PDA

View Full Version : Αεροδυναμική



dirtbird
14/09/2006, 16:02
Στο τελευταίο SportRider (αμερικανικό περιοδικό, προσωπικά το θεωρώ καλό), έχει ένα ενδιαφέρον άρθρο για την αεροδυναμική.

Συγκεκριμμένα, επισκέφθηκαν αεροσήραγγα και μέτρησαν τις αεροδυναμικές ιδιότητες μερικών από τις Supersport και Hypersport μοτό της αγοράς.

Τις μετρήσεις τις παραθέτω στο τέλος της σελίδας.

ΣΗΜ:
Α= μετωπική επιφάνεια - εμβαδόν (σε τετραγωνικά μέτρα)
Cd= συντελεστής οπισθέλκουσας (δεν έχει μονάδες)

Cd*A= η αεροδυναμική ενός οχήματος

Συγκριτικά ένα μοντέρνο αυτοκίνητο που έχει μετωπική επιφάνεια 1.75m(πλάτος)*1.40m(ύψος)= 2.45 m^2 και Cd 0.33, έχει Cd*A 0.808.

OldMan
14/09/2006, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Cd*A= η αεροδυναμική ενός οχήματος

Αεροδυναμική αντίσταση ενός οχήματος ... :D

edit: Ρίχτα όλα και μετά τα συμαζεύουμε σε στήλες, πίνακες κ.λ.π.
:wave2: :beer: :wave2:

OldMan
14/09/2006, 16:12
Πάντως, καλό είναι τα νούμερα να ΜΗΝ περάσουν στο ντούκου...

π.χ. βλέπουμε ότι στο Hayabusa ΔΕΝ παίζει ρόλο η διάπλαση και το ντύσιμο του (σκυμένου) αναβάτη !!!

Επίσης, μπορεί να φαίνονται αμελητέες οι διαφορές της τάξης του 0.05, αλλά όταν "σκάσουν μύτη" οι αεροδυναμικοί τύποι (μη λουφάρεις Βρωμόπουλε...) θα δούμε ΠΟΣΑ άλογα παραπάνω χρειάζεται ένα μηχανάκι με μεγαλύτερο συντελεστή για να πιάσει τα ίδια χλμ με ένα άλλο με μικρότερο συντελεστή (ειδικά στις μεγάλες ταχύτητες) !!!:D

alex14
14/09/2006, 16:19
Στο zzr

Χωρίς αναβάτη 0.578 0.563 0.325

Σκυφτός αν/της 0.672 0.469 0.315 ????

Ειναι λογικο αυτο ?


:wave2:

sub_zero
14/09/2006, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Στο zzr

Χωρίς αναβάτη 0.578 0.563 0.325

Σκυφτός αν/της 0.672 0.469 0.315 ????

Ειναι λογικο αυτο ?

:wave2:


ο αναβάτης βοηθά στην ομαλή ροή του αέρα από το fairing στην ουρά... (δεν έχεις τόσους στροβιλισμούς)

Υ.Γ. αν λέω παπαριές διορθώστε με.... :lol:

OldMan
14/09/2006, 16:32
Δεν λες καθόλου μαλακίες !!!

Ο συντελεστής οπισθέλκουσας (Cd) έχει να κάνει με το πόσο "αεροδυναμικό" είναι ένα όχημα, όπου μπλέκονται στροβιλισμοί, τυρβώδεις ροές και άλλα διαστροφικά και ακατονόμαστα πράγματα !!!

Το είδα εγώ το όνειρο ... :sad:

dirtbird
14/09/2006, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν λες καθόλου μαλακίες !!!

Ο συντελεστής οπισθέλκουσας (Cd) έχει να κάνει με το πόσο "αεροδυναμικό" είναι ένα όχημα, όπου μπλέκονται στροβιλισμοί, τυρβώδεις ροές και άλλα διαστροφικά και ακατονόμαστα πράγματα !!!

Το είδα εγώ το όνειρο ... :sad:
+1

Συνεχίζω και θα τα μαζέψουμε όλα στο τέλος

dirtbird
14/09/2006, 17:47
Πρώτα να δούμε την βασική θεωρία και μετά βάζουμε τα νούμερα

(έπρεπε να γράψω μία εισαγωγική μαλακία για την παρένθεση)

Η συνολική αντίσταση κύλισης (δύναμη σε Νewton) είναι:

Fw=Fro+Fst+Fl
όπου

Fro= αντίσταση κύλισης= f*m*g
f=συντελεστής κύλισης = 0.013
m=μάζα οχήματος
g=9.81 m/s^2

Fst=climbing resistance (αντίσταση αναρρίχησης - σε κατηφόρα αποκτάει αρνητικό πρόσημο)= (πρακτικός τύπος) 0.01*m*g*p
m,g όπως παραπάνω και p = κλίση (%)

και τέλος η πιο σημαντική όσον αφορά την τελική ταχύτητα
Fl=οπισθέλκουσα (aerodynamic drag)=0.5*ρ*Cd*A*V^2*0.0386 (αν βάζουμε ταχύτητα σε χαω)
ρ=πυκνότητα του αέρα=1.202kg/m^3
Cd=συντελεστής οπισθέλκουσας
Α=μετωπική επιφάνεια (εμβαδόν όπως το βλέπουμε από μπροστά το εργαλείο βρε παιδί μου)
V= ταχύτητα (εις το τετράγωνο, μην ξεχνιόμαστε)

Τώρα εάν θέλουμε να βρούμε την ΙΣΧΥ που καταναλώνεται αεροδυναμικά, πολλαπλασιάζουμε πάλι με την ταχύτητα, δλδ
Pl=Fl*V=(0.0386*0.5*ρ*Cd*A)*V^3
ή για να το πούμε αλλιώς , oι ανάγκες ισχύος που χρειάζονται για να αντιπαρέλθουν την οπισθέλκουσα αυξάνονται εις τον κύβο.

Επίσης από τον τύπο της αντίστασης κύλισης βλέπουμε ότι -σε επίπεδο δρόμο- το βάρος ενός οχήματος παίζει αμελητέο ρόλο στην τελική ταχύτητα, βάλτε νούμερα στον τύπο και στο τέλος θα δείτε ότι τα νούμερα είναι πολύ μικρά.

(Όλοι οι τύποι είναι από το Bosch Automotive Handbook)

dirtbird
14/09/2006, 18:09
Ξαναγυρνάμε στις μετρήσεις του SportRider.
Εκτός από τα hypersports, μέτρησαν στην αεροσήραγγα (εδώ θα κάνουμε μία συμφωνία, δεν θα μιλήσουμε παραπάνω για αεροσήραγγες διαφόρων μεγεθών, Reynolds numbers και τεστ σε μοντέλα υπό κλίμακα), και τα ZX10R και GSX-R1000.


(Πίνακες μετρήσεων στο τέλος της σελίδας)

dirtbird
14/09/2006, 18:57
Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν, η αεροδυναμική αντίσταση που μέτρησαν για τις παραπάνω μοτό με σκυφτό αναβάτη είναι:

ZZR1400:0.315
ΖΧ 10: 0.314
GSX-R1000: 0.306
HAYA: 0.304

Μετά βάση των παραπάνω, έκαναν δύο θεωρητικούς υπολογισμούς.

Πρώτα υπολόγισαν την θεωρητική τελική ταχύτητα (ΧΑΩ) που θα είχε κάθε μοτό εάν είχε 160 ίππους:

ZZR1400: 295.5
ZX10: 295,9
GSX-R1000: 298,1
HAYA: 298,6

Έπειτα υπολόγισαν τι ισχύ θα έπρεπε να αναπτύσσουν οι 4 μοτό για να φτάσουν τα 200μίλια/ώρα (320.2χαω)

ZZR1400: 202.4HP
ZX10: 201.8HP
GSX-R1000: 197.3HP
HAYA: 196.3HP

Oι τιμές αυτές βέβαια δεν είναι απαραίτητο ότι επαληθεύονται γιατί αφορούν το συγκεκριμένο τεστ με τον συγκεκριμένο αναβάτη και δεν λαμβάνουν υπόψιν το 'γρανάζωμα΄ που έχει η κάθε μοτό.

Όποιος θέλει να διαβάσει σχετικά με την πρώτη δοκιμή που είχε κάνει σε αεροσήραγγα το SportRider πριν μερικά χρόνια (πάλι με Haya και ZX12R), μπορεί εδώ (http://www.sportrider.com/tech/146_0106_aero/index.html#)

dirtbird
15/09/2006, 11:30
Bέβαια υπάρχει και ο εμπειρικός τρόπος ανεύρεσης του συντελεστή οπισθέλκουσας
με coastdown test.

Συγκεκριμμένα και αντιγράφοντας πάλι (εν μέρει) από Bosch A.H.:

Ξέρουμε την μάζα m (βάρος) του οχήματος.
Ξέρουμε την μετωπική επιφάνεια Α (μία φωτό από εμπρός χρειαζόμαστε με μας επάνω (*)).
Bρίσκουμε δρόμο που να μην έχει κλίση (εδώ αρχίζουν τα δύσκολα).
Επιλέγουμε μέρα που δεν φυσάει (πιο δύσκολο).

Επιταχύνουμε μέχρι μία προκαθορισμένη ταχύτητα (ας πούμε 85χαω) και απομονώνουμε την μετάδοση(*1).

Μετράμε το χρόνο που θα χρειαστεί να πέσει η ταχύτητα από τα 80 χαω μέχρι τα π.χ. 70χαω.

Επαναλαμβάνουμε την διαδικασία με άλλες ταχύτητες (π.χ. από τα 60 χαω στα 50 χαω).

Έχουμε λοιπόν:
Va1=80 χαω
Vb1=70χαω
t1= ο χρόνος από τα 80 στα 70

Va2=60χαω
Vb2=50χαω
t2= ο χρόνος από τα 60 στα 50

Στην πρώτη δοκιμή η μέση ταχύτητα είναι:
V1= (Va1+Vb1)/2

και η μέση επιβράδυνση
α1= (Va1-Vb1)/t1

Παρομοίως για την δεύτερη δοκιμή
V2= (Va2+Vb2)/2

a2= (Va2-Vb2)/t2

O συντελεστής οπισθέλκουσας βγαίνει από τον τύπο

Cd= [6m*(α1-α2)] / [Α*(V1^2 - V2^2)]

(*) Tην φωτό μπορούμε να την τυπώσουμε σε μιλιμετρέ χαρτί και μετά να μετρήσουμε τα τετραγωνάκια που καλύπτονται. Γνωρίζοντας τις βασικές διαστάσεις της μοτό (π.χ. πλάτος τιμονιού), μπορούμε να βρούμε το λόγο σμίκρυνσης στο χαρτί (scale) μετά να υπολογίσουμε το εμβαδόν κάθε τετραγώνου. Σίγουρα βαρετή και επίπονη δουλειά και όχι 100% ακριβής, αλλά θα ξέρουμε ποιά είναι η μετωπική επιφάνεια της μοτό με συγκεκριμμένο αναβάτη.
Εναλλακτικά μπορούμε να εισάγουμε τη φωτό σε κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας και να μετρήσουμε τα pixels (το SportRider χρησιμοποίησε Photoshop-εγώ δεν στάθηκε δυνατό να βρω τον τρόπο, αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος εάν το έχω πλήρες:winka: ) ή κάποιο πρόγραμμα CAD (Autocad-εντολή Area).

Πάντως μη ξεχνάτε ότι άλλη επίδραση στην μετωπική επιφάνεια μιας μοτό έχει ο Μπαμπαγκίτα και άλλη ο Σκορτσα....

dirtbird
16/09/2006, 20:05
Βέβαια το Βosch A.H. , γράφει ότι αυτή η μέθοδος είναι κατάλληλη για ταχύτητες μικρότερες των 100χαω. και αυτό προφανώς γιατί σε υψηλότερες ταχύτητες αποκτούν μεγαλύτερη βαρύτητα οι απώλειες κύλισης, μετάδοσης όπως και αυξάνεται η αδράνεια των περιστρεφόμενων μαζών (η οποία για λόγους απολοποίησης, μπορεί να θεωρηθεί ότι αυξάνει την μάζα του οχήματος).
Τέλος μην ξεχνάμε ότι ο κύριος όγκος δουλειάς της Bosch είναι με αυτοκίνητα.

Όπως γράφει ο μακαρίτης τεχν. συντάκτης του Perf.Bikes J.R., πρέπει αν είναι δυνατόν να απομονώσουμε την μετάδοση από το συμπλέκτη(δλδ να βάλουμε νεκρά - δεν φτάνει να πατήσουμε συμπλέκτη) (*1) .
Βέβαια και για αυτό υπάρχει λύση που θα αναφερθεί πιο κάτω(*2).
Γενικότερα πάντως, προσπαθούμε να μειώσουμε όσο είναι δυνατόν τις υπόλοιπες παρασιτικές απώλειες.
Εξυπακούεται δλδ. ότι ο αναβάτης πρέπει να έχει ένδυση που δεν επιβαρύνει αεροδυναμικά, η αλυσσίδα να είναι σε άριστη κατάσταση, τα λάστιχα να είναι στις προβλεπόμενες πιέσεις (δρόμου όχι πίστας) και ζεστά (τα κρύα λάστιχα έχουν υψηλότερο συντελεστή κύλισης).
Τέλος πρέπει να 'ανοίγουμε' και τα τακάκια στις δαγκάνες ώστε να μην έχουν επαφή με τους δίσκους.

Ok no problem, θα σκεφτεί κάποιος αφού δεν θέλουμε να πάμε πάνω από 100χαω. Ναι αλλά οι αεροδυναμικές δυνάμεις (ακούγεται πιο άσχημα απ'ότι διαβάζεται-aerodynamic forces), είναι μεγαλύτερες στις υψηλές ταχύτητες και οι επομένως ο ρυθμός επιβράδυνσης μεγαλύτερος και ευκολότερα μετρήσιμος.
Επίσης εδώ μπαίνουν και άλλα πρακτικά θέματα (στάση αναβάτη, ευθύβολη πορεία) που ίσως μας χαλάσουν τις μετρήσεις.

dirtbird
18/09/2006, 10:18
Bλέπουμε λοιπόν ότι θα βόλευε να κάνουμε την δοκιμή αρχίζοντας από υψηλότερη ταχύτητα.
Στις σύγχρονες sport μοτό από 600cc και πάνω, η 2η ταχύτητα βγάζει συνήθως από 140 χαω και πάνω. Δεν είναι όμως ότι πιο ενδεικνυόμενο να πηγαίνουμε σπασμένοι με 150 και πετάμε μιά νεκρά. Και αν θέλουμε να μετρήσουμε σε πιο υψηλές ταχύτητες (πχ μετξύ 200 και 170 χαω)?

(*2) Ένας τρόπος λοιπόν είναι να κάνουμε 2 τεστ με 2η ταχύτητα.
Στο πρώτο αφού επιταχύνουμε μέχρι π.χ. τα 120χαω βάζουμε νεκρά και μετράμε την επιβράδυνση μέχρι τα 90-100.
Στο δεύτερο επαναλαμβάνουμε με πατημένο συμπλέκτη.

Αν οι μετρήσεις δείξουν αισθητές διαφοροποιήσεις, προφανώς οι απώλειες από το συμπλέκτη είναι σημαντικές και δεν μπορούμε να τις παραβλέψουμε. Τότε, είτε θα προσπαθήσουμε μέσω ρύθμισης (αν είναι διαθέσιμη, δλδ συμπλέκτης με ντίζα) να τις περιορίσουμε, είτε θα περιοριστούμε σε δοκιμές με 2η σχέση.

dirtbird
19/09/2006, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αεροδυναμική αντίσταση ενός οχήματος ... :D

edit: Ρίχτα όλα και μετά τα συμαζεύουμε σε στήλες, πίνακες κ.λ.π.
:wave2: :beer: :wave2:

Παρότι το χρησιμοποίησα, έχω κάποιους ενδοιασμούς αφού ο όρος αεροδυναμική αντίσταση μοιάζει με δύναμη (που δεν είναι-αυτή είναι η οπισθέλκουσα).

Τεσπα, αυτό που πρέπει να γίνει κατανοητό (και ας μη στεκόμαστε σε ταμπέλες), είναι ότι το γινόμενο Cd*A υποδεικνύει την αεροδυναμική αποτελεσματικότητα ενός οχήματος (ως προς την έμπροσθεν πορεία).

dirtbird
23/09/2006, 15:51
O πρώτος πίνακας του SportRider

Στα στοιχεία του ZZR υπάρχει λάθος (Χωρίς Αναβάτη Cd*A=0.325) - θα διορθωθεί


62936

dirtbird
23/09/2006, 15:57
O δεύτερος πίνακας του SportRider


62937

Κανένας
23/09/2008, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Λύση
------

ενώ η τελική δεν
εξαρτάται από το βάρος παρά μόνο από την ισχύ και την αεροδυναμική. :cool:

Ευκαιρίας δοθείσης και κάτω από την φώτιση του πανοπτη οφθαλμού ( ακα μάτι βολάν ) καλό θα ήταν, επειδή η γη δεν είναι επίπεδη (γνωστό στους Έλληνες, προσελληνες κλπ, άσχετο αν είχαν διασπείρει ψευδείς ειδήσεις στην αρχη, για να θολώσουν τα υγρά) να διευκρινιστεί περεταίρω... η αβάσταχτη ελαφρότητα της ανωτέρω ρήσεως

:)

OldMan
24/09/2008, 13:01
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Η αβάσταχτη ελαφρότητα της ανωτέρω ρήσεως διακολογείται ενδελεχώς (και πλήρως) υπό το πρίσμα της λογικής αντιμετώπισης των δυνάμεων άτινες πρέπει να υπερνικηθώσι δια την επίτευξιν της -όποιας- τελικής ταχύτητος του οχήματος και δεν είναι άλλες από τις ΟΡΙΖΟΝΤΙΕΣ (κοινώς, αντίθετες από την φορά του οχήματος) τοιούτες !!! :p

Υ.Γ.1
Οι κατακόρυφες δυνάμεις επιδρούν στην τριβή κύλισης, αλλά θεωρούνται αμελητέες από την στιγμή που το όχημα έχει αναπτύξει μια σημαντική ταχυτητα, οπότε το σύνολο του παραγόμενου από τον κινητήρα έργου καταναλώνεται στην διατήρηση της ταχύτητας (ενάντια στις οριζόντιες δυνάμεις) !!



Υ.Γ.2
Μ@λ@κίες λέω, αλλά αφού απαντάω για λογαριασμό άλλου... :lol:

Tpap
24/09/2008, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Κιβώτιο ή διαφορικό? :smokin: :smokin:

Decisions, decisions.

Transaxle.

Tpap
24/09/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Οι κατακόρυφες δυνάμεις επιδρούν στην τριβή κύλισης, αλλά θεωρούνται αμελητέες από την στιγμή που το όχημα έχει αναπτύξει μια σημαντική ταχυτητα...

κι όμως τα ποσά της τριβής κύλισης δεν είναι αμελητέα, μιας και καθώς αυξάνεται η ταχύτητα του οχήματος αυξάνεται και η downforce από τα διάφορα ''αεροδυναμικά βοηθήματα'' (sic!)που βάζουν πλέον οι κατ/στές (ή εκ των σπατών εκπορευόμενοι), ώστε να βελτιώσουν την συμπεριφορά καρυδότσουφλου στις υψηλές...(ή την ''ομορφιά στα χιουντάι..)


edit: ωραίος ο καραμότο.

TOLISTOLAROS
24/09/2008, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Ευκαιρίας δοθείσης και κάτω από την φώτιση του πανοπτη οφθαλμού ( ακα μάτι βολάν ) καλό θα ήταν, επειδή η γη δεν είναι επίπεδη (γνωστό στους Έλληνες, προσελληνες κλπ, άσχετο αν είχαν διασπείρει ψευδείς ειδήσεις στην αρχη, για να θολώσουν τα υγρά) να διευκρινιστεί περεταίρω... η αβάσταχτη ελαφρότητα της ανωτέρω ρήσεως

:)
Καλά τα λέει ο karamoto.
Η δύναμη F με την οποία κοντράρει ο αέρας ένα σώμα που κινείται έστω με ταχύτητα U
είναι:
F=k1*U^2 +k2*U +k3 +k4+....,όπου k1,k2..κτλ είναι σταθερές
Στη μέγιστη ταχύτητα η ισχύς του μοτέρ F2(στις στροφές που γυρίζει εκείνη τη στιγμή βεβαίως βεβαίως) ισούται με:
F2=F+Tριβές πάσης φύσεως(κύλισης,ολίσθησης)

Άρα για να πετύχεις μεγαλύτερη ταχύτητα(δηλ ν'αυξήσεις το U) για συγκεκριμένη ισχύ μοτέρ(F2) πρέπει να μειώσεις το F.
Oι συντελεστές κ1,κ2...για να το πω κάπως χοντρικά σχετίζονται με το πόσο αεροδυναμικό είναι το σχήμα του κινούμενου σώματος.
Όσο τους μικραίνεις μέσω αεροδυναμικής σχεδίασης τόσο μικραίνει το F άρα αυτόματα (επειδή είναι ισότητα) το U(δηλ η ταχύτητα) αυξάνει( αυτό θέλουμε!!!!) :) :) :) :) :)

Κανένας
24/09/2008, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Η αβάσταχτη ελαφρότητα της ανωτέρω ρήσεως διακολογείται ενδελεχώς (και πλήρως) υπό το πρίσμα της λογικής αντιμετώπισης των δυνάμεων άτινες πρέπει να υπερνικηθώσι δια την επίτευξιν της -όποιας- τελικής ταχύτητος του οχήματος και δεν είναι άλλες από τις ΟΡΙΖΟΝΤΙΕΣ (κοινώς, αντίθετες από την φορά του οχήματος) τοιούτες !!! :p

Υ.Γ.1
Οι κατακόρυφες δυνάμεις επιδρούν στην τριβή κύλισης, αλλά θεωρούνται αμελητέες από την στιγμή που το όχημα έχει αναπτύξει μια σημαντική ταχυτητα, οπότε το σύνολο του παραγόμενου από τον κινητήρα έργου καταναλώνεται στην διατήρηση της ταχύτητας (ενάντια στις οριζόντιες δυνάμεις) !!



Υ.Γ.2
Μ@λ@κίες λέω, αλλά αφού απαντάω για λογαριασμό άλλου... :lol:

Ουσιαστικά μου είναι αδύνατον να παραδεχθώ, ότι ενώ εγώ είμαι σχεδόν 110 kg, ένας αναβάτης 55 kg που οδηγεί ένα μηχανοκίνητο δικυκλο ίδιο με το δικό μου, θα έχει την ιδία τελική με μένα (ακα τελική= στιγμή που η αδράνεια μεταμορφώνεται σε κεντρομόλο και πάλι ) :a13:
Εκτός ότι μου δίνει άλλοθι για το υπέρβαρο μου, :a014: :sad:
δεν καλύπτει και την απορία μου, γιατί οι αναβάτες σε ιπποδρομίες και καμηλοδρομιες, είναι πάντα κατηγορίας πτερού, τι στιγμή που τα αλόγα καμήλες (κλπ) μετά την αρχική επιτάχυνση, πάνε με τελικές (αγνοούμε την αντοχή του κτήνους γιατί δεν μας ενδιαφέρει στο παρόν πόνημα)
:a9:
Εκτός αυτού, τόνισα ότι η γη δεν είναι επίπεδη, άρα πρακτικά οποιαδήποτε μεταβολή της κλίσεως, επηρεάζει πολύ περισσότερο το όχημα με το μεγάλο βάρος -αδρανεια

ΥγΤο παράδειγμα των κτηνών, δεν είναι άσχετο μιας και όλα από εκεί ξεκίνησαν (horse power) έστω και αυθαίρετα


Υγ2 Βασικά το ερώτημα ήταν ενσωματωμένο στον χαιρετισμό μου προς εσένα, αλλά δεν είμαι καλός στις παραθέσεις και το έσπασα σε 2 :D


:)

sapila racing
24/09/2008, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Ουσιαστικά μου είναι αδύνατον να παραδεχθώ, ότι ενώ εγώ είμαι σχεδόν 110 kg, ένας αναβάτης 55 kg που οδηγεί ένα μηχανοκίνητο δικυκλο ίδιο με το δικό μου, θα έχει την ιδία τελική με μένα (ακα τελική= στιγμή που η αδράνεια μεταμορφώνεται σε κεντρομόλο και πάλι ) :a13:
Εκτός ότι μου δίνει άλλοθι για το υπέρβαρο μου, :a014: :sad:
δεν καλύπτει και την απορία μου, γιατί οι αναβάτες σε ιπποδρομίες και καμηλοδρομιες, είναι πάντα κατηγορίας πτερού, τι στιγμή που τα αλόγα καμήλες (κλπ) μετά την αρχική επιτάχυνση, πάνε με τελικές (αγνοούμε την αντοχή του κτήνους γιατί δεν μας ενδιαφέρει στο παρόν πόνημα)
:a9:
Εκτός αυτού, τόνισα ότι η γη δεν είναι επίπεδη, άρα πρακτικά οποιαδήποτε μεταβολή της κλίσεως, επηρεάζει πολύ περισσότερο το όχημα με το μεγάλο βάρος -αδρανεια

ΥγΤο παράδειγμα των κτηνών, δεν είναι άσχετο μιας και όλα από εκεί ξεκίνησαν (horse power) έστω και αυθαίρετα


Υγ2 Βασικά το ερώτημα ήταν ενσωματωμένο στον χαιρετισμό μου προς εσένα, αλλά δεν είμαι καλός στις παραθέσεις και το έσπασα σε 2 :D
:)


Το σκεφτεσαι λάθος, και η παρομοίωση με τα αλογα του ιπποδρόμου σε μπερδευει κι αλλο!

Κατ αρχην τα αλογα που τρεχουν ιπποδρομίες ειναι απο κατασκευης πολύ ελαφριά, και δεν μπορούν να σηκώσουν βαρος, ασε που η εκκινηση απο σταση ειναι αλλη υπόθεση.
Επίσης το αλογο δεν κυλαει, αλλά τρεχει. Ειναι τεραστια η διαφορά.

Εδω μιλάμε για τελική ταχύτητα μοτοσυκλέτας, οπότε το μόνο που παιζει ρόλο ειναι η αεροδυναμική.
Το βαρος εχει μεγαλο ρόλο στην επιτάχυνση αλλά οχι στην τελική. Αρκεί βεβαια ο αναβάτης να μην ειναι τόσο τεράστιςο που να χαλάει το σχήμα.

Αν μπορούσε μια μοτο να εχει τον ιδιο συντελεστή και επιφάνεια οταν ειναι μονκάβαλη η δικάβαλη, θα ειχε ιδια (με αμελητεα διαφορά) τελικη και στις 2 περιπτώσεις.

dirtbird
24/09/2008, 15:43
Tractive effort= 1/2*ρ*cd*A*V^2(air drag) +mgf (rolling drag)

more later with the B.A.H. in hand....
:wave2:



γιατί από μνήμη το'χουμε κάψει από τότε που τα ΚΤΜ ήταν ταλασσιά.... :bigcry: :lol:

Tpap
24/09/2008, 15:52
@ΚΑΝΈΝΑΣ: γιατί τα μπερδεύεις περισσότερο στο μυαλό σου ωρέ σύντεκνε...?
άλλο πέταλα, άλλο γόμες...
Για να κατανοήσει κάποιος κάτι, το απλοποιεί (όσο δύναται) δεν το κάνει πιο πολύπλοκο απ'ότι είναι..

@dirtbird: Το ίδιο...δεν ξέρω κατά πόσον οι τύποι βοηθούν να κατανοήσει κάποιος τι γίνεται 'δω...έτσι κι αλλίώς αν κάποιος τους χρειαστεί -και ξέρει να τους χρησιμοποιήσει- θα ξέρει και που να τους έβρει. Ή όχι?

dirtbird
24/09/2008, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
@dirtbird: Το ίδιο...δεν ξέρω κατά πόσον οι τύποι βοηθούν να κατανοήσει κάποιος τι γίνεται 'δω...έτσι κι αλλίώς αν κάποιος τους χρειαστεί -και ξέρει να τους χρησιμοποιήσει- θα ξέρει και που να τους έβρει. Ή όχι?

Συμφωνώ.... αλλά επειδή εδώ μιλάμε για πεταλωμένα και απετάλωτα άλογα δεν νομίζω ότι μπορούμε καν να συζητήσουμε για θέματα 'κατανόησης'.

Ας το δεχτούμε ως έχει και ας μην το καταλαβαίνουμε.... :winka:

Κανένας
24/09/2008, 22:00
Θεωρούμε δεδομένη και κατανοητή, την επίδραση του βάρους στην επιτάχυνση και της αεροδυναμικής στην τελική ταχύτητα
Δεν κάνω παραθέσεις, γιατί θα τα κάνω μαντάρα

Ο καραματο σωστός, αλλά το θέμα με την επίδραση του βάρους, στην τελική ταχύτητα, το εξοστράκισε- άσε που έχει ρίξει μαύρη πέτρα πίσω του

Ο αρχαίος παλιός, ξέφυγε, χαρακτηρίζοντας το, αμελητέο

Ο Tpap έβαλε ένα ακόμα trap, με την downforce

O TOLISTOLAROS προσέγγισε το θέμα με την αναφορά του στις τριβές πάσης φύσεως, αλλά στην αναζήτηση της τελικής, παρεκτραπει προς την πλευρά της αεροδυναμικής, που δεν είναι το ζητούμενο, αλλά οι τριβές και η επίδραση του βάρους σε αυτές

Ο sapila racing ορθός σημείωσε, ότι το παράδειγμα των κτηνών μετά αναβατου, είναι τρόπον τινα άτοπον αλλά το έκανα για να απλουστεύσω την απορία μου (edit υπαρχουν και τα τροχηλατα) :D
Αυτό που είχα σκεφτεί να γράψω στην αρχή, ήταν… ότι δεν είναι τυχαίος, ο μινιμαλιστικος σωματότυπος των αναβατών moto gp και f1(εκτός εξαιρέσεων) , αλλά θα περιέπλεκα τα πράγματα και σε σχεδιαστικές προσεγγίσεις

Ο dirtbird εξειδίκευσε το θέμα σε πεταλωμένα και απετάλωτα άλογα, ενώ εδώ μιλάμε για παπουτσωμένους γάτους :smokin:

Υγ και εγώ έχω παρατηρήσει ότι η τελική με συνεπιβάτη δεν μειώθηκε

σε μια δε περίπτωση αυξήθηκε (κάτω υπό κατάλληλες συνθήκες μπορεί και να καλυτερεύει την αεροδυναμική )
Και σε άλλη μια, είχα την <<υποκειμενική>> εντύπωση, ότι αυξηθήκαν και οι επιταχύνσεις, στην περιοχή μέγιστης ροπής στρεψεως και επάνω
(η ακραία αυτή περίπτωση σημειώθηκε με το χτ 550 το 1988 (και δεν επανελήφθη )με συνεπιβάτιδα ελαφρων βαρών και φορτωμένη μηχανή για διακοπές, συν έναν σάκο στο ρεζερβουάρ, που στην συγκεκριμένη περίπτωση -τυχαία- είχαν στείλει το φαινόμενο της ομβρέλας και της οπισθέλκουσας, σε άλλη διάσταση

Υγ2 μην έχουμε πάντα στο μυαλό μας, super sport μηχανές, με αναβατες σκυμμένους πίσω από το ανεμοθώρακα
Υπάρχουν και άλλοι που οδηγούν σε πιο παλικαρίσια στάση :a13:

Κανένας
24/09/2008, 22:06
Επαναπροσδιορισμός των ερωτήσεων - άλφα (του κενταύρου)

Εγώ οδηγώ το c50 (το στρωμένο σε δυναμόμετρο, με ηλιον, στους αεροθαλάμους των ελαστικών μου και έχω συνεπιβάτη έναν κολλητό
απόβαρο 220 kg

Δίπλα μας, με ίδιο c50 , ευειδής, χαριτόβρυτος δεσποινίς, γνωστή του φίλου, ενός κολλητού, του κολλητού μου,
απόβαρο 55 kg
( έχει στρώσει το c50 της σε δυναμόμετρο και έχει βάλει ηλιον στους αεροθαλάμους –των ελαστικών ντε :blush: )

(τα επτασφράγιστα μυστικά διαρρέουν αν τα πεις στον κολλητό)

Κινουμεθα παράλληλα, επιταχύνουμε και μας περνάει-κερνάει κατακρατος, στην επιτάχυνση
Την προλαβαίνουμε σε μια κατηφορίτσα - εφαρμόζοντας τεχνικές παρακράτους- αλλά στην ευθεία, απομακρύνεται αργά και σταθερά
πρόκειται περί οφθαλμαπάτης γιατρέ μου ? :confused:
υγ όχι, ο αυτοσχέδιος αγών, δεν έλαβε μέρος στο Φραγκοκάστελλο και εμείς δεν είμαστε οι Δροσουλίτες

:)

Κανένας
24/09/2008, 23:07
Επαναπροσδιορισμός των ερωτήσεων - βήτα

Σε μια μοτοσικλέτα που αποδίδει 100 hp και ζυγίζει 200 kg, πόσοι ίπποι δαπανώνται από την ισχύ του κινητήρα, για αντιστάθμιση της τριβής κύλισης στα 200 χλμ/ω πχ ?

Αν προσθέσουμε έναν αναβάτη 100 kg, δεν θα δαπανηθεί παραπάνω ισχύς ? και πόσο περίπου είναι ?

Ένας αναβάτης 75 kg πόσο αμελητέα παραπάνω τελική ταχύτητα μπορεί να επιτύχει, εν συγκρίσει με έναν των 100 kg ?

(θεωρούμε ότι έχουν την ιδία αεροδυναμική αντίσταση)

υγ οι αριθμοί είναι στρογγυλοποιημένοι, προς διευκόλυνση μιας ποσοστιαίας προσέγγισης

:smilea:

Tpap
25/09/2008, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Επαναπροσδιορισμός των ερωτήσεων βήτα

Σε μια μοτοσικλέτα που αποδίδει 100 hp και ζυγίζει 200 kg, πόσοι ίπποι δαπανώνται από την ισχύ του κινητήρα.......

...υγ οι αριθμοί είναι στρογγυλοποιημένοι, προς διευκόλυνση μιας ποσοστιαίας προσέγγισης

μας λείπει ένας συντελεστής τριβής οδοστρώματος και η συνολική επιφάνεια επαφής.....


Κάνεις πλάκα τώρα, έτσι...?:confused:

Κανένας
25/09/2008, 00:37
Όχι δεν κάνω πλάκα
Από άγνοια ερωτώ
Μπορεί κάποια από αυτά να τα έχουμε διδαχτεί στα σχολεία αλλά δεν θυμάμαι τίποτα και ούτε έχω διπλα μου κάποια βιβλία για να ανατρέξω σε αυτά
Μάλιστα αυτή την στιγμή γκογκλαρω - ψάχνω κάποιο λινκ σχετικό
Ψάχνω επίσης να βρω περί δυναμόμετρων και αν υπάρχουν έτοιμα calculator που να τους βάζουμε στοιχεία και να μας δίνουν επιτάχυνση η τελική ταχύτητα
Είχα βρει κάποτε σε ένα ντραγκστεραδικο, αλλά το έχω χάσει, άσε που τα αγγλικά μου είναι πολύ φτωχά

sapila racing
25/09/2008, 10:16
Mια μοτοσυκλέτα με φαίρινγκ και 100 ίππους στον τροχό πιάνει περίπου 240 χιλιόμετρα.

Οταν πηγαίνει με 240 οι 98 ίπποι πάνε στην υπερνικηση της αεροδυναμικής αντίστασης και οι 2 στην τριβή κύλησης. Αντε να ειναι 95 και 5 με ξεφούσκωτα λαστιχα.

Το οτι η δεσπονις σας εριχνε με την παπια ειναι λογικό αφού ειναι πιο αεροδυναμική.
Με το XT550 το προβλημα δεν ηταν το γκάζι αλλά το φρένο και το κούνημα :lol: \

Τι μου θύμισες, XT550 600cc με supertrapp με ολα τα δισκάκια (καμμια 15ρια) και 2 μηχανικά κι εριχνα στα ΧΤ600 του 98, μεχρι να αρχίσει το χοντρό κούνημα στα 140...


Αν το πάμε στα αλογα, εκεί παιζει μεγάλο ρόλο το βαρος οχι μόνο του αναβατη αλλά και των κινουμένων μερών.
Στον ιππόδρομο στο Baden Baden ειχα πρωτοδεί αλογα με αλουμινένια πέταλα πριν 20 χρόνια.

byron
25/09/2008, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Εγώ οδηγώ το c50 (το στρωμένο σε δυναμόμετρο, με ηλιον, στους αεροθαλάμους των ελαστικών μου και έχω συνεπιβάτη έναν κολλητό
απόβαρο 220 kg

Δίπλα μας, με ίδιο c50 , ευειδής, χαριτόβρυτος δεσποινίς, γνωστή του φίλου, ενός κολλητού, του κολλητού μου,
απόβαρο 55 kg
( έχει στρώσει το c50 της σε δυναμόμετρο και έχει βάλει ηλιον στους αεροθαλάμους –των ελαστικών ντε :blush: )

(τα επτασφράγιστα μυστικά διαρρέουν αν τα πεις στον κολλητό)

Κινουμεθα παράλληλα, επιταχύνουμε και μας περνάει-κερνάει κατακρατος, στην επιτάχυνση
Την προλαβαίνουμε σε μια κατηφορίτσα - εφαρμόζοντας τεχνικές παρακράτους- αλλά στην ευθεία, απομακρύνεται αργά και σταθερά
πρόκειται περί οφθαλμαπάτης γιατρέ μου ? :confused:
υγ όχι, ο αυτοσχέδιος αγών, δεν έλαβε μέρος στο Φραγκοκάστελλο και εμείς δεν είμαστε οι Δροσουλίτες

:)

Προφανώς είναι πιο αεροδυναμική η κορασίδα όπως είπε και ο sapila, αλλά μπορεί να πηγαίνει και καλύτερα ο πάπιος.
Όταν ήμουν πιτσιρίκος, είχα ένα C50 νορμάλ. Το ίδιο ακριβώς C50 νορμάλ, είχε και κάποιος της παρέας που ήταν -20kg από μας. Φυσικά μας έσκιζε παντού, αλλά το μηχανάκι του ήταν παραδόξως πιο δυνατό.
Σε σκάτζα μηχανάκια που κάναμε ήμουν μπροστά απ΄αυτόν που οδηγούσε το δικό μου. Λιγότερο μεν αλλά μπροστά.

dirtbird
25/09/2008, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
.....
Σε σκάτζα μηχανάκια που κάναμε ήμουν μπροστά απ΄αυτόν που οδηγούσε το δικό μου. Λιγότερο μεν αλλά μπροστά.



Αν ο 'αυτός' έκλανε και αποκτούσε ευνοικό άνεμο θα σε πέρναγε....

Το δύσκολο βέβαια δεν ήταν να κλάσει, αλλά να κλάσει και να αντιστρέψει τη φορά της κλανιάς.....





:o :o

dirtbird
25/09/2008, 11:45
Βέβαια αυτά τα έχουμε ξαναπεί (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28112) .... (το λινκ ίσχυε προ συγχώνευσης....)

αλλά μετά το έκοψα γιατί δεν μου έβγαιναν οι εμπειρικοί υπολογισμοί, έμπλεξα με την δουλειά, μου κάηκε το ψητό, κ.ο.κ. :o :o

Ας τα ξαναπούμε (γιατί ως γνωστόν ξεχνάω 'από τότε που τα ΚΤΜ ήταν ταλασσιά')....


Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Tractive effort= 1/2*ρ*cd*A*V^2(air drag) +mgf (rolling drag)

more later with the B.A.H. in hand....
:wave2:



γιατί από μνήμη το'χουμε κάψει από τότε που τα ΚΤΜ ήταν ταλασσιά.... :bigcry: :lol:


Λοιπόν.....

Η συνολική αντίσταση κίνησης (Total running resistance) υπολογίζεται ως εξής:

Fw = F Ro + FL+ FSt

(1) FRo= αντίσταση κύλισης (rolling resistance)

(2) FL= αεροδυναμική αντίσταση (aerodynamic drag)

(3) FSt= ανωφέρεια-κατωφέρεια (climbing ressistance)

Kαι φυσικά αφού μιλάμε για δυνάμεις, η μονάδα είναι το Νewton (N).

Eάν θέλουμε να βρούμε την απαιτούμενη ΙΣΧΥ για ένα συγκεκριμένο όχημα σε συγκεκριμένη ταχύτητα και συνθήκες...:

PW = (FW * V)/3600 με την ισχύ σε kW, FW σε Ν και την ταχύτητα v σε km/h

H (1) FRo= αντίσταση κύλισης = f*G=f*m*g όπου

f= είναι ο συντελεστής κύλισης. Αυτός είναι ευθέως ανάλογος με την παραμόρφωση του ελαστικού και αντιστρόφως ανάλογος με την διάμετρο του ελαστικού. Συνεπώς θα είναι μεγαλύτερος όσο αυξάνεται το φορτίο και η ταχύτητα και όσο μειώνεται η πίεση (του ελαστικού).
Μία ρεαλιστική τιμή (κατά το Bosch Automotive Handbook έστω) είναι γύρω στο 0.013 κατ'
άλλους (http://en.wikipedia.org/wiki/Rolling_resistance) στο 0.030.

m*g είναι το βάρος του οχήματος.

Η (2) FL= αεροδυναμική αντίσταση = 1/2*ρ*cd*A*V^2

όπου ρ= η πυκνότητα του αέρα (1,202kg/m^3)
cd=συντελεστής οπισθέλκουσας
Α=μετωπική επιφάνεια (m^2)
V=ταχύτητα (m/s ή διαιρούμε με 3600 εάν την βάλουμε σε χιλ/ώρα)


Ας τα βάλουμε σε ένα παράδειγμα...

Ένα ZZR1400 ζυγίζει γεμάτο γύρω στα 255 κιλά (πηγή Performance Bikes - δεν θυμάμαι μήνα...ΚΤΜ ταλασσια κτλ ) και με αναβάτη 85 κιλών έχουμε σύνολο 340 kg.

Eπίσης το cd*A με έναν μέσο αναβάτη καθήμενο κανονικά (όχι σκυφτό) είναι 0,435 (αν θέλετε βάλτε m^2 διπλα - εμένα ατ'@@ μου).

Ωραία....

Βάλτε τα παραπάνω νούμερα στους τύπους και βρείτε πόση ισχύ χρειάζεται για να κινηθεί με ... π.χ. 150 χαω.

Μετά υπολογίστε για την ίδια ταχύτητα αλλά + 60 κιλά συνεπιβάτη(ισα).

Πόσο παραπάνω ισχύ χρειάζεται?

:winka: :wave2:

sapila racing
25/09/2008, 14:53
Δεν εκανα τον υπολογισμό αλλά το αποτέλεσμα ειναι γνωστό.

Παντως ο τύπος δεν ισχυει για την συνεπιβατισσα σε όλες τις περιπτώσεις.































Με την γυναικα μου πχ ο κόφτης επεμβαίνει (στην πλάτη) πριν τα 150!
:lol:

OldMan
26/09/2008, 11:05
Συγχωνευθήκαμε !!!
:wave2:

Κανένας
19/11/2008, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Συγχωνευθήκαμε !!!
:wave2: Α για αυτό το είχα χάσει και έλεγα ότι το έφαγε η μαρμάγκα


Ευχαριστώ λοιπόν τον dirtbird για τον κόπο
:beer:

BILLZX10R
20/11/2009, 08:52
μια και βλεπω πως εισαστε διαβασμένοι εχω ενα πρόβλημα που μαλών
μπορείτε να βοηθήσετε ο παρακάτω πίνακας ειναι απο τιν τηλεμετρια που εχω στο ζχ μου
πρέπει να συμπληρωθεί σωστά για δω πόσα αλογα βγαζει στο δρόμο , οι τουλαχειστων κατα
προσεγγισει για να εχω ενα σημείο αναφοράς για τις επόμενες μετρήσεις .

ο προγραμα ζητα τρεια στοιχεια
1 mass[kg]
2 Cx
3 Front surf.[m^2]

sapila racing
20/11/2009, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLZX10R
μια και βλεπω πως εισαστε διαβασμένοι εχω ενα πρόβλημα που μαλών
μπορείτε να βοηθήσετε ο παρακάτω πίνακας ειναι απο τιν τηλεμετρια που εχω στο ζχ μου
πρέπει να συμπληρωθεί σωστά για δω πόσα αλογα βγαζει στο δρόμο , οι τουλαχειστων κατα
προσεγγισει για να εχω ενα σημείο αναφοράς για τις επόμενες μετρήσεις .

ο προγραμα ζητα τρεια στοιχεια
1 mass[kg]
2 Cx
3 Front surf.[m^2]

Το βάρος το μετράς εύκολα, την μετωπική επιφάνεια δύσκολα.
Για τον συντελεστή αεροδυναμικής αντίστασης θα χρειαστείς αεροσήραγγα...

εκτός κι αν τον βρείς απο κάπου που να εχει ήδη μετρηθεί.

BILLZX10R
20/11/2009, 09:05
κατι ειδα στιν αρχή για ενα ζχ αλλα δεν λενε πιο ειναι θα μπορούσα να βάλω τα στοιχεία αυτα και
να δω τη θα βγάλει

υ.γ γιατι δεν μου μπορώ να επισυναψω ενα αρχειω μήπως ξέρεις ??

sapila racing
20/11/2009, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLZX10R
κατι ειδα στιν αρχή για ενα ζχ αλλα δεν λενε πιο ειναι θα μπορούσα να βάλω τα στοιχεία αυτα και
να δω τη θα βγάλει

υ.γ γιατι δεν μου μπορώ να επισυναψω ενα αρχειω μήπως ξέρεις ??

Μπορείς να επισυνάπτεις μεχρι 100KB!
Δες εδω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=62967

dirtbird
20/11/2009, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLZX10R


ο προγραμα ζητα τρεια στοιχεια
1 mass[kg]
2 Cx
3 Front surf.[m^2]

1.Mάζα μοτό με αναβάτη - απειροελάχιστης σημασίας
2. Συντελεστής οπισθέλκουσας - σε ενδιαφέρει τιμή ΜΕ αναβάτη και χρειάζεσαι αεροσήραγγα (και πνευμόνια....:D :D ). Κοίτα στο site του SPORT RIDER, ίσως βρεις κάτι σχετικό, δεν έχεις και πολλές επιλογές....
3. Μετωπική επιφάνεια ΜΕ αναβάτη - φωτό που θα την προβάλεις σε μιλιμετρέ χαρτί, μαθηματικά (στείλε pm στον npat) ή εναλλακτικά ( και ευκολότερα) κάποιο σχεδιαστικό πρόγραμμα που θα σου βγάλει την επιφάνεια.... Επίσης ξανακοίτα στο SPORT RIDER για συναφή νούμερα.

DrBig
20/11/2009, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
[/B]Για τον συντελεστή αεροδυναμικής αντίστασης θα χρειαστείς αεροσήραγγα...
[/B]

Η ενα CAD της γεωμετριας, ενα πακετο CFD και καποιον που να ξερει να το χειριζεται.

DrBig
20/11/2009, 10:35
Η τελικη ταχυτητα εξαρταται και απο την αεροδυναμικη τριβη και απο τις μηχανικες τριβες κιβωτιου αλυσιδας αλλα και απο την τριβη κυλισης, η τελευταια εκ των οποιων εχει να κανει με την φυση του οδοστωματος αλλα και τις πιεσεις των ελαστικων.
Με αλλα λογια, στο ιδιο τελειως επιπεδο οδοστρωμα με και χωρις συνεπιβατη, η τελικη θα ειναι η ιδια αν αυξηθει καταλληλα η πιεση των ελαστικων, στην περιπτωση που εχουμε συνεπιβατη και αν θεωρησουμε οτι η υπαρξη του τελευταιου δεν επηρεαζει την αεροδυναμικη.

edit
Ενα δυναμομετρο θα δειξει αρκετα διαφορετικες τιμες ισχυος αν εχουμε λαστικο με τακουνια, σλικ, η πιεση 35psi αντι πχ 45psi

BILLZX10R
20/11/2009, 10:41
εσείς καλα τα λετε αλλα για μενα ειναι λιγο δυσκολα αυτα
ευχαριστώ πάντως ειδη ψαχνω οσα μου εχετε πει και προσπαθω να ανεβασω μια εικονα
από το πρόγραμμα για να παρετε μια ιδέα

δεν μου ανεβαζει το αρχείο παρόλο που ειναι 88 kb :sad: :sad:

DrBig
20/11/2009, 10:47
και κατι αλλο, ενας 'φτηνος' τροπος να υπολογιστει η συνολικη αντισταση, ειναι να πιασουμε μια ταχυτητα, πχ 200κμ/ωρα, να πατησουμε συμπλεκτη και να δουμε πως μειωνεταιι η ταχυτητα με το χρονο.

dirtbird
20/11/2009, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
..... και να δουμε πως μειωνεταιι η ταχυτητα με το χρονο.

.... ή με τον καιρό :winka: :D

dirtbird
20/11/2009, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Η τελικη ταχυτητα εξαρταται και............. αλλα και απο την τριβη κυλισης, η τελευταια εκ των οποιων εχει να κανει με την φυση του οδοστωματος αλλα και τις πιεσεις των ελαστικων. ........

Σε μικρό έως αμελητέο ποσοστό.........:smokin: :smokin:

BILLZX10R
20/11/2009, 11:06
:a12: :a12: :a12: :a12:


181147

DrBig
20/11/2009, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σε μικρό έως αμελητέο ποσοστό.........:smokin: :smokin:


Εξαρταται...για καποιους 5,10 η 20 κμ τελικης δεν ειναι διολου αμελητεα.
[/icon μπλε φατσουλας που σβηνει τσιγαρο]

dirtbird
20/11/2009, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Εξαρταται...για καποιους 5,10 η 20 κμ τελικης δεν ειναι διολου αμελητεα.
[/icon μπλε φατσουλας που σβηνει τσιγαρο]

βάλε κάποια νούμερα στιςς γνωστές εξισώσεις και θα δεις ότι τα 10 ή και 20 που λες είναι μάλλον υπερβολικά:winka:

DrBig
20/11/2009, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
βάλε κάποια νούμερα στιςς γνωστές εξισώσεις και θα δεις ότι τα 10 ή και 20 που λες είναι μάλλον υπερβολικά:winka:

10% λιγοτερης ισχυος αντιστοιχει ραφλυ με 4.6% χαμηλοτερης τελικης. Σε μηχανη που 300ριζει αυτο αντιστοιχει σε 14 κμ/ω τελικης.

sapila racing
20/11/2009, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
10% λιγοτερης ισχυος αντιστοιχει ραφλυ με 4.6% χαμηλοτερης τελικης. Σε μηχανη που 300ριζει αυτο αντιστοιχει σε 14 κμ/ω τελικης.

Αυτο το ραφλυ δεν παίζει εκτός κι αν μιλάς για συγκεκριμένες ταχύτητες.
Ο dirtbird μιλάει για πιέσεις ελαστικών.
Αν μη μοτο τρακοσαρίζει το λάστιχο εχει ήδη την μέγιστη περίμετρο ασχέτως πίεσης, και θα πιάσεις τα ίδια χιλιόμετρα, απλά κινδυνέυεις να σου διαλυθεί αν είναι ξεφούσκωτο.
Μιλάμε για διαφορές πιέσεων λιγικές, οχι 45 το ένα και 20 το άλλο.

DrBig
20/11/2009, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αυτο το ραφλυ δεν παίζει εκτός κι αν μιλάς για συγκεκριμένες ταχύτητες.
Ο dirtbird μιλάει για πιέσεις ελαστικών.
Αν μη μοτο τρακοσαρίζει το λάστιχο εχει ήδη την μέγιστη περίμετρο ασχέτως πίεσης, και θα πιάσεις τα ίδια χιλιόμετρα, απλά κινδυνέυεις να σου διαλυθεί αν είναι ξεφούσκωτο.
Μιλάμε για διαφορές πιέσεων λιγικές, οχι 45 το ένα και 20 το άλλο.

Το οτι 10% λιγοτερης ισχυος αντιστοιχει σε 4.6% χαμηλοτερης τελικης ισχυει, ανεξαρτητα του ποια τελικη εναι αυτη.

Αυτο που λες παντως για την φυγοκεντρο στο λαστιχο, δεν το ειχα σκεφτει και μπορει να εχεις δικιο!

dirtbird
20/11/2009, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
10% λιγοτερης ισχυος αντιστοιχει ραφλυ με 4.6% χαμηλοτερης τελικης. Σε μηχανη που 300ριζει αυτο αντιστοιχει σε 14 κμ/ω τελικης.

Όσο και αν το κοίταξα δεν σε καταλαβαίνω.

Εννοείς ότι το βάρος -πχ 200kg + αναβάτης- μίας μοτό καταναλώνει το 10% της διαθέσιμης ιπποδύναμης στα 300χαω?

Αυτό που συνήθως κοιτάμε είναι να γνωρίζουμε ποιά είναι η απαραίτητη ισχύς για να επιτύχουμε την επιθυμητή ταχύτητα για το συγκεκριμμένο όχημα........






κάτι που προφανώς διεφυγε από τους marketeers της Honda πριν 10 και βάλε χρόνια και τύπωσαν λάθος μπλουζάκια..... :o :o :bigcry: :bigcry:

DrBig
20/11/2009, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Όσο και αν το κοίταξα δεν σε καταλαβαίνω.

Εννοείς ότι το βάρος -πχ 200kg + αναβάτης- μίας μοτό καταναλώνει το 10% της διαθέσιμης ιπποδύναμης στα 300χαω?

Αυτό που συνήθως κοιτάμε είναι να γνωρίζουμε ποιά είναι η απαραίτητη ισχύς για να επιτύχουμε την επιθυμητή ταχύτητα για το συγκεκριμμένο όχημα........






κάτι που προφανώς διεφυγε από τους marketeers της Honda πριν 10 και βάλε χρόνια και τύπωσαν λάθος μπλουζάκια..... :o :o :bigcry: :bigcry:

Οχι ρε συ!
Αυτο που λεω ειναι οτι αν για καποιο λογο εχεις 10% λιγοτερη μαξιμουμ ισχυ (πχ απο κακοφουσκωμενα λαστιχα), θα δεις 4.6% χαμηλοτερη τελικη.

Τωρα, αν η χαμηλοτερη πιεση οδηγει σε απωλεια 10% ισχυος σε πολυ υψηλες ταχυτητες περιστροφης οπου εχουμε εκτσαση του ελαστικου, μπορει οπως ειπε ο σαπιλα να μην ισχυει!
Σε νορμαλ ταχυτητες για μηχανη 50 ιππων παντως ισχυει αν παμε απο 40 λιβρες σε 25 λιβρες πχ.

DrBig
20/11/2009, 12:09
...σε τετοιες περιπτωσεις μπορει να χασεις καλλιστα 2-3 ιππους απο χαλαρη αλυσιδα....

sapila racing
20/11/2009, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Το οτι 10% λιγοτερης ισχυος αντιστοιχει σε 4.6% χαμηλοτερης τελικης ισχυει, ανεξαρτητα του ποια τελικη εναι αυτη.

Αυτο που λες παντως για την φυγοκεντρο στο λαστιχο, δεν το ειχα σκεφτει και μπορει να εχεις δικιο!

Ξανακέψου το και θα καταλαβεις οτι είναι παντελώς λάθος.

Πραγματικό παράδειγμα.
Μια μοτο με 50 ίππους πιάνει περίππου 180 χιλιόμετρα την ώρα, αλλά για να πιάσει 240 θέλει 100 ίππους. Τα νούμερα δεν είαι ακριβή αλλά είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα.

dirtbird
20/11/2009, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Οχι ρε συ!
Αυτο που λεω ειναι οτι αν για καποιο λογο εχεις 10% λιγοτερη μαξιμουμ ισχυ (πχ απο κακοφουσκωμενα λαστιχα), θα δεις 4.6% χαμηλοτερη τελικη. Α, οκ.

Αλλά προφανώς εννοείς συνολικά (και αεροδυναμικά φορτία και μηχανικά, δλδ. μάζα οχήματος και αφήνοντας εκτός την μετάδοση που διαφέρει από εφαρμογή σε εφαρμογή και τέλος πάντων έχει να κάνει με το ίδιο το όχημα).
Αυτό που αναφέρω έχει να κάνει ΜΟΝΟΝ με το βάρος και το επαναλαμβάνω γιατί οι περισσότεροι έχουν την τάση να συγχέουν αυτό με την ικανότητα επίτευξης υψηλής τελικής (σε επίπεδο δρόμο).

Στην πραγματικότητα ένα βαρύτερο όχημα θα αργήσει περισσότερο να επιτύχει την τελική του από ένα άλλο με ίδια ισχύ και αεροδυναμική και όταν την επιτύχει το νούμερο θα είναι κατάτις μικρότερο (όταν μιλάμε για μοτό και διαφορές έως 50-60 κιλά).

DrBig
20/11/2009, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ξανακέψου το και θα καταλαβεις οτι είναι παντελώς λάθος.

Πραγματικό παράδειγμα.
Μια μοτο με 50 ίππους πιάνει περίππου 180 χιλιόμετρα την ώρα, αλλά για να πιάσει 240 θέλει 100 ίππους. Τα νούμερα δεν είαι ακριβή αλλά είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα.

ο λογος των ισχυωνε αντιστοιχει με το λογο των κυβωνε των ταχυτητωνε, ναι?
Αν ναι, τοτε 10%=0.1 (λογος ισχυος) = χ^3 <=> χ= (0.1)^(1/3) = 0.0467
Που βρισκεις λαθος?

DrBig
20/11/2009, 12:21
για κατσε να το ξανασκεφτω γιατι μπορει να ειναι πολυ νωρις για μενα....επιστρεφω

dirtbird
20/11/2009, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
για κατσε να το ξανασκεφτω γιατι μπορει να ειναι πολυ νωρις για μενα....επιστρεφω

Η μάζα δεν πάει με την ταχύτητα στον κύβο, μόνο η αεροδυναμική :winka:

DrBig
20/11/2009, 12:33
οκ πιο αναλυτικα...

P2/P1 = (u2/u1)^3

u2/u1= (P2/P1)^0.33

αν P2/P1 = 0.9 (απωλεια 10%)

τοτε

u2/u1 = 0.9655 δηλαδη απωλεια 1-0.9655 = 3.45 %

Η διαφορα με το 4.6 % που ειπα πριν εχει να κανει με το αν θεωρεις την διαφορα της ισχυος ως ποσοστο επι της αρχικης η της τελικης τιμης.

DrBig
20/11/2009, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Η μάζα δεν πάει με την ταχύτητα στον κύβο, μόνο η αεροδυναμική :winka:


Η μαζα εξαρταται με την ταχυτητα....σχετικιστικα.

Αλλα εν προκειμενω, ποιος μιλησε για μαζα????

dirtbird
20/11/2009, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Η μαζα εξαρταται με την ταχυτητα....σχετικιστικα.

Αλλα εν προκειμενω, ποιος μιλησε για μαζα???? Εγώ
...... εδώ και ώρα......:lol: :lol:

DrBig
20/11/2009, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εγώ
...... εδώ και ώρα......:lol: :lol:


η μαζα θελει μασα και εχει πεσει λιτοτητα....
αν δεν υπαρχει μασα λοιπον, τρεχτε να παχυνετε.

DrBig
20/11/2009, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Η μάζα δεν πάει με την ταχύτητα στον κύβο, μόνο η αεροδυναμική :winka:


η αεροδυναμικη αντισταση παει με τη ταχυτητα στο τετραγωνο
Η απαιτουμενη ισχυς με την ταχυητητα στο κυβο.

Emden
20/11/2009, 12:57
Εμένα στο μεταπτυχιακό αυτο μου μάθανε


Fa= (p x V^2 x Cx x S) / 2

Fa= αεροδυναμική αντίσταση
P = πυκνότητα αέρα
V = ταχύτητα μοτοσυκλέτας
Cx = αεροδυναμικός συντελεστης
S = μετωπική επιφάνεια

dirtbird
20/11/2009, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
η αεροδυναμικη αντισταση παει με τη ταχυτητα στο τετραγωνο
Η απαιτουμενη ισχυς με την ταχυητητα στο κυβο.

Έλα μη το χ##με τώρα...:lol: :lol:


Tractive effort = τετράγωνο
Power = κύβος

.....για να συνεννοούμαστε δηλαδής....:rotflmao: :rotflmao:

φάε κάτι γρήγορα.... :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

dirtbird
20/11/2009, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Emden
Εμένα στο μεταπτυχιακό αυτο μου μάθανε


Fa= (p x V^2 x Cx x S) / 2

Fa= αεροδυναμική αντίσταση
P = πυκνότητα αέρα
V = ταχύτητα μοτοσυκλέτας
Cx = αεροδυναμικός συντελεστης
S = μετωπική επιφάνεια

Συγχαρητήρια:beer: :beer:

Βέβαια θα είχες γλυτώσει κόπο, χρόνο, χρήμα εάν είχες μελετήσει το moto.gr νωρίτερα....

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=66889&perpage=40&pagenumber=1

:smokin: :rotflmao: :smokin: :rotflmao:

πως το λεν......

dully noted.....

:D :D

OldMan
20/11/2009, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Emden
Εμένα στο μεταπτυχιακό αυτο μου μάθανε
Fa= (p x V^2 x Cx x S) / 2
Fa= αεροδυναμική αντίσταση
P = πυκνότητα αέρα
V = ταχύτητα μοτοσυκλέτας
Cx = αεροδυναμικός συντελεστης
S = μετωπική επιφάνεια
Να υποθέσω ότι δεν ρώτησες "τι" και "πως" ... :winka: