PDA

View Full Version : Υποβρύχιες Kαταστροφές….



ggs
06/10/2008, 15:33
Βλέποντας κατά καιρούς φωτογραφίες υπερήφανων αναβατών (κυριως on-off) που καταποντίζουν τις μηχανές τους σε λίμνες, ποτάμια, θάλασσες (με απώτερο σκοπό την «μάχιμη» φωτογραφία) και σκεπτόμενος το σχόλιο συνφορουμιτη (tpap) σε άλλο thread:

«Σημ:
αν ξέραν κατά το ελάχιστο, τι θερμοκρασιακό σοκ παθαίνει ο κύλινδρος --ιδίως αερόψυκτου-- όταν βυθίζεται σε νερό...ίσως --λέω ίσως, γιατί και πάλι διατηρώ τις αμφιβολίες μου-- να σκεφτόσαντε δις πριν βουτήξουν.»


Θέλω να ρωτηξω με την σειρά μου ..

-τι παθαίνουν οι μηχανές όταν υπόκεινται στο μαρτύριο του κρύου μπάνιου ενώ έχουν ανεβάσει θερμοκρασία 90ο – 100ο βαθμούς ???

-Είναι επικίνδυνο για την μηχανή ???

-Παίζει ρόλο ,και πόσο, αν είναι μονοκυλινδρο –δικύλινδρο ,αερόψυκτο κ.λ.π. ???

-ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να περάσεις υδάτινο κόλλημα χωρίς να καταπονήσεις τον κινητήρα???


:wave2: :wave2:

p@nos
06/10/2008, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Βλέποντας κατά καιρούς φωτογραφίες υπερήφανων αναβατών (κυριως on-off) που καταποντίζουν τις μηχανές τους σε λίμνες, ποτάμια, θάλασσες (με απώτερο σκοπό την «μάχιμη» φωτογραφία) και σκεπτόμενος το σχόλιο συνφορουμιτη (tpap) σε άλλο thread:

«Σημ:
αν ξέραν κατά το ελάχιστο, τι θερμοκρασιακό σοκ παθαίνει ο κύλινδρος --ιδίως αερόψυκτου-- όταν βυθίζεται σε νερό...ίσως --λέω ίσως, γιατί και πάλι διατηρώ τις αμφιβολίες μου-- να σκεφτόσαντε δις πριν βουτήξουν.»


Θέλω να ρωτηξω με την σειρά μου ..

-τι παθαίνουν οι μηχανές όταν υπόκεινται στο μαρτύριο του κρύου μπάνιου ενώ έχουν ανεβάσει θερμοκρασία 90ο – 100ο βαθμούς ???

-Είναι επικίνδυνο για την μηχανή ???

-Παίζει ρόλο ,και πόσο, αν είναι μονοκυλινδρο –δικύλινδρο ,αερόψυκτο κ.λ.π. ???

-ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να περάσεις υδάτινο κόλλημα χωρίς να καταπονήσεις τον κινητήρα???


:wave2: :wave2:



λογω της αποτομης συστολης λογω την αποτομης μεταβολης θερμοκρασιας μπορει ακομα και να ραγισει το μπλοκ του κιλυνδρου...

θεωρητικα το αεροψυκτο εχει μεγαλυτερο προβλημα απο ενα υδροψυκτο,λογω της υψηλοτερης θερμοκρασιας που εχει το μπλοκ...

ο ενδεδειγμενος τροπος για να περασεις απο νερα ειναι να περνας απο σημεια που το νερο δεν ξεπερναει τους 30 ποντου maximum...

οποιος παει να μπει πιο βαθεια ειναι επιοικως:a31: ,μιλαμε για μηχανες,εχουν ροδες και ειναι για δρομο,αμα ηταν για να μπαινουν σε νερα θα ειχαν προπελα επανω...

BELZEBOYLIS
06/10/2008, 15:47
Δεν παθαίνουν τίποτα τα μηχανάκια ορέ !! Μια χαρά πάνε παντού !!!!

KaTaNaS
06/10/2008, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Δεν παθαίνουν τίποτα τα μηχανάκια ορέ !! Μια χαρά πάνε παντού !!!!

πες μου οτι ησουν στην Ιερα Οδό τη προηγούμενη βδομαδα με τη μπέμπα και ενα καφέ παντελόνι...

p@nos
06/10/2008, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Δεν παθαίνουν τίποτα τα μηχανάκια ορέ !! Μια χαρά πάνε παντού !!!!


ναι αμα το βαλεις σε μισο μετρο νερο και στραβωσει καμια μπιελα μια χαρα παει παντου...

:lol: :lol: :lol:

BELZEBOYLIS
06/10/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
πες μου οτι ησουν στην Ιερα Οδό τη προηγούμενη βδομαδα με τη μπέμπα και ενα καφέ παντελόνι...


Διόλου απίθανο ...Συχνά περνάω απο την ιερά και έχω και καφέ παντελόνι :lol: :rotflmao: :lol: :wave2:

BELZEBOYLIS
06/10/2008, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ναι αμα το βαλεις σε μισο μετρο νερο και στραβωσει καμια μπιελα μια χαρα παει παντου...

:lol: :lol: :lol:


...δηλαδή αν σε πιάσει και καμιά καλή μπόρα σε ταξίδι , το έχασες το μηχανάκι ??

p@nos
06/10/2008, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
...δηλαδή αν σε πιάσει και καμιά καλή μπόρα σε ταξίδι , το έχασες το μηχανάκι ??


αμα εχεις ενα μπουκαλι νερο με ανοιχτο καπακι πανω στη μηχανη ενω προχωρας θα γεμισει με νερο?

αμα το βουτηξεις ομως σε μια λεκανη με νερο θα γεμισει?

BELZEBOYLIS
06/10/2008, 16:29
παραπάνω λες ''οτι λογω της αποτομης συστολης λογω την αποτομης μεταβολης θερμοκρασιας μπορει ακομα και να ραγισει το μπλοκ του κιλυνδρου...'' εκεί πήγαινε η βροχή...Αν θα πάρει νερά είναι άλλο θέμα!

p@nos
06/10/2008, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
παραπάνω λες ''οτι λογω της αποτομης συστολης λογω την αποτομης μεταβολης θερμοκρασιας μπορει ακομα και να ραγισει το μπλοκ του κιλυνδρου...'' εκεί πήγαινε η βροχή...Αν θα πάρει νερά είναι άλλο θέμα!


καμια σχεση η απαγωγη της θερμοτητας που δεχεται το μπλοκ απο τις σταγωνες της βροχης σε σχεση με το αν το ''βαπτησεις'' σε νερο...

ggs
06/10/2008, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
λογω της αποτομης συστολης λογω την αποτομης μεταβολης θερμοκρασιας μπορει ακομα και να ραγισει το μπλοκ του κιλυνδρου...

θεωρητικα το αεροψυκτο εχει μεγαλυτερο προβλημα απο ενα υδροψυκτο,λογω της υψηλοτερης θερμοκρασιας που εχει το μπλοκ...

ο ενδεδειγμενος τροπος για να περασεις απο νερα ειναι να περνας απο σημεια που το νερο δεν ξεπερναει τους 30 ποντου maximum...

οποιος παει να μπει πιο βαθεια ειναι επιοικως:a31: ,μιλαμε για μηχανες,εχουν ροδες και ειναι για δρομο,αμα ηταν για να μπαινουν σε νερα θα ειχαν προπελα επανω...

Όλα αυτά που λες ακούγονται πολύ λογικά και θα συμφωνήσω…

Όμως , δεν έχω ακούσει ή διαβάσει τίποτα σχετικά με βλάβες στον κινητήρα που προκλήθηκαν από «βαφτίσια»…έχω ακούσει και διαβάσει πάρα πολλά για τα ηλεκτρικά πρόβλημα …

Μήπως , οι κινητήρες «προστατεύονται» με κάποιο τρόπο από τις απότομες μεταβολές θερμοκρασίας ???

Πάντως , καλό είναι να μην τους ζορίζουμε με «βαφτίσια»….

mikios400
06/10/2008, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
μιλαμε για μηχανες,εχουν ροδες και ειναι για δρομο,αμα ηταν για να μπαινουν σε νερα θα ειχαν προπελα επανω...

δηλαδή λες πως μόνο οι BMW είναι για τέτοια πράματα... ή ότι είναι βάρκες ;!;!;!;! ... :confused: :confused:





άντε να ελαφραίνει λίγο η ατμόσφαιρααααα :D

dirtbird
06/10/2008, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs

-ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να περάσεις υδάτινο κόλλημα χωρίς να καταπονήσεις τον κινητήρα???


:wave2: :wave2:

Με σταδιακή εμβάπτιση? :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao:

Αναλυτικότερα.... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=54718&perpage=15&pagenumber=6)


144499

ggs
06/10/2008, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Με σταδιακή εμβάπτιση? :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao:

Αναλυτικότερα.... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=54718&perpage=15&pagenumber=6)

Τι κάνει ο άνθρωπος για να μην βρέξει τον κινητήρα του ΚΤΜ…

:lol: :lol:





Να είσαι καλά και πάντα τέτοια …

:beer: :beer:

el_hymador
06/10/2008, 16:48
Ρε σεις τι ειναι αυτα που γραφετε;

Τοτε τα μισα enduro θα πηγαιναν για καρτερ η κυλινδρο καθε εβδομαδα και περισσοτερα απο το 1/3 των on-off καθε μηνα...:rolleyes:

Οταν -πολυ παλια- κατασκευαζοντουσαν κινητηρες απο μαντεμι, ναι υπηρχαν σοβαρες πιθανοτητες να ραγισει καποιο μερος η τμημα απο αποτομη θερμοκρασιακη μεταβολη...

Και τωρα συμβαινει, αλλα στην συντριπιτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων (οι οποιες ειναι πολυ-πολυ λιγες) προκειται για ατελεια στην χυτευση του μπλοκ η του καρτερ.

BELZEBOYLIS
06/10/2008, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikios400
δηλαδή λες πως μόνο οι BMW είναι για τέτοια πράματα... ή ότι είναι βάρκες ;!;!;!;! ... :confused: :confused:





άντε να ελαφραίνει λίγο η ατμόσφαιρααααα :D

για λεγε για λέγε ....:smokin:

p@nos
06/10/2008, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikios400
δηλαδή λες πως μόνο οι BMW είναι για τέτοια πράματα... ή ότι είναι βάρκες ;!;!;!;! ... :confused: :confused:





άντε να ελαφραίνει λίγο η ατμόσφαιρααααα :D


και περιμενα ποιος θα το ρωτησει...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

p@nos
06/10/2008, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ρε σεις τι ειναι αυτα που γραφετε;

Τοτε τα μισα enduro θα πηγαιναν για καρτερ η κυλινδρο καθε εβδομαδα και περισσοτερα απο το 1/3 των on-off καθε μηνα...:rolleyes:

Οταν -πολυ παλια- κατασκευαζοντουσαν κινητηρες απο μαντεμι, ναι υπηρχαν σοβαρες πιθανοτητες να ραγισει καποιο μερος η τμημα απο αποτομη θερμοκρασιακη μεταβολη...

Και τωρα συμβαινει, αλλα στην συντριπιτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων (οι οποιες ειναι πολυ-πολυ λιγες) προκειται για ατελεια στην χυτευση του μπλοκ η του καρτερ.


τα εντοπυρο 1ον ειναι κατασκευασμενα να εχουν υψηλοτερης αντοχης υλικα, γι'αυτο εξαλλου ειναι και πολυ ακριβα...

και δε νομιζω κανενας απο αυτους που περνουν εντουρο να το κανουν ποταμοπλοιο...

dirtbird
06/10/2008, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τα εντοπυρο 1ον ειναι κατασκευασμενα να εχουν υψηλοτερης αντοχης υλικα, γι'αυτο εξαλλου ειναι και πολυ ακριβα...

και δε νομιζω κανενας απο αυτους που περνουν εντουρο να το κανουν ποταμοπλοιο...

Το DT μου με το οποίο άρχισα να τρέχω enduro, δεν παρουσίασε ποτέ κάποιο ρήγμα στον κύλινδρο του.....


Tώρα που το σκέφτομαι και τα 2 μου DT που είχα δνε πάθανε ποτέ κάτι τέτοιο....:winka:


μην με ρωτήσεις για το YZ.... αλλά δεν έφταιγε το νερό....

BELZEBOYLIS
06/10/2008, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikios400
δηλαδή λες πως μόνο οι BMW είναι για τέτοια πράματα... ή ότι είναι βάρκες ;!;!;!;! ... :confused: :confused:





άντε να ελαφραίνει λίγο η ατμόσφαιρααααα :D



το θέμα το έχουμε εξαντλήσει σε προηγούμενο ποστ , λύσαμε και το θέμα της ... προτεραιότητας (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30183&perpage=15&pagenumber=1)

Tpap
06/10/2008, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Οταν -πολυ παλια- κατασκευαζοντουσαν κινητηρες απο μαντεμι, ναι υπηρχαν σοβαρες πιθανοτητες να ραγισει καποιο μερος η τμημα απο αποτομη θερμοκρασιακη μεταβολη...

Και τωρα συμβαινει, αλλα στην συντριπιτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων (οι οποιες ειναι πολυ-πολυ λιγες) προκειται για ατελεια στην χυτευση του μπλοκ η του καρτερ.

χυμαδόρ, ξέρεις ότι σε εκτιμώ, αλλά τις παραπάνω πληροφορίες τις σκέφτηκες από μόνος σου, τις γκούκλαρες ή είναι απαύγασμα προσωπικής εμπειρίας...? :confused:

ggs
06/10/2008, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ρε σεις τι ειναι αυτα που γραφετε;

Τοτε τα μισα enduro θα πηγαιναν για καρτερ η κυλινδρο καθε εβδομαδα και περισσοτερα απο το 1/3 των on-off καθε μηνα...:rolleyes:

Οταν -πολυ παλια- κατασκευαζοντουσαν κινητηρες απο μαντεμι, ναι υπηρχαν σοβαρες πιθανοτητες να ραγισει καποιο μερος η τμημα απο αποτομη θερμοκρασιακη μεταβολη...

Και τωρα συμβαινει, αλλα στην συντριπιτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων (οι οποιες ειναι πολυ-πολυ λιγες) προκειται για ατελεια στην χυτευση του μπλοκ η του καρτερ.


Ακριβώς αυτή είναι και εμένα η απορία μου…

Οπότε ,παρ όλο που ακούγεται «λογικό» τα μέταλλα του κινητήρα να καταπονούνται υπερβολικά από την απότομη διαφορά θερμοκρασίας ,εντούτοις ΔΕΝ υπάρχει τέτοια περίπτωση λόγω των ανοχών που παρουσιάζουν τα σύγχρονα κράματα μετάλλων που χρησιμοποιούν οι μοτο –βιομηχανίες

(αν έχω καταλάβει από την μέχρι τώρα κουβέντα και αφαιρώντας το ανελέητο spam)
:confused:

Tpap
06/10/2008, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Οπότε ,παρ όλο που ακούγεται «λογικό» τα μέταλλα του κινητήρα να καταπονούνται υπερβολικά από την απότομη διαφορά θερμοκρασίας ,εντούτοις ΔΕΝ υπάρχει τέτοια περίπτωση λόγω των ανοχών που παρουσιάζουν τα σύγχρονα κράματα μετάλλων που χρησιμοποιούν οι μοτο –βιομηχανίες

Φίλε ggs, άλλο ανοχή -άλλο αντοχή. Οι σημερινές κατασκευές έχουν υψηλότερες αντοχές και μικρότερες ανοχές.

Το: ''''ΔΕΝ υπάρχει τέτοια περίπτωση λόγω των ανοχών που παρουσιάζουν τα σύγχρονα κράματα μετάλλων που χρησιμοποιούν οι μοτο –βιομηχανίες''''

δεν υπάρχει σε τούτο τον μάταιο κόσμο...

ggs
06/10/2008, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Φίλε ggs, άλλο ανοχή -άλλο αντοχή. Οι σημερινές κατασκευές έχουν υψηλότερες αντοχές και μικρότερες ανοχές.

Το: ''''ΔΕΝ υπάρχει τέτοια περίπτωση λόγω των ανοχών που παρουσιάζουν τα σύγχρονα κράματα μετάλλων που χρησιμοποιούν οι μοτο –βιομηχανίες''''

δεν υπάρχει σε τούτο τον μάταιο κόσμο...

k έχεις δίκιο ….δεν χρησιμοποίησα σωστά τις λέξεις ….

Πάντως αυτό που θέλω να πω είναι ότι ακούγεται ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΟ η απότομη αλλαγή θερμοκρασίας να καταπονεί ιδιαίτερα τα μέταλλα του κινητήρα ,αλλά στην πράξη ΔΕΝ έχω ακούσει ποτέ να έχει παρουσιάσει κάποιος κινητήρας πρόβλημα γι αυτόν τον λόγο.

Δεν μπορώ να διαφωνήσω μαζι σου γιατί αυτά που λες είναι λογικά ΑΛΛΑ δεν μπορώ να διαφωνήσω και με τον χυμαδορ γιατί κι αυτός ΛΟΓΙΚΑ μιλάει …

Προσπαθώ να βρω τι πραγματικά ισχύει..
:confused: :confused:

:beer: :beer:

el_hymador
06/10/2008, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
χυμαδόρ, ξέρεις ότι σε εκτιμώ, αλλά τις παραπάνω πληροφορίες τις σκέφτηκες από μόνος σου, τις γκούκλαρες ή είναι απαύγασμα προσωπικής εμπειρίας...? :confused:

Εχοντας κατ εξακολουθηση βουτηξει αρκετα μηχανακια μεχρι τα μπουνια στο νερο, δεν εγινε τιποτα....ουτε κρακ, ουτε κρουκ... συμπεριλαμβανομενου φυσικα και του CBF που ανεβηκε ουκ ολιγες φορες χωματοδρομους σε βουνα καλοκαιρι με δευτερα και το βεντιλατερ να δουλευει υπερωριες και περασε ποταμακια και ποταμαρες χωρις ποτε να δημιουργηθει το παραμικρο προβλημα....για το LC4, το Canyon και το AX-1 δεν το συζητω καν...οτι λασπολακκουβα και χειμαρρος υπαρχει στην Βορειοανατολικη Αττικη εχουν περασει απο μεσα :D

και δεν ημουν μονος βεβαια...δεκαδες φορες φιλοι με καθε λογης μηχανακι καναν τα ιδια (και χειροτερα) και ποτε δεν ραγισε μοτερ.....χωρια τα ανελεητα πλυσιματα με πιεση στα βενζιναδικα παρα τις προτροπες των πλυντηριαδων "να το αφησουμε να κρυωσει"

Εχοντας επισης "πυροβολημενο" αδερφο με τα 4 X 4 εχω παρακολουθησει αμετρητες φορες Τζιπουρες με αναπνευστηρα (snorkel) να γινονται υποβρυχιο σε παγωμενα νερα ενω εχουν μολις βγει απο κολασμενους βαλτοδρομους και Trail κομματια με το μοτερ σε θεροκαρασια τηξεως....και εκει, κανενα προβλημα παλι...και μιλαμε απο αρχαιολογιες Jeep και LR πετρελαιο, μεχρι και "αλουμινενια" SUV...

Εκτος αυτου, πιστεψε με, σκαμπαζω κατι της απο τεχνικα...

Για πες ομως τον αντιλογο... εχει ενδιαφερον....:smokin:

ggs
06/10/2008, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Εχοντας κατ εξακολουθηση βουτηξει αρκετα μηχανακια μεχρι τα μπουνια στο νερο, δεν εγινε τιποτα....ουτε κρακ, ουτε κρουκ... συμπεριλαμβανομενου φυσικα και του CBF που ανεβηκε ουκ ολιγες φορες χωματοδρομους σε βουνα καλοκαιρι με δευτερα και το βεντιλατερ να δουλευει υπερωριες και περασε ποταμακια και ποταμαρες χωρις ποτε να δημιουργηθει το παραμικρο προβλημα....για το LC4, το Canyon και το AX-1 δεν το συζητω καν...οτι λασπολακκουβα και χειμαρρος υπαρχει στην Βορειοανατολικη Αττικη εχουν περασει απο μεσα :D

και δεν ημουν μονος βεβαια...δεκαδες φορες φιλοι με καθε λογης μηχανακι καναν τα ιδια (και χειροτερα) και ποτε δεν ραγισε μοτερ.....χωρια τα ανελεητα πλυσιματα με πιεση στα βενζιναδικα παρα τις προτροπες των πλυντηριαδων "να το αφησουμε να κρυωσει"

Εχοντας επισης "πυροβολημενο" αδερφο με τα 4 X 4 εχω παρακολουθησει αμετρητες φορες Τζιπουρες με αναπνευστηρα (snorkel) να γινονται υποβρυχιο σε παγωμενα νερα ενω εχουν μολις βγει απο κολασμενους βαλτοδρομους και Trail κομματια με το μοτερ σε θεροκαρασια τηξεως....και εκει, κανενα προβλημα παλι...και μιλαμε απο αρχαιολογιες Jeep και LR πετρελαιο, μεχρι και "αλουμινενια" SUV...

Εκτος αυτου, πιστεψε με, σκαμπαζω κατι της απο τεχνικα...

Για πες ομως τον αντιλογο... εχει ενδιαφερον....:smokin:


Φίλε χυμαδορ ,

Θέλω να σε ρωτήσω ΓΙΑΤΙ (αν ξέρεις) ΔΕΝ παρουσιάζουν προβλήματα οι κινητήρες στην απότομη αλλαγή θερμοκρασίας ???


:beer:

el_hymador
06/10/2008, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Φίλε χυμαδορ ,

Θέλω να σε ρωτήσω ΓΙΑΤΙ (αν ξέρεις) ΔΕΝ παρουσιάζουν προβλήματα οι κινητήρες στην απότομη αλλαγή θερμοκρασίας ???


:beer:


Το εχεις ηδη απαντησει μονος σου....ολα εχουν να κανουν με τα συγχρονα κραμματα με τα οποια κατασκευαζονται οι κιντηρες πλεον. Αυτα παρουσιαζουν μικρες διαστολες - συστολες σε αποτομες θερμοκρασιακες μεταβολες...κοινως δεν την "ακουνε" με λιγο νερακι.

Επιπροσθετα, οι τεχνικες χυτευσης εχουν και αυτες βελτιωθει πολυ με την σειρα τους και τα κραματα των μεταλλων εκτος του οτι σπανιως παρουσιαζουν κατασκευαστικες ατελειες, ειναι απολυτα "ομογενοποιημενα" κατα καποιο τροπο...δεν ξερω αν ειναι η σωστη εκφραση, αλλα σε καθε mm2 (και mm3) της επιφανειας του θα συναντησεις τις ιδιες ποσοτητες και συμπυκνωσεις στοιχειων (περιπου)...αυτο εχει σαν αποτελεσμα οι οποιες διαστολοσυστολες να πραγματοποιουνται με τον ιδιο τροπο σε ολη την επιφανεια τους.

ggs
06/10/2008, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Το εχεις ηδη απαντησει μονος σου....ολα εχουν να κανουν με τα συγχρονα κραμματα με τα οποια κατασκευαζονται οι κιντηρες πλεον. Αυτα παρουσιαζουν μικρες διαστολες - συστολες σε αποτομες θερμοκρασιακες μεταβολες...κοινως δεν την "ακουνε" με λιγο νερακι.

Επιπροσθετα, οι τεχνικες χυτευσης εχουν και αυτες βελτιωθει πολυ με την σειρα τους και τα κραματα των μεταλλων εκτος του οτι σπανιως παρουσιαζουν κατασκευαστικες ατελειες, ειναι απολυτα "ομογενοποιημενα" κατα καποιο τροπο...δεν ξερω αν ειναι η σωστη εκφραση, αλλα σε καθε mm2 (και mm3) της επιφανειας του θα συναντησεις τις ιδιες ποσοτητες και συμπυκνωσεις στοιχειων (περιπου)...αυτο εχει σαν αποτελεσμα οι οποιες διαστολοσυστολες να πραγματοποιουνται με τον ιδιο τροπο σε ολη την επιφανεια τους.

Οπότε , δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για τον κινητήρα όταν πέφτει απότομα η θερμοκρασία του ακόμη και 100ο βαθμούς ???
Εμπειρικά , δείχνει να είναι έτσι …άραγε οι κατασκευαστές τι λένε ….πάντως στα περισσότερα μανουαλ σου λένε να μην την πλένεις ζεστή την μηχανή κ.λ.π.
:wave2:

LARISEOS
06/10/2008, 19:08
με τον
el_hymador

τα καινούρια εχουν καλύτερη ελαστικότητα ο κινητήρας........ενω με τα παλια ειναι πιο ευκολο να παθεις μια ζιμια αλλα απο την αλλη.......αμα επερνα on off για να το γυαλιζω δεν θα κέρδιζα τπτ....

παλι πολυ μικρή περίπτωση ζημιάς.....και αμα περνάς τώρα απο ποταμι 5 μέτρα σιγα τι μπορεί να γίνει! επισης ενα on off αμα ειναι μονοκαβαλια και πας άνετα και οχι να το ζορίζεις δεν ανεβάζει θερμοκρασία τρελή , εκτός αν εισαι σε υψόμετρο .

αγορά on off ------> πουλάω μετα απο χρόνια χανω 40% της αξιας!

προτιμο να εχω χασει το 50% και να εχω βγαλει και τα γούστα μου!!!!!

εχω φιλαράκι που ειχε ενα στρομ ,,,,,,κα8ε φωρα που έβγαινε βόλτα το γυάλιζε μονο σε τάκο δεν το έβαζε , κουκούλες κτλ!!! τι κατάλαβε απο 8000 το πούλησε 4500 σε 3 χρονια!!!

δεν γ@μιε.............

τουλαχιστον εγω αμα το πουλησω θα πω οτι το ευχαριστήθηκα......ο φίλος μου έπρεπε να κανει συνεργιο καθαρισμού και οχι να παρη μηχανή!

el_hymador
06/10/2008, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Οπότε , δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για τον κινητήρα όταν πέφτει απότομα η θερμοκρασία του ακόμη και 100ο βαθμούς ???
Εμπειρικά , δείχνει να είναι έτσι …άραγε οι κατασκευαστές τι λένε ….πάντως στα περισσότερα μανουαλ σου λένε να μην την πλένεις ζεστή την μηχανή κ.λ.π.
:wave2:


Ε κοιτα σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο για τον κινητηρα να υποκειται σε συνεχεις θερμοκρασιακες μεταβολες, γιατι και τα μεταλλα γερνανε και με κατι τετοια επισπευδεις την "συνταξη" τους...

Και στην τελικη την καλυτερη αποψη την ειπε ο LARISEOS...

δεν πα να....σημασια εχει να ευχαριστιεσαι το μηχανακι σου...:wave2:

ggs
06/10/2008, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ε κοιτα σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο για τον κινητηρα να υποκειται σε συνεχεις θερμοκρασιακες μεταβολες, γιατι και τα μεταλλα γερνανε και με κατι τετοια επισπευδεις την "συνταξη" τους...

Και στην τελικη την καλυτερη αποψη την ειπε ο LARISEOS...

δεν πα να....σημασια εχει να ευχαριστιεσαι το μηχανακι σου...:wave2:


Και εγώ +10000 στον LARISEO....

Γιατί κι εμείς γερνάμε και πρέπει να τα ευχαριστιόμαστε όσο μπορούμε ….
:lol: :lol:
:beer: :beer:

Tpap
06/10/2008, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
πάντως στα περισσότερα μανουαλ σου λένε να μην την πλένεις ζεστή την μηχανή κ.λ.π.
:wave2:

δεν το γράφουν απλά, παρά το γράφουν με κεφαλαία...ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ?

ρε τι με βάζετε να γράφω αντίς να είμαι για γκαΐφέ...λοιπόν:

Γενικά:
Οι ιδιότητες των κραμμάτων έιναι καλλίτερες των συστατικών τους.
Κράμα = Μίγμα που αποτελείται από δύο ή παραπάνω στοιχεία με το ένα τουλάχιστον να είναι μέταλλο, το οποίο κατασκευάζεται με τήξη (διάλυση) σε θερμοκρασία που λιώνει το πιό δύστηκτο μέταλλο που απαρτίζει το μίγμα.

καταπονήσεις/συνθήκες που υπόκειται ένα κράμα:

1. δυσθραυστότητα
2. αντοχή σε τριβή
3. αντοχή σε εφελκυσμό
4. αντοχή σε θλίψη
5. αντίσταση σε πτώση της αντοχή κατά και μετά την επαναφορά
6. σκληρότητα εν θερμώ
7. αντοχή σε διάβρωση
8. αντοχή σε καμψη
9. αντοχή σε κόπωση
10. αντοχή σε ερπυσμό
11. αντοχή σε διάτμηση

απαιτήσεις κατασκευής κράματος κατά την μηχανουργική κατεργασία:

1. κατεργαστικότητα
2. Ικανότητα πλαστικής διαμόρφωσης
3. ικανότητα λείανσης
4. συγκολλητικότητα

απαιτήσεις κατασκευής κράματος κατά την θερμική κατεργασία:

1. ικανότητα σκλήρυνσης
2. μέγιστη επιφανική σκληρότητα
3. θερμοκρασία βαφής
4. διαστασιακή σταθερότητα
5. ικανότητα εναζώτωσης

Tpap
06/10/2008, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Και στην τελικη την καλυτερη αποψη την ειπε ο LARISEOS...

δεν πα να....σημασια εχει να ευχαριστιεσαι το μηχανακι σου...:wave2:

Σωστός.

(γιατί κάθομαι και γράφω ο μλκς...)

dirtbird
06/10/2008, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
(γιατί κάθομαι και γράφω ο μλκς...)

Και έχω ξεχάσει να σου πω ότι σε ορισμένες περιπτώσεις (όπως της ΤΜ) τα κάρτερ είναι -ακόμα- sand casts.....:bigcry: :bigcry: :bigcry:

:beer: :wave2: :wave2:

Tpap
06/10/2008, 20:38
Κατά την κατεργασία του υλικού προσδίδεται έργο -αλλά και απορροφάται- υπό μορφήν τάσεων (ανάπτυξη μακροτάσεων).
Οι προς επαφήν κόκκοι υλικού παραμορφώνονται (εφ'όσον έχου σχεδόν απορροφήσει το 10% περίπου του ολικού εργου) με αποτέλεσμα την ανομοιογένεια/ανισοτροπία του υλικού.
Μορφολογικά το υλικό αρχίζει να αλλάζει (αστάθεια) καθώς οι υψηλότερης ενέργειας κόκκοι προσπαθούν να ισορροπήσουν.
Στα ''σύνορά'' τους με κανονικούς κόκκους εξ'αιτίας αυτής της ενεργειακής διαφοράς ενεργοποιούνται/δημιουργούνται φύτρα κρυσταλλώσεως...

Εδώ μπαίνουν στο ''παιχνίδι'' --δυστυχώς--οι γνωστές Διαταραχές (δεν είναι μόνο δικό μας προνόμοιο...).
Οι παράγοντες που ευνοούν τις διαταραχές έιναι οι εξής δύο:
α. πρόσδωση ενέργειας/θερμότητας
β. απαρρόφηση ενέργειας/θερμότητας.

Το άθροισμα της ανισοτροποίας και των διαταραχών μας επιρεάζει άμεσα την ποιότητα του υλικού, μιας και δημιουργεί μια μεγάλη αλυσίδα προβλημάτων (φαινόμενα μεγέθυνσης κόκκου, ταχύτητες διαχύσεως, μείωση δυσθραυστότητας, ενδοτράχυνση...)


Λύση??? Θερμικές κατεργασίες

1. απόταση/αποκατάσταση
2. σφαιροποίηση
3. εξομάλυνση/ομαλοποίηση
4. ανόπτηση κατεργασίας
5. πλήρης ανόπτηση
6. ομογενοποίηση
7. Βαφή

Tpap
06/10/2008, 20:59
πχ:
Απόταση/αποκατάσταση (σημ: χρόνοι και θερμοκρασίες είναι απόρρητα για κάθε κατ/στή)
Ανύψωση σε Χ βαθμούς C για Ψ ώρες.
Αργή πτώση μέχρι Χ-50 βαθμούς και έπειτα ψύξη στον αέρα.

δεν περιγράφω τις υπόλοιπες διαδικασίες.

Στο ψητό:
αν συλλογιστείς ότι τις παραπάνω θερμικές κατεργασίες τις κάνει ο κατ/στής από 450-1150 (το πολύ) βαθμούς κελσίου θα έπρεπε να σε βάλει σε κάτι περισσότερο από απλές σκέψεις...

η κόπωση του υλικού είναι από μόνη της δεδομένη (fatigue), οι αστοχίες υλικών σε κρύα κλίματα είναι δεδομένη (γιατί άραγε??) αλλά αν δεν παθαίνει τίποτε στα χέρια σας το μηχανάκι βουτάτε το και στην μαρμελάδα...
Και επαναλαμβάνω: οι κατ/στές ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΤΟ ΒΡΕΞΙΜΟ ΤΗΣ ΜΟΤΟ ΌΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΗ.


ωστόσο η ένστασή μου αφορά περισσότερο στα αερόψυκτα --και μην πεταχθεί κανένας με εσβε--.

Και κάτι άλλο:
γιατρέ μου κάνω σούζα τόσα χρόνια, αλλά το μηχανάκι μου δεν έχει βαρέσει ακόμη, να συνεχίσω λοιπόν...?

gcrook
06/10/2008, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap


Και κάτι άλλο:
γιατρέ μου κάνω σούζα τόσα χρόνια, αλλά το μηχανάκι μου δεν με έχει βαρέσει ακόμη, να συνεχίσω λοιπόν...?

Μαλλον δεν το σηκωνεις πολυ.Δεδομενης της ιπποδυναμης και του βαρους της τρικιλυνδρης κυλοτας ισως να χρειαστει να παιξεις με μπροστινο γραναζακι,αλλα προσοχη. :lol:

LARISEOS
06/10/2008, 22:18
πολλα εγραψες,,,,μπραβο,,,,σου!

βεβαια,,,,δυσκολα να τα χαμπαριασουμε ολα!

:beer:

ρε πεδια πως θα γηνει να βγαλω αυτο το φτερο τησ αφρικα και να βαλω ενα enduro φτερο πισω???

με χαλαει αυτο που εχει,,,,,θελω να κανω ενα face & back lifting!


144517

Tpap
06/10/2008, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μαλλον δεν το σηκωνεις πολυ.Δεδομενης της ιπποδυναμης και του βαρους της τρικιλυνδρης κυλοτας ισως να χρειαστει να παιξεις με μπροστινο γραναζακι,αλλα προσοχη. :lol:


Καλά δεν διάβασες πιό πάνω τι έγραψα σχεδόν αποκλειστικά για εσένα...?:confused:






Όσο για το ερώτημα μπορεί να το θέτω εγώ, αλλά δεν ρώτώ εγώ... :nono:
Ρωτά Ο αναβάτης...που την πηγαίνει κανδήλι και δεν μασά. Και με την γκόμενα πίσω άμα λαχ'.

Όπως αντίστοιχα ό άλλος που τα έχει βουτήξει όλα μέχρι τα μπούνια, αλλά δεν έσπασε τίποτε.

Και ο παρ'άλλος που του καίει μισό+ λίτρο λάδι στα 5000χλμ, αλλά δεν έσπασε ακόμη τίποτε. Και ας το πλήρωσε 18.000€.
Αυτά. :wave2:

el_hymador
07/10/2008, 01:01
Ρε σεις καποιος παραπανω ειπε για βροχη και τον γιουχαρατε...

Το λοιπον, φανταστειτε το εξης σκηνικο...

Βγαινεις απο το γκαραζ/ πυλωτη/ μυστικη κρυψωνα με το μηχανακι σου αφου το εχεις ζεστανει καλα...

Και εξω γινεται της πουτ@ν@ς....ψ*λοκρυο και ψιλοβροχο (οχι ψ*λοβροχο για το κρυο παει το προθεμα ψ*λο)

Ο δρομος γεματος νερα, μια καταχνια απλωνεται πανω απο την πολη, ενα τοπιο σχεδον νεκρο, ο χρονος λες και εχει σταματησει (καλα ρε μ@λ@κ@ που πας για βολτα με τετοιο καιρο; )

Τεσπα εχει κρυο και βρεχει!

Και πας μια εθνικη η κανα περιφεριακο και το λαστιχο αρπαζει νερα και στα πεταει στο μπροστινο μερος του καρτερ και στους κυλινδρους...για δεν σπαει;

Νταξ θα μου πεις δεν ειναι ιδιες οι συνθηκες ο αερας δεν απαγαγει θερμοκρασια οπως το νερο...οκ, αλλα μιλαμε για συνεχομενο σπρεϊ νερου συνεπικουρουμενου του chill factor, δηλαδη του οτι οσο μεγαλωνει η ταχυτητα του αερα η θερμοκρασια πεφτει...εν ολιγοις με 5 βαθμους στα 100 χιλιομετρα η θερμοκρασια δεν ειναι 5 αλλα κοντα στο 0...

οποτε εχεις ενα συνεχως βρεγμενο μοτερ που εκτιθεται σε 0 βαθμους κελσιου....σκ@τ@ - αλλα δεν σπα :D

p@nos
07/10/2008, 01:22
Ρε Χυμαδορ για αυτη την περιπτωση μιλαμε...


144528

el_hymador
07/10/2008, 01:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Ρε Χυμαδορ για αυτη την περιπτωση μιλαμε...


οκ; εσπασε το Tenere;

:confused:

p@nos
07/10/2008, 01:30
Και η απο πανω περιπτωση δεν εχει καμια σχεση με τη βροχη και τα νερα που τρωει το μοτερ απο τον κινητηρα...

περα απο πολλα προβληματα που μπορει να παθει η μηχανη αν την κανεις ποταμοπλοιο(ηλεκτρικα,να μπει νερο στο μοτερ,κλπ)ο ρυθμος της μεταβολης της θερμοκρασιας του μπλοκ ειναι τεραστια, και φυσικα καμια σχεση με οποιαδηποτε αλλη συνθηκη...

Σκεψου μια πυρωμενη πλακα 20εκχ20εκχ5εκ...
Η βροχη ειναι σα να παρεις το δοχειακι του αζαξ με την αντλια και να του ριχνεις νερο, η θερμοκρασια του θα αλλαξει πολυ λιγο,αν την ριξεις σε μπανιερα ομως με νερο, θα κρυωσει ΑΜΕΣΩΣ...

Και μπορει να γινει ζημια στο μπλοκ φυσικα,η οποια δε θα φανει εκεινη τη στιγμη, οπου θα γινει το πρωτο crack, το οποιο δε φαινεται σε καμια περιπτωση με γυμνο ματι παρα μονο με αλλες μεθοδους.Μετα απο κανα χρονο λοιπον μπορει να παρατηρησεις μια ρωγμη 10-15χιλ η οποια θα αναρωτιεσαι πως φυτρωσε ετσι ξαφνικα...

Και μη νομιζεται πως τα μηχανακια που μας πουλανε για επιτομη της τεχνολογιας ειναι κατι το εξυζητημενο, ενα ματσο παλιοσιδερα με ωραιο περιτυλιγμα ειναι,και πριν απο 50 χρονια τα ιδια ακριβως υλικα χρησιμοποιουσαν(και καλυτερης ποιοτητας για την ακριβεια)Το μπλοκ αλουμινιο απλο ειναι, και μπορει να παθει ζημια...

Επιτελους ας μην συζηταμε τα αυτονοητα, το θρεντ ανοιχτηκε για τα μηχανακια που τα κανουν καραβια, και οχι για οτι κυκλοφοραει στη βροχη, τελειως διαφορετικες συνθηκες...

p@nos
07/10/2008, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
οκ; εσπασε το Tenere;

:confused:


λοιπον Χυμαδορ, παρε ενα βιβλιο αντοχης υλικων και τεχνικης μηχανικης και διαβασε, δεν υπαρχει αλλος τροπος να καταλαβεις...

Τουλαχιστον μην επιμενεις ομως...

el_hymador
07/10/2008, 01:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Και η απο πανω περιπτωση δεν εχει καμια σχεση με τη βροχη και τα νερα που τρωει το μοτερ απο τον κινητηρα...

περα απο πολλα προβληματα που μπορει να παθει η μηχανη αν την κανεις ποταμοπλοιο(ηλεκτρικα,να μπει νερο στο μοτερ,κλπ)ο ρυθμος της μεταβολης της θερμοκρασιας του μπλοκ ειναι τεραστια, και φυσικα καμια σχεση με οποιαδηποτε αλλη συνθηκη...

Σκεψου μια πυρωμενη πλακα 20εκχ20εκχ5εκ...
Η βροχη ειναι σα να παρεις το δοχειακι του αζαξ με την αντλια και να του ριχνεις νερο, η θερμοκρασια του θα αλλαξει πολυ λιγο,αν την ριξεις σε μπανιερα ομως με νερο, θα κρυωσει ΑΜΕΣΩΣ...

Και μπορει να γινει ζημια στο μπλοκ φυσικα,η οποια δε θα φανει εκεινη τη στιγμη, οπου θα γινει το πρωτο crack, το οποιο δε φαινεται σε καμια περιπτωση με γυμνο ματι παρα μονο με αλλες μεθοδους.Μετα απο κανα χρονο λοιπον μπορει να παρατηρησεις μια ρωγμη 10-15χιλ η οποια θα αναρωτιεσαι πως φυτρωσε ετσι ξαφνικα...

Και μη νομιζεται πως τα μηχανακια που μας πουλανε για επιτομη της τεχνολογιας ειναι κατι το εξυζητημενο, ενα ματσο παλιοσιδερα με ωραιο περιτυλιγμα ειναι,και πριν απο 50 χρονια τα ιδια ακριβως υλικα χρησιμοποιουσαν(και καλυτερης ποιοτητας για την ακριβεια)Το μπλοκ αλουμινιο απλο ειναι, και μπορει να παθει ζημια...

Επιτελους ας μην συζηταμε τα αυτονοητα, το θρεντ ανοιχτηκε για τα μηχανακια που τα κανουν καραβια, και οχι για οτι κυκλοφοραει στη βροχη, τελειως διαφορετικες συνθηκες...

Ανεφερα το παραδειγμα με την βροχη συμπληρωματικα, πιο πανω εχω postαρει τα του βουτηγματος και της βαπτισης...

Anyway, ακρη δεν θα βγαλουμε, εν ολιγοις αυτο που υποστηριζεις ειναι να ΜΗΝ βουταμε τα μηχανακια στο νερο...δηλαδη ο τυπος της φωτογραφιας που εβαλες, καλο θα ηταν να παρει το Tenere και να παει απο καμια γεφυρα παρα να τσαλαβουτησει και να χαρει το μηχανακι του...γιατι θα κανει ρωγμη και βαβα....

οκ...:rolleyes: :wave2:

el_hymador
07/10/2008, 01:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

Και επαναλαμβάνω: οι κατ/στές ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΤΟ ΒΡΕΞΙΜΟ ΤΗΣ ΜΟΤΟ ΌΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΗ.


Οι κατασκευαστες επισης συνιστουν service ανα διαστηματα που πολυ πιθανον να μην χρειαζεται τιποτα το μηχανακι...

συνιστου οχι καρφωτες, οχι σουζες, οχι endo, οχι, οχι, οχι...

Αν ηταν στο χερι τους, θα απαγορευαν να θεσουμε σε λειτουργια τις μοτοσικλετες μετα την αγορα τους, προτρεπωντας μας να της εχουμε κλεισμενες σε ενα γκαραζ, μην τυχον και παθουν τιποτα

με λιγα λογια, ο κατασκευαστης κραταει πολλες "πισινες" στην περιπτωση "που"...αυτο δεν σημαινει απαραιτητως οτι "θα"... :wave2:

Απο το ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ μεχρι το "δεν ειναι και οτι καλυτερο" ειναι ΠΟΛΥ μεγαλη η διαφορα...

DimChios
07/10/2008, 06:05
Δλδ εμενα το Αφρικα μου επρεπε να με αφηνει σε ΚΑΘΕ βολτα ε?
Ποσες φορες περασε μεσα απο νερα, λασπες κτλ? Ποσες εμεσε ολοκληρο μεσα σε τετοια?
:alien:


Δε ξερω ρε παιδια, λογικο ακουγεται και η μια περιπτωση αλλα και η άλλη! Το ποσα ειχε περασει το μηχανακι και δεν ειχε ποτε τιποτα το ξερουν καποιοι που πηγαιναμε παρεα!
Το BMW από την άλλη, γυρισε χωρις να κλεισω καθολου σχεδον το γκαζι από Κυλλήνη με ακατάπαυστη βροχή, μεχρι το σπίτι στην Αθήνα...

Οσο για την αποψη του Λαρισαιου συμφωνω κι εγω αν και αν καποιος μου εριχνε ξυλο να μη το ξανακανω ισως και να μην το ξανακανα...ελα που δε μου ριχνει κανεις ομως! Οποτε επιλεγω να το χαιρομαι!
Το ΚΤΜ μου (και ολα οσα ξερω απο τις βολτες) τα ιδια! Μια που περνανε μεσα απο τα νερα μεχρι τα μπουνια και μια που συνεχιζουν...

Τεσπα... καλο ειναι οπου μπορουμε να το αποφευγουμε! Εγω στο πλυσιμο π.χ περιμενω λιγη ωρα... αλλα δε θα κατσω και με το ρολοι και το θερμομετρο στο χερι!
Αλλωστε, μη το ενα, μη το άλλο... ας τα κλεισουμε και στο γκαραζ που και παλι...κατι θα παθει με τα χρονια, δε μπορει!

:wave2:


144530

DimChios
07/10/2008, 06:06
:rolleyes:


144531

makis206
07/10/2008, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Τεσπα... καλο ειναι οπου μπορουμε να το αποφευγουμε!

Χμμμ...ναι...:lol:


144532

byron
07/10/2008, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Χμμμ...ναι...:lol:

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
07/10/2008, 07:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:


ε αφου με ξερετε τωρα! :o


:bigcry: :bigcry: :bigcry:

LARISEOS
07/10/2008, 08:16
έχουμε φτάσει σε μια περίπτωση που το μηχανάκι η το έχεις στο γκαράζ η το έχεις στησ λάσπες θα το πουλήσεις με μικρή διαφορά.....αν είσαι και λιγο μάγκας θα πουλήσεις αυτο που το βάζεις στην λασπη και καλύτερα......πιο ειναι το νόημα? το να εχω ενα μηχανάκι και να κάθεται στο γκαράζ?

και εκει ζημιά θα βγάλει όπως λεει και ο dim,,,,,, και η αξία θα πεσει και θα σκουριάσει......!

η αξία που παίρνεις εσυ σαν ανθρωπος ,η ευχαρίστηση που νιω8εις, η παρέα με άλλους, αλλά και η αδρεναλίνη οτι μπορει να κολλήσεις μπορεί να μην βγεις η ομαδική προσπάθεια και το καλύτερο........................................................

....................

.................................................τα παϊδάκια που θα φας μετα ειναι το καλύτερο..!

ας χαρώ την μηχανή μου για ολα αυτα και ασ την δώσω και ενα 1000 πιο κάτω!


καλημέρα σε όλους!!!!

:rotflmao:

Tpap
07/10/2008, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Και έχω ξεχάσει να σου πω ότι σε ορισμένες περιπτώσεις (όπως της ΤΜ) τα κάρτερ είναι -ακόμα- sand casts.....:bigcry: :bigcry: :bigcry:
:beer: :wave2: :wave2:

Σωστό και αυτό. Και καλά κάνουν..

Αλλα δεν έχει σχεδόν καθόλου σημασία το μονδέλο του χυτού/τρόπος χύτευσης. Σε άμμο, με χαμένο κερί, πρεσσαριστό, φυσητό κλπ.
Το όλο θέμα περιστρέφεται γύρω από τις μετέπειτα θερμικές κατεργασίες ανάλογα πού θα χρησημοποιηθεί το υλικό.
Αν είναι φέρον τμήμα της κατ/υής ή αν είναι μια απλή ελαιολεκάνη που βιδώνει στο κάτω μερος του μοτέρ...κοκ



Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
οποτε εχεις ενα συνεχως βρεγμενο μοτερ που εκτιθεται σε 0 βαθμους κελσιου....σκ@τ@ - αλλα δεν σπα :D
έτσι.:wave2:

OldMan
07/10/2008, 12:18
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Καλεεεεε ...

Θα σοβαρευτείτε ή θα αρχίσουμε τα ουρλιαχτά απόγνωσης ??? :D



Ποιος είπε ότι όταν ένας κινητήρας (σε θερμοκρασία λειτουργίας) βυθιστεί μέσα σε κρύο νερό (ενώ εξακολουθεί να δουλεύει) υφίσταται "θερμοκρασιακό σοκ" τέτοιο ώστε να "πετσικάρει" ??? :look:

Tpap
07/10/2008, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Καλεεεεε ...
Θα σοβαρευτείτε ή θα αρχίσουμε τα ουρλιαχτά απόγνωσης ??? :D
Ποιος είπε ότι όταν ένας κινητήρας (σε θερμοκρασία λειτουργίας) βυθιστεί μέσα σε κρύο νερό (ενώ εξακολουθεί να δουλεύει) υφίσταται "θερμοκρασιακό σοκ" τέτοιο ώστε να "πετσικάρει" ??? :look:

Γκετ α γκριπ για ένα δευτερο και ουρλιάζεις πιο μετα.

Πρώτα-πρώτα δεν ανέφερα πουθενα για πετσικαρίσμα και λοιπές τινές στρεβλώσεις.

Δεν είναι διόλου απίθανο ωστόσο, όχι μόνο να ''πάρει'', όχι μόνο να ''καρφώσει'' αλλά και να δημιουργηθεί ρήγμα έιτε σε κορμό είτε σε κεφαλή...(ίδίως σε αερόψυκτα).
Πολύ δε περισσότερο, όταν ρηγματώνουν κεφαλές κατά συρροήν σε μοντέλα παραγωγής γνωστού εργοστασίου, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΤΑ ΒΟΥΤΗΞΕΙΣ πουθενά.

Από την άλλη αν μπορούσες να διερευνήσεις τι συμβαίνει στην κρυσταλλική δομή ενός κράμματος όταν το αποψύχεις σε νερό 10 β κελσίου από 450 ή 600 β, είναι σίγουρο ότι δεν θα το ξαναέκανες. Ακόμη και αν το μοτεράκι συνεχίσει απρόσκοπτα την λειτουργεία του.

Στο υλικό η κόπωσις επέρχεται με ρυθμούς καλπασμού και οι συχνές αποψύξεις/σοκαρίσματα λειτουργούν προσθετικά, απομακρύνοντας γρήγορα και εύκολα την βασική ιδιότητα της πλαστικότητας.

Και ο κινητήρας είναι ένα κομμάτι της μοτό. Και δεν έχουμε κάνει καμία νήξη για λοιπά παρελκόμενα (ρουλεμάν, άξονες, τάπες αναθυμιάσεων, καλωδιώσεις, κλπ) :wave2:

OldMan
07/10/2008, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Πρώτα-πρώτα δεν ανέφερα πουθενα για πετσικαρίσμα και λοιπές τινές στρεβλώσεις.
Ναι, αλλά εγώ σ'αυτά αναφέρομαι ...!!!

(αν πρόσεξες, οι απορίες των παραπάνω περιορίζονται στην ΟΡΑΤΗ ζημιά ...) :winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
αν μπορούσες να διερευνήσεις τι συμβαίνει στην κρυσταλλική δομή ενός κράμματος όταν το αποψύχεις σε νερό 10 β κελσίου από 450 ή 600 β, είναι σίγουρο ότι δεν θα το ξαναέκανες.
Τόσο φρικιαστικό είναι, εεε..??? :look:

μεταξύ μας, άλλο πράγμα είναι η θερμοκρασιακή μεταβολή - και ο ρυθμός της - σε ένα πρώτυπο δείγμα στο Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Αντοχής Υλικών και άλλο σε ένα μοτέρ που περνάει από νερά ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ - κοινώς, συνεχίζει να "ανθίσταται" στην αλλαγή της θερμοκρασίας του καθώς συνεχίζει να θερμαίνεται...) :winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Στο υλικό η κόπωσις επέρχεται με ρυθμούς καλπασμού και οι συχνές αποψύξεις/σοκαρίσματα λειτουργούν προσθετικά, απομακρύνοντας γρήγορα και εύκολα την βασική ιδιότητα της πλαστικότητας.
Ορθότατον !!! :beer:

(γι'αυτό και τα "χωμάτινα" μοτέρ ΔΕΝ βγάζουν 200.000 km !!)

Tpap
07/10/2008, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
μεταξύ μας, άλλο πράγμα είναι η θερμοκρασιακή μεταβολή - και ο ρυθμός της - σε ένα πρώτυπο δείγμα στο Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Αντοχής Υλικών και άλλο σε ένα μοτέρ που περνάει από νερά ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ - κοινώς, συνεχίζει να "ανθίσταται" στην αλλαγή της θερμοκρασίας του καθώς συνεχίζει να θερμαίνεται...) :winka:

δεν έχεις άδικο, μετην διαφορά ότι από το εργαστηριακό δοκίμιο δεν έχεις τις απαιτήσεις (και τον συνδυασμό ταυτόχρονων καταπονήσεων) που έχεις από το μοτεράκι της μηχανής σου.

Αν κάποιοι από δώ, περιμένουν να δούν θρίλλερ (ορατές καταπονήσεις) γιατί αλλιώς δεν κατανοούν, όλο κάτι πρέπει να παίζει στα βίλατζ.

(ΠρΩτυπο είπες? είδα καλά?) :lol:


εδιτ: για το αν ''ανθίσταται'' και ''συνεχίζει και θερμαίνεται'' δεν γράφω...

OldMan
07/10/2008, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
ΠρΩτυπο είπες? είδα καλά? :lol:

Για ΠρωΤΟτυπο πήγσινε, αλλά...:sad:

stefanos
07/10/2008, 13:57
Σε αυτοκίνητα έχω ακούσει οτι συμβαίνει και γι αυτό συνηθίζεται στάση για να κρυώσει πρίν το ποτάμι.
Για μηχανάκια δεν έχω ακούσει ποτέ να έσπασε κανένα.
Αλλά έχω ακούσει "εκέι που πήγαιμε γλύστρισε το μπροστινό και φουντάρισε όλο μέσα και δεν πρόλαβε να το σβήσει"
Επακριβώς δεν γνωρίζω τι εννοούνε αλλά το λέγαν τρομαγμένοι.:p

OldMan
07/10/2008, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αλλά έχω ακούσει "εκέι που πήγαιμε γλύστρισε το μπροστινό και φουντάρισε όλο μέσα και δεν πρόλαβε να το σβήσει"
Επακριβώς δεν γνωρίζω τι εννοούνε αλλά το λέγαν τρομαγμένοι.:p
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Σωτήρρρρρρρρρ....

Εσένανε κολλάει αυτός ??? :winka:

Tpap
07/10/2008, 15:20
Τι είπατε?

τι συμβαίνει στον καταλύτη όταν ψύχεται απότομα...?

θα μας πεί ο χυμαδόρ, πιστεύω...:rolleyes:



Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
"εκέι που πήγαιμε γλύστρισε το μπροστινό και φουντάρισε όλο μέσα και δεν πρόλαβε να το σβήσει"

θα έσβησε μόνο του τότε -μια και καλή. :wave2:

sniper
07/10/2008, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Τι είπατε?

τι συμβαίνει στον καταλύτη όταν ψύχεται απότομα...?

θα μας πεί ο χυμαδόρ, πιστεύω...:rolleyes:

Αυτός έχει φύγει εδώ και καιρο..... :lol:

ggs
07/10/2008, 15:46
Επειδή εγώ ξεκίνησα το thread (ανάθεμα την ώρα)
Ήθελα να διευκρινίσω τα εξής :

Η αρχική ερώτηση ήταν ΤΙ παθαίνει το ΜΟΤΕΡ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ή ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ από την ΑΠΟΤΟΜΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ όταν ΒΟΥΤΗΞΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ..

Προφανώς , ΔΕΝ λέμε για βροχή , πλύσιμο , μπουγέλο, φτύσιμο (για το «μάτι») κ.λ.π
Επίσης , ΔΕΝ εστιάζουμε σε ηλεκτρικά ή προβλήματα στεγανοποίησης (ευχαρίστως να το κάνουμε σε άλλο thread να αρχίσουν πάλι οι διαμάχες Japan vs Europe )

Από την μέχρι τώρα κουβέντα και την ευγενική προσφορά των επιστημονικών γνώσεων και των εμπεριστατωμένων απόψεων των συνφορουμιτων ,κατέληξα στο εξής :


ΔΕΝ πρόκειται να βγάλουμε ποτέ άκρη με το θέμα (και γενικότερα…) γι αυτό ας τις χαιρόμαστε όπως γουστάρουμε και δεν πρόκειται να πάθουν τίποτα (αρκεί να προλάβουμε να τις πουλήσουμε πριν επέλθει η «κόπωση»)

:lol: :lol:

el_hymador
07/10/2008, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs



ΔΕΝ πρόκειται να βγάλουμε ποτέ άκρη με το θέμα (και γενικότερα…) γι αυτό ας τις χαιρόμαστε όπως γουστάρουμε και δεν πρόκειται να πάθουν τίποτα (αρκεί να προλάβουμε να τις πουλήσουμε πριν επέλθει η «κόπωση»)

:lol: :lol:


Σωστος, οι υπολοιποι να τις βαλουν "ματι" και να τις κλεισουν σε θαλαμο κενου αερος τυλιγμενες με πυριμαχη κουκουλα...

ε μα πια!!! :mad:

:wave2:

p@nos
07/10/2008, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Σωστος, οι υπολοιποι να τις βαλουν "ματι" και να τις κλεισουν σε θαλαμο κενου αερος τυλιγμενες με πυριμαχη κουκουλα...

ε μα πια!!! :mad:

:wave2:


τι λες ρε χυμαδορ?

η σε γυαλα θα τα εχουμε τα μηχανακια η θα κανουμε rafting με αυτα σε χυμαρους?

η στο ενα ακρο η στο αλλο θα παμε?


τα μηχανακια ολα προοριζοντε για κανονικη χρηση σε οποιαδηποτε συνθηκη μπορει να προκυψει σε ΔΡΟΜΟ, τωρα αν ο αλλος γουσταρει να παει να περασει και απο μαγμα με γεια του με χαρα του...

Tpap
07/10/2008, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Η αρχική ερώτηση ήταν ΤΙ παθαίνει το ΜΟΤΕΡ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ή ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ από την ΑΠΟΤΟΜΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ όταν ΒΟΥΤΗΞΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ.
Καλό μου παλλικάρι, η ερώτησή σου έχει απαντηθεί. Ξαναρίξε μια ματιά.


Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
ΔΕΝ πρόκειται να βγάλουμε ποτέ άκρη με το θέμα
Γιατί το λες αυτό?
Ο καθείς μας εκφράζει απόψεις και τις υποστηρίζει. Κρίση έχεις.
Μπορείς και να το ψάξεις περισσότερο αν νιώθεις ότι δεν ικανοποιήθηκε το αρχικό σου ερώτημα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Σωστος, οι υπολοιποι να τις βαλουν "ματι" και να τις κλεισουν σε θαλαμο κενου αερος τυλιγμενες με πυριμαχη κουκουλα...
Μην υποτιμάς την νοημοσύνη των συνομιλητών σου, φίλε.
Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο.

Μπορείς να κάνεις ότι γουστάρεις με το μηχανάκι σου και να μην έχεις ιδέα η κάθε σου κίνηση τι προξενεί.
Μπορείς όμως πάλι, να κάνεις ότι γουστάρεις με το μηχανάκι σου ΑΛΛΑ να έχεις επίγνωση η κάθε σου κίνηση τι προξενεί.

Θέλω να πιστεύω ότι κατανοείς την παραπάνω διαφορά. :wave2:

el_hymador
08/10/2008, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap


Μπορείς να κάνεις ότι γουστάρεις με το μηχανάκι σου και να μην έχεις ιδέα η κάθε σου κίνηση τι προξενεί.
Μπορείς όμως πάλι, να κάνεις ότι γουστάρεις με το μηχανάκι σου ΑΛΛΑ να έχεις επίγνωση η κάθε σου κίνηση τι προξενεί.

Θέλω να πιστεύω ότι κατανοείς την παραπάνω διαφορά. :wave2:

E μα αυτο λεω απο την αρχη φιλε μου...

Κανεις δεν ειπε οτι το να βουτας το μηχανακι στα νερα ειναι οτι καλυτερο...σαφως και καταπονουνται τα μεταλλα του κινητηρα...απο την αλλη ομως κινδυνολογιες του τυπου θα παθει αυτο, θα παθει εκεινο, μην, τζις, φτου κακα κ.τ.λ. νομιζω οτι ειναι υπερβολικες!




:smilea:

ggs
08/10/2008, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Καλό μου παλλικάρι, η ερώτησή σου έχει απαντηθεί. Ξαναρίξε μια ματιά.


Γιατί το λες αυτό?
Ο καθείς μας εκφράζει απόψεις και τις υποστηρίζει. Κρίση έχεις.
Μπορείς και να το ψάξεις περισσότερο αν νιώθεις ότι δεν ικανοποιήθηκε το αρχικό σου ερώτημα.

. :wave2:

Φίλε μου μην το παίρνεις προσωπικά…

Πολλοί από εδώ είπαν για βροχή κ.λ.π. και ήθελα να το ξεκαθαρίσω..

Οι απόψεις όλων (και κυρίως η δική σου και του χυμαδορ) ήταν πολύ σωστές και εμπεριστατωμένες (όπως το αναφέρω εξάλλου)

οι απόψεις αυτές με έκαναν ΝΑ ΚΡΙΝΩ ότι τα μηχανάκια ΔΕΝ είναι φακελάκια τσαγιού να τα βουτάς συνέχεια στο νερό , αλλά άμα το γουστάρεις μπορείς να το κανείς μια στο τόσο χωρίς άμεσες συνέπειες για τον κινητήρα …οι οποίες συνέπειες θα φανούν στην πάροδο του χρόνου όταν θα έχεις επισπεύσει την κόπωση του με αυτές τις ενεργείς …

αυτό έκρινα ΕΓΩ από την κουβέντα…


και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους καταθέσαν τις απόψεις/γνώσεις τους

:wave2:

Μικρή Λουλού
08/10/2008, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους καταθέσαν τις απόψεις/γνώσεις τους

:wave2: [/B]












κι εγω????

οχι ρε γαμωτι....:(

ggs
08/10/2008, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
κι εγω????

οχι ρε γαμωτι....:(

:lol:

και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους ΘΑ καταθέσουν τις απόψεις/γνώσεις τους

ΠΕΣ ΤΑ ...

:beer:

DrBig
06/12/2009, 14:10
Ειμαι ασχετος απο μεταλλουργια (δεν ξερω καλα καλα πως γραφεται η λεξη) αλλα εχει ενδιαφερον το θεμα και ειπα να αναστησω το θρεντ και να κανω το γιομπαζολια (οι παλιοι ξερουν).

Κατ'αρχην, η ποιοτητα και αντοχη ενος μεταλλου/κραμματος, εχει να κανει με την κρυσταλλικη του δομη οπως ειπε και ο Τασος. Οσο αυτη ειναι πιο τελεια, τοσο το καλλιτερο. Η κρυογενικη επιτυγχανει ακριβως αυτο, με αργη ψυξη και αργη αναθερμανση, αναδομουνται ατελειες στη δομη και το κραμματακι γινεται πιο αντεχερο. Ενα μεταλλο με καλο-κατασκευασμενη δομη, εχει απιστευτες δυνατοτητες εναλλαγης θερμοκρασιων, παραδειγμα ειναι τα blades στροβιλοκινητηρων αεροσκαφων, που λειτουργουν σε εξωτερικες θερμοκρασιες -50 βαθμων και εχουν εσωτερικες θερμοκρασιες 600 βαθμων. Πολλες φορες οι κινητηρες αυτοι αναβοσβηνουν εν πτησει, οποτε οι εναλλαγες θερμοκρασιας ειναι ακαριαιες και τεραστιες.

Παμε τωρα στις μηχανες, και ας περιοριστουμε προς το παρον στις υδροψυκτες. Οταν ενας τετοιος κινητηρας βρισκεται εν κινησει, τοτε η θερμοκρασια των θερμοτερων εξωτερικων μερων του (εξωτερικα κελυφη κυλινδρων), θα ειναι καπου 80-90 βαθμοι. Μαλιστα, το εσωτερικο του water jacket (η πλευρα που βλεπει το ψυκτικο υγρο) θα ειναι 80-90 βαθμοι, και το εξωτερικο αυτου θα ειναι (υποθετω) 60-70 γιατι ανετα το εχω πιασει με το χερι οσες φορες εχω προσπαθησει μετα απο σταση απο ηρεμη βολτα. Ας το δουμε αυτο λιγο πιο αναλυτικα. Απο το εσωτερικο του κυλινδρου (θαλαμος καυσης) στο εξωτερικο του κινητηρα, παρεμβαλλονται 4 επιφανειες:

1) εσωτερικο θαλαμου καυσης = 600 βαθμοι
2) εξωτερικο θαλαμου καυσης = 90 βαθμοι
3) εσωτερικο water jacket = 80 βαθμοι
4) εξωτερικο water jacket = 70 βαθμοι (αυτο που πιανουμε με το χερι)

(Τα νουμερα αυτα ειναι υποθετικα αλλα δεν νομιζω να ειναι πολυ μακρυα απο την πραγματικοτητα)

Η βαθμιδα θερμοκρασιας μεταξυ (1) και (2) ειναι θεωρατη, και σχεδον ακαριαια κατα την εκινηση του κινητηρα!

Ειλικρινα, δεν πιστευω οτι πρακτικα, η γρηγορη ψυξη απο τους 70 στους 10 που θα ειναι το νερο στο ποταμι, ειναι ικανη να δημιουργησει προβλημα στο μεταλλο μιας μηχανης, δεδομενου οτι τα κραμματα που χρησιμοποιουνται δεν ειναι και ο,τι να ναι. Ακομα, τα εσωτερικα μεταλλα (θαλαμος καυσης) ειναι πολυ καλως μονωμενα απο τις μεταβολες του βαφτισματος.

Στο κατω κατω, αυτο που ταλαιπωρειται περισσοτερο στο βαφτισμα, ειναι οι λαιμοι της εξατμισης που πανε απο τους 500 εσωτερικα στους 10 εξωτερικα και ειναι και το μεταλλο δεκατα του χιλιοστου. Αλλα δεν εχω δει ποτε κρακ σε λαιμο απο κρυο ντους.

Τα επιχειρηματα αυτα ειναι λιγο πιο ασθενη στη περιπτωση των αεροψυκτων, αλλα και παλι πιστευω οτι δεν υπαρχει προβλημα.

Πυροβολειστε ελευθερα :D

sakisvolos
06/12/2009, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
...δηλαδή αν σε πιάσει και καμιά καλή μπόρα σε ταξίδι , το έχασες το μηχανάκι ??

Τι σχέση έχει η απαγωγή θερμότητας που κάνει το νερό της βροχής ακόμα κι αν είναι δυνατή
με την απαγωγή θερμότητας που θα προκληθεί από την εμβάπτιση της καυτής κυλινδροκεφαλής
σε κρύο νερό??? :confused: :confused: :confused:

Αν είναι και αερόψυκτος ο κινητήρας το ''σοκ'' είναι ακόμα χειρότερο!:winka:

Vstrommer71
06/12/2009, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Δεν παθαίνουν τίποτα τα μηχανάκια ορέ !! Μια χαρά πάνε παντού !!!!
Τα μηχανακια καλα πανε,αλλα οι καυμενοι οι ανθρωποι στην οχθη στο ποταμι τρεχουν να κρυφτουν οταν βλεπουνε κατι παρταλια BMW να ερχονται κατα πανω τους:a13:

ΓΚΑΖΙ ΡΕ!:lol:

Παντως ειναι ωραια φαση να περνας ενα ποταμι,ζουπερ
(Προσφερει κα ενιοτε ''δροσιστικες'' στιγμες :lol: )



Τωρα ειδα ποσο παλιο ειναι το thread,για να γραφει ο Τανασης :lol:

Tpap
06/12/2009, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ειλικρινα, δεν πιστευω οτι πρακτικα, η γρηγορη ψυξη απο τους 70 στους 10 που θα ειναι το νερο στο ποταμι, ειναι ικανη να δημιουργησει προβλημα στο μεταλλο μιας μηχανης, δεδομενου οτι τα κραμματα που χρησιμοποιουνται δεν ειναι και ο,τι να ναι. Ακομα, τα εσωτερικα μεταλλα (θαλαμος καυσης) ειναι πολυ καλως μονωμενα απο τις μεταβολες του βαφτισματος.

Mπορεί -όπως λές- να είσαι άχετος από μεταλλουργία, αλλά σκεπτόμενος λογικά κατέληξες σε ένα -θεωρητικά πάντα- σχετικά ορθό συμπέρασμα.

Η αλήθεια όμως επίσης, βρίσκεται σχεδόν πάντα κάπου στην μέση... :wave2: :beer:

Είχα γράψει και αυτό παλιότερα, αλλά δεν ξέρω αν το είδες..:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Αν κάποιοι από δώ, περιμένουν να δούν θρίλλερ (ορατές καταπονήσεις) γιατί αλλιώς δεν κατανοούν, όλο κάτι πρέπει να παίζει στα βίλατζ.

;)

DrBig
06/12/2009, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

Αν κάποιοι από δώ, περιμένουν να δούν θρίλλερ (ορατές καταπονήσεις) γιατί αλλιώς δεν κατανοούν, όλο κάτι πρέπει να παίζει στα βίλατζ.



Ναι το ειδα και εχεις φανταζομαι δικιο. Απλα υποθετω, οτι στο κυκλο ζωης ενος κινητηρα, πολλα αλλα πραγματα θα πανε στραβα πριν η καταπονηση απο μερικα βαφτισματα οδηγησει σε υπαρκτο, ορατο η μη προβλημα.
Το σιγουρο ειναι οτι αν υπαρχει θεμα, αυτο θα ειναι συσσωρευτικο και οτι 1000 ποταμια θα εχουν διαφορετικο αποτελεσμα απο 1, 10 η 100 ποταμια. Καθαρα διαισθητικα παντως θα ελεγα, οτι για να μιλησουμε για ουσιαστικο ορατο προβλημα, δηλαδη κρακ, θα πρεπει να περασουμε πολλαααααα ποταμια! :wave2:

reinmeister
06/12/2009, 16:30
αλλαγη κρυσταλλικης δομης,παντως,δεν θα γινει ποτε...ουτε με 1000 βαφτισια...

DrBig
06/12/2009, 16:33
Εγω παντως εφαρμοζω αυτη τη μεθοδο για να ειμαι σιγουρος.

http://www.youtube.com/watch?v=6TRCroy3DKs&feature=related