PDA

View Full Version : Καθρέφτες - πληροφορία - ψυχραιμία



xristoforos
21/09/2008, 12:10
Κάθοδος Κηφισού λίγο μετά τον κόμβο Α.Ο είμαι στη δεξιά λωρίδα και πάω κανονικά ( με σεμνότητα και ταπεινότητα )
Μπροστά μου δυο αμάξια αριστερή και μεσαία λωρίδα αντίστοιχα ,
Περνάω λιπών ανάμεσα τους και ανάβω φλασακι για έξοδο Δεκελειας , πριν μπω στη μεσαία λωρίδα ( 10 μέτρα μπροστά από τα 2 αμάξια ) ακούω ένα ήχο σαν περιπολικό που κορνάρει στιγμιαία για να το προσέξεις ,κοιτάζω αριστερό καθρέφτη να δω αν κορνάρει για μένα και βλέπω καπνούς από μπλοκάρισμα τροχών αμαξιού που προσπάθησε να κάνει ότι και εγώ που πέρασα ανάμεσα από τα δυο αμάξια
.Όταν κατάλαβε ότι δεν χωράει ‘’’’έπεσε ‘’’’ στα φρένα .
Αφού ο μεσαίος έκοψε λίγο , μπαίνει μεσαία και φεύγει ‘’’μαλλιά ‘’’.
Μπορεί να βιαζόταν ο φίλος , όταν είδα τον καπνό απ τα λάστιχα ταράχτηκα υπερβολικά .
Πάλι καλά που έχω καθρέφτες πύρα χαμπάρι τι γινόταν πίσω μου και δεν φρέναρα

snowman
21/09/2008, 12:46
Είναι πράγματι το ποιό άσχημα αλλά πολύ χρήσιμο αξεσουάρ μοτοσυκλέτας...

Εγώ προσπάθησα να κάνω χωρίς καθρέφτες, αισθητικούς λόγους, αλλά δεν τα κατάφερα.
Ένιωθα λίγο...ανήμπορος, να το πώ?? απροστάτευτος να το πώ??
Δεν ξέρω, απλά δεν μπορώ να οδηγήσω χωρίς καθρέφτες πλέον!

karaferas
22/09/2008, 19:57
καλα, χωρις καθρεφτες προκαλεις την τυχη σου !! δε ξερεις ποιος κ απο που θα προσπαθησει να σε προσπερασει! ειτε με αμαξι ειτε με μηχανη...:wave2:

xristoforos
25/09/2008, 19:08
Πόσες φορές στην εθνική για δουλειά και στο κέντρο βλέπω πίσω μου κάτι σούπερ ντουπερ ουαου φώτα και σκέφτομαι ότι είναι κανένας χαγιαμπουσας πίσω μου ''''''διψασμένος ''''''για ταχύτητες τρελές και του κλίνω το δρόμο .
Κάνοντας άκρη με προσπερνάει αργά και βασανιστικά ένα σκούτερ και το χειρότερο ο φίλος μοτοσικλετιστής φοράει και μια ιδική κουβέρτα αδιάβροχη στα ποδιά σαν ποδιά .
Με δυσκολία συγκρατώ το αριστερό μου πόδι γιατί δεν φταίει ο σκουτερακιας αλλά ο σχεδιαστής . . .

MARKOS-V
27/09/2008, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από karaferas
καλα, χωρις καθρεφτες προκαλεις την τυχη σου !! δε ξερεις ποιος κ απο που θα προσπαθησει να σε προσπερασει! ειτε με αμαξι ειτε με μηχανη...:wave2:

ΚΑΙ ομως φιλε δες ποσα μηχανακια μικρα η μεγαλα κινουνται χωρις καθρεφτες.και το παιζουν και ..μαγκες.μαλ@κες ειναι που δεν εχουν μυαλο

xristoforos
30/09/2008, 17:17
Σπάνιο ? όχι εδώ .


