PDA

View Full Version : αερα στις μπουκαλες



dos
24/09/2008, 19:04
ξερει κανεις να μου πει για τις βαλβιδες αερα που εχουν τα yamaha στις μπουκαλες μπροστα ? βαζεις ποτε αερα κ ποσο ? εχω ενα ttr αλλα δεν ξερω τι ρολο βαρανε ?

georgis4
24/09/2008, 19:32
Εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι για να βαζεις αερα αλλα βαλβιδες εξαερωσης!Με τις αλλαγες της θερμοκρασιας και την χρηση μαζευετε αερας μεσα στις μπουκαλες οποτε ανεβαζεις το μηχανακι σε σταντ (πρεπει να ειναι στον αερα οι ροδες) και ανοιγεις την καθε βαλβιδα μεχρι να φυγει ο αερας που τυχον εχει μαζευτει..

Μικρή Λουλού
24/09/2008, 22:20
Οι τάπες που υπάρχουν στα πηρούνια (παλιότερα ήταν βαλβίδες και επιτρέπαν την εισαγωγή πεπιεσμένου αέρα) είναι ΜΟΝΟ για ΕΞΑΕΡΩΣΗ (να φεύγει ο αέρας που δημιουργείται από τις διαρροές στις τσιμούχες και από το άφρισμα του λαδιού και να εξισώνεται η πίεση μέσα στο πηρούνι με την ατμοσφαιρική).

Εννοείται ότι η εξαέρωση γίνεται σε ΑΥΣΤΗΡΑ ΚΡΥΟ (θερμοκρασία περιβάλοντος) πηρούνι (αν γίνει σε ζεστό, όταν αυτό κρυώσει θα έχουμε πλέον υποπίεση, λόγω συστολής του αέρα..)






απο τα Απαντα του Ολντ περι αναρτησεων..

κοιτατε και λιγο τα τεχνικα θεματα.

OldMan
26/09/2008, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
να φεύγει ο αέρας που δημιουργείται από τις διαρροές στις τσιμούχες και από το άφρισμα του λαδιού και να εξισώνεται η πίεση μέσα στο πηρούνι με την ατμοσφαιρική.

Εννοείται ότι η εξαέρωση γίνεται σε ΑΥΣΤΗΡΑ ΚΡΥΟ (θερμοκρασία περιβάλοντος) πηρούνι (αν γίνει σε ζεστό, όταν αυτό κρυώσει θα έχουμε πλέον υποπίεση, λόγω συστολής του αέρα..)

Άμα ξέρει να μιλάει ο πρόστυχος ο άντρας ....:blush: