PDA

View Full Version : ΞΕΡΝΑΕΙ ΠΑΡΑΦΛΟΥ



mystery
22/09/2008, 17:49
Ειμαι κατοχος του dl 650 k8 εδω και ενα χρονο και σημερα ενω εκανα βολτα το μοτορι μου ενιωσα μια ασχημη μυρωδια να ερχεται απο τον κινητηρα.Οταν εσκυψα να δω τη φταιει ειδα μια πρασινη κρουστα πανω απο τον κινητηρα,σαν να χυθηκε κατι απο πανω.
Το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να το δειξω στον μηχανικο μου. Οταν το ειδε με καθησυχασε λεγοντας μου οτι ενα απο τα σφυχτιρακια του σωληνα που στελνει αντιψυκτικο στο μοτερ πρεπει να ηταν πιο χαλαρο απο οτι επρεπε και γι αυτο ειχα αυτη την διαρροη.
Μου ειπε οτι του χει ξανασυμβει σε v strom γιατι δεν εχουν βιδωτα κολαρα αλλα σφικτηρες στο συγκεκριμενο σωληνακι του συστηματος ψυξης.
Επισης μου ειπε οτι ισως αυτη η διαροη να μην ξαναγινει γιατι τωρα θα εχει γεμισει αλατα το σημειο εκεινο.Αν ξανασυμβει μου ειπε οτι θα μου βαλει βιδωτο κολαρο.
Η ερωτηση μου ειναι:Σας εχει συμβει ποτε αυτο κι αν ναι πως το αντιμετωπισατε?

gkmaggas
22/09/2008, 18:46
Σε πολλα μηχανακια(ΧΤ660 2004) παρουσιαστηκε το προβλημα και λυθηκε απλα με την αλλαγη των κολαρων με αλλα βιδωτα και ολα οκ....Κανε αυτην την αλλαγη αμεσα....

zeremefico
23/09/2008, 23:29
Και μένα σε κ6.
Τιπ:βίδωσε λιγάκι το κολλάρο όταν είναι κρύο και όχι ζεστο για να μην παραβιδωθει.
Τιπ2:Η σουζούκι λέει αλλαγή παραφλού κάθε 2 χρόνια!
Άραγε τι τύπο παραφλού φοράμε;