PDA

View Full Version : Vespa 300cc?X-max 250cc?BeverlyS250cc?



Dae'eti
24/09/2008, 17:42
Καλησπέρα...
Μέχρι τώρα ήμουν φανατικός οδηγός αυτοκινήτου...Ξέρετε τα γνωστά...Την άνεση μου,την ζεστούλα μου,τον κλιματισμό μου...Μέχρι που η δουλειά μου με οδήγησε στο κέντρο της Θεσσαλονίκης( Πλατεία Αριστοτέλους )... Ο απολογισμός μέχρι τώρα?? 3 κλήσεις, πολλά λεφτά σε parking, ατελειώτες ώρες κολλημένος στην κίνηση...
To cut the long story short...

Vespa 300cc??, X-max 250cc?? Beverly S 250cc? Η έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο???
Να πω οτι το scooter θα αντικαταστήσει το αυτοκίνητο για μέσα στην πόλη και για τις μεσαίες αποστάσεις...
Μήπως κάτι μεγαλύτερου κυβισμού????

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας....

harvester
24/09/2008, 18:42
geopolis 400.
1)160 τελικη.
2)σωληνακια υψηλης στα φρενα για αμεσο δαγκωμα
3)μεγαλους τροχους
4)σταθερο υπο κλιση
5)σερβις σε ολα τα εξουσιοδοτημενα kawasaki
6)4 λιτρα στα 100 εντος και εκτος πολης
7)πριζα για φορτιση
8)αναπαυτικη σελα και για το δευτερο ατομο
9)πανεμορφο

karaferas
24/09/2008, 21:59
κανε test-ride σε ολα οσα σου αρεσουν, κ οποιο σου αρεσει περισσοτερο... κ τα 3 ειναι για τη χρηση που το θες... περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.... α, ρωτα κ προσφορες στα ιδια σε στοκ... βεσπα 250 κλπ γλιτωνεις euro..:wave2:

taksidiotis25
25/09/2008, 02:10
προσωπικα θα επελεγα το xmax η την vespa.

Band(age)it
25/09/2008, 02:51
Ως πρωην κατοχος προτεινω το x-max 250 .
Πραγματικο σκυλι ! Στα 380 χιλιομετρα που διενυσα πανω του δεν εκανε κιχ !
(Ουτε τριτη φορα βενζινη δε ζητησε) !

harvester
25/09/2008, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Ως πρωην κατοχος προτεινω το x-max 250 .
Πραγματικο σκυλι ! Στα 380 χιλιομετρα που διενυσα πανω του δεν εκανε κιχ !
(Ουτε τριτη φορα βενζινη δε ζητησε) !
τι κιχ να κανει ρε με 380 χιλιομετρα.
εγω εκανα 11000 χιλιομετρα σε τρεις μηνες

drade
25/09/2008, 13:57
άμα είναι να πάρεις βέσπα πάρε την δικιά μου http://moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=64976 :D φθηνή και κομψή λύση. Και γώ για μέσα στην πόλη την πήρα δίοτι και εγω δουλεύω Αριστοτέλους ....

Άμα χρησιμοποιείς περιφερειακό ή μένεις Πανόραμα, Ωραιόκαστρο, Περαία, Ρετζίκι γενικώς σε προάστιο κλπ και παίρνεις συχνά δεύτερο άτομο κοίτα για μεγαλύτερο δίκυκλο όπως το x-max δίοτι έχει μεγαλύτερους τροχούς και άνετους χώρους. Βέβαια είναι λίγο ογκώδες και έτσι πως έγιναν τα πράγματα ζορίζεσαι να παρκάρεις και με το μηχανάκι στις ώρες αιχμής. Παράδειγμα που μου έσπασε τα νευρα πριν 3 εβδομάδες: έφαγα κλίση διότι πάρκαρα την βέσπα μου στην Αριστοτέλους ανάμεσα απο Τερκενλή και Ολύμπιον, δίπλα σε κολώνα σε σημείο που δεν ενοχλούσε κανέναν...δίοτι στο πάρκιγκ του δρόμου που είναι μόνο για μοτό δεν είχε καθόλου χώρο.

Julius
25/09/2008, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dae'eti
Καλησπέρα...
Μέχρι τώρα ήμουν φανατικός οδηγός αυτοκινήτου...Ξέρετε τα γνωστά...Την άνεση μου,την ζεστούλα μου,τον κλιματισμό μου...Μέχρι που η δουλειά μου με οδήγησε στο κέντρο της Θεσσαλονίκης( Πλατεία Αριστοτέλους )... Ο απολογισμός μέχρι τώρα?? 3 κλήσεις, πολλά λεφτά σε parking, ατελειώτες ώρες κολλημένος στην κίνηση...
To cut the long story short...

Vespa 300cc??, X-max 250cc?? Beverly S 250cc? Η έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο???
Να πω οτι το scooter θα αντικαταστήσει το αυτοκίνητο για μέσα στην πόλη και για τις μεσαίες αποστάσεις...
Μήπως κάτι μεγαλύτερου κυβισμού????

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας....

H epilogi einai kathara thema goustou

dyo themata isos na epireasoun pera ap'ayto.....

1.oso poio mikroi troxoi toso perisotero tarakounima tha tros
2.analoga me thn kinisi tis polis kai ta xiliometra poy kaneis mesa se auth.... o ogkos toy scooter


ego epeleksa px nexus 300 kathara epidi mou arese aisthitika perisotero ap ta alla kai giati h kinisi poy tha toy kano einai mikri mesa se araih kinisi sthn poli.

Band(age)it
28/09/2008, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
τι κιχ να κανει ρε με 380 χιλιομετρα.
εγω εκανα 11000 χιλιομετρα σε τρεις μηνες

Χα-Χα you know ? Χουμορ ?

smirnof
30/09/2008, 00:52
Vespa μουράτη, XMAX πολύ πρακτικό. Διαλέγεις και παίρνεις.

Road67
30/09/2008, 11:15
Δεν πήρα θέση, αλλά δε βαριέσαι θα το κάνω.

Έχω το Xmax 250 καρμπυρατεράτο, μέσα στην πόλη δεν είναι το πιο ιδανικό αν και λόγω θέσης έχει καλή ορατότητα.
Τα φρένα του αργούν λίγο αλλά αν τα συνηθίσεις δεν θα έχεις πρόβλημα.
Η ανάρτηση είναι σφιχτή συγκριτικά πάντα με την κατηγορία του.
Στους αέρηδες έχει τρομακτικά καλή οδική συμπεριφορά, κάτι που έχω διαπιστώσει πολάκις σε περιφέρειες όπως Αχαϊα, Τροιζηνία, Αιτωλοακαρνανία, Ήπειρο, Αργολίδα, Κυκλάδες.
Στο στρίψιμο απλά είναι το καλύτερο της κατηγορίας του, προσωπικά το ξύνω.
Λόγω του χαμηλού ύψους και το ίσιο πάτωμα δεν επιτρέπει εύκολα τους στροβιλισμούς του αέρα.
Στην πόλη φορτωμένο περί τα 40 κιλά βγάζει 210-250 χιλιόμετρα, ομοίως και σε επαρχιακό.
Σε ταξίδι ανάλογα με τις ταχύτητες μπορεί να φτάσει απο Αθήνα ακόμη και Άρτα με ένα ρεζερβουάρ, ή να έχει κάψει όλη τη βενζίνη ως το Μεσολόγγι.
Έχεις τρεις θέσεις οδήγησης. Με τα πόδια ν' ακουμπάει μόνο το πίσω μέρος του ποδιού μέσα σαν τσόπερ. Το δεύτερο, καθιστός και το τρίτο με τα πόδια στα πίσω υποπόδια που λόγω του κεκλιμένου μπροστινού σκάφους ο αέρας θα ενοχλήσει σε συνθήκες ταξιδιού αλλά όχι όσο αν το έκανες σε άλλα σκουτεροειδή.

ΟΜΩΣ, ο λόγος που δεν πήρα θέση και δεν το πρότεινα είναι γιατί βγάζει αρκετά προβήματα εντός εγγύησης κυρίως ηλεκτρικής φύσεως, τριγμούς ζελατίνας (εμένα δε μου το βγαλε). Το τελευταίο που μου έβγαλε αυτό το καλοκαίρι είναι ιμάντα, βέβαια καλύφθηκε πλήρως απο τη Μοτοδυναμική, αλλά ως τώρα έχω μείνει με το xmax ακινητοποιημένο για αρκετούς μήνες λόγω ηλεκτρολογικών.