143716

MUSTILI
30/09/2008, 20:55
Sniper φιλε ακους;:D

xristoforos
13/10/2008, 13:01
σάββατο απόγευμα Φιλαδέλφεια κοντά στο πρώην γήπεδο της ΑΕΚ σταματάω σε ένα σταυρό για έλεγχο κοιτάζω δεξιά τίποτα με το που κοιτάζω αριστερά ακούω μπιπ βλέπω τον κεντρικό καθρέφτη μια μηχανή αρκετά πίσω , μου ξανακοιτάω δεξιά και ένα φίλος μηχανάκιας έχει φτάσει 2 μέτρα μπροστά απ το αμάξι. Και συνεχίζει την πορεία του με τα ανάλογα ( ***????»»»»#####*****!!!!~~~)προς εμένα .
Εγώ πάντα κοκαλωμένος στο στοπ να αναρωτιέμαι γιατί δεν τον είδα αφού κοίταξα δεξιά και το μηχανάκι είχε και ανάμενα τα φώτα .
Πάλι καλά που μου κόρναρε πάντως .
Ο λόγος που δεν τον είδα ίσος να είναι και η κολόνα του αμαξιού .


145135

xristoforos
21/10/2008, 18:28
Λίγο πριν της 8 άνοδος Πειραιώς μετά το φανάρι για Πέτρου Ράλλη κόσμος ασθενοφόρο – ατύχημα 20 λεπτά αργότερα άνοδος Κηφισού στις τρις γέφυρες μοτοσικλετιστής μπρούμυτα στο έδαφος μηχανή κάτω και μια μίνι λιμουζίνα χτυπημένη δεξιά προφυλαχτήρα και πίσω φτερό 4 η’ 5 μοτοσικλετιστές δίπλα στον ξαπλωμένο κοιτώντας με αγονία νότια μπας και δουν ασθενοφόρο και δώσουν κουράγιο στον τραυματία . Παράδρομος άνοδος Κηφισού χίλια μέτρα πριν τα διόδια στην κορυφή του λόφου ένας με ΧΤ έχει μπει όλος μες την λωρίδα μου ( αντίθετη του ) με το που βλέπει το βανακι μου ‘’ κολλάει ’’ ( δεν κάνει ελιγμό τίποτα ) εγώ κόβω λίγο τιμόνι δεξιά ίσα που πάτησα τα πρώτα χώματα και περνάει στην τρίχα . Έχει ειπωθεί πολλές φορές εδώ ας ειπωθεί άλλη μια . ΕΞΩ ΓΙΝΕΤΕ ΠΟΛΕΜΟΣ να έχουμε το νου μας .

MARKOS-V
22/10/2008, 06:24
Εχεις ΜΕΓΑΛΟ δικιο φιλε.ετσι ειναι οπως τα λες.ΠΟΛΕΜΟΣ

xristoforos
23/10/2008, 16:58
Αθηνών Λαμίας 5:45 πρωί 2 χμ πριν την έξοδο Αγ. Στεφάνου μετά την ανηφορική αριστερή πάω στη μεσαία με 120 – 130 και βλέπω μπροστά μου ένα φορτηγό στη μεσαία και πίσω του δυο αμάξια . Στα 30 μέτρα από το τελευταίο όχημα τσεκάρω καθρέφτη ανάβω φλασακι για να τους προσπεράσω και τους τρις .
Σαν να ήμασταν σιχρονισμενοι με το πρώτο αμάξι πίσω από το φορτηγό μπαίνουμε και οι δυο αριστερή .
Εδώ αρχίζει η περιπέτεια .
Είμαι 100 % σίγουρος ότι ο οδηγός τσέκαρε πριν βγει αριστερή και δεν είδε κανέναν να έρχεται ( πολύ σωστά και ξεκίνησε προσπέρασμα ) , όταν ώμος ( το φορτηγό πήγαινε με 100 και αυτός έκανε προσπέραση με 110 ) είδε τα φώτα μου ( που ερχόμουν με 130 – 135 ) μάλλον κόλλησε η’ λόγο παλεοτιτος του αμαξιού δεν μπορούσε να επιταχύνει περισσότερο με αποτέλεσμα να φρενάρω έντονα και να φτάσω 1 μέτρο πριν τον προφυλακτήρα του έχοντας τη δικιά του ταχύτητα ,να βλέπω την κοπέλα δίπλα του να έχει γυρίσει και να κοιτάζει εμένα με αγωνιά ( μπορεί να της είπε ο οδηγός << πω τώρα έπεσε πάνω μου >> .
Όπως και να έχει όλα καλά ( αν εξαιρέσουμε την τρομάρα ) .και μπράβο του οδηγού που δεν πάτησε φρένο γιατί έτσι όπως φρέναρα έντονα 3 επιλογές η’ πάνω του η’ ανάμεσα του και στον τύχω η’ στο φορτηγό .

VanDiemen
23/10/2008, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από xristoforos
Πόσες φορές .............σκέφτομαι ότι είναι κανένας χαγιαμπουσας πίσω μου........

Καταλαβαίνω τι λες... Ή αν είναι κανένας βλακμπλούζας, ε; :rolleyes:

Ντιρλαντάς
23/10/2008, 18:19
:lol:

xristoforos
23/10/2008, 18:32
πονιρουλιιιιιιιιι!!!!!!:D :beer:

xristoforos
02/11/2008, 22:14
Κάτι έχουν κάνει λάθος με τη διπλή διαχωριστική γραμμή στη Πάρνηθα και γλιστράει επικίνδυνα ακόμα και αν γέρνεις ελάχιστα πάνω της με λίγο γκάζι . Το νου σας .

xristoforos
19/11/2008, 15:52
Και μετά λέμε ότι οι διαφημιστικές πινακίδες αποσπούν την προσοχή .


148430

xristoforos
23/11/2008, 22:24
Δε φταίει το δέντρο που μας χάλασε το πεζοδρόμιο φταίμε εμείς που χτίσαμε γύρο του .


148803

xristoforos
24/11/2008, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από xristoforos
Λίγο πριν της 8 άνοδος Πειραιώς μετά το φανάρι για Πέτρου Ράλλη κόσμος ασθενοφόρο - ατύχημα 20 λεπτά αργότερα άνοδος Κηφισού στις τρις γέφυρες μοτοσικλετιστής μπρούμυτα στο έδαφος μηχανή κάτω και μια μίνι λιμουζίνα χτυπημένη δεξιά προφυλαχτήρα και πίσω φτερό 4 η' 5 μοτοσικλετιστές δίπλα στον ξαπλωμένο κοιτώντας με αγονία νότια μπας και δουν ασθενοφόρο και δώσουν κουράγιο στον τραυματία . Παράδρομος άνοδος Κηφισού χίλια μέτρα πριν τα διόδια στην κορυφή του λόφου ένας με ΧΤ έχει μπει όλος μες την λωρίδα μου ( αντίθετη του ) με το που βλέπει το βανακι μου ‘’ κολλάει ‘’ ( δεν κάνει ελιγμό τίποτα ) εγώ κόβω λίγο τιμόνι δεξιά ίσα που πάτησα τα πρώτα χώματα και περνάει στην τρίχα . Έχει ειπωθεί πολλές φορές εδώ ας ειπωθεί άλλη μια . ΕΞΩ ΓΙΝΕΤΕ ΠΟΛΕΜΟΣ να έχουμε το νου μας .





Πριν λίγο καιρό είχα δει ένα τροχαίο με μηχανή και λιμουζίνα στην Αθηνών Λαμίας .
Σήμερα διαπίστωσα ότι ο μηχανόβιος είναι γνωστός μου και ευτυχώς την γλίτωσε με κάτι εκδορές .
Ο φίλος χρόνια οδηγός αγώνων με αυτοκίνητα , το τελευταίο εξάμηνο αγόρασε μηχανή , τρία κοντινά τροχαία ώμος τον έκαναν να αποφασίσει να παρατήσει της μοτοσικλέτες και να μείνει στα αμάξια..
Πάνω στη κουβέντα που κάναμε για το πώς έγινε το τελευταίο συνειδητοποίησα ότι κάτι παρόμοιο είχα δει .
ΣΟΚ .
Να είσαι καλά Άλκη .