PDA

View Full Version : Έρευνα για μελλοντικά κράνη



Odin#9681
02/10/2008, 11:35
Καλημέρα

Ονομάζομαι Αντρέας, μοτοσυκλετιστής και γω και είμαι φοιτητής στο Πολυτεχνείο του Μιλάνου. Έχουμε αναλάβει ένα πρότζεκτ που υποστηρίζεται από τη Suomy για την ανάπτυξη ενός κράνους με ηλεκτρονικά στοιχεία.

Στα πλαίσια αυτού, ήθελα να θέσω στο φόρουμ ένα ερωτηματολόγιο έτσι ώστε να πάρουμε μια ιδέα για τις πραγματικές ανάγκες που υπάρχουν.


Γνωρίζω ότι το φορμά .doc δεν είναι και ό,τι καλύτερο για αυτή την περίπτωση, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος για κάτι καλύτερο, οπότε με συγχωρείτε για την ταλαιπωρία!

Τα συμπληρωμένα ερωτηματολόγια παρακαλώ να στέλνονται στη διεύθυνση spa7telepassport@tiscali.it με τον τίτλο casco_mmediale

Έχετε υπ'όψιν σας οτι μιλάμε για full-face κράνη μόνο και ασφάλτινη χρήση.


Σας ευχαριστώ

edit:Το ερωτηματολόγιο υπάρχει στο 3ο πόστ

sniper
02/10/2008, 11:37
Δεν βλέπουμε το ερωτηματολόγιο.....


Ηλεκτρονικά στα κράνη; Χμμμμμ κάτι μου βρωμάει....

Odin#9681
02/10/2008, 11:38
Συγνώμη

δεν βλέπω το επισυναπτόμενο

κάποιος mod αν μπορεί ας βοηθήσει

ευχαριστώ

edit_ok

MG
02/10/2008, 11:44
Μπορω να εχω ενα κρανος με Head Up Display οπως στα αεροπλανα που να προβλεπει και να προειδοποιει για την επερχομενη μ#$%^@α του καθε ηλιθου???

Επισης να εχει μπλου τουθ, να μην κολλανε μυγακια στη ζελατινα, να ζυγιζει max 50 gr. και να εχει και δονηση σε περιπτωση που με παιρνει ο υπνος οταν γυρναω απο ξενυχτια.

αυτα για τωρα :lol:

:beer:

Tpap
02/10/2008, 11:45
HUD και τα ρέστα...

τι άλλο άραγε θα προλάβουμε να δούμε...και να φορέσουμε ίσως.:confused:

felter
02/10/2008, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG
Μπορω να εχω ενα κρανος με Head Up Display οπως στα αεροπλανα που να προβλεπει και να προειδοποιει για την επερχομενη μ#$%^@α του καθε ηλιθου???

Επισης να εχει μπλου τουθ, να μην κολλανε μυγακια στη ζελατινα, να ζυγιζει max 50 gr. και να εχει και δονηση σε περιπτωση που με παιρνει ο υπνος οταν γυρναω απο ξενυχτια.

αυτα για τωρα :lol:

:beer:


ΜΑ ΝΑΙ:lol:

div400
02/10/2008, 19:00
από την περιγραφή του φίλου Odin#9681 και από την ανάγνωση του ερωτηματολογίου αντιλαμβάνομαι ότι η ''έρευνα'' έχει να κάνει με την ενσωμάτωση/ολοκλήρωση ηλεκτρονικών ''gadget'' στα κράνη. (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο Odin#9681)

Πράγμα, που παρόλο σε κάποιους μπορεί να φανεί/ακουστεί χρήσιμο, έμενα προσωπικά μάλλον με θλίβει.
Θα προτιμούσα οι πόροι (χρήμα και ανθρωποώρες) να διατεθούν για έρευνα που σκοπό θα είχε την αύξηση της ασφάλειας των κρανών και οχι την (ας μου επιτραπεί ο χαρακτηρισμός) μετατροπή τους σε ένα ακόμα multimedia/communication capable gadget!

Θα προτιμούσα, με άλλα λόγια, ένα κράνος που θα απορροφούσε ακόμα μεγαλύτερες δυνάμεις από τα σημερινά και ας μην είχε bluetooth ή mp3 player!!!
Θα προτιμούσα να ερευνηθούν νέες τεχνολογίες ή/και μέθοδοι κατασκευής που θα μας έδιναν ακόμα πιο ελαφριά κράνη και ας μην είχαν head up display!!!

χόρια που θεωρώ ότι όλα αυτά τα gadget θα αποτελέσουν αιτία να αποσπάτε η προσοχή του αναβάτη απο τον δρόμο/οδήγηση...άρα αντί να τα κάνει ασφαλέστερα (που ούτως ή άλλως δεν τα κάνει) τα κάνει ''επικίνδυνα''....

:wave2:



υγ: τα παραπάνω γράφονται σε περίπτωση που το αρχικό ποστ είναι σοβαρό και πραγματικότητα και όχι τίποτα spam/scam/joke/fraud κτλ κτλ.... :rolleyes:

bentouza
03/10/2008, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
από την περιγραφή του φίλου Odin#9681 και από την ανάγνωση του ερωτηματολογίου αντιλαμβάνομαι ότι η ''έρευνα'' έχει να κάνει με την ενσωμάτωση/ολοκλήρωση ηλεκτρονικών ''gadget'' στα κράνη. (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο Odin#9681)

Πράγμα, που παρόλο σε κάποιους μπορεί να φανεί/ακουστεί χρήσιμο, έμενα προσωπικά μάλλον με θλίβει.
Θα προτιμούσα οι πόροι (χρήμα και ανθρωποώρες) να διατεθούν για έρευνα που σκοπό θα είχε την αύξηση της ασφάλειας των κρανών και οχι την (ας μου επιτραπεί ο χαρακτηρισμός) μετατροπή τους σε ένα ακόμα multimedia/communication capable gadget!

Θα προτιμούσα, με άλλα λόγια, ένα κράνος που θα απορροφούσε ακόμα μεγαλύτερες δυνάμεις από τα σημερινά και ας μην είχε bluetooth ή mp3 player!!!
Θα προτιμούσα να ερευνηθούν νέες τεχνολογίες ή/και μέθοδοι κατασκευής που θα μας έδιναν ακόμα πιο ελαφριά κράνη και ας μην είχαν head up display!!!

χόρια που θεωρώ ότι όλα αυτά τα gadget θα αποτελέσουν αιτία να αποσπάτε η προσοχή του αναβάτη απο τον δρόμο/οδήγηση...άρα αντί να τα κάνει ασφαλέστερα (που ούτως ή άλλως δεν τα κάνει) τα κάνει ''επικίνδυνα''....

:wave2:



υγ: τα παραπάνω γράφονται σε περίπτωση που το αρχικό ποστ είναι σοβαρό και πραγματικότητα και όχι τίποτα spam/scam/joke/fraud κτλ κτλ.... :rolleyes:

συμφωνω απολυτα.

αν και τα κοστη ερευνας και εξελιξης για ενσωματομενο bluetooth κτλ. ειναι πολυ μικροτερα
μου δινει την αισθηση ολη αυτη η προσπαθεια οτι γινεται για να πλασαρουν τα κρανη τους σε περισσοτερο κοσμο που ειτε δεν θελει ειτε δεν μπορει να δεχθει οτι ο εξοπλισμος ειναι πρωτη αναγκη για να ζησεις.

Odin#9681
03/10/2008, 11:49
Όπως έγραψα και σε άλλο φόρουμ:


Το ότι ένας κατασκευαστής ή ένα στούντιο κάνει έρευνα και απασχολεί κόσμο πάνω σε ένα πρότζεκτ, αυτό δε σημαίνει ότι σταματά η έρευνα σε άλλες κατευθύνσεις. Το τεχνολογικό στοιχείο είναι αναπόφευκτο κάποια στιγμή να ανσωματωθεί και στα κράνη, όχι μόνο γιατί οι νέες τεχνολογίες βρίθουν σε κάθε τομέα της ζωής μας και γίνονται ολοένα και φτηνότερες, αλλά κυρίως γιατί, ως ένα σημείο, η αγορά κατευθύνει τις εξελίξεις. Με άλλα λόγια, υπάρχει ζήτηση για αυτά τα πράγματα. Ένα δείγμα του πόση και για ποιά ακριβώς στοιχεία, θέλω να δω με την πρώτη αυτή έρευνα :winka:

Και κάτι τελευταίο. Όταν με τις υπάρχουσες τεχνολογίες ακόμα και τα low level κράνη περνούν με ευκολία τα tests, και από στατιστικές φαίνεται ότι η υπάρχουσα αγορά του κράνους καταφέρνει να αποσωβεί τις σοβαρότερες των κρανιακών βλαβών σε ποσοστό 90%, μην περιμένετε πολύ σοβαρές εξελίξεις σε κατασκευαστικο ύς τομείς πολύ σύντομα..Έρευνα γίνεται , αλλά κάποιος πρέπει να τολμήσει να διαφοροποιηθεί για να κινηθεί το σύστημα. Και το κόστος σε αυτη την περίπτωση είναι κάτι που καμία εταιρία δε θέλει να επωμισθεί αν δεν έχει σίγουρο αντίκρυσμα..

Δεν είναι τυχαία η εμφάνιση εταιριών τύπoυ reevu και σια..

Καλημέρα

road spirit
03/10/2008, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Odin#9681
Όπως έγραψα και σε άλλο φόρουμ:


Το ότι ένας κατασκευαστής ή ένα στούντιο κάνει έρευνα και απασχολεί κόσμο πάνω σε ένα πρότζεκτ, αυτό δε σημαίνει ότι σταματά η έρευνα σε άλλες κατευθύνσεις. Το τεχνολογικό στοιχείο είναι αναπόφευκτο κάποια στιγμή να ανσωματωθεί και στα κράνη, όχι μόνο γιατί οι νέες τεχνολογίες βρίθουν σε κάθε τομέα της ζωής μας και γίνονται ολοένα και φτηνότερες, αλλά κυρίως γιατί, ως ένα σημείο, η αγορά κατευθύνει τις εξελίξεις. Με άλλα λόγια, υπάρχει ζήτηση για αυτά τα πράγματα. Ένα δείγμα του πόση και για ποιά ακριβώς στοιχεία, θέλω να δω με την πρώτη αυτή έρευνα :winka:

Και κάτι τελευταίο. Όταν με τις υπάρχουσες τεχνολογίες ακόμα και τα low level κράνη περνούν με ευκολία τα tests, και από στατιστικές φαίνεται ότι η υπάρχουσα αγορά του κράνους καταφέρνει να αποσωβεί τις σοβαρότερες των κρανιακών βλαβών σε ποσοστό 90%, μην περιμένετε πολύ σοβαρές εξελίξεις σε κατασκευαστικο ύς τομείς πολύ σύντομα..Έρευνα γίνεται , αλλά κάποιος πρέπει να τολμήσει να διαφοροποιηθεί για να κινηθεί το σύστημα. Και το κόστος σε αυτη την περίπτωση είναι κάτι που καμία εταιρία δε θέλει να επωμισθεί αν δεν έχει σίγουρο αντίκρυσμα..

Δεν είναι τυχαία η εμφάνιση εταιριών τύπoυ reevu και σια..

Καλημέρα
σωστός

το ερωτηματολόγιο θα στο στείλω, πάντως 2-3 πραγματάκια μου φαίνονται λίγο άστοχα. Αλλά λογικά θα φανεί και απο τις απαντήσεις που θα πάρεις. (πχ σε πίστα... δεν νομίζω ποτέ αγωνιζόμενος να θέλει να παρεμβάλεται κάτι στο οπτικό του πεδίο, οτιδήποτε)

καλή συνέχεια στην εργασία σου
:wave2:

Odin#9681
03/10/2008, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
σωστός

πχ σε πίστα... δεν νομίζω ποτέ αγωνιζόμενος να θέλει να παρεμβάλεται κάτι στο οπτικό του πεδίο, οτιδήποτε


:wave2:

Μη σκέφτεσαι μόνο τους αγωνιζόμενους...σκέψου για παράδειγμα εκπαιδευόμενους, όπου τους προβάλλονται υπο μορφή μικρού βέλους οι επόμενες στροφές ή η προσδοκώμενη ταχύτητα πριν τη στροφή..Δεν ξέρω, λέω!

Καλημέρα

Akatanomastos
03/10/2008, 14:28
Μην τους βοηθατε τζαμπα.
εταιριες ειναι που τα κονομανε.

να πλερωσουν να μαθουν τι θελει ο χρηστης:evil: :smokin:

σορρυ φιλος ανδρεα

harvester
03/10/2008, 17:51
βασικα οτι και να βαλεις σε ενα κρανος χρησιμο ειναι.

ειτε αφορα των αγωνιζομενο ή ειτε τον ταξιδιαρη.

αλλωστε το ματι οτι θελει βλεπει στο οπτικο του πεδιο διαφορετικα θα μας αποσπουσαν την προσοχη τα μυγακια.

το θεμα ειναι οτι πληρωνουμε ηδη πολλα λεφτα για ενα μετριο κρανος ποσο μαλλον με ενα για ενα κρανος που η ζελατινα θα ειναι οθονη.

100 ευρω χρεωνουν στην αραι ενα κοματι ζελατινα ποσο θα χρεωσουν ενα τετοιο κρανος.

αυτο που με προβληματιζει ειναι γιατι πρεπει ενα τοσο απολυτο μεσον να το εξευγενισουμε ετσι? και μιλαω για το δυκυκλο.

Ηδη του βαλαμε τριτη ροδα, σκεπαστρο, αυτοματο κιβωτιο, συνδιασμενη πεδηση, abs, radioκασσετωφωνο.μηπως λοιπον στο τελος φτασουμε στο σημειο να εχουμε ενα καλα καμουφλαρισμενο αυτοκινητο σε δυο ροδες?