PDA

View Full Version : Υπερθέρμανση Sportcity



karaferas
20/09/2008, 23:19
katarxas gia sas! exw aprilia k anevazei thermokrasia sto botiliarisma mono, ygropsikto. stin antiproswpeia to linoun k to denoun k den vriskoun tipota! filos me aprilia mou eipe oti epeidh einai psifiakh h endeiksh sto kantran, exei euaisthisia h endeiksh k oti ta perissotera aprilia etsi einai k oti den exei problem! eytuxws exw akoma eguisi,meta omws? thelei mipws euxelaio opws ola ta italika? xreiazomai ta fwta sas, th megali skala, please...

road spirit
21/09/2008, 00:29
σε μποτιλιάρισμα όλα τα μοτορια θα ανεβάσουν θερμοκρασία

karaferas
21/09/2008, 00:35
einai fysiologiko? paei terma panw k anavei k to alarm! meta apo 2-3 deutera pairnei bros to ventilater! exeis akousei kati?

karaferas
21/09/2008, 00:43
ama to marsarw ligo peftei stigmiaia h thermokrasia, ama to afisw to grip ksanaanevainei! o mhxanikos tis aprilia mou eipe pws me th maneta gaziou pernei bros h antlia sto psugeio! na mhn anhsuxw h prepei na to marsarw ypoxrewtika k synexeia sto botiliarisma?

LsKostas
21/09/2008, 00:51
ποιο μοντελο εχεις ?

karaferas
21/09/2008, 00:55
ksenera... sportcity 200, dustuxws mono scooter voleuei logw douleias.. alla gia scooter kala paei..

LsKostas
21/09/2008, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από karaferas
ksenera... sportcity 200, dustuxws mono scooter voleuei logw douleias.. alla gia scooter kala paei..

Γιατι ξενερα? Την δουλεια σου να κανεις

Νομιζα θα μου λεγες κανα Aprilia SXV 450 :rotflmao:
και γιατι ανεβαζει θερμοκρασια μες στην κινηση ... :rotflmao: :rotflmao:


Αν σου λενε ΟΚ απ την αντιπροσωπια τοτε δεν εχεις φοβο :wave2:

Στην κινηση ακομα και τα μονοκυλινδρα ανεβαζουν . . .

karaferas
21/09/2008, 01:04
kserei kanenas tipota h me snobarete logw scooter? eixa k cb400 k ducati 620, an auto leei kati...

LsKostas
21/09/2008, 01:07
Ρε φιλε ... δεν σε σνομπαρα ... :mad:

Σου ειπα οτι ειναι ΛΟΓΙΚΟ ν ανεβαζει θερμοκρασια !!!

karaferas
21/09/2008, 01:10
apo tin antiproswpeia den kseroun gia ayto linoun k denoun to mixanaki... enas filos me aprilia mou eipe na mhn anhsuxw alla egw thelw epishmh grapth apantisi apo antiproswpeia. mh kaei kanena motori k to plerwnw xrusafi...

karaferas
21/09/2008, 01:12
sorry man, genika opoios kserei kati gia to thema as apantisei...:ZZZ:

blackbusa
21/09/2008, 07:26
για να φτανει τερμα οπως λες.....μηπως εχει προβλημα ο θερμοστατης????

:wave2:

karaferas
22/09/2008, 20:45
αυριο πρωι-πρωι παει ξανα για λυσιμο κ πληρη ελεγχο του συστηματος ψυξης σε αλλη αντιπροσωπεια, δωρεαν λογω εγγυησης, ευτυχως! μπας κ η εγγυηση καλυπτει κ παπα να μου το ξεματιασει??

byron
22/09/2008, 21:11
Εχω το sportcity 200. Κάποιες φορές, με μεγάλη ζέστη και μποτιλιάρισμα, ανεβάζει στιγμιαία την ένδειξη της θερμοκρασίας στο max και την ρίχνει μόλις ανοίξω γκάζι για να ξεκινησω. Στα 3 χρόνια που το κυκλοφορώ καθημερινά δεν έιχα κανένα πραγματικό πρόβλημα.
Υποθέτω ότι το όργανο της θερμοκρασίας στο καντράν είναι υπερευαίσθητο.
Απ΄τη στιγμή που το μηχανάκι έχει υγρά και δουλεύει το βεντιλατέρ μην ανησυχείς.

karaferas
22/09/2008, 21:35
ευχαριστω, κ το φιλαρακι μου τα ιδια μου λεει! μιας κ εχει εγγυηση δε θα ηταν καλυτερο να κανω κ ενα τσεκ-απ σε αλλο συνεργειο εξουσιοδοτημενο μπας κ φταιει κατι? εξαλλου τζαμπα ειναι...:confused: απο σχεδιαση ομως καραλεει... α, κατι ακομα, στα 60χλμ/ωρα κ μονο εκει, τρεμει λιγο το τιμονι κ με μπαγκαζιερα λιγο περισσοτερο, υπαρχει λυση? αντιβαρα μου λενε δε βγαζει η απριλια για σπορσιτυ, αλλα το εγχειριδιο χρησης λεει οτι υπαρχουν! τι ισχυει? μηπως ξερεις?:)

TOLISTOLAROS
22/09/2008, 22:03
Λόγω προδιαγραφώ ρύπων euro,τα σύγχρονα μηχανάκια στο ρελαντί δουλεύουν με φτωχό μείγμα,κάτι που προκαλεί υπερθέρμανση.Όταν στρίψεις το γκάζι το φτωχό μείγμα εμπλουτίζεται με βενζίνη ρίχνοντας λίγο τη θερμοκρασία.

miketzif
22/09/2008, 22:08
και γώ το είχα το sportcity το 200 και δεν μου το είχε κάνει αυτό ποτέ:nono:
μόνο με τον δείκτη της βένζίνης έκανε μούρλιες και άλλαξα φλοτέρ. Γενικά πάντως να μην σε φοβίζουν οι ενδέιξεις του, γιατί με τα ηλεκτρικά του δεν τα πάει και τόσο καλά το συγκεκριμένο σκούτερ. Αν ειχες πρόβλημα θα σου αναβε η ένδυξη που έχει (κόκκινο λαμπάκι).:wave2:

ΥΓ το είχα ένα χρόνο και μόνο μια φορά δουλεψε το βετικατέρ.

karaferas
22/09/2008, 22:22
μα μου αναβει το αλαρμ (κοκκινο λαμπακι) κ δε ξερω αν πρεπει να εμπιστευομαι την ενδειξη θ η οχι...:confused:

byron
22/09/2008, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από karaferas
ευχαριστω, κ το φιλαρακι μου τα ιδια μου λεει! μιας κ εχει εγγυηση δε θα ηταν καλυτερο να κανω κ ενα τσεκ-απ σε αλλο συνεργειο εξουσιοδοτημενο μπας κ φταιει κατι? εξαλλου τζαμπα ειναι...:confused: απο σχεδιαση ομως καραλεει... α, κατι ακομα, στα 60χλμ/ωρα κ μονο εκει, τρεμει λιγο το τιμονι κ με μπαγκαζιερα λιγο περισσοτερο, υπαρχει λυση? αντιβαρα μου λενε δε βγαζει η απριλια για σπορσιτυ, αλλα το εγχειριδιο χρησης λεει οτι υπαρχουν! τι ισχυει? μηπως ξερεις?:)

Αντίβαρα δεν υπάρχουν (που το διάβασες αυτό? :confused: ), αλλά και να υπήρχαν βοηθούν μόνο στους κραδασμούς που έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχουν.
Για να μην σου βγάζει την ταλάντωση που λες, μην οδηγάς χωρίς χέρια.:p Αν συνεχίσει να στο κάνει (χωρίς χέρια εννοείς φαντάζομαι) συνήθως θέλει λίγο τσεκάρισμα στις ελαστικές βάσεις του μοτέρ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από miketzif
Γενικά πάντως να μην σε φοβίζουν οι ενδέιξεις του, γιατί με τα ηλεκτρικά του δεν τα πάει και τόσο καλά το συγκεκριμένο σκούτερ. Αν ειχες πρόβλημα θα σου αναβε η ένδυξη που έχει (κόκκινο λαμπάκι).:wave2:

ΥΓ το είχα ένα χρόνο και μόνο μια φορά δουλεψε το βετικατέρ.

Είχες ηλεκτρικά προβλήματα με το sportcity? :confused:

byron
22/09/2008, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από karaferas
μα μου αναβει το αλαρμ (κοκκινο λαμπακι) κ δε ξερω αν πρεπει να εμπιστευομαι την ενδειξη θ η οχι...:confused:

καλύτερα να τσεκάρουν το όργανο. Τα digital μπορεί να κάνουν τα δικά τους.... Σε περίπτωση πραγματικού προβλήματος το λαμπάκι μένει αναμμένο. ποό κόκκινο λαμπάκι σου ανάβει? Η ένδειξη λαδιού? :confused:

GIXXERAKIAS
22/09/2008, 22:31
Τι λετε ρε παιδια φυσιολογικο του ανθρωπου???:eyepop:
Με αλαρμ κοκκινα λαμπακια κτλ??Εγω εχω το runner 125 απο το 2003 και μονο σε κινηση ανεβαζει λιγο πανω απο την μεση που ειναι το κανονικο του με το βεντιλατερ να δουλευει και μολις ξεκιναω πεφτει στο φυσιολογικο του.Εφοσον αναβει αλαρμ σημαινει οτι εχει βαρεσει πολυ περισσοτερη θερμοκρασια απο την θερμοκρασια που αναβει το βεντιλατερ.

Οσοι ξερουν καταλαβαινου οτι κατι δεν παει καλα και δεν ξερω αν εχει ηδη καψει καμμια φλατζα απο τις θερμοκρασιες,Βυρωνα εσυ αν εβλεπες κοκκινα στο απριλια θα ελεγες οτι ειναι φυσιολογικο??:confused: Εγω με το gixxer το περισσοτερο που ειχα δει σε κινηση καυσωνα νταλα μεσημερι ηταν 108 βαθμους και το βεντιλατερ ειχε αναψει στους 105 με κλεισιμο στους 100.Σιγουρα κατι δεν παει καλα και να το ψαξεις φιλε οσο μπορεις τωρτα που εχεις εγγυηση!:winka:

ps:Τοσο ευαισθητο πια το καντραν του??:confused:

karaferas
22/09/2008, 22:34
το εγχειριδιο χρησης στο κεφ. εξοπλισμος λεει ρητα οτι τα αντιβαρα παρεχονται με τη γνησια μπαγκαζιερα απριλια. αρα υπαρχουν, ισως δεν τα φερνουν οι αντιπροσωπειες... οσο για ηλεκτρικα, εγω αλλαξα αισθητηρα κοντερ, μεχρι στιγμης... παντα χωρις χερια οδηγαω, δεν μου φτανουν, στο ενα τον φραπε κ στο αλλο το κινητο!:lol: :lol: δυστυχως το εχω δει....

byron
22/09/2008, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Εφοσον αναβει αλαρμ σημαινει οτι εχει βαρεσει πολυ περισσοτερη θερμοκρασια απο την θερμοκρασια που αναβει το βεντιλατερ.

