PDA

View Full Version : R6 vs RR



alexr6
05/10/2008, 18:12
Παιδια γεια σας και απο εμενα!!
Καλως σας βρηκα,μια και ειμαι καινουριο μελος εδω..
Εχω τη ρ6 '08 εδω και ενα 5μηνο και ειμαι πολυ ευτυχισμενος!το ονειρο μου εγινε πραγματικοτητα..
Για την ιστορια, ειναι η πρωτη μου μηχανη.το προηγουμενο δικυκλο μου ηταν ενα..ποδηλατο..Ευτυχως τα μυαλα μου ειναι μεσα στο κεφαλι ακομα (και οχι πανω), οποτε τη μηχανη τη μαθαινω ακομα,και ευτυχως δε μου εχει συμβει τιποτα το ανεπιθυμητο..
Και ερχομαι στο θεμα τωρα.Ενα παληκαρι εχει την RR '06, και καθε φορα που τυχαινει να βρεθουμε ολο και πεταει σποντα για κοντρα.Δε μπορω να πω οτι καιγομαι για αυτην την κοντρα μια και δεν εχω συνηθισει πολυ γρηγορα ξεκινηματα, και δε μπορω να πω οτι ειμαι ετοιμος για κοντρα.Αλλα αν καποια στιγμη στο μελλον γινει αυτη η κοντρα ποια μηχανη θα νικαγε?Φυσικα εξαρταται και απο τον αναβατη, αλλα ποια μηχανη θα νικαγε?
Και αλλη μια απορια.Ψαχνω αρκετο καιρο να καταλαβω ποια ειναι πιο γρηγορη 600αρα και ποια 1000αρα-1300αρα μηχανη?και ολοι λενε οτι ειανι η hayabousa..ισχυει αυτο?
Ευχαριστω πολυ,καλες βολτες παιδια και παντα ορθιοι και υγιεις!

gdevelek
05/10/2008, 19:14
φιλαράκι να ξέρεις πως στις κόντρες σε δημόσιο δρόμο ο πιο βλάκας πάντα νικάει τον πιο γρήγορο

alexr6
05/10/2008, 19:21
δε το πιασα ρε συ gdevelek τι εννοεις ακριβως...

TOLISTOLAROS
05/10/2008, 19:25
Σε δημόσιο δρόμο φιλαράκο θα κερδίσει αυτός που θα πάρει το πιο ηλίθιο ρίσκο,δηλ:
-αυτός που θα μπει στο αντίθετο ρεύμα για να'χει περισσότερο χώρο να στρίψει
-αυτός που θα εξακολουθήσει ν'ανοίγει ενώ η ευθεία τελειώνει
-αυτός που αν βρεθεί πίσω θα κατεβάσει και γόνατο ακόμα και σε δρόμο με κίνηση για να πάρει τη ρεβανς
-αυτός που θα κλείσει τον αντίπαλο στα φρένα αδιαφορώντας αν θα τον ρίξει για να μη φάει προσπέραση
-αυτός που θα ξεκινήσει πριν ανάψει πράσινο


κοινώς ο πιο ΜΑΛΑΚΑΣ.
Πιστεύω να σε κάλυψα...

gdevelek
05/10/2008, 19:32
όταν κλείσεις τουλάχιστον 10.000χλμ με το μηχανάκι σου, μπες με το φίλο σου σε μια πίστα και... μετρείστε τις ;)

alexr6
05/10/2008, 19:32
ναι,φυσικα..εχετε απολυτο δικιο..αλλα και γι αυτο ειπα οτι φυσικα εξαραται και απο τον αναβατη κτλ..σαν μηχανες ομως ρωταω ποια ειναι πιο γρηγορη.αν ξερετε απο προσωπικες εμπειριες.αυτο.Ευχαριστω πολυ!

snow
05/10/2008, 19:40
me to 04 r6 perasa stin pista aiginiou to 06 cbr

g@m@ton,min asxolise:ninja:

r6 rules!:smokin:

nassosxlvbros
05/10/2008, 19:51
Οδήγησα πρόσφατα ένα R6 του 2008 και ώ! τι σύμπτωσις...παρέα στο δρόμο μου είχα έναν ορεξάτο με R6 του 04...(Λ.Καβάλας-μέχρι Ασπρόπυργο) παίδες,ο τύπος με κοίταγε με κυάλια... καλό χρυσό το 4άρι αλλά το νέο είναι σε άλλη διάσταση...ο φιλαράκος σου δεν θα έχει καμμία τύχη (αν το μάθεις καλά ή το δώσεις σε κάποιον που το έχει...)άσε που του ρίχνεις 10+ κλάσεις ομορφιά... :cool:

nassosxlvbros
05/10/2008, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από snow
me to 04 r6 perasa stin pista aiginiou to 06 cbr

g@m@ton,min asxolise:ninja:

r6 rules!:smokin:

δε νομίζω να τον πέρασες λόγω R6...μάλλον σε κουλό έπεσες...

άσχετο: πίστα στο Αιγίνιο;

ΠΙΣΤΑ;
:confused:
ΠΙΣΤΑ ΣΤΟ ΑΙΓΙΝΙΟ; ΠΟΤΕ; ΠΟΥ; ΠΩΣ;

snow
05/10/2008, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
δε νομίζω να τον πέρασες λόγω R6...μάλλον σε κουλό έπεσες...

άσχετο: πίστα στο Αιγίνιο;

ΠΙΣΤΑ;
:confused:
ΠΙΣΤΑ ΣΤΟ ΑΙΓΙΝΙΟ; ΠΟΤΕ; ΠΟΥ; ΠΩΣ;

einai mia pista ,pou eixe kanei o 8eofrastou ,prin kati xronia ,alla ta sxedia alla3an ,logo enos idrobiotopou konta stin pista..

......ton perasa logo r6 ,den itan koulos.kai ego zigizo 102kg.
episeis exo perasei kai ena sv1000 gimno..oxi kontres gia lefta ,mono gia na leme

nassosxlvbros
05/10/2008, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από snow
einai mia pista ,pou eixe kanei o 8eofrastou ,prin kati xronia ,alla ta sxedia alla3an ,logo enos idrobiotopou konta stin pista..

......ton perasa logo r6 ,den itan koulos.kai ego zigizo 102kg.
episeis exo perasei kai ena sv1000 gimno..oxi kontres gia lefta ,mono gia na leme

Δε ξέρω...οι κόντρες και τα περασματάκια είναι και πράγματα της στιγμής,ή να τον πέτυχες σε ακεφιές,ή πιθανότατα να είχε λάθος στημένο μηχανάκι...πάντως δεν είναι "ψόφιο"το Χόντα...και δύναμη στις μεσαίες έχει,και τιμόνια έχει,και φρένα καλά...και παρόλο τα κιλά σου αν έχεις στήσει το μοτόρι στα μέτρα σου,και ο άλλος "στοκ" τον έχεις χαλαρά...το στήσιμο από το μαμά έχει διαφορά σαν τη μέρα με τη νύχτα...

Άρα παρέμεινε όνειρο η πίστα στο Αιγίνιο....είπα και γω άλλαξε κάτι;.....:(

snow
05/10/2008, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Δε ξέρω...οι κόντρες και τα περασματάκια είναι και πράγματα της στιγμής,ή να τον πέτυχες σε ακεφιές,ή πιθανότατα να είχε λάθος στημένο μηχανάκι...πάντως δεν είναι "ψόφιο"το Χόντα...και δύναμη στις μεσαίες έχει,και τιμόνια έχει,και φρένα καλά...και παρόλο τα κιλά σου αν έχεις στήσει το μοτόρι στα μέτρα σου,και ο άλλος "στοκ" τον έχεις χαλαρά...το στήσιμο από το μαμά έχει διαφορά σαν τη μέρα με τη νύχτα...

Άρα παρέμεινε όνειρο η πίστα στο Αιγίνιο....είπα και γω άλλαξε κάτι;.....:(

mia xara einai i pista akoma.
den einai serres enta3ei...alla stis grames tis i pista den exei glistrimata ,einai ka8ari .kai i asfaltos super.

υ.γ. το cbr itan granazomeno me e3atmisi kai filtro.i ekinisi eixe ginei rollarista.

alla pali paizoun kai auta pou les gia akefies!

nassosxlvbros
05/10/2008, 21:04
Τι να πεις...πάλι καλά που υπάρχει απλώς και κάνετε το κέφι σας...απορίας άξιο είναι πως και δεν τη κατέστρεψαν οι "οικολόγοι".......:mad:

snow
05/10/2008, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Τι να πεις...πάλι καλά που υπάρχει απλώς και κάνετε το κέφι σας...απορίας άξιο είναι πως και δεν τη κατέστρεψαν οι "οικολόγοι".......:mad:

oi ikologoi kamia miza 8a i8elan.den paizei.
giro apo tin pista ,kai ston xomatodromo pigenontas gia tin pista exei ginei xomateri.
Kratame tis mites mas mexri na mpoume mesa.einai aparadekto.
alla ta skoupidia kai ta psofimia (skilia ,gatia)den tous peirazoun..MOUFA IKOLOGOI.
tespa.
ean grapseis sto youtube AIGHNIO i AIGINIO 8a me deis kai mena kai genika tin pista:winka:

nassosxlvbros
05/10/2008, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από snow
oi ikologoi kamia miza 8a i8elan.den paizei.
giro apo tin pista ,kai ston xomatodromo pigenontas gia tin pista exei ginei xomateri.
Kratame tis mites mas mexri na mpoume mesa.einai aparadekto.
alla ta skoupidia kai ta psofimia (skilia ,gatia)den tous peirazoun..MOUFA IKOLOGOI.
tespa.
ean grapseis sto youtube AIGHNIO i AIGINIO 8a me deis kai mena kai genika tin pista:winka:

Aν είχαμε πραγματικούς οικολόγους δε θάχαμε τέτοια χάλια...

BTW πάρε και μια ψιλή R6 VS CBR... έχουν κέφια πάντως....

http://www.youtube.com/watch?v=559st5EpTic&feature=related

:beer:

jafar
05/10/2008, 21:50
filaraki egw eixa r6 06
akou..den sigkrinontai se thema taxititas ayta ta 2 mixanakia
to r6 einai diplasia dinatotero..opws sto lew k as akoygete yperboliko..to rr san apodosi einai xalia..akoma k to 1000 den paei vima.exeis poli kalitero mixanaki..pigenete k oi 2 attiki odo k anoikste.tha ton afiseis trela pisw...

yamaha!!!!file

alexr6
05/10/2008, 21:58
ευχαριστω, και ειναι ωραια ρε παιδια αυτα που λετε, αλλα για αυτα που λενε οτι στις χαμηλες στροφες η r6 δεν 'τραβαει' και πολυ τι λετε?δηλαδη σε εκκινηση η RR θα φυγει πολυ μπροστα λογικα?

jafar
07/10/2008, 11:34
GIATI STIN EKKINISI EISAI ME LIGES STRWFES?XAXA TA 600 KSEKINANE EYKOLA TERMA

gdevelek
07/10/2008, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από jafar
akoma k to 1000 den paei vima.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:beer:

jafar
07/10/2008, 16:20
EXW ADIKO RE PAIDIA..EIPAME KALO MIXANAKI ALLA DEN KANEI..TWRA NA EXEIS 1000 K NA IDRWNEIS NA PERASEIS 600?IMARTON!!!

giannisfitros
08/11/2008, 12:20
file mou to r6 einai poli pio grhgoro apo to rr...na sou 8umiso oti gia fetos to r6 apodidei 134 aloga kai to rr 118.opws katalabeneis den exoun kamia epafh.to pio einai pio grhgoro pisteuw na katalabes. an ksereis gia na to odigeis to r6 o filos sou me to rr den exei kamia tyxh.an ksekinisete apo ekinish me 0 km tote einai 8ema pilotou...an ksekinisete me repriz , gia paradeigma me 40 km...kai anigete...8a ton peraseis me souza

giannisfitros
08/11/2008, 12:28
to pio grhgoro 600 einai to kawasaki ninja 636 tou 2004 - 2005 kai apodidei 134 aloga.pio dinato einai apo r6. to pio grhgoro 1000 einai to kawasaki zx10r 08 . to pio grhgoro 1300 einai hayabousa 08. an twra 8es na sugrineis 1000 me 1300 akou: mexri ta 250 km peripou to 1000 einai mprosta..epeidh exei kaliterh analogia ippodinamhs/varous...to 1300 logo megaliterhs rophs 8a anoigh kalitera apo esena meta ta 250 km - 270 km

Road67
08/11/2008, 16:59
α. Δεν διάβασα καμιά απάντηση και απαντώ απ' ευθείας. Φυσικά και διαφωνώ με την αγορά SS από άπειρο (δεν τίθεται θέμα πρωτόπειρού εδώ!) αλλά την πήρες και το μόνο που μπορώ να πω από καρδιάς είναι καλοτάξιδος και πάντα όρθιος.
β. Οι κόντρες που αφορούν ευθείες έχουν να κάνουν πρώτα με το πόσο καλό shift κάνει ο οδηγός και κατά δεύτερο με τη δύναμη της κάθε μηχανής.
γ. Οι κόντρες που συμπεριλαμβάνουν και στροφές αφορούν τη γενική ικανότητα του οδηγού και μετά τη μηχανή.
δ. Όποιος κάνει καγκουριές σε δρόμους είναι μ@λάκας. Άλλο αν εν κινήσει π.χ. συναντήσεις ένα άλλο μηχανάκι στην ΑΟ και ψιλοπαραβγείτε όπου και πάλι καγκουριά είναι. Στο δημόσιο δρόμο υπάρχουν πάρα πολλοί παράγοντες που δε μπορείς να υπολογίσεις και ούτε την ασφάλεια σου μπορείς να διασφαλίσεις.
ε. Άσε τις κόντρες και μάθε τη μηχανούλα σου καλά για τον εαυτό σου. Όχι RR και με το Hornet να είναι ο άλλος αν ξέρει καλά τη μηχανή του και έχει εμπειρία δεν πρόκειται να τον περάσεις ως άπειρος.

banditgr
10/11/2008, 16:07
kala...sinelthete ligo tora.
akou leei to r6 vgazei 135...xaxax:rotflmao:
eleos...ti paramithi pezei den legete...akou to 1000rr den paei vima kai einai pio argo apo r6!
Re valte ta se ena dinamometro sosto kai an vgaloun pano apo 100-105hp stis 25.000rpm tha einai kala....
Otan odigisete megalo 4cyl tha katalavete ti simenei ropi kai gkazi,kala pane ta 600,alla milame gia alli katigoria epidoseon.

Lefterissss46
10/11/2008, 17:06
de milame gia strofalo file m....eleos!!!!!!! milame gia to ti dinei i etaireia!!!!!! strofalo mama to r6 nomizw einai kapou 109 komma kati!!!!! k den sigrinei rr 1000 alla 600!!!! prin apadiseis diavase k katanoise t leme ligo!!! filika!!! R6 reeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!! meta to xaos!!!!!

giannisfitros
12/11/2008, 21:45
file leyterh kala ayta pou leme..oti to r6 einai poli dynato alla einai aparetito na to xeirizete empeiros kao euseiniditos odigos.exw dei polles kontres kai polla atyxhmata...!sto 8ema tou kalou odhgou exw dei ducati 749 (100 aloga 2kilindro) na pernaei sta 400 metra suzuki k6 600.apisteyto kai omws ali8ino.kai oi 2 pilotoi htan arketa kaloi alla aytos me to ducati htan prwta8liths newn kai mporese na ksekolisei to ducati me koftes xwris na tou sikw8ei kai xwris na toy kolisei to lastixo katw.ara ama eise kalos odigos ..ola paizoun.ayta oso anafora tis ekiniseis 0 - 400 m. sta repriz ekei entaksei metraei h ippodinami kai h roph kai ta kila ths ka8e mhxanhs.