PDA

View Full Version : λεω εγω μηπως λεω μηπως μας κλεβει???



sfigas
22/09/2008, 19:38
καλησπερα παιδια!! φοιτητης στο επαγγελμα και ερωτευμενος με τα μηχανακια απο τοτε που γεννηθηκα θελω μια βοηθειουλα.. σπουδαζω ρεθυμνο μια κλασσικη φοιτητουπολη. εχει τα καλα εχει και τα κακα. μενω λοιπον σε ενα σπιτι αρκετα καλο θα μπορουσα να πω με ενοικιο στα 340 ευρω. το σπιτι που μενω ο ιδιοκτητης το δηλωνει σαν δωματιο ξενοδοχειου παρολο που σε τιποτα δεν θυμιζει κατι τετοιο.. μου κοβει αποδειξη 100 ευρω και τιποτα παραπανω. ερχομαι λοιπον στο βασικο ερωτημα. πριν το νοικιασω μ ειχε πει κοινοχρηστα καθε 3-4 μηνες. μενω 6 μηνες μεσα και εχω πληρωσει ηδη 3 φορες. καθως λοιπον περιμενα το ασανσερ βλεπω οτι εχει βγαλει παλι κοινοχρηστα. με εμενα να χρωσταω 60 ευρω. αρχιζω λοιπον. τρελο νουμερο 1. ολοι στην πολυκατοικια εχουν κοινο νερο. περιμενα τσιμπημενα κοινοχρηστα καθως απτο καλοκαιρι εκανα 3 φορες την ημερα μπανιο και για 2 εβδομαδες ειχε ερθει διακοπες η αδερφη μ με φιλες της οποτε καταλαβαινεται\!!!! νερο φουλ!! εχουμε λοιπον. το πιο λιγο νερο απο ολους εγω ενω ολοι οι αλλοι ελλειπαν ατπην πολυκατοικια 16 ευρω. 2 εχει βαλει καθαριστρια δεν ξερω και εγω ποσα ευρω. και το κορυφη. αυγουστος μεχρι σημερα ρευμα για ασανσερ 220 ευρω και για καθαρισμος φρεατιου κατι τετοιο τελος παντων 60 ευρω. θα τρελαθουμε?? απο αρχες αυγουστου μεχρι σημερα 220 ευρω ρευμα ασανσερ?? σνολικα μενουμε 8 ατομα σε αυτην την πολυκατοικια ολοι φοιτητες. και ο ιδιοκτητης στον 40 με την οικογενεια του. τι κανω. πως κινουμε? να βγαλω μια φωτο τα κοινοχρηστα να τα ανεβασω να δειτε τι παιζει?? μηπως πληρωνουμε και τα δικα του??:nono:

MikeG
22/09/2008, 20:59
Μετακόμισε σε κανονικό σπίτι :winka: :wave2:

sfigas
22/09/2008, 21:35
καλη η συμβουλη αλλα το σπιτι που μενω ειναι κανονικο και ειναι οτι ακριβως εψαχνα!!! δεν θυμιζει σε τιοπτα ξενοδοχειο!! υπαρχει καποιος τροπος να δω αν μας κλεβει ο ιδιοκτητης η οχι??:sun:

MikeG
22/09/2008, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
καλη η συμβουλη αλλα το σπιτι που μενω ειναι κανονικο και ειναι οτι ακριβως εψαχνα!!! δεν θυμιζει σε τιοπτα ξενοδοχειο!! υπαρχει καποιος τροπος να δω αν μας κλεβει ο ιδιοκτητης η οχι??:sun:

Προφανώς θα υπάρχει...
Από αυτά που γράφεις στην αρχή δε μπορώ να βγάλω τέτοια ώρα συμπέρασμα.
Ζήτα του αποδείξεις από όλα τα έξοδα που λέει (ρεύμα ανσασέρ, καθαρισμό φρεατίου & σχετικά).
Αυτό είναι μια αρχή.. Να δεις αν όντως αυτά που γράφει αληθεύουν. :wave2:

fantacid
22/09/2008, 23:04
τη μηχανη την ανεβαζεις με το ανσασερ ή ου?

:confused:

p@nos
22/09/2008, 23:08
για αρχη ζητα του να σου κοβει κανονικη αποδειξη για το ενοικιο του διαμερισματος και επεμεινε κιολας, να δεις πως θα αρχισει να φερεται καλυτερα...

fantacid
22/09/2008, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
για αρχη ζητα του να σου κοβει κανονικη αποδειξη για το ενοικιο του διαμερισματος και επεμεινε κιολας, να δεις πως θα αρχισει να φερεται καλυτερα...

με την αποδειξη θα του ζηταει 400+ γιατι μαλλον θα του ζητησει να του πληρωνει το φπα...

Road67
22/09/2008, 23:21
Όσοι μένετε συζητήστε το και ζητήστε του αντί να βγάζει αυτός τα κοινόχρηστα να βάλει μια εταιρία απ' αυτές που είναι εξειδικευμένες σ' αυτό να το κάνουν.

TOLISTOLAROS
22/09/2008, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
ο ιδιοκτητης το δηλωνει σαν δωματιο ξενοδοχειου παρολο που σε τιποτα δεν θυμιζει κατι τετοιο..
Πες στον έξυπνο το σπιτονοικοκύρη σου ότι τα δωμάτια ξενοδοχείου δεν πληρώνουν κοινόχρηστα...να δεις για πότε σφίγγουν τα κωλαράκια...

mizz
23/09/2008, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Πες στον έξυπνο το σπιτονοικοκύρη σου ότι τα δωμάτια ξενοδοχείου δεν πληρώνουν κοινόχρηστα...να δεις για πότε σφίγγουν τα κωλαράκια...

ή για πότε μετακομίζουν οι ένοικοι :lol:
μλκια να μη τα χεις καλά με τον σπιτονοικοκύρη όσο αυτό γίνεται
αλλά όχι να κάνουμε και το μλκα :nono:
σεμνά και ταπεινά :wacko:

arisk
23/09/2008, 06:47
Η εταιρία που βγάζει τα κοινόχρηστα χρεώνει 6-8? για κάθε διαμέρισμα σαν παροχή υπηρεσιών.Από εκει και μετά είσαι σίγουρος οτι θα κάνουν σωστό καταμερισμό δαπανών.
Καλύτερα όμως ζήτα από τον ιδιοκτήτη τον λογαριασμό του ρεύματος που συμπεριλαμβάνει το ασανσέρ(λογαριασμό που συμπεριλαμβάνει το ασανσέρ, τα φώτα στο κλιμακοστάσιο,το ρεύμα του καυστήρα κλπ.).Σε κάθε πολυκατοικία εκτός από τα ρολόγια(της ΔΕΗ) που αντιστοιχούν σε κάθε διαμέρισμα υπάρχει και ένα που είναι για τις κοινές δαπάνες που ανέφερα πιο πάνω;)

SeNNinhA
23/09/2008, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
.... μενω λοιπον σε ενα σπιτι αρκετα καλο θα μπορουσα να πω με ενοικιο στα 340 ευρω. το σπιτι που μενω ο ιδιοκτητης το δηλωνει σαν δωματιο ξενοδοχειου παρολο που σε τιποτα δεν θυμιζει κατι τετοιο.. μου κοβει αποδειξη 100 ευρω και τιποτα παραπανω....

1) Ζητάς να σου κόβει ολόκληρη απόδειξη για το ενοίκιο αλλιώς θα του κάνεις καταγγελία στην εφορία. Θα τρομάξει σίγουρα γιατί με μια απλή και μόνο καταγγελία θα έρθουν και θα τον ψάξουν για τα πάντα και δεν τον συμφέρει. Εαν σου πει για αύξηση ενοικίου τότε πές του ότι θα του δώσεις αύξηση αλλα θα του κάνεις καταγγελία για τις μέχρι τώρα αποδείξεις ειδικά εαν θελήσει να σε διώξει. Μάλλον δεν θα ζητήσει τίποτε αλλο.



Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
... πριν το νοικιασω μ ειχε πει κοινοχρηστα καθε 3-4 μηνες. μενω 6 μηνες μεσα και εχω πληρωσει ηδη 3 φορες. καθως λοιπον περιμενα το ασανσερ βλεπω οτι εχει βγαλει παλι κοινοχρηστα. με εμενα να χρωσταω 60 ευρω. αρχιζω λοιπον. τρελο νουμερο ...

2) Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε παρα μόνο να ζητήσεις τις αποδείξεις από τα έξοδα που φαίνονται στα κοινόχρηστα. Είναι υποχρεωμένος να σου τα δώσει. Πάντως εαν πει τίποτε για ξενοδοχείο τότε πές του κι εσυ ότι στο ξενοδοχείο η τιμή περιλαμβάνει και τα κοινόχρηστα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
....1. ολοι στην πολυκατοικια εχουν κοινο νερο. περιμενα τσιμπημενα κοινοχρηστα καθως απτο καλοκαιρι εκανα 3 φορες την ημερα μπανιο και για 2 εβδομαδες ειχε ερθει διακοπες η αδερφη μ με φιλες της οποτε καταλαβαινεται\!!!! νερο φουλ!! εχουμε λοιπον. το πιο λιγο νερο απο ολους εγω ενω ολοι οι αλλοι ελλειπαν ατπην πολυκατοικια 16 ευρω...

3) Αφού υπάρχει κοινόχρηστο ρολόι τότε ο καταμερισμός της κατανάλωσης είναι εντελώς αυθαίρετος. Συνήθως γίνεται αναλόγως τα τετραγωνικά του διαμερίσματος ή αναλόγως των ατόμων που κατοικούν. Πάντως όταν υπάρχουν κοινόχρηστα ρολόγια ο ιδιοκτήτης δεν βγάζει κοινόχρηστα αλλα συμπεριλαμβάνει ενα ποσό για αυτά φιξ στην τιμή του ενοικίου.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
2 εχει βαλει καθαριστρια δεν ξερω και εγω ποσα ευρω.

4) Μπορείς να ρωτήσεις πόσα παίρνουν οι καθαρίστριες και να αρνηθείς να πληρώσεις παραπάνω.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
...και το κορυφη. αυγουστος μεχρι σημερα ρευμα για ασανσερ 220 ευρω και για καθαρισμος φρεατιου κατι τετοιο τελος παντων 60 ευρω. θα τρελαθουμε?? απο αρχες αυγουστου μεχρι σημερα 220 ευρω ρευμα ασανσερ?? σνολικα μενουμε 8 ατομα σε αυτην την πολυκατοικια ολοι φοιτητες. και ο ιδιοκτητης στον 40 με την οικογενεια του. τι κανω. πως κινουμε? να βγαλω μια φωτο τα κοινοχρηστα να τα ανεβασω να δειτε τι παιζει?? μηπως πληρωνουμε και τα δικα του??:nono:

5) Λογαριασμοί ρεύματος βγαίνουνε κάθε 2μηνο (έναντι) και κάθε τετράμηνο (με την πραγματική κατανάλωση). Ζήτα να δεις τον λογαριασμό και να δεις εαν υπάρχει κοινόχρηστο ρολόι ή ένα μόνο ρολόι για όλη την οικοδομή. Πάντως και ενα ρολόι να έχει για όλα τα διαμερίσματα πάλι θα πληρώνετε αυξημένους λογαριασμούς διότι η Κιλοβατώρα είναι πιο ακριβή όσο πιο αυξημένη είναι η κατανάλωση.

Καθαρισμός φρεατίου κοστίζει 60-100 ευρώ σύνολο και όχι ανα διαμέρισμα.


Εγώ πάντως εαν ήμουν στην θέση σου θα έκανα το εξής:

Θα του έλεγα ότι θα του δίνω 340 ευρώ για το ενοίκιο και 40 ευρώ για κοινόχρηστα ΦΙΞ και τίποτε παραπάνω. Εαν θέλει περισσότερα ας σου κάνει έξωση και ας σου τα ζητήσει δικαστικώς και σε περίπτωση που σε παρενοχλήσει ή σου κλείσει παροχές κλπ (δεν έχει δικαίωμα ακόμη και εαν δεν του έχεις πληρώσει ποτέ ενοίκιο και πάει φυλακή κατευθείαν ενα κάνει κάτι τέτοιο) θα του κάνεις και εσυ καταγγελία στην εφορία και μύνηση για απάτη με τους λογαριασμούς.

Η άλλη σου επιλογή είναι να σηκωθείς και να φύγεις και κάνε του και την καταγγελία στην εφορία για να σφίξουν οι κόλοι.

sfigas
23/09/2008, 11:14
το οτι θα φαει καταγγελια με το που φυγω ειναι σιγουρο!! δεν παιζει!! την μηχανη που ειχα μεχρι πριν απο 1 μηνα εως οτου την πουλησω την εβαζα στο πεζοδρομιο της πολυκατοικιας!! μου την ειπε μια δυο μετα που ειδε οτι δεν τ εδινα σημασια σταματησε!!!! ο ανθρωπος ειναι καθαρα του κερδους. πριν 3 μηνες ειχε π.χ 60 ευρω κοινοχρηστα και 340 ενοικιο. ο πατερας μ καταλαθος απο απροσεξια του εβαλα παντα την 1η του μηνος ολα τα λεφτα αλλα ξεχασε να βαλει 60 για κοινοχρηστα και εβαλα 50. τι εκανε ο αθεοφοβος? 1η γυφτια. μανο ο μπαμπας σ μ εβαλε 10 ευρω λιγοτερα. ειναι δυαντον. να ειμαι με φιλους μ και ν μ χτυπαει να μ λεει για 10 ευρω?? καραγυφτια 2η?? πηρε τηλ τους γονεις μ στο πατρικο και τους ειπε για τα 10 ευρω. κατι αλλο. εχουν παρουσιαστει κατι μικρα ζωηφια. του ανεφερα την λεξη απολυμανση και μου ειπε το κορυφαιο. παρε αεροζολ και ψεκασε. τα σκοτωνει ολα!!! θα κανω το εξης. ετσι και αλλιως οπου ναναι θα τελειωσω.το ενοικιο θα το παρει κανονικα. τα κοινοχρηστα δεν παιζει. κατι αλλο. το φρεατιο βλεπω οτι κανει 60 ευρω. πως λοιπον κυριε χρεωνεις παραπανω σε εμενα που μενω στο δευτερο απο αυτον στον πρωτο? με ποια λογικη? πως ενω σπαταλαω αλογιστα νερο πληρωνω λιγοτερα? ο τυπος δουλευε σε τραπεζα αλλα ειναι πολυ της κομπινας.

υστερογραφο!!! ολοι στην πολυκατοικια δινουν 400. μονο εγω δινω λιγοτερα! και μ λεει! να λες σε ολους οτι δινεις 400!!
τι να πω. κριμα.