PDA

View Full Version : Scooter Honda



Aricos
30/09/2008, 18:43
Χαιρετω το forum, σαν νεο μελος.
Ευχομαι σε ολους να ειστε καλοταξιδοι δικυκλιστες!!!!!!

Ειμαι αναβατης μοτο περιπου 35 χρονια (ωχ γερουλας):smilea: και πλεον στο μηχανακι (scooter) που εχω καταληξει να οδηγω ειναι ενα Honda Jazz 250. Σκεφτομαι να κανω την αλλαγη με ενα καινουργιο μεγαλυτερου κυβισμου scooter.(sorry παιδια αλλα αυτο με βολευει πλεον) τα χρηματα που διαθετω οριακα ειναι 8000 ευρω. Εχετε καποια προταση να μου κανετε? Μονο να επισημανω θελω μονο καινουργιο μηχανακι.

Ευχαριστω
φιλικα

panavour
30/09/2008, 19:38
Aφου εχεις Χοντα και τα ξερεις τοτε το SILVER WING 600 ΑΒS ειναι για σενα μονοδρομος


7990 ευρωπουλα. Kοιτα honda.gr :wave2: :wave2:

panavour
30/09/2008, 19:41
SILVER WING 600 ABS


143752

panavour
30/09/2008, 19:43
.


143759

Aricos
30/09/2008, 19:46
Ευχαριστω πολυ για την συμβουλη, (ειμαι και hondakias) αλλα φοβαμαι οτι θα αλλαξει το μοντελο συντομα και ειμαι επιφυλακτικος. Μηπως εχεις ακουσει κατι για για νεο μοντελο?

panavour
30/09/2008, 19:53
Δεν εχω ακουσει κατι,χωρις ομως να το αποκλειω.Παντως οτι και να παρεις παρε JAPAN.Mακρυα απο κινεζικα και λιγοτερο (αλλα και παλι μακρυα)απο ευρωπαικα.

mystik
30/09/2008, 20:04
giati den blepeis kai to SUZUKI Burgman 400 poly kalo sthn katigoria toy kai me 6700 eyropoyla kai den exei bgalei kai problimata

den soy leo gia to 650 giati xefeygei poli


143765

Aricos
30/09/2008, 20:08
Σιγουρα Japan!!
Ευχαριστώ παντως για την ενημερωση, μαλλων κλεινω προς το silver wing 600, αν και νομιζω αυτα τα διαβολεμενα τα T-Max θα με ξεφτιλιζουν στα φαναρια γμτ.

Aricos
30/09/2008, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από mystik
giati den blepeis kai to SUZUKI Burgman 400 poly kalo sthn katigoria toy kai me 6700 eyropoyla kai den exei bgalei kai problimata

den soy leo gia to 650 giati xefeygei poli

Ξερεις αν διαθετει ABS?

mystik
30/09/2008, 20:18
TO silver wing 600 nai exei abs....
kai ayto apo oso xero den exei bgalei kanene problima kai ayta poy soy leo logo empirias epagelmatos milao....

Aricos
30/09/2008, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από mystik
TO silver wing 600 nai exei abs....
kai ayto apo oso xero den exei bgalei kanene problima kai ayta poy soy leo logo empirias epagelmatos milao....

ναι για το silver wing το ξερω οτι εχει abs αλλα σε ρωταω για το burgman 400 αν εχει. Μου φαινεται οτι δεν εχει οπως και το silver wing 400 δεν εχει.

mystik
30/09/2008, 20:23
to burgman 400 oxi den exei

Aricos
30/09/2008, 20:28
και το κακο ειναι οτι στην ηλικια μου, μου αλλαζει τα φωτα η κωλοαδρεναλινη μου οταν παταω μπροστινο λιγο παραπανω και μου διπλωνει το τιμονι, γι αυτο θελω πια το abs. Ειμαι λιγο απαιτητικος το ξερω αλλα δεν ειμαι για πολλα σαλτα πια με το μηχανακι.(ασε που δεν κανουν και σουζες τα κωλοscooter:cry: ):) :) :)

Road67
30/09/2008, 20:37
Εγώ στη θέση σου θα έβαζα και μερικά γραμμάτια και θα έπαιρνα το Τ δε συγκρίνεται με καμία πατάτα από τις παραπάνω. Σε σχέση με αυτά, στρίβει άριστα, έχει σφιχτότερη ανάρτηση, δίνει γκάζι μέχρι ψηλά χωρίς να μασάει από αέρηδες.

gixxerpap
30/09/2008, 20:47
νομίζω ότι μόνο ένα t-max θα σε καλύψει απόλυτα σε αυτά που ζητάς ...

όχι και silverwing τώρα πιά.....πολύ γερασμένο ... έχει μείνει πολύ πίσω σε οδική συμπεριφορα και όχι μόνο ...

Aricos
30/09/2008, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Εγώ στη θέση σου θα έβαζα και μερικά γραμμάτια και θα έπαιρνα το Τ δε συγκρίνεται με καμία πατάτα από τις παραπάνω. Σε σχέση με αυτά, στρίβει άριστα, έχει σφιχτότερη ανάρτηση, δίνει γκάζι μέχρι ψηλά χωρίς να μασάει από αέρηδες.

Εχεις απολυτο δικιο για το Τ, αλλα δυστυχως με το 8000 εφτασα τα ορια μου και με γραμματια, και απο την αλλη αν ειναι να δωσω 10 χιλ. για scooter, πιστεψε με θα το εκανα με μαυρη καρδια γιατι με αυτα τα λεφτα μου τρεχουν τα σαλια για το BMW F800. Τωρα θα μου πεις, αλλο μηχανακι, το ξερω καμμια σχεση. Σκεψου ομως οτι ειμαι 47 χρ., και εχω περασει απο καθαροαιμα cross και on off και μου κακοφαινεται λιγο οτι με τα ιδια χρηματα θα γινομουν παλι το τζοβεννο με το μοτερ μου και να γραφω χλμ. σε ολους τους δρομους.

panavour
30/09/2008, 20:58
Κοιτα επειδη σε περναω ενα χρονο σε ηλικια και σε καταλαβαινω αν ειναι να δωσεις 10000 μην παρεις το bmw αλλα παρε το YAMAHA FJR 1300 ελαφρα μεταχειρισμενο και θα μπεις σε αλλο
υπεργαλαξιακο ταξιδιωτικο - αυτη την φορα-χωροχρονο.:p

Road67
01/10/2008, 12:11
Αφού λέει ο άνθρωπος πως δε θέλει μτχ :hypnotize ...

Με 8000 πόσο μάλιστα με 10000 υπάρχουν πολλές επιλογές αν δεν επέμενες για αυτόματο. Κατ' αρχήν ένα ήσυχο μοντέλο και ιδιαίτερα ευκολοδήγητο είναι το CBF600s ABS κι απ' αυτά που αναφέρεις πιστεύω πως σου ταιριάζει.
Αλλά γενικά σε καινούργιο ή μτχ υπάρχουν πολλές επιλογές αν αποφασίσεις ν' αφήσεις πίσω σου τα scooter.

kondoras
06/10/2008, 13:41
Εγω ειμαι ποιο μεγαλος απο εσενα.....παρε μηχανη και κρατα αν μπορεις και το μικρο.Τα scooter ειναι βολικα αλλα δεν οδηγεις μηχανη.Αν εχεις καιρο να οδηγησης παρε ενα βολικο μηχανακι cbf er-6 η και το versus αν εχεις το καταληλο υψος.Εγω αυτο εκανα.

Και να δεις οτι σε κανα δυο μηνες θα γλυκοκοιταζεις κατι σε 1000 με 120+ αλογα....λεγεμε cb 1000.....εγω αυτο κανω:)

Aricos
07/10/2008, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
Εγω ειμαι ποιο μεγαλος απο εσενα.....παρε μηχανη και κρατα αν μπορεις και το μικρο.Τα scooter ειναι βολικα αλλα δεν οδηγεις μηχανη.Αν εχεις καιρο να οδηγησης παρε ενα βολικο μηχανακι cbf er-6 η και το versus αν εχεις το καταληλο υψος.Εγω αυτο εκανα.

Και να δεις οτι σε κανα δυο μηνες θα γλυκοκοιταζεις κατι σε 1000 με 120+ αλογα....λεγεμε cb 1000.....εγω αυτο κανω:)

Δυσκολο να εχω 2 μηχανακια, γιατι νομιζω οτι το ενα θα μου ειναι αχρηστο. Αλλωστε η εποχη των ταξιδιων με μοτο, τελειωσε, ενεκα συζυγου. Προς το παρον χρειαζομαι μηχανακι μονο για την μετακινηση μου στην "ζουγκλα" Αθηνα. Τωρα να σου πω ποσα χρονια οδηγω ανελλειπως μηχανακι, ειναι σχεδον 37 συναπτα ετη, με πολλες αλλαγες μοντελων. Η τελευταια μου Αφρικανα και ο μεγαλος ερωτας, δυστυχως με αδειαζε σταματημενο λογω υψους,(δεν εφταναν τα ποδια μου κατω και εψαχνα να βρω πεζοδρομια να ακουμπησω ποδι και αν δεν εβρισκα ηταν δυσκολα), και ετσι αποφασισα να γινω Vespakias. Απλα πλεον θελω λιγο γκαζι παραπανω γιατι με τα 250αρια καθε 6-7 χιλ.χιλιομετρα κοβω ιμαντες και με κουραζει να μενω στην μεση του δρομου, κι ετσι μαλλον κλινω για silerwing 600 ενεκα hondakias.
Ευχαριστω παντως ολους για την βοηθεια σας να με καθοδηγησετε στο καλυτερο αποτελεσμα.

Scooterας
20/10/2008, 20:45
Καλησπέρα σε όλους. Είναι το πρώτο μου post στο forum, και ελπίζω να βοηθήσω. Είμαι κάτοχος τις Silverwing 600 (FJS600A6) αλλα δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος. Από τα πρώτα 900xlm άρχισε να βγάζει θόρυβο ξεκινώντας (0-20km/η).
Και από τότε έχω συνεχεια τρεχάματα στα συνεργεία. Η πυγή του θορύβου είναι ο φυγοκεντρικός συμπλέκτης, ο οποιος κατασκευαστικά χρειάζεται επαρκής ψύξη.
Σε περίπτωση οδήγησης στην πολύ ειδικά σε ώρες αιχμής δεν προλαβαίνεις να ανάπτυξης αρκετή ταχύτητα για να "δοσιστει" ο κακομοίρης. Δεν θα μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες, απλά θα τονίσω, ότι για χρήση στην πολύ το μηχανάκι αυτό δεν το συνιστώ.

Και από κατανάλωση είναι λαίμαργος: περίπου 12 λίτρα σε 160χλμ (μέσα στην πολύ)
Περισσότερες πληροφορίες για τα Silverwings εδώ: http://www.silverwing.org (αγγλικά)

Για ταξίδια όμως είναι ότη πρέπει: πολύ άνετο, δεν κουράζεσαι, και δικάβαλος άνετα τρέχεις 150-160