PDA

View Full Version : Gsxr 600 K4 (F1 Problem)



pipis
05/10/2008, 15:42
Σήμερα έκανα 200χλμ. με το μηχανακι και πηγα μετα στα Μεγαρα στο track day να δω. (ολα μια χαρα μέχρι εδω). Οταν πήγα να παρω κατι καφεδες απο την Παχη στη διαδρομή παρατηρησα οτι αντι για Θερμοκρασια εδειχνε ενα F1. Οταν και οταν πηγα να το ανοιξω δεν ανέβαζε καθόλου στροφες. Γενικά το μηχανάκι ακούγεται μια χαρα και στα χαμηλα δεν μπερδεύει. Αλλα οταν πας να ανοιξεις το γκαζι μπουκώνει.
Απο οτι εχω διαβασει εδω μεσα, μου μυρίζει αντλία βενζίνης... :sad:

giorgoskoz
05/10/2008, 15:58
Πιθανόν πρόβλημα με το σύστημα ψεκασμού που θα θελει επίσκεψη στο service.

samoure
05/10/2008, 17:42
Αν το πας σε ενα μηχανικο που να διαθετει τη φυσα για το μηχανακι σου και το βαλετε στο διαγνωστικο θα δεις ποια ακριβως ειναι η βλαβη

pipis
06/10/2008, 09:46
Βρήκα αυτό (http://www.gixxer.com/forums/showthread.php?t=174828) και το ποστάρω γιατί μπορεί να βοηθήσει και άλλους με το ίδιο πρόβλημα.

Βραχυκυκλώνοντας 2 ενώσεις, στην ένδειξη της θερμοκρασίας σου βγάζει τον κωδικό του σφάλματος και γλιτώνεις την επίσκεψη στο συνεργείο για να δεις ποιο σφάλμα είναι.
γιατί μπορεί να το βγάζει το FI χωρίς λόγο. Τώρα σε εμένα δεν είναι έτσι.

lakou636
06/10/2008, 14:13
φιλοσ μου ειχε ακριβωσ το ιδιο προβλημα
εχει βραχυκυκλωσει το μοτερακι που ανοιγοκλεινει τισ πεταλουδεσ
και γι¨αυτο τον λογο μπερδευει οταν ανοιγεισ πολυ το γκαζι.

pipis
07/10/2008, 07:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από lakou636
φιλοσ μου ειχε ακριβωσ το ιδιο προβλημα
εχει βραχυκυκλωσει το μοτερακι που ανοιγοκλεινει τισ πεταλουδεσ
και γι¨αυτο τον λογο μπερδευει οταν ανοιγεισ πολυ το γκαζι.

και έκανε κατι αυτος απο μόνος του? το πηγε καπου? του πήγε πολλά?
Ευχαριστώ!

lakou636
07/10/2008, 08:55
το πηγε στον μηχανικο και με κατι λαδια αν θυμαμαι καλα του πηγε 300 ευρω....στη ουσια το επιδιορθωσε δεν εβαλε καινουριο.....αν σηκωσεισ το ντεποζιτο και βγαλεισ το φιλτροκουτι θα δεισ οτι οι πεταλουδεσ ειναι κλειστεσ.αν τισ πιεσεισ λιγο με το δαχτυλο θα ανοιξουν αλλα καθε φορα που θα βαζεισ μπροστα και θα σβηνεισ το μηχανακι θα κανει ενα τσεκ ο εγκεφαλοσ τισ πεταλουδεσ και θα τρεμοπαιζουν με αποτελεσμα μετα απο 5-6 φορεσ να ξανακλεισουν μονεσ τουσ σαν ξεψυχισμενεσ...παντωσ την δευτερη φορα που μασ το εκανε ειμασταν θασο και εβαλα ενα λαμακι αναμεσα απο τισ πεταλουδεσ για να μεινουν ανοιχτεσ μιασ και οι πιεση που ασκουσε απο το τσεκ που εκανε ηταν πολυ μικρη και εμειναν ορθανοιχτεσ...το μηχανακι πηγαινε μαλλια κουβαρια.σαν υστερικο εκανε.....φανταζομαι ομωσ οτι δεν ειναι οτι καλυτερο γιατι ο κατασκευαστησ θα ειχε λογο που το εβαλε να λειτουργει και να ανοιγοκλεινει, απλα ηταν λογοσ αναγκησ που καναμε την πατεντα για να γυρισουμε πισω.... θα σου στειλω αργοτερα ποσο στοιχισε μονο η επισκευη απο το μοτερακι γιατι εχω και εγω το δικο μου στον ιδιο μαστορα για σερβισ και θα το παρω το μεσημερι....απλα πρεπει να τσεκαρεισ οτι οντωσ ειναι αυτο που συζηταμε αν και μου φαινεται το πιο πιθανο......
υ.γ σορρυ για το κατεβατο

pipis
07/10/2008, 10:54
:a10:

Αν το κατεβατό σε ενδιαφέρει, το καταπίνεις, δε το διαβάζεις...

GIXXERAKIAS
07/10/2008, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από lakou636
φιλοσ μου ειχε ακριβωσ το ιδιο προβλημα
εχει βραχυκυκλωσει το μοτερακι που ανοιγοκλεινει τισ πεταλουδεσ
και γι¨αυτο τον λογο μπερδευει οταν ανοιγεισ πολυ το γκαζι.
Παιδια μην λετε οτι σας κατεβει...μπορει του φιλου σου να ειχε οντως3 αυτο το προβλημα αλαλ δεν σημαινει οτι και του pipis θα εχει το ιδιο.Το F1 light αναβει για πανω απο 100 βλαβες και δινει κωδικους σε dealer mode για να βρουν το προβλημα.

Pipis πηγαινε σε ενα εξουσιοδοτημενο αν δεν το εχεις κανει ηδη και προς θεου αν ειναι μονιμα αναμμενο ΜΗΝ την κυκλοφορεις καθολου την μηχανη.Ολα αυτα που σου λενε απο εδω ειναι εικασιες και γιατροσοφια.Αν δεν ξερεις τον κωδικο της βλαβης δεν ξερεις να ειναι η βλαβη αυτη που λεει πιο πανω ο φιλος...μπορει να ειναι αυτη αλλα αν δεν ειναι??Σκεψου το λιγακι.:winka:

pipis
07/10/2008, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Παιδια μην λετε οτι σας κατεβει...μπορει του φιλου σου να ειχε οντως3 αυτο το προβλημα αλαλ δεν σημαινει οτι και του pipis θα εχει το ιδιο.Το F1 light αναβει για πανω απο 100 βλαβες και δινει κωδικους σε dealer mode για να βρουν το προβλημα.

Pipis πηγαινε σε ενα εξουσιοδοτημενο αν δεν το εχεις κανει ηδη και προς θεου αν ειναι μονιμα αναμμενο ΜΗΝ την κυκλοφορεις καθολου την μηχανη.Ολα αυτα που σου λενε απο εδω ειναι εικασιες και γιατροσοφια.Αν δεν ξερεις τον κωδικο της βλαβης δεν ξερεις να ειναι η βλαβη αυτη που λεει πιο πανω ο φιλος...μπορει να ειναι αυτη αλλα αν δεν ειναι??Σκεψου το λιγακι.:winka:

πήρα τηλέφωνο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, ο οποίος ήταν και ο πρώτος ιδιοκτήτης της μηχανής, γιατί μου είχε πει ότι είχε παρουσιάσει ακριβώς το ίδιο και σε αυτόν όταν την αγόρασα (απόλυτα ειλικρινής). Και την πήγε στη SUZUKI και του είπαν κάτι για αντικατάστασή injection λέει γύρω στα 1500Ε και τρελάθηκε! και μετά την πήγε στο motojapan από όπου την είχε αγοράσει και την έφτιαξαν μέσα σε 5 λεπτά χωρίς χρέωση, και λέω σήμερα για αρχή τουλάχιστον, να την πάω εκεί.
Τη μηχανή δε την κυκλοφορώ ούτως ή άλλος γιατί έχω παπί.
Το κόκκινο LED είναι μόνιμα αναμμένο και το FI αναβοσβήνει.

lakou636
07/10/2008, 14:09
φιλε GIXXERAKIAS
οπωσ ειπα¨B]το πιο πιθανο[/B]¨...
δεν ισχυριστηκα οτι ξερω την λυση
απλα του εδωσα μια αρχη να ξεκινησει να βρει το προβλημα του...
απλα στο πρωτο ποστ δεν το διατυπωσα σωστα γιατι βιαζομουν
φιλικα παντα....

GIXXERAKIAS
07/10/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από lakou636
φιλε GIXXERAKIAS
οπωσ ειπα¨B]το πιο πιθανο¨...
δεν ισχυριστηκα οτι ξερω την λυση
απλα του εδωσα μια αρχη να ξεκινησει να βρει το προβλημα του...
απλα στο πρωτο ποστ δεν το διατυπωσα σωστα γιατι βιαζομουν
φιλικα παντα.... [/B]
Παντα φιλικα..το πιθανο δεν το ειχα δει βαρεθηκα να διαβασω ρτο κατεβατο μεχρι τελος:D
:beer:

pipis
07/10/2008, 18:27
Τωρα και αν είμαι μπερδεμενος.

Πηγα στο μοτοτζαπαν σημερα και του λεω "το και το"
και μου λεει "το προβλημα το ξερω στο φτιαχνω σε 10 λεπτα αλλα θελω 200Ε"
Μου λεει αυτα τα λεφτα θα στα πάρω επειδη δεν μου εισαι πελατης γι'αυτο.
αλλιως θα ηταν τσαμπα. Του λέω εισαι ωραιος που δεν κοροιδευεις αλλα τωρα δεν μπορω να διαθεσω 200Ε.Θα το ψαξω και αλλου και αν δεν... θα ερθω.

Πηγα suzuki και οταν το ακουσε χωρις να το βαλει φισα μου λεει τρομπα βενζινης.
Του λεω οτι θα αγορασω στο e-bay και θα τη βαλω μονος και ειπε οκ!

Παω σπιτι και ψαχνω λιγο και βλεπω πως να δω τον κωδικο της βλαβης.

Το βαζω και βλεπω _C00 οπου σημαινει ολα καλα!
βγαζω το βραχυκυκλωμα και δεν υπαρχει FI πλεον!! χαρά εγω!!!
Το παω μια βολτα για να δω και ξανα αναβει το FI αλλα απο τα γκαζια ολα καλα.
Σε μια στιγμη ξανα κοβει γκαζι και ολα οπως πριν... :sad:

ξανα βαζω το βραχυκυκλωμα και βλεπω _C28 "C28 - SECONDARY THROTTLE VALVE ACTUATOR"

εψαξα λιγο και ειδα οτι το βγαζει σε πολλα Κ4.
Απο το bikenet βρηκα αυτο (http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=17502.0)

απο εξω βρηκα αυτο (http://www.motorcycle-journal.com/forum/gixxer-mixer/25721-secondary-throttle-valve-actuator-defect.html) .

Γενικα ξερω να μπλεκω με ηλεκτρονικα, μιας και ηλεκτρονικος στο επαγγελμα.
Τι προτεινετε??
Ο μοτοτζαπαν λετε να νομιζε οτι θα εσβηνε το FI οπως εγινε στην αρχη σε εμενα η οντως ξερει τη λυση??

GIXXERAKIAS
07/10/2008, 20:36
Ειδα το δευτερο λινκ που εβαλες και τα δινει ολα πολυ καλα με step by step πληροφοριες για το πως και τι.Γενικα να ειναι μονο αυτο ειναι πολυ ευκολο αν σασχολεισαι με ηλεκτρονικα.Και γω ασχολουμαι λιγακι (τα χαλαω.:D ) (πλακα κανω .:lol: ) και αν ποτε μου βγαλει και μενα κατι τεοιο η σελιδα εχει ηδη γινει saved as στο pc. :beer:

nktR
07/10/2008, 22:46
είναι συχνό φαινόμενο των κ4 ο σερβομηχανισμός που ρυθμίζει το άνοιγμα των πεταλούδων να χαλάει. Σαν ανταλλακτικό το κόστος δεν πρέπει να είναι μεγάλο, πάρ τηλ. 210 9239640 και ρώτα,
αλλιώς όπως κάνουν όλοι, καταργείς το άνοιγμα των πεταλούδων και είναι οκ.
Πρόχειρα εάν πιάνουν τα χέρια σου, βγάλε το φιλτροκούτι και άνοιξε τις πεταλούδες να δεις εάν δουλεύει και είναι αυτό. Από εκεί και πέρα εάν δεν ξέρεις πήγαινε στο μηχανικό σου.

όντως η λειτουργία του FI είναι άντε γειά.......


144622

pipis
11/10/2008, 12:34
Το πρόβλημα λύθηκε!!! βασικά με την πολύτιμη βοήθεια του r.i.p. απο το bikenet!!!!!!!
Κόστος Επισκευής 1,5Ε.
Αυτη την Εβδομάδα θα ακολουθήσει η λύση μαζι με πολλες χρήσιμες φωτο σε καινουριο θρεντ για να υπάρχει.
Πολυ ευκολο ηταν παντως!

Πάω να την χαρώ!!!!!!!

rip
12/10/2008, 14:41
Καλά το 1,5 ευρώ που το φαγες???????

Στα Πιρτσίνια ?????



:lol: :lol: :lol: :beer:
Keep it real φίλε και ότι πρόβλημα έχεις εδώ είμαστε εμείς!!!