PDA

View Full Version : Τετράχρονος στον κόσμο των δίχρονων, συμβουλές.



petrogazz
28/09/2008, 22:52
Καταρχάς να ζητήσω συγνώμη για τυχόν απορίες μου, που έχουν ξανά ειπωθεί.

Μετά από πολλά χρόνια τετράχρονος, είμαι πλέον κάτοχος ενός καινούργιου KTM 250 EXC 2T, και πριν αρχίσω τις βόλτες θα ήθελα να μάθω από τους έμπειρους κάποια πράγματα σχετικά με την λειτουργία και συντήρηση των δίχρονων.
Και για να μην μακρηγορώ μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.

1. Στρώσιμο, ισχύει ότι και στα τετράχρονα; Η δική μου φιλοσοφία στρωσίματος ήταν πάντα ομαλές επιταχύνσεις με εναλλαγές σχέσεων και προσπάθεια να μην κρεμάει ο κινητήρας (προτιμώ να έχει στροφές παρά να ζορίζεται-σκορτσάρει).

2. Τι αναλογία λάδι προτείνεται για την καλή λειτουργία και μακροζωία του κινητήρα. Αν θέλω να έχω και λίγο μαζί μου, αν προκύψει ανεφοδιασμός, τι προτείνεται που να χωράει σε τσαντάκι enduro;

3. Μπουζί (εννοείται ένα έξτρα τουλάχιστον μαζί μου), μου είπαν ότι καλύτερα να βάλω ιριδίου, ισχύει; Θα κερδίσω κάτι; Αλλαγή κάθε πότε;

4. Λάδια σασμάν, κάθε πότε αλλαγή και με τι τύπο;

5 Γενικά τι άλλο πρέπει να προσέχω για να διατηρώ σε καλή κατάσταση το διχρονάκι;

Η χρήση θα είναι ερασιτεχνική enduro, ευχαριστώ εκ των προτέρων και θα επανέλθω με τυχόν νέες απορίες.

nassosxlvbros
28/09/2008, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από petrogazz
Καταρχάς να ζητήσω συγνώμη για τυχόν απορίες μου, που έχουν ξανά ειπωθεί.

Μετά από πολλά χρόνια τετράχρονος, είμαι πλέον κάτοχος ενός καινούργιου KTM 250 EXC 2T, και πριν αρχίσω τις βόλτες θα ήθελα να μάθω από τους έμπειρους κάποια πράγματα σχετικά με την λειτουργία και συντήρηση των δίχρονων.
Και για να μην μακρηγορώ μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.

1. Στρώσιμο, ισχύει ότι και στα τετράχρονα; Η δική μου φιλοσοφία στρωσίματος ήταν πάντα ομαλές επιταχύνσεις με εναλλαγές σχέσεων και προσπάθεια να μην κρεμάει ο κινητήρας (προτιμώ να έχει στροφές παρά να ζορίζεται-σκορτσάρει).

2. Τι αναλογία λάδι προτείνεται για την καλή λειτουργία και μακροζωία του κινητήρα. Αν θέλω να έχω και λίγο μαζί μου, αν προκύψει ανεφοδιασμός, τι προτείνεται που να χωράει σε τσαντάκι enduro;

3. Μπουζί (εννοείται ένα έξτρα τουλάχιστον μαζί μου), μου είπαν ότι καλύτερα να βάλω ιριδίου, ισχύει; Θα κερδίσω κάτι; Αλλαγή κάθε πότε;

4. Λάδια σασμάν, κάθε πότε αλλαγή και με τι τύπο;

5 Γενικά τι άλλο πρέπει να προσέχω για να διατηρώ σε καλή κατάσταση το διχρονάκι;

Η χρήση θα είναι ερασιτεχνική enduro, ευχαριστώ εκ των προτέρων και θα επανέλθω με τυχόν νέες απορίες.

Θα προσπαθήσω να απαντήσω:
1.το στρώσιμο θα γίνει κατά πως σου λέει το μάνουαλ...μοιάζει με του τετράχρονου μόνο που ο δίχρονος δε θέλει θερμοκρασίες αρχικά...ακολούθα το και δε θα χάσεις...μικρές 5 ντάλεπτες χαλαρές βόλτες,στάση κρύωμα και ξανά..αυτό για τα πρώτα 100 κμ μετά ανεβάζεις προοδευτικά...και η δική σου φιλοσοφία είναι μια χαρά.
2. η αναλογία κάποτε ήταν 50:1....σήμερα είναι υπερβολή...πάλι θα κοιτάξεις το φάκιν μανουαλ...
3.μπουζί έξτρα,και έξτρα λάδι όπως και τα εργαλεία πάντα κοντά...υπάρχουν πολλά επώνυμα διχρονόλαδα στην αγορά που χάνεις τη μπάλλα...καταστάλαξε σε ένα που το βρίσκεις παντού και μείνε...βρες και ένα 100%στεγανο μπουκαλάκι και κουβάλα μια μικρή ποσότητα μαζύ σου...
4. τα λάδια του σαζμάν πάνε με τις ώρες λειτουργίας...καλό θα είναι κάθε χρόνο/8μηνο να τα αλλάζεις...
5. η πείρα έχει δείξει ότι ο δίχρονος θέλει γκάζι αλλά όχι σκίσιμο..επίσης δεν θέλει με τις ωωωωωωρες στο ρελαντί...το μεγάλο του πρόβλημα είναι να μην μέινει από λάδι καύσης..άρα κατηφόρες με κλειστό γκάζι και "φρενο "το μοτέρ και ρελαντί ατέλειωτο είναι τα βασικά που πρέπει να αποφεύγεις...τώρα έλεγχοι στην αντλία λαδιού/μίξης είναι must σε κάθε τσεκ...και φυσικά οι βασικοί έλεγχοι που κάνεις γενικά στις μοτό είναι αρκετοί...σα δίχρονο οι απαιτήσεις σε συντήρηση είναι ελάχιστες ένεκα λιγώτερων κινούμενων μερών...αυτό δε σημαίνει πως τον αφήνεις να ρημάξει...τυπικός έλεγχος σε κάθε χρήση και η τακτκή του συντήρηση θα σε ανταμείψει με ατέλειωτες απροβλημάτιστες εξορμήσεις...
καλά και απροβλημάτιστα δίχρονα κμ.! :wave2: :beer:

KaTaNaS
29/09/2008, 07:45
panta όρθιος φίλε! καβαλησα εχθες στο τεστ ραιντ του ελληνστορ 500 το 9αρι και τρελαθηκα απο τ δυναμη και τις αναρτησεις... θα το καταευχαριστηθεις!

:wave2:

λαδακι 2% (1:50)

υπαρχουν μπουκαλακια στο εμποριο με διαβαθμισεις ογκου....

ψαξε το χωματινο υποφορουμ μας, θα βρεις απαντησεις σε ολα σου τα ερωτηματα! :wave2:

iatrodikastis
29/09/2008, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από petrogazz
Καταρχάς να ζητήσω συγνώμη για τυχόν απορίες μου, που έχουν ξανά ειπωθεί.

Μετά από πολλά χρόνια τετράχρονος, είμαι πλέον κάτοχος ενός καινούργιου KTM 250 EXC 2T, και πριν αρχίσω τις βόλτες θα ήθελα να μάθω από τους έμπειρους κάποια πράγματα σχετικά με την λειτουργία και συντήρηση των δίχρονων.
Και για να μην μακρηγορώ μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.

1. Στρώσιμο, ισχύει ότι και στα τετράχρονα; Η δική μου φιλοσοφία στρωσίματος ήταν πάντα ομαλές επιταχύνσεις με εναλλαγές σχέσεων και προσπάθεια να μην κρεμάει ο κινητήρας (προτιμώ να έχει στροφές παρά να ζορίζεται-σκορτσάρει).

2. Τι αναλογία λάδι προτείνεται για την καλή λειτουργία και μακροζωία του κινητήρα. Αν θέλω να έχω και λίγο μαζί μου, αν προκύψει ανεφοδιασμός, τι προτείνεται που να χωράει σε τσαντάκι enduro;

3. Μπουζί (εννοείται ένα έξτρα τουλάχιστον μαζί μου), μου είπαν ότι καλύτερα να βάλω ιριδίου, ισχύει; Θα κερδίσω κάτι; Αλλαγή κάθε πότε;

4. Λάδια σασμάν, κάθε πότε αλλαγή και με τι τύπο;

5 Γενικά τι άλλο πρέπει να προσέχω για να διατηρώ σε καλή κατάσταση το διχρονάκι;

Η χρήση θα είναι ερασιτεχνική enduro, ευχαριστώ εκ των προτέρων και θα επανέλθω με τυχόν νέες απορίες.


Γεια σου φίλε petrogazz,

πριν σου απαντήσω,θα επισημάνω ότι έχουμε τρία κοινά σημεία,πέτρηδες και οι δύο,δίχρονοι και μύωπες... :rotflmao:

επίσης ήθελα να ρωτήσω:Μήπως είσαι εκείνος που συναντήσαμε και κατόπιν χάσαμε στην πηγή με το d-tracker με το υπερυψωμένο τιμόνι?

Στο θέμα μας τώρα.

1.http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=59946

2.Στο 250 αναλογία 2%.Το μπουκαλάκι που ζητάς δεν έχω απάντηση γιατί κουβαλάω σακίδιο,έτσι χρησιμοποιώ κάτι μεγαλύτερο που έχει τυπωμένες τις ποσότητες ανάλογα με την ποσοστιαία αναλογία που χρησιμοποιείς.Είναι πολύ βολικό αλλά χωράει μόνο σε σακίδιο.Ότι πάντως και να πάρεις καλό είναι να το βάζεις μέσα σε σακούλα,γιατί λάδι είναι και βγαίνει από παντού.

3.Στο μπουζί το μόνο που θα κερδίσεις αγοράζοντας ιριδίου,είναι το ξαλάφρωμα της τσέπης σου.Για την αλλαγή μην ανησυχείς,θα στην ζητήσει μόνο του κάποια στιγμή.Πρώτη φορά άλλαξα στα 8500 χλμ και μου ζήτησε περνώντας κάτι νερά με φόρα.

4.Λάδια σασμάν,ανάλογα και με την χρήση,αλλά ποτέ δεν άλλαξα παραπάνω από 2 φορές το χρόνο,οπωσδήποτε όμως και ανεξάρτητα από την χρήση μια φορά τον χρόνο.Χρησιμοποιώ το transoil της Motul.

5.Καταρχήν διάβασε προσεκτικά το μάνιουαλ,προσπάθησε από μόνος σου να κρίνεις τι χρήση κάνεις στο μηχανάκι και προσαρμόσέ την στα γραφόμενα του μάνιουαλ.

Τηρώντας τα παραπάνω,έχω μηχανάκι του 06,το αγόρασα καινούργιο και μετά από δυόμιση χρόνια,285 ώρες λειτουργίας και 10.800χλμ,άλλαξα:

Προληπτικά πιστόνι ελατήρια στα 9700χλμ.(έχω το 200άρι,φίλοι με 250 δεν έχουν αλλάξει ακόμα και ας είναι και προγενέστερης χρονολογίας)

Δίσκους πάλι στα 9700 χλμ.

Παραλείπω βέβαια τα κλασσικά-ρουλεμάν τροχών-αλλυσιδογράναζα-τσιμούχες και συντήρηση αναρτήσεων-πετροβάμβακα εξάτμισης-ο-ring εξάτμισης-ροδέλα στεγανοποίησης γραναζιού κίνησης.

petrogazz
29/09/2008, 11:09
Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις πληροφορίες...


Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
[B]Γεια σου φίλε petrogazz,

πριν σου απαντήσω,θα επισημάνω ότι έχουμε τρία κοινά σημεία,πέτρηδες και οι δύο,δίχρονοι και μύωπες... :rotflmao:

επίσης ήθελα να ρωτήσω:Μήπως είσαι εκείνος που συναντήσαμε και κατόπιν χάσαμε στην πηγή με το d-tracker με το υπερυψωμένο τιμόνι?


Το d-tracker το έχω πλέον για παπί αλλά μάλλον εγώ είμαι. Όταν λες πηγή εννοείς στην Πάρνηθα; Ρωτάω γιατί πλέον είμαι Θεσσαλονίκη και έχω να βγώ στα λημέρια αυτά από το 2004.

Μικρή Λουλού
29/09/2008, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από petrogazz
Όταν λες πηγή εννοείς στην Πάρνηθα; Ρωτάω γιατί πλέον είμαι Θεσσαλονίκη και έχω να βγώ στα λημέρια αυτά από το 2004.













κι απο το 65 να'χεις να βγεις,μια ειναι η πηγη.:beer:

dirtbird
29/09/2008, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis


Μην ξεχνάμε εντουράκι 09 αγόρασε. :wave2:

Πείτε του για χρώματα....:D :winka: :ZZZ:

petrogazz
29/09/2008, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πείτε του για χρώματα....:D :winka: :ZZZ:

To six days πήρα :beer:


143579

man300
02/10/2008, 09:38
Σωστος και ενα τραγουδακι για μας τουσ 2strokers



http://www.youtube.com/watch?v=echeYDYFhlY

dirtbird
02/10/2008, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από man300
Σωστος και ενα τραγουδακι για μας τουσ 2strokers



http://www.youtube.com/watch?v=echeYDYFhlY

:a013: :a012: αν και έχεις κάνει μεγάλη ζημιά στον κοσταΥΖ πρωι-πρωί.....:bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

geotriada
02/10/2008, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:a013: :a012: αν και έχεις κάνει μεγάλη ζημιά στον κοσταΥΖ πρωι-πρωί.....:bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

μιλαμε για ΖΗΜΙΑ:lol:

ρε Σωτηρη, το εχει κανει διαστημοπλοιο το yz λεμε

dirtbird
02/10/2008, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
μιλαμε για ΖΗΜΙΑ:lol:

ρε Σωτηρη, το εχει κανει διαστημοπλοιο το yz λεμε

δεν με εκπλήσσει Γιώργο.... :o :bigcry: :lol:

kordix
02/10/2008, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από man300
Σωστος και ενα τραγουδακι για μας τουσ 2strokers



http://www.youtube.com/watch?v=echeYDYFhlY




γ@μ@το το τραγουδάκι... ιιιιιιιιιηηηηηηηη χχχχααααααααα :lol: :a01: :a08:

petrogazz
03/11/2008, 10:20
Επανέρχομαι με νέους προβληματισμούς.

Εχτές κάναμε μεγάλη εντουράδα και σε κάποια φάση μπλέξαμε σε ένα hardcore,ανηφορικό και παρατεταμένο πέτρινο μονοπάτι.

Είμαι και λαπάς τον τελευταίο 1,5 χρόνο, οπότε πάλευα αρκετή ώρα με τις πέτρες, είχε και ζέστη, σε κάποια φάση λοιπόν μου μύρισε λίγο παραφλού :smokin:.

Από ότι κατάλαβα ψιλοέβρασε αλλά όταν κρύωσε και τσέκαρα στάθμη ήταν ΟΚ. Λίγο που το έψαξα είδα ότι λόγω του ότι δεν υπάρχει δοχείο διαστολής, τα "περισσεύματα" τα βγάζει κάπου στον σκελετό.

Σαν πρώην τετράχρονος ήμουν συνηθισμένος σε βεντιλατέρ, με αποτέλεσμα να μην έχω ασχοληθεί ποτέ με προβλήματα υπερθέρμανσης.

Για πείτε καμιά ιδέα πρόταση, πχ τι παραφλού χρησιμοποιείτε;

Επίσης μου είπαν να βγάλω τον θερμοστάτη γιατί αν κολλήσει και δεν ανοίξει το κύκλωμα θα το κάψω. Να το κάνω ή είναι χαζομάρα;

Η γενικότερη εικόνα πάντως από το εργαλείο είναι άκρως θετική, ειδικά η δυνατότητα αναρρίχησης. Το μόνο που μου λείπει έιναι η μίζα (μπορεί να την βάλω αργότερα).