PDA

View Full Version : Κύπριος και δίπλωμα μηχανής στην Αθήνα.



krk
06/10/2008, 21:40
Γεια σας φίλοι.

Λοιπόν είμαι Κύπριος και προσπαθώ να βγάλω δίπλωμα 125cc. Έχω σπουδάσει Ελλάδα μηχανολόγος και έχω δίπλωμα αυτοκινήτου Ευρωπαϊκό.
Πήγα σε ένα δάσκαλο για τα μαθήματα και μου είπε ότι πρέπει να βγάλω άδεια διαμονής και να περιμένω τρεις μήνες για να μπορέσω
να αρχίσω τα μαθήματα δηλαδή δίπλωμα για μηχανή σε κανένα 4μηνο το λιγότερο. Μήπως έχει περάσει κάποιος άλλος παρόμοια διαδικασία???
Μπορεί να γίνει κάτι με το πτυχίο για να μου αναγνωρίσουν τα 6 χρόνια που είμαι Ελλάδα??? Αν ξέρει κανείς κάτι θα με βοηθούσε πολύ
γιατί χρειάζομαι άμεσα το δίπλωμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

cityfly
06/10/2008, 23:58
δεν ξέρω αλλά έχω μια απορία

τι άδεια διαμονής να βγάλεις;
από πότε χρειάζεται άδεια για να μείνει σε μια ευρωπαϊκή χώρα ένας ευρωπαίος πολίτης;

Bavarian
07/10/2008, 00:47
Κοίταξε εδώ http://www.yme.gr/index.php?tid=362#2 Προφανώς ο ιδιοκτήτης της σχολής οδηγών είναι άσχετος.Το μόνο που θα χρειαστείς είναι μια βεβαίωση από την πρεσβεία της Κύπρου ότι η μόνιμη κατοικία σου είναι στην Αθήνα και αυτό γιατί η Κύπρος είναι μεν στην Ε.Ε. αλλά δεν είναι στη συνθήκη Σέγκεν.

mats8282
07/10/2008, 00:56
Περνα απο το ταμειο του moto.gr τωρα να ριξεις το παραβολο για την εξυπηρετηση :smokin:

sergiosm
07/10/2008, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
και αυτό γιατί η Κύπρος είναι μεν στην Ε.Ε. αλλά δεν είναι στη συνθήκη Σέγκεν.

:eyepop: :eyepop:

τί σχέση έχει το ένα με το άλλο;;;

Η συνθήκη Σέγκεν αφορά στον περιορισμό των ελέγχων στα κοινά σύνορα των χωρών που την έχουν υπογράψει.
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1_%CE%A3%CE%AD%CE%BD%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CE%BD

Μην μπερδεύουμε τη συνθήκη αυτή με το θεμελιώδες δικαίωμα ελεύθερης κυκλοφορίας, εργασίας και διαμονής εντός της Ένωσης

http://europa.eu/abc/12lessons/lesson_9/index_el.htm
:wave2:

blackbusa
07/10/2008, 15:19
Καποιος μη κατοχος ελληνικης ταυτοτητας και διαβατηριου για την ΜΟΝΙΜΗ διαμονη του στην ελλαδα πρεπει να εχει αδεια διαμονης(ΕΕ)/παραμονης(εκτος ΕΕ)...

Φιλαρακο ο δασκαλος εχει δικιο που σου λεει για την αδεια διαμονης....γιατι στο υπουργειο μεταφορων πρεπει να εχουν την διευθυνση κατοικιας σου στην Ελλαδα....για διαφορους λογους....

λογικα απο την ημερα που θα εχεις και την αδεια διαμονης μπορεις αμεσα να καταθεσεις τα χαρτια σου....τωρα γιατι σου λεει για 3-4 μηνες δεν μπορω να καταλαβω.....μαλλον παει να σου φαει παραπανω φραγκακια με το δηθεν λαδωμα για πιο γρηγορα....

υ.γ. το διπλωμα το ευρωπαικο τι ειναι ακριβως και που το εβγαλες???
υ.γ.2 και για αγορα μηχανης χρειαζεσαι αδεια διαμονης....οπσδηποτε....

:wave2:

edit....τωρα ειδα το λινκ του ΥΜ....3 μηνες???:eyepop: εχει δικιο ο καθηγητης.....αλλα αν εξηγησεις τι ειναι το αλλο διπλωμα που εχεις μπορει να βρεθει λυση....

