PDA

View Full Version : Προβληματισμός!!!



nikou
17/02/2005, 23:14
Αερόψυκτο (αυτό που σου αρέσει) ή Υδρόψυκτο ??

Ας με βοήθησει κάποιος ρε παιδιά. Γιατί όλοι μου λένε να ΜΗΝ πάρω αερόψυκτη μηχανή; :(

Θα πέρνατε μια μηχανή 650cc, αερόψυκτη, μονοκύλινδρη;
Για χρήση καθημερινή στην πόλη και καμιά βόλτα-ταξίδι-διακόπες-να είσαι συνέχεια πάνω της δηλαδή.

Αν όχι γιατί;;
Θα έχει πρόβλημα με την θερμοκρασία, θα καίγομαι, σε μεγάλη διαδρομή θα πρέπει να κάνω πολλές στάσεις για να κρυώνει και μετά να συνεχίζω (αυτό σημαίνει περισσότερα τσιγάρα και περισσότερο κακό στην υγεία μου), το καλοκαίρι θα έχω πρόβλημα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


:confused: :look: :hypnotize :uplate: :confused: :confused:

Πείτε μου!!!
Ευχαριστώ!

periklisk
17/02/2005, 23:31
Ένσταση για το ταξίδι μόνο!

Για πόσο μεγάλο ταξίδι λέμε? Γιατί δεν θα σε βολέψει όχι μόνο γιατί είναι αερόψυκτο, αλλά και μονοκύλινδρο!

stefanos
17/02/2005, 23:36
Εγώ θα σου έλεγα αν με ρώταγες να πάρεις καλύτερα αερόψυκτη.
1.Γιατί δεν κουβαλάς περιτά βάρη (ψυγεία, υγρά σωλήνες αντλίες)
2. Στίς αερόψυκτες δεν χαλάνε τίποτα απο τα παραπάνω.
3. Σε περίπτωση πτώσης δεν θα σπάσουν τίποτα απο τα παραπάνω.
4. Στο σέρβις δεν θα πληρώσεις για έλεγχο η αντικατάσταση σε τίποτα απο τα παραπάνω.

Εγώ έχω xr600 εντελώς αερόψυκτο και το ΑΓΟΡΑΣΑ.
Δεν έχω καεί ποτέ.
Δεν σταματάω ποτέ να κρυώσει, μια και δεν υπάρχει καμιά ένδειξη για θερμοκρασία στα κόκκινα και τέτοιες βλακίες μια και δεν υπάρχει θερμόμετρο.

Σοβαρά τώρα τα υδρόψυκτα μπορούν να έχουν καλύτερη απόδοση περισσότερα άλογα ροπές κλπ που δεν μπορούν να βγούν με αερόψυκτους κινητήρες.
Τίποτα άλλο.
Αν σου αρέσει πάρ το.

xxxristos
18/02/2005, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εγώ θα σου έλεγα αν με ρώταγες να πάρεις καλύτερα αερόψυκτη.
1.Γιατί δεν κουβαλάς περιτά βάρη (ψυγεία, υγρά σωλήνες αντλίες)
2. Στίς αερόψυκτες δεν χαλάνε τίποτα απο τα παραπάνω.
3. Σε περίπτωση πτώσης δεν θα σπάσουν τίποτα απο τα παραπάνω.
4. Στο σέρβις δεν θα πληρώσεις για έλεγχο η αντικατάσταση σε τίποτα απο τα παραπάνω.

Εγώ έχω xr600 εντελώς αερόψυκτο και το ΑΓΟΡΑΣΑ.
Δεν έχω καεί ποτέ.
Δεν σταματάω ποτέ να κρυώσει, μια και δεν υπάρχει καμιά ένδειξη για θερμοκρασία στα κόκκινα και τέτοιες βλακίες μια και δεν υπάρχει θερμόμετρο.

Σοβαρά τώρα τα υδρόψυκτα μπορούν να έχουν καλύτερη απόδοση περισσότερα άλογα ροπές κλπ που δεν μπορούν να βγούν με αερόψυκτους κινητήρες.
Τίποτα άλλο.
Αν σου αρέσει πάρ το.

Ο προλαλήσαν έχει ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο σε όλα. Τα πράγματα είναι έτσι ακριβώς. Να προσθέσω οτι στο αερόψυκτο (τετράχρονο) μπορείς να προσθέσεις ένα aftermarket ψυγείο λαδιού με πολύ καλά αποτελέσματα ενώ άν είναι δίχρονο πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να είναι υγρόψυκτο για πολλούς και διάφορους (σοβαρούς) λόγους.

GST
18/02/2005, 06:41
αυτο που θελεις να παρεις αν δεν κανω λαθος.....φοραει τον κινητηρα του dominator....οποτε μην σε αγχωνει δεν θα εχεις κανενα προβλημα:smilea:

Μικρή Λουλού
18/02/2005, 08:02
ΑΝ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ(FMX) ΤΟΝ ΕΡΓΑΛΕΙΦΟΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΔΙΑ,ΕΣΥ ΤΟΝ ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΒΑΖΕΙΣ ΨΥΓΕΙΟ ΛΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΞΕΝΟΙΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ !!!
ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΑΙ.
:wave2:

nikou
18/02/2005, 14:33
Ευχαριστώ ρε παιδιά για τις απαντήσεις σας. :wave2:

gdevelek
18/02/2005, 21:00
Οι αερόψυκτοι είναι φτιαγμένοι να προσφέρουν επιδόσεις σε χαμηλές στροφές, αφού λόγω έλλειψης ισχυρής ψύξης δεν μπορούν να δουλέψουν ψηλά.

Οι υδρόψυκτοι προσφέρουν υψηλότερες επιδόσεις, αλλά σε ψηλές στροφές.

Αν λοιπόν σε ενδιαφέρουν ταξίδια με υψηλές ταχύτητες, διάλεξε υδρόψυκτο.

xxxristos
21/02/2005, 16:57
Επι τη ευκαιρία (και χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο) το μοτερ λέγεται ΥΓΡΟΨΥΚΤΟ

και όχι υδρόψυκτο

ούτε υγρόψυχτο

ούτε τίποτα άλλο...