PDA

View Full Version : Το ΜΟΝΟ Περιοδικο που σας ελεγε την Αληθεια...



SpeakeasyBlues
28/09/2008, 00:15
Και...γι'αυτο εκλεισε. :nono:
Τα δε αρθρα του ηταν μακραν τα καλυτερα σε αναλυση και επιχειρηματα ακομη και τωρα, συντομα θα σκαναρω μερικα για να τα απολαυσετε. :wacko:


143333

stefanos
28/09/2008, 00:25
Δεν φταίει αυτό που έκελεισε αλλά οτι δεν υπήρχε σε κανένα περίπτερο και βέβαια οταν το έβρισκες σου το έτρωγε η παρέα που δεν το έβρισκε για να αγοράσει.:p

SpeakeasyBlues
28/09/2008, 00:35
σκεφτηκες ποτε γιατι δεν το εβρισκες :nono:
η γιατι δεν εβρισκαν χαρτι για να τυπωσουν :mad:
κανας παλιος να μιλησει για ΤΟ περιοδικο εκεινα τα χρονια του BOOM της Μοτο/τας που διψαγαμε για πληροφορηση και πληρωναμε για περιοδικα και μαστορους που εμαθαν στην πλατη μας ?

el_hymador
28/09/2008, 00:35
Δεν φταινε τα περιοδικα...:winka:

SpeakeasyBlues
28/09/2008, 00:41
και...


143334

Road67
28/09/2008, 00:49
Αχ το pantah :( :blush:

stefanos
28/09/2008, 01:24
Α.... ημουνα 15 χρονών και να που χάλαγα τα λεφτά μου.
Και μου λές γιατί έκλεισε.
Το 82 η ducati ήταν Ιταλικό δημόσιο και τα μηχανάκια της δεν τα ήξερε η κουτσή μαρία πόσο μάλλον να πάρει κάποιος το περιοδικό και να διαβάσει καμιά δεκαριά σελίδες το άρθρο που είχαν κάνει μπίλιες το ducati.
Παρόλα αυτά έκραξε την honda για το αυτοδιαλυόμενο V3 mvx και είχε και πολύ ωραία αρθράκια (και ίσως επίκαιρα ακόμα) για τους αγώνες enduro.
Παρόλα αυτά εκείνη την εποχή υπήρχαν περιοδικά καλά και οι 4Τ έλεγαν και το motosport έλεγε.
Η μοτοτεχνική ήταν κάπως βαριά αλλά ώραία δεν μπορώ να πώ.

VanDiemen
28/09/2008, 09:11
Σε σένα δεν την έλεγε;

Μικρή Λουλού
28/09/2008, 09:39
η αληθεια ειναι οτι ηταν ενα περιοδικο που λειτουργουσε εξω απο τους κανονες της αγορας.
αποτελεσμα βεβαια ηταν και να κλεισει καποια στιγμη.
ο τροπος που προσεγγιζε μια μοτ/τα και την μηχανικη μοτ/των ηταν τελειως διαφορετικη απο του Μοτοσπορτ,που εγραφε πιο "εμπορικα",και ειχε εναν τροπο εκπαιδευτικο στις αναλυσεις του.
πιστευω πως ηταν η καλυτερη προσπαθεια μονο που δεν υπηρχε το καταλληλο κοινο.

νομιζω οτι την τελευταια πενταετια αν ξαναβγαινε,θα τυχαινε καλυτερης μοιρας μιας και οι αναβατες πλεον ειναι πιο ωριμοι.

το κακο ειναι οτι δεν γινεται να ξεκολλησεις τον Χοϊδα απο τα πι-σια!!:lol: :lol:

Μικρή Λουλού
28/09/2008, 09:42
κι ας μην ξεχναμε πως η ιδεα αυτη ηταν βασισμενη πανω στην λογικη του MOTORRAD

SpeakeasyBlues
28/09/2008, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
η αληθεια ειναι οτι ηταν ενα περιοδικο που λειτουργουσε εξω απο τους κανονες της αγορας.
αποτελεσμα βεβαια ηταν και να κλεισει καποια στιγμη.
ο τροπος που προσεγγιζε μια μοτ/τα και την μηχανικη μοτ/των ηταν τελειως διαφορετικη απο του Μοτοσπορτ,που εγραφε πιο "εμπορικα",και ειχε εναν τροπο εκπαιδευτικο στις αναλυσεις του.
πιστευω πως ηταν η καλυτερη προσπαθεια μονο που δεν υπηρχε το καταλληλο κοινο.

νομιζω οτι την τελευταια πενταετια αν ξαναβγαινε,θα τυχαινε καλυτερης μοιρας μιας και οι αναβατες πλεον ειναι πιο ωριμοι.

το κακο ειναι οτι δεν γινεται να ξεκολλησεις τον Χοϊδα απο τα πι-σια!!:lol: :lol:

Σωστος! :a10:

THEOD
28/09/2008, 10:34
Η αλήθεια είναι ότι ο Χοιδάς έγραψε ΜΕΓΑΛΕΣ αλήθειες τότε....ενοχλητικές για πολλούς...Επίσης αλήθεια είναι ότι ήταν ΑΠΟΛΥΤΩΣ αναμενόμενο να κλείσει μιας και ήταν "γοητευτικό" περιοδικό αλλά ΟΧΙ επιχείρηση...

Και επίσης αλήθεια είναι ότι κάτι τέτοιο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να ξαναβγεί σήμερα....Έχουν αλλάξει οι εποχές και τα πράγματα....

stefanos
28/09/2008, 10:51
Παιδειά κανένας δεν ασχολιόταν τότε και κανείς δεν ασχολείται και τώρα.
Τότε αγοράζαν 16V, V4, ATAC YPVS Fullfloter κλπ αρχικά, στην έκρηξη της τεχνολογίας, τώρα αγοράζουν το πιο ωραίο.Οπου μας πάει το marketing.
Δυστυχώς οι διαφορετικές προσεγγίσεις δεν επιτρέπονται.

SpeakeasyBlues
28/09/2008, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Η αλήθεια είναι ότι ο Χοιδάς έγραψε ΜΕΓΑΛΕΣ αλήθειες τότε....ενοχλητικές για πολλούς...Επίσης αλήθεια είναι ότι ήταν ΑΠΟΛΥΤΩΣ αναμενόμενο να κλείσει μιας και ήταν "γοητευτικό" περιοδικό αλλά ΟΧΙ επιχείρηση...

Και επίσης αλήθεια είναι ότι κάτι τέτοιο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να ξαναβγεί σήμερα....Έχουν αλλάξει οι εποχές και τα πράγματα....

Αυτο ακριβως ειναι και ο τιτλος του post: Το ΜΟΝΟ Περιοδικο που σας ελεγε την Αληθεια... :o


143356

ARISPEED1
28/09/2008, 12:19
Συμφωνούμε ,το καλύτερο παρεϊστικο μοτοπεριοδικό της προηγούμενης 25 ετίας ,με αλλη φιλοσοφία !Εχω πολλά τευχη ακόμη.

alximistis
28/09/2008, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Σωστος! :a10:


Σωστά τα λέει ο φίλος Θανάσης μόνο που δεν λέει ακριβώς αυτό που λες εσύ. :) Άλλο πράγμα έκλεισε ένα περιοδικό επειδή "έλεγε την αλήθεια" κι άλλο πράγμα έκλεισε επειδή δεν υπήρχε το κατάλληλο κοινό. Προσωπικά δεν το έχω διαβάσει το περιοδικό αλλά μάλλον ήταν πολύ εξειδικευμένο με τεχνικές λεπτομέρειες. Πόσους νομίζεις τόσο γνώστες διέθετε ειδικά τότε η ελληνική αγορά;;; Πως λοιπόν να κρατηθεί ένα περιοδικόι χωρίς κοινό και διαφήμιση;

SpeakeasyBlues
28/09/2008, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Σωστά τα λέει ο φίλος Θανάσης μόνο που δεν λέει ακριβώς αυτό που λες εσύ. :) Άλλο πράγμα έκλεισε ένα περιοδικό επειδή "έλεγε την αλήθεια" κι άλλο πράγμα έκλεισε επειδή δεν υπήρχε το κατάλληλο κοινό. Προσωπικά δεν το έχω διαβάσει το περιοδικό αλλά μάλλον ήταν πολύ εξειδικευμένο με τεχνικές λεπτομέρειες. Πόσους νομίζεις τόσο γνώστες διέθετε ειδικά τότε η ελληνική αγορά;;; Πως λοιπόν να κρατηθεί ένα περιοδικόι χωρίς κοινό και διαφήμιση;



...κι άλλο πράγμα έκλεισε επειδή δεν υπήρχε το κατάλληλο κοινό.

μου περιγραφεις πως ειναι αυτο το ... καταλληλο :dizzy:

...Προσωπικά δεν το έχω διαβάσει το περιοδικό ...

τοτε για τι πραγμα μιλας :p

...αλλά μάλλον ήταν πολύ εξειδικευμένο με τεχνικές λεπτομέρειες

αλλα εχεις αποψη ..:dizzy:

ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΕΓΡΑΦΕ ΟΤΙ ΤΟ SUPER "ΝΕΟ" ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΗΤΑΝ ΜΑΠΑ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ Η ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΗ ΑΝΑΛΥΣΗ :nono:
ΣΟΥ ΕΛΕΓΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ [ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΕΣΤΑΡΟΥΝΕ] ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ !!! ...:rotflmao:

Ε ναι τελικα ηθελε πολυ καταλληλο κοινο :wave2:

Corvo
28/09/2008, 14:44
υπαρχει περιπτωση εγω σαν νεος να βρω καποια τευχη?

SpeakeasyBlues
28/09/2008, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
υπαρχει περιπτωση εγω σαν νεος να βρω καποια τευχη?

Εως αδυνατον :(

Μικρή Λουλού
28/09/2008, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
υπαρχει περιπτωση εγω σαν νεος να βρω καποια τευχη?











για να σε βοηθησω...

θυμαται κανεις το Χοντα το ΧΡ ,το πειραματικο διχρονο μηχανακι που ετρεξε Παρι-Ντακαρ.???

λοιπον..
πιο ευκολα θα βρεις το σερβις μανιουαλ αυτου του μοναδικου κομματιου που δεν βγηκε ποτε στην παραγωγη (αν και τα πηγε πολυ καλα) παρα τευχη της Μοτοτεχνικης...:lol:

Corvo
28/09/2008, 16:06
γιατι ρε παιδες δεν υπαρχει περιπτωση καποιος που τα εχει να τα ανεβασει σε ψυφιακη μορφη?

δεν λεω να τα βρω σε περιπτερο ή κατι τετοιο...

Tpap
28/09/2008, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Ε ναι τελικα ηθελε πολυ καταλληλο κοινο :wave2:

Το ίδιο -ελάχιστο- κοινό αγοράζει σήμερα το R&D του Χοιδά. Όταν το βρίσκει και όταν βγαίνει. Αλλιώς συνδρομή.

Road67
28/09/2008, 16:35
Εγώ πιστεύω οτι αν έβγαινε σήμερα μπορεί μεν να αγοράζουμε αν όχι το πιο ωραίο, τουλάχιστον το πιο αρεστό αφού μια από τις πρώτες σκέψεις είναι η μεταπωλησιμότητα αλλά πολλοί ασχολούνται λίγο περισσότερο με τα εν τω βαθει και πολλοί περισσότεροι θέλουμε να μαθαίνουμε.

castoras
28/09/2008, 17:32
Από το τεύχος 4,μέχρι το 5 άλλαξε η τιμή του 10δρχ και από το '82 μέχρι το '84 οι 75δρχ έγιναν 150????:eyepop: :eyepop:

Εκτός και δε διακρίνω καλά τι γράφει...

stefanos
28/09/2008, 18:27
Εκείνες τις εποχές υπήρχε κάποιος πληθωρισμός τα επιτόκια ήταν γύρω στο 20% και δεν υπήρχε δάνειο ή κάτι τέτοιο αγόραζες μετρητά.:cry:

SpeakeasyBlues
28/09/2008, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
Από το τεύχος 4,μέχρι το 5 άλλαξε η τιμή του 10δρχ και από το '82 μέχρι το '84 οι 75δρχ έγιναν 150????:eyepop: :eyepop:

Εκτός και δε διακρίνω καλά τι γράφει...

Κι ομως βλεπεις πολυ καλα:dizzy: που το προσεξες αρχηγε !:p

SpeakeasyBlues
28/09/2008, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
Από το τεύχος 4,μέχρι το 5 άλλαξε η τιμή του 10δρχ και από το '82 μέχρι το '84 οι 75δρχ έγιναν 150????:eyepop: :eyepop:

Εκτός και δε διακρίνω καλά τι γράφει...

αυτο εχει ... ποσο λες ?


143460

castoras
28/09/2008, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
αυτο εχει ... ποσο λες ?

Αυτό πάλι δείχνει να έχει 90δρχ!!!!
Δυο περιοδικά με ίδια τιμή δε βγήκαν???????

ARISPEED1
28/09/2008, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
υπαρχει περιπτωση εγω σαν νεος να βρω καποια τευχη?


Μπορούμε να τα βγάλουμε φωτοτυπία ,αλλά πρέπει να τα ξεαραχνιάσουμε ,αφου πρώτα βρεθούν !

hlektronio
28/09/2008, 23:09
και το R&D σταματησε:(
κριμα παντως
εμενα μου αρεσε παρα πολυ σαν περιοδικο

αναμενομενο παντως γιατι ηταν"δυσκολο" περιοδικο
οχι επειδη δεν ηταν καλα γραμμενο αλλα ηταν πολυ εξιδικευμενο

SpeakeasyBlues
29/09/2008, 00:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ARISPEED1
Μπορούμε να τα βγάλουμε φωτοτυπία ,αλλά πρέπει να τα ξεαραχνιάσουμε ,αφου πρώτα βρεθούν !

Τα εχω ρε παιδια, αλλα χρειαζεται ελευθερος χρονος για να τα σκαναρω, λιγο υπομονη
:sad:

alximistis
29/09/2008, 02:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
...κι άλλο πράγμα έκλεισε επειδή δεν υπήρχε το κατάλληλο κοινό.

μου περιγραφεις πως ειναι αυτο το ... καταλληλο :dizzy:



...Προσωπικά δεν το έχω διαβάσει το περιοδικό ...

τοτε για τι πραγμα μιλας :p

...αλλά μάλλον ήταν πολύ εξειδικευμένο με τεχνικές λεπτομέρειες

αλλα εχεις αποψη ..:dizzy:

ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΕΓΡΑΦΕ ΟΤΙ ΤΟ SUPER "ΝΕΟ" ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΗΤΑΝ ΜΑΠΑ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ Η ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΗ ΑΝΑΛΥΣΗ :nono:
ΣΟΥ ΕΛΕΓΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ [ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΕΣΤΑΡΟΥΝΕ] ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ !!! ...:rotflmao:

Ε ναι τελικα ηθελε πολυ καταλληλο κοινο :wave2:


Νομίζω αν καταλαβαίνεις πως απαντάς μόνος σου.
Το "κατάλληλο" είναι το κοινό με γνώσεις. Με πολλές γνώσεις. Δεν έχω άποψη γιατί δεν το έχω διαβάσει έχω όμως μια ιδέα από αυτά που διάβασα. Και αποκόμισα τη γνώμη πως ήταν μάλλον ένα περιοδικό που απευθύνονταν σε περισσότερο γνώστες γύρω από τη μοτοσικλέτα. Αυτό είναι όλο.

THEOD
29/09/2008, 06:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Νομίζω αν καταλαβαίνεις πως απαντάς μόνος σου.
Το "κατάλληλο" είναι το κοινό με γνώσεις. Με πολλές γνώσεις. Δεν έχω άποψη γιατί δεν το έχω διαβάσει έχω όμως μια ιδέα από αυτά που διάβασα. Και αποκόμισα τη γνώμη πως ήταν μάλλον ένα περιοδικό που απευθύνονταν σε περισσότερο γνώστες γύρω από τη μοτοσικλέτα. Αυτό είναι όλο.

Κοίτα...."γνώσεις" υπάρχουν πολλές...Υπάρχει η δήθεν "επιστημονική γνώση" των προσπέκτους και των "σοβαρών" περιοδικών, υπάρχει η "φλύαρη και συμπερασματική γνώση" που συναντάς στα φόρουμ, η "εμπορική γνώση" που χρησιμοποιούνε τα τμήματα μάρκετινγκ, και αρκετές ακόμα μορφές...
Αυτό που ξεχώριζε αυτό το περιοδικό ήταν η βαθιά γνώση του αντικειμένου που όμως πέρναγε στον αναγνώστη με έναν απλό, καθημερινό, πρακτικό, και δύσκολο να αγνοήσεις τρόπο και ύφος και που δεν "χαμπάριαζε" από "επικρατούσες μόδες" και από εμπορικά κριτήρια...

Με βάση αυτά δεν απευθυνόταν σε "γνώστες" τουλάχιστον έτσι όπως τους εννοούμε σήμερα....
Απευθυνόταν σε όλο τον τότε μοτοσυκλετιστικό κόσμο (τότε υπήρχαν πολλοί περισσότεροι μοτοσυκλετιστές και πολύ λιγότεροι χρήστες...) που είχε την ικανότητα να διαβάσει απλά Ελληνικά και είχε την όρεξη και το κέφι να μάθει και γιατί όχι να αμφισβητήσει...

SpeakeasyBlues
29/09/2008, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Κοίτα...."γνώσεις" υπάρχουν πολλές...Υπάρχει η δήθεν "επιστημονική γνώση" των προσπέκτους και των "σοβαρών" περιοδικών, υπάρχει η "φλύαρη και συμπερασματική γνώση" που συναντάς στα φόρουμ, η "εμπορική γνώση" που χρησιμοποιούνε τα τμήματα μάρκετινγκ, και αρκετές ακόμα μορφές...
Αυτό που ξεχώριζε αυτό το περιοδικό ήταν η βαθιά γνώση του αντικειμένου που όμως πέρναγε στον αναγνώστη με έναν απλό, καθημερινό, πρακτικό, και δύσκολο να αγνοήσεις τρόπο και ύφος και που δεν "χαμπάριαζε" από "επικρατούσες μόδες" και από εμπορικά κριτήρια...

Με βάση αυτά δεν απευθυνόταν σε "γνώστες" τουλάχιστον έτσι όπως τους εννοούμε σήμερα....
Απευθυνόταν σε όλο τον τότε μοτοσυκλετιστικό κόσμο (τότε υπήρχαν πολλοί περισσότεροι μοτοσυκλετιστές και πολύ λιγότεροι χρήστες...) που είχε την ικανότητα να διαβάσει απλά Ελληνικά και είχε την όρεξη και το κέφι να μάθει και γιατί όχι να αμφισβητήσει...

:a10:

SpeakeasyBlues
29/09/2008, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Νομίζω αν καταλαβαίνεις πως απαντάς μόνος σου.
... Δεν έχω άποψη γιατί δεν το έχω διαβάσει έχω όμως μια ιδέα από αυτά που διάβασα.

...ελεος και το συνεχιζεις...:a16:

sapila racing
29/09/2008, 09:35
SpeakeasyBlues αν τα εχεις όλα και εχεις και το χρόνο να τα σκανάρεις θα ηταν μεγάλη υπόθεση.

Υπάρχει πολύς κόσμος που θα κανει κρα να τα διαβάσει πιστευω.
Εμενα μου εχουν μείνει 2-3 τευχη, μου φαγανε και μερικά στο δρόμο... :mad:

Απο τα καλύτερα ηταν το τεστ του RD μόλις ειχε βγει το YPVS, 30 σελίδες ηταν!

Και το τεστ των 550 (GSX, Z, CBX, XZ) που τα ειχαν λυμμένα στα εξ ων συνετέθησαν.

Και η Χημική υπερτροφοδότηση!!!! Χα χα

Το περιοδικό ηταν οντως για λιγο ψαγμένους αλλά οχι τόσο τεχνικό όσο το RD.
Δεν ηταν πολύ βαρύ, και το διάβαζες και καταλάβαινες 5 πράγματα κι ας μην ησουν μηχανικός.
Βεβαια αργότερα που απέκτησα κι εγω παραπάνω γνώσεις τα εκτίμησα ακόμα περισσότερο.

@ aliximistis
Σήμερα δεν υπάρχει περιοδικό (ελληνικό) που να κανει τεστ. Κανουνε απλα παρουσίαση, σαν διαφημιστικό εντυπο ειναι και διαβάζονται στην τουαλέτα.
Για μένα ειναι πολύ σημαντικό να ξερω αν η μοτοσυκλέτα που θελω να αγοράσω, θα βγάλει 100.000 χιλιόμετρα χωρις γενική επισκευή, η αν θα καιει ανορθωτες με τη μια πχ στα Suzukia του 1985 (GSX550ES-EF) αν δεν πήγαινες συνεχεια με αναμμένα φώτα, την ειχε κατσει και γρήγορα.

Aπλα το καλύτερο περιοδικό για μενα.

THEOD
29/09/2008, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Απο τα καλύτερα ηταν το τεστ του RD μόλις ειχε βγει το YPVS, 30 σελίδες ηταν!

Και το τεστ των 550 (GSX, Z, CBX, XZ) που τα ειχαν λυμμένα στα εξ ων συνετέθησαν.

Και η Χημική υπερτροφοδότηση!!!! Χα χα



Και το τεύχος που ανέλυε (διάβαζε κατέριπτε...) την δήθεν "ανωτερότητα" των τότε πρωτοεμφανιζόμενων και πολυδιαφημιζόμενων μονοσόκ αναρτήσεων... και ειδικά του...Pro link... :winka:

Gandalf dr685sm
29/09/2008, 10:56
Μιλώντας για περιοδικά , φαντάζομαι οτι οι περισσότεροι έχετε πάρει χαμπάρι την προσπάθεια των παιδιών στο eBike...

Το περιοδικό είναι δωρεάν , θέλει μόνο ενα register και τόσο ο τρόπος γραφής όσο και οι δοκιμές θα έλεγα οτι είναι αρκετά καλές...οτι και αν λάβει κανείς υπόψη οτι είναι και δωρεάν , μπορεί να κατανοήσει κάποιος οτι αλλάζει το πεδίο της αγοράς ειδικού τύπου.

Για την ιστορία πάντως το τελευταίο τεύχος που κατέβασα σε Pdf έχει αρκετά καλά άρθρα μέσα.

http://www.ebike.gr

μπαίνετε, εγγραφή και κατέβασμα..

Gandalf

mavrofidi
29/09/2008, 11:24
το σημαντικοτερο προσον της Μοτοτεχνικης ηταν οτι περιειχε ΥΛΗ (για διαβασμα εννοω...)
με την υλη που εκλεινε τευχος ο Χοϊδας, μπορουν σημερα να γραφτουν καμμια 10αρια συνεχομενα τευχη απο τα υπαρχοντα περιοδικα.
και δυστυχως και σημερα, αν υπηρχε, παλι θα εκλεινε, γιατι οι αναγνωστες τους χωρου ενδιαφερονται μονο για φωτογραφιες και νεα της αγορας....
τελος, μην ξεχναμε οτι απο την παρεα αυτη ξεκινησε ολος ο σημερινος τυπος της μοτοσυκλεττας (Χατζαρας, Τσιοφι κλπ), που δυστυχως αλλαξε προσκυνωντας τους διαφημιστες, τους εμπορους και το χρημα τους......

περαστικα μας

Road67
29/09/2008, 12:30
Gandalf,
αν βγάζουν χρήματα από τις διαφημίσεις ή την προώθηση κάποιων μοντέλων τότε το δωρεάν δεν είναι τόσο τίμιο.

Tpap
29/09/2008, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
....... που δυστυχως αλλαξε προσκυνωντας τους διαφημιστες, τους εμπορους και το χρημα τους......
περαστικα μας

σωστός. :a10:


Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Κοίτα...."γνώσεις" υπάρχουν πολλές......

... .που είχε την ικανότητα να διαβάσει απλά Ελληνικά και είχε την όρεξη και το κέφι να μάθει και γιατί όχι να αμφισβητήσει...


σωστός. :a10:

AUFGEBRACHT
17/10/2008, 20:24
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
[B]το σημαντικοτερο προσον της Μοτοτεχνικης ηταν οτι περιειχε ΥΛΗ (για διαβασμα εννοω...)
με την υλη που εκλεινε τευχος ο Χοϊδας, μπορουν σημερα να γραφτουν καμμια 10αρια συνεχομενα τευχη απο τα υπαρχοντα περιοδικα.
και δυστυχως και σημερα, αν υπηρχε, παλι θα εκλεινε, γιατι οι αναγνωστες τους χωρου ενδιαφερονται μονο για φωτογραφιες και νεα της αγορας....
τελος, μην ξεχναμε οτι απο την παρεα αυτη ξεκινησε ολος ο σημερινος τυπος της μοτοσυκλεττας (Χατζαρας, Τσιοφι κλπ), που δυστυχως αλλαξε προσκυνωντας τους διαφημιστες, τους εμπορους και το χρημα τους

Φίλε μου δράττομαι της τελευταίας σου φράσης...
Έπεσε στα χέρια μου ένα παλιό τεύχος του ΜΟΤΟ,συγκεκριμένα το Τ.323 (3/2004) με την παρουσίαση του ΧΤ660...Ρε παιδιά ΕΦΡΙΞΑ....Παλιά έπαιρνα το ΜΟΤΟ ανελειπώς αλλά από ένα σημείο και μετά το σταμάτησα λόγω δραματικής πτώσης της ποιότητας των άρθρων...Στο εν λόγω τεύχος λοιπόν κάνουν αφιέρωμα 66 σελίδων στο ΧΤ....66 σελίδες!!!! Στο editorial ο Καραχάλιος αναφέρει πως το εν λόγω τεύχος δεν έχει προηγούμενο στον παγκόσμιο ειδικό τύπο και πρώτη φορά σε περιοδικό δίνεται αυτούσιο το press kit της παρουσίασης...ήτοι ο Καραχάλιος θεωρεί κατόρθωμα πως το περιοδικό του δημοσιεύει ΑΥΤΟΥΣΙΟ διαφημιστικό έντυπο της yamaha,διαφήμιση ίσον προπαγάνδα ή κάνω λάθος;;; Και βέβαια ρε φίλε αυτό δεν έχει προηγούμενο σε σοβαρό περιοδικό!!!! Ανερυθρίαστα και απροκάλυπτα!!!!! :eyepop: ΄
Και για να ολοκληρωθεί το κερασάκι της επιτυχίας στη σελίδα 132 με την οποία κλείνει το αφιέρωμα με την ένδειξη φάκελος ΧΤ μοστράρουν ΟΛΟ το πανελλαδικό δίκτυο συνεργατών της Μοτοδυναμικής με τίτλο ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΟ ΝΕΟ ΧΤ...Όσο βέβαια κι αν έψαξα ομολογώ πως δε βρήκα τη φράση ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΟΤΟ ΣΥΝΙΣΤΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΧΤ...Σημειωτέον εδώ πως δεν έχω πρόβλημα με το μηχανάκι έτσι;
Άλλο γέλιο...συγκριτικό του νέου ΧΤ με Pegaso,KTM 625,KTM 640 και BMW F650GS...Αναφέρομαι μόνο στη σύγκριση με το τελευταίο μιας και είμαι ιδιοκτήτης του τελευταίου...Αναφέρω αυτούσια από το τέστ.....Το GS είναι πιο άνετο,πιο φιλόξενο,πιο ξεκούραστο,η σταθερότητά του υποδειγματική,ο αναβάτης του ΧΤ θα κουραστεί γρήγορα,οι επιδόσεις της GS είναι έστω και οριακά καλύτερες από του ΧΤ,η μοναδική μοτοσυκλέτα του συγκριτικού εξοπλισμένη με ABS,απευθύνεται σε αυτούς που ψάχνουν μια μοτοσυκλέτα για όλες τις δουλειές και λιγότερο σε όσους θέλουν ένα χρηστικό εργαλείο για την πόλη...Ερχόμαστε στο συμπέρασμα του συγκριτικού....Αυτούσιο.σ.101...Το ΧΤ βγαίνει νικητής και από αυτή τη μάχη όντας πιο χρηστικό σε καθημερινή βάση,σημαντικά φθηνότερο και εξίσου γρήγορο με το BMW....Δηλ ρε φίλε γιατί δεν το σύγκρινες με κανά σκούτερ;;;;; Με κανά παπί από τα ALEX PAK; Πιο χρηστικό είναι καθημερινά,ΑΣΥΓΚΡΙΤΑ φθηνότερο και οικονομικότερο και εξίσου γρήγορο με το ΧΤ σε μποτιλιάρισμα....αν όχι και γρηγορότερο....
Συνέντευξη και με τον Διευθύνοντα Σύμβουλο της Μοτοδυναμικής ο οποίος φωτογραφίζεται με το πρώτο τεύχος του το οποίο και διατηρεί σε άριστη κατάσταση όπως αναφέρεται....Στο επόμενο τεύχος έχει παρουσίαση μιας σελίδας για το 650....Γιατί ρε παιδιά δεν είχατε κι εκεί τους αντιπροσώπους να ξέρω που να το αγοράσω;;;; γιατί όχι 66 σελίδες αφιέρωμα; άντε 33,15,7...Μόνο μία σελίδα;;;;
Ανέφερα ότι έχω BMW....Σύσσωμη η συντακτική παρέα του ΜΟΤΟ είναι συνεργάτες της Motoadventures για το 2009...η οποία συνεργάζεται με τη BMW....δηλ οι συντάκτες του περιοδικού ΜΟΤΟ θα πληρώνονται από τη BMW....έμμισθοι συνεργάτες....:eyepop:

http://www.motoadventures.gr/el/news.aspx?id=71

Στο τεύχος 362 του ΜΟΤΟ ο Χατζάρας ( ο οποίος btw πρέπει να μάθει τόσα χρόνια ότι το όνομά του γράφεται με ήτα όχι με γιώτα....) γράφει πομπώδες άρθρο για τα 200 τεύχη του περιοδικού,φωτογραφίζεται με κωλοδάχτυλο προς τους ανταγωνιστές και να μας αναλύει γιατί το ΜΟΤΟ είναι το καλύτερο περιοδικό και οι άλλοι τον ζηλεύουν....Να το χαίρεται το ΜΟΤΟ έτσι που ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ.....

george72
17/10/2008, 20:48
τουλαχιστον εχει μεινει ενας αυθεντικος Ντανης Φωτος!:D

που συνεχιζει να τα σπαει!

(στο ΜΟΤΟ αναφερομαι)

AntoD
17/10/2008, 20:50
Φίλε AUFGEBRACHT

τα ειπες πολυ ωραια.
Και εγω εχω και BMW αλλα αυτο που γινεται πια με τα μοτοπεριοδικα ειναι ξεφτιλα.
Τα τεστ δεν ειναι τεστ αλλα προτασεις αγορας...λες και θα παρουμε σερβιετες με φτερα ή χωρις....
εχουμε πλεον 10 περιοδικα μοτο αλλα στην ουσια κανενα...

Βρισκομαστε στην εποχη του ευκολου, τις γρηγορης αλλαγης και των 1000 δοσεων...δεν αγαπαμε και δεν σεβομαστε τα μηχανιματα μας...κι 'ομως δινουμε τοσα χρηματα για αυτα...

ειναι ψιλο-καταντια...

Tpap
17/10/2008, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Βρισκομαστε στην εποχη του ευκολου, τις γρηγορης αλλαγης και των 1000 δοσεων...δεν αγαπαμε και δεν σεβομαστε τα μηχανιματα μας...κι 'ομως δινουμε τοσα χρηματα για αυτα...

ειναι ψιλο-καταντια...

ακριβώς αυτό.:a013:

apav
18/10/2008, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
ακριβώς αυτό.:a013:

συν ότι τα σύγχρονα προϊόντα δεν φτιάχνονται για να τα κρατήσουμε/αξιοποιήσουμε (χρόνια), αλλά για να τα καταναλώσουμε μέχρι να αγοράσουμε το επόμενο για να κυκλοφορεί το χρήμα. :(

george72
18/10/2008, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
συν ότι τα σύγχρονα προϊόντα δεν φτιάχνονται για να τα κρατήσουμε/αξιοποιήσουμε (χρόνια), αλλά για να τα καταναλώσουμε μέχρι να αγοράσουμε το επόμενο για να κυκλοφορεί το χρήμα. :(




+1 :beer:
(εξελιξη)

SpeakeasyBlues
18/10/2008, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavrofidi
το σημαντικοτερο προσον της Μοτοτεχνικης ηταν οτι περιειχε ΥΛΗ (για διαβασμα εννοω...)
με την υλη που εκλεινε τευχος ο Χοϊδας, μπορουν σημερα να γραφτουν καμμια 10αρια συνεχομενα τευχη απο τα υπαρχοντα περιοδικα.
και δυστυχως και σημερα, αν υπηρχε, παλι θα εκλεινε, γιατι οι αναγνωστες τους χωρου ενδιαφερονται μονο για φωτογραφιες και νεα της αγορας....
τελος, μην ξεχναμε οτι απο την παρεα αυτη ξεκινησε ολος ο σημερινος τυπος της μοτοσυκλεττας (Χατζαρας, Τσιοφι κλπ), που δυστυχως αλλαξε προσκυνωντας τους διαφημιστες, τους εμπορους και το χρημα τους......

περαστικα μας



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΡΘΡΟ ΓΙΑ ΑΛΥΣΙΔΕΣ εν ετει 1982...

1.


145685

SpeakeasyBlues
18/10/2008, 18:20
Χμμ, ειναι 8 σελιδες αλλα στο επιτρεπομενο μεγεθος δεν διαβαζονται ...μπορω να τις ζιπαρω αλλα δεν ξερω αν επισυναπτονται οπως οι εικονες ...

SpeakeasyBlues
18/10/2008, 18:36
...μεχρι να βρω ακρη.
Προσεξτε στο εξωφυλλο ποσα αρθρα εχει!


145696

Lio
04/12/2008, 19:27
Α ρε τι με θυμήσατε τώρα....
Η Μοτοτεχνική ήταν ΤΟ περιοδικό μοτοσυκλέτας....
Ισως και σε παγκόσμιο επίπεδο.....
Δεν ήταν για λίγους. Ήταν ενα περιοδικό για όποιον ήθελε να ΜΑΘΕΙ πραγματικά... Δεν συγκρίνεται με το Motosport ή οτιδήποτε άλλο κυκλοφορούσε εκείνη την εποχή.
Ο Χοιδάς και η τότε παρέα του είχαν και γνώση και παθος αλλά και εναν φανταστικό τρόπο γραφής που δεν έκανε τον αναγνώστη απλό αποδέκτη των κειμένων, αλλά τον ωθούσε να προχωρήσει παραπέρα, να βάλει το μυαλό του να δουλέψει (ταυτόχρονα έπεφτε και φοβερό γέλιο με άρθρα όπως "χημική υπερτροφοδότηση" ή "αλκοόλες για καύσιμα")....

Για εμένα ήταν κάτι σαν μοτο-ευαγγέλιο, βασισμένο στο δόγμα "μην πιστεύεις, αλλά ερεύνα".
Ηταν όπως καταλαβαίνετε αρκετά αναρχικό εκείνη την εποχή και μάλλον θα ήταν πολύ περισσότερο σήμερα και γι αυτό έκλεισε πιστεύω.
Εβγαινε στη χάση και στη φέξη (γι αυτό και η διαφορά τιμής), το τελευταίο τεύχος μάλιστα βγήκε δυο χρόνια μετά το προτελευταίο. Ασε που και τότε για να το βρής έπρεπε να ψάξεις πολύ....
Ειχα καταφέρει με πολύ κόπο, να μεζέψω ΟΛΑ τα τεύχη (10 ήταν θαρρώ) και ο μλκς τα έχασα σε μια μετακόμιση και πραγματικά λυπήθηκα πάρα πολύ.

TOLISTOLAROS
04/12/2008, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Για εμένα ήταν κάτι σαν μοτο-ευαγγέλιο, βασισμένο στο δόγμα "μην πιστεύεις, αλλά ερεύνα".
Δυστυχώς φίλε αυτό το δόγμα πάει να εκλείψει...

rem660
19/09/2009, 20:36
Μετά απο ένα καλό καθάρισμα στη παλιά ντουλάπα βρήκα τα τεύχη της Μοτοτεχνικής Επιθεώρησης. Είχαν βγεί μόνο 11 τεύχη. Απο το Δεκέμβριο του 1980 έως τον Σεπτέμβριο του 1985.


174614

mankam
19/09/2009, 20:43
αρε φιλε τι μου θυμισες!
βλεπω πανω αριστερα το κατανα θυμαμαι οταν πρωτοβγηκε,ηταν πολυ μπροστα σχεδιαστικα απο την εποχη του ακομα και τωρα ειναι ομορφη μοτοσυκλετα,θυμαμαι τα μουτρα μου στην βιτρινα της susuki καθε φορα που περνουσα απο εκει.

felter
19/09/2009, 21:22
:a18:

booktsio
19/09/2009, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Και...γι'αυτο εκλεισε. :nono:
Τα δε αρθρα του ηταν μακραν τα καλυτερα σε αναλυση και επιχειρηματα ακομη και τωρα, συντομα θα σκαναρω μερικα για να τα απολαυσετε. :wacko:


ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ... ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ ΣΗΜΕΡΑ; ΥΠΑΡΧΟΥΝ,-ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ- ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΤΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ...

:bawl: :bawl: :bawl:

sapila racing
19/09/2009, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από booktsio
ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ... ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ ΣΗΜΕΡΑ; ΥΠΑΡΧΟΥΝ,-ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ- ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΤΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ...

:bawl: :bawl: :bawl:

Τον Χοϊδά δεν νομίζω να τον έφαγε το marketing.
Αλλιώς το R&D θα ήταν ακόμα στα περίπτερα ,ισως ομως με διαφορετική ύλη....μην γενικεύεις λοιπόν.

hlektronio
19/09/2009, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από rem660
Μετά απο ένα καλό καθάρισμα στη παλιά ντουλάπα βρήκα τα τεύχη της Μοτοτεχνικής Επιθεώρησης. Είχαν βγεί μόνο 11 τεύχη. Απο το Δεκέμβριο του 1980 έως τον Σεπτέμβριο του 1985.





============================================

::uplate: :uplate: :uplate:
θα μας εκανες ΤΕΡΑΑΑΑΑΣΤΙΑ χαρη αμα τα σκαναρες και τα εκανες ενα ζιπακι
μπορεις????

booktsio
20/09/2009, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Τον Χοϊδά δεν νομίζω να τον έφαγε το marketing.
Αλλιώς το R&D θα ήταν ακόμα στα περίπτερα ,ισως ομως με διαφορετική ύλη....μην γενικεύεις λοιπόν.


ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΤΟΝ ΕΦΑΓΕ; ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΦΑΓΕ Η ΜΟΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ R&D ΕΚΛΕΙΣΕ ΚΑΙ ΑΡΘΟΓΡΑΦΕΙ ΤΩΡΑ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΕΥΧΟΣ;
ΤΟΝ ΚΑΠΕΛΩΣΕ ΤΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ, ΟΧΙ ΟΤΙ ΥΠΕΚΥΨΕ, ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΩ.

ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ...


:beer: :beer: