PDA

View Full Version : ΑΠΑΤΗ ΑΓΟΡΑΣ Serow ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΕ ΠΛΑΣΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ



Μανού
26/09/2008, 15:22
Βρήκα τελικά το serow που ονειρευόμουνα. Μόνο που παίχτηκε μία πολύ χοντρή απάτη εις βάρος μου. Το αγόρασα μέσω Ιντερνετ από μεγάλη εταιρία πώλησης μηχανών της Αθήνας. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τους admins να ενημερώσω για το ποιά είναι αυτή η εταιρία γιατί δεν θέλω και άλλοι να πάθουν το ίδιο. Μου στείλανε άλλες φωτογραφίες οι οποίες ήταν από την μηχανή την οποία θα μου στέλνανε. Αψογες φωτο αλλά γνώριζα ότι το μηχανάκι που έβλεπα στην φωτογραφία ήταν μεταχειρισμένο. Όταν το παρέλαβα με φορτωτική έχοντας καταβάλλει 1700 ευρώ για τη μηχανή και άλλα 238 ευρώ για τη ν μεταφορά, είδα ότι μου έχει έρθει ήδη η άδεια μεταβίβασης στο όνομά μου, όμως το μηχανάκι που μου ήρθε ουδεμία σχέση είχε με το μηχανάκι που είχα δει στην φωτογραφία, το οποίο ερωτεύτηκα και αμέσως πήγα και έβαλα τα χρήματα στονλογαριασμό της εταιρίας. Το μηχανάκι ήταν ένα πράσινο με μαύρα πλαίσια και τελείως διαφορετικό από αυτό που υποτίθεται ότι περίμενα, τα λάστιχα ήταν έτοιμα να σκάσουν από την φθορά, είχε σκουριές στο ρεζερβουάρ, από τον διακόπτη του κινητήρα είχε διαρροή βενζίνης, σπασμένο μπροστινό φτερό, κολλημένο κοντέρ, δεν έπαιρνε με τίποτα μπροστά, και αναγκάστηκα να τους πάρω τηλέφωνο και να τους πω ότι δεν το θέλω και να το πάρουν πίσω και το ίδιο έκανε και η δικηγόρος μου. Με τα πολλά με ψήσανε να το πάω σε ένα συνεργείο της εμπιστοσύνης μου για έλεγχο το οποίο και έκανα αμέσως πληρώνοντας άλλα 45 ευρώ για τη μεταφορά του. Όταν το είδανε δεν πίστευαν ότι αγόρασα κάτι τέτοιο. ΥΠοτίθεται ότι το μηχανάκι είχε περάσει από σέρβις πριν μου αποσταλλεί και είχε μέσα στο ρεζερβουάρ λάδια και το κακομοίρικο μπούκωσε. Όλα σε ασυ τό το μηχανάκι δεν λειτουργούσαν. έιχε το μαύρο του το χάλι. Την πάτησα γιατί δεν το παίρνουν πίσω με καμμία κυβέρνηση. Αυτή είναι η ιστορία μιας ακόμα αποτυχημένης αγοράς μέσω ιντερνετ και εξ΄αποστάσεως. Μακάρι να μπορούσα να ενημερώσω για την εν΄λόγω εταιρία γιατί πιστεύω ότι έτσι θα έσωζα πολύ κόσμο από τ ην επαρχία ιδίως, και από την δική μου πόλη, γιατί άτομα σαν και αυτούς δεν είναι να τους εμπιστεύεσαι. Εγώ τώρα παλεύω να το φτιάξω και μόλις το φτιάξω αφού μου φύγουν δεν ξέρω πόσα λεφτά, στο τέλος να σκοτωθώ κιόλας άλλη μία φορά να τελειώνουμε. Βαρέθηκα παιδιά βαρέθηκα τα ψέμματα ειδικά όταν γίνονται για ύλη και χρήμα.

Χαιρετίσματα σε όλους με την αγάπη μου Μανού.

MikeG
26/09/2008, 15:26
Μήνυση χρησιμοποιώντας τις φωτογραφίες που σου στείλανε.
Σου εύχομαι καλά κουράγια!

byron
26/09/2008, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μανού
Χαιρετίσματα σε όλους με την αγάπη μου Μανού.

Για το report που έστειλες θα συννενοηθώ με τους admins και θα σου απαντήσω.

notakos600
26/09/2008, 15:35
Αγορά μεταχειρισμένης μοτό από φωτογραφία στο διαδίκτυο και παράδοση στον χώρο σας...
Μήπως τα θέλει κι εμάς ο κωλ@ρ@κος μας?
Αλλά από την άλλη θα μου πεις.. οι δικηγόροι κλεφτοκοτάδες θα γίνουνε?

Tropeas
26/09/2008, 15:39
φίλε μου δυστυχώς αυτα έχουν κάποιους κινδύνους...
δεν είχες έστω κάναν γνωστό να το δει?
συμβουλέψου δικηγόρο αλλά δεν ξέρω κατα πόσο μπορείς και τι εσύ να αποδείξεις...
μακάρι να έχεις αποδείξεις και να τους κρατάς!:beer: :wave2:

mikios400
26/09/2008, 16:55
στο συνήγορο του πολίτη και γρήγορα!
Άλλαξέ τους τα φώτα γιατί μπορείς, για να μην σου πω να πάς νύχτα και με μολότοφ!

πολύ καλή τύχη και καλό κουράγιο.

notakos600
26/09/2008, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikios400
στο συνήγορο του πολίτη και γρήγορα!
Άλλαξέ τους τα φώτα γιατί μπορείς, για να μην σου πω να πάς νύχτα και με μολότοφ!

πολύ καλή τύχη και καλό κουράγιο.


Ξέρεις τι θα πάθει αν συλληφθεί νύχτα με μολότωφ?
Σκεφτείτε πριν γράψετε, έλεος.

Daemon
26/09/2008, 17:26
Συγνωμη αλλα 1700? το Serow? :confused:

zephyr1
26/09/2008, 17:54
Στειλε μου σε παρακαλω με pm το ονομα του καταστηματος,ευχαριστω.

Καλα ξεμπερδεματα.:wave2:

fotiswr
26/09/2008, 18:02
παλικαρι την πατησεσ,αλλα μπορεισ καπωσ πιστευω να κινηθεισ....τεσπα μπορεισ να μου στελεισ το ονομα του μαγαζιου κτλ...ευχαριστω

Sapadak
26/09/2008, 18:02
Καλο θα ηταν να κυκλοφορησει το ονομα του καταστηματος και του επαγγελματια

ΕΦΟΣΟΝ ευσταθουν αυτα που αναφερει στο πρωτο ποστ η παθουσα


:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:


Κριμα παντως κριμα

Road67
26/09/2008, 18:14
Επικοινώνησε με τη ΜΟΤΕΚ

megatim
26/09/2008, 18:17
Ο Συνήγορος του πολίτη κάνει θαύματα, μιλώ εκ πείρας. Πάρε τους και να έχεις μαζί σου όσο πιο πολλά ντοκουμέντα μπορείς να μαζέψεις.

THEOD
26/09/2008, 18:19
Απάτη είναι και μάλιστα καραμπινάτη, αλλά...αγορά μεταχειρισμένης μηχανής εξ' αποστάσεως και με προπληρωμή του ποσού δεν είναι και ότι πιο έξυπνο μπορούσες να κάνεις...

Τέσπα...όπως σου είπανε με τις φωτογραφίες στο χέρι και όλη την ηλεκτρονική αλληλογραφία και τα αποδεικτικά στοιχέία πήγαινε σε δικηγόρο...Το πιθανότερο είναι μόλις δουν ότι είσαι αποφασισμένος να το τραβήξεις το σκοινί να κάνουν πίσω ολοταχώς...

Και το πάθημα να σου γίνει μάθημα για το μέλλον...

gixxerpap
26/09/2008, 18:25
να φανταστώ ότι ήταν και μοντέλο 10 ετίας με μόλις 10.000 χλμ ???

