PDA

View Full Version : eppάκος down



epp1640
20/09/2008, 23:22
Ειρωνεία.. πηγαίνοντας σήμερα στο πατρικό μου την μηχανή από τον παλιό εθνικό.. για να την αφήσω ΜΗΝ συμβεί τίποτα τις τελευταίες 2-3 μέρες πριν το ταξίδι Γαλλία έπιασε το πρώτο ψιλόβροχο το οποίο μετέτρεψε αυτόματα τον δρόμο σε πίστα πατινάζ.. στο κακό όρος ήδη η κατάσταση ήταν απελπιστική.. με 30 και δεν παλευόταν, γλιστρούσε και ευθεία όταν πήγαινες.. :sick: και εκεί που λέω ότι τελείωσε το κακό όρος και την γλίτωσα.. 1-2 χλμ από το σπίτι στην ευθεία φρενάρει μπροστά μία απότομα, δεν τσαρούχωσα.. ίσα που πρόλαβα να αγγίξω το μπροστινό.. δεν είχε καθόλου πρόσφυση ο μπροστά, διπλώνει το τιμόνι, σημαδεύω και ναι το οικόπεδο κατοχυρώθηκε στον Ανδρέα :lol: .. δεν πρόλαβα και να καταλάβω και πολλά ούτε πως βρήκα κάτω.. το επόμενο δευτερόλεπτο αγχωνόμουν μην με πατήσει ο πίσω ή χτυπήσει την μηχανή το αμάξι στο άλλο ρεύμα και πονούσαν τα γόνατα μου.. ευτυχώς δεν χτύπησα ιδιαίτερα εκτός από τα γόνατα που μάλλον θα πονάνε για 3-4 μέρες και τον αστράγαλο που σκίστηκε λίγο. Ευτυχώς φορούσα όπως πάντα χειμωνιάτικο μπουφάν ακόμα και το καλοκαίρι, γάντια, κράνος, τζιν. Τα γάντια άφησαν την τελευταία τους πνοή στην άσφαλτο βγάζοντας τα λεφτά τους, το τζιν σκίστηκε (φαντάζομαι τώρα τα γόνατα αυτών που κυκλοφορούν σορτσάκι.. :rolleyes: ) και τα παπούτσια ευτυχώς ήταν κάτι ανθεκτικά nike ψηλά, για μπάσκετ και γδάρθηκαν ολίγον και αυτά.. (φαντάζομαι και αυτούς με τις σαγιονάρες :rolleyes: ). Σταμάτησαν δυο τρεις άνθρωποι και με βοήθησαν να σηκώσω την μηχανή και για καλή μου τύχη ένα παλικάρι.. τσιγγάνος και με εξέπληξε ευχάριστα επέμενε να την φορτώσουμε στο αγροτικό και με βοήθησε να την πάω σπίτι.. ακατάδεκτος δυστηχώς.. όσο και αν επέμενα να έρθει σπίτι να τον κεράσουμε κάτι τίποτα αυτός.. Να είναι καλά το παιδί. Φυσικά εκτός από τους ανθρώπους υπήρχαν και τα ζώα που κόρναραν γιατί βλέπεις έκλεινα κεντρικό δρόμο.. :rolleyes: Το ybr ευτυχώς δεν έχει ζημιές που θα του αφήσουν κάποιο κουσούρι. Με μία πρόχειρη ματιά, έσπασαν τα όργανα (η βάση) και έχουν μετατοπιστεί, το παταράκι είναι τελειωμένο (που μάλλον μαζί με μένα απέτρεψαν την μηχανή να βρει κάτω στο ντεπόζιτο ή κάπου αλλού), το πίσω παταράκι και η βάση του παίζουν λίγο, το λεβιέ των ταχυτήτων και ελπίζω να μην έχει στραβώσει και το τιμόνι. Το μπροστινό μου φαίνεται οκ, καλάμια όλα, ευθεία πάει η μηχανή, και δεν φαίνεται να έχουν χτυπήσει κάπου. Θα δείξει η αυτοψία στην Yamaha.

Ηθικό δίδαγμα 1 - Στην πρώτη βροχή δεν βγάζεις την μηχανή

Ηθικό δίδαγμα 2 - Πάντα μα πάντα μα πάντα μα πάντα full εξοπλισμό χειμώνα καλοκαίρι.

Ηθικό δίδαγμα 3 - Η επόμενη μηχανή θα είναι σίγουρα enduro.. :lol:



ΥΓ ξέρω ότι σας ζάλισα.. απλά ήταν η πρώτη μου αγορά οικοπέδου και έπαθα ένα μικρό σοκ, αν και το φανταζόμουν πολύ χειρότερο :blush:

road spirit
20/09/2008, 23:32
στο κακό όρος κάνεις παντιλίκια και με στεγνό δρόμο αδερφέ... δεν ισιώνει το μηχανάκι λέμε, ανεξαρτήτως κυβικών :lol:

περαστικά και όλα καλά αφου δε χτύπησες

LsKostas
20/09/2008, 23:36
Περαστικα και μην ξεχνας οτι τα σιδερα φτιαχνονται :wave2:

sergiosm
20/09/2008, 23:58
Περαστικά και ... ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ...

makis206
21/09/2008, 00:03
Ας είναι το τελευταίο Αντρίκο !

(καλό το αγροτεμάχιο ;:D :lol: )

:beer: :beer:

liakaros
21/09/2008, 00:08
Αντρικο περαστικα...

Γ@μησε τα,τα σιδερα...φτιαχνουν

Ολα καλα...ξεχνα το να περασεις καλα στις διακοπες, μα το μοτορι θα γινει καινουριο παλι...

:beer: :beer: :beer:

epp1640
21/09/2008, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ας είναι το τελευταίο Αντρίκο !

(καλό το αγροτεμάχιο ;:D :lol: )

:beer: :beer:

Άλφα άλφα σου λέω.. κεντρικό, με προβολή σε τουριστική περιοχή.. τι να λέμε τώρα.. δεν σημαδεύω στην τύχη εγώ.. :lol: :bigcry:

epp1640
21/09/2008, 00:10
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους.. και εσείς να προσέχετε γιατί οι πρώτες βροχές έχουν τραγικά αποτελέσματα.. γυρνώντας το βράδυ σπίτι με το αμάξι έβλεπα συνέχεια ambulance και ξεκράνωτους πιτσιρικάδες με παπιά και μου γινε η καρδιά περιβόλι..

bZrOo
21/09/2008, 02:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους.. και εσείς να προσέχετε γιατί οι πρώτες βροχές έχουν τραγικά αποτελέσματα.. γυρνώντας το βράδυ σπίτι με το αμάξι έβλεπα συνέχεια ambulance και ξεκράνωτους πιτσιρικάδες με παπιά και μου γινε η καρδιά περιβόλι..

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουνα σήμερα που είδα την πρώτη βροχή ,είναι σαν να βγαίνει απαγορευτικό για τα καράβια ...

Περαστικά σου φίλε για τον αστράγαλο και πάντα εξοπλισμός :beer:

DimChios
21/09/2008, 04:16
Παλι καλα να λες που περασες ξοφαλτσα απο τα χειροτερα!

Ξεχνα το (οσο μπορεις) και καλα να περασεις!

Χτες, με την βροχουλα στην Αθηνα, ημουν με τη μπεμπα εξω.... να μη σου πω οτι σε συνδιασμο με τα χωματινα λαστιχα που φοραω, καθε μετρο που εκανα, ημουν 100% σιγουρος οτι θα πεσω!!!!

Πραγματι, το περιμενα στ αληθεια χτες!

ΡΕ ΔΕΝ ΠΑΤΑΓΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΛΕΜΕ!

Πλαναριζε συνεχως το μπροστινο...

:sick:

epp1640
21/09/2008, 04:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Παλι καλα να λες που περασες ξοφαλτσα απο τα χειροτερα!

Ξεχνα το (οσο μπορεις) και καλα να περασεις!

Χτες, με την βροχουλα στην Αθηνα, ημουν με τη μπεμπα εξω.... να μη σου πω οτι σε συνδιασμο με τα χωματινα λαστιχα που φοραω, καθε μετρο που εκανα, ημουν 100% σιγουρος οτι θα πεσω!!!!

Πραγματι, το περιμενα στ αληθεια χτες!

ΡΕ ΔΕΝ ΠΑΤΑΓΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΛΕΜΕ!

Πλαναριζε συνεχως το μπροστινο...

:sick:

:sick: μια από τα ίδια.. και πάνω που νόμιζα ότι την είχα βγάλει καθαρή.. με 30 χλμ και δεν έστριβε το ρημάδι.. είχα και τα μαμά λάστιχα που είναι απαράδεκτα (και είχα σκοπό να τα αλλάξω γυρνώντας αφού δεν έχουν αρχίσει οι βροχές..) :sick: απλώς έχω ξενερώσει γιατί δεν έκανα τίποτα ρε γαμώτο.. δεν το τσαρούχωσα.. ίσα που πρόλαβα να το αγγίξω το φρένο.. :sick: Το αποφάσισα.. σε 2 εξάμηνα που θα κάνω πρακτική θα το στείλω, θα πάρω ένα husqvarna, θα πάρω και δυο επιγονατίδες και θα κάνω τον βρόντακα ελεύθερα.. ούτε άγχος ούτε τπτ.. δυο πλαστικά και τέλος :lol:

kalant
21/09/2008, 07:32
περαστικα φιλε μου,

σε κατι τετοια χρειαζεται το κουτι αλλα που να τα βρουμε τα ρημαδια τα λεφτα...

το εχω βαλει στοχο παντως για κανενα μεταχειρισμενο της πλακα, μονο και μονο να γλιτωνω την βροχη και αντε και για κανενα κουβαλημα...

:beer:

dirtbird
21/09/2008, 07:50
Πάντως μην ξεχνάς ότι -αν και νέος οδηγός*- στατιστικώς.......είσαι oK:a013: :bigcry: :lol: :lol:



*ανέμενε την επόμενη σε 2 αντί 3 χρόνια...

kordix
21/09/2008, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πάντως μην ξεχνάς ότι -αν και νέος οδηγός*- στατιστικώς.......είσαι oK:a013: :bigcry: :lol: :lol:



*ανέμενε την επόμενη σε 2 αντί 3 χρόνια...





Ναι αλλά το επόμενο μηχανάκι του θα είναι εντούρο λέει, οπότε αν μπει χώμα,

αλλάζουν οι στατιστικές,


πάει στα βαρέα και ανθυγιεινά :lol: :lol: :lol:

TOLISTOLAROS
21/09/2008, 10:41
Όταν ακούω γι'αστραγάλους......


ΠΟΝΑΩ!!!
Περαστικά και περισσότερη προσοχή!
:wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πάντως μην ξεχνάς ότι -αν και νέος οδηγός*- στατιστικώς.......είσαι oK:a013: :bigcry: :lol: :lol:



*ανέμενε την επόμενη σε 2 αντί 3 χρόνια...
Ρε μη το γρουσουζεύεις! :)


142422

arxaios
21/09/2008, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
.... θα πάρω ένα husqvarna, θα πάρω και δυο επιγονατίδες και θα κάνω τον βρόντακα ελεύθερα.. ούτε άγχος ούτε τπτ.. δυο πλαστικά και τέλος :lol:

Α ρε κάγκουρα MikeG :lol: :lol: :lol: όλους βρωμιάρηδες χωματερούς θα τους κάνεις !!!

Αντρέα περαστικά και .......... ΔΕΝ ΞΕΝΕΡΩΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕΕΕΕΕ !!!:wave2: :wave2: :wave2:

TROOPER
21/09/2008, 15:03
περαστικα ρε φιλε...αφου εσυ εισαι οκ τα αλλα θα τα βρεις !!!!



:wave2:

p@nos
21/09/2008, 15:14
περαστικα ρε συ...

:beer: :beer: :beer:

Λεωνίδας
21/09/2008, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
περαστικα ρε φιλε...αφου εσυ εισαι οκ τα αλλα θα τα βρεις !!!!



:wave2: +1:wave2:

xristoforos
21/09/2008, 15:47
Α) για άλλη μια φορά περαστικά

Β) Για Enduro προτείνω AFRICA TWIN

Γ) Μη ξεχάσεις να το δηλώσεις στο κτηματολόγιο το οικοπεδακι

Corvo
21/09/2008, 15:53
αφου δεν χτυπησες ολα καλα...καλα να περασεις στο ταξιδι σου και προσοχη τωρα με τις βροχες παιδια

Εχετλαίος
22/09/2008, 13:35
Περαστικά και από μένα!

Εσύ να είσαι γερός και αρτιμελής, τα άλλα σιάχνουνε.
:wave2:

vassilis88
22/09/2008, 16:02
ελα ρε συ.. περαστικα! μια χαρα αφου δν επαθες τπτ πιο σοβαρο!

κ γω εχω αγορασει μια αριστερη στροφη στο κακο ορος(αλιμονο).:D αν ελεγες γι αυτη θα ειχαμε θεμα..:a29:

devil's animal
22/09/2008, 16:15
περαστικα σου και καλοριζικος!!!!
:beer: :beer: :beer: :beer:

XJR_Billy
22/09/2008, 16:48
Φιλαράκι περαστικά και γρήγορη αννάρωση σε σένα και το Yamahaki!!!

Εύχομαι αυτά να είναι τα χειρότερα!!!:wave2:

johnpan
22/09/2008, 19:37
ε τιποτα δεν ήτανε ρε Αντρίκο! Πήρες ανώδυνα το βάπτισμα του πυρός, τι άλλο θες?!!! XR250 είναι η λύση που γυρεύεις!! :beer: :beer:

epp1640
22/09/2008, 20:24
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά.. όχι ρε Βασιλάκη δεν κάνω εγώ καταπατήσεις.. είμαι καλό παιδί.. :lol:

Σήμερα έριξα μία πιο ψύχραιμη ματιά στην μηχανή.. το τιμόνι ένα απειροελάχιστο στραβό και αυτό είμαι και δεν είμαι σίγουρος.. τα όργανα έχουν φθαρεί αλλά δεν έχουν σπάσει, θέλει καινούρια μαρσιπιέ και ίσως λεβιέ ταχυτήτων αλλά πάλι δεν είμαι βέβαιος.. ευτυχώς δεν βρήκε πουθενά αλλού (τεπόζιτο πλαστικά κτλπ) οπότε την έβγαλε καθαρή.. :smilea:

epp1640
22/09/2008, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
ε τιποτα δεν ήτανε ρε Αντρίκο! Πήρες ανώδυνα το βάπτισμα του πυρός, τι άλλο θες?!!! XR250 είναι η λύση που γυρεύεις!! :beer: :beer:

Μην το γελάς καθόλου.. μόνο στην σκέψη ότι αν είχα κανένα cbr 125 που είναι τίγκα στα πλαστικά και θα έπρεπε να αλλάζω φαίαρινγκ :uplate: μου κόπηκαν οι ορέξεις για ninja 250 και σια.. με βλέπω με κανένα xr 250, ή κανένα KLR650 σε κάνα χρόνο κρατώντας και το μικρό.. :beer:

Giorgos19
23/09/2008, 09:09
Περαστικα ρε Ανδρεα!


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

vassilis88
23/09/2008, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
.. μόνο στην σκέψη ότι αν είχα κανένα cbr 125 που είναι τίγκα στα πλαστικά και θα έπρεπε να αλλάζω φαίαρινγκ :uplate: μου κόπηκαν οι ορέξεις για ninja 250 και σια..

να μη σου κοβονται οι ορεξεις για τπτ!

κακες παρεες ρπμ.. δν υπαρχει κ κανας στρητας κατω..:D

πλΕροφορΙακα

εχω τοσες πτωσεις με το cbr που πραγματικα εχω χασει το μετρημα..:D διψηφιο νουμερο..:D

θα δεις σε τι κατασταση ειναι τα πλαστικα!

ασε που αμα πεσεις με φερινγκατο, μπορεις μετα να το κανεις κ streetfighter!:D

castoras
24/09/2008, 21:17
Ακριβώς ίδια σούπα 1 χρόνο πριν με οικοπεδάκι στη Θηβών!!!!
Περαστικά και πάντα ανώδυνα!!!:wave2: :wave2: