PDA

View Full Version : Χρειαζομαι μια γνωμη Δικηγορου!!



McTalas
22/09/2008, 12:47
Υπαρχει κανενας που να γνωριζει νομικα?

Τον χρειαζομαι ΤΩΡΑ!!

Στην δουλεια μου σημερα μας βαζουν να υπογραψουμε νεες συμβασεις εργασιας (αλλαζει ο εργοδοτης,κατι σαν συγχωνευση,αλλαζει και επονυμια)
αυτο που με ενδιαφερει ειναι το αν θα αναγνωριζονται τα χρονια προυπηρεσιας και πως σε περιπτωση μελλοντικης απολυσης θα παρω ολη την αποζημιωση.

ολοι οι Δικηγοροι ζητανε κατι 500αρες και δεν παιζει ουτε σαλιο...



Γ@μΩ τις πολυεθνικες, τον καπιταλισμο, τα τραστ και οτι αλη βλακεια υπαρχεια για να μας κανει την ζωη πιο δυσκολη.

toulis
22/09/2008, 13:02
Έχω την εντύπωση ότι θα ήταν καλή κίνηση αν πήγαινες από επιθεώρηση εργασίας να ρωτήσεις πρώτα.

Πάντως από ότι ξέρω από δική μου σύμβαση εργασίας όταν κάποια στιγμή έκανα καινούρια σύμβαση στον ίδιο εργοδότη για αλλαγή κάποιων στοιχείων.

Η καινούρια σύμβαση που υπέγραψα σαν ημερομηνία έναρξης είχε την ημερομηνία που ξεκίνησα να εργάζομαι και όχι την ημερομηνία τροποποίησης
:wave2:

McTalas
22/09/2008, 13:04
το θεμα ειναι πως αλλαζει ο εργοδοτης, δημιουργηται μια νεα εταιρεια με 50% απο την ως τωρα εταιρεια μου και 50% απο μια αλλη,
όμως η δικια μου εταιρεια δεν κλεινει συνεχιζει να υπαρχει κανονικα.

manhunter
22/09/2008, 13:06
Μην αγχώνεσαι...
Αναγνωρίζεται κανονικά


Εσύ είσαι υπό την ίδια σκέπη
Με το outsourcing δεν ξέρω τι γίνεται...

d-s
22/09/2008, 13:23
εφόσον δημιουργείται νέα εταιρεία (νεο αφμ και ΑΜΑ ΙΚΑ) θα πρέπει η νέα σύμβαση που υπογράφεις να αναφέρει ρητά πως αναγνωρίζει τη προϋπηρεσία σου και τα δικαιώματα που απορρέουν απο αυτή .
Εάν δεν αναφέρεται, νοείται νέα σύμβαση εργασίας, οπότε χάνεις τα δικαιώματά σου.

McTalas
22/09/2008, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από d-s
εφόσον δημιουργείται νέα εταιρεία (νεο αφμ και ΑΜΑ ΙΚΑ) θα πρέπει η νέα σύμβαση που υπογράφεις να αναφέρει ρητά πως αναγνωρίζει τη προϋπηρεσία σου και τα δικαιώματα που απορρέουν απο αυτή .
Εάν δεν αναφέρεται, νοείται νέα σύμβαση εργασίας, οπότε χάνεις τα δικαιώματά σου.

Στην τελευταια γραμμη αναφερει:

"Η παρουσα συμβαση αποτελει συνέχεια της προηγουμενης από την εταιρεία ***** με ημερομηνία 27/12/05."

με αυτο είμαι καλυμένος?

yannis24
22/09/2008, 13:50
λογικα ναι !

αφου αναφερει οτι η παρουσα συμβαση αποτελιε συνεχεια της προηγουμενης μου φαινεται μια χαρα !

d-s
22/09/2008, 13:54
είσαι οκ τότε

SeNNinhA
22/09/2008, 13:56
Δεν είμαι δικηγόρος αλλα ρώτησα φίλο μου δικηγόρο

Δυο ενδεχόμενα

1) Υπογράφεις ΝΕΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Τότε είναι υποχρεωμένη η εταιρεία που δουλεύεις τώρα να σε απολύσει και να σου πληρώσει την νόμιμη αποζημίωση. Με την νέα σύμβαση που υπογράφεις είναι σαν να ξεκινάς από την αρχή.


2) Υπογράφεις ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Τότε δεν παίρνεις αποζημίωση μιας και δεν απολύεσαι αλλα όμως ισχύει ο χρόνος έναρξης της αρχικής σου σύμβασης εργασίας και δεν χάνεις τίποτε αλλα απλά αλλάζουν οι όροι εργασίας σου σύμφωνα με την νέα σύμβαση.



Με βάση αυτό που ανέφερες:

"Η παρουσα συμβαση αποτελει συνέχεια της προηγουμενης από την εταιρεία ***** με ημερομηνία 27/12/05."

θεωρώ ότι ισχύει το (2) και δεν έχεις πρόβλημα

soteas
22/09/2008, 16:12
το βραδυ ολοι μαζι στο φεστιβαλ συντροφια να υψωσουμε το αναστιμα μας εναντια στον καπιταλισμο και στην συμφεροντολογια των πλουτοκρατων που μας υπολογιζουν οσο και τα σκουπιδια...... η μαλακι@ ειναι οτι εχτες τελειωσε....... :wave2:

sergiosm
22/09/2008, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
κατι σαν συγχωνευση,αλλαζει και επονυμια)
αυτο που με ενδιαφερει ειναι το αν θα αναγνωριζονται τα χρονια προυπηρεσιας και πως σε περιπτωση μελλοντικης απολυσης θα παρω ολη την αποζημιωση.


Αναγνωρίζεται κανονικότατα ...