PDA

View Full Version : Περιεργη βιδα.



George-3-
05/10/2008, 18:46
Γνωριζετε πως μπορω να ξεβιδωσω την βιδα της φωτογραφιας? Στο manual την αναφερει ως "Δωδεκαγωνη 7mm". Το 8mm καρυδακι δεν χωραει και το 9mm γυρναει χωρις να πιανει. Επισης ακομα και αν επιανε δεν θα εκανα δουλεια γιατι σε μερικα σημεια πρεπει να ειναι λεπτο το εργαλειο για να χωρεσει. Η βιδα ειναι στην κεφαλη κατω απο τους εκκεντροφορους.


144400

George-3-
05/10/2008, 18:47
Εδω ειναι που πρεπει να ειναι λεπτο.


144401

George-3-
05/10/2008, 18:59
Kατι δεν παει καλα στο τοπικ...:rolleyes:

johnpan
05/10/2008, 19:09
πού είναι ο παλιάνθρωπος? Μόνο για να μας βρίσει μπαίνει πλεόν? :smokin: :beer: :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
05/10/2008, 19:50
Με torx θηλυκό......το νούμερο δεν μπορώ να στο πω με το μάτι.......(λογικά 20 ή 25 θα είναι, έτσι κι αλλιώς θα χρειαστεί να πάρεις σειρά καρυδάκια torx....)
Ψάξε σε καλή μάρκα (facom κτλ.) και σταμάτα να παίζεις με καρυδάκια εξάγωνα πριν είναι αργά....


:) :)

sakisvolos
05/10/2008, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Γνωριζετε πως μπορω να ξεβιδωσω την βιδα της φωτογραφιας? Στο manual την αναφερει ως "Δωδεκαγωνη 7mm". Το 8mm καρυδακι δεν χωραει και το 9mm γυρναει χωρις να πιανει. Επισης ακομα και αν επιανε δεν θα εκανα δουλεια γιατι σε μερικα σημεια πρεπει να ειναι λεπτο το εργαλειο για να χωρεσει. Η βιδα ειναι στην κεφαλη κατω απο τους εκκεντροφορους.


Καλησπέρα!

Η βίδα αυτή είναι κοινή δωδεκάγωνη και τη συναντάς πολύ συχνά στο εσωτερικό κινητήρων (αυτοκινήτων τουλάχιστον)!
Δοκίμασε με ένα πολύγωνο κλειδί να δεις ποιο κάνει και πήγαινε πάρε ένα καρυδάκι καλής μάρκας
γιατί τα φτηνιάρικα θα σου χαλάσουν το κεφάλι της βίδας!
Επίσης ΜΗΝ δοκιμάσεις να λύσεις κάποια βίδα από αυτές με πολύγωνο (εκεί όπου αυτό μπαίνει) γιατί
επίσης θα την καταστρέψεις!

Μην πάρεις torx καρυδάκια για αυτή τη βίδα γιατί απλά δεν είναι τέτοια η βίδα της φωτογραφίας που
ανέβασες!

Υ.Γ. Τα καρυδάκια που θα πάρεις να είναι καλής μάρκας όπως FACOM USAG ELORA GEDORE ή ακόμα και FORCE ιταλικά που είναι αρκετά φθηνά ενώ είναι πολύ σωστά στο ''κόψιμο τους' και πολύ ανθεκτικά!


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

dirtbird
05/10/2008, 23:35
Mάλλον έχει δίκιο ο Σάκης....για δες εδώ (http://www.usag-tools.com/prodotti/famiglia.htm?id=235%201/2%20LN#) ή εδώ (http://www.usag-tools.com/prodotti/lista_famiglie.htm?id=CC)...

orcinious
06/10/2008, 00:13
κοινός είναι σκατοβιδα και μπαίνει για να μην την πειράζει ο καθένας μας :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao::rotflmao:


τα δωδεκαγωνα κάνουν και για 6γωνα αλλά δεν αντέχουν σε μεγάλες ροπές (κλωτσά) υπάρχουν και πολύ φτηνές κασετίνες σε πάγκους άμα είναι να λύσεις μονό μια φορά

George-3-
06/10/2008, 11:45
Οχι με το που ειδα οτι κατι δεν παει καλα το εκοψα. Το κακο ειναι οτι το μοτερ αραζει στο σαλονι και η πορτα ειναι σχεδον παντα ανοιχτη για τις αναθυμιασεις σε θερμοκρασια 10-12 την ακουω το βραδυ οποτε οτι με καθυστερει... Oποτε παμε για κοινη δωδεκαγωνη κασετινα. Το βασικο ειναι οτι πρεπει να ειναι λεπτο ωστε να χωρεσει και στα στενα σημεια. Επισης θα χρειαστω κατι να μπαινει σε καστανια ωστε μετα να χρησημοποιηθει ροποκλειδο για το δεσιμο.

Μεχρι τωρα η δουλεια εχει γινει ολη με Force και μαλλον εκει θα συνεχισω γιατι δεν εχω παραπονο.

Αμα γνωριζει κανενας και κανα κωδικο για κασετινα Force εχε καλως γιατι εδω που ρωτησα αλλα ελεγα και αλλα μου ελεγαν μονο με κωδικο θα παρω αυτο που θελω.

OldMan
06/10/2008, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Το κακο ειναι οτι το μοτερ αραζει στο σαλονι και η πορτα ειναι σχεδον παντα ανοιχτη για τις αναθυμιασεις σε θερμοκρασια 10-12 την ακουω το βραδυ οποτε οτι με καθυστερει...
Γιατί δεν καταλαβαίνω ιτς μπιτ τιπτις ??? :look:

dirtbird
06/10/2008, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί δεν καταλαβαίνω ιτς μπιτ τιπτις ??? :look:

Τουλάχιστον εάν διευκρίνιζε... 10-12 C ή F..... Όχι?

George-3-
07/10/2008, 18:11
To μοτερ ειναι στο σαλονι στο τραπεζακι μεσης. Ειναι ανοιγμενο εκει διπλα στην μπαλκονορπορτα που εχει κλειστα μπατζουρια αλλα ανοιχτο τζαμι να μπαινει αερας γιατι διπλα κοιμαμαι και αμα κλεισω μετα απο λιγο βρομοκοπαει (μου αρεσει ομως) βενζινη και λαδι. Τωρα το βραδυ εχει καποιες μερες και 10-12C οποτε σε λιγο καιρο θα ερθουν 6-7C και δεν ειναι να εχω πορτα ανοιχτη.

OldMan
08/10/2008, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
To μοτερ ειναι στο σαλονι στο τραπεζακι μεσης. Ειναι ανοιγμενο εκει διπλα στην μπαλκονορπορτα που εχει κλειστα μπατζουρια αλλα ανοιχτο τζαμι να μπαινει αερας γιατι διπλα κοιμαμαι και αμα κλεισω μετα απο λιγο βρομοκοπαει (μου αρεσει ομως) βενζινη και λαδι. Τωρα το βραδυ εχει καποιες μερες και 10-12C οποτε σε λιγο καιρο θα ερθουν 6-7C και δεν ειναι να εχω πορτα ανοιχτη.
Ναι ρε μάστορα, αλλά αυτά μάλλον πρέπει να τα πεις στην αρμόδια στήλη του Cosmopolitan ... :winka: