PDA

View Full Version : Αλλη μια μορφή ρατσισμού?



bikersonly
16/12/2003, 09:09
Το συγκεκριμένο θέμα γύριζε στο μυαλό μου αρκετό καιρό.Και συγκεκριμένα από τότε που πραγματοποίησα το όνειρο μου, να αποκτήσω το ΧΧ.
Και να σας εξηγήσω τι εννοώ.Η προηγούμενη μοτό μου ήταν ένα Super Four 400 με το οποίο πέρασα πολλά.Ευχάριστα και μη.Με εφοδίασε με πάμπολες και διαφορετικές εμπειρίες.
Με αυτό έκανα την είσοδο μου στον κόσμο που έβλεπα και μου άρεσε.Τα πρώτα ταξίδια, τις πρώτες ανέμελες βόλτες και τις πρώτες ταρζανιές.
Μέχρι εκεί όλα καλά.Οι γνωστοί μου, οι φίλοι μου, όλοι χαιρόντουσαν μαζί μου.Έχοντας ή μη μοτό.
Και στέκομαι περισσότερο σε αυτούς που δεν είχαν μοτό.
Και τώρα μπαίνω στο θέμα σιγά σιγά.Από την ημέρα που παρέλαβα το ΧΧ αρκετά έως πολλά πράγματα άλλαζαν γύρω μου.Χωρίς να το έχω πάρει χαμπάρι.
Στην αρχή έβλεπα τον κολλητό μου.Ο οποίος είχε τότε CBR 600 και μου έλεγε "Ρε πάρε ένα μεγάλο να πηγαίνουμε μαζί".....συνέχεια αυτό μου έλεγε.Και με πλήγωνε, γιατί μπορούσα να ακολουθήσω με το Four μου.Και στην τελική δεν έβλεπα τον λόγο για τον οποίο μου το "κοπάναγε" συνέχεια ο κολλητός μου.
Συμμετείχα σε εκδρομές με πολλές και διάφορες μοτοσυκλέτες.Από τα exreme 1000άρια έως αυτόματα.Μα πάντα κοίταγα το δικό μου.Δεν επηρεαζόμουν από το τι είχαν οι άλλοι δίπλα μου.Το μόνο που με ενδιέφερε ήταν να κάνω χιλιόμετρα.Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.
’ποκτώντας λοιπόν το ΧΧ, το οποίο εγώ μόνο ξέρω πως έγινε, και τι πίεση τράβηξα, σε τι λούκι μπήκα, τι στερήσεις πέρασα πόσα καλοκαίρια δεν πήγα διακοπές και πολλά άλλα τα οποία είμαι σίγουρος ότι τα καταλαβαίνετε.
Από την ίδια κι όλας μέρα, διέκρινα μια ζήλια από τον κολλητό μου.Την στιγμή που όταν εκείνος είχε μεγαλύτερη μοτό εγώ δεν είχα αισθανθεί.Και τότε εξακολουθούσε να αποφεύγει τις βόλτες μαζί μου λέγοντας που να πάει δίπλα στο 1100 μου αυτός με το 600.Του λέω είσαι καλά ρε συ?Σιγά τις τεράστιες διαφορές.Και εκτός αυτού για βόλτα - ταξίδια μιλάμε!
Το άλλο που διαπίστωσα, ένας άλλος φίλος μου είχε πάρει ένα BMW πρώτη του μηχανή.Με το Four είχαμε πάει αρκετές βόλτες μαζί.Δεν πήγαινε πάνω από 80 χλμ επειδή φοβόταν.Σεβαστό.Την πρώτη φορά που πήγαμε βόλτα εγώ με το ΧΧ και εκείνος με το BMW μετά από άπειρα παρακάλια δικά μου!!!!!! ,τον είχα βάλει μπροστά για να πηγαίνει με τον ρυθμό του.Μου είπε ότι τον άγχωνε να βλέπει από τους καθρέφτες το ΧΧ μου και ότι με καθυστερεί.
Τον διαβεβαίωσα ότι δεν παίζει κάτι τέτοιο αλλά αυτός εκεί.
Με τον καιρό ψιλοχάθηκε και αυτός μιας και του πρότεινα να πάμε οι 2 μας βόλτες και μου έλεγε την ίδια δικαιολογία.
Έβλεπα τους φίλους μου χωρίς μοτό να με αντιμετωπίζουν σαν εξωγήινο.Λες και ξαφνικά είχα αλλάξει επειδή πήρα μία μεγάλη μοτοσυκλέτα.
Τον πρώτο καιρό ειλικρινά νόμιζα ότι οδήγαγα ακόμα το four μου.Όταν καθόμουν στα φανάρια και με κοίταγαν όλοι καλά καλά δεν ένιωθα κάπως.ΠΟΤΕ δεν έχω νιώσει κάπως.ΠΟΤΕ δεν την έχω δει με τίποτα.Και αυτό γιατί ότι έχω αποκτήσει το έχω κάνει με πολύ κόπο.Και όλη αυτή η διαδικασία τουλάχιστον εμένα με προσγείωσε αρκετά.Και ειδικά όταν ήρθα σε επαφή με παιδιά από τα 2 Forum.
Παρόλα αυτά συνεχίζει απο πολλούς αυτός ο "ρατσισμός" απένταντι μου κάτι που με στεναχωρεί αφάνταστα!Αυτό που εγώ το βλέπω ένα είδος ρατσισμού και άλλοι το απολαμβάνουν.
Κατηγορούμε ότι την έχω δει κάπως, ότι σνομπάρω τα μικρά, ότι γενικά σνομπάρω ο,τι δεν έχει την δικιά μου ιπποδύναμη.
Δεν είναι έτσι!Έχω πάει βόλτα στην Κόρινθο,στην Πάχη ,μέσα στην Αθήνα και δίπλα μου είχα φίλο με Scooterάκι!!!
Ποτέ δεν σκέφτηκα ή αισθάνθηκα άσχημα!Και αν ήθελα να τρέξω κτλ κτλ απλά έβγαινα μόνος μου!
Δεν ξέρω πως σας φαίνονται όλα αυτά.Ίσως ηλίθια.Δεν ξέρω.Αυτά έχω βιώσει και έχω αισθανθεί πάντως τους 6-7 μήνες που έχω το ΧΧ.Πέρα από τα πολλά ευχάριστα!Και για μένα είναι ένα είδος "ρατσισμού" απένταντι στα μεγάλα.Πολλοί απλά το απολαμβάνουν και το γουστάρουν.Εμένα όμως με πληγώνει όταν γίνεται από άτομα δικά μου....

Αυτό που λέω πάνω από όλα το πιστεύω!Μας ενώνουν οι 2 τροχοί! Και μόνο αυτό!!!Ανεξάρτητα από κυβικά, ιπποδυνάμεις, χώμα,άσφαλτο!

DUKASII
16/12/2003, 09:35
ESY ME TO 1100 RE PALIKARI;;;
PLAKA MAS KANEIS;;MIA TO ENA MIA TO ALO...KAI TORA MAS RIXNEIS TO POIHMA NA PSAROSOUME KAI NA SE PAIZOUME KAI SENA;;ASE REEEEEE!! DE MASAME!

LOIPON..GIA NA APODHXEIS AYTA POY LES....TH KYRIAKH THA PAME BOLTA ...STH KALAMATA!!
EGO TORA ...XEREIS OTI EXO TO PAPAKI E;;E....ME TOUS DIKOUS MOYU RYTHMOOOYS THA PHGENOYME...

RE SY BARKES ONLY...MH SE PIANEI TO PARAPONO...OLOI EIMASTE ZHLIARHDES(EKTOS APO MENA POU EIMAI KOMPLEXIKOS) KAI OLOI KOITAME POS THA MEIOSOOYME TOUS ALOUS ,OXI POS THA GINOUME KALHTEROI EMEIS! MH AFINEIS TOUS FILOUS SOU NA EXAFANIZONTE...PARE KAI ESY BMW!!AXXAXAXA OXI RE...PLAKA KANO! KANE ESY AYTO POU GOOYYYYYSTERNEIS KAI PANTA THA EXEIS KAPOION NA SOY KANEI PAREA STHN ASFALTO!OLOI MIA PAREA EIMASTE...LOGO THS MOTOSYKLETAS...OXI LOGO TON KYBIKON MAS!ALIOS KAI EGO TORA..DE THA SOU APANTOUSA!

RE SY MHPOS FTEEI TIPOTA ALO...POU OI FILOI SOY THN EIDAN ETSI;MPANIO KANEIS;;KALTSES ALAZEIS;AXXAXAXAXAXA
ELA ..KALHMERA...KAI SYNELTHE!!
SOU LEGANE OI FILOI SOU NA PAS NA PAREIS MIA MEGALH MOTO...KAI ESY TO G!@#!#!ES!!PHGES KAI PHRES TH MEGALHTERH!E FILOS EISAI ESY RE;;

almalibera
16/12/2003, 10:03
...ειναι παρεξηγημένη.

Η μηχανή δεν ειναι για παρεα.
Δεν είναι σαν τα αυτοκίνητα που θα βαλεις τους φίλους σου μεσα και θα φύγετε.
Είσαι εσυ και η μηχανή σου. Τιποτ'άλλο!!
Την διαλλεξες για τους προσωπικους σου λογους για να κάνεις καποια πράγματα που ΕΣΕΝΑ ευχαριστουν!

Η μηχανή ειναι ενα "μοναχικό" μεταφορικο μεσον και κατι παραπανω απο μεταφορικο μεσον. Γι'αυτό ειναι και τρόπος ζωής.

Βάζοντάς την σε παρέα με αλλες μηχανές την "συρρικνώνεις" κατα καποιο τρόπο. Αλλα το κανεις γιατι είσαι ανθρωπος και ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον. Γιατι σου αρεσει να συνταξιδεύεις, να μοιραζεσαι το κοινο συναίσθημα.

Ολες ειναι μηχανες και συμφωνω με αυτο!!
Ολοι νιώθουμε το ίδιο καβαλώντας τις!
Ολοι αντιμετωπίζουμε τους ίδιους κινδύνους εξω στον δρόμο!
Αλλα ας ειμαστε ειλικρινείς. Ενα 1100 δεν κολαει με ενα σκουτερ. Γιατι ο "αργος" θα ζοριστει, και ο "γρήγορος" θα μπουκώσει. Ασε, τα λεω γιατι τα έχω παθει και τα δυο και ξερω..
Εγω γιατι νομίζεις οτι στεναχωριεμαι που δεν μπορω να ακολουθησω στις εκδρομές...?

Αν δεν σε ήξερα, θα σου λεγα "Γραψε τους όλους εκει που ξερεις και συνεχισε να γραφεις χλμ με την μοτο σου!!"
Επειδή ομως σε ξερω θα σου πω κατι αλλο. Αυτος ο ρατσισμός που λες μόνο εσυ τον βλεπεις. Δεν ειναι ρατσισμός, λογική είναι. Δεν κολλανε οι μηχανες!! Απλα!
Εχεις ερθει ποτε στην θεση την δικια μας? Εχεις νιώσει πως είναι να κανονίζονται βολτες μακρυνες και εσυ να μην μπορεις να πας? Εχεις αισθανθει πως ειναι να σου λενε "ελα, δεν πειραζει, θα πηγαινουμε αργα" και να ξερεις οτι ο λογος που θα πηγαινουν αργα εισαι εσυ?? Δεν ειναι και τοσο ευχαριστο συναίσθημα..

Ναι, οι μηχανες μας ενωνουν αλλα οι "ομοιες" μας κολλανε..

Julius
16/12/2003, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII

MH SE PIANEI TO PARAPONO...OLOI EIMASTE ZHLIARHDES(EKTOS APO MENA POU EIMAI KOMPLEXIKOS) KAI OLOI KOITAME POS THA MEIOSOOYME TOUS ALOUS ,OXI POS THA GINOUME KALHTEROI EMEIS!

Ε ναι μια φορά θα συμφωνήσω και εγώ με τον bibiko!!!!!

Και θα προσθέσω ότι όποιος σε ζηλεύει ΔΕΝ είναι κολλητός σου, μπορεί έτσι να τον νιώθεις εσύ αλλά αυτός σίγουρα δεν νιώθει έτσι. Εάν ένιωθε πραγματικά κολλητός σου θα σου έλεγε τι ζόρι τραβάει.

Τώρα όσο αφορά το ρατσισμό για τις μεγάλες μοτοσυκλέτες : θα σου πω από την δική μου πλευρά μια και εγώ ανήκω στις μικρές που δεν ακολουθούν στις μακρινές βόλτες…….. Τις γουστάρω τρελά, προτιμώ τον χώμα και το SM αλλά γουστάρω που μπορείτε και πάτε βόλτες 300+ χιλιόμετρα για καφέ, επίσης αυτός είναι και ο λόγος που δεν σας έχω ακολουθήσει σε καμιά μέτρια εκδρομή (γιατί μακρινή είναι στην σφαίρα τις φαντασίας με το τρακτερ), γιατί γουστάρω να πηγαίνετε τάπα και να το χαίρεστε και όχι να σταματάτε κάθε λίγο να περιμένετε ή να πηγαίνετε κυρίες για να είμαστε όλοι μαζί. Ίσως αυτός να είναι και ο λόγος που ο φίλος σου με το BMW δεν έρχεται μαζί σου εκδρομή.

almalibera
16/12/2003, 10:48
..."Ε ναι μια φορά θα συμφωνήσω και εγώ με τον bibiko!!!!!

Και θα προσθέσω ότι όποιος σε ζηλεύει ΔΕΝ είναι κολλητός σου, μπορεί έτσι να τον νιώθεις εσύ αλλά αυτός σίγουρα δεν νιώθει έτσι. Εάν ένιωθε πραγματικά κολλητός σου θα σου έλεγε τι ζόρι τραβάει."


Την ζήλεια πού την βλέπετε?

Οταν ακους απο ενα ατομο να σου λεει οτι πηγαινει μονιμως ταπα, οτι του αρεσει να ταπωνει τους αλλους, να κανει σουζες, να 300ριζει..να..να...
εσυ με το σκουτερακι-παπακι-εντουρακι πού ακριβως να πας μαζί του??!! Για καφε. Ναι, αυτο γινεται. Γιατι θα δώσετε ενα κοινο σημείο και θα πατε και όποιος φτασει πρώτος.

Δεν πιστευω οτι ειναι θεμα ζήλιας, σε τετοιο βαθμο δηλαδη.
Ε, νταξει συμφωνω οτι τις μεγαλες και γρηγορες μηχανες τις κοιταμε κ τις ζηλευουμε αλλα δεν νομιζω οτι ειναι αυτος ο λογος που μας κραταει πισω στις βολτες και εκδρομες. Ή μαλλον στις εκδρομες γιατι στις βολτες -εντος των τοιχών ουδέποτε κόλωσα με την ελαφίνα μου.

