PDA

View Full Version : ΗΟ2 Αισθητηρας



PortisHead
07/10/2008, 19:54
Ειδα στην εξατμιση μου λιγο πριν ξεκινησει το τελικο....ενα καλωδιακι να φευγει απο κει και να καταληγει στην ECU της μηχανης.
Ειχα μια αμυδραν εντυπωση για το τι κάνει...αλλα εψαξα και εμαθα οτι προσδιοριζει την αναλογια μειγματος αερα/καυσιμου που βγαινει απο εναν κινητρα εσωτερικης καυσεως απο την εξαγωγη...αν ειναι πλουσιο δηλαδη ή φτωχο.
Η πληροφορια αυτη,μεταξυ άλλων(απο αλλους αισθητηρες),διαβιβαζεται στην μοναδα ελεγχου (ECU) για να αποφασισει ποσο μειγμα χρειαζετε να δωσει στον κινητηρα την καθε δεδομενη χρονικη στιγμη αναλογα με τις συνθηκες που υπαρχουν (επιταχυνση,ρελαντι κ.λ.π)

Και ρωταω εγω τωρα.
Αμα αντικατασταθει μια εξατμιση (ολοκληρη-απο λαιμους) αυτος ο αισθητηρας παει περιπατο,σωστα ?
Τι πληροφορια θα λαμβανει η ECU ? Καμια και κανενα προβλημα ?
Μηπως καταρευσει η σωστη λειτουργια ?

Για δωστε μου τα φωτα σας οι γνώστες !

Ευχαριστω !

:wave2:

Respect
07/10/2008, 21:02
Έχω την εντύπωση πως μετά την αλλαγή αυτή θα χρειαστεί καυσανάλυση , δυναμομέτρηση και power commander.

toulis
08/10/2008, 08:28
Το καλύτερο είναι να έχει και η καινούρια εξάτμιση υποδοχή για τον αισθητήρα λ .

Αν δεν τον βάλεις επάνω στην εξάτμιση το λογικότερο είναι ότι η ECU θα καταλάβει ότι έχει χαλάσει ο αισθητήρας

Από ότι γνωρίζω συνήθως σε αυτή την περίπτωση αν και θα συνεχίσει να λειτουργεί ο κινητήρας η ECU θα περάσει σε προβληματική λειτουργία και θα διαβάζει ένα χάρτη καυσίμου και αβανς σταθερού χωρίς διορθώσεις.

Δεν νομίζω ότι είναι το καλύτερο και από θέμα απόδοσης και από θέμα κατανάλωσης

Αυτά χοντρικά

Είναι και πρωί
:wave2:

georgis4
08/10/2008, 08:39
Kαι να μην εχει υποδοχη ο καινουριος λαιμος που θα περαστει πολυ ευκολα σε καποιον εξατμισα πας και σου βαζει στο αναλογο σημειο με τον παλιο λαιμο ενα παξιμαδι οπου μπαινει ο αισθητηρας..καλο ειναι να μη καταργητε ο αισθητηρας παρα μονο στην περιπτωση ενος power commander...

reinmeister
08/10/2008, 09:24
δινεις 15 ευρω κι αγοραζεις μια αντισταση απο την dynojet ,την τοποθετεις στην φισα του λαμδα ,τον πετας σε ενα συρταρι και κλεινει το θεμα εδω...αν τον αφησεις πανω με ολοκληρη εξατμιση κακο θα κανεις...

OldMan
08/10/2008, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
δινεις 15 ευρω κι αγοραζεις μια αντισταση απο την dynojet ,
:look: :hypnotize :uplate:

Τι αντίσταση είναι αυτή ρε ορκωτέ ???

Με 15 ? παίρνεις καμιά 200αριά αντιστάσεις χρυσής σειράς - 0,1% !!

mpou
08/10/2008, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:look: :hypnotize :uplate:

Τι αντίσταση είναι αυτή ρε ορκωτέ ???

Με 15 ? παίρνεις καμιά 200αριά αντιστάσεις χρυσής σειράς - 0,1% !!

Τα υπολοιπα θα ειναι το outdoor κουτι...

azordad
09/10/2008, 17:48
γιατι του κανει κακο με ολοκληρη εξατμιση;
αν εχουν ρυθμιστει τα μιγματα σωστα, με οποιονδηποτε τροπο, (ειτε αν σηκωνει ρυθμιση ο εγκεφαλος, ειτε με ρυθμιστη πιεδης, ειτε με παραλληλο εγκεφαλο) τοτε ο εγκεφαλος γιατι να μην ξερει τι οξυγονο ειχαν τα καυσαερια που εφτιαξε προηγουμενως;λογικα οτι διορθωσεις κανει και πριν δε θα κανει και μετα;

reinmeister
10/10/2008, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:look: :hypnotize :uplate:

Τι αντίσταση είναι αυτή ρε ορκωτέ ???

Με 15 ? παίρνεις καμιά 200αριά αντιστάσεις χρυσής σειράς - 0,1% !!

απο επιπλατινωμενο αδαμαντιο...:eyepop:

την φισα πληρωνεις ουσιαστικα για να μην κανεις κοψε ραψε...

azordad με μπερδεψες...

stefanos
10/10/2008, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:look: :hypnotize :uplate:

Τι αντίσταση είναι αυτή ρε ορκωτέ ???

