PDA

View Full Version : Υδραυλικός συμπλέκτης... Πως-Τι-Πόσο-Ποιό..... πείτε μου και μένα



Corvo
26/09/2008, 15:04
ρε εσεις μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι ο υδραυλικος συμπλεκτης?

dirtbird
26/09/2008, 15:17
Είναι αυτός ο συμπλέκτης του οποίου η ενεργοποίηση γίνεται με υδραυλικό τρόπο.

Συγκεκριμένα , αντί να χρησιμοποιεί ντίζα για να ενεργοποιήσει τον ενδιάμεσο μηχανισμό ο οποίος μετακινεί την πλάκα πίεσης, χρησιμοποιεί υδραυλική πίεση.

Τα πλεονεκτήματα του...
Συνήθως είναι πιο ελαφρύς στο χέρι και επίσης έχει πιο αξιόπιστη λειτουργία επειδή μαζεύει 'μόνος' του τα μπόσικα που προκαλούνται από το 'φούσκωμα-ξεφούσκωμα' των δίσκων αλλά και τη φθορά τους.

Το δεύτερο θα το καταλάβεις καλύτερα (δλδ. θα μου είναι ευκολότερο να στο εξηγήσω) όταν θα χρειαστεί να κάνεις την πρώτη αλλαγή δίσκων στο μηχανάκι σου (που μάλλον θα αργήσει) το οποίο διαθέτει υδρ. συμπλέκτη.

:wave2:

Trickster
26/09/2008, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

Τα πλεονεκτήματα του...
έχει πιο αξιόπιστη λειτουργία επειδή



μην σε ακούσει κανάς adventurer 2006 και πίσω :D :D

αλλά αυτό ειδικά και μονο για αυτή την κατηγορία..

mpou
26/09/2008, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

...

Συν του οτι πρεπει να τον προσεχεις μη σπασει (λεπτομερειες στην "κουτα"?), γιατι κοστιζει αρκετα.

dirtbird
26/09/2008, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
μην σε ακούσει κανάς adventurer 2006 και πίσω :D :D

αλλά αυτό ειδικά και μονο για αυτή την κατηγορία..

Άλλο οι ατέλειες ενός design και άλλο οι θεμελιώδεις διαφορές, και τα βασικά πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα ως προς ένα άλλο.....

dirtbird
26/09/2008, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Συν του οτι πρεπει να τον προσεχεις μη σπασει (λεπτομερειες στην "κουτα"?), γιατι κοστιζει αρκετα.

Αυτό ισχύει και για την τρόμπα των φρένων. Επίσης με την ίδια λογική σπάνε και βάσεις της μανέτας στους μηχανικούς συμπλέκτες (με ντίζα) όπως και οι ίδιες οι μανέτες.

Corvo
26/09/2008, 16:23
ευχαριστω πολυ φιλε...:wave2: :wave2: :wave2:

iatrodikastis
26/09/2008, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
ρε εσεις μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι ο υδραυλικος συμπλεκτης?


επειδή μου φαίνεται περίεργη η ερώτηση από κάποιον που πήρε μηχανάκι με υδραυλικό συμπλέκτη.

μήπως θέλεις να μάθεις και εννοείς για τον φυγοκεντρικό συμπλέκτη?

Corvo
27/09/2008, 00:45
οχι δεν εννουσα φυγοκεντρικο αλλα μιας και το ανεφερες δεν θα με χαλαγε να το μαθω και αυτο...