PDA

View Full Version : XT 600 Artesia



Ventus
20/09/2008, 08:13
Καλημερα σε ολους!
Ειμαι ο Μιχαλης κ ειμαι καινουριος.Θα ηθελα αν ειναι ευκολο να μου πειτε τη γνωμη σας..Εχω ενα ΧΤ 600 '94 Artesia, κ μου ειπανε οτι αν θελω το μηχανακι μου να παρει λιγο τα πανω του να βαλω εκκεντροφορο απο ΤΤ κ να βαλω κ 2 μηχανικα καρμπυρατερ..
Ισχυει???? ¨Η το μονο που θα καταφερω ειναι να το πηγαινω καθε τρεις κ λιγο στον ''Γιατρο του''

gcrook
20/09/2008, 10:37
Στις βελτιωσεις ισχυει ο εξης κανονας:
" Αν καποιος σου προτεινει κατι για να βελτιωσεις το μηχανακι σου (ασχετως αν ειναι σωστο η λαθος) και εσυ δεν εχεις ιδεα για τι μιλαει,τοτε δεν αξιζει. "

FZR1000
20/09/2008, 11:21
Και ποσο σου ζητησε για αυτα? Αμα ειναι να σκασεις κανα 400αρι για να παρεις 5 αλογα, και αν δουλεψει σωστα για να τα παρεις, αξιζει?

Ventus
20/09/2008, 11:26
Φιλε μου μου ζητησε μαζι με τα εργατικα 300 ευρω.Εμενα μου φανηκανε καλα.Κ το σκεφτομαι
γιατι δεν μου αρχισε τα παραμυθια οπως '' θα γινει πυραυλος τσακαλε δεν θα σε πιανει κανεις..''
Απλα μου ειπε οτι θα παρει τα πανω του σε σχεση οπως παει τωρα.

sapila racing
20/09/2008, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ventus
Φιλε μου μου ζητησε μαζι με τα εργατικα 300 ευρω.Εμενα μου φανηκανε καλα.Κ το σκεφτομαι
γιατι δεν μου αρχισε τα παραμυθια οπως '' θα γινει πυραυλος τσακαλε δεν θα σε πιανει κανεις..''
Απλα μου ειπε οτι θα παρει τα πανω του σε σχεση οπως παει τωρα.

To Artesia ειναι 400 κατ αρχην.
Τα 2 μηχανικά θα το βοηθήσουν, αλλά θα καιει περισσότερο, και θα εχει πιο βαρυ γκάζι.

Εφ οσον λες οτι ειναι 600 πες μας πως εγινε η μετατροπή, γιατί αν ειναι ετσι αξίζει , αλλιως αστο.
Το 400 για να γινει 600 θελει και ανοιγμα των καρτερ.

Επίσης 300 ειναι λιγα, δεν φτανουν ουτε για τα ανταλλακτικά εφ οσον ειναι καινούρια.

Ventus
20/09/2008, 11:51
Moter 600 Μιζατο φοραει.. Τωρα αν το μαγαζι μου το πουλησε για artesia και δεν ειναι τι να πω.
Τα 300 κ εμενα λιγα μου φανηκαν,παντως ο εκκεντροφορος θα ειναι στανταρ καινουριος,
καρμπυρατερ μαλλον απο 2ο χερι.


142277

FZR1000
20/09/2008, 15:18
E τοτε κανονησε με τον μηχανικο οτι αν δεν γινει ετσι οπως τα λεει να σου βαλει τα παλια πραγματα πισω και να του δωσεις κανα 100αρι για τον κοπο του. 300 φτηνα ειναι παντως!

Ventus
21/09/2008, 10:42
Ευχαριστω πολυ παιδια!Ελπιζω καποια στιγμη να φανω κ εγω χρησιμος..

VIDAS
21/09/2008, 16:25
Κοιτα μην ειναι τα καρμπ. dell orto . ειναι λιγο μπελας αυτα και εχουν και βαρια αισθηση στη γκαζιερα , καλυτερα keihin FCR , 'η Mikuni TM .

sapila racing
22/09/2008, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από VIDAS
Κοιτα μην ειναι τα καρμπ. dell orto . ειναι λιγο μπελας αυτα και εχουν και βαρια αισθηση στη γκαζιερα , καλυτερα keihin FCR , 'η Mikuni TM .

Kαλά τα λες αλλά τότε δεν του φτάνουν ούτε τα διπλά χρήματα.

Ventus
22/09/2008, 10:46
Περιπου ποσο πανε τα FCR παιδια? εχω ακουσει οτι ειναι ακριβα αλλα ποσο?
Ενας με ενα CCM καποτε μου ειπε 1500 ευρω το 1 που φορουσε....Ισχυει ή το χοντρυνε πολυ?

sapila racing
22/09/2008, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ventus
Περιπου ποσο πανε τα FCR παιδια? εχω ακουσει οτι ειναι ακριβα αλλα ποσο?
Ενας με ενα CCM καποτε μου ειπε 1500 ευρω το 1 που φορουσε....Ισχυει ή το χοντρυνε πολυ?

Το χόνρυνε πάρα πολύ!
Εδω θα δεις τις καλύτερες τιμες για FCR. (σε Αγγλικες λίρες ειναι)
http://www.brspecialtuning.co.uk/Keihin.htm

Ventus
22/09/2008, 11:04
Thanks Φιλε μου! θα το κοιταξω αμεσως!:wave2:

Ventus
22/09/2008, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ventus
Περιπου ποσο πανε τα FCR παιδια? εχω ακουσει οτι ειναι ακριβα αλλα ποσο?
Ενας με ενα CCM καποτε μου ειπε 1500 ευρω το 1 που φορουσε....Ισχυει ή το χοντρυνε πολυ?

Οντως πολυ χοντρυνε ο τυπάς..........Τι ηθελε να αποδειξει δεν ξερω.....
Παντως αποφασισα κ θα κοιταξω να βαλω FCR. Τωρα για τον εκκεντροφορο δεν ξερω ακομα.
Γνωριζεις μηπως καμια σελιδα ? Σορυ αμα σε κουραζω...

sapila racing
22/09/2008, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ventus
Οντως πολυ χοντρυνε ο τυπάς..........Τι ηθελε να αποδειξει δεν ξερω.....
Παντως αποφασισα κ θα κοιταξω να βαλω FCR. Τωρα για τον εκκεντροφορο δεν ξερω ακομα.
Γνωριζεις μηπως καμια σελιδα ? Σορυ αμα σε κουραζω...

Θυμάμαι οτι η White Brothers ειχε πολύ καλού εκκεντροφόρους για τα XT/TT αλλά δεν ξερω κανενα συγκεκριμένιο site.

Παντως να ξέρεις οτι γι ανα κερδίσεις ιπποδύναμη και να ειναι και οδηγησιμη η μοτοσυκλέτα, θελει κι αλλα πραγματα και θα κοστίσει.
Ενας εκκεντροφόρος μόνος του δεν κανει τίποτα και μπορεί να οδηγήσει και σε ζημιά, αν δεν αλλαχτουν πχ ελατηρια βαλβίδων κλπ.

Εγω θα σου λεγα να βαλεις ενα καρμπυρατερ, ενα φιλτρο και μια εξατμιση και να το αφήσεις οπως ειναι.
Αν ειναι το μιζατο μοτερ εχει και τον βαρυ στροφαλο και δεν θα παρει ποτε αυτα που θα περίμενες.