PDA

View Full Version : Αλυσίδα



Nik0s
21/02/2005, 12:18
Καλημέρα σε όλους,


μία ερώτηση προς φίλους Αφρικάνους:

η κούκλα αφρικάνα μου, για να με εκδικηθεί που την αμέλησα και την άφησα στο κρύο και τις βροχές χωρίς ούτε μία βόλτα σε 10-15 μέρες, αποφάσισε να αλλάξει χρώμα στην αλυσίδα και να γίνει καφέ! :look:

Σκέτη σκουριά μιλάμε... και η ερώτησή μου είναι... αρκεί ένα καλό γρασάρισμα - περιποίηση - spa - thalasotherapy - ή μήπως θέλει και αλλαγή (καλού κακού...) ??

Προτάσεις και διαφωτισμοί ευπρόσδεκτοι.

Καλημέρα και καλή εβδομάδα... :sun:
:wave2:

crs-k
21/02/2005, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ngaxrv750
..........
η κούκλα αφρικάνα μου, για να με εκδικηθεί που την αμέλησα και την άφησα στο κρύο και τις βροχές χωρίς ούτε μία βόλτα σε 10-15 μέρες, αποφάσισε να αλλάξει χρώμα στην αλυσίδα και να γίνει καφέ! :look:
Σκέτη σκουριά μιλάμε... και η ερώτησή μου είναι... αρκεί ένα καλό γρασάρισμα - περιποίηση - spa - thalasotherapy - ή μήπως θέλει και αλλαγή (καλού κακού...) ??
..........


Για να σκουριασει τοοοσο γρηγορα, μαλλον ηταν απο την αρχη "του κιλου" ...

Εγω στην θεση σου θα την αλλαζα ...

OldMan
21/02/2005, 12:29
Αν και δεν είμαι Αφρικάνος (thaks God !!!), τα πράγματα είναι μάλλον απλά !!!

Στην (μάλλον σπάνια πια) περ΄πτωση που η αλυσίδα σου είναι ΑΠΛΗ (χωρίς Ο ή Χ rings), αρκεί ένα καλό μπανάκι σε διαλυτικό (π.χ. βενζίνη) κα τριψιματάκι με βούρτσα ή σκληρό πινέλο, στέγνωμα, γρασάρισμα και Ο.Κ.

Σην περίπτωση που είναι αυτολιπαινόμενη, πρώτα καθάρισμα με αντίστοιχο καθαριστικό spray (π.χ. Motorex 611) και μετά λάδωμα.. (πιθανόν να μην χρειαστεί καν να βγει η αλυσίαδα από την μηχανή).

Εφόσον δεν περπάτησε το μηχανάκι με σκουριασμένη αλυσίδα, δεν τίθεται πρόβλημα φθοράς ( η σκουριά είναι επιφανειακή )...




:wave2: :wave2: :wave2:

Nik0s
21/02/2005, 13:01
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Νομίζω Old Man έχεις δίκιο για την επιφανειακή σκουριά - κι εμένα έτσι μου φαίνεται. Τώρα βέβαια όσον αφορά τα χιλιόμετρα με σκουριά πάνω, αν κάνει μερικά είναι καταστροφικό ?

Μέχρι τον dirtymoto ας πούμε να την περιποιηθώ λίγο ?? :rolleyes:

Επίσης, υπάρχει κάποιο λιπαντικό-γράσο για σχετικά καθημερινή χρήση και περιποίηση της αλυσίδας ???


Να'στε καλά παιδιά !


:wave2:

OldMan
21/02/2005, 13:10
:wave2: :wave2: :wave2:

Άμα είναι να πας στον ΤΑΝΑΣΗ, δεν θα πάθει τίποτε αλυσίδα ...

Άμα είναι να πας στον ΤΑΝΑΣΗ, θα σου πει αυτός τι να κάνεις ...

( Αρχηγού παρόντος, πάσα αρχή παυσάτω )!!!

Για χρήση δρόμου, δεν ξέρω πολλά καλά sprays (όχι ότι δεν υπάρχουν - απλά δεν έχω ασχοληθεί πολύ).

Άμα είναι να πας στον ΤΑΝΑΣΗ, ρώτησέ τον ....

:wave2: :wave2: :wave2:

rsp
21/02/2005, 18:50
Χαιρομαι που επιτελους αποφασισες να αχοληθεις με το μηχανακι σου, και να μην το εχεις πια στο ελεος του Δια...Οταν αποφασισεις θα την πλυνουμε με πετρελαιο (ποτε βενζινη) και θα δουμε, αλλα σιγουρα οταν αρχισουν τα καλοκαιρινα ταξιδια θα την αλλαξεις!!

OldMan
21/02/2005, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
...Οταν αποφασισεις θα την πλυνουμε με πετρελαιο (ποτε βενζινη) ....

Και μετά θα βάλεις βενζίνη για να φύγει το πετρέλαιο ???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

rsp
21/02/2005, 22:49
Γιατι θα ηθελε να βαλει βενζινη στην αλυσιδα του οταν μονο κακο κανει?????:eek: :nono: :eek: :nono:

Nik0s
22/02/2005, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Χαιρομαι που επιτελους αποφασισες να αχοληθεις με το μηχανακι σου, και να μην το εχεις πια στο ελεος του Δια...Οταν αποφασισεις θα την πλυνουμε με πετρελαιο (ποτε βενζινη) και θα δουμε, αλλα σιγουρα οταν αρχισουν τα καλοκαιρινα ταξιδια θα την αλλαξεις!!


Άσε να φτιάξουμε την αλυσίδα πρώτα και μετά αλλάζουμε και το μηχανάκι....

(μη χρειαστεί να αλλάξω και γυναίκα μόνο.... αφού δεν ανεβαίνει.. :( :( :mad: )


Πότε θα κατέβεις ?
:wave2:

OldMan
22/02/2005, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Γιατι θα ηθελε να βαλει βενζινη στην αλυσιδα του οταν μονο κακο κανει?????:eek: :nono: :eek: :nono:

Όπως είπα και παραπάνω, βενζίνη βάζουμε ΜΟΝΟ σε ΑΠΛΕΣ αλυσίδες (χωρίς Ο και Χ Rings).

H βενζίνη ΔΕΝ κάνει κανένα κακό (στην αλυσίδα) - το αντίθετο μάλιστα !!!!
Εκτός από το "ξεσκούριασμα", καθαρίζει τους πόρους των μετάλλων (μπορεί να σου φαίνονται γυαλιστεροί οι κρίκοι και τα ράουλα, αλλά έχουν πόρους και μάλιστα μεγάλους) και εισωρεί ευκολότερα και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα το λιπαντικό.

Όσων η δεκάδα στην χρονολογία γέννησης αρχίζει από 6, θα σε διαβεβαιώσουν ότι τους έδιωξε η μάνα τους από το σπίτι επειδή βράζανε την αλυσίδα σε τηγάνι με γράσσο (κάνοντας το σκεύος και το σπίτι μπουρδ#$$λο).

Η εναλλακτική λύση στην αποφυγή οικογενειακών δραμάτων ήταν η τοποθέτηση της αλυσίδας σε λεκάνη με γράσσο και ΒΕΝΖΙΝΗ (όπου η βενζίνη αραίωνε το γράσσο και εισχωρούσε βαθύτερα και περισσότερη ποσότητα στα ράουλα) και όταν εξατμιζόταν είχες μια καλογρασσαρισμένη αλυσίδα για ΠΟΛΛΑ χλμ.

:wave2: :wave2: :wave2:

rsp
22/02/2005, 11:40
Ξερω οτι στο μηχανακι το συγκεκριμενο δεν κανει και οτι γενικα καλυτερα το τριψιμο με πετρελαιο και ενα βουρτσακι


9165

OldMan
22/02/2005, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Ξερω οτι στο μηχανακι το συγκεκριμενο δεν κανει και οτι γενικα καλυτερα το τριψιμο με πετρελαιο και ενα βουρτσακι

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Η "εξειδικευμένη" γνώση, όταν είναι προέκταση "γενικής" είναι πολύ καλό πράγμα !!!:lol: :lol: :lol:

Για να μην πετάμε σκόρπιες κουβέντες, γιατί μπορεί να διαβάζει και κόσμος που θα του κάνουμε ζημιά (στην τσέπη τουλάχιστον), συνοψίζουμε:

Ότι ζημιά κάνει η ΒΕΝΖΙΝΗ (πρόωρη γήρανση των ελαστικών δακτυλίων που συγκρατούν το εκ κατασκευής τοποθετημένο λιπαντικό) την ΙΔΙΑ ζημιά κάνει και το ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ( και συγκεκριμένα την "ζημιά" την κάνουν οι ολεφίνες που πολυμερίζουν τάχιστα το συνθετικό ελαστικό ) !!!:ZZZ: :ZZZ:

Αν το τραβήξουμε και λίγο παραπάνω, ΛΙΓΟΤΕΡΗ ζημιά κάνει Η ΒΕΝΖΙΝΗ (την κοπανάει νωρίτερα λόγω πτητικότητας).....

:wave2: :beer: :wave2:

Nik0s
22/02/2005, 12:04
Αν βάλουμε ΝΕΦΤΗ ??????????


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:wave2: :wave2:

OldMan
22/02/2005, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ngaxrv750
Αν βάλουμε ΝΕΦΤΗ ??????????
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:wave2: :wave2:

Αν το νέφτι ξεφύγει και πάει αλλού, τότε δεν χρειαζόμαστε μηχανάκι......

ΘΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ !!!!

:rotflmao: :wave2: :rotflmao:

rsp
23/02/2005, 01:00
pragmatika eleos as tin valei ekei pou kserei tin alusida kai na min tin afine na skouriasei....efaga treli pipa ma....... narg750 gantemi evrexe apo ton Agio Kwnstantino mexri Barimpopi....mou ekane kai to moxanaki ena trelo slide kai akoma mirizei......
oldman den eisai lathos apla upervolikos...einai kanenas gia volti to sk??

tifoefs
26/04/2005, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Νομίζω Old Man έχεις δίκιο για την επιφανειακή σκουριά - κι εμένα έτσι μου φαίνεται. Τώρα βέβαια όσον αφορά τα χιλιόμετρα με σκουριά πάνω, αν κάνει μερικά είναι καταστροφικό ?

Μέχρι τον dirtymoto ας πούμε να την περιποιηθώ λίγο ?? :rolleyes:

Επίσης, υπάρχει κάποιο λιπαντικό-γράσο για σχετικά καθημερινή χρήση και περιποίηση της αλυσίδας ???


Να'στε καλά παιδιά !


:wave2:

Πωπωπω !

Με φαινεται χρειαζεσαι τιμωρια !
Λοιπον σημειωσε το καπου σε ενα μπλοκακι ! :winka:

ΒΕL-RAY spray (O-ring safe) "βαφει" την αλυσιδα ασπρη αλλα μη τρομαξεις !
Οταν τελειωσεις το ψεκαρισμα μη σηκωθεις και αρχισεις τις βολτες δειχνοντας την ασπρη αλυσιδα σου !:)
Περιμενε 20-30 λεπτα να ποτισουν οι ποροι και μετα ξεσκισε τη στη βολτα.
Κα8ε 800 χλμ ξαναψεκαρισε την.
Αυτα κανε τα στη καινουργια σου αλυσιδα που δε κρεμεται σα βυζι 80 αρας !

Nik0s
26/04/2005, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Πωπωπω !

Με φαινεται χρειαζεσαι τιμωρια !
Λοιπον σημειωσε το καπου σε ενα μπλοκακι ! :winka:

ΒΕL-RAY spray (O-ring safe) "βαφει" την αλυσιδα ασπρη αλλα μη τρομαξεις !
Οταν τελειωσεις το ψεκαρισμα μη σηκωθεις και αρχισεις τις βολτες δειχνοντας την ασπρη αλυσιδα σου !:)
Περιμενε 20-30 λεπτα να ποτισουν οι ποροι και μετα ξεσκισε τη στη βολτα.
Κα8ε 800 χλμ ξαναψεκαρισε την.
Αυτα κανε τα στη καινουργια σου αλυσιδα που δε κρεμεται σα βυζι 80 αρας !


Από τότε που έγινε αυτό το ποστ έχω πάρει ακριβώς αυτό το σπρέυ !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

Alkis750
27/04/2005, 10:13
loipon vgale thn palia kai pigene pare mia
kainourgia autolipenomenh!! pou tsouzi ligaki alla
den 8elei tentoma kai 8elei kai poio ligo ladoma!
ego thn eixa panw 4 xronia
kai koita na se grapsoun kai oi eidiseis me tis
kinezikes alysides pou agorazeis! meta ta fonika
atmosidera.... oi fonikes alysides!!:uplate: :hypnotize :eyepop:

afrotwin
27/04/2005, 12:30
PEDIA AN INE NA VAZOUME KINEZIKA PROIONTA PANO STIS MIXANES MAS NA TO KLISOUME TO AFRICA KE NA PAME NA ARAKSOUME KANA MONASTIRAKI NA FTIKSOUME SILOGO FLORETAS NA GOUSTAROUME


NIKO PIGENE KE ALAKSE TORA GRANAZIA KE ALISIDA
KE 8A VALIS TOULAXISTON AFAM KE ENA DONTI MIKROTERO MPROSTA NA EXIS KALITERES EKINISIS KE NA TELIKES....


KE PARE TON DIRTY TILEFONO NA SOU PI TI 8A VALIS KE NA TO AGORASIS APO EKI AMA LAXI

TORA OMOS


KE KANE TIS VLAKIES POU AGORASES FOTISTIKO GIA TON KIPO
ANTE MIN SKOTOSIS KANENA KE PA8IS KE ESI KAMIA ZIMIA

OldMan
27/04/2005, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
PEDIA AN INE NA VAZOUME KINEZIKA PROIONTA PANO STIS MIXANES MAS...

:confused: :confused: :confused:

Γιατί ρε Afro, εγώ πήρα ένα ζευγάρι κινέζικα παπούτσια (μαζί με την κινεζούλα που τα φορούσε) και ήταν μια χαρά ....

:beer: :beer: :beer:

tifoefs
27/04/2005, 14:16
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Λοιπον αφρο θα κανω και γω το ιδιο ! Που πηγα σα λωλος και εβαλα renthal !
Δε με δωσανε αμερικανα μαζυ ! :bigcry: :bigcry:

Παω για κινεζικη τεχνολογια αποψε κιολας !:wave2:

:beer: :beer: :beer: :beer: :ninja:

crs-k
27/04/2005, 14:23
Τιποτα σε Ρωσικο - Ουκρανεζικο, δεν υπαρχει ρε μαγκες, για να βαλουμε κι εμεις ? :blush:

Καποιος ειδα εισαγει Ρωσιδες εδω μεσα ...

:lol: :rotflmao: :lol:

tifoefs
27/04/2005, 14:31
Εσυ εισαι παντρεμενος και δεν εχεις ψυχη :evil: :lol:

Θα κοιτας μονο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
27/04/2005, 14:35
MALISTA 8A TO GIRISOUME SE www.pos8amoukatsi.com
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

re pinasmena gerontia tis maseles akoniste prota re ke valte ke ligo logo giati tin ora tou aspasmou petagonte mexri to tavani
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

re si old i kinezoula i8ele poli fouskoma?
i ka8arizis me liga fisimata min pa8oume kana emfragma sto fouskoma..
:lol: :lol: :lol:

ala ise tsaxpinis esi exis trompa min po kompreser.....

:lol: :lol: :lol:


13676

OldMan
27/04/2005, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Εσυ εισαι παντρεμενος και δεν εχεις ψυχη :evil: :lol:
Θα κοιτας μονο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:lol: :lol: :lol:

Ισχυρίζεται κάτι τέτοιο ???

Για ρίξτε μια ματιά εδώ: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=8608&perpage=15&pagenumber=10

tifoefs
27/04/2005, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :lol: :lol:

Ισχυρίζεται κάτι τέτοιο ???

Για ρίξτε μια ματιά εδώ: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=8608&perpage=15&pagenumber=10


ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ !
Παει ! Καταλαβα πως γερασα ! με αρεσουν οι φωτογραφιες !

:bigcry: :eek: