεδώσουμε:beer:

KIMONAS
25/09/2008, 23:50
Εχεις π.μ. :)

subman21
28/09/2008, 21:26
Ωραίος ο Κίμωνας +1

έτσι για να μην νομίζουν οι αντιπροσωπείες ότι βλέπουμε τα μηχανάκια μας και τα ταΐζουμε σανό...
:nono: :nono: :nono:

mhtsorodas
02/10/2008, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
Ποια βιδα να στριψετε....ελαφρα παντα....


Καταρχήν μπράβο σου που τα ποσταρεις ολα αυτα.Χαίρομαι που υπάρχει ολο αυτο το μοίρασμα σκέψεων εδω μεσα.Εγω ομως θελω να ρωτήσω σχετικά με αυτη την βιδιτσα που λες,κατα ποσο είναι προσβάσιμη και απο που?Την στρίβουμε τόσο όσο να ισορροπήσουν τα υγρά στο σωληνάκι?


Αν εχεις και αλλες τετοιες τζιβιτζιλιες ριχτες στο λαο!:a18:

KIMONAS
03/10/2008, 02:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mhtsorodas
Καταρχήν μπράβο σου που τα ποσταρεις ολα αυτα.Χαίρομαι που υπάρχει ολο αυτο το μοίρασμα σκέψεων εδω μεσα.Εγω ομως θελω να ρωτήσω σχετικά με αυτη την βιδιτσα που λες,κατα ποσο είναι προσβάσιμη και απο που?Την στρίβουμε τόσο όσο να ισορροπήσουν τα υγρά στο σωληνάκι?


Αν εχεις και αλλες τετοιες τζιβιτζιλιες ριχτες στο λαο!:a18:

Καλησπερα φιλε μου Μιτσοροδα..
Αν σηκωσεις το ντεποζιτο θα εχεις προσβαση στην βιδα με την τσιμπιδα που θα χρησιμοποιησες για να βαλεις την επεκταση στον πισω κυλινδρο..μπορεις αν εχεις και κατσαβιδι το οποιο κανει γωνια 90 μοιρων αλλα ειναι σπανιο να το εχεις.Γυριζει σχετικα ευκολα μην ανυσηχεις.καθε φορα που θα κανεις διορθωση της βιδας,παιξε λιγο με το γκαζι να δεις που θα καθονται τα υγρα..
Σταματας οταν τα υγρα ειναι στην ιδια ευθεια.Περιμενεις για 2 λεπτακια και αν παραμενουν στην ευθεια το σβηνεις.:)
Δεν ειναι δυσκολο,καλη επιτυχια..σου δειχνω στην φωτογραφια την βιδα για 06 και πριν..


144122

mhtsorodas
04/10/2008, 19:16
Μπράβο ρε συ Κίμωνα,αλλά να ρωτήσω και κάτι άλλο.Στο site που αναφέρεις στην πρώτη σελίδα κάπου ο μάστορας μέσα γράφει:

"Two takeoff points on the rear throttle body are provided so that one can be used to power an accessory (automatic chain oiler, cruise control, etc.) and the other can be used to synchronize the throttle bodies."


Από όσο κατάλαβα λέει για τα δυο π@π@ρ@κια στον πίσω κύλινδρο που θα συνδέσουμε "εμείς" τα σωληνάκια.Καλά αυτό που αναφέρει για λαδωτήρι αλυσίδας,το'πιασα, εκεί που λέει "cruise control'' τι εννοεί αραγε ο ποιητής?:confused: :confused:

KIMONAS
05/10/2008, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από mhtsorodas
Μπράβο ρε συ Κίμωνα,αλλά να ρωτήσω και κάτι άλλο.Στο site που αναφέρεις στην πρώτη σελίδα κάπου ο μάστορας μέσα γράφει:

"Two takeoff points on the rear throttle body are provided so that one can be used to power an accessory (automatic chain oiler, cruise control, etc.) and the other can be used to synchronize the throttle bodies."


Από όσο κατάλαβα λέει για τα δυο π@π@ρ@κια στον πίσω κύλινδρο που θα συνδέσουμε "εμείς" τα σωληνάκια.Καλά αυτό που αναφέρει για λαδωτήρι αλυσίδας,το'πιασα, εκεί που λέει "cruise control'' τι εννοεί αραγε ο ποιητής?:confused: :confused:

cruise control ειναι οτι πατας ενα κουμπακι που εχεις πανω στο τιμονι και το μηχανακι κραταει την ταχυτητα που εχεις εκεινη την στιγμη στο κοντερ,ειτε ειναι ευθεια,ανηφορα,κατηφορα.
Απενεργοποιειται κατα βουληση με το ιδιο κουμπι, η οποτε αγγιξεις τα φρενα, η το γκαζι...
Ειναι για μεγαλους αυτοκινητοδρομους βασικα...:beer:

mhtsorodas
06/10/2008, 00:40
Ξέρω τι σημαίνει cruise control,απλά ρωτάω από περιέργεια πως μπορεί να έχει εφαρμογή στο v-strom? :confused:

KIMONAS
06/10/2008, 08:50
Επειδη ειναι off του θεματος,για να μην γεμιζουμε σελιδες,μιλαμε με π.μ.:)

giorgosxristou
07/10/2008, 12:24
τις καλημέρες μου!μπράβο σου φιλε!!πολύ ωραίο θεματάκι!αυτό που θέλω να πω άμα είναι κανεις από ηράκλειο κρήτης και δεν βαριέται να στείλει ένα p.m να κάτσουμε ένα σάββατο να κάνουμε την μόντα!γιατί ως γνωστόν ,"δυο χαζοί καλύτεροι του ενός!"(πλακα κάνω

kalamaria
07/10/2008, 13:51
μεσα ειμαι να παρουμε τα υλικα να ημαστε ετοιμοι!!:beer:

KIMONAS
07/10/2008, 21:53
Μολις κανετε την δουλεια,γραψτε αν θελετε εντυπωσεις απο αποδοση μετα την ρυθμιση και κατα ποσο συναντησατε δυσκολιες...:confused:
Σιγουρα θα ενδιαφερει αρκετους απο εδω μεσα..:beer:

giorgosxristou
07/10/2008, 22:12
λοιπόν μόλις έχω-έχουμε νεότερα θα σας πούμε,θα έχουμε και extra φωτογραφικό υλικό να σας κατατοπίσουμε,αν δεν πάει καλά ας φιλοτιμηθεί κάποιος να ρθει να μας μαζέψει από κει που θα φτιάξουμε τα μοτόρια μας!

zzeliko13
10/10/2008, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
Μολις κανετε την δουλεια,γραψτε αν θελετε εντυπωσεις απο αποδοση μετα την ρυθμιση και κατα ποσο συναντησατε δυσκολιες...:confused:
Σιγουρα θα ενδιαφερει αρκετους απο εδω μεσα..:beer: μπραβο φιλε μου Κιμωνα αλλα θελωνα ρωτησω κατι? Τα σωληνακια με τα βανακια τα ξαναβγαζουμε η τα αφηνουμε πανω.:beer:

KIMONAS
10/10/2008, 22:44
Τα αφηνεις μονιμα πια πανω για μελλοντικες ρυθμισεις..
:wave2:

plumber
15/10/2008, 21:51
στο ebay παντως παιζει κι αυτο http://cgi.ebay.com/ebaymotors/V-Strom-Ducati-Aprilia-Triumph-Fuel-Inj-Carb-Sync_W0QQitemZ160289098989QQcmdZViewItem?hash=item160289098989&_trkparms=39%3A1%7C65%3A1%7C240%3A1318&_trksid=p4506.c0.m245 :wave2:

spaniolas
16/10/2008, 17:14
Φίλε το ποστ σου είναι καταπληκτικό. +1000






Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
Ο διαφανος σωληνας που θα λειτουργησει σαν το μανομετρο μας....

Πάντως για μεγαλύτερη ακρίβεια και ευκολία μπορεί ο παραπάνω σωλήνας να αντικατασταθεί με ένα διαφορικό μανόμετρο

KIMONAS
17/10/2008, 10:57
Χαιρομαι που υπαρχει αυτος ο μοιρασμος σκεψεων σε αυτο το τοπικ και που ο καθενας θελει να συνεισφερει το κατι παραπανω που μπορει να γνωριζει...
θυμηθειτε οταν το δοκιμασετε να γραψετε παλι εδω τις εντυπωσεις σας.
Tip.:Αντι για λαδακι για διχρονα μπορειτε να το δοκιμασετε και με νερο μεσα στον σωληνα.

:beer: :beer: :beer:

kalamaria
17/10/2008, 14:28
πες οτι το καναμε και βλεπουμε μια διαφορα αναμεσα στους δυο σωληνες και παμε για ρυθμηση
ετσι!! που θα ξερουμε ποια απο τις δυο ενδηξεις ειναι η σωστη για να ρυθμησουμε την αλλη?
:wacko:

mhtsorodas
17/10/2008, 15:49
Μπηκα και'γω στη διαδικασια να περασω σωληνακια και τα υπολοιπα αξεσουαρ.
Αφου εκανα ολες τις κινησεις παρατηρησα οτι ενω στο ρελαντι η σταθμη του λαδιου ηταν ισορροπημενη μολις γκαζωνα λιγο ''τραβαγε'' το λαδι απο τη μια πλευρα πιο πολυ.Μολις αφηνα το γκαζι ισορροπουσε παλι.
Ειναι φυσιολογικο αυτο...?