Με 15 ? παίρνεις καμιά 200αριά αντιστάσεις χρυσής σειράς - 0,1% !!

Από αυτές που γράφουν dynojet απάνω και στο κουτί έχει και αυτοκόλλητο για το φερινγκ

azordad
22/10/2008, 10:50
γιατι αν τον αφησεις πανω με ολοκληρη εξατμιση θα κανεις κακο;

banditgr
22/10/2008, 11:58
an ala3eis olokliri e3atmisi...oi alages pou xreiazete to migma,einai poli parapano apo aytes pou mporei na kanei i mama ecu akoma kai me to L aisthitira.opote gia sosti douleia,vazeis to L elleminator oste na diavazei mia statheri antistasi i ecu kai me power commander rithmizeis to migma sosta.

Tpap
22/10/2008, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Καμια και κανενα προβλημα ?:wave2:

Κανένα πρόβλημα, φίλε.
Ούτε για τα παιδάκια στις στάσεις, ούτε για τις εγκυμονούσες στους δρόμους, ούτε για σένα στο γκαράζ μόλις την βάλεις μπροστά...
Αλλά πάλι στην Ελλάδα βρισκόμαστε.
Όπου κάνουμε τα πάντα για μερικά άλογα.

toulis
22/10/2008, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Κανένα πρόβλημα, φίλε.
Ούτε για τα παιδάκια στις στάσεις, ούτε για τις εγκυμονούσες στους δρόμους, ούτε για σένα στο γκαράζ μόλις την βάλεις μπροστά...
Αλλά πάλι στην Ελλάδα βρισκόμαστε.
Όπου κάνουμε τα πάντα για μερικά άλογα.

Εδώ το παλικάρι συζητάει για αλλαγή εξάτμισης από λαιμούς

Δηλαδή τέρμα καταλύτης

Η μέτρηση οξυγόνου θα των πειράξει για το αν κάνει σωστή καύση

Κανονικά θα έπρεπε να το σκέφτονται όλοι όσοι αλλάζουν εξατμίσεις αλλά δεν έχω δει να το πολύ συζητάνε εδώ μέσα

Μόνο για τα καμένα δάση, το κλείσιμο των φώτων για δέκα λεπτά και διάφορα άλλα ακούω

Για εμάς και κατά πόσο ρυπαίνουμε με το καλό το τελικό δεν μιλάει κανείς

:rolleyes:

PortisHead
22/10/2008, 15:45
Οχι ρε παιδια....παρεξηγησατε....
Δεν εχω σκοπο να αλλαξω εξάτμιση και να βάλω μια θορυβώδης χωρις καταλυτη.
Αυτες οι εποχες περασαν...το πληρωσα ακριβα :D
Απλα ειχα αυτη την απορια, τι κανει αυτος ο σενσορας αμα μεινει στον αερα.

:wave2:

Tpap
22/10/2008, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Μόνο για τα καμένα δάση, το κλείσιμο των φώτων για δέκα λεπτά και διάφορα άλλα ακούω
Για εμάς και κατά πόσο ρυπαίνουμε με το καλό το τελικό δεν μιλάει κανείς:rolleyes:

:a013:

toulis
22/10/2008, 15:57
Τα κάνει όλα σκατά στην ρύθμιση μίγματος

Τώρα για της ωραίες αντιστάσεις που αναφέρθηκαν κατά την γνώμη μου είναι χαζό να της τοποθετήσεις

Αν θες να κάνεις σωστή δουλειά δεν τυφλώνεις τον σενσορα

Βάζεις ένα οργανάκι να μετράς το πραγματικό οξυγόνο και δίνεις μια έξοδο προς τον εγκέφαλο προσαρμοσμένη στης απαιτήσεις σου

Όσα είπα στο προηγούμενο ποστ μην τα παίρνεις προσωπικά σε όσους έχουν ελεύθερες εξατμίσεις αναφερόμουν

:wave2:

PortisHead
22/10/2008, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Τα κάνει όλα σκατά στην ρύθμιση μίγματος

Τώρα για της ωραίες αντιστάσεις που αναφέρθηκαν κατά την γνώμη μου είναι χαζό να της τοποθετήσεις

Αν θες να κάνεις σωστή δουλειά δεν τυφλώνεις τον σενσορα

Βάζεις ένα οργανάκι να μετράς το πραγματικό οξυγόνο και δίνεις μια έξοδο προς τον εγκέφαλο προσαρμοσμένη στης απαιτήσεις σου

Όσα είπα στο προηγούμενο ποστ μην τα παίρνεις προσωπικά σε όσους έχουν ελεύθερες εξατμίσεις αναφερόμουν

:wave2:

:nono:
Προσωπικα το παιρνω και καλα κανεις και "μας" την λες.
Οταν γεννηθηκε η κορη μου και περναγαν οι καγκουρες απο κατω με τις ακραπες....και μεις ειχαμε φτυσει αιμα να την κοιμισουμε...πληρώνεις για όλα αναδρομικά. :lol:
Χωρια τα καυσαερια.
Μακαρι καποια στιγμη να γινουμε Γερμανια και να κόβουνε κόλους...οχι απλα πρόστιμα.