PDA

View Full Version : τα φώτα σας (σχετικά με ψηφιακή φωτογραφική μηχανή)



Σελίδες : [1] 2

zapmaria
21/09/2008, 20:25
ξέρω είναι ψιλοάσχετο το συγκεκριμένο, άλλα γιατί να μην ρωτήσω????

Λοιπόν θέλω να πάρω καινούρια ψηφιακή φωτογραφική, μικρή σε μέγεθος και ελαφριά, ώστε να μπορώ να την έχω συνέχεια μαζί μου.
έχω καιρό να ασχοληθώ με το θέμα και δεν ξέρω τι κυκλοφορεί στην αγορά.
Αν έχει κανείς τίποτα στο μυαλό του ας μας πει καμια ιδέα. :wave2: :wave2: :wave2:

MikeG
21/09/2008, 20:26
Δες αυτή (http://www.dpreview.com/reviews/canona720is/)



:wave2: :wave2:

Zid
21/09/2008, 20:33
Πάρε μια polaroid... :bigcry: :rotflmao:

zapmaria
21/09/2008, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Πάρε μια polaroid... :bigcry: :rotflmao:



Θα κάνεις το γυμνό μοντέλο???













Αν ναι, τότε να πάρω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:








@ΜikeG: το κλασικό πρόβλημα με τις Canon. Το βίντεο διαρκεί μέχρι 3 λεπτά, και οι μπαταρίες τρώγονται πολύ εύκολα. Δεν ξέρω αν το έχουν διορθώσει αυτό το θέμα. Αλλά η canon που έχω τώρα υστερεί σε αυτά τα δύο (και στο μέγεθος-βάρος)

MikeG
21/09/2008, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
Θα κάνεις το γυμνό μοντέλο??

Αν ναι, τότε να πάρω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

@ΜikeG: το κλασικό πρόβλημα με τις Canon. Το βίντεο διαρκεί μέχρι 3 λεπτά, και οι μπαταρίες τρώγονται πολύ εύκολα. Δεν ξέρω αν το έχουν διορθώσει αυτό το θέμα. Αλλά η canon που έχω τώρα υστερεί σε αυτά τα δύο (και στο μέγεθος-βάρος)


Διάβασε το review. Αξίζει. & δίνει απαντήσεις στα ερωτήματα σου.
Θα σου έλεγα να αποφύγεις τις Sony. Τσέκαρε & Olympus αν και προσωπικά δε μου αρέσουν καθόλου.

:wave2:

Zid
21/09/2008, 20:39
Aaa για τέτοια δουλεια θες... :bigcry:

zapmaria
21/09/2008, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Aaa για τέτοια δουλεια θες... :bigcry:

Ναι.
Απάντηση όμως ακόμα δεν μου έδωσες.

zapmaria
21/09/2008, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Διάβασε το review. Αξίζει. & δίνει απαντήσεις στα ερωτήματα σου.
Θα σου έλεγα να αποφύγεις τις Sony. Τσέκαρε & Olympus αν και προσωπικά δε μου αρέσουν καθόλου.

:wave2:


Τις olympus ούτε και εγώ τις συμπαθώ, άλλα από την άλλη έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και ειδικά για κάποιες από την σειρά μ, και έχω αρχίσει να το σκέφτομαι.
Οι Nikon επίσης λένε ότι είναι καλές, οπως επίσης και οι fujifilm (για αυτές τις τελευταίες δεν ξέρω τι να πω)
Μεγάλο το μπέρδεμα και ειδικά αν έχεις χρόνια να ασχοληθείς.
Thanks πάντως.

:beer:

MikeG
21/09/2008, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
Τις olympus ούτε και εγώ τις συμπαθώ, άλλα από την άλλη έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και ειδικά για κάποιες από την σειρά μ, και έχω αρχίσει να το σκέφτομαι.
Οι Nikon επίσης λένε ότι είναι καλές, οπως επίσης και οι fujifilm (για αυτές τις τελευταίες δεν ξέρω τι να πω)
Μεγάλο το μπέρδεμα και ειδικά αν έχεις χρόνια να ασχοληθείς.
Thanks πάντως.

:beer:


Το σίγουρο είναι να μη δώσεις πολλά χρήματα σε compact. :winka: :wave2:

kalant
21/09/2008, 21:04
εγω παντος αυτη (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1108220&Manufacturer=Canon&category=69977547&catalog=19) θα χτυπησω...


:D

zapmaria
21/09/2008, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
εγω παντος αυτη (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1108220&Manufacturer=Canon&category=69977547&catalog=19) θα χτυπησω...


:D

Καλή φάινεται. Τελικά θέλει πολύ περισσότερο ψάξιμο από ότι φανταζόμουνα.
Και δημιουργείται το ερώτημα:
Να έχει χειροκίνητες όλες τις ρυθμισεις, ή αρκούν απλά τα προγράμματα που έχει έτσι και αλλιώς??

Στην μηχανή που έχω τώρα, τα πάντα μπορούν να ρυθμιστούν από τον χειριστή, με αποτέλεσμα, χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις στην φωτογραφία, να έχω βγάλει κάποιες πολύ καλές.

Απο την άλλη όσες πιο πολλές ρυθμίσεις, τόσο πιο βαριά (να υποθέσω) η μηχανή?

Οπότε απλή, ελαφριά και μικρή ή σύνθετη, πιο βαριά και πιο μεγάλη :confused: :confused: :confused:

MikeG
21/09/2008, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
Καλή φάινεται. Τελικά θέλει πολύ περισσότερο ψάξιμο από ότι φανταζόμουνα.
Και δημιουργείται το ερώτημα:
Να έχει χειροκίνητες όλες τις ρυθμισεις, ή αρκούν απλά τα προγράμματα που έχει έτσι και αλλιώς??

Στην μηχανή που έχω τώρα, τα πάντα μπορούν να ρυθμιστούν από τον χειριστή, με αποτέλεσμα, χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις στην φωτογραφία, να έχω βγάλει κάποιες πολύ καλές.

Απο την άλλη όσες πιο πολλές ρυθμίσεις, τόσο πιο βαριά (να υποθέσω) η μηχανή?

Οπότε απλή, ελαφριά και μικρή ή σύνθετη, πιο βαριά και πιο μεγάλη :confused: :confused: :confused:

Δεν ισχύει ο συλλογισμός σου. Οι ρυθμίσεις & τα σχετικά είναι ουσιαστικά software. Άντε να δίνει ένα ελάχιστο έξτρα βάρος στον επεξεργαστή.
Ρόλο στο βάρος παίζει κυρίως ο φακός & το σώμα.
Θα σου έλεγα να έχει κάποια ελάχιστα χαρακτηριστικά όπως πχ ρύθμιση ταχύτητας διαφράγματος..

:wave2:

marulis
21/09/2008, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δες αυτή (http://www.dpreview.com/reviews/canona720is/)



:wave2: :wave2: Από αυτή


Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
εγω παντος αυτη (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1108220&Manufacturer=Canon&category=69977547&catalog=19) θα χτυπησω...


:D Και αυτή, καλύτερα η πρώτη. Το Χ6 οπτικό θα σε ενθουσιάσει ενώ στα θετικά της πρώτης και το 1/2000 sec που θα παγώνεις την εικόνα. ( όχι πως το 1/1500 δεν είναι αρκετό )

Για την διαφορά των Μρ , τα 8 είναι αρκετά για υψηλής ποιότητας φωτο Α4. άλλωστε πόσες φορές θα τυπώσεις ποστερ ? :winka:

Tpap
21/09/2008, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
...οι μπαταρίες τρώγονται πολύ εύκολα.

