PDA

View Full Version : Abs



skous
21/02/2005, 11:00
hello..


Επειδή αυτό το ριμάδι το search δεν λειτουργεί με 2 γράμματα (ABS) και επειδή δεν βρήκα τίποτα είπα να ποστάρω εδώ.

Έβλεπα που λέτε στην έκθεση κατι μηχανές που είχαν πάνω ABS. Αξίζει αυτό το σύστημα για μηχανές;;
Κάνει δουλειά όπως στα αυτοκίνητα ή μήπως μπερδεύει τον αναβάτη;;

Έχει κανείς εμπειρία/γνώσεις;;

Θυμάμαι έκανε σε μια μοτο που είδα περίπου 400 ευρώ πιο πολύ με το ABS. Τα αξίζει αυτά τα λεφτά ή είναι μούφα το εργαλείο;;

periklisk
21/02/2005, 11:55
Μούφα δεν μπορείς να πεις ότι είναι, και νομίζω πως αξίζει τα επιπλέον χρήματα.

Πως δουλεύει:

Υπάρχουν αισθητήρες κίνησης στους τροχούς. Αυτοί υπάρχουν για να παρακολουθούν την κίνησή τους και σε περίπτωση μπλοκαρίσματος απελευθερώνουν μέσω μιας βαλβίδας όση πίεση χρειάζεται για να συνεχίσει ο τροχός να κινείται. Αν ο οδηγός δεν έχει αφήσει το φρένο ο τροχός θα πάει να ξαναμπλοκάρει και αν αυτό συμβεί, τότε ενεργοποιείται πάλι η βαλβίδα για να ρίξει την πίεση του υδραυλικού υγρού. Αυτή η διαδικασία θα επαναληφθεί όσες φορές απαιτείται.....

Από τις αυξομειώσεις της πίεσης προέρχεται και το "τρέμουλο" στην μανέτα και στον τρόπο φρεναρίσματος. Όσο καλύτερος και ταχύτερος είναι ο επεξεργαστής του συστήματος ABS τόσο λιγότερο είναι το τρέμουλο. Και βέβαια και το φρενάρισμα καλύτερο.

Να σημειωθεί ότι το ABS ΔΕΝ παρεμβαίνει παρά μόνο σε περίπτωση μπλοκαρίσματος κάποιου τροχού.

Επίσης το "έχω ABS και πατάω φρένο όπως μου 'ρθει" είναι λανθασμένη πρακτική.....

periklisk
21/02/2005, 12:03
πάρε και μια φωτό από αυτοκίνητο....


9074

skous
21/02/2005, 12:04
Αυτο εννοείται..


Βοηθάει π.χ. σε καταστάσεις πανικού όπου τσαρουχώνουμε τα φρένα κτλ;

Ρωτάω γιατι στο α;υτοκίνητο, οκ ξέρω τι παίζει.
Στην μοτό όμως, εάν τσαρουχώσεις τα φρένα το ABS θα σε σώσει από την απογείωση η απο την τούμπα λόγω του μπλοκαρίσματος του τροχού; Είναι το ίδο γρήγορο;

Στο αυτοκίνητο, όταν το ABS παρεμβένει (στο δικό μου τουλάχιστον) παίζει ένα σχετικά δυνατό τίναγμα σε όλο το αυτοκίνητο. Εαν αυτο συμβαίνει και στην μηχανή σε τσαρούχωμα τότε μαλον θα πέσεις από το τίναγμα και όχι απο τον μλοκαρισμένο τροχό..


Για πείτε...

Alexander
21/02/2005, 12:50
Τι αυτοκίνητο οδηγάς και τινάζεται έτσι όταν ενεργοποιείται το ABS; Στο δικό μου νιώθω ένα ανεπαίσθητο επαναλαμβανόμενο σηκωματάκι στο πεντάλ του φρένου.

Το μόνο που κάνει το ABS είναι να μην αφήνει τους τροχούς να μπλοκάρουν. Δες τι μείον έχει το μπλοκάρισμα των τροχών και θα δεις από τι σε σώζει.

Πχ
Μπλοκάρισμα σε στροφή του μπροστινού τροχού = χύμα...
Μπλοκάρισμα κάποιου τροχού = μη-ιδανικό φρενάρισμα αφού ο τροχός γλιστράει κάτω...
κλπ...

Για χώμα όμως; :winka:

periklisk
21/02/2005, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Στο δικό μου νιώθω ένα ανεπαίσθητο επαναλαμβανόμενο σηκωματάκι στο πεντάλ του φρένου.

Το μόνο που κάνει το ABS είναι να μην αφήνει τους τροχούς να μπλοκάρουν. Δες τι μείον έχει το μπλοκάρισμα των τροχών και θα δεις από τι σε σώζει.


Συμφωνώ σε αυτά!