Οσοι ξερουν καταλαβαινου οτι κατι δεν παει καλα και δεν ξερω αν εχει ηδη καψει καμμια φλατζα απο τις θερμοκρασιες,Βυρωνα εσυ αν εβλεπες κοκκινα στο απριλια θα ελεγες οτι ειναι φυσιολογικο??:confused: Εγω με το gixxer το περισσοτερο που ειχα δει σε κινηση καυσωνα νταλα μεσημερι ηταν 108 βαθμους και το βεντιλατερ ειχε αναψει στους 105 με κλεισιμο στους 100.Σιγουρα κατι δεν παει καλα και να το ψαξεις φιλε οσο μπορεις τωρτα που εχεις εγγυηση!:winka:

ps:Τοσο ευαισθητο πια το καντραν του??:confused:

Δεν μιλάμε για το Tuono βρε. :lol: Στο sportcity η ένδειξη της θερμοκρασίας είναι με μπάρες. Στο δικό μου ΚΑΠΟΙΕΣ φορές (καμμιά 10αριά στα 3 χρόνια)ανέβαινε στιγμιαία, και μόλις έκανα ένα μέτρο έπεφτε στο κανονικό. Επομένως δεν είναι θέμα ρεύματος αέρα που θα ρίξει την θερμοκρασία. Κόκκινο λαμπάκι δεν μου έχει ανάψει ποτέ όμως.

byron
22/09/2008, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από karaferas
το εγχειριδιο χρησης στο κεφ. εξοπλισμος λεει ρητα οτι τα αντιβαρα παρεχονται με τη γνησια μπαγκαζιερα απριλια. αρα υπαρχουν, ισως δεν τα φερνουν οι αντιπροσωπειες... οσο για ηλεκτρικα, εγω αλλαξα αισθητηρα κοντερ, μεχρι στιγμης... παντα χωρις χερια οδηγαω, δεν μου φτανουν, στο ενα τον φραπε κ στο αλλο το κινητο!:lol: :lol: δυστυχως το εχω δει....

ναι το είδα σελ.18. Δεν ξέρω τι έννοεί. Τα αντίβαρα έχουν να κάνουν με την απορρόφηση κραδασμών, και δεν έχω δει σπείρωμα στο τιμόνι μιας και τα γκριπ είναι κλειστά. Ρωτησες στην αντιπροσωπεία και σου είπαν ότι δεν ξέρουν? :look:

miketzif
22/09/2008, 22:51
Είχες ηλεκτρικά προβλήματα με το sportcity? :confused: [/B][/QUOTE]

δυστυχώς ναι με μίζα, κατραν, μπαταρία. Η μίζα πολές φορες έδινε κούφιες, οι ενδείξεις στο καντραν από καινουργιο έδιχναν ότι να ναι. Η μπαταρία από καινούργιο μια ξεψύχαγε μια δουλευε κανονικά και με μετρήσεις που έκανε τοτε ο μηχανικός έδειχνε ότι η μπαταρία ήταν εντάξει κατί με την φόρτιση επαιζε.

Συν τα προβλήματα με το νερό, έβαζε υγρασία το καντραν, νερο κάτω από την σέλα όταν το έπλενα, ξεθωριασαν τα πλαστικά του και κάθε φορά που έπεφτα σε λακούβα το νικελάκι μπροστά στην μάσκα πάνω από τα φώτα άρχιζε να ξεκουμπώνει.

Το κρατησα το μηχανάκι από καινούργιο 9-3-2007 μέχρι 3-7-2008 όπου και το πούλησα. Γενικά ο κινητήρας του ήταν ενταξει αλλά από ποιότητα βράστα.:wave2:

miketzif
22/09/2008, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
ναι το είδα σελ.18. Δεν ξέρω τι έννοεί. Τα αντίβαρα έχουν να κάνουν με την απορρόφηση κραδασμών, και δεν έχω δει σπείρωμα στο τιμόνι μιας και τα γκριπ είναι κλειστά. Ρωτησες στην αντιπροσωπεία και σου είπαν ότι δεν ξέρουν? :look:

Εγώ είχα βάλει αντίβαρα, έκαναν μια τρύπα στο γκρίπ και βίδωσαν επάνω, το μόνο που δεν θυμάμαι είναι αν το βίδωμα έγινε με σπείρωμα ή απλά άρχισε να ανοιγει μέσα στο γκρίπ σε σημείο που θα ασφάλιζαν.

karaferas
22/09/2008, 22:57
ουτε οι ιδιοι ξερουν αν υπαρχουν.. τα αντιστοιχα πιατζιο εχουν(καρναμπυ 200). αποτι ειδα παντως ουτε το καινουργιο 300 εχει αντιβαρα... ισως κατι παραπανω ξερουν στην απριλια.. αυτο που με απασχολει τωρα ειναι η ενδειξη θ. τωρα που εβγαλε ψυχρα ειναι ολα οκ...

miketzif
22/09/2008, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από karaferas
ουτε οι ιδιοι ξερουν αν υπαρχουν.. τα αντιστοιχα πιατζιο εχουν(καρναμπυ 200). αποτι ειδα παντως ουτε το καινουργιο 300 εχει αντιβαρα... ισως κατι παραπανω ξερουν στην απριλια.. αυτο που με απασχολει τωρα ειναι η ενδειξη θ. τωρα που εβγαλε ψυχρα ειναι ολα οκ...


Αν εξακολουθέι να σου αναβει το λαμπάκι υπάρχει πρόβλημα και καλό είναι να το δεί ο μηχανικός σου αν είσαι στην εγγύηση ακόμα καλύτερα. Στο δικό μου πάντως όσο το είχα ούτε το λαμπακι αναψε ποτέ (μόνο όταν έκανε τσεκ) και δεν πέρσαε ποτέ τις 4 μπάρεσ η θερμοκρασία

Yianniss
26/09/2008, 16:26
Εγω εχω το Sportcity εδω κ 51000χλμ κ ποτε δεν μου εχει ανεβασει θερμοκρασια μεχρι να αναψει το λαμπακι. Οποτε φιλε κατι παιζει με το δικο σου.

-Δεν ειχα ποτε προβλημα με ηλεκτρικα κ μπαταρια
-Δεν ειχα ποτε προβλημα με τη μιζα (παρολο που ειναι της piaggio κ θελει γκαζι για το ξεκινημα)
-Ναι οντως τα αβαφα πλαστικα ξεθωριαζουν
-Χαιρομαι που βρηκα αλλον ενα που του ξεκουμπωναν οι γρυλιες μπροστα σε μεγαλες λακουβες!!!! Οσους ειχα ρωτησει δεν ειχαν αυτο το προβλημα, μονο εγω το ειχα!:lol: :rotflmao:

karaferas
26/09/2008, 16:53
thanks παιδες, τωρα ομως με τετοιον καιρο δεν ανεβαζει θ, να περιμενω μεχρι το αλλο καλοκαιρι μπας κ μου το ξανακανει? :confused: να το ζορισω ελεγα σε συνθηκες ζεστης, αλλα πως? ξερει κανενας πως να δημιουργησω συνθηκες "ζεστη-μποτιλιαρισμα"? εννοειται χωρις να κανω κατι επιζημιο κ ανεπανορθωτο στο μηχανακι...:beer:

GIXXERAKIAS
26/09/2008, 20:22
Βαλτο μεσα στο σπιτι διπλα στο τζακι οπως κανω και γω...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ps:Επαναλαμβανω δεν ειναι φωτοσοπ.:D :D


143245

karaferas
26/09/2008, 21:33
μενω στον τριτο ΧΩΡΙΣ ασανσερ... ουτε τζακι εχω...:sad: καμια αλλη επιστημονικη προταση?:beer:

GIXXERAKIAS
26/09/2008, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από karaferas
μενω στον τριτο ΧΩΡΙΣ ασανσερ... ουτε τζακι εχω...:sad: καμια αλλη επιστημονικη προταση?:beer:
Μια ωραια μερα με λιακαδα αστο στο ρελαντι να ανεβασει θερμοκρασια ακινητο και δες πως συμπεριφερεται.:beer: Πανεπιστημιο θελει??:wacko:

gtse
10/09/2009, 12:56
σκεφτομαι να πάρω το sportcity cube 200 και με το παραπάνω πρόβλημα θορυβήθηκα τελικά ποιο ήταν το πρόβλημα??