PDA

View Full Version : γιατι μυριζει;



bentouza
21/09/2008, 12:33
τωρα με τα πρωτοβροχια το μηχανακι ειχε μια εντονη μυρωδια.
δυνατη σαν μυρωδια αλλα την αντιλαμβανεσαι μονο αν εισαι κοντα στο μηχανακι.
ειναι τετραχρονο, μονοκυλιδρο 125cc υδροψυκτο.

σαν παλια καμενα λαδια μαζι με τη μυρωδια των ηλεκτρικων(δεν ξερω αν εγινα κατανοητος).
μυριζει αφου ζεσταθει, μονο οταν βρεχει εστω και λιγο (αλλιως δεν μυριζει καθολου), ειτε το ζοριζω ειτε παει χαλαρα.θερμοκρασια δεν ανεβαζει.

λαδια-μπουζι φρεσκα.

εκτεθημενα ηλεκτρικα εχει τον αισθητηρα του σταντ και το συστημα για τη νεκρα που βρισκεται στην αριστερη μερια μισοπροφυλαγμενο απο το ποδι μου, το πλαισιο και ενα λαστιχενιο ψευτοκαλλυμα.

καμμια υποψια;;
γιατι φυσικα οταν ξαναβρεξει, και οταν ξαναμυρισει ή δεν θα μπορω να το παω στο συνεργειο ή οταν το παω κατα ενα μαγικο τροπο θα μοσχοβολαει μέντα και αγριοφραουλα!

Draculas-GR
21/09/2008, 14:32
Και το δικό μου μυρίζει..
Αλλα επειδή έτυχε να το αγοράσω Μάρτιο, μέσα στις βροχές και το χειμώνα, μπορώ να πω οτι μύριζε απο την πρώτη μέρα (όταν βρεχόταν εννοείται..) αυτό που μυρίζει είναι το νερό που εξατμίζεται πέφτοντας στα καυτά μέρη της μηχανής, τώρα ποιό ακριβώς δεν ξέρω.. αλλα μάλλον κάπου στο ψυγείο, ή την εξάτμιση (καταλύτης?..)
Δεν το θεωρώ βλάβη αλλα μάλλον φυσιολογικό..

Βέβαια δεν μπορώ να πω οτι βρομάει ακριβώς.. οπότε δεν ξέρω αν εχουμε το ίδιο "πρόβλημα"
εγω το εχω συνδέσει, καλώς ή κακώς, με την μυρωδιά του καινούργιου για ευνόητους λόγους.. :-)

George_M.
21/09/2008, 21:43
μαλλον καπου εχει πιασει λαδια απο την αλυσιδα η΄απο απροσεξια στο σερβις.ετσι οταν σε αυτα πεσει νερο με την θερμοτητα του κινητηρα εξατμιζεται το νερο μαζι με λιγη μαυριλα.κανε μια δοκιμη να το πλυνεις καλα κ περιμενε να ξαναβρεξει:beer:

bentouza
21/09/2008, 22:24
ειχαν πεσει λαδια στην εξατμιση αλλα σκουπιστηκαν.μυρισαν τις πρωτες δυο τρεις φορες και τελος.εχει περασει καιρος απο τοτε.
λες να ειναι αυτα;
η αληθεια ειναι οτι ετυχε να λαδωσω την αλυσιδα λιγο πριν βρεξει.

θα το κοιταξω.θα σκουπισω-γυαλισω λαδιλες και θα περιμενω να βρεξει.
ιδωμεν.
:beer:

Aggelos_SV
22/09/2008, 12:59
τα νερά του δρόμου είναι ρε σεις...απλά επειδή είναι βρώμικα ,πέφτουν στο κάτω μέρος του μοτέρ και στους λαιμούς...εξατμίζεται και μένει η μπόχα...

S705
23/09/2008, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
τα νερά του δρόμου είναι ρε σεις...απλά επειδή είναι βρώμικα ,πέφτουν στο κάτω μέρος του μοτέρ και στους λαιμούς...εξατμίζεται και μένει η μπόχα...


+100000:beer:

bentouza
23/09/2008, 21:50
λογικο μου ακουγεται.ελπιζω να ειναι κατι τετοιο.
πως το τσεκαρω ειναι το θεμα.
εχει βρομισει και σε αλλους δηλαδη;;