PDA

View Full Version : Προσπάθεια εισαγωγής ενδείκτη...



pipis
25/09/2008, 09:22
Καταρχήν χαίρεται! κατα δεύτερον το κείμενο είναι λίγο μεγάλο αλλά δε γινόταν αλλιώς!

πριν κανά μηνα.. μπορεί και λίγο παραπάνω έκανα την προσπάθεια μου να βάλω τον ενδείκτη ταχυτήτων στο Gsx-r 600 K4. (ήξερα ότι μπορεί να μην λειτουργήσει λόγο διαφορετικών τάσεων που μπορεί να βγάζει το V-storm)

Επειδή έχω σπουδάσει ηλεκτρονικός, κάτι σκαμπαζα, οπότε ήταν λίγο πιο εύκολο το έργο!

Βρήκα το καλώδιο όπου ξεκινάει από κάτω στις ταχύτητες με τον γνωστό τριπλό σύνδεσμο όπου είναι και το ροζ καλώδιο! και είπα να μετρήσω να δω τι τάση βγάζει, με σηκωμένο το σταντ και αναμενη τη μηχανή. Και είχα παρει +12 απο τη μπαταρία και γείωση απο το μαυρο καλώδιο δίπλα στο ροζ.

Αλλα δυσηχως δεν έβγαζε καθόλου τάση. Από 0,2V μέχρι 0,4V. Μονο η νεκρά έδειχνε 0,7V και ο ενδεικτης έγραφε τη σωστή ένδειξη 0. Σε όλες τις άλλες ταχύτητες είχε μόνο μια παύλα...


Εαν και τώρα με τις συμβουλές σας δεν τα καταφέρω να το βάλω, θα τον χαρίσω έτοιμο στον πρώτο που θα το ζητήσει.

Εν το μεταξύ την κατασκευή την έχω περιποιηθεί ιδιαιτέρως μιας και ηλεκτρονικός! με σιλικόνη στον display να μην κουνιόνται τα καλώδια με κουτάκι να μην βρέχονται τα ολοκληρωμένα με αρκετα μακρύ καλώδιο για να το βάλω κάτω απο τη σέλα...


143066

pipis
25/09/2008, 09:24
και άλλη μία


143067

pipis
25/09/2008, 09:28
Εδώ έχω σφηνώσει το καλώδιο sensor στο ροζ και παίρνω ενδειξη και στο πολυμετρο μου για τη ταση του. Φυσικα πήρα μετρήσεις και χωρις τον ενδεικτη πάνω μπας και... αλλα τίποτα... παλι τις ίδιες τάσεις έπαιρνα!!


143068

pipis
25/09/2008, 09:31
και το έχω ταιριάξει τόσο όμορφα....:bawl: :bawl: :bawl: :bawl:


143069

pipis
25/09/2008, 09:33
και τέλος μια φωτο απο όλο το concept...


143070

tazakos
25/09/2008, 19:03
γεια σου Σπύρο,
μικρό αλλά αποδείχθηκε σημαντικό λόγω αστάθειας ρευμάτων, πάρε γείωση από την μπαταρία απευθείας.
Λες στην νεκρά σου δείχνει 0? μήπως τότε η τάση σου είναι 7βολτ και όχι 0,7 γιατί από ότι θυμάμαι ο Γιώργος μου είπε ότι η νεκρά μας βγάζει 5βολτ. Ο προγραμματισμός γίνεται με εύρη τάσεως οπότε μήπως είναι 7 και έχει προγραμματιστεί να δείχνει 0 για πάνω από 4,5 πχ!
Στα στρόμια αν πάντα θυμάμαι καλά 1η περίπου 0,8βολτ 2α περίπου 1,2 3η 1,8 και ούτο καθεξής με 6 κοντά στο 3 και μόνο η νεκρά στα 5 βολτ...
Λες είσαι ηλεκτρονικός οπότε σίγουρα εσύ ξέρεις καλύτερα να πάρεις τάση από εμένα οπότε πολύ πιθανό να λέω αρλούμπες, αν το δει ο Γιώργος (Georgek) σίγουρα έχει την γνώση πλήρη και μπορεί να πει κάτι παραπάνω.

υγ. επίσης σημαντικό για την καλή λειτουργία ήταν να πάρουμε τέλειο σήμα από το ροζ καλώδιο, μήπως έχεις βάλει κλέφτη και δεν πάτησε καλά? μήπως δεν κάνει καλή επαφή? :bigcry:

georgek
26/09/2008, 05:55
καλημέρα,
Για να σου δείχνει 0 στη νεκρά σίγουρα ο αισθητήρας σου δίνει πάνω από 4,8volt. Για τις άλλες ταχύτητες σου δείχνει παυλα γιατί οι τάσεις σου είναι όλες κάτω από τα 0,8 volt (αν θυμάμαι κι εγώ καλά) . Μήπως δεν μετράς κάτι καλά? μου φαίνεται περίεργο να δίνει τόσο μικρές τάσεις αλλά μπορεί να είναι κι έτσι.

pipis
26/09/2008, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από tazakos
γεια σου Σπύρο,
μικρό αλλά αποδείχθηκε σημαντικό λόγω αστάθειας ρευμάτων, πάρε γείωση από την μπαταρία απευθείας.
Λες στην νεκρά σου δείχνει 0? μήπως τότε η τάση σου είναι 7βολτ και όχι 0,7 γιατί από ότι θυμάμαι ο Γιώργος μου είπε ότι η νεκρά μας βγάζει 5βολτ.
υγ. επίσης σημαντικό για την καλή λειτουργία ήταν να πάρουμε τέλειο σήμα από το ροζ καλώδιο, μήπως έχεις βάλει κλέφτη και δεν πάτησε καλά? μήπως δεν κάνει καλή επαφή? :bigcry:



Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Εδώ έχω σφηνώσει το καλώδιο sensor στο ροζ και παίρνω ενδειξη και στο πολυμετρο μου για τη ταση του. Φυσικα πήρα μετρήσεις και χωρις τον ενδεικτη πάνω μπας και... αλλα τίποτα... παλι τις ίδιες τάσεις έπαιρνα!!

Όπως γράφω πήρα μετρήσεις και απευθείας απο το ροζ και δυστυχώς, γείωση έπαιρνα απο τη μπαταρία... Τωρα οσο για τη τάση της νεκράς μπορεί να κάνω και λάθος γιατι το έκανα πρίν ενα μηνα και κατι θα έχω ξεχάσει...

pipis
26/09/2008, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgek
καλημέρα,
Για να σου δείχνει 0 στη νεκρά σίγουρα ο αισθητήρας σου δίνει πάνω από 4,8volt. Για τις άλλες ταχύτητες σου δείχνει παυλα γιατί οι τάσεις σου είναι όλες κάτω από τα 0,8 volt (αν θυμάμαι κι εγώ καλά) . Μήπως δεν μετράς κάτι καλά? μου φαίνεται περίεργο να δίνει τόσο μικρές τάσεις αλλά μπορεί να είναι κι έτσι.

Σε 2-3 εβδομαδες θα ξανακατεβω στο χωριο μου και θα έχω χρονο να το ξανα κανω... οποτε θα σας πω με σιγουρια. Αν και το θυμαμαι πολυ καλα οτι δεν εβγαζε μεγαλες τασεις.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!