PDA

View Full Version : Η γκαντεμιά του Σαββατοκύριακου



Julius
15/12/2003, 23:10
Πριν από δύο enduro-σεζόν αποφάσισα να αγοράσω ένα φτηνό enduro για προπόνηση και χαβαλέ έτσι ώστε να το χαίρομαι χωρίς τύψεις (ως έσπασα το πλαστικό ή πώωωωω το γρατσούνισα κλπ) η επιλογή ήτανε ένα RMX250R του 93 από γνωστό όπου το είχε πρώτο χέρι και σε πολύ καλή κατάσταση…..

Πραγματικά το μοτοσυκλετάκι ήτανε παιχνίδι και καμιά σχέση με τα βαριά τετράχρονα που είχα συνηθίσει μέχρι τότε (ΚΤΜ620SC κλπ).
Στα μέσα του προηγούμενου χειμώνα ήρθε το πρώτο κόλλημα (πράγμα φυσιολογικό και δίχρονο καθαρόαιμο) οπότε κατέβηκε κινητήρας και αλλάχτηκαν όλα!!!! (πιστόνια – βαλβίδες – χιτώνιο κλπ) και με την ευκαιρία και λάστιχα – γρανάζια εν όψη της νέας σεζόν.
Σε μία χωμάτινη βόλτα από τις τελευταίες περσινές παρέδωσε πνεύμα η λαστιχένια βάση του καρμπιρατέρ με αποτέλεσμα να μείνει η μηχανή στην Χασιά, και να την πάρω την επόμενη μέρα από το βουνό με την βοήθεια του φίλου Val-de-mparierino.

Πάλι στο μάστορα για αλλαγή του ανταλλακτικού και ενώ έπρεπε να πάω να το πάρω, βροντάω στην πίστα στα Σπάτα και είναι 3 μήνες εκτός………

Την Κυριακή που πέρασε, αποφάσισα να πάω την πρώτη μου προπόνηση-βόλτα να δώ κατά πόσο θα αντέξει το πόδι με τα τιτάνια και κατά πόσο θα με ενοχλήσει.
Κανονίζω με τον φίλο συνendura συνεργιατζη να αλλάξουμε λάδια-υγρά φρένων και γενικά να τσεκάρουμε το μηχανάκι μια και είναι 4 μήνες σε ακινησία.

Όλα καλά, Σάββατο πρωί πάω να το παραλάβω, κάποιες τελευταίες ρυθμίσεις στο καρμπιρατέρ και την κάνω. Είχα ξεχάσει πόσο ποροτικός είναι ο θόρυβος από το δίχρονο καθαρόαιμο μοτέρ, αλλά το RMX είχε άλλη γνώμη……

Στο δεύτερο φανάρι κάνει ένα τσούφ και σβήνει!!! Η μανιβέλα κόκαλο δεν πήγαινε ούτε χιλιοστό κάτω!!!! Μεγάλη πίκρα μια και 3.5 μήνες τώρα σκέφτομαι λάσπη και… (δεν το λέω γιατί είναι ακατάλληλο)

Σπρώχνοντας πάω πίσω στο συνεργείο, ανοίγουμε το καπάκι του βολάν και …. ΝΤΟΙΝ!!!!! Έχει ξεκολλήσει ο ένας μαγνήτης, έχει κουρέψει τα πηνία των φώτων (ευτυχώς μόνο αυτά και όχι του κινητήρα) και έχει σφηνώσει το βολάν.

Μόνο τα κλάματα δεν έβαλα εκείνη την στίμη, μεγάλη πίκρα.

Η ζημιά δεν είναι μεγάλη (νέο βολάν – περιέλιξη πινίων) αλλά όλο το υπόλοιπο ΣΚ δεν μιλιόμουνα, το αποκορύφωμα το Σάββατο το απόγευμα με παίρνει τηλέφωνο μέλος της λασπο παρέας μου και μου λέει ότι κανονίστηκε βόλτα, θα πάνε με τα τρειλερ μέχρι τον Μαραθώνα και θα λιώσουνε εκεί και καπάκι μπριζόλες στο σπίτι ενός φίλου.