Julius
16/12/2003, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly
Στην αρχή έβλεπα τον κολλητό μου.Ο οποίος είχε τότε CBR 600 και μου έλεγε "Ρε πάρε ένα μεγάλο να πηγαίνουμε μαζί".....συνέχεια αυτό μου έλεγε.Και με πλήγωνε, γιατί μπορούσα να ακολουθήσω με το Four μου.Και στην τελική δεν έβλεπα τον λόγο για τον οποίο μου το "κοπάναγε" συνέχεια ο κολλητός μου.
’ποκτώντας λοιπόν το ΧΧ, το οποίο εγώ μόνο ξέρω πως έγινε, και τι πίεση τράβηξα, σε τι λούκι μπήκα, τι στερήσεις πέρασα πόσα καλοκαίρια δεν πήγα διακοπές και πολλά άλλα τα οποία είμαι σίγουρος ότι τα καταλαβαίνετε.
Από την ίδια κι όλας μέρα, διέκρινα μια ζήλια από τον κολλητό μου.Την στιγμή που όταν εκείνος είχε μεγαλύτερη μοτό εγώ δεν είχα αισθανθεί.Και τότε εξακολουθούσε να αποφεύγει τις βόλτες μαζί μου λέγοντας που να πάει δίπλα στο 1100 μου αυτός με το 600.



Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
Την ζήλεια πού την βλέπετε?

diladi ean diavazeis prosektika thn parapano paragrafo ti katalaveneis re artemi?

bikersonly
16/12/2003, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
...ειναι παρεξηγημένη.

1. Η μηχανή δεν ειναι για παρεα.
Είσαι εσυ και η μηχανή σου. Τιποτ'άλλο!!
Την διαλλεξες για τους προσωπικους σου λογους για να κάνεις καποια πράγματα που ΕΣΕΝΑ ευχαριστουν!

2. Εχεις ερθει ποτε στην θεση την δικια μας? Εχεις νιώσει πως είναι να κανονίζονται βολτες μακρυνες και εσυ να μην μπορεις να πας? Εχεις αισθανθει πως ειναι να σου λενε "ελα, δεν πειραζει, θα πηγαινουμε αργα" και να ξερεις οτι ο λογος που θα πηγαινουν αργα εισαι εσυ?? Δεν ειναι και τοσο ευχαριστο συναίσθημα..

3. Ναι, οι μηχανες μας ενωνουν αλλα οι "ομοιες" μας κολλανε..

Kαταρχήν σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε με τον προβληματισμό μου.

Καταρχήν δεν έχω πρόβλημα παρέας με την μοτό μου.Ίσως αυτό να βγήκε.Έχω γνωστούς με αντίστοιχες μοτό.
Απλά έθιξα τον τρόπο που με αντιμετώπισαν ΚΟΝΤΙΝΟΙ μου άνθρωποι.Ο οποίος δεν ήταν άσχημος, σας είπα για τους περισσότερους είναι ένα είδος ανταμοιβής να το πω?Ξεχωρίζουν και τους αρέσει να το πω?Δεν ξέρω.Για μένα όμως είναι ΜΑΛΑΚΙΑ!

και σχολιάζω ’ρτεμις:

1. Η μοτό είναι και για παρέα!Αλίμονο αν τις είχαμε μόνο για να πορευόμαστε μόνοι μας.Τα όμορφα και αυτά που μας μένουν είναι βόλτες-ταξίδια με παρέα.Είτε είναι πολλοί είτε είναι λίγοι.

2. Ναι, έχω έρθει.So Fucking What!Έκανα ΠΑΝΤΑ αυτό που με ευχαριστούσε.Και όταν έτρεχαν οι άλλοι και δεν μπορούσα να τους ακολουθήσω απλά πήγαινα με τον ρυθμό μου.Το διασκέδαζα.Αυτό έχει σημασία.Και πήγαινα πάντα με ανθρώπους που τους ξέρω και τους το είχα τονίσει.Με δέχτηκαν και τέλος.ΔΕΝ ένιωσα άσχημα ποτέ γιατί φρόντισαν και οι άλλοι οι γρήγοροι να μην αισθανθώ έτσι.Για αυτό είναι οι ΦΙΛΟΙ!Αν έβλεπα ότι το έλεγαν με κόμπο ίσως να μην ακολουθούσα.Αλλά από την στιγμή που το εννούσαν όμως ..........!

3. Δηλαδή τώρα μου λες ότι ναι, οι μοτό μας ενώνουν αλλά χα! μας χωρίζουν κι όλας ρε μάγκα!Αυτό μου λες?
Ναι ξέρω δεν είμαι #$@@ ότι το ΧΧ δεν ταιριάζει με παπί, scooter On-Off ,Cross,Custom,400 άρια οπότε?Πόσοι γνωστοί μου έχουν αυτές τις κατηγορίες?Λυπόμαστε αλλά δεν!Εγώ κάνω την παραχώρηση από μέρους μου γιατί ΓΟΥΣΤΑΡΩ.Σε όποιους γουστάρω να το κάνω.Όχι σε όλους.Και στην τελική για μένα θα είναι δύσκολο αν πηγαίνω με 80χλμ ή 100 χλμ.Δηλαδή εγώ θα έχω το πρόβλημα.Και δεν εννοώ αποστάσεις πάνω από 100-150 χλμ.Εκεί αλλάζει.Για πολλούς λόγους.Αν και αυτό μπορώ να κάνω όταν μου αρέσει και ΘΕΛΩ να το κάνω.Αν θέλω να οδηγήσω τάπα ξέρω που και πότε να το κάνω και με ποιους να το κάνω!Όπως ξέρω και πότε θέλω να βρεθώ με διάφορους φίλους για εκδρομή.
Θέλω να ανοίξω ενώ είμαι με "αργούς"?Οκ.Θα ανοίξω και θα περιμένω.Αυτό σημαίνει ότι το θέλω.Ίσως να με κουράσει.Αλλά ξέρω τι μετράει για μένα περισσότερο!!!Kαι ούτε το κάνεις και συχνά αυτό το πράγμα.Για αυτές τις λίγες φορές αναφέρομαι!
Και σε σένα το έχω αποδείξει ήδη.Όπως και σε άλλους.Επειδή το ΗΘΕΛΑ.

Και δεν θέλω να φανώ ότι με έχει πνίξει το παράπονο κτλ κτλ σιγά μην έχω μετανοιώσει κι όλας επειδή πήρα Χιλιάρα!Μην τρελλαθούμε εντελώς!Απλά σας ανέφερα κάποια πράγματα που έχω παρατηρήσει.Και εξακολουθώ να κάνω ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ!So Far......So Good......So What!

bikersonly
16/12/2003, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
[BΚαι θα προσθέσω ότι όποιος σε ζηλεύει ΔΕΝ είναι κολλητός σου, μπορεί έτσι να τον νιώθεις εσύ αλλά αυτός σίγουρα δεν νιώθει έτσι. Εάν ένιωθε πραγματικά κολλητός σου θα σου έλεγε τι ζόρι τραβάει."


Την ζήλεια πού την βλέπετε?

1. Οταν ακους απο ενα ατομο να σου λεει οτι πηγαινει μονιμως ταπα, οτι του αρεσει να ταπωνει τους αλλους, να κανει σουζες, να 300ριζει..να..να...
εσυ με το σκουτερακι-παπακι-εντουρακι πού ακριβως να πας μαζί του??!! Για καφε. Ναι, αυτο γινεται. Γιατι θα δώσετε ενα κοινο σημείο και θα πατε και όποιος φτασει πρώτος.

2. Δεν πιστευω οτι ειναι θεμα ζήλιας, σε τετοιο βαθμο δηλαδη.
Ε, νταξει συμφωνω οτι τις μεγαλες και γρηγορες μηχανες τις κοιταμε κ τις ζηλευουμε αλλα δεν νομιζω οτι ειναι αυτος ο λογος που μας κραταει πισω στις βολτες και εκδρομες. Ή μαλλον στις εκδρομες γιατι στις βολτες -εντος των τοιχών ουδέποτε κόλωσα με την ελαφίνα μου. [/B]


1. Εκτός και αν αυτός που στα λέει αυτά έχει την διάθεση να πάτε παρέα!Και στο ζητάει εκείνος.Γιατί το θέλει.Σωστά?Ή κάνω λάθος?

2. Ούτε εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα ζήλιας.Αλλά εφόσον κάποιος δεχτεί την παρέα σου και αφού ξέρει ότι θα πηγαίνεις αργά ποιος ο λόγος να μην ακολουθήσεις?? Και επαναλαμβάνω για λογικές αποστάσεις.Και ούτε λέω ότι αυτό γίνεται κάθε μέρα.

bikersonly
16/12/2003, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
diladi ean diavazeis prosektika thn parapano paragrafo ti katalaveneis re artemi?

Σε αυτή και μόνο αυτή την παράγραφο που αναφέρει ο Γιώργος, έχει δίκιο.Παίζει η ζήλια.Αλλά ΜΟΝΟ σε αυτή.Στις άλλες δεν ξέρω τι παίζει.

GyPsy
16/12/2003, 11:13
...ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΧΑΛΗ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ ΧΧ
ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ ΕΙΧΑΝ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΜΟΝΟ
ΓΙΑ ΠΟΥΛ-ΜΟΥΡ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑΝ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ...
ΠΑΙΖΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΡΟΛΟ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΧΧ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΟΤΟ ΚΑΘ'ΟΛΟΥΣ
ΑΠΟΔΕΚΤΗ (ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ) ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΩΣ ΜΙΑ
ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΜΕ ΚΥΡΟΣ.
ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΧΕ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΙ ΣΑΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗ
ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΧΧ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΡΩ ΕΓΩ
ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΗΤΑΝ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ....
ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΧΛΜ ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΕΧΡΙ ΧΑΛΚΙΔΑ...
ΧΧ ΚΑΙ SUPERFOUR ΠΑΡΕΑ ΣΤΗΝ ΕΛΑΤΗ,ΣΤΗΝ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑ,ΣΤΗΝ
ΑΝΔΡΙΤΣΑΙΝΑ,ΣΤΗΝ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ....ΠΑΝΤΟΥ.
ΕΤΣΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΕΓΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ....
ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ ΜΕ ΖΧR750 ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ....
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΧΩΡΑΕΙ Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΤΟΥ...
ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΤΟ 400 ΕΡΧΟΤΑΝ....
ΚΑΙ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΝΑ ΕΛΕΓΑ....ΜΕ 180 ΠΑΩ ΣΥΝΗΘΩΣ.
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΣ ΕΛΠΙΣΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ

almalibera
16/12/2003, 11:15
1. Η μοτό είναι και για παρέα!Αλίμονο αν τις είχαμε μόνο για να πορευόμαστε μόνοι μας.Τα όμορφα και αυτά που μας μένουν είναι βόλτες-ταξίδια με παρέα.Είτε είναι πολλοί είτε είναι λίγοι.
-Εδω θελω να πω οτι εκτος του οτι εκοψες το μνμ στην μεση το παρεξήγησες κιολας. Anyway, δεν περίμενα να το πιασεις με την πρώτη ή να συμφωνήσεις. Γνώμη σου-

2. Ναι, έχω έρθει.So Fucking What!Έκανα ΠΑΝΤΑ αυτό που με ευχαριστούσε.Και όταν έτρεχαν οι άλλοι και δεν μπορούσα να τους ακολουθήσω απλά πήγαινα με τον ρυθμό μου.Το διασκέδαζα.Αυτό έχει σημασία.Και πήγαινα πάντα με ανθρώπους που τους ξέρω και τους το είχα τονίσει.Με δέχτηκαν και τέλος.ΔΕΝ ένιωσα άσχημα ποτέ γιατί φρόντισαν και οι άλλοι οι γρήγοροι να μην αισθανθώ έτσι.Για αυτό είναι οι ΦΙΛΟΙ!Αν έβλεπα ότι το έλεγαν με κόμπο ίσως να μην ακολουθούσα.Αλλά από την στιγμή που το εννούσαν όμως ..........!
-Και δεν μας είπες βρε Μιχαλη με τί ακολουθούσες ακριβώς..? Με το 400ρακι σου γιατι αν ειχα και εγω 400αρι,πίστεψέ με, δεν θα κόλωνα!!!!
Αλλο το 400αρακι, άλλο το 250αρακι, άλλο το 50ρακι κ αλλο το 1000αρι...μην λέμε και ότι θέλουμε-

3. Δηλαδή τώρα μου λες ότι ναι, οι μοτό μας ενώνουν αλλά χα! μας χωρίζουν κι όλας ρε μάγκα!Αυτό μου λες?
-Οχι, αγορακι μου, σου λεω οτι, ναι οι μοτο μας ενώνουν, αλλα οι όμοιες ειναι αυτες που θα μας φερουν πιο κοντα.
Εγω που έχω κροσσακι ποια προταση ειναι πιο συμφερουσα:
=>Μια εκδρομή εκτος Αθηνών
ή
=>Μια χαλαρη βολτα off road κυρίως ....???

Αυτο εννοούσα..

almalibera
16/12/2003, 11:21
1. Εκτός και αν αυτός που στα λέει αυτά έχει την διάθεση να πάτε παρέα!Και στο ζητάει εκείνος.Γιατί το θέλει.Σωστά?Ή κάνω λάθος?

-Ναι, αλλα θα γίνει μια φορα? Δυο? Τρεις ? Δεκαπεντε? Εικοσι? Καπου θα αρχίσει να γίνεται κουραστικο.
Τα χω περασει σου λεωωω.............

2. Ούτε εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα ζήλιας.Αλλά εφόσον κάποιος δεχτεί την παρέα σου και αφού ξέρει ότι θα πηγαίνεις αργά ποιος ο λόγος να μην ακολουθήσεις?? Και επαναλαμβάνω για λογικές αποστάσεις.Και ούτε λέω ότι αυτό γίνεται κάθε μέρα.

-Ετσι Μιχαλη μου ολοι λενε ναι. Αλλα μόνο έτσι
"λογικές αποστάσεις.Και ούτε λέω ότι αυτό γίνεται κάθε μέρα."

Wizard13
16/12/2003, 12:03
"Λίγο πριν κλείσεις τα μάτια σου, κοιτάς πίσω και τότε, μόνον τότε μπορείς να διακρίνεις στο βάθος της ψυχής σου, ποιούς αγάπησες, ποιούς βοήθησες, σε ποιούς στάθηκες πραγματικός αδερφός. Το ίδιο θα δεις και για εκείνους προς εσένα. Μην βιάζεσαι, έχεις ακόμα πολύ δρόμο μπροστά σου για να βγάλεις συμπεράσματα. Βάζε κάθε μέρα ένα λιθαράκι στο οικοδόμημα του καλού εαυτού σου και στο τέλος θα δεις τι έχεις χτίσει..." - Skip Ross

bikersonly
16/12/2003, 14:29
Και το ξαναδιαβάζω το ποστ όλο με όλες τις απαντήσεις και λέω στον εαυτό μου με τι κάθομαι και ασχολούμαι.
Αυτοί που κατάλαβαν κατάλαβαν τι εννοούσα και τι ήθελα να πω.Και όπως προείπα ίσως σας φανεί ηλίθιο το όλο θέμα.

Και μάλλον έχετε δίκιο.Γιατί να κάθομαι να χαλιέμαι? Θες να ρθεις?Καλώς.Δεν θες να ρθεις?Καλώς και πάλι.Είσαι αργός?So what.Δεν έγινε και τίποτα.Όλα γίνονται με καλή θέληση.Νιώθεις "Αργός"?Κάτσε σπιτάκι σου.Για φανταστείτε να πηγαίνω με 80χλμ και μόλις φτάσω να έχω και την γκρίνια ότι με καθυστερούσε , με κούρασε κτλ κτλ.

Και καταλήγω στο εξής.Δεν μιλάω γενικά.Τελικά δεν πρέπει να είναι ρατσισμός.Ούτε ζήλια.Αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις απλά "Κόμπλεξ κατωτερότητας".Δυστυχώς.Αυτό δημιουργεί σκέψεις τύπου "Ωχ τον ενοχλώ, Ωχ τον καθυστερώ, Ωχ του τα χω κάνει μπαλόνια κτλ κτλ " παρόλο που πριν τον έχεις διαβεβαιώσει για το αντίθετο.Ε ψυχολόγος δεν έχω κάνει ακόμα και ούτε θέλω.

KAS77
16/12/2003, 14:43
όποιος θέλει , όποιος δεν θέλει από εκεί πάνε και οι άλλοι!!! Όποιος γουστάρει την παρέα σου, την τρέλα σου και τις βόλτες θα έρθει, θα σε ακολουθήσει (με ότι δεδομένα υπάρχουν). Όποιος δεν γουστάρει δεν πειράζει, πρόβλημα του!!!! Και αν έχει κόμπλεξ να τα λύσει! όλοι έχουμε κόμπλεξ αλλά κοιτάζουμε να τα κοντρολάρουμε και να τα χειριζόμαστε!!

Μην σκας!!


;)

DUKASII
16/12/2003, 14:45
re mpas kai to dimiourgeis esy ayto to komplex katoterothtas;;
re mhpos pairneis ta filarakia soy thl kai toy les ''pame ekei..na se skiso na se kano na se rano..''
mpas..sto dromo kaneis burn out dipla toys otan aytoi einai sth telikh toys...kai molis ftanete tou kaneis kai kazoura;;
ti mpourdelo exeis parei kai tetoia[ego gia tetoion se kobo na sou po thn alithia]!!!
EE;;MHPOS GIAYTO DE SE PAIZOUNE;;;PALIOXARAKTHRA...EXEIS KANEI OLOUS TOUS FILOUS SOU NA NOMIZOUNE OTI EISAI GRIGOROS;;GIATI DE TOUS LES THN ALITHIA;;;

KOINOS THES NA MAS PERASEIS KAI EMAS AYTO TO KOMPLEX..KAI NA NOMIZOUME OTI EISAI GRIGOROS E;;AXXAXAXAXAXA...PLAKA EXEIS!MHN NOMIZEIS OTI PSAROSAME MIXALIOUS!!!
AKOY EKEI..OLOKLHRO POST..GIA NA MAS PEIS...OTI PAS GRIGORA!!XA XA!

VAL-MPARIERINO
16/12/2003, 15:38
Γιατί αγχώνεσαι ετσι;;; Θυμάσαι την βόλτα που ειχαμε πάει για Οξύλιθο στον Πεφτούλιους;;; Θυμάσαι τι μηχανές ήταν στην παρέα;;; Ηταν όλες ΧΧ;;; Οχι βέβαια!!! Αλλα όλοι εγουστάρανε την βόλτα και την παρέα και τίποτα παραπάνω!!! Αυτο είναι το θέμα!!!
Οταν πας εκδρομή πας με καλή παρέα για να περάσεις καλά άσχετα με το τι μηχανή έχει ο καθένας!!!
Οταν πας βόλτα για να τρέξεις πας με άτομα που δεν έχουν απαραίτητα παρόμοιες μηχανές, αλλά με παρόμοιες οδηγικές ικανότητες!!!! Για μένα πάντα!!!


Δηλαδή εγώ δεν σε κάνω παρέα, γιατί αν και έχεις ΧΧ είσαι πού αργός για μένα χαχαχαχαχαχαχαχα!!!