λέω τώρα ....



εγώ πάλι προχθές αγόρασα μέσω internet ένα οκόπεδο στον Άρη ... αν δεν είναι παραθαλάσσιο όπως στη φωτογραφία, τους γ@#$σα ....

Tpap
26/09/2008, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
φίλε μου ....


Αρχικά δημιουργήθηκε από fotiswr
παλικαρι...


Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
είσαι αποφασισμένος να .....


δεν είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα...?

gixxerpap
26/09/2008, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Απάτη είναι και μάλιστα καραμπινάτη, αλλά...αγορά μεταχειρισμένης μηχανής εξ' αποστάσεως και με προπληρωμή του ποσού δεν είναι και ότι πιο έξυπνο μπορούσες να κάνεις...

Τέσπα...όπως σου είπανε με τις φωτογραφίες στο χέρι και όλη την ηλεκτρονική αλληλογραφία και τα αποδεικτικά στοιχέία πήγαινε σε δικηγόρο...Το πιθανότερο είναι μόλις δουν ότι είσαι αποφασισμένος να το τραβήξεις το σκοινί να κάνουν πίσω ολοταχώς...

Και το πάθημα να σου γίνει μάθημα για το μέλλον...


τράβα τους μια αγωγή ακολουθώντας τις παραπάνω οδηγίες, και φρόντισε να πάρεις και μια έγγραφη πραγματογνωμοσύνη απο ένα συνεργείο για την παρούσα κατάσταση της μοτοσυκλέτας.

καλό θα είναι αν μπορείς να την αφήσεις σε κάποιο συνεργείο για όλο αυτό το διάστημα, ώστε να μπορεί να αποδείξεις ότι δεν την κυκλοφορείς! ... έτσι δε θα μπορούν να ισχυριστούν ότι εσύ προκάλεσες όλες αυτές τις φθορές!

THEOD
26/09/2008, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
δεν είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα...?

Τι εννοεί ο ποιητής ???

arxaios
26/09/2008, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Τι εννοεί ο ποιητής ???
Ότι είναι κοπέλλα ........................... και όχι σερνικός η Μανού!!!:lol: :lol: :lol:

mikios400
26/09/2008, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Ξέρεις τι θα πάθει αν συλληφθεί νύχτα με μολότωφ?
Σκεφτείτε πριν γράψετε, έλεος.

καλά, πάμε μεσημέρι :rotflmao: :rotflmao:

σόρυ φίλε, δεν έβαλα :p γλωσσούδες, νόμιζα ότι εννοείται... χωρίς παρεξήγηση έ;

tsikos
27/09/2008, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μανού
Βρήκα τελικά το serow που ονειρευόμουνα. Μόνο που παίχτηκε μία πολύ χοντρή απάτη εις βάρος μου. Το αγόρασα μέσω Ιντερνετ από μεγάλη εταιρία πώλησης μηχανών της Αθήνας. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τους admins να ενημερώσω για το ποιά είναι αυτή η εταιρία γιατί δεν θέλω και άλλοι να πάθουν το ίδιο. Μου στείλανε άλλες φωτογραφίες οι οποίες ήταν από την μηχανή την οποία θα μου στέλνανε. Αψογες φωτο αλλά γνώριζα ότι το μηχανάκι που έβλεπα στην φωτογραφία ήταν μεταχειρισμένο. Όταν το παρέλαβα με φορτωτική έχοντας καταβάλλει 1700 ευρώ για τη μηχανή και άλλα 238 ευρώ για τη ν μεταφορά, είδα ότι μου έχει έρθει ήδη η άδεια μεταβίβασης στο όνομά μου, όμως το μηχανάκι που μου ήρθε ουδεμία σχέση είχε με το μηχανάκι που είχα δει στην φωτογραφία, το οποίο ερωτεύτηκα και αμέσως πήγα και έβαλα τα χρήματα στονλογαριασμό της εταιρίας. Το μηχανάκι ήταν ένα πράσινο με μαύρα πλαίσια και τελείως διαφορετικό από αυτό που υποτίθεται ότι περίμενα, τα λάστιχα ήταν έτοιμα να σκάσουν από την φθορά, είχε σκουριές στο ρεζερβουάρ, από τον διακόπτη του κινητήρα είχε διαρροή βενζίνης, σπασμένο μπροστινό φτερό, κολλημένο κοντέρ, δεν έπαιρνε με τίποτα μπροστά, και αναγκάστηκα να τους πάρω τηλέφωνο και να τους πω ότι δεν το θέλω και να το πάρουν πίσω και το ίδιο έκανε και η δικηγόρος μου. Με τα πολλά με ψήσανε να το πάω σε ένα συνεργείο της εμπιστοσύνης μου για έλεγχο το οποίο και έκανα αμέσως πληρώνοντας άλλα 45 ευρώ για τη μεταφορά του. Όταν το είδανε δεν πίστευαν ότι αγόρασα κάτι τέτοιο. ΥΠοτίθεται ότι το μηχανάκι είχε περάσει από σέρβις πριν μου αποσταλλεί και είχε μέσα στο ρεζερβουάρ λάδια και το κακομοίρικο μπούκωσε. Όλα σε ασυ τό το μηχανάκι δεν λειτουργούσαν. έιχε το μαύρο του το χάλι. Την πάτησα γιατί δεν το παίρνουν πίσω με καμμία κυβέρνηση. Αυτή είναι η ιστορία μιας ακόμα αποτυχημένης αγοράς μέσω ιντερνετ και εξ΄αποστάσεως. Μακάρι να μπορούσα να ενημερώσω για την εν΄λόγω εταιρία γιατί πιστεύω ότι έτσι θα έσωζα πολύ κόσμο από τ ην επαρχία ιδίως, και από την δική μου πόλη, γιατί άτομα σαν και αυτούς δεν είναι να τους εμπιστεύεσαι. Εγώ τώρα παλεύω να το φτιάξω και μόλις το φτιάξω αφού μου φύγουν δεν ξέρω πόσα λεφτά, στο τέλος να σκοτωθώ κιόλας άλλη μία φορά να τελειώνουμε. Βαρέθηκα παιδιά βαρέθηκα τα ψέμματα ειδικά όταν γίνονται για ύλη και χρήμα.

Χαιρετίσματα σε όλους με την αγάπη μου Μανού. Nα ρωτησω!η συννενοηση και οι φωτο εγινε μεσω εμαιλ?γιατι αν εγινε και κρατησεσ τα εμαιλ ειναι αποδηξεισ αδιασυστεσ και αναγνωριζωνται απο το δικαστηριο.Με τα εμαιλ εγω κερδισα δικη για επιταγη απο το εξωτερικο.Και μεσω του συνηγορου του πολιτη θα βρεισ το δικιο σου.Καλο κουραγιο και καλα αποτελεσματα.

sergiosm
29/09/2008, 17:51
ΚΥΝΗΓΑ ΤΟ

idomeneas
30/09/2008, 12:35
http://www.ekpizo.gr/

πάρε τους τηλέφωνο και κάνε ότι σου λένε...
μέσα σε μια μέρα θα σε παακαλάνε τα μαγκάκια
να σου δώσουν τα λεφτά πίσω...

Road67
30/09/2008, 13:14
Πρόσφατα παντρεύτηκε ένας καλός μου φίλος. Για το τραπέζι κλείσανε ένα μεζεδοπωλείο μέσω νετ. Δε λέω τα φαγητά ήταν εξαιρετικά, αλλά η ...''πίστα'' ήταν 10 τετραγωνικά και το ''μεγάλο πάρκιν'' ήταν το πάρκιν της διπλανής πολυκατοικίας που δε μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε.:evil: :bawl: :lol:

SnakeMJK
30/09/2008, 13:26
Εδώ πέφτει η μέγιστη κοροϊδία όταν βλέπεις το μηχανάκι από κοντά... Εξ'απόστάσεως είναι τουλάχιστον σίγουρο!