Κόντεψα να φάω το τηλέφωνο.

Τώρα γιατί σας τα λέω αυτά? Γιατί θέλω να πώ σε κάποιον τον πόνο μου που με καταλαβαίνει μια και η κυρία Julius όταν έμαθε το συμβάν μόνο πάρτι δεν έκανε

Μπουυυυυ χου χου χου, λιγμ

petridist
16/12/2003, 00:08
πολυ γκαντεμιά ρε παιδί....

πάντως μες στη γκαντεμιά είσαι τυχερός γιατί η κυρία jul έκανε παρτυ αφού έμαθε οτι δεν θα πας!!!

ενώ η κυρία petri στην αντίστοιχη περίπτωση θα έλεγε

'' Τιιιιιιιιιιιιι????? θα φύγεις σκ με τη μηχανή για βόλτααααααααααααααααααααααααααααα....?????? ΑΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!! ''

(κρατσσσσσσ,,, μπαμ, μπουμ καραταντοιιιιιιιιιιινγκγκγκγκγκ)

:(

SeNNinhA
16/12/2003, 00:30
Φίλε, ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ και συμπάσχω μαζί σου.

Είναι πολυ πίκρα να σου συμβαίνει είδικά αμα το σχεδιάζεις καιρό στο μυαλό σου.

Αλήθεια το Su(Τ)zuki τι έχει πάθει?

Και πώς θα γίνει να βρούμε κάτι φθηνό και για εμένα για να μπορώ να σας ακολουθώ στις λάσπες χωρίς να χρειάζεται να πάω πρώτα στο γυμναστήριο?
(για να είμαι σίγουρος ότι θα μπρορώ να σηκώσω το dakar από τις λάσπες)

stefanos
16/12/2003, 01:59
Και είναι πολύ πιθανό να σου κόλησε αρχικά λόγω του λαιμού στο καρμπ.

almalibera
16/12/2003, 09:17
...Εγώ παρακαλούσα Θεούς και Ανέμους οταν κανονίζαμε εντούρο. Μόνο παρτι δεν έκανα οταν....τα πρηζα-κοινώς-.....στον φίλο μου να πάμε για παιχνίδι στην λάσπη την Κυριακή και τελικά κανονιζόταν...αχχ...

Πάντως Jul, πολύ ατυχία φίλε μου, αλλα μην σε πτοεί. Καθε εμπόδιο για καλο, λενε.
Φαντάζεσαι δηλαδή να πήγαινες και εκεί που θα σουν πανω στην τρελή χαρά, πανω στην αποτομη ανηφορια, με το μπροστινό λάστιχο βυθισμένο στην λασπουρια.....να σου σβηνε.....???
Και άντε τώρα να εξηγήσεις στους υπόλοιπους εντουροφίλους σου σε ποια περικοκλάδα βρίσκεσαι να ρθουν να σε μαζέψουν...:) (λέμε τώρα..)

Αλλα όχι!!! Μην σε παίρνει απο κάτω!!!
Ο,τι δεν μας σκοτώνει μας κάνει πιο δυνατούς!!!
Την επόμενη φορα θα τρέμουν τα βουνα, θα σείονται οι κάμοι...

Be pation my child. Stay on focus Daniel son....
Προσευχή και νηστεία..

Julius
16/12/2003, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Και είναι πολύ πιθανό να σου κόλησε αρχικά λόγω του λαιμού στο καρμπ.

Mallon apothano giati tha to eixame parei xampari, h mixanh emene mesa sthn evdomada sto synergeio synithos gia psilo syntirish. Apla mallon eixe ftasei sto orio tis zohs toy mia kai o proigoymenos idioktiths oute poy thimotane pote eixe allaksei pistoni teleytaia fora.


Exthes psaxnontas se aggelies vrika olokliro kinitira apo RMX pros polish gia antalaktika...... tha to tsekaro se ligo.