Μα μόνο με 300+ ρε Μιχάλη;; Μόνο με 300+;;;;:p :p

DUKASII
16/12/2003, 15:53
EGO POY EIMAI TOSO MA TOSO MA TOSO POLLY GRIGOROS..TORA POY TSAKOTHIKA ME TON ROSI???ME POION THA KANO PAREA;;ME TYPOYS SAN KAI SENA....POY EXOYNE TO KALORIFER STO AMAXI STO TERMA,TO RADIOFONO STON FLOR.FM, KAI TA PARATHIRA KLEISTA MH KRYOSEI O AFRATOS O POPOS;;

VAL-MPARIERINO
16/12/2003, 16:57
Με εμένα θα κάνεις παρέα!!! Αφου το είδες και εσύ τι μπορείς να πάθεις με τα κολομηχανάκια!!! Αμαξάκι ρε φίλε, με την ζέστη σου, τον flor fm να παίζει Πέγκυ Ζήνα:p την κίνηση για να οδηγείς αργά και με ασφάλεια και να ΄γνωρίζεσαι και με τους διπλανούς συνανθρώπους και όλα καλά!!!
Τι τα θέλετε τα παλιομήχανα ε;;;;:p

ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΕΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΑΛΚΟΛΙΚΩΝ ΠΙΝΩ ΚΑΙ ΤΡΑΚΑΡΩ ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΝΟΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΓΡΗΓΟΡΟΥΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ:mad:

Τα φιλιά μου!!!!!:D

SpyrosTDM
17/12/2003, 13:12
ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΙ ΕΓΩ Ο ΒΛΑΚΑΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ POST.
ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΩΣ ΧΧ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ 300 ΑΛΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝΕ? ΕΓΩ ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΜΟΝΙΜΗ ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ ΠΑΡΕΑ ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΒΟΛΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΕ CBR900RR KAI ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ TDM850 ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΠΙΑΣΕΙ ΤΑ 210 ΤΡΕΜΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ.ΑΥΤΟ ΤΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΟ CBR.ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΟΥ ΣΤΥΛ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΠΑΛΗΚΑΡΙ ΜΕ ΧΤ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΚΑΙ ΣΥΝ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΕ 80 ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΧΧ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΤΕΡΑΤΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΜΕ 160.ΕΛΕΟΣ......
Ο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ BIKERSONLY ΜΕ BRISKEI ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΜΦΩΝΟ...

Nefeli-
04/01/2004, 19:30
kai egw i kaimeni tou theou pou efaga kolima ma tis mixanes pantws eidous kai kyvismou..alla dystyxws eimai makrya ap'to spitaki mou... kai zw foititika kai xalepa xronia! pou to euro to exw pei euroulaki kai den diname na parw mixani... TI NA PW!!!!!!!!!!!! ela na me pairneis emena gia voltes na'xeis parea!!!!!!! heheheheh .......... ax re foititoulia! kai sta dika mas me XX ki as mas vlepoun kai me kako mati!

Ar6is
04/01/2004, 21:23
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
ΝΕΟΣ ΤΟ FORUM ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΥΜΜΕΤΕΧΩ
ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΑΝΕ ΒΟΛΤΕΣ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ Η' ΟΙ ΑΛΛΟΙ
ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΒΗΜΑΤΑ (ΣΤΡΑΤΑ - ΣΤΡΑΤΟΥΛΑ) ΕΝΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΜΕ CBR 600 ΜΕ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΣΑΝ ΠΑΤΕΡΑΣ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΦΡΑΠΕ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΕΙ ΤΙ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ
ΟΤΑΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΦΧΑΡΙΣΤΙΟΤΑΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΞΑΝΑ
ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΜΠΑΙΝΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΛΛΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΡΥΘΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ
ΚΑΙ ΓΙΑ ΒΟΛΤΕΣ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕ
ΕΤΣ ΕΜΑΘΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ
ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΤΡΟΧΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΑ ΣΤΙΣ ΒΟΛΤΕΣ
ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΛΙΓΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΜΕΤΑ
ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ "ΓΡΗΓΟΡΟΣ" ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΛΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ "ΑΡΓΟ" ΣΤΗ ΒΟΛΤΑ

TITANIUM
04/01/2004, 23:58
ayth h omadopoihsh twn mhxanwn den ine ligo ratsistiko?>
giati den mporei na paei ena xx me ena scooter bolta?
afou to xx to douleyeis 1000rpm kai den diamartyrete giati to kanis esu?twra an mou pis scooter me sp2 ta pragamta den ine rodina me prwth 140kmh kai v2 .opoios exei odhghsei megalo v2 8a me kataabei(oxi varadero ennoite)exw paei ta3idi omws me cbr900 xt600 cb400 kai ax250 kai htan apo ta pio wrea ta3idia pou exw kani giati polu apla metraei h parea oxi to ti kabalas kante aytes tis meres ena ta3idi pou o kairos ine mpourdelo 8a to 8imaste gioa panta kai ime sigouros gi ayto!allwste olh h zwh ine mia peripeteia!!!

keep walking!!!!