PDA

View Full Version : Θόρυβος από φρένα σε Hornet 07 Abs



mamounias
05/10/2008, 09:47
Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με θόρυβο από τα μπροστινά φρένα σε HORNET 07 ABS ας βοηθήσει.
Κατά τη διάρκεια του φρεναρίσματος (μέτρια εως δυνατή πίεση) ακούγεται ένας ήχος σαν υψίσυχνο βουητό (βζζζζζζζζζζζζζζζζζζζνννννννν).
Το θέμα είναι ότι μετά το άφημα του φρένου συνεχίζει και ακούγεται ο ίδιος θόρυβος αλλά με μικρότερη ενταση.
Από το εξουσιοδοτημένο service μου είπαν οτι "αυτά με το ABS έτσι κάνουν".
Πρόβλημα στην απόδοση των φρένων δεν διαπίστωσα , αλλά σε έντονη χρήση (κατηφορικό στροφιλίκι) είναι πιο έντονο.
Παρακαλούνται οι ιδιοκτήτες ίδιας μοτοσυκλέτας (και οχι μόνο) να καταθέσουν τις απόψεις τους και τις εμπειρίες τους στο συγκεκριμένο θέμα-πρόβλημα(?)

banditgr
05/10/2008, 10:46
sinithos etsi akougontai ta metalika takakia.....sto 929 mou etsi kanoun..sxedon sinexeia apo tote pou ta ala3a.

bZrOo
05/10/2008, 11:28
Ναι φίλε μου και έμενα το κάνει αυτό τον ήχο, σαν να κόβει ξύλα με σέγα :lol:

Από ότι ξέρω (δεν είμαι ιδικός) τα τακάκια έρχονται σε επαφή συνέχεια με την δισκόπλακα για να μένουν ζεστά ,οπότε ίσως γιαυτό τα ακούς και μετά το φρενάρισμα. Τώρα ποιος είναι ο λόγος που κάνουν σαν σέγα δεν γνωρίζω και εγώ ...

OldMan
06/10/2008, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από bZrOo
τα τακάκια έρχονται σε επαφή συνέχεια με την δισκόπλακα για να μένουν ζεστά
Άκρως ενδιαφέρουσα άποψη ... :winka:

sniper
06/10/2008, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άκρως ενδιαφέρουσα άποψη ... :winka:

για να βράζουν και τα υγρά ρε συ..... :winka:

dimokritos
06/10/2008, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άκρως ενδιαφέρουσα άποψη ... :winka:

:a014: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από bZrOo
τα τακάκια έρχονται σε επαφή συνέχεια με την δισκόπλακα για να μένουν ζεστά

τα τακάκια είναι μόνιμα σε επαφή με την δισκόπλακα γιατί έτσι είναι η λειτουργία τους. δεν υπάρχει δύναμη να τα απωθήσει.

άσε που αν επέστρεφαν, στην πρώτη πίεση της μανέτας που θα έκανες θα τρόμπαρες αέρα.

toulis
06/10/2008, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
:a014: :rotflmao:



τα τακάκια είναι μόνιμα σε επαφή με την δισκόπλακα γιατί έτσι είναι η λειτουργία τους. δεν υπάρχει δύναμη να τα απωθήσει.

άσε που αν επέστρεφαν, στην πρώτη πίεση της μανέτας που θα έκανες θα τρόμπαρες αέρα.

:confused: :confused:

sniper
06/10/2008, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
:confused: :confused:



τι δεν κατάλαβες δλδ;

bZrOo
06/10/2008, 16:22
Α στο γεροδιαλο ,αλήτες :p μην πει μια κοτσάνα κάποιος αμέσως να τον φάτε.

Έτσι είχε πει ένας από τους πολλούς φωστήρες που συζητούσα κάποτε πάντως , θα του μεταφέρω τα ευχαριστώ σας που σας έμαθε και κάτι νέο :lol:

xrisimix
31/01/2011, 21:27
Αν και μετά από αρκετό καιρό ξαναενεργοποιο το θέμα
Έχω και εγώ το πρόβλημα αυτό (CBF 600 ABS) και είχα ποστάπει σχετικά στο forum.
Τον τελευταίο καιρό έχει παραγίνει το πρόβλημα.
Αν κάποιος έχει κάποια θποψία λύσης ας την καταθέσει.

(Θα αρχισουν να με γράφουν για θόρηβο)

mamounias
31/01/2011, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από xrisimix
Αν και μετά από αρκετό καιρό ξαναενεργοποιο το θέμα
Έχω και εγώ το πρόβλημα αυτό (CBF 600 ABS) και είχα ποστάπει σχετικά στο forum.
Τον τελευταίο καιρό έχει παραγίνει το πρόβλημα.
Αν κάποιος έχει κάποια θποψία λύσης ας την καταθέσει.

(Θα αρχισουν να με γράφουν για θόρηβο)

Απλά ΕΤΣΙ δουλεύουν οι συγκεκριμένες δαγκάνες σε συνδυασμό με τα συγκεκριμένα τακάκια-δίσκους σε όσες μοτοσυκλέτες έχουν "φορεθεί".
Ο "θόρυβος" δεν είναι όμως υπερβολικός - απλά αισθητός. Ένα καθάρισμα-τρίψιμο στα τακάκια ίσως μειώσει , για πολύ λίγο , το θόρυβο.
Καλού-κακού έλεγξε και τα τακάκια αν έχουν υλικό τριβής επάνω τους(μήπως φαγώθηκαν ??).
Όσο αφορά το θέμα της απόδοσης , δεν τίθεται ζήτημα , αφού έχω δοκιμάσει τη Σφήκα μου και στην πίστα των Σερρών και δεν παρατήρησα το παραμικρό (σε χαλαρούς για πίστα και ΟΧΙ σε αγωνιστικούς ρυθμούς)

Joyrider
31/01/2011, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από mamounias
Από το εξουσιοδοτημένο service μου είπαν οτι "αυτά με το ABS έτσι κάνουν".

Εμένα δεν κάνουν, να ανησυχώ? cABS έχω.

Μόνο στην αρχή τρίζουν συνήθως τα τακάκια, μέχρι να στρώσουν.

mamounias
31/01/2011, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Εμένα δεν κάνουν, να ανησυχώ? cABS έχω.

Μόνο στην αρχή τρίζουν συνήθως τα τακάκια, μέχρι να στρώσουν.

Μη μασάτε !!!!! Τα HONDA και ειδικά τα μοντέλα με ABS έχουν τα καλύτερα και ασφαλέστερα φρένα(ταπεινή μου άποψη).Ας βουϊζουν και λίγο...

Αυτά τα ρημάδια τα Michelin Power βγάλτε και βάλτε κανένα μαλακούτσικο λαστιχάκι για να δείτε ΔΙΑΦΟΡΑ στην ΑΣΦΑΛΕΙΑ και στην ΑΙΣΘΗΣΗ της μηχανή μας

Joyrider
01/02/2011, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mamounias
Μη μασάτε !!!!! Ας βουϊζουν και λίγο...

Μα αυτό λέω, ΔΕΝ βουίζουν..Μια χαρά είναι εκτός από το φυσιολογικό σφύριγμα όταν είναι φρέσκα ακόμα τα τακάκια..


Αρχικά δημιουργήθηκε από mamounias
Αυτά τα ρημάδια τα Michelin Power βγάλτε και βάλτε κανένα μαλακούτσικο λαστιχάκι για να δείτε ΔΙΑΦΟΡΑ στην ΑΣΦΑΛΕΙΑ και στην ΑΙΣΘΗΣΗ της μηχανή μας

Και αυτά μια χαρά ήταν.. Τα Μ5 που έχω τώρα βέβαια πολύ καλύτερα.

dimidomo
14/04/2011, 08:10
Και στο δικό μου έχω παρατηρήσει κάτι ανάλογο:Στο δεξί μπροστά δισκόφρενο ακούγεται ήχος,και κατά την πορεία και στο φρενάρισμα.Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι οτι έστω και μετά απο πχ 1 χιλ.το δεξί δισκόφρενο είναι ποιό ζεστό από το αριστερό.Βέβαια σε μεγάλες αποστάσεις το πρόβλημα δεν χειροτερεύει απλά υπάρχει πάλι αυτή η διαφορά θερμοκρασίας.