PDA

View Full Version : Honda Black Out!



sapila racing
07/10/2008, 20:48
Αν εχετε Honda σχετικά καινούριο μοντέλο, μετα που καταργήθηκαν οι διακόπτες των φώτων, σας ενδιαφέρει!!

Ξαφνικά εμεινα απο φώτα με το Hornet, αναβε μόνο το μικρό των 5Watt, και ο προβολέας δούλευε μόνο με το σινιάλο.
Το πρόβλημα ειναι στο μπουτόν της μίζας στον δεξιό διακόπτη. Το μπουτόν της μίζας παίζει και ρόλο του διακόπτη φώτων ωστε να τα σβήνει οταν μιζάρεις, για ευνόητους λόγους.
Ομως φαινεται οτι το σύστημα ζορίζεται και το αποτέλεσμα ειναι να ξεκολλάει το καλώδιο και να μένεις απο φώτα.
Φτιάχνεται ευκολα αν εχεις κολλητήρι, και πιάνει λίγο το χέρι σου.
Αυριο θα βαλω και φωτό αν και νομίζω οτι δεν βγήκε καλή.
Εν πασει περιπτωσει, εγω θα προτιμουσα να εχω τον παλιό καλό διακόπτη φωτων...

Ναι τελικά και τα Honda χαλάνε, μην τυχόν πεταχτεί κανείς! :smokin:

:rotflmao: :lol:

Bavarian
07/10/2008, 23:32
Το ίδιο πρόβλημα παρουσίασαν και κάποια Suzuki κυρίως V-strom.Ισως να είναι κοινό πρόβλημα σε μοτοσυκλέτες χωρίς διακόπτη φώτων.Σιγά τη βλάβη Αρη...τουλάχιστον το μηχανάκι κινείται μέχρι να το φτιάξεις :D (μπιχτή και δηλητήριο :lol: )

sapila racing
08/10/2008, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Το ίδιο πρόβλημα παρουσίασαν και κάποια Suzuki κυρίως V-strom.Ισως να είναι κοινό πρόβλημα σε μοτοσυκλέτες χωρίς διακόπτη φώτων.Σιγά τη βλάβη Αρη...τουλάχιστον το μηχανάκι κινείται μέχρι να το φτιάξεις :D (μπιχτή και δηλητήριο :lol: )

Σιγουρα μπορεί να το παθαινουν κι αλλες μοτοσυκλέτες.

Δεν ειναι σοβαρή βλάβη, αλλά αν το πάθεις βραδυ και μάλιστα σε κανένα ταξίδι, τότε γίνεται σοβαρή :winka:

Η φωτό ειναι χαλια οπότε δεν την βάζω, εκανε φόξους στο background και δεν φαίνονται τα καλώδια, αλλά αν σας συμβεί ανοίξτε τον δεξιό διακόπτη και θα δείτε το ύποπτο καλώδιο ευκολα.

dirtbird
08/10/2008, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Η φωτό ειναι χαλια οπότε δεν την βάζω, εκανε φόξους στο background και δεν φαίνονται τα κα....

Οπότε ... εάν θέλουμε το πιστεύουμε... :lol: :lol: :lol:

sapila racing
08/10/2008, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Οπότε ... εάν θέλουμε το πιστεύουμε... :lol: :lol: :lol:

Tι απιστος Θωμας! :rotflmao:
Εσένα ειναι παλιό ε? :smokin:

dirtbird
08/10/2008, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Tι απιστος Θωμας! :rotflmao:
Εσένα ειναι παλιό ε? :smokin:

:nono: :nono:

Μονίμως αναμμένα (και με xenon) :winka:

Απλώς είναι.... γιαπωνέζικο.... ;) :bigcry:

sakisvolos
08/10/2008, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αν εχετε Honda σχετικά καινούριο μοντέλο, μετα που καταργήθηκαν οι διακόπτες των φώτων, σας ενδιαφέρει!!

Ξαφνικά εμεινα απο φώτα με το Hornet, αναβε μόνο το μικρό των 5Watt, και ο προβολέας δούλευε μόνο με το σινιάλο.
Το πρόβλημα ειναι στο μπουτόν της μίζας στον δεξιό διακόπτη. Το μπουτόν της μίζας παίζει και ρόλο του διακόπτη φώτων ωστε να τα σβήνει οταν μιζάρεις, για ευνόητους λόγους.
Ομως φαινεται οτι το σύστημα ζορίζεται και το αποτέλεσμα ειναι να ξεκολλάει το καλώδιο και να μένεις απο φώτα.
Φτιάχνεται ευκολα αν εχεις κολλητήρι, και πιάνει λίγο το χέρι σου.
Αυριο θα βαλω και φωτό αν και νομίζω οτι δεν βγήκε καλή.
Εν πασει περιπτωσει, εγω θα προτιμουσα να εχω τον παλιό καλό διακόπτη φωτων...

Ναι τελικά και τα Honda χαλάνε, μην τυχόν πεταχτεί κανείς! :smokin:

:rotflmao: :lol:

Καλησπέρα!

Καλά θα ήταν αν μπορείς να ανοίξεις τον διακόπτη αν φυσικά ανοίγει και να καθαρίσεις τη συγκεκριμένη επαφή!
Και το λέω αυτό γιατί με 55W λάμπα το ρεύμα που περνάει από αυτή την επαφή είναι περίπου 4.5Α
και είναι λίγο για να λιώσει η κόλληση του καλωδίου από κάτω! Αυτό σημαίνει ότι λόγω κακής επαφής παρουσιάζει αυξημένη αντίσταση
με αποτέλεσμα να καταναλώνετε ισχύς πάνω στην επαφή του διακόπτη και αν αυτό συμβαίνει θα
σου το ξανακάνει!
Μέτρα την πτώση τάσης στα δύο καλώδια που πάνε σε αυτή την επαφή και αν βρεις μόλις λίγα mV
δεν τρέχει κάστανο! Αν δεις 1 με 2 Volt ή και παραπάνω τότε υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να το κοιτάξεις!

Μου φαίνεται λογικό ένας διακόπτης που είναι εκτεθειμένος σε υγρασία βροχές και τα σχετικά να παρουσιάσει
κάποια στιγμή τέτοιο πρόβλημα και σίγουρα δεν θα έγινε μόνο στο δικό σου!
Ασε που η Honda βάζει και λίγο γράσο ανάμεσα στις επαφές των διακοπτών της και μερικές φορές ξεραίνεται κι αυτό και κάνουν
παλαβά οι διακόπτες κυριώς σε κάποια Honda το χειμώνα με το κρύο αργούν να ανάψουν τα φλάς !

:wave2: :wave2: :wave2:

sapila racing
09/10/2008, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Καλησπέρα!

Καλά θα ήταν αν μπορείς να ανοίξεις τον διακόπτη αν φυσικά ανοίγει και να καθαρίσεις τη συγκεκριμένη επαφή!
Και το λέω αυτό γιατί με 55W λάμπα το ρεύμα που περνάει από αυτή την επαφή είναι περίπου 4.5Α
και είναι λίγο για να λιώσει η κόλληση του καλωδίου από κάτω! Αυτό σημαίνει ότι λόγω κακής επαφής παρουσιάζει αυξημένη αντίσταση
με αποτέλεσμα να καταναλώνετε ισχύς πάνω στην επαφή του διακόπτη και αν αυτό συμβαίνει θα
σου το ξανακάνει!
Μέτρα την πτώση τάσης στα δύο καλώδια που πάνε σε αυτή την επαφή και αν βρεις μόλις λίγα mV
δεν τρέχει κάστανο! Αν δεις 1 με 2 Volt ή και παραπάνω τότε υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να το κοιτάξεις!

Μου φαίνεται λογικό ένας διακόπτης που είναι εκτεθειμένος σε υγρασία βροχές και τα σχετικά να παρουσιάσει
κάποια στιγμή τέτοιο πρόβλημα και σίγουρα δεν θα έγινε μόνο στο δικό σου!
Ασε που η Honda βάζει και λίγο γράσο ανάμεσα στις επαφές των διακοπτών της και μερικές φορές ξεραίνεται κι αυτό και κάνουν
παλαβά οι διακόπτες κυριώς σε κάποια Honda το χειμώνα με το κρύο αργούν να ανάψουν τα φλάς !

:wave2: :wave2: :wave2:

Saki πολύ καλά τα λές, αλλά το θέμα ειναι λίγο διαφορετικό.
Δεν υπήρχε ίχνος διάβρωσης, εξ άλλου πάντα μετα το πλύσιμο φυσαω τους διακόπτες με αέρα.
Δεν ειχε λιώσει η κόλληση, απλά το καλώδιο ειχε ξεκολλήσει μαζί με την 'μπίλλια' της κόλλησης.
Ισως δεν ηταν καλή η κόλληση, (ψυχρή?) η μπορεί και να την ακουσε απο τους κραδασμούς η και τα 2.
Πάντως σε φίλο μηχανικό που ρώτησα, εμαθα οτι το εχει ξαναδεί κι αλλες φορές σε μοτοσυκλέτες Honda.

Το νού σας, κι εσυ dirtbird

:lol:

OldMan
09/10/2008, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
εκανε φόξους στο background
Τι έκανε ??? :look:

sapila racing
09/10/2008, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι έκανε ??? :look:

:lol: focus ηθελε να πει ο ποιητής.