Υ.Γ.Προσοχή στα λαστιχάκια μην ακουμπήσουν την εξατμιση,οπως επαθα εγω και λιωσαν!:nono:

KIMONAS
17/10/2008, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από mhtsorodas
Μπηκα και'γω στη διαδικασια να περασω σωληνακια και τα υπολοιπα αξεσουαρ.
Αφου εκανα ολες τις κινησεις παρατηρησα οτι ενω στο ρελαντι η σταθμη του λαδιου ηταν ισορροπημενη μολις γκαζωνα λιγο ''τραβαγε'' το λαδι απο τη μια πλευρα πιο πολυ.Μολις αφηνα το γκαζι ισορροπουσε παλι.
Ειναι φυσιολογικο αυτο...?



Υ.Γ.Προσοχή στα λαστιχάκια μην ακουμπήσουν την εξατμιση,οπως επαθα εγω και λιωσαν!:nono:

ναι ειναι απολυτα φυσιολογικο...δεν μας ενδιαφερει η σταθμη στην διαρκεια της γκαζιας,αλλα μονο στο σταθερο γκαζι και αυτο ειναι στις 1400 στροφες..
Αν ειναι απολυτα ισσοροπημενη εισαι οκ...συγχαρητηρια...:beer: :D

KIMONAS
17/10/2008, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalamaria
πες οτι το καναμε και βλεπουμε μια διαφορα αναμεσα στους δυο σωληνες και παμε για ρυθμηση
ετσι!! που θα ξερουμε ποια απο τις δυο ενδηξεις ειναι η σωστη για να ρυθμησουμε την αλλη?
:wacko:

Το υγρο στον σωληνα πρεπει να ειναι στο ιδιο υψος περιπου με αυτο που ηταν με σβηστο κινητηρα.
Καποια διαφορα θα εχει επειδη οταν ο κινητηρας ειναι αναμενος τραβαει προς τα πανω το υγρο και το ποσο ακριβως πανω εξαρταται απο το ειδικο βαρος του συκγεκριμενου υγρου..π.χ λαδακι ψιλο η νερο η υδαργυρος σε αλλες περιπτωσεις..
Απλα ρυθμισε το για να ισσοροποιησουν και εισαι οκ.....:)
Ειναι πιο απλο στην πραξη...:)

kalamaria
17/10/2008, 20:06
:) :) :) :)

kalamaria
24/11/2008, 21:00
ακομα δεν το εκανα:(

KIMONAS
25/11/2008, 18:20
Δεν τρεχει τιποτα..:)
Ενα μικρο tip:το λαδακι μεσα στον σωληνα καλο ειναι να εχει ενα μηκος γυρω στο ενα μετρο.
θα δωσει πιο ακριβη αποτελεσματα..:)
Τυχον φυσαλιδες αερα που θα εχουν παγιδευτει μεσα στο λαδακι οταν το βαζετε,μην ανυσηχειτε θα τους τραβηξει ο κινητηρας οταν το βαλετε πανω..:)
:beer: :)

giorgosxristou
21/04/2009, 12:43
καλημέρα χρονια πολλά και χριστός ανέστη!
επειδή θέλω να μπω στην διαδικασία να συγχρονίσω το TBS μου είπαν πως μπορώ να το κάνω με μανόμετρο υποπίεσης και θα το προτιμούσα να σας πω την αλήθεια,αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι στα ποσα μπαρ θα ζητήσω "μανομεντρο" υποπίεσης?
ευχαριστώ.

mes
03/05/2009, 14:56
Φιλε εισαι φοβερος αναμενουμε νεες πιο αναλυτικες φωτο!!!!!!
Ευχαριστουμε

xanthosd
16/05/2009, 14:30
σε περιπτωση που εχουμε αφαιρεση τις δευτερευων πεταλουδες δεν νομιζω να παιζει ρολο γιατι
ετσι ρυθμηζουμε τις ''μηχανηκες'' πεταλουδες, σωστα;

KIMONAS
16/05/2009, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από xanthosd
σε περιπτωση που εχουμε αφαιρεση τις δευτερευων πεταλουδες δεν νομιζω να παιζει ρολο γιατι
ετσι ρυθμηζουμε τις ''μηχανηκες'' πεταλουδες, σωστα;

Σωστα....;) και εγω τις εχω βγαλει τις δευτερευων πεταλουδες....:D
Μου βγηκε και η πιστη,γιατι οι ιαπωνες φιλοι μας ειχαν βαλει locktight...:mad:

nakkip
04/07/2009, 12:26
Εαν βγαλεις τις δευτερευουσες πεταλουδες...κερδιζεις σε αποδοση τελικα ή οχι ρε παιδιά ???
Κανει τιποτα αρρυθμιες και τετοια ή με εχουν παραμυθιασει ?

KIMONAS
05/07/2009, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakkip
Εαν βγαλεις τις δευτερευουσες πεταλουδες...κερδιζεις σε αποδοση τελικα ή οχι ρε παιδιά ???
Κανει τιποτα αρρυθμιες και τετοια ή με εχουν παραμυθιασει ?

Στο 1000 κερδιζεις σημαντικα σε αποδοση...
Στο 650 που εχω εγω,ειδα πιο γραμμικη λειτουργεια σε ολο το φασμα των στροφων και πιο νευρο οταν ανοιγεις το γκαζι τερμα αποτομα.
Επισης ενα μικρο κερδος στην αυτονομια της ταξεως 30-40 χιλιομετρα στο ντεποζιτο.
Αρρυθμιες σε εμενα δεν εκανε καθολου.

imba
17/09/2010, 13:11
Κιμονα γουσταρω πολυ κατατοπιστικος θα σε πρηξουμε για λιγο ακομα.Αξιζει τωρα που θα καθαρισω φιλτρακι να βγαλω τις δευτεραιουσες πεταλουδες?Εχω κ8 και 13.000 χιλιομετρα.
Παρεπτιτοντως εχο φιλτρο και pc3.
Eυχαριστω!!!

Kaligoulas7
24/09/2010, 22:52
VRE PALIKARIA EKATSA SHMERA KAI EKANA TO TEST KAI O BROSTA KYLINDROS TRAVIKSE OLO TO YGRO APO TA SOLINAKIA mesa se 5 deytera.META TO DOKIMASA KAI XWRIS TIPOTA MESA KAI EVLEPA THS FISALIDES NA PHGENOUN GRUGORA STO BROSTA KYLINDRO.toso xalia einai h ry8mhsh?eimai perioxh Pyrgou kai kanena synergio me mhxanes (oute o Suzukis ths perioxhs)den exoun lene ta ergalia gia na to ru8mhsoun.kamia protash?h mhxanh to teleytaio 3mhno epese apotoma h apodosh.o venzinas to gyrise sth bourdelo venzina?ti?

eyxaristw.

xanthosd
27/09/2010, 22:11
δε νομιζω να εχασε ξαφνηκα τοσο πολυ την ρυθμηση (εκτος κι αν το πειραξε κανεις) ειναι πολυ πιθανο να σου βουλωσε κανε μπεκ ή βραχηκυκλωσε μπουζι ή πολλαπλασιατσης,
ξεκηνα τραμπαροντας τα μπουζι μεταξυ τους μετα τα μπεκ, και ισως να παρατηρησεις το υγρο να το τραβαει ο αλλος κιλυνδρος, αν φταινε τα μπεκ να τας πας για καθαρησμο και μην ξεχασεις να του ζητησεις να σου κανει ογκομετρηση το κοστος (στην Ξανθη) ειναι 25? :a55:

ArgyP
04/10/2010, 21:33
Εξαιρετικό post!!
Περιμένω κι εγώ την απάντηση για τις δευτερεύουσες πεταλούδες :D
Δεν υποτίθεται οτι αυτές είχαν σχεδιαστεί για οικονομικότερη απόδοση; Κάτι για να μειώνουν τον έξτρα αέρα..; Κάτι τέτοιο θυμάμαι, μπορεί να κάνω λάθος..

imba
05/10/2010, 13:51
ΑrgyP και εγω περιμενω απαντηση να δω τι θα κανω αναμενουμε.....

KIMONAS
20/12/2010, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ArgyP
Εξαιρετικό post!!
Περιμένω κι εγώ την απάντηση για τις δευτερεύουσες πεταλούδες :D
Δεν υποτίθεται οτι αυτές είχαν σχεδιαστεί για οικονομικότερη απόδοση; Κάτι για να μειώνουν τον έξτρα αέρα..; Κάτι τέτοιο θυμάμαι, μπορεί να κάνω λάθος..

Οι δευτερευων πεταλουδες ελεγχονται ηλεκτρονικα ,ετσι ωστε να ευνουχιζουν το μηχανακι σε αποδοση οταν εσυ ανοιγεις το γκαζι τερμα.Δεν εχουν καμμια σχεση με την οικονομια καυσιμου.
Ειναι ενας τροπος φτηνος για να χαλιναγωγουν την δυναμη του 1000 κυριως,ετσι ωστε να μην τρομαζει τους αναβατες.
Στο 650 δεν θα δεις διαφορα στην αποδοση,απλα μια πιο ρυθμικη λειτουργεια.

reinmeister
20/12/2010, 17:45
τις δευτερες τις πετατε απλως...ρυθμιζετε μετα και ειστε κομπλε...