Gandalf dr685sm
07/10/2008, 15:33
να φανταστώ οτι είναι Αγγλικό δίπλωμα;... και γιατί να βγάλεις Ελληνικό;

Θα πάρεις μια μηχανή απο UK με εκεί πινακίδες , πολύ πιο φτηνά απο οτι εδώ και θα την κυκλοφορείς και νομιμότατα. Γιατί να μπείς σε ενα κυκεώνα διαδικασιών απο την στιγμή μάλιστα που ήδη έχεις δίπλωμα;


Gandalf

blackbusa
07/10/2008, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
να φανταστώ οτι είναι Αγγλικό δίπλωμα;... και γιατί να βγάλεις Ελληνικό;

Θα πάρεις μια μηχανή απο UK με εκεί πινακίδες , πολύ πιο φτηνά απο οτι εδώ και θα την κυκλοφορείς και νομιμότατα. Γιατί να μπείς σε ενα κυκεώνα διαδικασιών απο την στιγμή μάλιστα που ήδη έχεις δίπλωμα;


Gandalf


:nono: :nono: :nono:

1)καθε 3-6 μηνακια τον μπουλο......για 6 μηνακια εκτος Ελλαδας.....
2)τελη κυκλοφοριας δεν γνωριζω.......
3)ασφαλεια φανταζομαι πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ πιο ακριβη......

υ.γ. στην περιπτωση 1 παιζει και κατασχεση απο μια ημερα εως δικαστηριο για πολλα χρονια για φοροδιαφυγη κλπ μαλακιες......στο τελος δικαιωνεσαι......αλλα εχεις χασει πολυ χρονο και λεφτα....αν σε πιασουν να εχει μεινει το οχημα παραπανω απο οσο επιτρεπεται....

:wave2:

krk
07/10/2008, 22:55
Γεια σας παιδιά!!!

Το ευρωπαϊκό δίπλωμα είναι απλά το δίπλωμα που έβγαλα στην Κύπρο και σε
κάποια φάση πήγα και το άλλαξα σε ευρωπαϊκό. Δεν έχει καμιά διαφορά από το
άλλο απλά έξω γράφει υπόδειγμα ευρωπαϊκών κοινοτήτων. Νομίζω θα εγκαταλείψω
την ιδέα για μηχανή γιατί θα πρέπει να περιμένω τρίμηνο. Θα βάλω τα χρήματα
που θα μου στοίχιζε όλη η φάση μπας και βγάλω κανένα σαράβαλο, αν δεν
χρειάζονται τρεις μήνες υπομονή και γι' αυτό.

Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Bavarian
07/10/2008, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
:eyepop: :eyepop:

τί σχέση έχει το ένα με το άλλο;;;

Η συνθήκη Σέγκεν αφορά στον περιορισμό των ελέγχων στα κοινά σύνορα των χωρών που την έχουν υπογράψει.
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1_%CE%A3%CE%AD%CE%BD%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CE%BD

Μην μπερδεύουμε τη συνθήκη αυτή με το θεμελιώδες δικαίωμα ελεύθερης κυκλοφορίας, εργασίας και διαμονής εντός της Ένωσης

http://europa.eu/abc/12lessons/lesson_9/index_el.htm
:wave2:


Εχει αλλά βαριέμαι να κάθομαι να γράφω τώρα :wave2:





Χρόνια πολλά και για τη γιορτή σου χθες :beer:

sergiosm
08/10/2008, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Χρόνια πολλά και για τη γιορτή σου χθες :beer:

Ευχαριστώ :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Εχει αλλά βαριέμαι να κάθομαι να γράφω τώρα

θα ήθελα να ακούσω, γιατί δεν είμαι σίγουρος αν τελικά κατάλαβα τί ακριβώς θέλεις να πεις.

Πάντως, είναι άλλο το δικαίωμα αυτό καθευατό (δηλαδή το δικαίωμά μας ως πολίτες της ΕΕ να κινούμαστε και να διαμένουμε ελεύθερα μέσα σε αυτή) και άλλο η διαδικασία που αφορά στην υλοποίηση αυτού του δικαιώματός μας.
Το δεύτερο προϋποθέτει το πρώτο και δεν υπάρχει χωρίς αυτό.
:wave2: