PDA

View Full Version : Virago 250



heavy silver
27/09/2008, 14:54
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ


ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΙΑ VIRAGO 250 KAI ΨΑΧΝΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΑ ΓΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ

ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ...

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΓΕΦΥΡΑ ΚΑΙ ΠΛΑΙΝΕΣ ΒΑΛΙΤΣΕΣ...ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ?


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

vaggelakis
27/09/2008, 15:06
θα την βαρυνηνεις πολυ:cool:

Road67
27/09/2008, 15:34
Την είχα τη μηχανή :D Θα τη χαρείς αν είναι αυτό που θέλεις. Αργεί ν' αρπάξει, έχει ευστάθεια, εγώ δεν είχα παράπονο ούτε με βροχή, καλά φρένα αλλά μη τα ζεσταίνεις πολύ. Στρίβει ικανοποιητικά και μπορεί να κάνει ταξίδι με 130-140 άνετα. Εγώ την είχα γυμνή για να μη βαρύνει κι επειδή δε μου αρέσουν οι χαρλεοκαγκουριές και με μια polo στις πλάτες ήμουνα μια χαρά όταν πήγαινα κάπου μονοκάβαλο. Δικάβαλο έχω γυρίσει σχεδόν όλη την Κέρκυρα χωρίς να κολώσει σε ανηφοριές αρκεί να ξέρεις οτι μόλις δώσεις γκάζι δικάβαλο αν δεν υπάρχουν εμπόδια που σε αναγκάσουν να επιβραδύνεις θα ανέβει απνευστί και σε μεγάλες κλίσεις και σε κακοτράχαλο δρόμο. Αν πάλι χρειαστεί να επιβραδύνεις θα ζοριστεί μεν αλλά θα ανέβει οπότε να είσαι υποψιασμένος οτι μπορεί να σε φοβίσει αλλά θ' ανέβει αν και σίγουρα θα χρειαστεί να παίξεις με ταχύτητες γκάζι. Είναι παιχνιδάκι να τη μάθεις, το μόνο που μπορεί να σε ξενίσει στην αρχή είναι το κάπως ''βαρύ'' τιμόνι. Ελπίζω να βοήθησα, αλλά πάρε κι άλλες γνώμες :wave2:

arxaios
27/09/2008, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από heavy silver
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ


ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΙΑ VIRAGO 250 KAI ΨΑΧΝΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΑ ΓΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ

ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ...

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΓΕΦΥΡΑ ΚΑΙ ΠΛΑΙΝΕΣ ΒΑΛΙΤΣΕΣ...ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ?


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
250-άρι είναι μην το βαραίνεις χωρίς λόγο !!!
Κατά τα άλλα σκυλί μοτέρ δεν παθαίνει τίποτα .......... από οδήγηση όπως στα λένε από πάνω .......... αλλά βαρύ τιμόνι ;;; :confused: :confused:
Πανάλαφρο το έβρισκα !!!
Αν θες για ταξίδια βάλε της δερμάτινα σαμάρια που ταιριάζουν πιό πολύ στο στυλ της ........

Πόσα χλμ έχει και του πότε είναι έχει μεγάλη σημασία καθώς είναι μικρού κυβισμού μηχανάκι και ενδέχεται να το έχουν σκίσει .......... αν και το στυλ της δεν προδιαθέτει για κάτι τετοιο .........

Fournaris
28/09/2008, 09:33
Το καβαλουσα και εγω επι 2 χρονακια. Δεν ηταν δικο μου αλλα ουσιαστικα μονο εγω το ανεβαινα.

Χανεται πολυ ευκολα ο μπροστινος τροχος σε φρεναρισμα και το στριψιμο της δεν ειναι οτι καλυτερο.

Παντως για 130-140 δεν ξερω αν ταξιδευει ανετα (νομιζω πως οχι).

Εγω οταν το εβγαζα απο Θεσσαλονικη για μικρα ταξιδακια δεν το πηγαινα πανω απο 120 (το λυπομουν)

Κατα τ'αλλα δεν μπορω να πω καλο ειναι. Κατι προβληματακια με τα ηλεκτρικα μονο να προσεξεις:wave2:

Road67
28/09/2008, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fournaris


Παντως για 130-140 δεν ξερω αν ταξιδευει ανετα (νομιζω πως οχι).

Εγω οταν το εβγαζα απο Θεσσαλονικη για μικρα ταξιδακια δεν το πηγαινα πανω απο 120 (το λυπομουν)
Άρα έχει να κάνει με 'σενα κι όχι με το μηχανάκι.

Μικρή Λουλού
28/09/2008, 18:06
το μονο σιγουρο ειναι οτι αυτο το μηχανακι δεν εχει μυστικα.

ειναι ακριβως οσο επικινδυνο φαινεται.

p@nos
28/09/2008, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Άρα έχει να κάνει με 'σενα κι όχι με το μηχανάκι.


καλα αμα ταξιδευει ανετα με 140,τι τελικη εχει?

200???
:uplate:

Road67
28/09/2008, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
καλα αμα ταξιδευει ανετα με 140,τι τελικη εχει?

200???
:uplate: Βρε μην παραφράζεις :rotflmao: Δεν ταξιδεύει άνετα με 140 :lol: τα πιάνει τα 140 και μπορεί να τα διατηρήσει. Άλλο που και χωρίς αέρα ψιλοτρέμει :yuck: :lol: :lol:

red_monster
29/09/2008, 01:01
Φαντάζομαι το βλέμα το οδηγού του σε στροφές...

derd
29/09/2008, 10:27
Αν μιλαμε για το γνωστο virago 250 τοτε η δικη μου εμπειρια περιλαμβανει:

* Αθλια φρενα
* επικινδυνη συμπεριφορα στις στροφες
* κατι παπια 125 (διχρονα ) και κατι σκουτερ 200αρια με ειχαν για πλακα
* ηλεκρικα ολο και κατι τυχαινε
* ο συνεπιβατης δεν καθετε για πολυ ωρα επανω
* μετα τα 50.000χλμ αρχισε να καει λαδι σαν διχρονο
*μεταπωληση μηδεν .. την εδωσα 500€ ..

και αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα.. Η συντηρηση της ηταν ΕΥΛΑΒΙΚΗ και η δουλεια της ηταν για καθημερινη μετακινηση 30-40χλμ (οπως ειχα το ΤΑ και εχω το στρομ τωρα)

Γενικα ΔΕΝ καταλαβαινω τον λογο υπαρξης αυτης της μηχανης και συμβουλευω οσους σκοπευουν να την αποκτησουν να κοιταξουν κατι ποιο αξιοπιστο και ασφαλες..


Υ.Γ. τα παραπανω περι ανετου ταξιδιου με 120 - 140 μαλλον αφορουν αλλη μηχανη..

Road67
29/09/2008, 13:44
ΩΧΟΥ!!! Για τελευταία φορά δεν είπα οτι κάνει άνετο ταξίδι με 130-140 οτι τα πιάνει και τα διατηρεί. Μόνο αυτό :lol:

makis206
29/09/2008, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
ΩΧΟΥ!!! Για τελευταία φορά δεν είπα οτι κάνει άνετο ταξίδι με 130-140 οτι τα πιάνει και τα διατηρεί. Μόνο αυτό :lol:

Το θέμα είναι να δούμε πως θα τη φτάσουμε στη route 66 μπας το επιβεβαιώσουμε κιόλας...:lol:


:beer:

sober
29/09/2008, 14:39
Εχω ανεβει μονο ως συνεπιβατης...

Περιττο να πω πως την κα8ε λακουβα δεν την ενιω8α μονο στη μεση αλλα εφτανε μεχρι το δοξα πατρι....:bawl:

Σαν το μαρτυριο της σταγονας ενα πραγμα...:lol: .,...:rolleyes:

arxaios
29/09/2008, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
Αν μιλαμε για το γνωστο virago 250 τοτε η δικη μου εμπειρια περιλαμβανει:

* Αθλια φρενα
* επικινδυνη συμπεριφορα στις στροφες
* κατι παπια 125 (διχρονα ) και κατι σκουτερ 200αρια με ειχαν για πλακα
* ηλεκρικα ολο και κατι τυχαινε
* ο συνεπιβατης δεν καθετε για πολυ ωρα επανω
* μετα τα 50.000χλμ αρχισε να καει λαδι σαν διχρονο
*μεταπωληση μηδεν .. την εδωσα 500€ ..

και αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα.. Η συντηρηση της ηταν ΕΥΛΑΒΙΚΗ και η δουλεια της ηταν για καθημερινη μετακινηση 30-40χλμ (οπως ειχα το ΤΑ και εχω το στρομ τωρα)

Γενικα ΔΕΝ καταλαβαινω τον λογο υπαρξης αυτης της μηχανης και συμβουλευω οσους σκοπευουν να την αποκτησουν να κοιταξουν κατι ποιο αξιοπιστο και ασφαλες..


Υ.Γ. τα παραπανω περι ανετου ταξιδιου με 120 - 140 μαλλον αφορουν αλλη μηχανη..
Την είχα περίπου 1 μιση χρόνο δεν έκανε κιχ ............... και την έσκιζα ............... καθημερινά !!!
Άθλια φρένα .......... όχι χειρότερα από άλλα τσοπεροειδή
Επικίνδυνη συμπεριφορά στις στροφές ............ όπως παραπάνω
κατι παπια 125 (διχρονα ) και κατι σκουτερ 200αρια με ειχαν για πλακα ............. με την καμμία !!!
ηλεκρικα ολο και κατι τυχαινε ........... σε εμένα τίποτε
ο συνεπιβατης δεν καθετε για πολυ ωρα επανω ............. εδώ σωστότατος
μετα τα 50.000χλμ αρχισε να καει λαδι σαν διχρονο .................... δεν τα έφτασε στα χέρια μου

Ο λόγος ύπαρξης είναι απλός !!! Φτηνό τσοπεροειδές για τους οπαδούς του είδους !!!
Ακόμα δεν έχω καταλάβει στα χέρια μου πως βρέθηκε, καθώς τα τσοπεροειδή ΔΕΝ τα θεωρώ μηχανές !!!:lol: :lol: :lol:
Παρ' όλα αυτά με είχε βολέψει πολύ !!!

derd
29/09/2008, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
μετα τα 50.000χλμ αρχισε να καει λαδι σαν διχρονο .................... δεν τα έφτασε στα χέρια μου




Γιαυτο δεν περασες ολα οσα περασα.. ;) :D

Road67
29/09/2008, 15:48
Προσωπικά είχα και το venox καθώς και εμπειρίες από τα suzuki. Σε σχέση πάντα με αυτά και με άλλα τσοπεροειδή είχε τις καλύτερες αναρτήσεις, το καλύτερο στρίψιμο και τα καλύτερα φρένα.Αλλά μόνο συγκρίνοντας το με την κατηγορία του και όχι συγκρίνοντας το γενικά.
Αν το κρίνουμε συνολικά σα μηχανή, ήταν άθλιο.

dim40
29/09/2008, 16:47
εχω μια τετοια. η τελικη της ειναι 100...... εχει 55000 χλμ. συμφωνω με το 8εμα ανεσης (σου φευγουν τα σφραγισματα σε κα8ε γουρνα) στριψιμο κλπ..... το μονο καλο ειναι η καταναλωση. 3.2 λτ/100χλμ

DUKASII
29/09/2008, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
το μονο σιγουρο ειναι οτι αυτο το μηχανακι δεν εχει μυστικα.

ειναι ακριβως οσο επικινδυνο φαινεται. :uplate: :hypnotize :bawl: :lol: :rotflmao: :lol: :bawl:

Road67
29/09/2008, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
εχω μια τετοια. η τελικη της ειναι 100...... εχει 55000 χλμ. συμφωνω με το 8εμα ανεσης (σου φευγουν τα σφραγισματα σε κα8ε γουρνα) στριψιμο κλπ..... το μονο καλο ειναι η καταναλωση. 3.2 λτ/100χλμ Ουτε τα 100 χιλ τελική αρκετά παραπάνω, τουλάχιστον κοντερίσια :D και με τίποτα δεν έκαιγε τόσο λίγο :nono:

arxaios
29/09/2008, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
εχω μια τετοια. η τελικη της ειναι 100...... εχει 55000 χλμ. συμφωνω με το 8εμα ανεσης (σου φευγουν τα σφραγισματα σε κα8ε γουρνα) στριψιμο κλπ..... το μονο καλο ειναι η καταναλωση. 3.2 λτ/100χλμ
Tα 140 κοντερίσια τα έδειχνε ............. τώρα το πόσα ήταν κανονικά .................:confused: :confused: :confused:

veagle
30/09/2008, 01:21
Και απο τα δικά μου χέρια πέρασε μια Βιράγκο 250, αυτή με το ίσιο το τιμόνι!

Καταρχάς πάρε μια γεύση απο ένα μου ταξιδάκι με την βιράγκο.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=39729&highlight=virago

Να πω και εγώ 2 λογάκια για αυτό το μοτόρι!

Εμένα με έβγαλε ασπροπρόσωπο.

¨Εκανα αρκετές χιλιάδες χλμ, (δεν θυμάμαι τον αριθμό).
Είμαι απο Καβάλα και Καβάλα - θεσσαλονίκη το είχα κάνει αρκετές φορές.
Και γενικά γύρισα αρκετά σε Δράμα- Σέρρες-Ξάνθη με το κορυφαίο το Καβάλα - Ορεστιάδα διπλός

Από στροφές όπως έχω ξαναγράψει ακουμπούσα πατάκια και εξάτμιση συνέχεια και συγκεκριμένα στην περιοχή του Αγίου Σίλα στην Καβάλα (γνωστή περιοχή για τις στροφές τις).

Από άνεση, μονός είναι μια χαρά. Να φανταστείς εγώ με περισσότερα απο 100 κιλα που ήμουν δεν αντιμετώπιζα ιδιαίτερο πρόβλημα. Διπλός όμως και χωρίς πλάτη ήταν πολύ ζόρικο και για τους 2. Διότι έπρεπε σαν οδηγός να κάθεσαι πιο μπροστά και ο συνοδηγός δεν έχει σέλα για να κάτσει. Δεν είναι σέλα για συνοδηγό. (Εγώ αν την κρατούσα είχα σκοπό να την μεγαλώσω την σέλα του συνοδηγού και να βάλω μια καλή και σταθερή πλάτη)

Από ταχύτητα 110 πορεία διπλός ήταν μια χαρά. μονός δεν την ζόριζα απλά πήγαινα με 120.
Τελική είχε 140χλμ αλλά μέχρι να τα πιάσει αργούσε λίγο με εμένα πάνω. τα 130 τα έβγαζε αρκετά ικανοποιητικά για τα κυβικά της.

Από φρένα που αναφέρουν και οι άλλοι, μπορείς να πεις ότι είναι άθλια συγκριτικά με άλλου είδους μηχανές, μιας και πίσω έχει ταμπούρο. παρόλα αυτά για τσοπεράκι είναι μια χαρά.

Η δικιά έφτασε τα 50000 και σίγουρα δεν μου έκαιγε λάδι.

Ηλεκτρικά τα κλασικά. άλλαξα έναν ανορθωτή και όλα καλά.


Για μένα είναι μια πολύ ωραία μηχανή αυτού του είδους η οποία είναι σαν ένα μεγάλο παπί.

Κόστος συντήρησης και ανταλλακτικών αρκετά μικρό.

Αν γουστάρεις αυτό το είδος, θα σου την πρότεινα ανεπιφύλακτα.
Πάντα μιλάω για αυτή με το ίσιο το τιμόνι.
Δεν θυμάμαι ούτε μοντέλο.
Κάπου στο φόρουμ θα το γράφω, αλλά ποιος ψάχνει τώρα.

Επίσης το κοντέρ του και μιλάω για την δικιά μου που είχα έκλεβε 3-4 χλμ και αυτό με μέτρηση με GPS.

dim40
30/09/2008, 11:47
και εγω αυτη με το ισιο τιμονι εχω. αλλα δε παει πανω απο 100 κοντερισια. τι φταιει; γραναζια μηπως; απο τραβηγμα εχει καλο και ροπη. λιγο λαδακι ο πισς κυλινδροσ αλλα δε νομιζω να παιζει τοσο σημαντικο ρολο.

οσο για τη καταναλωση η κινηση τησ γινετε κηφησο με 5 και 80- 90 χιλ/ωρα. κανω 30-40 χλμ τη μερα και το ρεζερβουαρ βγαζει 220-230 χλμ

arxaios
30/09/2008, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle
Και απο τα δικά μου χέρια πέρασε μια Βιράγκο 250, αυτή με το ίσιο το τιμόνι!
......

+1
ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ !!!

Η σύγκρίσεις δεν μπορεί να γίνουν παρά με άλλη της ΙΔΙΑΣ κατηγορίας ...........
Οι εξατμίσεις συχνά έβρισκαν στην άσφαλτο .............. 23 χρονών τότε .........

veagle
30/09/2008, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
και εγω αυτη με το ισιο τιμονι εχω. αλλα δε παει πανω απο 100 κοντερισια. τι φταιει; γραναζια μηπως; απο τραβηγμα εχει καλο και ροπη. λιγο λαδακι ο πισς κυλινδροσ αλλα δε νομιζω να παιζει τοσο σημαντικο ρολο.

οσο για τη καταναλωση η κινηση τησ γινετε κηφησο με 5 και 80- 90 χιλ/ωρα. κανω 30-40 χλμ τη μερα και το ρεζερβουαρ βγαζει 220-230 χλμ

Εγώ θυμάμαι για την κατανάλωση 5 λίτρα στα 100 χλμ

Την μηχανή την είχα απο το 2005 μέχρι και το 2007.
Μονός, διπλός τα ίδια έκαιγε περίπου. δεν είχε μεγάλες αποκλίσεις.

Εκτός πόλης που πήγαινα συχνά πήγαινα με 110 με 120 συνήθως κοντερίσια.
Εγώ την Βιράγκο μου την θεωρούσα και την θεωρώ ένα μεγάλο παπί.

dim40
30/09/2008, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle
Εγώ θυμάμαι για την κατανάλωση 5 ευρώ στα 100 χλμ

Την μηχανή την είχα απο το 2005 μέχρι και το 2007.
Μονός, διπλός τα ίδια έκαιγε περίπου. δεν είχε μεγάλες αποκλίσεις.

Εκτός πόλης που πήγαινα συχνά πήγαινα με 110 με 120 συνήθως κοντερίσια.
Εγώ την Βιράγκο μου την θεωρούσα και την θεωρώ ένα μεγάλο παπί.

2005 - 2007 η βενζινη ειχε πολυ κατω απο ευρω το λιτρο δηλαδη σου εκαιγε 6-7 λτ /100;;;;;
ουτε 600 αρα να ηταν ! υπερβολικο νουμερο.
σημερα εβαλα 7.5 ευρω με 1.10 το λιτρο εχοντασ κανει 215 χλμ και ειχε και αλλο μεσα. δε ξερω ποσο παιρνει το ρεζερβουαρ γιατι δε το εχω αφησει ποτε μεχρι τελος.

veagle
30/09/2008, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
2005 - 2007 η βενζινη ειχε πολυ κατω απο ευρω το λιτρο δηλαδη σου εκαιγε 6-7 λτ /100;;;;;
ουτε 600 αρα να ηταν ! υπερβολικο νουμερο.
σημερα εβαλα 7.5 ευρω με 1.10 το λιτρο εχοντασ κανει 215 χλμ και ειχε και αλλο μεσα. δε ξερω ποσο παιρνει το ρεζερβουαρ γιατι δε το εχω αφησει ποτε μεχρι τελος.

sorry. Διόρθωση: 5 λίτρα στα 100.

Μπερδεύτηκα γιατί συνήθως τους ζητούσα να μου βάλουν βενζίνη σε λίτρα και όχι σε ευρώ!

MIXALHS 400SF R
01/10/2008, 12:10
Εγώ πήρα το 400άρι μοντέλο 98... Καλό είναι μας έχει βολέψει αρκετά και κατά λάθος το έχωσα και σε χωματόδρομο (εντουράδα με τσόπερ μιλάμε για το γέλιο της αρκούδας και εγώ και ο κολλητός μου ως συνεπιβάτης). Βέβαια με προβληματίζει το γεγονός ότι μυρίζει το λαδάκι του σαν φριτέζα και ανάβει γρήγορα... Τι φταίει??? Όπως είπατε αργεί να πάρει τα πάνω του αλλά τα παίρνει τελικά και με το παραπάνω. Μέχρι στιγμής δεν μπήκα στον πειρασμό να την τρέξω πάνω από 140, δεν είχα και την ευκαιρία... Στρίβει καλά (τσόπερ είναι δεν είναι πίστας ). Φρένα μια χαρά κανένα πρόβλημα. Χωσίματα στην κίνηση όχι σαν το παπί ούτε σαν εντουράκι αλλά περνάς αξιοπρεπώς. Α!!! και είχα και έναν με μια εντούρο (πάνω από 250) και ψιλοκωλούσα πίσω του αλλά δεν μπορούσε να μου ξεφύγει... δεν μπορούσε... Οπότε είναι μια χαρά... Το μόνο που της άλλαξα είναι η μπαταρία και πίσω φλας γιατί δεν μου άρεσαν τα στρόγγυλα που είχε. Και σκέφτομαι και για μια πλατούλα, αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά (καμιά ιδέα???).

Ε το 250 φαντάζομαι πάνω κάτω τα ίδια είναι... Εκτός από το βάρος φυσικά που λογικά είναι πιο ελαφρύ.

heavy silver
01/10/2008, 15:13
Εγς παιδια πιστευω απο το λιγο της ενασχολησησς μ αυτη την μηχανη οτι ειναι αξιοπρεπης.Δεν την πηρα οπως νομιζω και οι περισσοτεροι που αγοραζουν τετοιες μηχανες, για να κανω αγωνες,ουτε για να κανω ευρωπαικα ταξιδια...αλλωσε 250 ειναι...Ακομα κι η ταλαιπωρια εχει μια μαγεια...

Τετοιες μηχανες σου προσφερουν κατι που δε μπορει να εξηγηθει με λογια...
Αλλωστε ειναι προπομπος μιας μεγαλυτερης...ισως καποια μερα να εκπληρωσω το ονειρο μου και να παρω μια ΗARLEY...

Παντως ευχαριστω για την βοηθεια!

σουλης
03/10/2008, 00:13
η μηχανη ειναι για συγκεκριμένη χρηση .Για χαλαρές βολτιτσες και να κανεις τις δουλειες σου μεσα στην πόλη.
εγω το ειχα 3 χρονια οταν πρωτοβγηκανε συνεπιβατης ?μμμμμμ δυσκολο με την γυναικα μου τοτε πηγαμε στην αιγινα και ειχε πιαστει ο κωλος της ασχημα που η διαδρομη ηταν πολυγωνο πειραιας.
Κρατηματα τρισαθλια δεν εστριβε ευκολα τα φρενα ειδικα το πισω κολουσε ευκολα αλλα διορθωνε και ευκολα γενικα ειναι μια μηχανη που αμα ξερεις τι καβαλας δεν εχεις προβλημα αλλα αμα νομιζεις οτι καβαλας ss και την οδηγας ετσι τοτε μαλλον θα φας τα μουτρα σου.
Απο ζημιες δεν θα ελεγα οτι βγαζει ειδικα αμα ειναι και καλοσυντηρημενο
Αυτα και καλες βόλτες και επισης μην ξεχνας παντα κρανος

ullyses
07/10/2008, 16:47
μαύρο 93 μοντέλο... το οδήγησα αρκετά τους τελευταίους 2 μήνες και έχω να πω ότι παρότι ήταν αραγμένο για κανά 2 χρονάκια σε γκαράζ (αλλά με λίγα χλμ ~ 34500), μετά απο μερικές αλλαγές λαδιών, ντιζών, φίλτρων και λοιπών ανταλλακτικών έκανε ταξίδια:

Αθήνα - Καλαμάτα παν κατ μέ ένα άτομο και φουλ αποσκευές
Καλαμάτα - Μονεμβασιά - Ε4 μονοπάτι :eyepop: - Καλαμάτα
και ξανάμανά Καλαμάτα-Σπάρτη-Ελαφονήσι-Κύθηρα και πολλές βολτές Κύθηρα

τα 2 τελευταία με 2 άτομα και ο συνεπιβάτης να έχει ορειβατικό σάκο στην πλάτη (σκηνή 2 ατόμων και τα σχετικά) και χωρίς πλάτη μηχανής....

δεν μάσησε στο Ε4 και δεν το πίστευα ότι με το virago διέσχισα τον Ταύγετο!!!

το μόνο πρόβλημα που είχε ήταν ο ανορθωτής (που μας βρήκε στα Κύθηρα και μας ήρθε την επόμενη μέρα αεροπορικώς) γύρω στα 100?... κατα τ'άλλα τίποτα!

το σκεφτόμουν να το κρατήσω, αλλά πρώτα πρέπει να ξεκαθαρίσω τί θα κάνω με το 1ο μου...

για μες στην πόλη και να το φορτώνεις με πράματα είναι μια χαρά, αλλά και 2 άτομα και αποστάσεις τραβάει άνετα... πάντα αναλόγως των ορέξεων και διαθέσεων των αναβατών...

δεν είχα πρόβλημα χειρισμού έστω και με ξεραμένα λάστιχα, φρένα ικανοποιητικά (το μπροστά), ταχύτητα με 2 άτομα και τον σάκο έφτανε και τα 100 (με ζόρι), κατανάλωση μια χαρά

αν του αλλαζα λαδάκια στις αναρτήσεις, λάστιχα και του μεγάλωνα το γρανάζωμα (ώστε να απλώσει - το σηκώνει λόγω δικύλινδρου) πιστεύω ότι θα μου έκανε για ό,τι το ήθελα ακόμα και για το καλοκαίρι-νησάκι ! όλα σε μια χαλαρότητα!

τέλος να σημειώσω ότι ποτέ δεν κοίταζα τέτοιες μηχανές και έπεσε στα χέρια μου κατά τύχη από μια κοπέλα που γνώρισα...εκ τότε τις βλέπω με άλλο μάτι... και τις μηχανές και τις κοπέλες!!! :p

dim40
07/10/2008, 19:26
μπορεις να γινεις πιο σαφης σχετικα με τα γραναζια πού χρειαζετε για αυξηση της τελικης ταχυτητας;
τι αλλο θα αλλαξει εκτος απο τη ταχυτητα; το τραβηγμα; και εμενα μεχρι 100 παει

ullyses
08/10/2008, 09:38
1ον όσον αφορά τις αναρτήσεις - είδα ένα παιδί χθες με μια virago και είδα αλλαγμένες αναρτήσεις.. μου είπε ότι άλλαξε τις πίσω με 100 πακέτο και ότι μαμίσιες είχαν 100 η μια..
πιστεύω ότι θα κάνουν διαφορά, αλλά εξαρτάται αν σε νοιάζει τόσο ώστε να δώσεις τα λεφτά

2ον γρανάζωμα - δεν ξέρω συγκεκριμένα νούμερα, αλλά αν υποθέσουμε ότι έχει 15-45, αν το κάνεις 16-45 ή 15-42 λογικά κερδίζεις σε τελική και χάνεις σε τράβηγμα ειδικά χαμηλά.
Όπως και να έχει καλύτερα να συμβουλευτείς τον μηχανικό σου ή κάποιον που έχει virago και έχει κάνει την αλλαγή. Απλά ψάχνοντας γενικά για πληροφορίες το διάβασα σε ένα site που έκανε τεστ στα 250 cruiser..

dim40
08/10/2008, 22:23
επειδη αλλαξα πρόσφατα αναρτήσεις έχω να σου πω το εξής. οι μαμισιες εχουν 300 (η το σετ η η μια.... απο τη ζαλλη δε το συγράτησα) για τις μπραστά κάποιος μου είπε για να αλλάξει μπαστούνια και λαστιχα ήθελε 150.

τελικά τις άλλαξα και τις 2 με μεταχειρισμένες με κόστος αγορας 170 και για τα 2 σετ.

έχουν περασει 2 μήνες και η μια μπροστινή μπουκάλα θέλει φλαντζα.
παλι όμως και έτσι φθηνότερα θα μου ερθει.

motzin
12/10/2008, 17:46
Τέτοια έχω κι εγώ κάμποσα χρονάκια, μεταχειρισμένη την πήρα και της έχω αλλάξει μπροστινή ζάντα, κεντρική καλωδίωση, γενικό διακόπτη (κάηκε), ανορθωτή, και άλλα συνηθισμένα. Μέχρι 120 μου βγάζει στο κοντέρ. Και μια ερώτηση: ο διακόπτης έχει 3 θέσεις OFF ON P το "πι" τι είναι και δεν το ξέρω;

apav
12/10/2008, 18:06
Με το P μένουν αναμένα τα φωτά και κλειδωμένο το μηχανάκι. :winka:

Gi_4ce
10/08/2009, 12:13
Έψαχνα εδω και καιρό ενα μηχανάκι για να κατεβάζω στη δουλειά (μοναστηράκι0 και να μη με νοιάζει αν θα μου το γρατζουνίσουν ή θα μου το κλέψουν...

Το budget μου ήταν 400 Ευρω.

Μετά απο πολλά μηχανάκια που πήγα και είδα (ανεξαρτήτως κατηγορίας, αρκει να ήταν σε καλή κατασταση), κατέληξα σε ενα virago 250 του 91 με 55000 χλμ.

Το μηχανάκι έχει αλλαγμένο ανορθωτή με εναν aftermarket τον οποίο έχει προτείνει-τοποθετήσει γνωστός ηλεκτρολόγος μοτοσυκλετών στη Ν. Ιωνία.

Επίσης έχει καινούρια μίζα (αλλο ενα μελανό σημείο των virago...)

Το μηχανάκι με το που το πήρα (300 Ευρω) το έβαψα, του ξήλωσα την πισω σελα, ενω με τη βοήθεια ενος service manual του εκανα ενα σερβάκι (βαλβίδες, καθαρισμα καρμπ κλπ...)

Στα υπερ του συγκαταλέγω:

-Ειναι ενα μηχανάκι πανεύκολο στην συντήρησή του, ακόμα και απο αρχάριους.
-Υπέροχο μοτεράκι που κινεισαι παντου με 3η. Αν και 250, ξεχνας να αλλαξεις ταχύτητα...
-Ελάχιστη κατανάλωση. Το μετράω μεχρι στιγής στα 3.4/100
-Οδήγηση στην πόλη. Κοντή "χωστή" θέση, σχετικά ψηλά το καρτερ για urban enduro και τιμόνι που κόβει αρκετά!

ΚΑΤΑ:
-οι κωλοκαδένες ακούγονται, ακομα και καινούριες!
-Πάνω απο τα 120 τρρρρεεεμμμμεεεειιιιι πολύ! (το εχω παει μεχρι 135. μετα αρχισαν να μου βγαινουν τα σφραγίσματα).
-Το μπροστα φρενο ειναι για κλαμματα! Ευτυχως που σταματάει μονο με το πισω... Το δικό μου είχε και κλασμένη τρόμπα, οπότε αναγκάστηκα και έβαλα μια απο παπί astrea supra. Η δαγκάνα ειναι τόσο μικρή που τωρα η τρόμπα ειναι υπεραρκετη!

akis_din
31/03/2010, 04:50
παιδια μηπως εχει κανεις το manual? σερβις καθε ποσα χλμ κανουμε?

vasileiowm
29/08/2013, 09:57
παιδια μηπως εχει κανεις το manual? σερβις καθε ποσα χλμ κανουμε?

Καλημέρα σας,θα ήθελα να ρωτήσω κάτι! Αγόρασα πριν από έναν χρόνο μία virago 250 του 92, της άλλαξα σετ αλλυσυδογράναζα πίσω λάστιχο, τσιμούχες & αμορτισέρ πίσω...! Πέραν τούτου, το πατητήτι της μηχανής το αισθάνομαι αρκετά κοντό σε σημείο να πάω ταξίδι, να έχω πράγματα από πίσω (κουτί σκύλου και βαλίτσα) και η μηχανή έπεσε... με το ήδη υπάρχον σταν, πλαγιάζει πολύ... μάλλον θέλει πιο μακρύ! τι να κάνω? να αλλάξω σταν? να βάλω 2πλο? Ευχαριστω εκ των πρωταίρων!

ullyses
19/08/2014, 19:03
τί λάδι χρησιμοποιείτε και είστε ευχαριστημένοι; 10w40 ή 20w50;

θα αλλάξω τώρα Σεπτέμβρη για μετακίνηση κυρίως πόλη (Αθήνα) και δικάβαλο σχεδόν καθημερινά.

panik
19/08/2014, 20:20
Χρησιμοποιω Motul 5100 10W40 εδω κ χρονια. Η πρωτη χτυπαει λιγο.

ullyses
06/08/2015, 13:00
βρήκα και μάνιουλ, όποιος θέλει μπορώ να του στείλω . (κάποια στιγμή όταν το θυμηθώ θα το ανεβάσω σε κανά πίρατεμπέι)

KOMIS
06/12/2021, 12:15
Παιδιά καλημέρα.
Αν γνωρίζει κάποιος... sissy bar από 535 virago μπαίνει σε 250?
Ευχαριστώ.

KOMIS
06/12/2021, 12:18
ullyses φίλε καλημέρα αν έχεις μανουαλ από 250 virago στείλε αν μπορείς...
Ευχαριστώ.

GiannhsTamvakis
18/07/2023, 04:14
Κάτοχος Yamaha Virago 250cc του 1993. 1η μηχανή και μαθαίνω μαζί της. Γενικά δεν είμαι παλιός οδηγός από τους έμπειρους (ετών 22). Όλα ικανοποιητικά από μέρους της Virago με μια εξαίρεση. Στις ταχύτητες άνω των 70 - 80 χλμ την ώρα και έχοντας σταθερή την γκαζιέρα (4η -5η στο κιβώτιο ταχυτήτων) καμιά φορά ακούγεται για λίγα δεύτερα ένας ήχος από το μοτέρ. Μέσα από το κράνος και με τον αέρα ακούγεται σαν να χτυπάς ξύλινη επιφάνεια με μεταλλικό δαχτυλίδι με γρήγορο ρυθμό. Οι χτύποι δεν ακολουθούν τις στροφές του κινητήρα και σταματάνε αμέσως με το που ρίξω λίγες μοίρες την γκαζιέρα. Δεν εμφανίζει πρόβλημα υπερθέρμανσης ούτε θραύσματα στην αλλαγή λαδιών. Επιπλέον το πρόβλημα αυτό δεν εμφανίζεται σε κάθε μου βόλτα, είναι 5 στις 10 φορές. Φίλος με μεγαλύτερη εμπειρία μου είπε πως χτυπάει η καδένα. Ποτέ δεν ακούγεται αυτός ο θόρυβος στις χαμηλές ταχύτητες και στην χρήση εντός πόλης. Δεν έχω διασταυρώσει καμία πληροφορία ακόμα. Γνώμες;

alexis72
18/07/2023, 20:58
Κάτοχος Yamaha Virago 250cc του 1993. 1η μηχανή και μαθαίνω μαζί της. Γενικά δεν είμαι παλιός οδηγός από τους έμπειρους (ετών 22). Όλα ικανοποιητικά από μέρους της Virago με μια εξαίρεση. Στις ταχύτητες άνω των 70 - 80 χλμ την ώρα και έχοντας σταθερή την γκαζιέρα (4η -5η στο κιβώτιο ταχυτήτων) καμιά φορά ακούγεται για λίγα δεύτερα ένας ήχος από το μοτέρ. Μέσα από το κράνος και με τον αέρα ακούγεται σαν να χτυπάς ξύλινη επιφάνεια με μεταλλικό δαχτυλίδι με γρήγορο ρυθμό. Οι χτύποι δεν ακολουθούν τις στροφές του κινητήρα και σταματάνε αμέσως με το που ρίξω λίγες μοίρες την γκαζιέρα. Δεν εμφανίζει πρόβλημα υπερθέρμανσης ούτε θραύσματα στην αλλαγή λαδιών. Επιπλέον το πρόβλημα αυτό δεν εμφανίζεται σε κάθε μου βόλτα, είναι 5 στις 10 φορές. Φίλος με μεγαλύτερη εμπειρία μου είπε πως χτυπάει η καδένα. Ποτέ δεν ακούγεται αυτός ο θόρυβος στις χαμηλές ταχύτητες και στην χρήση εντός πόλης. Δεν έχω διασταυρώσει καμία πληροφορία ακόμα. Γνώμες;

μήπως εχει γινει σώβρακο η αλυσίδα κ θελει ρύθμισμα η αλλαγή ?
(σχεδον το ιδιο εκανε σε φιλο με virago 250 κ εφταιγε αυτο )

karellen
18/07/2023, 21:03
Είναι πολύ πιθανό. Επίσης μαζί με την αλλαγή αλυσίδας-γραναζιού επιβάλλεται και ένας έλεγχος ή αντικατασταση στα silent block της γραναζιερας. Θα δεις μεγάλη βελτίωση.

GiannhsTamvakis
18/07/2023, 23:23
Δεν με βλέπω να το αποφεύγω. Ευχαριστώ μάγκες