PDA

View Full Version : leovince



ormali
23/09/2008, 18:56
Αν κάποιος είναι κάτοχος cre250x δηλ. το μοντέλο crf250 ποθ το έκανε μετατροπή σε εντούρο η ιταλική HM και έχει τοποθετήσει τελικό leovince παρακαλώ να μου το πεί γιατί είμαι στο τσακ να το παραγγείλω και δεν ξέρω αν ταιριάζει.:confused: :confused:

Zid
24/09/2008, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ormali
Αν κάποιος είναι κάτοχος cre250x δηλ. το μοντέλο crf250 ποθ το έκανε μετατροπή σε εντούρο η ιταλική HM και έχει τοποθετήσει τελικό leovince παρακαλώ να μου το πεί γιατί είμαι στο τσακ να το παραγγείλω και δεν ξέρω αν ταιριάζει.:confused: :confused: Φίλος στο crf 450 x έχει leo vince titanium... λογικά πρέπει να ταιριάζει και στο 250...

dirtbird
24/09/2008, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Φίλος στο crf 450 x έχει leo vince titanium... λογικά πρέπει να ταιριάζει και στο 250...

Ρε zid...... να δω πότε θα σταματήσεις να γράφεις ότι σου κατέβει.... ήμαρτον πια.


Φίλε κοίτα εδώ (http://www.sitogroup.com/servlet/page?_pageid=520&_dad=sitop30&_schema=SITOP30&voce_menu_sx=78&voce_menu_dx=119813&voce_menu_sx=78&voce_menu_dx=115&codprd=8409&prgtmp=&sessione=) , αν κατάλαβα καλά το μηχανάκι σου για αυτήν πρόκειται...

Εάν κάνεις χρήση enduro, δεν θέλεις να κάνει θόρυβο.

Οι συγκεκριμένες θεωρούνται καλές, ποιοτικές εξατμίσεις, προσωπικά όμως δεν τις ξέρω.
Επίσης στο διάγγραμμα ροπής-ιπποδύναμης που δίνουν, φαίνεται ότι χάνει στις μεσαίες και κερδίζει 2 περίπου αλογάκια ψηλά και υπερστροφία.

Η υπερστροφία καλή, τα έξτρα αλογάκια ψιλοαδιάφορο, η απώλεια ροπής στις μεσαίες όχι ότι καλύτερο. Συνεπώς διαλέγεις ανάλογα με τα γούστα σου.

Επίσης έχε υπόψιν ότι οι παραπάνω καμπύλες απόδοσης έχουν επιτευχθεί χωρίς -μάλλον- να έχουν γίνει αλλαγές στη ρύθμιση του καρμπ. Είναι πολύ πιθανό να μπορείς -με ψάξιμο- να πετύχεις καλύτερα αποτελέσματα.

:wave2:

Zid
24/09/2008, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ρε zid...... να δω πότε θα σταματήσεις να γράφεις ότι σου κατέβει.... ήμαρτον πια.


Φίλε κοίτα εδώ (http://www.sitogroup.com/servlet/page?_pageid=520&_dad=sitop30&_schema=SITOP30&voce_menu_sx=78&voce_menu_dx=119813&voce_menu_sx=78&voce_menu_dx=115&codprd=8409&prgtmp=&sessione=) , αν κατάλαβα καλά το μηχανάκι σου για αυτήν πρόκειται...

Εάν κάνεις χρήση enduro, δεν θέλεις να κάνει θόρυβο.

Οι συγκεκριμένες θεωρούνται καλές, ποιοτικές εξατμίσεις, προσωπικά όμως δεν τις ξέρω.
Επίσης στο διάγγραμμα ροπής-ιπποδύναμης που δίνουν, φαίνεται ότι χάνει στις μεσαίες και κερδίζει 2 περίπου αλογάκια ψηλά και υπερστροφία.

Η υπερστροφία καλή, τα έξτρα αλογάκια ψιλοαδιάφορο, η απώλεια ροπής στις μεσαίες όχι ότι καλύτερο. Συνεπώς διαλέγεις ανάλογα με τα γούστα σου.

Επίσης έχε υπόψιν ότι οι παραπάνω καμπύλες απόδοσης έχουν επιτευχθεί χωρίς -μάλλον- να έχουν γίνει αλλαγές στη ρύθμιση του καρμπ. Είναι πολύ πιθανό να μπορείς -με ψάξιμο- να πετύχεις καλύτερα αποτελέσματα.

:wave2: Ρώτησε για ροπες? και hp?

Aν ταιριάζει δε ρώτησε? :rolleyes:

Δηλαδή αμα κάνει θόρυβο δεν θα κάνει enduro?? (δεν τρέχουν ολοι σε αγώνες σωστα?... )

dirtbird
24/09/2008, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Ρώτησε για ροπες? και hp?

Aν ταιριάζει δε ρώτησε? :rolleyes:

Δηλαδή αμα κάνει θόρυβο δεν θα κάνει enduro?? (δεν τρέχουν ολοι σε αγώνες σωστα?... )

Για το 450 θα πάρει εξάτμιση που ο κατασκευαστής (της) την δίνει για το 450.

Για το 250, θα πάρει εξάτμιση που οι κατασκευαστής την δίνει για το 250.

Γκεγκε?

Zid
24/09/2008, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Για το 450 θα πάρει εξάτμιση που ο κατασκευαστής (της) την δίνει για το 450.

Για το 250, θα πάρει εξάτμιση που οι κατασκευαστής την δίνει για το 250.

Γκεγκε? Δεν το διατύπωσα σωστά θες να πεις (οτι εφόσον υπάρχει για 450 crf θα υπάρχει για 250 )... ;)

Οκ λάθος οντως... .... :wave2:

EMIL
25/09/2008, 20:38
Καλησπερα νομιζω οτι ο θορυβος ειναι κατι που θα πρεπει να μας ανησυχει για να ενοχλουμε οσο το δυνατον λιγοτερο.πατατηρησατε μηπως τα μονοπατια σε κατοικημενες περιοχες στην παρνηθα να εχουν εμποδια γιατιι? :D

STOYBI
25/09/2008, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από EMIL
Καλησπερα νομιζω οτι ο θορυβος ειναι κατι που θα πρεπει να μας ανησυχει για να ενοχλουμε οσο το δυνατον λιγοτερο.πατατηρησατε μηπως τα μονοπατια σε κατοικημενες περιοχες στην παρνηθα να εχουν εμποδια γιατιι? :D

Αν η βολτα σου περιοριζετε
στα λιγα μετρα μονοπατιου της καθε " νομιμης βιλλας " μεσα στο δασος... Καλα θα κανεις να αρχισεις το ποδηλατο ωστε να μην ενοχλεις τον καθε κυριο μεσα σε αυτην οταν κανει τα κονε στο κινητο του για τα οσα αφορουν την επεκταση του κηπου του....... (Λογικα θα πρπει να σου ηταν αδιαφορο το τι εξατμιση φορας......)

Αν η βολτα σου επεκτεινετε σε κατοικημενες περιοχες κοντα στο δασος ... Παντα οταν περνας απο εκει , πας με χαμηλες στροφες, και πανω απο ολα περνας οσο πιο σιγα μπορεις ( ειτε φορας ταπωμενη ειτε φορας εξατμιση που κανει θορυβο...)

Κατα τα αλλα....

Καλα ειναι να φοραμε εξατμιση που να κανει οσο λιγωτερο θορυβο μπορουμε για να ειμαστε λιγοτερο επιβλαβεις ....

Και στο ιδιο το δασος... Και στους ανθρωπους που εχουν διαφορετικα χομπυ απο το δικο μας αλλα που αφορουν και αυτα το βουνο......

Σορρυ για το σπαμ ...

Αλλα τα εμποδια στα μονοπατια μαζι με τις "κατοικημενες περιοχες " μου ηλθε καπως....

( Καθως ως γνωστον στις πραγματικα κατοικημενες περιοχες μεσα στο δασος η διπλα απο αυτο περνανε κανονικοι δρομοι και οχι μονοπατια......)

:wave2: