PDA

View Full Version : Vfr 800 2009!!!



kostasdirt
01/10/2008, 23:25
Αυτό είναι το VFR για το 2009...κατράμι! (http://powersports.honda.com/motorcycles/sport/model.asp?ModelName=Interceptor&ModelYear=2009&ModelId=VFR8009)

paperino
08/10/2008, 00:35
ah ah ah .....
:D

gregorgeous89
08/10/2008, 20:25
Πάλι "τόλμησε" σχεδιαστικά η Honda :lol:

Sapadak
08/10/2008, 20:27
Εγω ειδα αλλα χρωματα (και καθολου μαυρο)


144666

Sapadak
08/10/2008, 20:28
:cool:


144667

zolotas
09/10/2008, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Πάλι "τόλμησε" σχεδιαστικά η Honda :lol:

ναι ............:lol: ..........για ναχει δουλεια ο βαφεας φτιαξανε χαρμανια .............αν και θα προτιμουσα κατι σε βεγγε .........:bigcry:

ωραιο το δευτερο παντως :eek:

icex
10/10/2008, 00:39
Στη πρωτη φοτο ειναι ΠΟΛΥ ωραιο.

NikosR
11/10/2008, 10:25
Καλά, μετά από όλες τις φήμες για 5 κύλινδρα, 1000άρια, χαιτεκ διαστημική τεχνολογία και δε συμμαζεύεται, αυτό είναι που έκανε η Χόντα για το 09????????

Χαίρομαι που θα κρατήσω το ST 1050 για ένα ακόμα χρόνο:p

Theseas
11/10/2008, 15:23
ρε παιδιά λιγο σοβαροτητα!!!! Το 'stou 1050' δεν μπορει να συγκριθεί ουτε με το τωρινο VFR800
ειναι είναι κλασεις πισω σε όλους τους τομεις. Οπότε δεν χρειάζεται να ερθεί το καινουριο VFR, ωστε να σου δώσει το κινητρο για την αννανέωσης της μοτοσυκλετας σου. Μπορεις να αποκτησεις το VFR800 στην θέση του 'stou 1050' και θα καταλάβεις την ανωτερώτητα του απο την πρωτη στιγμη χώρις πολυ κόπο.

NikosR
12/10/2008, 09:29
Φίλε μου έκανα μια συνειδητή επιλογή πρίν από δύο χρόνια, ψάχνοντας και τα δύο μοντέλα, και δεν το έχω μετανιώσει.

Η επιλογή είταν δική μου με τα δικά μου κριτήρια. Τα δικά σου μπορεί να είναι διαφορετικά, με γειά σου με χαρά σου αρκεί να είναι συνειδητά (δηλ. να γνωρίζεις για τί μιλάς και να μην είσαι fanboy).

Το σχόλιό μου αναφερόνταν στο γεγονός ότι και αυτή τη χρονιά τίποτα δεν άλλαξε ώστε να με κάνει να ξανασκεφθώ. Εμένα. Οχι εσένα.

Δεν έχω καμμιά όρεξη για τέτοιου είδους συζήτηση. Αν ήξερες ακριβώς γιατί μιλάς θα είσουν λιγότερο απόλυτος στα λόγια σου (περι κλασεις ανώτερου σε όλους του τομείς, γιατί κανένας σοβαρός ξένος ή Ελληνας δεν το ισχυρίζεται αυτό) αλλά δεν πειράζει. Be happy.

Theseas
12/10/2008, 11:43
Κατα αρχήν δεν με ενδιαφερει να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν και επειδη αισθάνομαι οτι η πρωτη μου φράση περι σοβαρoτητας σε πειραξε την παιρνω πισω. Δεν ειχα καμια προθεση.
θεωρώ οτι καθε ατομο έχει το αναμσισβιτιτο δικαιωμα της εφρασης του λογου για κάθε θέμα, οπως καλλη ώρα συζυταμε τωρα για τις συγκεκριμενες μηχανες.
Καθώς επισης μπορει καθε άτομο να διαμορφωνει τα κριτήρια του όπώς αυτος νομιζει καλυτερα και να κανει τις επιλογες του αναλογα, ειτε τελικα αποδειχθει οτι έχει δικιο ή οτι ειχε αδικο.
Επισης μπορει να δημοσιευει τις αποψεις του και να ανταλασει γνώμες ελευθερα.
Εγώ λοιπον λέω, ότι όσες συγκρισεις έχω διαβασει για τις συγκεκριμένες μοτοσυκλετες αλλα και συμφωνα με την ιστορια που αφήνουν πισω τους, σχεδόν σε όλους τους τομεις υπερτερει το μοντελο της Honda.
Κατοπιν τούτου λοιπόν θέωρώ η συγκριση είναι απογοητευτική για το ST1050 σχεδόν σε όλους τους τομείς σε σχέση με το VFR800.

Όσο για την έκφράση περι 'fanboy' δεν μπαίνω καν στην διαδικασια σχολιασμου.

NikosR
12/10/2008, 18:38
Ευχαρίστως να ανοίξεις συζήτηση σε άλλο thread / subforum να μας δείξεις τις συγκρίσεις στις οποίες αναφέρεσαι γιατί εγώ δεν έχω δεί μία (1) που να βγάζει το ένα ή το άλλο συνολικά καλύτερο και στίς τελευταίες (μετά το 2005 δηλ που βγήκε το 1050) έχω δεί στίς περισσότερες να βγάζουν καλύτερο στα σημεία το ST. Τελευταίες στο γερμανικό ΜΟΤΟ όχι 1 ουτε 2 αλλά τουλάχιστον 3 τα τελευταία 3 χρόνια.

Αλλά όπως σου είπα εδώ δεν είναι το σημείο για τέτοια συζήτηση. Γεγονός είναι πως το μηχανάκι είναι ίδιο τα τελευταία 6-7 χρόνια, μη πώ δηλ. και παραπάνω.... Αν εσένα σου αρέσει, εμένα μου περισσεύει. Αλλά να έχουμε και συναίσθηση του τι λέμε, έ ? (ΒΤW, το 'χεις κάν καβαλήσει το ST και τα λές αυτά, ή έτσι?)

theodosisv
15/10/2008, 16:47
παιδια δεν ξερω τι λετε, εγω αν ειχα τα λεφτα θα αγοραζα το st και χωρις καν να το οδηγησω. 2000+ μου επεφταν παρα πολλα...
(συγνωμη βεφα μου...):(

icex
15/10/2008, 22:56
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
[B]παιδια δεν ξερω τι λετε, εγω αν ειχα τα λεφτα θα αγοραζα το st και χωρις καν να το οδηγησω.


Κοιτα , εχω οδηγησει το ST και μπορω να σου πω οτι αν εξαιρεσεις το μοτερ του ST που ειναι
ποιο δυνατο ,κατα τα αλλα δεν εχουν τρελες διαφορες.
Στα φρενα υπρτερει το VFR τουλαχιστον σε αισθηση,οπως και σε ποιοτιτα.

Γιατι το st με την ποιοτιτα εχει τσακωθει και μαλιστα πολυ!

NikosR
16/10/2008, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από icex
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
[B]παιδια δεν ξερω τι λετε, εγω αν ειχα τα λεφτα θα αγοραζα το st και χωρις καν να το οδηγησω.


Κοιτα , εχω οδηγησει το ST και μπορω να σου πω οτι αν εξαιρεσεις το μοτερ του ST που ειναι
ποιο δυνατο ,κατα τα αλλα δεν εχουν τρελες διαφορες.
Στα φρενα υπρτερει το VFR τουλαχιστον σε αισθηση,οπως και σε ποιοτιτα.

Γιατι το st με την ποιοτιτα εχει τσακωθει και μαλιστα πολυ!


Χε, χε, μπορεί να εχεις την ευκαιρία να οδηγησεις ενα καλοστημενο ST και την ερχόμενη Κυριακή, και μετά να πείς για τα φρένα του.... Τα linked στα χαριζω δε θα πάρω, προσωπικη μου άποψη. Αν σου τυχε κανα Σπρίντ με το συνδρομο των mushy brakes φταινε αυτοί που το συντηρούνε. Γιατρειά υπάρχει και προσωρινη και μόνιμη.

Οσο για την ποιοτητα, δεν ξερω τι ειναι αυτα που λές μια και ειχα το προηγούμενο από το 99 και έχει κάνει τώρα 70000 χωρίς να κάνει κιχ, και τουτο εδώ το εχω 2 χρόνια και 20000 χωρίς κανενα πρόβλημα επίσης. Αρα από αξιοπιστία ουδεν πρόβλημα (και πήρε και την πρωτιά στο θέμα αυτό όσον αφορά στις φθορες του κινητηρα μετα από 50000 από το γερμανικό ΜΟΤΟ).

Αν μιλάς για λεπτομέρειες του φινιρισματος θα συμφωνήσω, αλλά είναι βελτιωμένη στα μοντέλα των 2 τελευταιων χρόνων (εγώ έχω του 06). Είναι στον μεσο όρο των σημερινών μηχανών, η Βέφα είναι πιο ψηλά, πράγμα που δε μπορώ να πώ για όλα τα Χόντα δυστυχώς. Η ποιότητα βαφής και υλικού πλαστικών πάντως ειναι εξαιρετική στο Σπριντ όπως και σε όλα τα σημερινά Τράιουμφ.

Για το μοτέρ, το 'ποιό δυνατό' δεν νομιζω να αντανακλάει τη διαφορά..Ναι ειναι ποιό δυνατό ψηλά, αλλα δεν ειναι αυτή η διαφορά που το κάνει να μοιάζει η μέρα με τη νυχτα.... Και γιατι εγώ νομίζω πώς στις μηχανές ο κινητήρας είναι η μισή τουλάχιστον υπόθεση?

Μπορεί να ειναι ιεροσυλία για τους πιστούς του V αλλά εγω θα πώ πως αν η Βέφα είχε τον κινητηρα του καινουργιου CB1000R θα το σκεφτόμουν σοβαρά σαν εναλλακτικη (βέβαια δε θα λεγόταν Βέφα αλλα στα απ' αυτά μου).

Στα υπόλοιπα τα χέρια δίνουνε, συμφωνω και το υπονόησα και παραπάνω, παρόμοιου χαρακτηρα μηχανές είναι για αυτο και η συγκριση.

Διαφορές υπάρχουν αλλα είναι θεμα προσωπικής προτίμησης και στησίματος της συγκεκριμένης μηχανής περισσότερο. Στο Σπρίντ π.χ. νιώθεις πιο πάνω στη μηχανή από ότι μέσα, εγώ το προτιμω για τον έλεγχο στο σφιχτό και στην πόλη αλλά γούστα ειναι αυτά. Η προστασία από τον αέρα ακριβώς λόγω αυτού είναι μάλλον καλύτερη στη Βέφα.