δεν εννοείς μεταξύ τους..?:lol:

zapmaria
21/09/2008, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
δεν εννοείς μεταξύ τους..?:lol:

άσε έχουν πέσει κάτι καυγάδες.....
δεν μπορούσα να τις χωρίσω. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bentouza
21/09/2008, 22:37
για μενα ειτε περνεις μια πολυ μικρη pocket τυπου πακετου τσιγαρων που δεν προεξεχει ο φακος, για να κανεις την δουλεια σου με καποιες παραχωρησεις.οχι τιποτα τραγικο.ας πουμε αυτη..
http://www.olympus.com.gr/consumer/29_digital_camera_mju_1020_18615.htm

αλλιως πας στις super zoom.που ειναι πιο μεγαλες αλλα βγαζουν υπεροχες φωτογραφιες για τα λεφτα τους συν το πολυ zoom.
http://www.olympus.com.gr/consumer/29_digital_camera_sp-570_uz_18509.htm

και στις δυο κατηγοριες πια θα βρεις καλα μοντελα.ανα εποχες η καθε εταιρεια θα εχει κατι καλυτερο. προτιμησε εταιρειες που κατασκευαζαν ανεκαθεν φωτογραφικες.
χειροκινητες ρυθμισεις θα βρεις στις καλες pocket και σε ολες τις super zoom.δεν ειναι πια κατι το ιδιαιτερο.τα MP ειναι το τελευταιο που θα κοιταξεις.εχουν πια αρκετα οι περισσοτερες.

διαβασε review, διαβασε και εδω http://www.dpgr.gr/ και ρωτα σε μαγαζι με φωτογραφικα και μονο προιοντα(πχ κατερελος).

Λεωνίδας
21/09/2008, 22:47
Ο Tropeas έχει την Canon PowerShot A650IS
Πολύ καλό video (και όχι 3λεπτο) και πολύ καλή φωτογραφία. Για τις μπαταρίες δεν ξέρω...

Εγώ έχω την Olympus SP-550UZ edit: την 510 έχω :rolleyes: με 10άρι zoom, οι μπαταρίες νομίζεις ότι έχουν τον ατέλειωτο και η φωτογραφία πολύ καλή. Για το video πραγματικά δεν έχω γνώμη καθώς το αποφεύγω τελείως!

Δε μας είπες όμως ούτε πόσα διαθέτεις ούτε τι εννοείς ότι τη θες πάντα μαζί σου (να χωράει σε τσέπη ; σε τσάντα ; σε tank bag :confused: )

Πάντως και με την Nikon coolpix L16 μια χαρά θα κάνεις δουλειά με 89? μόνο αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις :wave2:

effieee
21/09/2008, 22:47
Kοίτα, δεν έχω πολύ γνώση σε όλες τις μάρκες για αυτό το θέμα,
έχω ψάξει κάποια πραγματάκια και μπορώ να σου πω την αποψη μου.
Όπως και να έχει εξαρτάται για πιο λόγο την θες,
θες να βγάζεις φωτογραφίες, από διακοπές, τοπία, αναμνήσεις γενικές
ή εχεις σκοπό να κάνεις τον ερασιτέχνη φωτογράφο...
αυτό σκέψου πριν αγοράσεις,
εγώ ανήκω στην πρώτη κατηγορία, αν και αν κάτσει κάτι καλό
σε τοπίο ή οτιδήποτε, παίρνω το καλλιτεχικό μου ύφος και
κάνω... ότι μπορώ χεχε..

Εγώ μπορώ να σου πω για την OLYMPUS
έχω την μ 710 δυο τρια χρόνια τώρα και είμαι πολύ ευχαριστημένη
Είναι πολύ λεπτη μικρή και ελαφριά

ΜΠΑΤΑΡΙΑ:
έχει μπαταρία λιθίου η οποία και έπειτα από τρια χρόνια συνεχίζει να
είναι στα ίδια επίπεδα που ήταν στην αρχή.
Ίσως προτιμήσεις μία φωτογραφική μηχανη που
έχει κανονικές μπαταρίες, αλλά πρώτον δεν συμφέρει οικονομικά σε βάθος χρόνου
αλλά και αναγκαστικά η μηχανη αυτή θα είναι και πιο ογκώδης από μιά λιθίου.
Απλά μπορείς να πάρεις μια έξτρα μπαταρία και να τραβάς 2 εβδομάδεσ συνέχεια
φωτογραφίες και να μην έχεις πρόβλημα.
Εγώ έχω χρησιμοποιώ τη μηχανή μου συνέχεια, πάντα είναι στην τσάντα μου
έχω μόνο μία μπαταρία
και είναι ελάχιστες οι φορές που είπα γμτ να είχα άλλη μία.

ΒΙΝΤΕΟ:
Βίντεο τραβάει ανάλογα πόσος χώρος έχει μείνει στην κάρτα μνήμης.


ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΤΙΜΗΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ:
Από τιμή αυτή η σειρά (μ) της olympus είναι πολύ οικονομική
ο αδερφος μου πρόσφατα πήρε την μ790SW σε πολύ καλή τιμή,
η οποία έχει τις ίδιες δυνατότητες με την δική μου, με την διαφορά ότι
τη συγκεκριμένη μπορείς να την έχεις και μέσα στη θάλασσα (αδιάβροχη)
και είναι εξίσου οικονομική και μικρή.

ΟΠΤΙΚΟ ΖΟΥΜ....
Φωτογραφίες βγάζει ομολογουμένως αρκετά καλές, αλλά
το μόνο που με χαλάει πλέον λίγο είναι το οπτικό ζουμ, έχει μόνο 3.
Φαντάσου, ειμαι Fun της Suzuki στο Μoto Gp
και στην τσεχία που είχα πάει στο brno πριν ένα μήνα
καθόμουν στην Τ2 και συγκεκριμένα απέναντι από τα πιτ της suzuki
με γυμνό μάτι έβλεπα τον vermuelen και τον capirossi,
να κάθονται απέναντι μου αλλά όσο κι αν έκανα ζουμ.. θόλωνε
και δεν μπορούσα να τους βγάλω φωτογραφία.
Αυτός ήταν ο καημός μου...χιχι!

Πάντως αν μπορέσεις και βρεις φωτογραφική μηχανή σε πρακτικό μέγεθος
με καλό οπτικό ζουμ και μπαταρία λιθίου
θα είσαι καλυμένος.

Για τα Megapixel μη πολυσκας.. το οπτικό ζουμ δες να είναι 5 τουλάχιστον.
Αυτά δηλαδή θα ψάξω στην επόμενη μηχανή που θα πάρω...

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα λίγο...

zapmaria
21/09/2008, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Ο Tropeas έχει την Canon PowerShot A650IS
Πολύ καλό video (και όχι 3λεπτο) και πολύ καλή φωτογραφία. Για τις μπαταρίες δεν ξέρω...

Εγώ έχω την Olympus SP-550UZ με 10άρι zoom, οι μπαταρίες νομίζεις ότι έχουν τον ατέλειωτο και η φωτογραφία πολύ καλή. Για το video πραγματικά δεν έχω γνώμη καθώς το αποφεύγω τελείως!

Δε μας είπες όμως ούτε πόσα διαθέτεις ούτε τι εννοείς ότι τη θες πάντα μαζί σου (να χωράει σε τσέπη ; σε τσάντα ; σε tank bag :confused: )

Πάντως και με την Nikon coolpix L16 μια χαρά θα κάνεις δουλειά με 89? μόνο αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις :wave2:

Καταρχην σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Από χρήματα διαθέτω μέχρι 200-250?.
και όταν λέω να την έχω πάντα μαζί μου εννοώ να έχει μικρές διαστάσεις, να χωράει ας πούμε σε μια τσάντα ή ακόμα και σε μία τσέπη.

Λεωνίδας
21/09/2008, 23:03
δες τις FUJIFILM FINEPIX J50 / F50FD και OLYMPUS FE-310 / 340

effieee
21/09/2008, 23:41
τσέκαρε αυτή
OLYMPUS μ 840 (http://www.pixmania.com/gr/gr/734304/art/olympus/u-mju-840-iaync.html?itag=40473)

215 ευρώ
OLYMPUS
σειρά μ oμολογουμένος πολύ καλή σειρά
έχω προηγούμενο μοντέλο το 710 και ειμαι ικνοποιημένη αρκετά
και μετά τα 3 χρόνια που την έχω.
μέγεθος σαν πακέτο τσιγάρα
έχει οπτικό ζουμ x5 πολύ καλό
(εκτός αν θεσ να γίνεις επαγγελματίας φωτογραφος)
και 8 μεγαπίξελ (υπεραρκετά)
Μπαταρία λιθίου (οικονομική και με μεγαλύτερη αυτονομία, από τισ συμβατικές αλκαλικές)

Α.. από αυτό το site την αγόρασα κι εγώ
σε 3 μέρες ήταν στην Κρήτη, πληρωσα με αντικαταβολή
και εγγυημένα έχει 2 χρόνια εγγύηση.
To after sales service τους πολύ καλό!

Χρειάζεσαι κάτι περισσότερο?

supergeorge
21/09/2008, 23:54
Έχω αγοράσει 2 ψηφιακές Olympus μία το 2001 C2100 Ultra Zoom(2 megapixel 10x optical zoom) και μία μ-mini το 2006 (5 megapixel 2x optical zoom). Ειδικά με την πρώτη και παρόλη την ασχετοσύνη μου έχω τραβήξει πραγματικά πολύ όμορφες φωτό και το 10άρι οπτικό ζουμ πραγματικά σου λύνει τα χέρια και σε αφήνει να δημιουργήσεις. Το κακό με την 2100 ήταν το μέγεθός της - ειδικά σε μοτό είναι θέμα αυτό - μου έπιανε το 1/3 από μεσαίο tankbag :bigcry: Αυτός ήταν και ο κύριος λόγος που οδηγήθηκα στην αγορά της mini η οποία μου έλυσε τα χέρια από πλευράς μεγέθους αλλά δεν τρελάθηκα με την ποιότητα των φωτό και με χάλασε τελείως(αν και το περίμενα...) το 2x οπτικό.

Αγόρασα για δώρο μια μετεγενέστερη mini (6 megapixel 5x optical) το 2007 σε ένα φίλο και πραγματικά έπαθα πλάκα με την ποιότητα των φωτογραφιών που βγάλαμε. Επίσης το 5x είναι ικανοποιητικότατο και το μέγεθος της είναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ από την δικιά μου mini :cry:

Επίσης σε μια mju 8 megapixel ενός άλλου φίλου πάλι αγορά το 2007 βγάλαμε κάτι εκπληκτικές φωτογραφίες πέρισυ στην Πάρο ειδικά βράδυ :beer:

Οπότε όπως καταλαβαίνεις αν και δεν είμαι αμερόληπτος :D δύσκολα θα έφευγα από Olympus :sun:

Το μοντέλο 1010 που σου προτείνουν παραπάνω με 10 megapixel και 7x μου φαντάζει ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ :eyepop: ειδικά στα 195 ευρώ που το βρήκα μετά από ένα γρήγορο ψάξιμο :beer:

PIXMANIA (http://www.pixmania.com/gr/gr/816329/art/olympus/u-mju-1010-iaync.html)

Καλές φωτογραφίες :wave2:

likos600
22/09/2008, 00:13
http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=5237

ότι καλύτερο 10 χ ζουμ με 40χ ψηφιακό τα φέρνει όλα!!! στο πιάτο δοκιμασμένη και η μπαταρία κρατάει!!

road spirit
22/09/2008, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
Καλή φάινεται. Τελικά θέλει πολύ περισσότερο ψάξιμο από ότι φανταζόμουνα.
Και δημιουργείται το ερώτημα:
Να έχει χειροκίνητες όλες τις ρυθμισεις, ή αρκούν απλά τα προγράμματα που έχει έτσι και αλλιώς??

Στην μηχανή που έχω τώρα, τα πάντα μπορούν να ρυθμιστούν από τον χειριστή, με αποτέλεσμα, χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις στην φωτογραφία, να έχω βγάλει κάποιες πολύ καλές.

Απο την άλλη όσες πιο πολλές ρυθμίσεις, τόσο πιο βαριά (να υποθέσω) η μηχανή?

Οπότε απλή, ελαφριά και μικρή ή σύνθετη, πιο βαριά και πιο μεγάλη :confused: :confused: :confused:

η προσέγγιση είναι λάθος. Την καλή φωτογραφία την κάνει το μάτι του φωτογράφου και όχι η φωτογραφική μηχανή. Μπορεις να δώσεις μια επαγγελματική dslr αξίας χιλιάδων ευρω στα χέρια κάποιου που δεν ξερει να "συνθεσει" και θα σου βγάλει εντελώς άσχετες και αδιαφορες φωτό. Και αντίθετα να δώσεις μια κομπακτ των 200 ευρω σε ενα καλλιτεχνικό μάτι και να σου τραβήξει αριστουργήματα...

παρόλα αυτά, έχε υπόψη σου τα εξής :

κανόνας : τα megapixel δεν μετράνε! δεν έχουν να κάνουν με την ποιότητα της εικόνας, είναι καθαρά μαρκετίστικο κόλπο.

η ποιοτητα της φωτό έχει να κάνει με την ποιότητα των οπτικων (φακός) και με την δυνατότητα του επεξεργαστή της μηχανής,

καταπληκτική compact (ίσως η καλύτερη απο άποψη ποιότητας εικόνας) είναι η κανον SD870 IS , αλλά αυτή είναι η ονομασία του μοντέλου όπως κυκλοφορούσε αμέρικα, το αντίστοιχο στην ευρώπη πρέπει να ονομαζόταν αλλιώς

Xapns
22/09/2008, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δες αυτή (http://www.dpreview.com/reviews/canona720is/)



:wave2: :wave2:

Είναι μια πολύ καλή πρόταση. Έχω την Α630 (παλαιότερο μοντέλο) και την έχω πάντα μαζί μου στα ταξίδια. Είναι εύκολη η χρήση της και αντέχει κακομεταχείριση.

el_hymador
22/09/2008, 08:11
Μακρια απο τις Olympus της σειρας μ...

Εγω την πατησα....ειναι πολυ αξιοπιστες και με πολλες δυνατοτητες, αλλα τα χρωματα ειναι ξεπλυμενα οσες ρυθμισεις και αν κανεις....απαραδεκτη ποιοτητα φωτογραφιων, ακομα και τα κινητα εχουν πιο vivid παλετες χρωματων....

μακρια σου λεω!!!

harvester
22/09/2008, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
για μενα ειτε περνεις μια πολυ μικρη pocket τυπου πακετου τσιγαρων που δεν προεξεχει ο φακος, για να κανεις την δουλεια σου με καποιες παραχωρησεις.οχι τιποτα τραγικο.ας πουμε αυτη..
http://www.olympus.com.gr/consumer/29_digital_camera_mju_1020_18615.htm

αλλιως πας στις super zoom.που ειναι πιο μεγαλες αλλα βγαζουν υπεροχες φωτογραφιες για τα λεφτα τους συν το πολυ zoom.
http://www.olympus.com.gr/consumer/29_digital_camera_sp-570_uz_18509.htm

και στις δυο κατηγοριες πια θα βρεις καλα μοντελα.ανα εποχες η καθε εταιρεια θα εχει κατι καλυτερο. προτιμησε εταιρειες που κατασκευαζαν ανεκαθεν φωτογραφικες.
χειροκινητες ρυθμισεις θα βρεις στις καλες pocket και σε ολες τις super zoom.δεν ειναι πια κατι το ιδιαιτερο.τα MP ειναι το τελευταιο που θα κοιταξεις.εχουν πια αρκετα οι περισσοτερες.

διαβασε review, διαβασε και εδω http://www.dpgr.gr/ και ρωτα σε μαγαζι με φωτογραφικα και μονο προιοντα(πχ κατερελος).
δηλαδη η ολυμπους κατασκευαζει ανεκαθεν μηχανες?
πες μου ενα μοντελο που εβγαλε για τον επαγγελματια ακομα και σημερα?

harvester
22/09/2008, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xapns
Είναι μια πολύ καλή πρόταση. Έχω την Α630 (παλαιότερο μοντέλο) και την έχω πάντα μαζί μου στα ταξίδια. Είναι εύκολη η χρήση της και αντέχει κακομεταχείριση.
ωραια προταση, πες του να παρει και καμια κουτα με aa μπαταριες να εχει οταν στις 30 ληψεις του τελιωνουν:wave2:

harvester
22/09/2008, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από likos600
http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=5237

ότι καλύτερο 10 χ ζουμ με 40χ ψηφιακό τα φέρνει όλα!!! στο πιάτο δοκιμασμένη και η μπαταρία κρατάει!!
ειδικα το 40x ψηφιακο σου φερνει ολα τα πιξελ στο πιατο:rotflmao: :rotflmao:

Xapns
22/09/2008, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
ωραια προταση, πες του να παρει και καμια κουτα με aa μπαταριες να εχει οταν στις 30 ληψεις του τελιωνουν:wave2:


Με αλκαλικές μπαταρίες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μπορεί να βάλει και επαναφορτιζόμενες. Δεν καταναλώνει περισσότερη ενέργεια από τις υπόλοιπες της κατηγορίας της.

Operater
22/09/2008, 08:59
Κοίτα, ότι και να πάρεις, να κοιτάξεις να έχει καλό service. Οlympus είναι καλές αλλά οι xD έχουν μεγάλες ασυμβατότητες παλιές με νέες κάρτες, και οι reader ακόμα που κυκλοφορούν δεν τις παίρνουν όλες.Eχει καλό service, ξέρω μια κοπελίτσα από εκεί. Οι Nikon είναι απίστευτες αλλά αν πέσει κάτω...πάπαλα! Επίσης καλό service. Οι Canon είναι καλές αλλά δεν βγάζουν το χρώμα της Nikon. Oι Κodak είναι όμορφες και αξιόπιστες (μου έχει πέσει 3-4 φορές, ούτε γρατζουνιά), αλλά από service...δεν ξερω...Μακρυά από Jaga και από βιντεοκάμερες που τραβάνε και φωτογραφίες μαζί, γιατί δεν θα είναι καλό το αποτέλεσμα.
Ό,τι και να πάρεις υπάρχει μια εταιρεία που αναλαμβάνει όλες τις compact μηχανές να τις σερβάρει. Επίσης, ό,τι και να πάρεις θα βρεις imitation μπαταρίες στο εμπόριο οι οποίες είναι πολύ καλές σε σχέση με τις αυθετικές γιατί, από τις Κodak που γνωρίζω, είναι ολόϊδιες με τις αυθεντικές (τις έχουν ανοίξει μπροστά μου!).Και στη μισή τιμή.Προετείνω μπαταρίες Bosch.
Στη θέση σουμ αφού ασχολείσαι με χώμα και λάσπες τώρα που χειμωνιάζει, δεν θα έπαιρνα τέτοια. Θα έπαιρνα μια μηχανή (π.χ. nikon F3, ή καμμία canon AΕ1) oι οπόίες είναι με φιλμ, και μία στο τόσο χρειάζονται μπαταρίες (κάθε 2 χρόνια νομίζω). Τις πετάς στη λάσπη και συνεχίζουν αν βγάζουν διαμάντια. Απλά πρέπει να διαβάσεις και λιγάκι περί φωτογραφίας για να βγάζεις διαμαντάκια. Βρίσκεις μετά ένα καλό φωτογραφείο και τις βάζεις και σε CD με απίιστευτες αναλύσεις γιατί την ανάλυση των 35 εκατομμυρίων χρωμάτων δεν θα τις βρείς σε καμμία digital (eκτός και έχεισ στην άκρη 50 χιλιάρικα για ψυφιακές πλάτες). Και δεν θα σε πουλήσει ποτέ η μηχανή!!!!

Καλή αγορά! Αν θες να σε βοηθήσω, στείλε πμ με ό,τι ενδιαφέρεσαι να βρούμε άκρη!

:wave2:

kalant
22/09/2008, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Από αυτή

Και αυτή, καλύτερα η πρώτη. Το Χ6 οπτικό θα σε ενθουσιάσει ενώ στα θετικά της πρώτης και το 1/2000 sec που θα παγώνεις την εικόνα. ( όχι πως το 1/1500 δεν είναι αρκετό )

Για την διαφορά των Μρ , τα 8 είναι αρκετά για υψηλής ποιότητας φωτο Α4. άλλωστε πόσες φορές θα τυπώσεις ποστερ ? :winka:

δες λιγο τις διαστασεις της πρωτης και της δευτερης και μετα διαβασε και τις απαιτησεις της κοπελας...

:wave2:

harvester
22/09/2008, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
η προσέγγιση είναι λάθος. Την καλή φωτογραφία την κάνει το μάτι του φωτογράφου και όχι η φωτογραφική μηχανή. Μπορεις να δώσεις μια επαγγελματική dslr αξίας χιλιάδων ευρω στα χέρια κάποιου που δεν ξερει να "συνθεσει" και θα σου βγάλει εντελώς άσχετες και αδιαφορες φωτό. Και αντίθετα να δώσεις μια κομπακτ των 200 ευρω σε ενα καλλιτεχνικό μάτι και να σου τραβήξει αριστουργήματα...

παρόλα αυτά, έχε υπόψη σου τα εξής :

κανόνας : τα megapixel δεν μετράνε! δεν έχουν να κάνουν με την ποιότητα της εικόνας, είναι καθαρά μαρκετίστικο κόλπο.

η ποιοτητα της φωτό έχει να κάνει με την ποιότητα των οπτικων (φακός) και με την δυνατότητα του επεξεργαστή της μηχανής,

καταπληκτική compact (ίσως η καλύτερη απο άποψη ποιότητας εικόνας) είναι η κανον SD870 IS , αλλά αυτή είναι η ονομασία του μοντέλου όπως κυκλοφορούσε αμέρικα, το αντίστοιχο στην ευρώπη πρέπει να ονομαζόταν αλλιώς
+1000
αν και μια καλη φωτογραφια με κακη ποιοτητα δεν ειναι τοσο εντυπωσιακη.
ο συνδυασμος ειναι ο καλυτερος.
για μενα υπαρχουν συγκεκριμενα μοντελα που τα καταφερνουν καλα.
και δυστυχως δεν ειναι στα 200 ευρω.

παντως αν επαιρνα μια τωρα με λιγα παραπανω λεφτα θα επαιρνα nikon d40

ή αλλιως καποια απο την σειρα z της kodak με την λιθιου μπαταρια

harvester
22/09/2008, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xapns
Με αλκαλικές μπαταρίες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μπορεί να βάλει και επαναφορτιζόμενες. Δεν καταναλώνει περισσότερη ενέργεια από τις υπόλοιπες της κατηγορίας της.
ποσες ληψεις κρατανε οι επαναφορτιζομενες?
και γιατι πρεπει να δινει 5 ευρω για αλκαλικες?

Operater
22/09/2008, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
+1000
αν και μια καλη φωτογραφια με κακη ποιοτητα δεν ειναι τοσο εντυπωσιακη.
ο συνδυασμος ειναι ο καλυτερος.
για μενα υπαρχουν συγκεκριμενα μοντελα που τα καταφερνουν καλα.
και δυστυχως δεν ειναι στα 200 ευρω.

παντως αν επαιρνα μια τωρα με λιγα παραπανω λεφτα θα επαιρνα nikon d40

ή αλλιως καποια απο την σειρα z της kodak με την λιθιου μπαταρια

η z δεν είναι τόσο .... pocket..:lol:

Operater
22/09/2008, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
ποσες ληψεις κρατανε οι επαναφορτιζομενες?
και γιατι πρεπει να δινει 5 ευρω για αλκαλικες?

παίρνει επαναφορτιζόμενες και ξενοιάζεις. Δεν πάει με τη λήψη, αλλά με τη κατανάλωση της μηχανής. Επίσης καλό θα ήταν, επειδή η zap ασχολείται με χώμα, να πάρει μια μηχανή που να "παγώνει" την κίνηση, γιατί δεν ξέρω αυτές οι compact κατά πόσο μπορούν να τοκάνουν αυτό....

harvester
22/09/2008, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Κοίτα, ότι και να πάρεις, να κοιτάξεις να έχει καλό service. Οlympus είναι καλές αλλά οι xD έχουν μεγάλες ασυμβατότητες παλιές με νέες κάρτες, και οι reader ακόμα που κυκλοφορούν δεν τις παίρνουν όλες.Eχει καλό service, ξέρω μια κοπελίτσα από εκεί. Οι Nikon είναι απίστευτες αλλά αν πέσει κάτω...πάπαλα! Επίσης καλό service. Οι Canon είναι καλές αλλά δεν βγάζουν το χρώμα της Nikon. Oι Κodak είναι όμορφες και αξιόπιστες (μου έχει πέσει 3-4 φορές, ούτε γρατζουνιά), αλλά από service...δεν ξερω...Μακρυά από Jaga και από βιντεοκάμερες που τραβάνε και φωτογραφίες μαζί, γιατί δεν θα είναι καλό το αποτέλεσμα.
Ό,τι και να πάρεις υπάρχει μια εταιρεία που αναλαμβάνει όλες τις compact μηχανές να τις σερβάρει. Επίσης, ό,τι και να πάρεις θα βρεις imitation μπαταρίες στο εμπόριο οι οποίες είναι πολύ καλές σε σχέση με τις αυθετικές γιατί, από τις Κodak που γνωρίζω, είναι ολόϊδιες με τις αυθεντικές (τις έχουν ανοίξει μπροστά μου!).Και στη μισή τιμή.Προετείνω μπαταρίες Bosch.
Στη θέση σουμ αφού ασχολείσαι με χώμα και λάσπες τώρα που χειμωνιάζει, δεν θα έπαιρνα τέτοια. Θα έπαιρνα μια μηχανή (π.χ. nikon F3, ή καμμία canon AΕ1) oι οπόίες είναι με φιλμ, και μία στο τόσο χρειάζονται μπαταρίες (κάθε 2 χρόνια νομίζω). Τις πετάς στη λάσπη και συνεχίζουν αν βγάζουν διαμάντια. Απλά πρέπει να διαβάσεις και λιγάκι περί φωτογραφίας για να βγάζεις διαμαντάκια. Βρίσκεις μετά ένα καλό φωτογραφείο και τις βάζεις και σε CD με απίιστευτες αναλύσεις γιατί την ανάλυση των 35 εκατομμυρίων χρωμάτων δεν θα τις βρείς σε καμμία digital (eκτός και έχεισ στην άκρη 50 χιλιάρικα για ψυφιακές πλάτες). Και δεν θα σε πουλήσει ποτέ η μηχανή!!!!

Καλή αγορά! Αν θες να σε βοηθήσω, στείλε πμ με ό,τι ενδιαφέρεσαι να βρούμε άκρη!

:wave2:
φιλε η kodak εχει το καλυτερο σερβις απο ολες.
πρωτον σου παραλμβανει την μηχανη απο το σπιτι με κουριερ και στην επιστρεφει.
αν δεν μπορεσει να δωσει λυση σε μια βδομαδα στην αντικαθιστα και αν εχει σταματησει το μοντελο στην αντικαθιστα με καινουριο

Operater
22/09/2008, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
φιλε η kodak εχει το καλυτερο σερβις απο ολες.
πρωτον σου παραλμβανει την μηχανη απο το σπιτι με κουριερ και στην επιστρεφει.
αν δεν μπορεσει να δωσει λυση σε μια βδομαδα στην αντικαθιστα και αν εχει σταματησει το μοντελο στην αντικαθιστα με καινουριο

τσούκου!:nono: Ούτε για αστείο!

Και να μην αρχίσουμε τα περί ύπαρξης KODAK στην Ελλάδα, γενικότερα!

Αλλά, ούτε για αστείο!

harvester
22/09/2008, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
η z δεν είναι τόσο .... pocket..:lol:
η z1285, h z1275, η z885 ειναι ποκετ

Operater
22/09/2008, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
η z1285, h z1275, η z885 ειναι ποκετ

:winka:

harvester
22/09/2008, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
τσούκου!:nono: Ούτε για αστείο!

Και να μην αρχίσουμε τα περί ύπαρξης KODAK στην Ελλάδα, γενικότερα!

Αλλά, ούτε για αστείο!
οκ για να το λες μαλλον θα ξερεις περισσοτερα απο εμενα που ειμαι kodak express.

το σερβις ειναι αγγλια και ειναι υποχρεωμενοι να εχεις μηχανη σε μια βδομαδα

Operater
22/09/2008, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
τσούκου!:nono: Ούτε για αστείο!

Και να μην αρχίσουμε τα περί ύπαρξης KODAK στην Ελλάδα, γενικότερα!

Αλλά, ούτε για αστείο!

Ώπα λάθος!

Παίρνεις την kodak Αmerica, σου στέλνει την UPS στο σπίτι την παραλαμβάνει και μετά στην επιστρέφει, όπως λές!

Αλλά kodak ελλάδας, ΔΕν υπάρχει στο service!

Operater
22/09/2008, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
.... που ειμαι kodak express.



me too.:D :lol:

Operater
22/09/2008, 09:21
Ρε μπας και ο harvester είναι το αφεντικό μου!!!??? :look: :look: :look: :look:

MikeG
22/09/2008, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Ώπα λάθος!

Παίρνεις την kodak Αmerica, σου στέλνει την UPS στο σπίτι την παραλαμβάνει και μετά στην επιστρέφει, όπως λές!

Αλλά kodak ελλάδας, ΔΕν υπάρχει στο service!

Φώτη πριν πας στη μαμά πατρίδα, θέλω να μου προτείνεις & εμένα κάποια μηχανή.
Τη θέλω για όλες τις χρήσεις :D
Να χωράει στη μπανάνα του enduro & να μην είναι Olympus. Με ενδιαφέρει να έχει ρύθμιση στη ταχύτητα κλείστρου & χρήματα μέχρι 200 euros.

:wave2:

Operater
22/09/2008, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Φώτη πριν πας στη μαμά πατρίδα, θέλω να μου προτείνεις & εμένα κάποια μηχανή.
Τη θέλω για όλες τις χρήσεις :D
Να χωράει στη μπανάνα του enduro & να μην είναι Olympus. Με ενδιαφέρει να έχει ρύθμιση στη ταχύτητα κλείστρου & χρήματα μέχρι 200 euros.

:wave2:

Θα σου στείλω την kodak μου, ούτως η άλλως τι να την κανω μέσα! Για μετά βλέπουμε τι θα πάρω!

Harvester, έφαγες βροχή το ΣΚ στους γάμους?

MikeG
22/09/2008, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Θα σου στείλω την kodak μου, ούτως η άλλως τι να την κανω μέσα! Για μετά βλέπουμε τι θα πάρω!

Harvester, έφαγες βροχή το ΣΚ στους γάμους?


Μέσα ρε θα τραβάς τις καλύτερες, τελειωμένες :wacko: φάσεις! :wave2:

Operater
22/09/2008, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μέσα ρε θα τραβάς τις καλύτερες, τελειωμένες :wacko: φάσεις! :wave2:

Μπα...θα το συζητήσουμε όμως!

:wave2:

harvester, στείλε κανένα πμ που είσαι, να κεράσω καφέ! :wave2:

harvester
22/09/2008, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Θα σου στείλω την kodak μου, ούτως η άλλως τι να την κανω μέσα! Για μετά βλέπουμε τι θα πάρω!

Harvester, έφαγες βροχή το ΣΚ στους γάμους?
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

και σταματουσε μολις τελιωναμε.
ασε που ειχα βαφτιση με δυο διδυμα και ακομα ακουω την συμφωνικη που κανανε :bigcry:

hidefnick
22/09/2008, 09:28
Πάντως για άλλη μια φορά πείρα Olympus και μάλιστα hardcoradiki (http://www.olympus.com.gr/consumer/29_digital_camera_mju_1030_sw_18625.htm) και λέει ΠΟΛΥ.

Προς mikeG: μην απορίπτεις μια από τις ποιό σοβαρές αντιπρωσοπίες στην Ελλάδα έτσι. Ειχα και Cannon και Nikon. Καμμία σχέση. Οσο για τα προιόντα, μια ματιά σε συγκριτικά μαλλόν λέει πολλά.

MikeG
22/09/2008, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Πάντως για άλλη μια φορά πείρα Olympus και μάλιστα hardcoradiki (http://www.olympus.com.gr/consumer/29_digital_camera_mju_1030_sw_18625.htm) και λέει ΠΟΛΥ.

Την ίδια έχει φίλος & πραγματικά δε μου αρέσουν καθόλου τα χρώματα που βγάζει.
Απλά φίλε μου δε μου αρέσει η "αίσθηση" των χρωμάτων. Μέχρι τώρα έχω μια Sony του 2002 & τα χρώματα της είναι πολύ καλύτερα (καθαρά υποκειμενική άποψη).

:wave2:

Operater
22/09/2008, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

και σταματουσε μολις τελιωναμε.
ασε που ειχα βαφτιση με δυο διδυμα και ακομα ακουω την συμφωνικη που κανανε :bigcry:

εγώ είχα βάπτιση 2 αδερφών παιδιά..φαντάζεσαι? 4 γονείς και 2+3 κουμπάροι! :rotflmao:

hidefnick
22/09/2008, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Την ίδια έχει φίλος & πραγματικά δε μου αρέσουν καθόλου τα χρώματα που βγάζει.
Απλά φίλε μου δε μου αρέσει η "αίσθηση" των χρωμάτων. Μέχρι τώρα έχω μια Sony του 2002 & τα χρώματα της είναι πολύ καλύτερα (καθαρά υποκειμενική άποψη).

:wave2:

Εχει απίστευτες ρυθμίσεις, σε σημείο που να χάνεσε. Αφού σκέφτομαι να κάνω την ύστατη gayστικη πράξη, και να διαβάσω το manual..........

harvester
22/09/2008, 09:34
οπως καταλαβαινεται ακρη δεν βγαινει γιατι οι μισοι δεν ξερουν και οι αλλοι μισοι που ξερουν εχουν διαφορετικη αντιληψη οσο αναφορα τον κορεσμο των χρωματων.

για αυτο παρε καμια κομψη σε κοκκινο χρωματακι για να ερθει το γκομενακι και να σου πει.


ουαου τι ωραια φωτογραφικη που εχεις θελεις να πηδηχτουμε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Operater
22/09/2008, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
οπως καταλαβαινεται ακρη δεν βγαινει γιατι οι μισοι δεν ξερουν και οι αλλοι μισοι που ξερουν εχουν διαφορετικη αντιληψη οσο αναφορα τον κορεσμο των χρωματων.

για αυτο παρε καμια κομψη σε κοκκινο χρωματακι για να ερθει το γκομενακι και να σου πει.


ουαου τι ωραια φωτογραφικη που εχεις θελεις να πηδηχτουμε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ή να σου λέει...πωπω ένα μακρύυυυυ τριπόδι!!!!!!! :lol: :lol: :lol:


Αααα!! Zap πάρε και ένα μικρό μονοποδάκι! Θα σου χρειαστεί! :D

Operater
22/09/2008, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Την ίδια έχει φίλος & πραγματικά δε μου αρέσουν καθόλου τα χρώματα που βγάζει.
.............

Κοίτα..εξαρτάται που τα βγάζει και που τα βλέπεις...

harvester
22/09/2008, 09:45
αρε φιλμακι αθανατο.
το εβγαζες και αν εβγαινε μαπα εριχνες καμια παναγια και ελπιζες στο επομενο.
ασε που απο την χαρα που εβλεπες σκηνες 2μηνου ξανα, δεν σε ενιαζε και αν ηταν σκατα:rotflmao:

Operater
22/09/2008, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
αρε φιλμακι αθανατο.
το εβγαζες και αν εβγαινε μαπα εριχνες καμια παναγια και ελπιζες στο επομενο.
ασε που απο την χαρα που εβλεπες σκηνες 2μηνου ξανα, δεν σε ενιαζε και αν ηταν σκατα:rotflmao:

+apeiro

MikeG
22/09/2008, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Κοίτα..εξαρτάται που τα βγάζει και που τα βλέπεις...

Ο ψηλός (Δημήτρης) την έχει. Άσε που το menu της δεν με βολεύει όσες φορές έχω δοκιμάσει να τη χρησιμοποιήσω.
Οι Nikon (compact) δε ξέρω τι λένε. :wave2:

Operater
22/09/2008, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ο ψηλός (Δημήτρης) την έχει. Άσε που το menu της δεν με βολεύει όσες φορές έχω δοκιμάσει να τη χρησιμοποιήσω.
Οι Nikon (compact) δε ξέρω τι λένε. :wave2:

Kοίτα, είναι μια εταιρεία που κατασκευάζει ΜΟΝΟ οπτικά. Από τηλεσκόπια, μέχρι μηχανήματα για ακτινογραφίες. Κάτι λέει αυτό. Νομίζω θα συμφωνεί και o harvester(το αφεντικό μου :lol: :lol: )..

Operater
22/09/2008, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ο ψηλός (Δημήτρης) την έχει. Άσε που το menu της δεν με βολεύει όσες φορές έχω δοκιμάσει να τη χρησιμοποιήσω.
Οι Nikon (compact) δε ξέρω τι λένε. :wave2:

Αλλά δεν μας είπες...Με τα κοπανήματα του RXV έπαθε τίποτα η φωτογραφική του?

MikeG
22/09/2008, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Kοίτα, είναι μια εταιρεία που κατασκευάζει ΜΟΝΟ οπτικά. Από τηλεσκόπια, μέχρι μηχανήματα για ακτινογραφίες. Κάτι λέει αυτό. Νομίζω θα συμφωνεί και o harvester(το αφεντικό μου :lol: :lol: )..

Προς θεού δε λέω ότι δεν είναι καλές, εξάλλου δεν είμαι & ο expert του θέματος. Απλά αναφέρω μια καθαρά προσωπική άποψη με ίσως κάποιες χαζές παραμέτρους όπως δυσκολία χρήσης του μενού & όχι τόσο "καλή" ποιότητα στα χρώματα. :wave2:

Όχι δεν έπαθε τίποτα με το RXV & το HP2. :winka:

zapmaria
22/09/2008, 19:28
Ωραία υπάρχουν 9 εναλλακτικές προτάσεις (για συγκεκριμένα μοντέλα)
Αντε να αρχίσουμε το ψάξιμο να δούμε τι γίνεται...
Σας ευχαριστώ όλους...



@ harvester: Μήπως δεν θα έρχεται το γκομενάκι, και πρέπει να πηγαίνω εγώ στο γκομενάκι και να λέω:
"Αχ θέλεις να σε βγάλω φωτογραφία γυμνό με την φοβερή μου μηχανή???
Θέλω να δω πόσο καλό είναι το zoom της!!!"

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zapmaria
22/09/2008, 19:40
Α και φυσικά μετά θα ακολουθεί και μαγνητοσκόπηση για να δούμε αν έχει και καλή ποιότητα βίντεο και αρκετό χρόνο μαγνητοσκόπησης η φωτογραφική :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tpap
22/09/2008, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
Α και φυσικά μετά θα ακολουθεί και μαγνητοσκόπηση για να δούμε αν έχει και καλή ποιότητα βίντεο και αρκετό χρόνο μαγνητοσκόπησης η φωτογραφική :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

...μ'αρέσει ο τρόπος που σκέπτεσαι...:lol:

gcrook
22/09/2008, 19:53
Αν επαιζε ρε γμτ Ελλαδα καμια μεταχειρω Panasonic LX2 κατω απο 250 ευρω θα την χτυπαγα...χθες!

http://www.dpreview.com/reviews/panasoniclx2/

bentouza
22/09/2008, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
δηλαδη η ολυμπους κατασκευαζει ανεκαθεν μηχανες?
πες μου ενα μοντελο που εβγαλε για τον επαγγελματια ακομα και σημερα?

ναι.
τι με νοιαζει τι βγαζει για τον επαγγελματια και κυριως τι νοιαζει τον ανθρωπα που ψανει μια βολικη μηχανη να την εχει συχνα μαζι του;;

gcrook
22/09/2008, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
ναι.
τι με νοιαζει τι βγαζει για τον επαγγελματια και κυριως τι νοιαζει τον ανθρωπα που ψανει μια βολικη μηχανη να την εχει συχνα μαζι του;;

Μην του δινεις σημασια.
Εχει απωθημενα γιατι η εταιρεια που βγαζει το μηχανακι που καβαλαει δεν εχει καταφερει να βγαλει ενα αξιοπρεπες μηχανακι για τους αγωνες. :lol:

Themis_81
22/09/2008, 22:36
Canon G9 οτι καλυτερο κυκλοφορει σε compact
Σε ποιοτητα φωτογραγιας οτι πιο κοντινο σε DSLR
Eιναι βεβαια πιο μεγαλη απο μια slim και πιο βαρια αλλα δεν
θα την αντικαταστησεις τοοσο συντομα ... :beer:

SNORLAX2
23/09/2008, 11:19
πιστευω η καλυτερη κομπακτ φωτογραφικη μηχανη

http://www.skroutz.gr/s/39001/Panasonic-Lumix-DMC-TZ4.html

likos600
24/09/2008, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
ειδικα το 40x ψηφιακο σου φερνει ολα τα πιξελ στο πιατο:rotflmao: :rotflmao:


αυτό το μέρος είναι στην ψάθα δεξιά στο βουνό !!! πάρε κυάλια για να το δεις:rotflmao: :lol: :rotflmao:


142954

likos600
24/09/2008, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
φιλε η kodak εχει το καλυτερο σερβις απο ολες.
πρωτον σου παραλμβανει την μηχανη απο το σπιτι με κουριερ και στην επιστρεφει.
αν δεν μπορεσει να δωσει λυση σε μια βδομαδα στην αντικαθιστα και αν εχει σταματησει το μοντελο στην αντικαθιστα με καινουριο

ναι γιατί χαλάνε συνέχεια:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:a55:

likos600
24/09/2008, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από SNORLAX2
πιστευω η καλυτερη κομπακτ φωτογραφικη μηχανη

http://www.skroutz.gr/s/39001/Panasonic-Lumix-DMC-TZ4.html

μηλάμε για την ίδια:o

harvester
24/09/2008, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
ναι.
τι με νοιαζει τι βγαζει για τον επαγγελματια και κυριως τι νοιαζει τον ανθρωπα που ψανει μια βολικη μηχανη να την εχει συχνα μαζι του;;
οταν βγαζει μηχανη για τον επαγγελματια σημαινει οτι εχει ερευνα και σημαινει οτι εχει πιο μεγαλες απαιτησεις να καλυψει:wave2:

harvester
24/09/2008, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μην του δινεις σημασια.
Εχει απωθημενα γιατι η εταιρεια που βγαζει το μηχανακι που καβαλαει δεν εχει καταφερει να βγαλει ενα αξιοπρεπες μηχανακι για τους αγωνες. :lol:
ρε συ σκουτερ εχω τωρα geopolis :rotflmao: :rotflmao:

harvester
24/09/2008, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από likos600
ναι γιατί χαλάνε συνέχεια:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:a55:
αν χαλανε οι kodak τι να πουνε οι sony και οι cannon.

αλλωστε ολα καταναλωτικα γινανε οποως ελαχιστοι εχουν κινητο τετραετιας ετσι και ελαχιστοι εχουν μηχανες τετραετιας

harvester
24/09/2008, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από likos600
αυτό το μέρος είναι στην ψάθα δεξιά στο βουνό !!! πάρε κυάλια για να το δεις:rotflmao: :lol: :rotflmao:
δηλαδη εσενα αυτο το αποτελεσμα σε ικανοποιει?
αν ειναι ετσι να μην φωτογραφιζουμε τοπια ειναι καλυτερα να τα παιρνουμε απο το google:wave2:

paranoid
24/09/2008, 14:18
Με βρίσκεις πολύ φρέσκο πάνω στο θέμα μιας και πολύ πρόσφατα αγόρασα μία και το έψαξα αρκετά..Βέβαια κοιτούσα σε άλλη κατηγορία, τις super-zoom DSLR-like αλλά μπορώ να σου πώ σχετικά με τις μάρκες ότι Canon-Nikon είναι οι 2 κορυφαίες εταιρίες σε φωτογραφικές μηχανές και κατα πόδας με μικρή διαφορά ακολουθούν οι Olympus.....
H Sony απο μηχανές δεν λέει και πολλά, αντίθετα έχει τις καλύτερες βιντεοκάμερες...

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι...:beer: :beer:

gcrook
24/09/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoid

H Sony απο μηχανές δεν λέει και πολλά, αντίθετα έχει τις καλύτερες βιντεοκάμερες...



Τα τρια μου εχει.

road spirit
24/09/2008, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τα τρια μου εχει. μπράβο η σόνυ εξέλιξη! :lol: :lol:

gcrook
24/09/2008, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
μπράβο η σόνυ εξέλιξη! :lol: :lol:

Αμα ξερεις να μιλας εμπεριστατωμενα...:lol:

Tropeas
24/09/2008, 14:33
Compact με δυνατότητες SLR (όχι ccd , αλλά ταχύτητες κλείστρου, ρύθμιση διαφράγματος, καθυστέρηση φλας, έκθεση) είναι ΠΟΛΥ καλή η Canon Powershot A650is και η καλύτερη τιμή απο Κατερέλο...
σε SLR για πραγματικά χρώματα πάλι Canon θα πω...

MikeG
24/09/2008, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Compact με δυνατότητες SLR (όχι ccd , αλλά ταχύτητες κλείστρου, ρύθμιση διαφράγματος, καθυστέρηση φλας, έκθεση) είναι ΠΟΛΥ καλή η Canon Powershot A650is και η καλύτερη τιμή απο Κατερέλο...
σε SLR για πραγματικά χρώματα πάλι Canon θα πω...

Με τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας τη παίζει Λάμπρο? :wave2:

Tropeas
24/09/2008, 15:04
κοίτα ,
πέρνει 4 ΑΑ:
με μια 4άδα 2750 ή & με 2900 mAh μπαταρίες κρατάνε μια μέρα συνεχόμενη χρήση επι 12ωρου...
(όταν λέω συνεχομενη εννοώ συνεχόμεη δηλαδή 400-500 φωτό και βίντεο...)
αλλιώς.... ουυυυυ....
αλλιώς τουριστική χρήση , πιθανώς και πάνω απο βδομάδα...
το καλό είναι ότι πέρνει και Αλκαλικές... και γενικά δεν με εχει προβληματίσει η αυτονομία της καθόλου!

AVATOS
25/09/2008, 08:34
http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=39461

Δεν ξερω αν πραγματικα μπορει να ισχυει αυτη η τιμη.
πριν 10 μηνες κοστιζε 300€.

road spirit
25/09/2008, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Compact με δυνατότητες SLR (όχι ccd , αλλά ταχύτητες κλείστρου, ρύθμιση διαφράγματος, καθυστέρηση φλας, έκθεση) είναι ΠΟΛΥ καλή η Canon Powershot A650is και η καλύτερη τιμή απο Κατερέλο...
σε SLR για πραγματικά χρώματα πάλι Canon θα πω...

οι δυνατότητες αυτές υπάρχουν εδω και χρόνια σε πάρα πολλές compact, απλά σε κάποιες είναι κρυμμένες μέσα στα μενού και δεν ρυθμίζονται εξωτερικά εύκολα με κουμπάκια. Δεν είναι αυτά τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν τις dslr

:wave2:

gcrook
25/09/2008, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
οι δυνατότητες αυτές υπάρχουν εδω και χρόνια σε πάρα πολλές compact, απλά σε κάποιες είναι κρυμμένες μέσα στα μενού και δεν ρυθμίζονται εξωτερικά εύκολα με κουμπάκια. Δεν είναι αυτά τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν τις dslr

:wave2:

Nαι αλλα αμα εισαι απο τους τυχερους κατοχους φωτογραφικης με σπασμενο firmware... :smokin:
http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK_in_Brief

road spirit
25/09/2008, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Nαι αλλα αμα εισαι απο τους τυχερους κατοχους φωτογραφικης με σπασμενο firmware... :smokin:
http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK_in_Brief
συνεχίζεις να μιλάς εμπεριστατωμένα εσύ !:wacko:

Operater
25/09/2008, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
συνεχίζεις να μιλάς εμπεριστατωμένα εσύ !:wacko:

ξέρει τον Πεπλέ τον Ακροφύσιο...!:lol:

gcrook
25/09/2008, 11:59
Aμα σας κανω και τους δυο μπλε (Β) θα σας πω εγω.:D
(sensorwise μιλωντας παντα) :ninja: :blush: :blush:

Operater
25/09/2008, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Aμα σας κανω και τους δυο μπλε (Β) θα σας πω εγω.:D
(sensorwise μιλωντας παντα) :ninja: :blush: :blush:

κι εγώ θα σου κάνω το pixel aspect από 1,667 σε 1,333 (progressive πάντα)....ΠαλιοSVουράκια!!!! :rotflmao:

gcrook
25/09/2008, 12:06
Λοιπον θα σας αφησω να μιλήσετε προστυχα.
Αν ηθελα DSLR αποκλειστικα για timelapse videography που σημαινει:

Πληρη ελεγχο του WB σε σταδια KELVIN (+ , - κατα το δοκουν) .
Κλειδωμα του shutter speed,aperture και γενικως full manual λειτουργιες.
Δυνατοτητα εκθεσης μεχρι καμποσα δευτερολεπτα.

Και το πιο βασικο! : Δυνατοτητα συνεχους φωτογραφησης με τις επιλεγμενες ρυθμισεις μεχρι να στουμπωσει η καρτα μνημης.

Τι θα προτεινατε;

gcrook
25/09/2008, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
κι εγώ θα σου κάνω το pixel aspect από 1,667 σε 1,333 (progressive πάντα)....ΠαλιοSVουράκια!!!! :rotflmao:

Dεν υπαρχει par 1,667 ρε νουμπακα.
Screen Aspect Ratio ειναι αυτο και ειναι αλλο πραγμα.
Πουτανα νεολαια εχεις μπερδεψει το matte με το pixel.
:sad: :wave2: :lol:

Tropeas
25/09/2008, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Nαι αλλα αμα εισαι απο τους τυχερους κατοχους φωτογραφικης με σπασμενο firmware... :smokin:
http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK_in_Brief
σταμάταααααα..α.α...α.α.α.α..:winka: :D

MikeG
25/09/2008, 12:08
Τελικά θα προτείνεται κανά μοντελάκι για εμάς τους αρχάριους?
Γουστάρουμε να βγάζει φωτογραφίες εν κινήσει & να μην είναι μαούνα. :wave2:

gcrook
25/09/2008, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG

Γουστάρουμε να βγάζει φωτογραφίες εν κινήσει & να μην είναι μαούνα. :wave2:

Γιάυτο προτεινα την LX2.
Εχει εναν απο τους πιο ευρυγωνιους φακους στην κατηγορια.
Εν κινησει=μουρλια. :wave2:

Οσοι δεν ξερετε το www.flickr.com μπορειτε να δειτε δειγματα φωτογραφιων απο τις περισσοτερες φωτογραφικες μηχανες που κυκλοφορουν,και το πιο βασικο εχει πληροφοριες (metadata) σχετικα με τις συνθηκες υπο τις οποιες τραβηχτηκαν,δηλαδη με τι εστιακη αποσταση (wide-zoom) ,διαφραγμα,iso,χρονο εκθεσης κτλ.

Operater
25/09/2008, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Λοιπον θα σας αφησω να μιλήσετε προστυχα.
Αν ηθελα DSLR αποκλειστικα για timelapse videography που σημαινει:

Πληρη ελεγχο του WB σε σταδια KELVIN (+ , - κατα το δοκουν) .
Κλειδωμα του shutter speed,aperture και γενικως full manual λειτουργιες.
Δυνατοτητα εκθεσης μεχρι καμποσα δευτερολεπτα.

Και το πιο βασικο! : Δυνατοτητα συνεχους φωτογραφησης με τις επιλεγμενες ρυθμισεις μεχρι να στουμπωσει η καρτα μνημης.

Τι θα προτεινατε;

προτείνεται και για το MOTOGP...:lol:

Mια nikon τέτοιου είδους πήρε το μάτι μου τελευταίως....

road spirit
25/09/2008, 12:13
@ mikeG : ρε εντουρά κρι-κρι, όλες οι compact λεμε το κανουν αυτό σήμερις...
η κανον του τροπέα είναι ΠΟΛΥ καλή για τα λεφτά της. Επίσης η κάνον που πρότεινα σε παραπάνω ποστ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Λοιπον θα σας αφησω να μιλήσετε προστυχα.
Αν ηθελα DSLR αποκλειστικα για timelapse videography που σημαινει:

Πληρη ελεγχο του WB σε σταδια KELVIN (+ , - κατα το δοκουν) .
Κλειδωμα του shutter speed,aperture και γενικως full manual λειτουργιες.
Δυνατοτητα εκθεσης μεχρι καμποσα δευτερολεπτα.

Και το πιο βασικο! : Δυνατοτητα συνεχους φωτογραφησης με τις επιλεγμενες ρυθμισεις μεχρι να στουμπωσει η καρτα μνημης.

Τι θα προτεινατε; Γιώργο, χωρίς να είμαι εξπερ στις dslr, η d80 που έχω τα κάνει όλα αυτά που λες. Και σίγουρα δεν είναι η καλύτερη στην αγορα... πάντως τώρα που βγήκε η διάδοχος d90 (και για σένα που ενδιαφέρεσαι για video, είναι η πρώτη dslr που τραβάει ΚΑΙ βινδεο,... σκέψου το.. με φακους νικορ... χμ, χμ... ), η τιμή της d80 έχει πέσει αρκετά

MikeG
25/09/2008, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Γιάυτο προτεινα την LX2.
Εχει εναν απο τους πιο ευρυγωνιους φακους στην κατηγορια.
Εν κινησει=μουρλια. :wave2:

Οσοι δεν ξερετε το www.flickr.com μπορειτε να δειτε δειγματα φωτογραφιων απο τις περισσοτερες φωτογραφικες μηχανες που κυκλοφορουν,και το πιο βασικο εχει πληροφοριες (metadata) σχετικα με τις συνθηκες υπο τις οποιες τραβηχτηκαν,δηλαδη με τι εστιακη αποσταση (wide-zoom) ,διαφραγμα,iso,χρονο εκθεσης κτλ.

Στο dpreview δε διάβασα και τα καλύτερα σχόλια.. Anyway, είναι μια σαφής πρόταση :wave2:

Operater
25/09/2008, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Dεν υπαρχει par 1,667 ρε νουμπακα.
Screen Aspect Ratio ειναι αυτο και ειναι αλλο πραγμα.
Πουτανα νεολαια εχεις μπερδεψει το matte με το pixel.
:sad: :wave2: :lol:

Διορθώνω...1,0677 είναι αυτό που βλέπουμε στις κοινές τηλεορασούλες των 4:3....

Αλλά στο μέλλον που θα βλέπουμε 1440χ1080 τότε θα ειναι 1,333.:blush:


ΠαλιοsRGBακια!!!! :mad: :rotflmao: