PDA

View Full Version : Τι εστί - μονοκύλινδρο , δικ/δρο τετρ/δρο..;



gispy
17/02/2005, 13:53
Για κάποιον όχι και πολύ σχετικό με το θέμα τι προσφέρει/διαφέρει το καθένα;

Έχω ακούσει οτι το μονοκύλινδρο παρουσιάζει υψηλή ροπή στις χαμηλές στροφές. Το δικύλινδρο πιο ομαλή οπότε το τετρακύλινδρο τι; Καλά τα λέω;

Συνεπώς στην πόλη συμφέρει να έχω μονοκύλινδρο αφού έχει χαμηλή ροπή μιας και είμαι πρώτη δευτέρα συνεχώς; Στο ταξίδι/βόλτα; Για γκάζια τι;
Ξέρω οτι μία εύκολη απάντηση είναι να δω τι μηχανές υπάρχουν για κάθε κατηγορία αλλά αυτό δεν με βοηθάει να καταλάβω την πραγματική του χρήση.

Από κατανάλωση επίσης τι συμφέρει;

OldMan
17/02/2005, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy
Για κάποιον όχι και πολύ σχετικό με το θέμα τι προσφέρει/διαφέρει το καθένα;
Έχω ακούσει οτι το μονοκύλινδρο παρουσιάζει υψηλή ροπή στις χαμηλές στροφές. Το δικύλινδρο πιο ομαλή οπότε το τετρακύλινδρο τι; Καλά τα λέω;
Συνεπώς στην πόλη συμφέρει να έχω μονοκύλινδρο αφού έχει χαμηλή ροπή μιας και είμαι πρώτη δευτέρα συνεχώς; Στο ταξίδι/βόλτα; Για γκάζια τι;
Ξέρω οτι μία εύκολη απάντηση είναι να δω τι μηχανές υπάρχουν για κάθε κατηγορία αλλά αυτό δεν με βοηθάει να καταλάβω την πραγματική του χρήση.
Από κατανάλωση επίσης τι συμφέρει;

:confused: Τι αρώτηξε ??? :confused:

Σιγά σιγά και ήρεμα...

Θεωρώ δεδομένο ότι μιλάμε για τα ίδια κυβικά σε όλες τις περιπτώσεις !!!!

Η ροπή (υψηλή ή χαμηλή & σε οποιεσδήποτε στροφές) έχει να κάνει αποκλειστικά με την σχεδίαση του μοτέρ.

Τα μονοκύλινδρα έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια πιστονιού αλλά και μεγαλύτερη διαδρομή από τα δικύλιδρα και αυτά από τα τετρακύλιδρα.

Αυτό (και όχι μόνο) μεταφράζεται σε αυξημένη ευστροφία 4κύλινδρων σε σχέση με 2κύλιδρα κ.λ.π. άρα και αυξημένη κατανάλωση για την παραγωγή του ΙΔΙΟΥ ποσού ισχύος από τον κινητήρα (προπορεία, νεκρός χρόνος, overlap βαλβίδων, αυξημένες τριβές λόγω περισσότερων κινούμενων μερών κ.λ.π.).

Ερχόμενοι ξανά στην ροπή (κάργα παρεξηγημένο μέγεθος) και παρακάμπτοντας τα περί σχέσης μετάδοσης, η μεγαλύτερη επιφάνεια πιστονιού (μεγαλύτερη πίεση αερίων ανά καύση) σε συνδυασμό με την μεγαλύτερη διαδρομή (μεγαλύτερο ακτίνα κομβίου στροφάλου) έχουν σαν αποτέλεσμα την μεγαλύτερη ροπή (δύναμη επί απόσταση).

Βεβαιότατα, αυτό είναι ένα elementary επίπεδο ανάλυσης, αλλά ΠΟΛΥ χοντρικά, ισχύει !!!

Στις υψηλές στροφές υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες (που δεν γίνεται να αγνοήσουμε αλλά και δεν χωράνε σε ένα post) εξαιτίας των οποίων ένα πολυκύλινδρο ΜΠΟΡΕΙ να βγάζει υψηλότερη ροπή (σίγουρα όμως όχι ΟΜΑΛΟΤΕΡΗ - αν παρατηρήσει κάποιος διάγραμμα ροπής πολυκύλινδρου θα δεί ότι ο άξονας των χ είναι μικρής ανάλυσης, για να απαλύνεται το "κατσάρωμα" της καμπύλης).

Είναι ευνόητο ότι ένας μονοκύλινδρος κινητήρας "σκάζει" πιο νωρίς από έναν πολυκύλινδρο (μέγιστη επιτρεπόμενη γραμμκή ταχύτητα εμβόλου σε σχέση με την ομαλή πλήρωση του θαλάμου καύσης), έχει περισσότερους κραδασμούς (και αν όχι, τότε έχει αντισταθμιστικό άξονα με αντίβαρα εξισορρόπησης που "κλέβει αλογάκια") και βγάζει ΛΙΓΟΤΕΡΗ ισχύ αντίστοιχα.

Πάρε ένα μονολύλινδρο για μέσα στην πόλη, ένα δικύλινδρο για κοντινές βόλτες και αναβάσεις (οι Δούκες παρακαλούνται να ΜΗΝ τσιμπήσουν !!!) και ένα τετρακύλινδτο για ταξίδια και επιδόσεις.

Μόλις βγει (στην παραγωγή) οκτακύλιδρο, I'll let you know !!!
:wave2: :wave2: :wave2:

idi
17/02/2005, 14:38
παρε XX

OldMan
17/02/2005, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
παρε XX

Τι είναι ΧΧ ???:confused: :confused: :confused:

idi
17/02/2005, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι είναι ΧΧ ???:confused: :confused: :confused:

δεν εχει σχεση φιλε oldman με εσενα , οποιος καταλαβε καταλαβε :wave2:

gispy
17/02/2005, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan



Θεωρώ δεδομένο ότι μιλάμε για τα ίδια κυβικά σε όλες τις περιπτώσεις !!!!


Καλά κάνεις! Εννοώ τι αλλαγή θα είχαμε σε μία μηχανή αν βγάζαμε την δικιά της και της βάζαμε εναλλάξ μία μονοκύλινδρη, δικύλινδρη ή 4δρη μηχανή ίδιων κυβικών. Ξέρω οτι υπάρχουν πολλά πράγματα που θέλουν σχολιασμό για σωστή κριτική αλλά γενικά θέλω να δω τι σκέφτεστε εσείς που γνωρίζεται παραπάνω όταν ακούτε αγόρασα το τάδε δικύλινδρο και το προτίμησα γιατί θεωρώ καλλίτερο το 2δρο από το 4δρο για μένα (πρόταση από άλλο thread).

Επίσης ήθελα να δω τι εννοούσε (μάλλον) ο τύπος που μου πούλησε το KLE 500 οτι δεν είναι XT 500. (Εκτός από βάρος και εξέλιξη αυτή είναι η επόμενη διαφορά που εντοπίζω ενώ πάντα σε φανάρι δεν τα προλαβαίνω με τίποτα)

gispy
17/02/2005, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
δεν εχει σχεση φιλε oldman με εσενα , οποιος καταλαβε καταλαβε :wave2:

Είπα να μην σου απαντήσω αλλά...

Άλλο η κ@υλ@ και η τρέλα και άλλο η γνώση. Για το δεύτερο ασχολούμε.
:nono:

idi
17/02/2005, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy
Είπα να μην σου απαντήσω αλλά...

Άλλο η κ@υλ@ και η τρέλα και άλλο η γνώση. Για το δεύτερο ασχολούμε.
:nono:

Φιλε είσαι σε θεση να κρίνεις μηχανολογικά κορυφαία μοντέλα της kawasaki και να τα σχολιάζεις (αρνητικά) ...ενω δε ξερεις απλα πράγματακια .... (το τελευταιο δεν ειναι κακο...)

εκει ακουμπάει η ειρωνεία μου

Τεσπα... καλες βολτες

periklisk
17/02/2005, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy
Είπα να μην σου απαντήσω αλλά...

Άλλο η κ@υλ@ και η τρέλα και άλλο η γνώση. Για το δεύτερο ασχολούμε.
:nono:

Όποτε όταν δεν ξέρουμε δεν πεταγόμαστε.... If you know what I mean....:winka:

gispy
17/02/2005, 15:13
Αρε πούστη μου πάλι κόλημα με την kawa!!!:) :) :)

Το KLE 500 το γουστάρω πολύ γιατί 3 χρόνια και 36.000 χλμ το μόνο που χρειάστηκε να φτιάξω (εκτός από αλυσίδα-δίσκους) είναι ο τεντοτήρας του. Αν είχε καλλίτερη ανάρτηση, σέλα (αν και αυτό το βελτιώσανε στο τελευταίο κάπως), και δεν έκανε τόσο θόρυβο (παλιό θα μου πεις) θα το θεωρούσα ότι καλλίτερο για αθήνα και βόλτες. XT δεν έχω οδηγήσει αλλά ξενέρωσα τόσο πολύ όταν ανέβηκα απάνω του (άνεση και ποιότητα) όταν έψαχνα τι να πάρω και για αυτό δεν το προτίμησα. Από γκάζια όμως το XT είναι καλλίτερο ότι και να μου πεις. Τυχαίνει βέβαια να μην τρελαίνομαι και για αυτό μου αρέσει πολύ.Που είδες εσύ οτι μείωσα την kawa με το kle; Έχει άλλα μηχανάκια να μειώνει τον εαυτό της η kawa (KLV προσωπική μου άποψη λόγω αντιγραφής - ξέρω συνεργασίας).

Αν εννοείς την λέξη εξέλιξη δεν εννοούσα τον κινητήρα. Δεν γνωρίζω και πολλά εκεί

Για να επαναφέρω το θέμα, στο γκάζι της όσοι την έχουν καβαλήσει στα τόσα χρόνια που υπάρχει είναι όπως πιστεύω πολύ γραμμική. Δεν έχει πολλά απότομα αν και κάτι κάνει γύρω στις 6500 χιλ στροφές. Ένας φίλος μου που έχει XT όμως μου είπε οτι έχει πολύ ροπή χαμηλά το δικό του.:wave2:

idi
17/02/2005, 15:16
ελα που δε ξερεις τι λεμε...

milaber
17/02/2005, 16:42
Λοιπόν πολύ γενικά (ο Oldman τα λέει και πιο αναλυτικά) όσο λιγότεροι κύλινδροι τόση περισσότερη δύναμη χαμηλά και όσο περισσότεροι τόση περισσότερη δύναμη ψηλά.


Συνεπώς στην πόλη συμφέρει να έχω μονοκύλινδρο αφού έχει χαμηλή ροπή μιας και είμαι πρώτη δευτέρα συνεχώς; Στο ταξίδι/βόλτα; Για γκάζια τι;

Στην πόλη συνεπώς συμφέρει ένα μονοκύλινδρο, για βόλτα σε επαρχιακούς και στροφιλίκια θα προτιμήσεις ένα δικύλινδρο, για γκάζια ξεκάθαρα τετρακύλινδρο.
Το ταξίδι είναι περίεργη υπόθεση που δεν έχω καταλάβει καλά. Λογικά καλές ταξιδιάρες είναι τα τετρακύλινδρα αλλά υπάρχουν και πολλά τουριστικά χιλιομετροφάγοι δικύλινδρα.

KaTaNaS
18/02/2005, 00:09
υπάρχουν και πολλά τουριστικά χιλιομετροφάγοι δικύλινδρα






ΘΑ ΕΝΝΟΕΊς ΚΆΤΙ σε V4, βλέπε VFR.

milaber
18/02/2005, 02:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ΘΑ ΕΝΝΟΕIΣ ΚAΤΙ σε V4, βλέπε VFR.

Μα το VFR τετρακύλινδρο είναι!

Εννοώ μηχανάκια όπως τα μεγάλα χιλιάρια "οn-off", καθώς και τουριστικά δικύλινδρα από Γερμανία μεριά.

xifias
18/02/2005, 03:53
μεγαλο κεφαλαιο ανοιξες

τι θα κανουμε τωρα , μαθηματα μηχανολογιας?

δεν παιζει ρολο μονο ο αριθμος των κυλινδρων αλλα και η διαταξη, παει μακρια η βαλιτσα.

το καλυτερο δουλεμα παντως το εχει το εξακυλινδρο

κραδασμους εχουν αρκετους τα μονοκυλινδρα αλλα δεν ειναι ενοχλητικοι.Στα δικυλινδρα σε σειρα ενοχλουν περισσοτερο και στα τετρακυλινδρα ειναι σα να σε βαραει το ρευμα

αναφερομαι στο ειδος των κραδασμων και οχι στην ποσοτητα.Ενα τετρακυλινδρο μπορει να εχει κραδασμους σε μια πολυ μικρη περιοχη στροφων, η να μην εχει και καθολου

τωρα η ροπη δεν εξαρταται μονο απ τους κυλινδρους και τα κυβικα, αλλα και απ τισ διαστασεις.Τα υποτετραγωνα ροπιαζουν χαμηλοτερα


γιατι και ενα 400 τετρακυλινδρο εχει ροπη, αλλα την εχει τοσο ψηλα που ειναι βασανο.εκτος και αν το χεις για πιστα

το diversion 400 ας πουμε που ειναι υποτετραγωνο τετρακυλινδρο ροπιαζει σαν δικυλινδρο

το kle που εχεις ροπιαζει σχετικα ψηλα γιατι ειναι στρηταδικο μοτερ απ το gpz 500, αρκετα υπερτετραγωνο

τα μονοκυλινδρα 650 ροπιαζουν χαμηλοτερα, ειδικα το χτ που ειναι λιγοτερο υπερτετραγωνο απ τα αλλα της κατηγοριας, αλλα ψηλα δεν εχουν την ευστροφια του kle

αν θες να χεις ροπη χαμηλα, και γκαζια στα ταξιδια χρειαζεσαι κυβικα.Γινεται και με 2 κυλινδρους και με 4.

αν πιστευεις οτι η ζωη αρχιζει στα 200, ξεχασε τα δικυλινδρα

gispy
18/02/2005, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias
μεγαλο κεφαλαιο ανοιξες

τι θα κανουμε τωρα , μαθηματα μηχανολογιας?

Όχι γιατί δεν προλαβαίνω για μαθήματα λόγο χρόνου! :) Έτσι για να μαθαίνουμε και κάτι. Όσο είναι αυτό κάθε φορά.


Μπορώ να πώ οτι έχω καλυφθεί για τα βασικά αρκετά με όλα αυτά που μου ξεκαθαρίσατε γιατί ήταν λίγο θολό και άγνωστο για μένα το πεδίο. :wave2:

(Άσχετο με το thread...) αυτό με τον κινητήρα απο το GPZ 500 μου το είχαν ξαναπεί αλλά κάποιος άλλος μου το είχε αναιρέσει. Ισχύει σίγουρα;

xxxristos
19/02/2005, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias
μεγαλο κεφαλαιο ανοιξες

αν πιστευεις οτι η ζωη αρχιζει στα 200, ξεχασε τα δικυλινδρα

Υπάρχουν και ΔΙΧΡΟΝΑ ΔΙΚΥΛΙΝΔΡΑ

xxxristos
19/02/2005, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias

τα μονοκυλινδρα 650 ροπιαζουν χαμηλοτερα, ειδικα το χτ που ειναι λιγοτερο υπερτετραγωνο απ τα αλλα της κατηγοριας, αλλα ψηλα δεν εχουν την ευστροφια του kle

Τα ΧΤ φτάνουν μέχρι 600 ταλαίπορα κυβικά (εργοστασιακά).

Όχι "αφεντικά και δούλοι σκατά γίναμε ούλοι"...

free rider
19/02/2005, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
Υπάρχουν και ΔΙΧΡΟΝΑ ΔΙΚΥΛΙΝΔΡΑ

μια και φίλε συνονόματε δεν έχουμε ξαναμιλήσει αλλά σε διαβάζω οτι ψάχνεσαι με μηχανικά να σου πώ λοιπόν οτι.....

υπήρχαν και τρικύλινδρα...
δίχρονα που άφησαν εποχή...

samurai my friend...

:beer: :beer:

xxxristos
19/02/2005, 01:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
μια και φίλε συνονόματε δεν έχουμε ξαναμιλήσει αλλά σε διαβάζω οτι ψάχνεσαι με μηχανικά να σου πώ λοιπόν οτι.....

υπήρχαν και τρικύλινδρα...
δίχρονα που άφησαν εποχή...

samurai my friend...

:beer: :beer:

Φίλε μου συνονόματε περιττό να σου πω οτι λόγω ονόματος σε συμπάθησα ήδη!!!

Συμφωνώ απόλυτα και να συμπληρώσω οτι υπήρξαν και άλλα τρικύλινδρα (NSR, RD) αλλά και τετρακύλινδρα (RG500).

:beer: :beer: :beer: :beer:

free rider
19/02/2005, 01:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
Φίλε μου συνονόματε περιττό να σου πω οτι λόγω ονόματος σε συμπάθησα ήδη!!!

Συμφωνώ απόλυτα και να συμπληρώσω οτι υπήρξαν και άλλα τρικύλινδρα (NSR, RD) αλλά και τετρακύλινδρα (RG500).

:beer: :beer: :beer: :beer:

αύριο που λές πάω για ψώνια...

τετράδα μανόμετρα απο τόγελο με 49 ευρά...
επιτέλους τόσο καιρό το ψάχνω και με φώτισε ενα παλικάρι εδω μέσα...
και κατ ευθείαν πάω να ρυθμίσω το gsxf και το yzf

καινούργιο κοσκινάκι μου και που να σε κρεμάσω...

free rider
19/02/2005, 01:19
για κάτσε μωρε ποιό RD ηταν τρικύλινδρο??

δικύλινδρα δεν ήταν ή με πιάνεις αδιάβαστο?

RD 250 daytona...το ειχα ..once upon a time ενα καλοκαίρι..

RD 350 Rd 400 ποιό άλλο?


:confused: :confused:

xxxristos
19/02/2005, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
για κάτσε μωρε ποιό RD ηταν τρικύλινδρο??

δικύλινδρα δεν ήταν ή με πιάνεις αδιάβαστο?

RD 250 daytona...το ειχα ..once upon a time ενα καλοκαίρι..

RD 350 Rd 400 ποιό άλλο?


:confused: :confused:

YAMAHA RD 500 τρικύλινδρο

(κάπου είχα και φωτό αλλά δε τη βρίσκω τώρα... ψάξε τη στο Internet αν θέλεις, από εκεί την κατέβασα κι εγώ)

2 εξατμήσεις πίσω (κάτω από τα πίσω φανάρια) και μια δεξιά.

Έμεινες μετεξεταστέος........

:beer: :beer: :beer:

xxxristos
19/02/2005, 15:15
Α και καλορίζικα τα μανόμετρα λεμε ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Πολύ καλή η τιμή τους, ελπίζω το ίδιο καλή να είναι και η ποιότητα, γιατί με 49 ευρώ..... κάτι δε πάει καλά :confused: :sick:

Καλές ρυθμίσεις!

free rider
19/02/2005, 15:44
για δες εδω...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=86039#post86039


ιδέες και βοήθειες ευπρόσδεκτες...

:beer: :beer: :beer:

xxxristos
19/02/2005, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
για δες εδω...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=86039#post86039


ιδέες και βοήθειες ευπρόσδεκτες...

:beer: :beer: :beer:

Ωραίος!!!

Τώρα θα με κάνεις να πάω να πάρω κι εγώ...

Οι ρυθμίσεις σου φαίνονται σωστές και τα ζιγκλέρ καλό νούμερο.
Γνώμη μου: μην το αφήσεις με πολύ φτωχό μείγμα. Εγώ θα το έβαζα σε αναλυτή καυσαερίων και θα το ρύθμιζα στο 1.010-0.970

Πάντως τα μανόμετρα σου επιτρέπουν να κάνεις καλό παιχνίδι με τα καρμπυλατέρ!!! Καλή διακσέδαση σου εύχομαι!

xifias
24/02/2005, 02:10
honda mvx250.H διχρονη τρικυλινδρη πατατα της σουπερ χονδα.

Την δεκαετια του 80 η χονδα ειχε ειδικοτητα στις πατατες...

Το κle σου μιστερ τσιγγανε φοραει το μοτερ του gpz με ηπιοτερο χρονισμο

AFTER
24/02/2005, 14:34
Καποιος ειπε οτι αν η ζωη ξεκιναει στα 200,ξεχνα τα δικυλινδρα!

Φυσικα θα εννοεις τα ον-οφφ,γιατι απο street υπαρχουν ουκων λιγα!!!