PDA

View Full Version : Τιμόνια για Vstrom



Respect
25/09/2008, 21:34
http://11109.rapidforum.com/topic=111077920557

kalant
25/09/2008, 22:38
το 2ο και το 5ο ειναι ολα τα λεφτα...

:beer:

Respect
26/09/2008, 13:57
Σκέφτομαι να βάλω το Magura X-Line bars - type EX (2ο)

WWW
27/09/2008, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Σκέφτομαι να βάλω το Magura X-Line bars - type EX (2ο)


Να πάμε παρέα να τα βάλουμε μπας και μας κάνει καλύτερη τιμή. Διαφορετικά ... ξέρεις (net) ...

kalant
27/09/2008, 15:03
κι εγω μεσα...

το συγκεκριμενο ποσο εχει ρε παιδια?

:D

painterakis
27/09/2008, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
κι εγω μεσα...

το συγκεκριμενο ποσο εχει ρε παιδια?

:D

http://www.amotostuff.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=M0446274&Category_Code=dl650_hand_cont

Respect
27/09/2008, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Να πάμε παρέα να τα βάλουμε μπας και μας κάνει καλύτερη τιμή. Διαφορετικά ... ξέρεις (net) ... Λοιπόν,
Πήγα στα σημεία που έπρεπε να πάω αλλά δε το έχουν και με άρχισαν όλοι στο μπούρου-μπούρου για να πάρω άλλη μάρκα (αυτές που εμπορευόταν ο καθένας)
Τα καλά παίζουν γύρω στο κατοστάρικο (δέκα πάνω, δέκα κάτω) οπότε νομίζω πως το link που μας δίνει ο painterakis είναι μονόδρομος.

Τουτέστιν.. Θα μπορέσεις να με εξυπηρετήσεις παραγγέλνοντας ένα και για εμένα άμεσα;

(Ραντεβού για αλλαγή τιμονιού σε 2 μηχανές να κανονίσω; :evil: :cool: )

Υ.Γ. kalant δε σου λέω τι και πως γιατί με τον WWW είμαστε από Πάτρα και οι 2 οπότε έχουμε και άμεση επαφή.

(εκτός και αν θες να κατέβεις βόλτα προς τα μέρη μας.. )

kalant
27/09/2008, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
δε σου λέω τι και πως γιατί με τον WWW είμαστε από Πάτρα και οι 2 οπότε έχουμε και άμεση επαφή.



α ναι?

οκ ασε τοτε...

θα παω να ρωτησω κι εδω αθηνα και βλεπουμε...

ευχαριστω παντως...

:beer:

Respect
27/09/2008, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
α ναι?

οκ ασε τοτε...

θα παω να ρωτησω κι εδω αθηνα και βλεπουμε...

ευχαριστω παντως...

:beer: Η πρόσκληση για κέρασμα στη Πάτρα όπως και να έχει πάντως ,ισχύει! :beer:

WWW
27/09/2008, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Λοιπόν,
Πήγα στα σημεία που έπρεπε να πάω αλλά δε το έχουν και με άρχισαν όλοι στο μπούρου-μπούρου για να πάρω άλλη μάρκα (αυτές που εμπορευόταν ο καθένας)
Τα καλά παίζουν γύρω στο κατοστάρικο (δέκα πάνω, δέκα κάτω) οπότε νομίζω πως το link που μας δίνει ο painterakis είναι μονόδρομος.

Τουτέστιν.. Θα μπορέσεις να με εξυπηρετήσεις παραγγέλνοντας ένα και για εμένα άμεσα;

(Ραντεβού για αλλαγή τιμονιού σε 2 μηχανές να κανονίσω; :evil: :cool: )

Υ.Γ. kalant δε σου λέω τι και πως γιατί με τον WWW είμαστε από Πάτρα και οι 2 οπότε έχουμε και άμεση επαφή.

(εκτός και αν θες να κατέβεις βόλτα προς τα μέρη μας.. )


Μη το κουβεντιάζεις Respect. Έτσι θα γίνει. Πάρε τηλέφωνο αύριο (Κυριακή) να κάνουμε τα κουμάντα μας. Πολύ σένιο το τιμονάκι και πάει με το εργαλείο.

WWW
27/09/2008, 23:56
Αλήθεια, επειδή δεν το ξέρω, θα χρειαστούμε άλλα Grips ή με τα ίδια είμαστε καλυμένοι ?

stefanos
28/09/2008, 00:01
Συγνώμη που πετάγομαι αλλά σκοπεύεται να βάλεται κάτι πολύ μακριά απο το εργοστασιακό σε διαστάσεις και ίσως να μη σας βολεύει.

kalant
28/09/2008, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Αλήθεια, επειδή δεν το ξέρω, θα χρειαστούμε άλλα Grips ή με τα ίδια είμαστε καλυμένοι ?

με το παχος του μαλλον θελουν πολλα αλλαγμα...

:rolleyes:

Respect
28/09/2008, 10:04
Γιατί; Αφού στις άκρες είναι τόσο λεπτό όσο και το original.
Πιστεύω πως μόνο τα καβαλέτα θέλουν άλλαγμα.


stefanos να μη μας βολεύει ως προς τι; Εξήγησε μας λίγο τη σκέψη σου.
Εγώ νομίζω πως θα είναι πιο επιθετική η θέση οδήγησης.

stefanos
28/09/2008, 12:07
σύμφωνα με τα νούμερα που έχει στο link θα είσαι λίγο πιο πάνω περίπου 3 εκ. αλλά και 15 εκ πιο μπροστά γι αυτό λέω οτι ίσως να σας ξενίσει.Επείσης αυτό το 15 εκ πιο μπροστά πρέπει να το κοιτάξεις μήπως χτυπάει στην ζελατίνα τέρμα στριμένο.Κατά τα άλλα πολύ ωραίο.

kalant
28/09/2008, 12:10
respect δεν νομιζω να ειναι το ιδιο στις ακρες, οποτε καβαλετα grips και αντιβαρα φευγουν με τη μια...

στεφανε 15 χιλιοστα ειναι η διαφορα, οχι 15 εκατοστα...

stefanos
28/09/2008, 12:28
Αναφερόμουνα στο pullback που σε ενδειαφέρει για το πόσο κοντά θα είναι το τιμόνι και εκεί απο 241 χιλ πάς στα 87 χιλ, εξάλου φαίνεται οτι πρόκειται για πολύ πιο ίσιο τιμόνι που φανερά θα σε φέρει μπροστά.
Τα υπόλοιπα δεν θα χρειαστεί να τα αλλάξεις μόνο καβαλέτα.

Και αυτό με την ζελατίνα να κοιτάξεται γιατί και στην φωτό δεν είναι η μαμά.

Respect
28/09/2008, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
σύμφωνα με τα νούμερα που έχει στο link θα είσαι λίγο πιο πάνω περίπου 3 εκ. αλλά και 15 εκ πιο μπροστά γι αυτό λέω οτι ίσως να σας ξενίσει.Επείσης αυτό το 15 εκ πιο μπροστά πρέπει να το κοιτάξεις μήπως χτυπάει στην ζελατίνα τέρμα στριμένο.Κατά τα άλλα πολύ ωραίο. 15 ΕΚ. πιο μπροστά εννοείς το Pullback έτσι; Αυτό πως μετράται; Από εντελώς ίσια θέση έως τέρμα μπροστά προς το μέρος μας;

Respect
28/09/2008, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αναφερόμουνα στο pullback που σε ενδειαφέρει για το πόσο κοντά θα είναι το τιμόνι και εκεί απο 241 χιλ πάς στα 87 χιλ, εξάλου φαίνεται οτι πρόκειται για πολύ πιο ίσιο τιμόνι που φανερά θα σε φέρει μπροστά.
Τα υπόλοιπα δεν θα χρειαστεί να τα αλλάξεις μόνο καβαλέτα.

Και αυτό με την ζελατίνα να κοιτάξεται γιατί και στην φωτό δεν είναι η μαμά. Όπα, τώρα είδα αυτήν την απάντηση.
Αν είναι έτσι τότε μάλλον δε θα έχω πρόβλημα όσον αφορά τη θέση γιατί το έχω στα ίσια το τιμόνι τώρα.

Respect
28/09/2008, 12:40
Τα Grips σε περίπτωση που δε ταιριάζουν είναι δύσκολο να αλλαχθούν; Από τιμές τι γίνεται;

kalant
28/09/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αναφερόμουνα στο pullback που σε ενδειαφέρει για το πόσο κοντά θα είναι το τιμόνι και εκεί απο 241 χιλ πάς στα 87 χιλ, εξάλου φαίνεται οτι πρόκειται για πολύ πιο ίσιο τιμόνι που φανερά θα σε φέρει μπροστά.
Τα υπόλοιπα δεν θα χρειαστεί να τα αλλάξεις μόνο καβαλέτα.

Και αυτό με την ζελατίνα να κοιτάξεται γιατί και στην φωτό δεν είναι η μαμά.

ναι εχεις δικιο, δεν το ειχα προσεξει αυτο...

αρα αυτο σημαινει οτι ειναι πιο μπροστα το τιμονι, τεντωνουν τα χερια δηλαδη...

δεν νομιζω παντος να βρισκει στην ζελατινα αλλα σιγουρα καποιοι κοντοι αναβατες θα εχουν προβλημα...

kalant
28/09/2008, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Τα Grips σε περίπτωση που δε ταιριάζουν είναι δύσκολο να αλλαχθούν; Από τιμές τι γίνεται;

μαλλον και χουφτες θα χρειαστουμε...

Respect
28/09/2008, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
μαλλον και χουφτες θα χρειαστουμε... Γιατί; αφού στη φωτογραφία αυτός έχει τις ίδιες.

kalant
28/09/2008, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Γιατί; αφού στη φωτογραφία αυτός έχει τις ίδιες.

δεν ειναι οι ιδιες με τις δικες μας, αυτος εχει βαλει αλλες οι οποιες δεν κουμπωνουν μεταξυ αντιβαρου και γκριπ, αν αλλαξουμε εμεις τιμονι ισως να μη μπορουν να κουμπωσουν ακριβως...

Respect
28/09/2008, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
δεν ειναι οι ιδιες με τις δικες μας, αυτος εχει βαλει αλλες οι οποιες δεν κουμπωνουν μεταξυ αντιβαρου και γκριπ, αν αλλαξουμε εμεις τιμονι ισως να μη μπορουν να κουμπωσουν ακριβως... Για δες εδώ: http://www.vikingair.net/magura.jpg

(πείτε πως το έβαλα ήδη.. :rotflmao: )

kalant
28/09/2008, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Για δες εδώ: http://www.vikingair.net/magura.jpg

(πείτε πως το έβαλα ήδη.. :rotflmao: )

:eyepop:

τι κ@@λα ειναι αυτη?

:a2:

WWW
28/09/2008, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Για δες εδώ: http://www.vikingair.net/magura.jpg

(πείτε πως το έβαλα ήδη.. :rotflmao: )


Τι θα κάνουμε λες ? Θα το βάλουμε ?

Respect
28/09/2008, 23:34
Εννοείται!

Ο εδώ αντιπρόσωπος για τα προϊόντα Magura

http://www.kafounis.gr

και εδώ το site

http://www.controls.magura.com/english/frameset/frameset.htm

Respect
29/09/2008, 18:35
Λοιπόν...

Προχώρησα σε αλλαγή τιμονιού και οδηγικά η μοτοσικλέτα μεταμορφώθηκε. Σαφώς καλύτερη αίσθηση και έλεγχος. Ειδικά μέσα στη πόλη.
Το τιμόνι που χρησιμοποίησα καθώς και τα καβαλέτα είναι μάρκα Oshiro.

Height 115, Width 775, Pullback 87, Center 160
Θα το ήθελα λίγο πιο ψηλό (προκειμένου να αντισταθμίσω καλύτερα τη διαφορά του Pullback που υπάρχει σε σχέση με το original) αλλά σε αυτή τη περίπτωση θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω τιμόνι από Quad or ATV και δε μου άρεσε. Διορθώνεται πανεύκολα όμως είτε με αντάπτορες είτε με μεγαλύτερα καβαλέτα.
(Το τελευταίο post εδώ: http://11109.rapidforum.com/topic=111071210674 ουσιαστικά καταλήγει στο ίδιο συμπέρασμα)
Κλείνοντας συμπεραίνω πως στην αλλαγή αυτή μάλλον έπρεπε να είχα προχωρήσει εδώ και καιρό και τη συστήνω σε όλους.


143572

Respect
29/09/2008, 18:36
*


143573

Respect
29/09/2008, 18:37
3


143574

Respect
29/09/2008, 18:40
και μια τελευταία


143575

Tpap
29/09/2008, 20:00
μπορείς να γράψεις και τα χαρακτηριστικά του μαμίσιου τιμονιού για να καταλάβουμε κ εμείς οι άσχετοι την διαφορά?

επίσης όταν λες ''βελτιώθηκε ο έλεγχος'' εννοείς ότι έχεις καλλίτερο μοχλό (μεγαλλίτερος μοχλός?) ή κάτι άλλο? :confused:

Respect
29/09/2008, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
μπορείς να γράψεις και τα χαρακτηριστικά του μαμίσιου τιμονιού για να καταλάβουμε κ εμείς οι άσχετοι την διαφορά?

επίσης όταν λες ''βελτιώθηκε ο έλεγχος'' εννοείς ότι έχεις καλλίτερο μοχλό (μεγαλλίτερος μοχλός?) ή κάτι άλλο? :confused: Stock DL1000 Bars

Height: 4in. (101mm), Width: 30in. (762mm), Pullback: 9.5in. (241mm), Center: 6in(152mm)

Ναι, κάνει καλύτερο μοχλό δημιουργώντας περισσότερη άνεση ευελιξίας. Σα να ελαφρώνει η μηχανή. Πολύ καλύτερη διαχείριση του όγκου και του βάρους.

kalant
29/09/2008, 21:27
γιατι δεν εβαλες το magura?

ωραιο φιλε, καλοριζικο...

:beer:

stefanos
30/09/2008, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
γιατι δεν εβαλες το magura?

ωραιο φιλε, καλοριζικο...

:beer:

Υποθέτω θα ήταν ακριβότερο.
Καλά χιλιόμετρα

p@nos
30/09/2008, 02:22
[σπαμ]

οι διακοπτες του βεστρομ ειναι ΟΛΟΙΔΙΟΙ με του ΧΤ600...

:lol: :lol: :lol:



[/σπαμ]

Respect
30/09/2008, 07:16
Mε έπιασε ανυπομονησία και δεδομένου πως δεν το είχε κανείς ετοιμοπαράδοτο σε όλη τη χώρα (ούτε ο http://www.kafounis.gr/ ο οποίος αντιπροσωπεύει τη magura στην Ελλάδα) διάλεξα το oshiro μια και είναι σχεδόν ίδιο.

kalant
30/09/2008, 07:39
ποσο πηγε το μαλλι? αγορα, τοποθετηση...

:smokin:

Respect
30/09/2008, 07:49
Τιμόνι-καβαλέτα 150, τοποθέτηση 25.

tazakos
30/09/2008, 08:19
τα καβαλέτα γιατί αλλάχτηκαν? για άλλα πιο ψηλά?

Respect
01/10/2008, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από tazakos
τα καβαλέτα γιατί αλλάχτηκαν? για άλλα πιο ψηλά? Το τιμόνι είναι Fat bar και του V-strom δε ταιριάζουν. Χρειάζονται άλλα με μεγαλύτερες τρύπες. Επίσης ανάλογα το ύψος του αναβάτη και του κατά πόσον θέλει να το φέρει πιο καλά στα μέτρα του, χρησιμοποιεί ανάλογο ύψος καβαλέτων. (18mm, 30mm, 50mm κλπ.) Εναλλακτικά αντάπτορες.

Respect
04/10/2008, 20:14
Και εδώ με τους αντάπτορες που έβαλα για να ψηλώσει.


144321

Respect
04/10/2008, 20:16
Αρχικά σκέφτηκα να τους βάψω μαύρους όμως στη πορεία άλλαξα γνώμη. Η διχρωμία μαύρο ασημί μου αρέσει πολύ, δεδομένου πως η μοτοσικλέτα είναι με αυτά τα δύο χρώματα.


144322

siokatas
05/10/2008, 18:13
ΜΥΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΥΤΟ ??ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

siokatas
05/10/2008, 18:15
ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΣ RENTHAL ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ INTERNET ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΙΟ ΦΤΗΝΟ....ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ RENTHAL ΣΤΗΝ ΣΑΛΟΝΙΚΑ???ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΔΩ.....http://www.renthal.com/File/product16c.asp?productid=0&tabtype=3&zone=&biketype=&manufacturer=&model=&bikedate=


144399

id12586
05/10/2008, 18:20
Τι ακριβώς κάνει αυτο?

siokatas
05/10/2008, 18:33
ουσιαστικα ειναι αντιριδα δλδ βοηθαει να μην κλεισει το τιμονη σε περιπτωσει πτωσεις αλλα εγω το θελω για να βαλω επανω του τσαντακι τιμονιου...

choropan
06/10/2008, 11:12
http://www.motoraid.eu/shop/images/black_handlebar.JPG

18 ? έχει και σε ασιμί http://www.motoraid.eu/shop/images/040-0604.jpg 27,50 ?.
Το κατάστημα βρίσκεται Πάτρα. Στέλνει αντικαταβολή

siokatas
06/10/2008, 22:50
AYTO


144521

tanouki2
09/10/2008, 08:50
αν μπορέσεις σε παρακαλώ να γράψεις εντυπώσεις απο μεγάλη διάρκεια οδήγησης θα με βοηθούσες και εμένα στην επιλογή μου.

πάντως είναι πανέμορφο και δείχνει ωραία πάνω στην μηχανή σου.
καλορίζικο:wave2:

Respect
09/10/2008, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από tanouki2
αν μπορέσεις σε παρακαλώ να γράψεις εντυπώσεις απο μεγάλη διάρκεια οδήγησης θα με βοηθούσες και εμένα στην επιλογή μου.

πάντως είναι πανέμορφο και δείχνει ωραία πάνω στην μηχανή σου.
καλορίζικο:wave2: Σε ευχαριστώ. :beer:

Προχθές είχα πάει μια βόλτα μέχρι το Μεσολόγγι για καφέ. Μέχρι και η συνοδηγός κατάλαβε ότι κάτι καλύτερο συμβαίνει. Η μοτοσικλέτα πλέον στρίβει με τη σκέψη και μόνο. Επιπλέον δεν ένοιωσα τη παραμικρή αίσθηση κούρασης ή μουδιάσματος στα χέρια.
Παράλληλα ανέβηκα σε άλλο 1000 ενός φίλου και παρότι δεν έχει περάσει πολύς καιρός από τη χρήση του νέου τιμονιού, σε εκείνο που είχε το original, πλέον ένοιωθα άβολα!
Μετά από όλα αυτά, κατέληξα στο συμπέρασμα πως σε καμία περίπτωση δε θα επέστρεφα ξανά στο παλιό.
:wave2:

Respect
09/10/2008, 11:27
*


144714

domiemic65
29/04/2009, 14:42
Μια χαρά το αγόρασα το τιμονάκι... Renthal παρακαλώ!!!
Ελα ντε όμως που ε'ιναι πιο χοντρο το τοίχωμα του τιμονιού και δεν χωράει μέσα η σφήνα (αυτό το λάστιχένιο με την βίδα στην άκρη) που κρατάει το αντίβαρο... :( :(

Καμια ιδέα;

Ξ'ερει κανεις αν υπάρχουν μεγέθη σε αυτές τις σφήνες...

Καμια πατέντα;;;

Ελπίζω να μην το πήρα τζ'αμπα... γμτ!!!!

Αταίριαστος
30/04/2009, 15:17
Καλοφόρετο το τιμονάκι φίλε μου, το ίδιο φοράω κι εγώ στο δικό μου εδώ και ένα χρόνο.
Στις γωνίες είναι σχεδόν ίδιο με το μαμίσιο, όμως το πλεονέκτημά του είναι ότι είναι πιό κοντό 2 πόντους από κάθε πλευρά, άρα χωράει σε στενά περάσματα και σφήνες.
Εγώ δεν έβαλα αντίβαρα εμπορίου (κιτς για τα γούστα μου) αλλά τα βαριά της μάνας του για να μπούν και οι χούφτες.
Για να γίνει αυτό πλήρωσα τον μηχανικό μου ο οποίος παιδεύτηκε για περίπου μια ώρα με το τρυπάνι και κατάφερε να φάει το αλουμίνιο και να ταιριάξει τα λάστιχα που συγκρατούν τη βίδα των αντιβάρων.
Αφού δεν το έχεις φορέσει ακόμη σου προτείνω να πάρεις ένα αντίβαρο (σαν μπούσουλα), να πάς το τιμόνι σε έναν τόρνο και να τους ζητήσεις να μεγαλώσουν την διάμετρο της τρύπας, ανάλογα με τη διάμετρο του λάστιχου του αντιβάρου.
Το τελικό αποτέλεσμα εμένα με ικανοποιεί απόλυτα, καθώς το αλουμίνιο σε σύγκριση με το σίδερο παρέχει επιπλέον "αντικραδασμική προστασία", είναι πιο στιβαρό σαν τιμόνι, ίσως λίγο πιο ξεκούραστο, με σχετικά παρόμοιες γωνίες και λαβές αλλά πολύ πιο εμφανίσιμο και επιπλέον είναι πολύ ανθεκτικό στις ενδεχόμενες πτώσεις.

domiemic65
30/04/2009, 15:49
Ευχαριστώ!!

Μήπως όμως λεπταίνει πολύ το τιμόνι με αυτόν τον τρόπο;;

Αταίριαστος
03/05/2009, 16:16
Φίλε μου, αν παρατηρήσεις θα διαπιστώσεις ότι το RENTHAL έχει τριπλάσιο πάχος από το σιδερένιο της SUZUKI με αποτέλεσμα η τρύπα να έχει πολύ μικρή διάμετρο και να μην χωράει το αντίβαρο.
Πρέπει να το "φας" σε βάθος 4,5 - 5 εκατοστών για να χωρέσει το μαμίσιο το οποίο είναι το μόνο που υποστηρίζει τις ορίτζιναλ χούφτες.
Όσον αφορά την αντοχή του μετά το "τρόχισμα" σε πληροφορώ ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Πρός απόδειξιν, πρίν από τα Χριστούγεννα ένας παππούς έκανε όπισθεν και έριξε το δικό μου κάτω και το σφήνωσε πάνω σε ένα cinquecento... λοιπόν, στράβωσε η βίδα μαζί με το αντίβαρο και το "λεπτό" τοίχωμα του τιμονιού ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΧΑΜΠΑΡΙ.
Πάντως με εκπλήσεις....
Ακόμη δεν το έχεις βάλει επάνω ;
Τι το αγόρασες τότε ;
Ξέρεις, εγώ γελάω με τους συναδέλφους που φορτώνουν τα μηχανάκια τους, σαν να ήταν κουμπαράδες, με ένα σωρό αξεσουάρ και κυκλοφορούν με αυτό το άθλιο, φτηνιάρικο, βαρύ και άσχημο μαμίσιο τιμόνι.
Προσωπικά, δεν έχω ούτε Bagster, ούτε βαλίτσα(κουβαλάω το λαπ-τοπ μου σε τσάντα πλάτης).
Μόνο κάτι παλιοκάγκελα για την κακιά στιγμή, τις χούφτες για το κρύο, φυμέ γνήσια ζελατίνα με φρυδάκι για τις τελικές και ένα αλουμινένιο προστατευτικό Touratech στη μαμά εξάτμιση..

Υ.Γ. στο Renthal πρέπει να ανοίξεις με τρυπανάκι και δύο τρύπες για να κουμπώσουν οι διακόπτες των φώτων και της μίζας.

WWW
03/05/2009, 17:34
Ρε λεβέντες βάλτε και καμια φωτογραφία από τα τιμόνια να βλέπουμε κι εμείς που ενδιαφερόμαστε.

Αταίριαστος
03/05/2009, 20:38
WWW, το πρόβλημά μου είναι ότι αν βγάλω το τιμόνι φωτό με το κινητό, δεν ξέρω πως να την περάσω στον υπολογιστή και να την αναρτήσω στο φόρουμ...
Σου υπόσχομαι όμως ότι θα προσπαθήσω...
Επι του θέματος τώρα, το τιμόνι το φέρνει ο Αλεξόπουλος (Δημητρακοπούλου 22 Κουκάκι).
Εμένα μου το έφερε ο Γιάννης της "ΜΟΤΟΡΟΔΑ" και το αγόρασα 35 ευρώ.
Το μαμίσιο κάνει νομίζω 65...
Το άλλαξα γιατί μου την έσπαγε αυτό το μαύρο γυαλιστερό χρώμα του (το χαρίζω σε όποιον το θέλει..).
Επειδή το μηχανάκι μου είναι μαύρο-ματ ήθελα να το βρώ σε ανθρακί χρώμα, όμως πρίν από ένα χρόνο υπήρχε διαθέσιμο μόνο σε ασημί-ματ, το οποίο και αγόρασα.
Για να "δέσει" καλύτερα με το μηχανάκι, ξήλωσα αυτά τα απαράδεκτα πλαστικά παρεμβύσματα που καπελώνουν τα κόντρα παξιμάδια των καθρεφτών (ξέρεις αυτά που μόλις τα ακουμπήσεις τα χέρια σου γίνονται σαν να έπιασες κάρβουνα) και έμεινα πολύ ικανοποιημένος από το τελικό αποτέλεσμα.
Αν πάρεις τηλέφωνο στον Αλεξόπουλο, ζήτα το RENTHAL που κάνει για το V-strom, έχει σχεδόν τις ίδιες γωνίες, κλίσεις, ύψος κτλ. αλλά είναι, όπως προέγραψα, 2cm πιο "κοντό" από κάθε πλευρά, γεγονός που το κάνει πολύ βολικό στις σφήνες, ωστόσο οι χούφτες δεν βρίσκουν στο φαίρινγκ και οι ώμοι σου καλύπτονται καλύτερα από τον αέρα στις μεγάλες ταχύτητες.
Για να ξέρεις, είμαι ο motorcycleboy από το v-strom.gr.
Ήθελα να γραφτώ κι εδώ με το ίδιο nickname, αλλά κάποιος άλλος το έχει κατοχυρώσει...
Έτσι γράφτηκα ως "Αταίριαστος", αφού έιναι το ίδιο πρόσωπο στην ταινία "Rumble Fish", η οποία για προσωπικούς λόγους με εκφράζει...
Κι εσένα σε θυμάμαι εδώ και χρόνια με τη φωτό του Μαρτιν Λούθερ Κινγκ και το μότο: "i had a dream"... αν δεν κάνω λάθος...
Για το τιμόνι επίσης, πιστεύω ότι στα μηχανάκια μας "δένει" καλύτερα από κάτι άλλα τύπου FAT-BAR, πανάκριβα και με έξτρα καβαλέτα...
Επίσης, δεν μου αρέσουν τα μπαράκια που βιδώνουν πάνω στα μαμίσια, αλλά αυτά είναι προσωπικά γούστα του καθενός και δεν μου πέφτει λόγος...

WWW
04/05/2009, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αταίριαστος
WWW, το πρόβλημά μου είναι ότι αν βγάλω το τιμόνι φωτό με το κινητό, δεν ξέρω πως να την περάσω στον υπολογιστή και να την αναρτήσω στο φόρουμ...
Σου υπόσχομαι όμως ότι θα προσπαθήσω...
Επι του θέματος τώρα, το τιμόνι το φέρνει ο Αλεξόπουλος (Δημητρακοπούλου 22 Κουκάκι).
Εμένα μου το έφερε ο Γιάννης της "ΜΟΤΟΡΟΔΑ" και το αγόρασα 35 ευρώ.
Το μαμίσιο κάνει νομίζω 65...
Το άλλαξα γιατί μου την έσπαγε αυτό το μαύρο γυαλιστερό χρώμα του (το χαρίζω σε όποιον το θέλει..).
Επειδή το μηχανάκι μου είναι μαύρο-ματ ήθελα να το βρώ σε ανθρακί χρώμα, όμως πρίν από ένα χρόνο υπήρχε διαθέσιμο μόνο σε ασημί-ματ, το οποίο και αγόρασα.
Για να "δέσει" καλύτερα με το μηχανάκι, ξήλωσα αυτά τα απαράδεκτα πλαστικά παρεμβύσματα που καπελώνουν τα κόντρα παξιμάδια των καθρεφτών (ξέρεις αυτά που μόλις τα ακουμπήσεις τα χέρια σου γίνονται σαν να έπιασες κάρβουνα) και έμεινα πολύ ικανοποιημένος από το τελικό αποτέλεσμα.
Αν πάρεις τηλέφωνο στον Αλεξόπουλο, ζήτα το RENTHAL που κάνει για το V-strom, έχει σχεδόν τις ίδιες γωνίες, κλίσεις, ύψος κτλ. αλλά είναι, όπως προέγραψα, 2cm πιο "κοντό" από κάθε πλευρά, γεγονός που το κάνει πολύ βολικό στις σφήνες, ωστόσο οι χούφτες δεν βρίσκουν στο φαίρινγκ και οι ώμοι σου καλύπτονται καλύτερα από τον αέρα στις μεγάλες ταχύτητες.
Για να ξέρεις, είμαι ο motorcycleboy από το v-strom.gr.
Ήθελα να γραφτώ κι εδώ με το ίδιο nickname, αλλά κάποιος άλλος το έχει κατοχυρώσει...
Έτσι γράφτηκα ως "Αταίριαστος", αφού έιναι το ίδιο πρόσωπο στην ταινία "Rumble Fish", η οποία για προσωπικούς λόγους με εκφράζει...
Κι εσένα σε θυμάμαι εδώ και χρόνια με τη φωτό του Μαρτιν Λούθερ Κινγκ και το μότο: "i had a dream"... αν δεν κάνω λάθος...
Για το τιμόνι επίσης, πιστεύω ότι στα μηχανάκια μας "δένει" καλύτερα από κάτι άλλα τύπου FAT-BAR, πανάκριβα και με έξτρα καβαλέτα...
Επίσης, δεν μου αρέσουν τα μπαράκια που βιδώνουν πάνω στα μαμίσια, αλλά αυτά είναι προσωπικά γούστα του καθενός και δεν μου πέφτει λόγος...

Σωστός ο ΑΤΑΙΡΙΑΣΤΟΣ. Σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Επειδή το κόστος που αναφέρεις για το τιμόνι είναι σχετικά μικρό, μας ενδιαφέρει ΟΛΟΥΣ να έχουμε εικόνες ώστε να δούμε και το αισθητικό αποτέλεσμα.

Μετά θα βάλουμε τον ΤΑΖΑΚΟ να κάνει Power Buy στο Vstrom.gr

:rotflmao: :rotflmao: :lol:

houla
04/05/2009, 09:43
Σωστοοος:beer:

Αντε γιατι μπηκε ο Μαης χωρις Καμια καλη προταση για PB

tazakos
04/05/2009, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
μας ενδιαφέρει ΟΛΟΥΣ να έχουμε εικόνες ώστε να δούμε και το αισθητικό αποτέλεσμα.
Μετά θα βάλουμε τον ΤΑΖΑΚΟ να κάνει Power Buy στο Vstrom.gr
:rotflmao: :rotflmao: :lol: [/B]

:beer: χεχε, φίλε όντως παίξε φωτό και λεπτομέριες και εμείς θα βρούμε να σε "ταιριάξουμε" κάπου στις καρδιές μας....όσο για τους διψασμένους για PB be patient boys,forces of nature are at work...

domiemic65
05/05/2009, 15:03
στο vstrom.gr μου πρότειναν να φτιάξω σε τόρνο σφήνες απο teflon.
Μια άλλη ιδέα που μου είπανε ήταν να βάλω "ούπα" για μπετόν... ξέρετε αυτά τα σιδερένια με αλλαγή και της μακρυάς βίδας βέβαια... δοκιμασμένες και οι δυο λύσεις!

Μάλλον θα ακολουθήσω την λύση teflon!

xanthosd
05/05/2009, 16:25
εγω εβαλα της WRP ανθρακι με μπαρακι 50? απο το μοτο μαρκετ και ειχα το ιδιο προβλημα με τα αντιβαρα, μετα απο λιγο ψαξιμο σε αξεσουαρ μοτο δεν βρηκα κατι να ταιριασει.
επρεπε ομως να το τελειωσω γιατι θα ξεκηνουσα αμεσως μετα ταξιδι, οποτε πηρε ενα χαρτοκοπτη (φαλτσετα, κοφτη η οπως το λενε...) και ξυρησα γυρω γυρω τα μαμα συνεμπλοκ που ειχε μεσα και ετσι εγινε η δουλεια μου.

Υ.Γ. εχει αλαξει εντελως η αισθηση στο δρομο, καμια σχεση με πριν, σας το προτεινω...

Αταίριαστος
06/05/2009, 18:02
Domiemic65, ότι πατέντα και να αποφασίσεις πρέπει να φάς το μέταλλο στο Renthal...
Σου πρότεινα τη λύση που αισθητικά έχει το καλύτερο αποτέλεσμα.
Αν η αισθητική έχει δευτερεύουσα σημασία για σένα, τότε πάρε από τον Αλεξόπουλο, αντίβαρα για το τιμονάκι που έχεις ήδη αγοράσει και κάνε μία χαρά τη δουλειά σου.
Και τα λάστιχα των αντιβάρων να τροχίσεις, πάλι θα χρειαστεί να φάς το μέταλλο του τιμονιού για να χωρέσουν και να μπορέσεις να σφίξεις τις βίδες.
Αν δεν έχεις χούφτες , για να μην γυρίζουν σαν λασκαρισμένα τα αντίβαρα, πρέπει να πάρεις από την Σπύρου Πάτση (από τα μαγαζιά που πουλάνε βίδες) δύο βίδες με κεφάλι άλλεν ή σταυρό, στο ίδιο μήκος με τις μαμίσιες, οι οποίες να έχουν σπείρωμα σε όλο το μήκος τους.
Όπως θα έχεις διαπιστώσει, οι μαμίσιες έχουν σπείρωμα στο μισό από το μήκος τους, γι΄αυτό και δεν είναι δυνατόν να "καργάρουν".
Πάντως εγώ επιμένω ότι έπρεπε ήδη να είχες πάει στον τόρνο για να λύσεις άψογα το "πρόβλημά" σου.
Κατ' εμέ, αν είναι να βάλεις ούπα από μπετόν, το οπτικό αποτέλεσμα θα είναι καραγκιοζιλίκι και καλύτερα να μην αλλάξεις το τιμόνι.

domiemic65
06/05/2009, 19:06
Φίλε μου την λύση με τα ουπα απο μπετον την έχω δει. Εξωτερικά δεν έχει καμια διαφορά απο το μαμασιο μόνο ο,τι είναι μέσα στο τιμόνι αλλάζει και η βιδα.

Εγώ όπως είπα παραπανω θα κοιτάξω να φτιάχω σε τόρνο ουπα απο teflon...
Αυτές τις μέρες έχω τόσο τρέξιμο που δεν παίζει να ασχοληθώ... όταν το βάλω θα σας πω!!!

domiemic65
06/05/2009, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αταίριαστος
Υ.Γ. στο Renthal πρέπει να ανοίξεις με τρυπανάκι και δύο τρύπες για να κουμπώσουν οι διακόπτες των φώτων και της μίζας.

Για εξήγησε το λιγο αυτό... εννοείς οτι οι διακόπτες των φώτων και της μιζας έχουν απο μέσα προεξοχή που θέλει να ανοιχτεί τρυπούλα για να κουμπώσουν;;;

Αταίριαστος
06/05/2009, 19:43
καλέ μου φίλε, εννοώ αυτό ακριβώς που έγραψες: οι διακόπτες της μίζας και των φώτων έχουν ο καθένας από ένα πλαστικό κυλινδράκι που θυληκώνει μέσα σε μία τρυπούλα που διαθέτει το μαμίσιο τιμόνι.
Αυτό γίνεται για να είναι σταθεροί οι διακόπτες και να μην γυρίζουν "τρελλά".
Άρα έχεις 2 επιλογές:
1) να ανοίξεις με τρυπανάκι 2 τρύπες στο καινούργιο τιμόνι
2) να σπάσεις τα 2 πλαστικά "κουμπώματα" και να βιδώσεις τους διακόπτες επάνω στο τιμόνι με αμφίβολο αποτέλεσμα
Εγώ εφάρμοσα την επιλογή (1) και μάλιστα για τον διακόπτη των φώτων άνοιξα τρύπα λίγο ψηλότερα, ώστε να είναι σε ευθεία γραμμή ο αντίχειράς μου με τον διακόπτη των φλάς, με αυτό τον τρόπο έφερα και τον διακόπτη στα "μέτρα" μου.
Όπως αντιλαμβάνεσαι, η αλλαγή τιμονιού σου προσφέρει πολλά πλεονεκτήματα.
Επιμένω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τηλεφωνήσεις στον μηχανικό σου και αφού του εξηγήσεις όλα όσα συζητάμε εδώ, να τον ρωτήσεις πόσο θα σου κοστίσει αν αναλάβει εκείνος να σου περάσει το νέο σου τιμόνι στο μηχανάκι.
Θεωρώ ότι ένα ποσόν από 20 έως 30 ευρώ αξίζει τον χρόνο που θα δαπανήσει για να σου κάνει σωστή δουλειά ("διαπλάτυνση" εσωτερικού τοιχώματος Renthal με τρυπάνι, τρόχισμα ελαστικών σινεμπλόκ, τρύπημα νέου τιμονιού εκεί που κουμπώνουν στα μέτρα σου οι διακόπτες και τοποθέτηση πάνω στο μηχανάκι).
Ελπίζω να σε βοήθησα...

domiemic65
06/05/2009, 21:53
Ευχαριστώ για την απάντηση!!

Μπα προτιμώ τέτοιες εύκολες δουλειές να τις κάνω μόνος... ενοείται όχι λόγω κόστους!!!
:beer: :beer:

chria
26/08/2009, 11:01
Γεια σε όλους.

Μιλούσα με ένα φίλο γενικά για μηχανές και πάνω στην κουβέντα μου είπε ότι αν αλλάξω το τιμόνι του strom η διαφορά στην αίσθηση θα είναι απίστευτη. Τι παίζει ρε παιδιά? Τι διαφορά μπορεί να σου δώσει ένα τιμόνι? Και αν ισχύει ποιο είναι κατάλληλο για το V-Strom650?



Ευχαριστώ πολύ

domiemic65
27/08/2009, 18:55
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=84358&perpage=15&pagenumber=3

Για δες εδώ... προς το τέλος του thread γράφω την άποψή μου για το Renthal που έβαλα καθώς και για την τοποθέτηση του...

Σαφλως και συμφωνώ με τον φίλο σου που σου είπε να το αλλάξεις...

Αταίριαστος
29/08/2009, 18:59
Κι εγώ εδώ κι ένα χρόνο φοράω ασημί RENTHAL για V-strom....
Είναι 2 πόντους πιό κοντό σε κάθε γκρίπ δεξιά και αριστερά, έχει τις ίδιες ακριβώς γωνίες με το μαμίσιο και είναι αρκετά πιό ελαφρύ επειδή δεν είναι σιδερένιο αλλά αλουμινένιο.
Θα έχεις πρόβλημα κατά την τοποθέτηση των αντιβάρων, όπως επίσης και με το αριστερό σκριπ που λόγω διαστολής στον ήλιο θα φουσκώσει και θα χρειαστεί συρματασφάλιση για να σταθεροποιηθεί κάπως...
Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τόσος κόπος για (κυρίως) "ψυχολογική" βελτίωση στην εμφάνιση της μοτοσυκλέτας.
Το μαμίσιο είναι όντως άσχημο, αλλά είναι στιβαρό και δεν στραβώνει εύκολα στις πτώσεις.
Αν ήμουν στη θέση σου δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να το αλλάξω :nono:

domiemic65
30/08/2009, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αταίριαστος
Κι εγώ εδώ κι ένα χρόνο φοράω ασημί RENTHAL για V-strom....
Είναι 2 πόντους πιό κοντό σε κάθε γκρίπ δεξιά και αριστερά, έχει τις ίδιες ακριβώς γωνίες με το μαμίσιο και είναι αρκετά πιό ελαφρύ επειδή δεν είναι σιδερένιο αλλά αλουμινένιο.
Θα έχεις πρόβλημα κατά την τοποθέτηση των αντιβάρων, όπως επίσης και με το αριστερό σκριπ που λόγω διαστολής στον ήλιο θα φουσκώσει και θα χρειαστεί συρματασφάλιση για να σταθεροποιηθεί κάπως...
Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τόσος κόπος για (κυρίως) "ψυχολογική" βελτίωση στην εμφάνιση της μοτοσυκλέτας.
Το μαμίσιο είναι όντως άσχημο, αλλά είναι στιβαρό και δεν στραβώνει εύκολα στις πτώσεις.
Αν ήμουν στη θέση σου δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να το αλλάξω :nono:

Μάλλον διαφωνώ... κατ' αρχήν η renthal δεν βγάζει τιμόνι για το strom, για αυτό άλλωστε και χρειάζεται πατέντα για να μπεί (δες τις φωτό στο thread που σου λέω παραπάνω). Τα grips του τιμονιού πιστεύω οτι πρέπει να αλλαχτουν γιατί τα μανήσια απο την στιγμή που έχουν ήδη κάτσει στο παλιό σαφώς δεν θα "πιάσουν" καλά στο καινούριο...
Ο κύριος λόγος πάντως που εγώ προτείνω την αλλαγή είναι γιατί σαφώς επιρεάζει θετικά τον χειρισμό και την αισθηση που έχεις απο την μοτοσυκλέτα (βλέπε thread)... και κατα δευτερο λόγο η αισθητική!!!
Πάντα ΙΜΗΟ...

Αταίριαστος
30/08/2009, 15:34
Ο άνθρωπος ζήτησε μία συμβουλή, κι εγώ του έγραψα την άποψή μου.
1) Όταν πάς στον Αλεξόπουλο (αντιπρόσωπος της RENTHAL) τι θα ζητήσεις ;
Τιμόνι για V-strom δε θα ζητήσεις ;
Εκτός κι αν εσύ το ζήτησες αλλιώς.... μπορείς να μας πείς πως ;
Τι περίμενες δηλαδή ; να είναι ανοιγμένα τα άκρα και να περνάνε τα ακρόμπαρα για να κάνει στα μηχανάκια μας ;
Όλα τα αλουμινένια τιμόνια έχουν παχύτερα τοιχώματα από τα ατσάλινα...
2) Όταν έβαλα το τιμόνι στο μηχανάκι αναγκάστηκα να αγοράσω καινούργιο το αριστερό σκρίπ το οποίο είναι γιαπωνέζικο και κοστίζει 10 ευρώ. με τόσα χρήματα μπορούσα να πάρω ζευγάρι εμπορίου αλλά προτίμησα τα ορίτζιναλ.
Το σκρίπ της γκαζιέρας δεν επηρρεάζεται γιατί είναι κολλημένο πάνω της και στο νέο τιμόνι βάζουμε ολόκληρη τη γκαζιέρα.
Το αριστερό όμως τι να κάνουμε, δεν εφαρμόζει-κολλάει καλά έπειδή η λαβή του τιμονιού είναι σαγρέ και με τις διαστολές του καλοκαιριού φουσκώνει σα λουκουμάς και ούτε με τη συρματασφάλιση γίνεται δουλειά.
Τα περί άλλων λαβών κτλ. που αναφέρεις, δεν ισχύουν και για να το διαπιστώσεις βάλε πάνω στο παλιό το νέο τιμόνι και θα παρατηρήσεις ότι ΕΦΑΠΤΟΝΤΑΙ άρα έχουν ακριβώς τις ίδιες γωνίες , εκτός από την διαφορά των 2 εκ. από κάθε πλευρά στο συνολικό πλάτος του τιμονιού.
Αν ο φίλος θέλει να μπεί σε δουλειές ας μπεί, περί ορέξεως......
Αλλά δεν είναι σωστό να προσπαθήσουμε να πείσουμε τους άλλους με ανύπαρκτα επιχειρήματα του στύλ ότι βελτιώνεται η οδηγική συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας.
Απεναντίας, το φαρδύ τιμόνι προσφέρει πιό εύκολες λαβές, με μικρότερη δύναμη.
Το στενό απλώς βολεύει καλύτερα στις σφήνες.
Όποιος γουστάρει βόλτα-δοκιμή ή ότι άλλο του καπνίσει, ευχαρίστως να του δώσω να οδηγήσει το δικό μου και ας βγάλει μόνος του συμπεράσματα..
Αν κατάλαβες φίλε, δεν τρέφομαι με ψευδαισθήσεις...

chria
30/08/2009, 15:56
Δυστυχώς μάλλον πείστηκα να μην αλλάξω τιμόνι.

Έλπιζα ότι θα βρω κάποιο που θα είναι απλή αλλαγή, χωρίς καμία πατέντα (είμαι πάντα κατά της πατέντας). Άσχημο μεν το σιδερένιο της μαμάς, αλλά απ το να έχω το κεφάλι μου ήσυχο... μια χαρά είναι...

Επιπλέον συμφωνω ότι το φαρδύτερο τιμόνι είναι και πιο εύκολο στην χρήση λόγω μεγαλύτερου μοχλού που δημιουργεί.

Μέχρι λοιπόν να βγει κάποιο επώνυμο τιμόνι ειδικά φτιαγμένο για strom, υπομονή..


Πάντως σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις...

domiemic65
30/08/2009, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αταίριαστος
Ο άνθρωπος ζήτησε μία συμβουλή, κι εγώ του έγραψα την άποψή μου.
1) Όταν πάς στον Αλεξόπουλο (αντιπρόσωπος της RENTHAL) τι θα ζητήσεις ;
Τιμόνι για V-strom δε θα ζητήσεις ;
Εκτός κι αν εσύ το ζήτησες αλλιώς.... μπορείς να μας πείς πως ;
Τι περίμενες δηλαδή ; να είναι ανοιγμένα τα άκρα και να περνάνε τα ακρόμπαρα για να κάνει στα μηχανάκια μας ;
Όλα τα αλουμινένια τιμόνια έχουν παχύτερα τοιχώματα από τα ατσάλινα...
2) Όταν έβαλα το τιμόνι στο μηχανάκι αναγκάστηκα να αγοράσω καινούργιο το αριστερό σκρίπ το οποίο είναι γιαπωνέζικο και κοστίζει 10 ευρώ. με τόσα χρήματα μπορούσα να πάρω ζευγάρι εμπορίου αλλά προτίμησα τα ορίτζιναλ.
Το σκρίπ της γκαζιέρας δεν επηρρεάζεται γιατί είναι κολλημένο πάνω της και στο νέο τιμόνι βάζουμε ολόκληρη τη γκαζιέρα.
Το αριστερό όμως τι να κάνουμε, δεν εφαρμόζει-κολλάει καλά έπειδή η λαβή του τιμονιού είναι σαγρέ και με τις διαστολές του καλοκαιριού φουσκώνει σα λουκουμάς και ούτε με τη συρματασφάλιση γίνεται δουλειά.
Τα περί άλλων λαβών κτλ. που αναφέρεις, δεν ισχύουν και για να το διαπιστώσεις βάλε πάνω στο παλιό το νέο τιμόνι και θα παρατηρήσεις ότι ΕΦΑΠΤΟΝΤΑΙ άρα έχουν ακριβώς τις ίδιες γωνίες , εκτός από την διαφορά των 2 εκ. από κάθε πλευρά στο συνολικό πλάτος του τιμονιού.
Αν ο φίλος θέλει να μπεί σε δουλειές ας μπεί, περί ορέξεως......
Αλλά δεν είναι σωστό να προσπαθήσουμε να πείσουμε τους άλλους με ανύπαρκτα επιχειρήματα του στύλ ότι βελτιώνεται η οδηγική συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας.
Απεναντίας, το φαρδύ τιμόνι προσφέρει πιό εύκολες λαβές, με μικρότερη δύναμη.
Το στενό απλώς βολεύει καλύτερα στις σφήνες.
Όποιος γουστάρει βόλτα-δοκιμή ή ότι άλλο του καπνίσει, ευχαρίστως να του δώσω να οδηγήσει το δικό μου και ας βγάλει μόνος του συμπεράσματα..
Αν κατάλαβες φίλε, δεν τρέφομαι με ψευδαισθήσεις...

1) Γιατί τα παίρνεις;
2) Γκριπ (grip) όχι "σκριπ"
3) Ολοι τις απόψεις μας γράφουμε... δεν πιάνουμε κανέναν απο τον λαιμό...
4) Τυγχάνει να μην συμφωνούμε... εσυ λες οτι το τιμόνι δεν κάνει τίποτα εγω αναλύω την άποψη μου στο άλλο thread και λέω οτι κάνει... Αλήθεια το διάβασες;
5) Αν έβγαζε τιμόνι για το μοντέλο μας θα έμπαινε χωρις καμία κατασκευή-μετατροπή...

Αυτά... κατα τα άλλα καλή καρδια και καλά χλμ!!!

domiemic65
30/08/2009, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από chria
Δυστυχώς μάλλον πείστηκα να μην αλλάξω τιμόνι.

Έλπιζα ότι θα βρω κάποιο που θα είναι απλή αλλαγή, χωρίς καμία πατέντα (είμαι πάντα κατά της πατέντας). Άσχημο μεν το σιδερένιο της μαμάς, αλλά απ το να έχω το κεφάλι μου ήσυχο... μια χαρά είναι...

Επιπλέον συμφωνω ότι το φαρδύτερο τιμόνι είναι και πιο εύκολο στην χρήση λόγω μεγαλύτερου μοχλού που δημιουργεί.

Μέχρι λοιπόν να βγει κάποιο επώνυμο τιμόνι ειδικά φτιαγμένο για strom, υπομονή..


Πάντως σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις...

Φίλε δεν κάνεις καμια πατέντα... απλά πρέπι να πας σε έναν καλό "τορναδόρο" να σου φτιάξει τα τις πλαστικές σφήνες που έχω ανεβάσει στις φωτο... μπορεί να σου βρει και άλλη λύση...

Απο κει και πέρα η απόφαση δική σου...!!!

Αταίριαστος
30/08/2009, 18:42
Κι από μένα καλοτάξιδοι και πάντα όρθιοι :beer: