PDA

View Full Version : Pino tsagia kai salepi...sta pazaria sto Halepi!



Uriah Heep
06/10/2008, 20:13
Pino tsagia kai salepi...

...sta pazaria sto Halepi!

To taxidi pige poly omala. Me ton Kosti (BMW 1000 GS PD) kaname kamia 400aria km mazi stin Tourkia. Xorisame sto AfyonKarahysar ehthes kai pithanon na synandithoume avrio an erthi sto Halepi. Methavrio tin kano gia Damasco kai tin Paraskevi pernao Jordan.

Edo eimai sta grada mou. Oi araves ehoun megali trella, ginetai tis p@utanas. Meno sto kentro stin palia poli se typikal Xenodohio...

...den tha epektatho se leptomeries...

...apla i "Vasilisa" xekourazetai sti reception mesa sto Hall tou xenodoxiou.

Prin apo ligo kyalarisa kati syropiasta ...

...kai tin kano magges.

ta leme



:beer: :beer: :beer:

Bavarian
06/10/2008, 20:20
Πάλι χάλια περνάς ρε Βασίλη :D Τόσο χάλια που σε ζηλεύω !!!!! Να προσέχεις...και φάε και κάνα σοροπιαστό για μένα κι εγώ την Παρασκευή θα πιώ μια μπυρίτσα στο Μόναχο για σένα :beer:

Uriah Heep
06/10/2008, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Πάλι χάλια περνάς ρε Βασίλη :D Τόσο χάλια που σε ζηλεύω !!!!! Να προσέχεις...και φάε και κάνα σοροπιαστό για μένα κι εγώ την Παρασκευή θα πιώ μια μπυρίτσα στο Μόναχο για σένα :beer:


:beer: :beer: :beer:

MikeG
06/10/2008, 20:50
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Να πας Χαμιντιέ στη Συρία!

filipp0s
06/10/2008, 22:37
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

Tpap
06/10/2008, 22:42
πούσε, βασίλη...φάε και κανά σοροπιαστό, ρε!!! :lol: :beer:

DimChios
07/10/2008, 06:28
:D :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

makis206
07/10/2008, 07:16
Καλά χιλιόμετρα και μοναδικές εικόνες να μαζέψεις Βασίλη !

:beer: :beer: :beer:

Stergios69
07/10/2008, 07:25
Αυτά είναι γούστα... :D :wave2:

Uriah Heep
07/10/2008, 11:24
Soulatsarondas sta sokakia tis palias polis, synandisa ena palikari pou menei se paradiplano typical xenodoxio me to diko mou. O kosmos einai mikros. Eixe synandisei ton Kosti stin ELPA gia to carnet. Eixe xekinisei tin Paraskevi kai symera vriscomaste mazi na perimenoume ton Kosti apo tin Tourkia, gia na perasoume tin mera oloi mazi kai avrio o kathenas na xanaparei ton dromo tou.
To kalytero omos einai oti gia to vrady eimai proskalesmenos gia deipno sto spiti tis oikogeneias kapoiou arava foititi pou gnorisa xthes kai mou edeixe to megalytero meros tis polis. Einai shedon veveo oti tha proskalesei kai t' alla paidia.


Enoeitai oti DEN xreiazetai na grapso ti marka moto exei o Nikolas (apo tin Athina)...



...ma fysika BMW 1200 HP2!!!

Den xero ti symvainei...

...prepei na to koitaxo.

:beer: :beer: :beer:

DimChios
07/10/2008, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Soulatsarondas sta sokakia tis palias polis, synandisa ena palikari pou menei se paradiplano typical xenodoxio me to diko mou. O kosmos einai mikros. Eixe synandisei ton Kosti stin ELPA gia to carnet. Eixe xekinisei tin Paraskevi kai symera vriscomaste mazi na perimenoume ton Kosti apo tin Tourkia, gia na perasoume tin mera oloi mazi kai avrio o kathenas na xanaparei ton dromo tou.
To kalytero omos einai oti gia to vrady eimai proskalesmenos gia deipno sto spiti tis oikogeneias kapoiou foititi pou gnorisa xthes kai mou edeixe to megalytero meros tis polis. Einai shedon veveo oti tha proskalesei kai t' alla paidia.


Enoeitai oti DEN xreiazetai na grapso ti marka moto exei o Nikolas (apo tin Athina)...



...ma fysika BMW 1200 HP2!!!

Den xero ti symvainei...

...prepei na to koitaxo.

:beer: :beer: :beer:


ειμαι σιγουρος πως αν ποτε συναντησεις κανενα στα ταξιδια σου με Αφρικα θα τον κοιτας σαν alien!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Καλη συνεχεια ρε Μπίλυ! Το ταξιδι σου εχει ξεκινησει με τους καλυτερους οιωνούς!

:beer: :beer: :beer: :beer:

Operater
07/10/2008, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ειμαι σιγουρος πως αν ποτε συναντησεις κανενα στα ταξιδια σου με Αφρικα θα τον κοιτας σαν alien!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Καλη συνεχεια ρε Μπίλυ! Το ταξιδι σου εχει ξεκινησει με τους καλυτερους οιωνούς!

:beer: :beer: :beer: :beer:


που ξέρεις...μπορεί κάποτε να συναντήσει ένα pegaso... :smilea:

καλούς δρόμους κε Βασίλη!!! :beer: :beer:

Uriah Heep
08/10/2008, 19:50
O Kostis eftase to mesimeri sto Halepi. Perasame tin mera mas oli mazi kai to vradi, mias kai akyrothike h prosklisi gia deipno, pigame sto kalytero restaurant sto Halepi.
"Sisi Restaurant" stin orthodoxi synoikia. Piano-kithara kai kata ta mesanyxta aravika apo mia tragoydistria "a capela". Kebap, birres kai den symazevetai...


...to "kopsimo" xekinise stis 4.30 ta ximeromata kai synexistike s' olo to taxidi 550 klm mexri...

...to Amman!

O Nikolas (apo SYMOFE) simera to proi tin ekane gia Latakia, o Kostis stamatise sti Damasko (tin Paraskevi erxetai i syzygos aeroporikos gia na synexisoun mazi) ki ego synexisa notia, perasa Jordania kai afti ti stigmi grafo apo to Amman.

Avrio tin kano gia Petra kai meta arxizei i anodos pros Syria, stasi stin Palmyra, Halepi gia salepi kai karfi pros Constandinople (kanena 2mero taxidi stin hpirotiki Tourkia kai Saloni.

Efxomai se olous na exoun kalous dromus!

Oi xthesines livanezikes birres itan yperoxes...

...gia na doyme ti tha vroume sto Amman...





:beer: :beer: :beer:

DimChios
08/10/2008, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
O Kostis eftase to mesimeri sto Halepi. Perasame tin mera mas oli mazi kai to vradi, mias kai akyrothike h prosklisi gia deipno, pigame sto kalytero restaurant sto Halepi.
"Sisi Restaurant" stin orthodoxi synoikia. Piano-kithara kai kata ta mesanyxta aravika apo mia tragoydistria "a capela". Kebap, birres kai den symazevetai...


...to "kopsimo" xekinise stis 4.30 ta ximeromata kai synexistike s' olo to taxidi 550 klm mexri...

...to Amman!

O Nikolas (apo SYMOFE) simera to proi tin ekane gia Latakia, o Kostis stamatise sti Damasko (tin Paraskevi erxetai i syzygos aeroporikos gia na synexisoun mazi) ki ego synexisa notia, perasa Jordania kai afti ti stigmi grafo apo to Amman.

Avrio tin kano gia Petra kai meta arxizei i anodos pros Syria, stasi stin Palmyra, Halepi gia salepi kai karfi pros Constandinople (kanena 2mero taxidi stin hpirotiki Tourkia kai Saloni.

Efxomai se olous na exoun kalous dromus!

Oi xthsines livanezikes birres itan yperoxes...

...gia na doyme ti tha vroume sto Amman...





:beer: :beer: :beer:


ΠΟΣΟ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΡΕ!!!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

tai
08/10/2008, 20:35
γειά σου ρε Βασίλη ταξιδιάρη
:wave2:

καλή συνέχεια :sun:

Dodok edessa
09/10/2008, 07:55
Γεια σου ρε μπιλαρα ...φαταουλα χιλιομετρων:beer: :beer: :beer:


Καλη συνεχεια και απο μενα !!:wave2:


144705

Ταξιδευτής
09/10/2008, 10:25
Αδερφε Βασιλη... Τα σεβη μου!
Να εχεις παντα ανοιχτους δρομους! :wave2:
Αντε, και οταν γυρισεις με το καλο θα βρεθουμε να παμε στον κολλητο σου για μακαροναδα σπεσιαλ! ;)

Uriah Heep
14/10/2008, 14:44
Επέστρεψα ευτυχής …πλήρης χιλιομέτρων, σε κατάσταση νιρβάνα από το «σχεδόν» μοναχικό ταξίδι!
Οι αραβικές χώρες γενικώς είναι στα γράδα μου, γιατί τα πάντα είναι …«free style» !
«Ελεύθερη» οδήγηση, τζερτζελές, βαβούρα, κελεμπίες, ατμοσφαιρική ρύπανση, μουσικές που κάνουν τα εντόπια λαμπραντόρ της πίστας να φαντάζουν σαν σολίστ του …λυρικού θεάτρου και εν ολίγοις χαμός!
Τα πάντα έχουν ένα αντίκρισμα σ΄αυτές τις χώρες…
…μέχρι κι ο προκλητικός, μοναδικού κίτς, αραπάς με το Cayenne σε πουλάει και σ΄αγοράζει με τα πετρέλαιά του.

.................................................................................................... ..............

Ξανά λοιπόν, ανάμεσα στις λυσσασμένες καρδιές για προκάτ ευτυχία, στους εξουσιοφρενείς για να πιάσουν ολίγον από λεβγέ ταχυτήτων Τσερόκι και νεανικό μπούτι...
... και στους χλωμούς των τελευταίων ημερών, που έτσι και χάσουν τα τζήπ θα επιστρέψουν σ΄ένα υπαρξιακό τίποτα!

5.500 χιλιόμετρα, άγρια φύση, ατέλειωτοι δρόμοι…
…και το απόγευμα ξενοδοχείο, βόλτα, χαλάρωση, κουβέντα, τσάγια, κιουνεφέ…
Άλλες κουλτούρες, άλλες γεύσεις, άλλες μυρωδιές, άλλα ήθη κι έθιμα.
Καταστάσεις αυθεντικές!
Σήμερα συναντώντας κόσμο και συνεργάτες, είχα την αίσθηση ότι κάποιοι έκρυβαν επιμελώς την κελεμπία κάτω από τα πανάκριβα …creations, φιλοτεχνώντας μια ναρκισσευόμενη εικόνα με φόντο το 4Χ4 ή την πανάκριβη μηχανή "περιπέτειας"…
…πριν αρχίσουν με τον μανάβη τις …διαπραγματεύσεις για την τιμή του μαϊντανού!

Και για να μη παρεξηγηθούμε, κάθε φορά που επιστρέφω στην Ελλάδα, συνειδητοποιώ ότι ζώ στην ομορφότερη χώρα στον πλανήτη…
…που δυστυχώς την «χαλάει» η ψεύτικη ευδαιμονία και ο αναιδής νεοπλουτισμός.
Φοβάμαι πως, όταν εκτιμήσουμε το ειδικό βάρος του εγχώριου αγγουριού και ντομάτας, περισσότερο από τη μπουρμπουλιθρέ λεζάντα…
…τα αγγούρια θα μας περιμένουν …εν στύσει!

Ταξιδέψτε...

...γνωρίστε τον κόσμο!

:beer: :beer: :beer:

DimChios
14/10/2008, 14:51
Μπιλαρα!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

ΠΑΝΤΑ ΑΞΙΟΣ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!

Περιμενουμε το "Ταξιδιωτικό με άρωμα ανατολής" σου!

:wave2:

Tpap
14/10/2008, 14:53
καλώς ήλθες, Βασίλη..!! :beer: :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
.... η ψεύτικη ευδαιμονία και ο αναιδής νεοπλουτισμός....

αυτά λες και εξεγείρεις σύμπασα, την κοινότητα ζωόφιλων Ελλάδος...:wave2:

Anty12
14/10/2008, 14:56
Καλώς ήλθες…αναμένουμε τα περαιτέρω :beer:

Χωμάτινος
14/10/2008, 15:01
Βασίλη, αν συνεχίσεις αυτό το κακό χούι, ελλοχεύει σοβαρός κίνδυνος να ξυπνήσεις κόσμο απ' τον λήθαργό του. Θα τα πούμε σύντομα από κοντά :wave2:

618RR
14/10/2008, 15:31
:beer:

Welcome back!!!

Αναμένουμε με αγωνία το ταξιδιωτικό ή (αντι)ταξιδιωτικό σου!!!

:wave2:

filipp0s
14/10/2008, 15:39
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

tai
14/10/2008, 15:57
καλώς ηρθες Βασίλη και εύχομαι σύντομα να εχεις, νέες ευκαιρίες απόδρασης

:beer: :beer: :beer: :beer:

Stergios69
14/10/2008, 17:46
Ετσι... :D :wave2:

Uriah Heep
15/10/2008, 12:12
Χαλέπι.
Σ΄αυτά τα μέρη, η ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ξεπερνά τα συνηθισμένα!

Πάνε πολλά χρόνια που στην Βλαχοντίσνεϋλαντ και ειδικά στον Ελληνισμό του λεκανοπεδίου, έπαψε να έχει σουξέ...

...σε βαθμό που στο άκουσμα και μόνο της λέξης, άρρενες να παθαίνουν ...ωορρηξία!



Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις, μετρημένες στα δάχτυλα ενός χεριού μαραγκού, με 3 κομμένα δάχτυλα...


:beer: :beer: :beer:


145400

Μικρή Λουλού
15/10/2008, 12:20
καλως ηρθες Βασιλη.


εχουμε στην ακρη τσιπουρα και τσιγαρα.


ξεκινα.




:beer: :beer: :beer:

road spirit
15/10/2008, 12:28
καλώς ήρθες

:beer:

cityfly
15/10/2008, 20:39
καλώς ήρθες


(μιας και δεν πήρα χαμπάρι όταν έφυγες να πω καλό ταξίδι)


:beer: :beer: :beer:

Κανένας
01/11/2008, 21:09
Δηλαδή, πρέπει να χειμωνιάσει για τα καλά, για να μάθουμε για το σερνικοβότανο?
Η θα την βγάλουμε με σουμάδες?
:wave2:


146969

liberec
02/11/2008, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep



Enoeitai oti DEN xreiazetai na grapso ti marka moto exei o Nikolas (apo tin Athina)...



...ma fysika BMW 1200 HP2!!!

Den xero ti symvainei...

...prepei na to koitaxo.

:beer: :beer: :beer:

Ακόμα το κοιτάς?
Γι'αυτό καθυστερείς στο ταξιδιωτικό [ή αντιταξιδιωτικό, αντιBMWιωτικό ή όπως και το πείς]?
Πήγες σε ψυχαναλυτή?
Η κάνεις μία πρώτη γύρα στις μάνδρες ψάχνοντας για μία τρυφερή μπέμπα? Ξέρω μία καλή περίπτωση, μία adve, .... να ρωτήΞω?

Περιμένουμε συνέχεια, σαν στην αναμονή αίθουσας τοκετών.... ανυπόμονα, περπατάμε, ρουφάμε τσιγάρα, go on, θέλουμε κι'άλλο....


:beer: :beer: :beer:

Uriah Heep
04/11/2008, 14:11
Πέρασαν σχεδόν 3 βδομάδες, από την επιστροφή μου στο slow motion της φαιδρής καθημερινότητας στη ...Συμβασιλεύουσα.

Μέχρι στιγμής, ούτε τα ταριχευμένα οικονομικά συμφέροντα...
... ούτε τα γκρίζα κλισέ των Πολεοδομικών υπαλλήλων...
... ούτε ο μόνιμα αναδευόμενος βόθρος της Σοφοκλέους, που κάνει τα ανθρωπάκια με ονειρώξεις βίλλας στη Μύκονο, να βρυχώνται σαν αιχμαλωτισμένες ύαινες...

...κατάφεραν να μου κάνουν το μυαλό σπανακοτυρόπιττα!

Είμαι ήρεμος και παρακολουθώ θυμοσοφικά τα τεκταινόμενα.
Σύννεφα στο γάμο της Βανδή, λοιπόν. Η Άντζελα σκέφτεται πλέον σοβαρά ν΄ανοίξει κομμωτήριο και τις προάλες παντρεύτηκε η αγαπημένη ξαδέλφη της Μαριέττας Χρουσαλά, Δήμητρα, με γνωστό επιχειρηματία στη Θεσσαλονίκη...

Υπομονή παιδιά! Φορτώνω!

Διότι κύριος, τι να γράψω όταν είμαι σε κατάσταση νιρβάνα?
Κείμενα για να προσηλυτίσω μπακαλιάρους στον Ινδουϊσμό?
Θα με γράψετε στ΄@ρχίδι@ σας! Εεε, όσοι έχετε, τέλος πάντων.

Το αναγνωστικό κοινό θέλει αίμα για να ικανοποιηθεί!
Περιμένει εν είδει πτωματοφάγου, ίντριγκες, καρφιά, αιμοσταγή ειρωνία...
...να πάρει το καλαμάκι και να ρουφά ανηλεώς, ερυθρά αιμοσφαίρια!

Προς το παρόν κερνάω τσάι απ΄το Χαλέπι.



147209

DimChios
04/11/2008, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Πέρασαν σχεδόν 3 βδομάδες, από την επιστροφή μου στο slow motion της φαιδρής καθημερινότητας στη ...Συμβασιλεύουσα.

Μέχρι στιγμής, ούτε τα ταριχευμένα οικονομικά συμφέροντα...
... ούτε τα γκρίζα κλισέ των Πολεοδομικών υπαλλήλων...
... ούτε ο μόνιμα αναδευόμενος βόθρος της Σοφοκλέους, που κάνει τα ανθρωπάκια με ονειρώξεις βίλλας στη Μύκονο, να βρυχώνται σαν αιχμαλωτισμένες ύαινες...

...κατάφεραν να μου κάνουν το μυαλό σπανακοτυρόπιττα!

Είμαι ήρεμος και παρακολουθώ θυμοσοφικά τα τεκταινόμενα.
Σύννεφα στο γάμο της Βανδή, λοιπόν. Η Άντζελα σκέφτεται πλέον σοβαρά ν΄ανοίξει κομμωτήριο και τις προάλες παντρεύτηκε η αγαπημένη ξαδέλφη της Χρουσαλά, Δήμητρα, με γνωστό επιχειρηματία στη Θεσσαλονίκη...

Υπομονή παιδιά! Φορτώνω!

Διότι κύριος, τι να γράψω όταν είμαι σε κατάσταση νιρβάνα?
Κείμενα για να προσηλυτίσω μπακαλιάρους στον Ινδουϊσμό?
Θα με γράψετε στ΄@ρχίδι@ σας! Εεε, όσοι έχετε, τέλος πάντων.

Το αναγνωστικό κοινό θέλει αίμα για να ικανοποιηθεί!
Περιμένει εν είδει πτωματοφάγου, ίντριγκες, καρφιά, αιμοσταγή ειρωνία...
...να πάρει το καλαμάκι και να ρουφά ανηλεώς, ερυθρά αιμοσφαίρια!

Προς το παρόν κερνάω τσάι απ΄το Χαλέπι.



Γραφε ρε Βασιλη!!!! γραφε!!!!

:winka:


:a30: :a30: :a30:


:beer: :beer: :beer: :beer:

Uriah Heep
24/11/2008, 19:22
Μιας κι ο παγετός δεν μου επιτρέπει να ρίξω μπετά στον Χολομώντα…
…αποφάσισα να ρίξω μερικά ταξιδιωτικά πυρότουβλα στο φόρουμ!

Δυσκολεύομαι, βέβαια, ακόμα ν’ αποφασίσω, σε ποιο “section” θα τα τοποθετήσω, λόγω του
ότι δεν υπάρχει στο φόρουμ σχετική στήλη ταξιδιωτικής ψυχοπαθολογίας!
Τι τίτλο να βάλει κανείς σ΄αυτή την ανατροπή της παραμύθας του ταξιδιωτικού correct?
Πιθανόν ...“Συρία-Ιορδανία …απόδραση από την παστεριωμένη καθημερινότητα”
Θα χρειαστώ μερικές μέρες, για να θυμηθώ τις “φάσεις” του ταξιδιού. Ημερολόγια και λοιπά ταξιδιωτικά βοηθήματα, ως γνωστόν, δεν χρησιμοποιώ…

Μόνο για αναγνώστες που μπορούν να κατέβουν μαζί μου στα έγκατα του χιούμορ. Κρυόκωλοι να μην ενοχλήσουν…
Για πρώτη φορά, το psychoΤαξιδιωτικό θα μεταδίδεται απ΄ευθείας και στους BMWbikers.gr

Πρεμιέρα την Κυριακή 30/11/08
Οι πόρτες ανοίγουν στις 8.00’

Cheers
:beer: :beer: :beer:

MikeG
24/11/2008, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep

Για πρώτη φορά, το psychoΤαξιδιωτικό θα μεταδίδεται απ΄ευθείας και στους BMWbikers.gr

Πρεμιέρα την Κυριακή 30/11/08
Οι πόρτες ανοίγουν στις 8.00’

Cheers
:beer: :beer: :beer:

Πρωτοτυπείς.... & δε ξέρω αν είναι για καλό.....:lol: :lol:

Το υποφόρουμ των ταξιδιωτικών σε περιμένει!!!:winka: :wave2:

DimChios
25/11/2008, 02:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Μιας κι ο παγετός δεν μου επιτρέπει να ρίξω μπετά στον Χολομώντα…
…αποφάσισα να ρίξω μερικά ταξιδιωτικά πυρότουβλα στο φόρουμ!

Δυσκολεύομαι, βέβαια, ακόμα ν’ αποφασίσω, σε ποιο “section” θα τα τοποθετήσω, λόγω του
ότι δεν υπάρχει στο φόρουμ σχετική στήλη ταξιδιωτικής ψυχοπαθολογίας!
Τι τίτλο να βάλει κανείς σ΄αυτή την ανατροπή της παραμύθας του ταξιδιωτικού correct?
Πιθανόν ...“Συρία-Ιορδανία …απόδραση από την παστεριωμένη καθημερινότητα”
Θα χρειαστώ μερικές μέρες, για να θυμηθώ τις “φάσεις” του ταξιδιού. Ημερολόγια και λοιπά ταξιδιωτικά βοηθήματα, ως γνωστόν, δεν χρησιμοποιώ…

Μόνο για αναγνώστες που μπορούν να κατέβουν μαζί μου στα έγκατα του χιούμορ. Κρυόκωλοι να μην ενοχλήσουν…
Για πρώτη φορά, το psychoΤαξιδιωτικό θα μεταδίδεται απ΄ευθείας και στους BMWbikers.gr

Πρεμιέρα την Κυριακή 30/11/08
Οι πόρτες ανοίγουν στις 8.00’

Cheers
:beer: :beer: :beer:


ΩΧ!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Uriah Heep
27/11/2008, 10:07
Eνημερωτικό trailer

Tί συζήτησαν ο Πρόεδρος της Συρίας Μπασάρ αλ Άσαντ με τον Uriah Heep στην ολιγόλεπτη τετ-α-τετ συνάντησή τους έξω από τη Δαμασκό, πίνοντας καφέ και ροκανίζοντας κράκερς?

Φωτό και όλο το παρασκήνιο...Κυριακή, 30/11/08...
στο moto.gr και στους bmwbikers.gr

doors open at 08.00am

Stay tuned!

xmen
27/11/2008, 15:58
Όπως περιμέναμε κάποτε τα νέα LP των METALLICA, με ανυπομονησία!!:smilea:

npat
27/11/2008, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από xmen
Όπως περιμέναμε κάποτε τα νέα LP των METALLICA, με ανυπομονησία!!:smilea:

Και μετά πήγαν κι έβγαλαν το "n' justice for all" και ξενερώσαμε...

:lol: :lol:

[Το ταξιδιωτικό του Βασίλη βέβαια αναμένεται πολύ εντυπωσιακό, αν μη τι άλλο...]

Uriah Heep
01/12/2008, 12:47
Στα Ταξιδιωτικά...

"Συρία-Ιορδανία ...απόδραση από την παστεριωμένη καθημερινότητα"

Απαγορεύεται αυστηρά σε κρυόκωλους με αφυδατωμένο χιούμορ.

Σχόλια, προειδοποιήσεις, μπινελίκια, μηνύσεις στο παρόν thread...

:beer: :beer: :beer:

zephyr1
01/12/2008, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Πλησιάζοντας στα Τέμπη, παραλίγο να τελειώσουν όλα! Δικάβαλο SS, με μπάσο εκκωφαντικό θόρυβο, με προσπερνάει ξαφνικά, σχεδόν ξύνοντας την αριστερή μου βαλίτσα, πάνω σε στροφή με ταχύτητα …χωρίς αύριο! Ίσα που πρόλαβα να δω το κωλί με το τατουάζ από τη ξεκράνωτη γατογαμούλα, σε προσκυνηματική στάση…
…λες και ήταν στα Ιεροσόλυμα!
Τρέμοντας από το ξάφνιασμα και τη τσαντήλα, τους είδα λίγο παρακάτω, την ώρα που είχαν σταματήσει στο πάρκιν της γέφυρας του Πηνειού. Το ανθρωποειδές ξεκαβαλούσε τη μηχανή, βγάζοντας το κράνος με φλιπαρισμένο ύφος συνοικιακού γκαραζοτεκνού με ονειρώξεις νικητή σε GP. Δεν είμαι σίγουρος αν άκουσα την επηρμένη συνεπιβάτιδα, την ώρα που έφτιαχνε το μαλλί της, να φωνάζει "για την Ελλάδα ρε γαμώτο" !
Ζυγίζοντας την κατάσταση πατώντας τη μανέτα του φρένου, συνειδητοποίησα ότι θα έχανα το χρόνο μου ζητώντας τα ρέστα από τα τρισβάρβαρα εκτοπλάσματα του μοτοσυκλετισμού και άνοιξα το γκάζι συνεχίζοντας στον ανοιχτό δρόμο του θεσσαλικού κάμπου.



:bigcry: :rotflmao: :bigcry:

:a19:

Tpap
02/12/2008, 01:25
Πομφόλυγες ή φλήναφήματα...?
Άκρατη μεγαλοστομία ή τάσεις επίδειξης...?

Μπορεί, άν έγραφε οποιοσδήποτε άλλος. Ακόμη κι εγώ.

Διότι εδώ πρόκειται για επίθεση μετά εκκωφαντικού κρότου στα κυλινδροπίστονα των απανταχού αυτοαποκαλούμενων χιλιομετροφάγων μεταξύ κουζίνας και κρεβατοκάμαρας ή Αθήνας-Αράχωβας...
Εδώ πρόκειται περί χειρουργικού ευνουχισμού -χωρίς αναισθησία- νεροβούβαλων μετά παραφορτωμένων σκρινίων δωρικού ρυθμού, φυσικά παρκαρισμένα, έξω από καφέ ή χασαποταβέρνες, πλησιέστερα στο σπίτι τους και από το περίπτερο της γειτονιάς σου...

@uriah: -μου φαίνεται πως έχεις ρίξει λίγο τους τόνους χάριν δημοσίων σχέσεων...?
ή κάνω λάθος....?

-Και τις φωτό να παραλείψεις πάλι συνεπιβάτες σου, είμαστε... :a013:

DimChios
02/12/2008, 05:09
Τι να πεις και τι να πρωτοπαραθεσεις!!!

...και ειμαστε στην αρχη ακομα!

Εχω λυθει σε πολλα σημεια στα γελια απο μεμονομενες λεξεις!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Οπως παντα ο Βασιλης,

Α-ΠΟ-ΛΑΥ-ΣΤΙ-ΚΟΣ!!!!!!

Καλά "τελειώματα" φίλε!

:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

Uriah Heep
02/12/2008, 12:39
Τα κολακευτικά σχόλιά σας με άγγιξαν μέχρι μυελού οστέων!
Δεν είχα καμία διάθεση να γράψω, για διάφορους λόγους γενικώς, ταξιδιωτικό στο φόρουμ.
Τα σχόλια όσων έγραψαν σ΄αυτό το thread και η παρακίνηση λίγων ανθρώπων, που δεν γνώριζα κι ούτε γράφουν στο φόρουμ, με έσπρωξαν να το επιχειρήσω.
Σας ευχαριστώ όλους εσάς, γιατί τα σχόλιά σας με ντοπάρουν για kick box στο πληκτρολόγιο!

:beer: :beer: :beer:

Stergios69
02/12/2008, 12:58
Μου κάνει αντύπωση ρε Βασίλη, ότι στις φωτό που φαίνεται η μηχανή, δεν έχεις ούτε καν ένα χάρτη πάνω στο ρεζερβουάρ... (πόσο μάλλον GPS) ! :D :wave2:

Tpap
02/12/2008, 13:00
Τι να τον κάνει ρε, τον χάρτη.

Δεν θέλει να φτάσει κάπου. Βόλτα πάει...

Και πάλι :beer: :beer: :beer: :sun:

Stergios69
02/12/2008, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Τι να τον κάνει ρε, τον χάρτη.

Δεν θέλει να φτάσει κάπου. Βόλτα πάει...


Aυτό ακριβώς... :D :wave2:

devil's animal
03/12/2008, 13:50
εισαι πολυ καλος!!
τετριμμενο, αλλα ετσι ειναι!!
:beer: :beer: :beer:




nicely done, mate!
:wave2:

DimChios
03/12/2008, 16:21
πολυ γελιο ρε σεις!!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΒΑΣΙΛΗ!!!!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer: :beer:

Uriah Heep
03/12/2008, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

1)Άκρατη μεγαλοστομία ή τάσεις επίδειξης...?

2)Εδώ πρόκειται περί χειρουργικού ευνουχισμού -χωρίς αναισθησία- νεροβούβαλων μετά παραφορτωμένων σκρινίων δωρικού ρυθμού,

3)@uriah: -μου φαίνεται πως έχεις ρίξει λίγο τους τόνους χάριν δημοσίων σχέσεων...?
ή κάνω λάθος....?

1) συμπτώματα του Αλτσχάϊμερ!

2) άμα οι ρυθμοί ήταν δωρικοί (διακρινόμενοι για τη λιτότητά τους) ...
... θα ασχολούμουν με ψάρεμα γουλιανών στη Βιστωνίδα!

3) ανένταχτος και αντι-δημοσιοσχετίστας μέχρι το τέλος!

:beer: :beer: :beer:

Uriah Heep
03/12/2008, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Μου κάνει αντύπωση ρε Βασίλη, ότι στις φωτό που φαίνεται η μηχανή, δεν έχεις ούτε καν ένα χάρτη πάνω στο ρεζερβουάρ... (πόσο μάλλον GPS) ! :D :wave2:

Αυτή τη φορά δεν έκανα καν τον κόπο, να κουβαλήσω το GPS στη βαλίτσα...

...ρωτάς τον τυφλό της γωνίας και σου δείχνει την κατεύθυνση!

Ρε Στέργιο, είναι για να ξεφτιλιζόμαστε τώρα, σε τέτοια ηλικία?


:beer: :beer: :beer:

powerphot
04/12/2008, 22:25
Γεια σου ρε Bill.
Ακόμα και κάποιος που δεν σε έχει ξαναδιαβάσει, διαβάζοντας αυτό:
«… «αυτές τις ακράπες που φορείς
δε ‘ναι για μπαντιλίκι,
μον’ τις φορείς για εμορφιά
και για το σεβνταλίκι!»,
δεν υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ κολλήσει στο ταξίδι σου.:lol: :lol:
Να’σαι καλά!:wave2:

BILL VUZAS
05/12/2008, 12:42
Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι,
τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα βρεις,
αν μένει η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή
συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.

Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος.
Πολλά τα καλοκαιρινά πρωιά να είναι
που με τι ευχαρίστησι, με τι χαρά
θα μπαίνεις σε λιμένας πρωτοειδωμένους·
να σταματήσεις σε εμπορεία ΦΟΙΝΙΚΙΚΑ,
και τες καλές πραγμάτειες να αποκτήσεις,
σεντέφια και κοράλλια, κεχριμπάρια και έβενους,
και ηδονικά μυρωδικά κάθε λογής,
όσο μπορείς πιο άφθονα ηδονικά μυρωδικά·
σε πόλεις Aιγυπτιακές πολλές να πας,
να μάθεις και να μάθεις απ τους σπουδασμένους.

Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είναι ο προορισμός σου.
Aλλά μη βιάζεις το ταξείδι διόλου.
Καλλίτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει·
και γέρος πια να αράξεις στο νησί,
πλούσιος με όσα κέρδισες στον δρόμο,
μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη.

Η Ιθάκη σου έδωσε το ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.
Αλλα δεν έχει να σε δώσει πια.

Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.

liberec
06/12/2008, 18:40
τα ταξιδιωτικά σου είναι Βασίλη ως γνωστόν τέλεια

ευχαριστούμε και αναμένουμε τα..... κράκερς με τον πρόεδρο


[μην πεις ότι μας κορόϊδεψες και έκανες γρίζα διαφήμιση


































στον προέδρο!!!!!!]
:beer: :beer: :beer:

DimChios
11/12/2008, 10:08
Που εισαι ρε Βασιλη?

:sad:

Αντε συνεχα το μπας και δει μια ασπρη μερα τουτο δω το ρημαδι το φορουμ! :(

:beer: :beer: :beer:

Uriah Heep
11/12/2008, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Αντε συνεχα το μπας και δει μια ασπρη μερα τουτο δω το ρημαδι το φορουμ!

Για την άσπρη μέρα του φόρουμ, δεν είμαι σίγουρος...

...για το μαύρο χιούμορ όμως, θα το προσπαθήσω!

Μόνο για τη πάρτη λίγων ανθρώπων εδώ μέσα που γουστάρουν psycho-κείμενα!

stay tuned...

:beer: :beer: :beer:

DimChios
11/12/2008, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Για την άσπρη μέρα του φόρουμ, δεν είμαι σίγουρος...

...για το μαύρο χιούμορ όμως, θα το προσπαθήσω!

Μόνο για τη πάρτη λίγων ανθρώπων εδώ μέσα που γουστάρουν psycho-κείμενα!

stay tuned...

:beer: :beer: :beer:


ΕΤΣΙ ΕΤΣΙ!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :winka:

road spirit
11/12/2008, 15:52
:beer: :beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
-Τότε θα πω του γάλλου σεφ να σας ετοιμάσει κανά μεζέ με αχνιστό ορτίκι, με κρούστα κινέζικων μανιταριών, πάνω σε πολέντα με ψητά κυδώνια, συνοδευμένο με μπισκ αστακού ακομπανιέ από τριλογία σολομού, σε καλαθάκι από φινόκιο αρωματισμένο με πορσίνι και τρούφα, με γαρνιτούρα ροζέ ριζότο με πεσκανδρίτσα πάνω σε σπανάκι σωτέ και φιστίκι σε τιμπάλ λαχανικών έχω διπλώσει απο τη πείνα, έλεος :lol:

MG
11/12/2008, 17:34
τι μερη κι αυτα...


Περιμενουμε το φιναλε.....





:beer: :beer:

road spirit
12/12/2008, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Ρολάροντας πλέον στην τελική ευθεία του ταξιδιού μου αισθάνθηκα να κατέχω τον πιο ακριβοθώρητο θησαυρό του κόσμου

τις εμπειρίες από τα ταξίδια μου!


...................................................................Τhe End........................................................

:a012: :a012: :a012:

gousgoun_69
12/12/2008, 10:49
Απίθανος :beer: :beer:

Χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη άδεια για τη μοτοσυκλέτα για να πάει σε αυτά τα μέρη ?

Uriah Heep
12/12/2008, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gousgoun_69
Απίθανος :beer: :beer:

Χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη άδεια για τη μοτοσυκλέτα για να πάει σε αυτά τα μέρη ?

Καρνέ (πολύπτυχο) για το όχημα. Χρειάστηκε σε Ιράν, Συρία, Ιορδανία. Το εκδίδει η ΕΛΠΑ, ισχύει για ένα χρόνο, στοιχίζει 50-100 ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς) και αφήνεις 3000 ευρώ εγγύηση, τα οποία τα ξαναπαίρνεις μόλις επιστρέψεις πίσω.

:beer: :beer: :beer:

road spirit
12/12/2008, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Καρνέ (πολύπτυχο) για το όχημα. Χρειάστηκε σε Ιράν, Συρία, Ιορδανία. Το εκδίδει η ΕΛΠΑ, ισχύει για ένα χρόνο, στοιχίζει 50-100 ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς) και αφήνεις 3000 ευρώ εγγύηση, τα οποία τα ξαναπαίρνεις μόλις επιστρέψεις πίσω.

:beer: :beer: :beer: Uriah, το ποσό της εγγύησης είναι cash ή μπορεί να είναι και εγγυητική επιστολή (για όποιον έχει τέτοια δυνατότητα) ?

MikeG
12/12/2008, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Uriah, το ποσό της εγγύησης είναι cash ή μπορεί να είναι και εγγυητική επιστολή (για όποιον έχει τέτοια δυνατότητα) ?

Θα απαντήσει σίγουρα ο Βασίλης, αλλά νομίζω ότι γίνεται και με εγγυητική.
Μου το είχαν πει ότι το έψαχνα για το Ιράν.

:wave2:

OldMan
12/12/2008, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Uriah, το ποσό της εγγύησης είναι cash ή μπορεί να είναι και εγγυητική επιστολή (για όποιον έχει τέτοια δυνατότητα) ?
Καλύτερα με bank guarantee ή letter of credit ...:winka:

(ρε, θα τρελλαθούμε τελείως ...) :look:

MikeG
12/12/2008, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Καλύτερα με bank guarantee ή letter of credit ...:winka:

(ρε, θα τρελλαθούμε τελείως ...) :look:

Συγνώμη, το ίδιο δεν είναι απλά σε άλλη γλώσσα & άλλες εκφράσεις? :wave2:

OldMan
12/12/2008, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Συγνώμη, το ίδιο δεν είναι απλά σε άλλη γλώσσα & άλλες εκφράσεις? :wave2:
Καθόλου...!!!

Αυτό που αναφέρει ο Γιάννης είναι το promissry letter ...:wave2:

gousgoun_69
12/12/2008, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Καρνέ (πολύπτυχο) για το όχημα. Χρειάστηκε σε Ιράν, Συρία, Ιορδανία. Το εκδίδει η ΕΛΠΑ, ισχύει για ένα χρόνο, στοιχίζει 50-100 ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς) και αφήνεις 3000 ευρώ εγγύηση, τα οποία τα ξαναπαίρνεις μόλις επιστρέψεις πίσω.

:beer: :beer: :beer:



:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

3 χιλιάρικα ? Αμα είχα 3 χιλιάρικα να τους αφήσω εγγύηση θα πήγαινα με το αεροπλάνο...

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε anyway.

:beer:

MikeG
12/12/2008, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Καθόλου...!!!

Αυτό που αναφέρει ο Γιάννης είναι το promissry letter ...:wave2:

Thanks! :wave2:

Uriah Heep
12/12/2008, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Uriah, το ποσό της εγγύησης είναι cash ή μπορεί να είναι και εγγυητική επιστολή (για όποιον έχει τέτοια δυνατότητα) ?

Η ΕΛΠΑ δέχεται και εγγυητική επιστολή τράπεζας. Εάν ξαναχρειαστείς το καρνέ (όπως εγώ μετά από 5 μήνες) μπορείς να ξαναδώσεις μετρητά ή εγγυητική, χωρίς να ξαναπληρώσεις το κόστος του καρνέ (τα 50-100 ευρώ) όσες φορές θέλεις μέσα σ΄ένα χρόνο.

:beer: :beer: :beer:

devil's animal
12/12/2008, 12:23
:a18: :a18: :a18: :a18:

Uriah Heep
12/12/2008, 12:47
Παιδιά ...

περάστε από τα ταξιδιωτικά!

Να μη το παίζουμε σε 2 ταμπλώ...


:beer: :beer: :beer:

devil's animal
12/12/2008, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Παιδιά ...

περάστε από τα ταξιδιωτικά!

Να μη το παίζουμε σε 2 ταμπλώ...


:beer: :beer: :beer:

Βασιλη πες σε καποιον mod να ενωσει τα σχολια απο αυτο το thread στο τελος του ταξιδιωτικου σου και να καθαρισει λιγο το οποιο σπαμ...μετα ολα οκ!!!
:wave2:

H.A.Balafoutre
13/12/2008, 13:25
Η απλότητα του ταξιδιού (ή των ταξιδιών σου) όπως το έζησες είναι αντιστρόφως ανάλογη του εκλεπτισμένου αφηγηματικού σου ύφους.

Αλλά έχεις δίκιο.

Κάτι άλλο, με την βενζίνη ωρέ...τι γίνεται σε όλα αυτά τα μέρη τα μακρινά. Κεντρική ασία, αφρική, μέση ανατολή? Γενικότερα δηλαδή τι γίνεται με αυτονομίες, κουμάντο, αναπάντεχα, ποιότητα?

Uriah Heep
15/12/2008, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Κάτι άλλο, με την βενζίνη ωρέ...τι γίνεται σε όλα αυτά τα μέρη τα μακρινά. Κεντρική ασία, αφρική, μέση ανατολή? Γενικότερα δηλαδή τι γίνεται με αυτονομίες, κουμάντο, αναπάντεχα, ποιότητα?

Στη Μ. Ανατολή, δεν υπάρχει πρόβλημα βενζίνης. Υπάρχουν παντού πρατήρια, απλά να μην αφήνεις το φουλάρισμα για την τελευταία στιγμή. Μικροπροβληματάκια, όπως το ότι δεν υπάρχει αμόλυβδη στη Συρία, πιθανόν να απασχολήσουν τους αναβάτες νέας τεχνολογίας adv? μηχανών.
Για την κεντρική Αφρική, επιβάλλεται 40άρι+ ντεπόζιτο, αλλά πως πας σήμερα εκεί με τους πολέμους, την ασύλληπτη εγκληματικότητα και τις νάρκες που θερίζουν?
Στη βόρεια Αφρική, όπως Τυνησία και Μαρόκο που ποντάρουν πολύ στον τουρισμό περιπέτειας στις ερήμους, βρίσκεις βενζίνη και στις οάσεις, με το γνωστό σύστημα "βαρέλι-μπετονάκι-κανάτα".

Πάντως αν αποφασίσεις "να τη κάνεις" ...

...σίγουρα δεν θα κολλήσεις στη βενζίνη!

:beer: :beer: :beer: