PDA

View Full Version : Βοήθεια: δύσκολη περίπτωση PC



johnpan
18/02/2005, 10:19
Παιδιά, κοινώς, δεν έχω Internet! Αλλά διαβάστε τι γίνεται:

Ανοίγω τη σύνδεση, ακούγεται ο σωστός ήχος, κάνει το Pop up στο tray (κάτω δεξιά) που γράφει ότι ο υπολογιστής σας συνδέθηκε στο internet ή κάτω τέτοιο, και μετά ο Explorer γράφει δε βρέθηκε διακομιστής, η σελίδα δε μπορεί να προβληθεί κλπ. Βγάζει εκείνη την οθόνη που και καλά σου βγάζει οδηγίες και αντιμετώπιση προβλημάτων, όπως όταν προσπαθείς να μπεις κάπου off-line.

Η σύνδεση είναι σωστή, έχω δοκιμάσει πολλές Otenet, Forthnet, Κλπ, το Ping δουλεύει σωστά, το μόντεμ κάνει διαγνωστικά, και ακόμα και ο FireFox δε μπορεί να φορτώσει καμία σελίδα.

Έχω σκεφτεί τα πάντα, μήπως έχετε καμιά ιδέα πριν ξαναεγκαταστήσω τον Explorer ή και τα Windows?

Nik0s
18/02/2005, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Παιδιά, κοινώς, δεν έχω Internet! Αλλά διαβάστε τι γίνεται:

Ανοίγω τη σύνδεση, ακούγεται ο σωστός ήχος, κάνει το Pop up στο tray (κάτω δεξιά) που γράφει ότι ο υπολογιστής σας συνδέθηκε στο internet ή κάτω τέτοιο, και μετά ο Explorer γράφει δε βρέθηκε διακομιστής, η σελίδα δε μπορεί να προβληθεί κλπ. Βγάζει εκείνη την οθόνη που και καλά σου βγάζει οδηγίες και αντιμετώπιση προβλημάτων, όπως όταν προσπαθείς να μπεις κάπου off-line.

Η σύνδεση είναι σωστή, έχω δοκιμάσει πολλές Otenet, Forthnet, Κλπ, το Ping δουλεύει σωστά, το μόντεμ κάνει διαγνωστικά, και ακόμα και ο FireFox δε μπορεί να φορτώσει καμία σελίδα.

Έχω σκεφτεί τα πάντα, μήπως έχετε καμιά ιδέα πριν ξαναεγκαταστήσω τον Explorer ή και τα Windows?


Το πιο απλό που μπορείς να κοιτάξεις αν δεν το έχεις κάνει ήδη είναι να έχεις δώσει κατά λάθος εντολή στον Explorer για offline πλοήγηση. Ακόμα κι αν συνδεθείς στο ιντερνετ, αν δεν του πεις να κάνει connect θα σου βγάζει αυτή τη σελίδα που λες. Δοκίμασε το.
Και βλέπουμε.... ! Email έχεις ? Δουλεύει ?

johnpan
18/02/2005, 10:35
e-mail παίρνω μέσω explorer, δε χρησιμποιώ outlook

GhostDog
18/02/2005, 10:41
έλεγξε αν το Work Offline είναι τσεκαρισμένο. τι νούμερο λάθους σου βγάζει; (πχ. 404 κλπ.) δοκίμασες να μπείς σε διαφορετικά σιτες μήπως είναι φορτομένω αυτό που προσπαθείς να μπείς; Στο tray όταν προσπαθείς να ανοίξεις τη σελίδα αναβοσβήνουν τα υπολογιστάκια; και αν ναι και τα δύο; ή μόνο το δικό σου; Ή μόνο το άλλο (το κάτω είναι το δικό σου, το πάνω το απομακρυσμένο).

GyPsy
18/02/2005, 10:42
Μηπως εχεις ενεργοποιησει το firewall των windows?
Αν ναι κλείστο.

DUKASII
18/02/2005, 10:45
ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΛΥΣΗ DNS..ΔΕΣ ΣΤΑ AD-REMOVE PROGRAMS ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙ ..DOMAIN .HOST ..KATI..AN NAI BΓΑΛΤΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΞΑΝΑΜΠΕΙΣ..!!

ΑΥΤΑ ΟΛΑ ΑΝ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΣΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ..DNS ERROR!
ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ DNS ΣΤΟ ΤCP/IP PROPERTIES!

johnpan
18/02/2005, 10:52
ευχαριστώ για τις απαντήσεις μέχρι τώρα παιδιά.

Σε κανένα σάιτ δε δείχνει τίποτα, οπότε δεν τίθεται θέμα site. Τα υπολογιστάκια που αναβοσβήνουν δεν τα πρόσεξα, αλλά το Ping δούλεψε με 4 στα 4 πακέτα, οπότε μάλλον εκεί είναι οκ. Θα τσεκάρω το WorkOffline, δυστυχώς τώρα είμαι στο γραφείο.

Τα firewalls τα έχω τσεκάρει και ον και οφ, τίποτα.

Θα κοιτάξω την επίλυση DNS, αλλά νομίζω πως το έχω ήδη δηλώσει στο TCP/IP

και πάλι thanks

DUKASII
18/02/2005, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
ευχαριστώ για τις απαντήσεις μέχρι τώρα παιδιά.

Σε κανένα σάιτ δε δείχνει τίποτα, οπότε δεν τίθεται θέμα site. Τα υπολογιστάκια που αναβοσβήνουν δεν τα πρόσεξα, αλλά το Ping δούλεψε με 4 στα 4 πακέτα, οπότε μάλλον εκεί είναι οκ. Θα τσεκάρω το WorkOffline, δυστυχώς τώρα είμαι στο γραφείο.

Τα firewalls τα έχω τσεκάρει και ον και οφ, τίποτα.

Θα κοιτάξω την επίλυση DNS, αλλά νομίζω πως το έχω ήδη δηλώσει στο TCP/IP

και πάλι thanks

ΡΕ ΣΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΘΑ ΤΗ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΟ..
ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΗΛΩΜΕΝΟ DNS..
AΛΛΑ ΕΙΧΑΝΕ ΜΠΕΙ ΚΑΤΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΩ??ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ!
ΔΕΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΣΧΕΤΟ ΒΓΑΛΤΟ!

hornet
18/02/2005, 11:04
Εαν εχεις σωστο ping μπορεις να δοκιμασεις οτι εχεις dns με τον ακολουθο τροπο....

ping www.otenet.gr η οπου αλλου θες τοτε το pc ρωταει τους dns και ετσι κανει ping

αν παιζει και αυτο τοτε βαλε ενα spybot shearch and destroy και ψαχτο λιγακι

επισης μπορεις να κανεις και το αλλο ειναι λιγο πιο .....


κανεις ping sto www.otenet.gr και μαθαινεις την ip!.την σημειωνεις και μετα κανεις σε command prompt το εξης

telnet xx.xx.xx.xx 80 (οπου χχ η ip που σημειωσες)
Θα πρεπει να σου απαντησει γραψε οτι μαλακια θες αυτο θα σου απανταει αρα δεν εχει προβλημα με το tcp/ip και εχεις τσιμπισει κανα adware!

Αυτα

powerphot
18/02/2005, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΡΕ ΣΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΘΑ ΤΗ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΟ..
ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΗΛΩΜΕΝΟ DNS..
AΛΛΑ ΕΙΧΑΝΕ ΜΠΕΙ ΚΑΤΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΩ??ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ!
ΔΕΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΣΧΕΤΟ ΒΓΑΛΤΟ!


Για να πετάς έξω αυτά τα σκουπίδια υπάρχει ένα προγραμματάκι
που λέγεται Spybot-Shearch & Destroy.
Αν έχεις mail με χώρο πες μου να στο στειλω ziparismeno:wave2:

johnpan
18/02/2005, 11:05
το pc το χρησιμοποιούν και κάτι σκασμένα κουλτουριάκα .... παιδάκια, και έχουν βάλει κάτι προγράμματα μεταφραστικά on-line για να μεταφράζουν ολόκληρες φράσεις. Ένα το λένε xanadu. Τον πούλο, θα τα βγάλω όλα.

DUKASII
18/02/2005, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Για να πετάς έξω αυτά τα σκουπίδια υπάρχει ένα προγραμματάκι
που λέγεται Spybot-Shearch & Destroy.
Αν έχεις mail με χώρο πες μου να στο στειλω ziparismeno:wave2: TO EXΩ ΡΕ ΣΥ ΑΥΤΟ!
ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙ!!

johnpan
18/02/2005, 11:08
spybot shearch and destroy, οκ, θα το κατεβάσω από το γραφείο. Πολύ ψαγμένος Στάθη, thanks και όλα τα παιδιά για την ανταπόκριση.

powerphot
18/02/2005, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
spybot shearch and destroy, οκ, θα το κατεβάσω από το γραφείο. Πολύ ψαγμένος Στάθη, thanks και όλα τα παιδιά για την ανταπόκριση.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Καλά ε!!! σε άλλον απάντησα, άλλος μου έστειλε ΠΜ,
άλλος απαντάει, Στάθη με λέει:lol: :lol:

τελοσπάντων:lol: όποιος το θέλει ας μου στείλει το mail του να
του το δώσω:rotflmao: :rotflmao: :wave2:

Nik0s
18/02/2005, 11:26
ΣΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΘΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


υπάρχει πάντα.......









και το.....





FORMAT[SIZE=4][B] :evil:

μακριά από μας... φτου φτου φτου

:wave2: :wave2:

johnpan
18/02/2005, 11:28
Δικό μου λάθος, Στάθη λένε τον hornet και είπα ψαγμένος για τα σχετικά με ping και telnet.

Ήδη κατέβασα στο spybot... πάντως τα προγραμματάκια που έχουν βάλει τα πυροβολυμένα θα πάρουν την ... άγουσα, φταίνε ή όχι. Ευκαιρία βρήκα!

hornet
18/02/2005, 11:30
οχι ρε τι format!
φτου φτου ειναι απλο πραγματακι δεν τρεχει μια

Nik0s
18/02/2005, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
οχι ρε τι format!
φτου φτου ειναι απλο πραγματακι δεν τρεχει μια


:D :D

Πλάκα κάνω μη τρομάζετε....

:wave2:

Nik0s
18/02/2005, 11:38
Εκτός βέβαια αν δεις τίποτα τέτοιο....

οπότε τρέχα !


:beer: :beer:


8987

hornet
18/02/2005, 11:39
και αυτα μαζευονται εννιοτε τα bsod

johnpan
18/02/2005, 12:11
κουβέντα να γίνεται, τι είναι bosd και αν σου λέει κάνε restart and restore, πώς μαζεύεται?

Nik0s
18/02/2005, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
κουβέντα να γίνεται, τι είναι bosd και αν σου λέει κάνε restart and restore, πώς μαζεύεται?


BSOD είναι το Blue Screen Of Death....... κι αυτό επειδή εμφανίζεται όταν υπάρχει κάποιο "σχετικά" σοβαρό σφάλμα και τα Windows απλά δεν μπορούν να το αντιμετωπίσουν....

Τώρα το πώς μαζεύεται....:rolleyes: φαντάζομαι είναι και ανάλογα το είδος του σφάλματος. Θα μας πει ο Hornet !


:wave2: :wave2:

gcrook
18/02/2005, 16:17
Υπαρχει βασικα ενα μικρο προγραμματακι κατι kb ειναι, και εξαφανιζει δια παντος το bsod.

LINUX λεγεται, και αμα θελετε σας το στελνω ζιπαρισμενο.:look:

dez
18/02/2005, 17:22
Υπαρχει βασικα ενα μικρο προγραμματακι κατι kb ειναι, και εξαφανιζει δια παντος το bsod.
ποσα? 50-100KB?


LINUX λεγεται, και αμα θελετε σας το στελνω ζιπαρισμενο.
και μετα τι το κανουμε? το κανουμε unzip και το τρεχουμε?